ελληνική μουσική
    377 online   ·  210.904 μέλη

    Ειστε ρατσιστες ή οχι.

    deepblue
    16.10.2005, 14:02
    Προσωπικά δεν έχω παρατηρήσει κάτι στον κόσμο που μας περιβάλλει και το οποίο να λειτουργεί με όρους ισότητας . Ένας πλανήτης μεγάλος έλεκι τον μικρό , τον ελέγχει , ενα ψάρι μεγάλο τρώει το μικρό ... Τα πάντα γύρω μας δημιουργήθηκαν απο τις ανταγωνιστικές αλληλεπιδράσεις ανάμεσα στα άτομα της φύσης ξεκινώντας απο το πιο μικρό και φτάνοντας μέχρι το πιο μεγάλο ... Τώρα αν θεωρούμε οτι ο άνθρωπος είναι ξεχωριστό δημιούργημα της φύσης το οποίο κατάφερε να ανατρέψει τους ίδιους της τους νόμους , τότε μάλλον είμαστε ρατσιστές απέναντι στην ίδια την φύση . Εγώ πιστεύω οτι οι ανθρώπινες κοινωνίες είναι προβολές των θεμελιωδών νόμων της φύσης και στην φύση πουθενά μα πουθενά δεν υπάρχει μόνιμη ισότητα .
    Προσωπικά είμαι ρατσιστής και δεν με νοιάζει το να προσπαθώ να μην είμαι . Είμαι ρατσιστής και προς τον ίδιο μου τον εαυτό ο οποίος αποτελείται απο σκέψεις , ιδέες , συναισθήματα τα οποία δεν είναι ίσα μεταξύ τους . Είμαι ρατσιστής με το νοήμα που εγώ εχω δώσει στην λέξη , όχι με τα πρότυπα υποκριτικών οργανισμών ισότητας και Προστασίας διακαιωμάτων .
    W4TT4N4B3
    16.10.2005, 17:10
    Εγω παλι πιστεύω οτι απο την εποχη του Μεσαιωνα εχει κανει τεραστια βηματα η ανθρωποτητα. Τοτε καταδικάζονταν στην πυρα ανθρωποι για συμπεριφορες που σημερα ειναι καθημερινες συνηθειες..
    η θνησιμοτητα μειωθηκε τρομακτικα οχι μονο στις ταξεις των πλουσιων αλλα γενικα του πληθυσμου.

    ΚΑι εχουν πολλα ακομη να γινουν και θα γινουν....
    Hastaroth
    16.10.2005, 22:38
    Quote:

    Το μέλος deepblue στις 16-10-2005 στις 14:02 έγραψε:

    Είμαι ρατσιστής με το νοήμα που εγώ εχω δώσει στην λέξη , όχι με τα πρότυπα υποκριτικών οργανισμών ισότητας και Προστασίας διακαιωμάτων .





    Και ποιό είναι το νόημα που έχεις δώσει εσύ στη λέξη "ρατσιστής";


    Dj_kerveros
    16.10.2005, 23:48
    Όσο αφόρα τους γείτονες λαούς ευτυχώς δεν είμαι ρατσιστής - εθνικιστής!!! Πιστεύω στην πλήρη ισότητα όλων των λαών!
    piterpiano
    17.10.2005, 00:45
    hasaroth an eimai ratsisths pros kapoion den tha exw apaithsh apo afton na me dei filika,oute tha ithela na ton de filika efoson mou prokalese na tou vgalw kakia k ratsismo!!

    the total simplicity of things..
    deepblue
    17.10.2005, 14:24
    Quote:

    Το μέλος Hastaroth στις 16-10-2005 στις 22:38 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος deepblue στις 16-10-2005 στις 14:02 έγραψε:
    [i]
    Είμαι ρατσιστής με το νοήμα που εγώ εχω δώσει στην λέξη , όχι με τα πρότυπα υποκριτικών οργανισμών ισότητας και Προστασίας διακαιωμάτων .





    Και ποιό είναι το νόημα που έχεις δώσει εσύ στη λέξη "ρατσιστής";



    [/I]



    H φυσική μου τάση να νιώθω εχθρότητα ή άπωση προς κάποιους ανθρώπους , κάποιες ιδεολογίες και κάποιες σκέψεις που νιώθω οτι με βλάπτουν . Το οτι νιώθω εχθρότητα για κάποιον δεν σημαίνει οτι θα τον εξαφανίσω αλλά σημαίνει οτι με απωθεί ,για λόγους συνειδητούς και πολλές φορές υποσυνείδητους .

    Επι παραδείγματιμ προσωπικά είμαι κατά της μετανάστευσης τόσων αλλοδαπών στην χώρα μας . Θα ήθελα να φύγουν οι περισσότεροι . Γνωρζω οτι αυτό θεωρείται ρατσισμός αλλά εγώ το θεωρώ απόλυτα φυσιολογικό για τον εαυτό μου

    ph
    17.10.2005, 20:30

    Και μόνο η ερώτηση θέτει τον ρατσισμό στη λίστα με τις ανθρώπινες ιδιότητες, ενώ δεν θα έπρεπε. Μοιάζει με ανώδυνη ερώτηση τύπου ''πιστεύετε στα ζώδια?'', ''σας αρέσει το παστίτσιο?'' κτλ. Ο ρατσισμός είναι δείγμα κοινωνικής παρακμής που οδηγεί στην καταστροφή, ενώ σαν στοιχείο στην προσωπικότητα κάποιου ανθρώπου είναι αποκρουστικό. Ας μιλάμε λοιπόν για το ρατσισμό, όχι όμως παρουσιάζοντάς τον σαν επιλογή. Ποιος έχει το δικαίωμα να είναι ρατσιστής και σε βάρος ποιου? Κανείς και για κανέναν
    Hastaroth
    18.10.2005, 09:12
    Θά συμφωνήσω μέ τον ph γιατί,όπως είπα κι'εγώ σέ προηγούμενο μήνυμά μου,δέν υπάρχει καμμιά δικαιολογία γιά κανέναν νά είναι ρατσιστής....

    ΥΓ Μού αρέσει το παστίτσιο (αλλά ο κιμάς σφηνώνεται ανάμεσα στά δόντια κι'άντε νά τον βγάλης μετά....)
    eneni
    18.10.2005, 11:32
    Quote:

    Το μέλος ph στις 17-10-2005 στις 20:30 έγραψε:

    Ποιος έχει το δικαίωμα να είναι ρατσιστής και σε βάρος ποιου? Κανείς και για κανέναν





    σωστός!
    deepblue
    19.10.2005, 00:16
    Έσεις δηλαδή βλέπετε φαινόμενα ρατσισμού στην χώρα μας έστω όπως εσείς τον ορίζετε και σε ποιές περίπτωσεις ;;

    Πάντως το να θεωρούμε τον ρατσισμό ως κάτι κακό και σατανικό είναι ρατσισμός απέναντι στους ρατσιστές !
    billy_cobham_2005
    19.10.2005, 01:36
    Όσο κακό και αν ακούγεται ή αν είναι, προτιμώ να με αποκαλούν ρατσιστή, παρά
    προδότη. Η έννοια πατριωτισμός, είναι πλέον συνώνυμη του εθνικισμού και του σοβινισμού. Δηλαδή το γεγονός, ότι σ'αυτά τα χώματα βρήσκονται τα κόκκαλα των προπαππούδων μου και των ηρώων που πολέμησαν για να αναπνέω εγώ και ο καθένας ελεύθερα σήμερα, δεν παίζει κανένα ρόλο. Το γεγονός οτι αυτή η γή είναι βαμμένη από το αίμα τόσων ηρώων που θυσιάστικαν για την υπεράσπιση τεραστίων ιδανικών μας αφήνει παγερά αδιάφορους. Όχι δεν δέχομαι κανένας μα κανένας να βλασφημά τα σύμβολα της πατρίδας μου και να μαγαρίζει τα ιερά αυτά χώματα. Ούτε εθνικιστής είμαι ούτε σοβινιστής. Είμαι πατριώτης. Πείτε με ρατσιστή πείτε με όπως θέλετε, όμως δεν δέχομαι να με κάνουν άλλοι κουμάντο μέσα στη χώρα μου.
    ageloudaki
    19.10.2005, 14:26
    Θα συμφωνήσω και αν χρειαστεί θα βοηθίσω με 'οποιο μπορώ το μέλος
    billy cobham 2005!!!!

    deepblue
    19.10.2005, 16:20
    Quote:

    Το μέλος billy_cobham_2005 στις 19-10-2005 στις 01:36 έγραψε:

    Όσο κακό και αν ακούγεται ή αν είναι, προτιμώ να με αποκαλούν ρατσιστή, παρά
    προδότη. Η έννοια πατριωτισμός, είναι πλέον συνώνυμη του εθνικισμού και του σοβινισμού. Δηλαδή το γεγονός, ότι σ'αυτά τα χώματα βρήσκονται τα κόκκαλα των προπαππούδων μου και των ηρώων που πολέμησαν για να αναπνέω εγώ και ο καθένας ελεύθερα σήμερα, δεν παίζει κανένα ρόλο. Το γεγονός οτι αυτή η γή είναι βαμμένη από το αίμα τόσων ηρώων που θυσιάστικαν για την υπεράσπιση τεραστίων ιδανικών μας αφήνει παγερά αδιάφορους. Όχι δεν δέχομαι κανένας μα κανένας να βλασφημά τα σύμβολα της πατρίδας μου και να μαγαρίζει τα ιερά αυτά χώματα. Ούτε εθνικιστής είμαι ούτε σοβινιστής. Είμαι πατριώτης. Πείτε με ρατσιστή πείτε με όπως θέλετε, όμως δεν δέχομαι να με κάνουν άλλοι κουμάντο μέσα στη χώρα μου.





    Προσωπικά συμφωνώ μαζί σου ... Αυτος ο τόπος άντεξε σε ιστορικά δύσκολες περιόδους να διατηρήσει την ομοιογένεια του και τον χαρακτήρα του , με πολέμους και αίμα ... Και μέσα σε 10 χρόνια έγινε τέτοια ουσιαστική κατοχή απο την λαθρομετανάστευση όση δεν έγινε τότε ...
    Αλλά τι να κάνουμε . Ο κουλτουριαρικός πολυπολιτισμός είναι της μόδας και τα παπαγαλάκια (με πρώτους τους πολιτικούς μας ) πάρα πολλά. Βλέπεις οι λάοι πρέπει να γίνουν σαλάτα. Συμφέρει πάρα πολύ κάποιους λίγους και κακούς....
    ph
    19.10.2005, 20:22

    Ντροπή... Δεν είναι μαγκιά να παραδέχεσαι πως διακατέχεσαι από ρατσιστικά συναισθήματα. Ντροπή είναι. Πρέπει αμέσως να κλειστείς στο σπίτι σου για ένα μήνα, να διαβάζεις και να ακούς μουσική απ' όλο τον κόσμο, να μετανοήσεις και να ξαναβγεις έξω με ένα κλωνάρι ελιάς με το οποίο μαστιγωνόσουν όλο αυτό τον καιρό.
    deepblue
    19.10.2005, 23:36
    Kalws , synelthe apo to paralhrhma soy kai meta pes kai kana epixeirhma giati profanws den exeis diavasei kai pws exei h syzhthsh sto forum .
    Anyway , afoy esy ws hthikologos mou les na mastigwthw (!!!) den exw allh lysh , paw na faw elies kai na faw kai ta koukoutsia giati klwnari den mou vrisketai! Σορρυ!!
    Luthien
    20.10.2005, 00:01
    Καθαρα προσωπικη αποψη:

    Το χρημα που μπαινει στα ταμεια του ΙΚΑ απο τις κρατησεις των ασφαλισμενων δεν εχει χρωμα ... με ενοχλει οτι μερικοι ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ εργοδοτες δεν τις καταβαλλουν επειδη προσλαμβανουν *αλλοδαπο* εργατη .. και τον εχουν ανασφαλιστο... θελω να παρω συνταξη .. ειναι τοσο κακο??? Η Ευρωπη γερναει, εμεις φτωχαινουμε ολο και πιο πολυ και 8υμομαστε χλαμυδες και φουστανελες.

    Ναι δεν λεω πολεμησαμε για αυτον τον τοπο, οπως και καθε λαος ο οποιος διεκδικησε το δικαιωμα του να εχει πατριδα .. οπως και καθε ανθρωπος πανω σε αυτον τον πλανητη (που δεν νοιαζεται και πολυ αν ειμαστε ασπροι - μαυροι - κιτρινοι - μπλε κτλ κτλ) διεκδικει το δικαιωμα του σε καλυτερη ζωη!

    Τωρα αν φτασουμε να καιμε προσφυγικους καταυλισμους η να φθονουμε τον *αλλοδαπο* που ορθοποδησε στη χωρα μας .. μαλλον θα εχουμε βα8υτατη κριση σαν κοινωνια .. Αραγε γιατι οταν χανουμε τη μπαλα μας φταιει ο ΑΛΛΟΣ και οχι η δικια μας ανικανοτητα???... Βασικα το ειμαστε ολοι μεταναστες .. ενα παλιο συνθημα που εβλεπα στην Αθηνα αξιζει λιγη σκεψη παραπανω...προς αποφυγη παρεξηγησεων δεν ξερω σε ποιο πολιτικο χωρο ανηκε το συνθημα αλλα νομιζω οτι παει πολυ παραπερα απο ενα πιτσιρικα στον οποιο ειπαν να *λερωσει* μερικους τοιχους οι κομματικοι του προισταμενοι.

    Και η απαντηση στο ερωτημα: δεν ειμαι ρατσιστρια .. δεν εχω λογο!


    deepblue
    20.10.2005, 00:20
    Mallon eksetazeis to thema ligo aneytyna kata thn dikh moy apopsh

    Katarxas kalws orthopodise o opoiosdhpote metanasths efoson toy dothike h eykairia ...Exei symvei ka me toys Ellhnes sto ekswteriko . Alla diaferei to na orthopodhsei 1 , 10000 ante kai 100000 kai allo na orthopothoun 1500000 .
    Kai ola ayta se mia xwra me entono dhmografiko alla kai oikonomiko provlhma
    Allo na exeis enan lao filoksenoumeno sta edafh soy kai allo aytos o laos statistika apodedeigmena na apotelei sto ameso mellon to 40% toy energoy plhthismou .
    Sto katw katw oi amesoi progonoi moy kai progonoi soy plhrwsan , doulepsan , polemhsan gia emas . Kai ayto ton kopo tha eprepe na rwthitoume pws tha ton diathesoume ... Esy dhladh thewreis to idio na filoksnenhseis 2 antrwpoys sto spiti soy , epeidh pragmati theleis na vohthseis ....kai to idio na mpoukaroyn 10 sto spiti soy me to zori , na soy spane thn porta kai na les ...e afoy peinane dikio exoune ...???
    Kaneis den exei provlhma me ton an filoksenei enan lao . Alla allo h elegxomenh metanasteysh kai allo h nootropia ksefragko ampeli thn opoia den mporw na katalavw pws den thn aneferete . Isws na prepei na rwthsete kapoion Ellhna metanasth sthn Germania h sthn Amerikh pws egkatastathike ekei poy egkatastathike 'h na deite praktikes poy akolouthoyn xwres opws h Italia kai h USA se synora me Mexiko px (asxeta me to an den symfwnw me ayto)
    Dhladh efoson dikh mas einai ayth h xwra ... emeis plhrwnoume forous gia aythn , poios sta kommatia exei dikaiwma na milaw gia ayto to thema . Proswpika den lew sfakste toys Alvanouw , h oloi oi Alvanoi einai dolofonoi ... Alla den katalavainw kai aytoys toyw anti-Ellhnares pou akomh kai thn dysareskeia moy alla kai thn anhsyxia moy gia ton eayto moy , ta paidia moy , toys progonous mou kai thn xwra moy , thn katatasoun se mia karamela pou oloi gleifoune giati einai ths modas...kai thn lene ratsismo ... h ksenofovia

    AT
    20.10.2005, 01:40
    ΟΧΙ!!!!! .......απλώς οι άλλοι είναι διαφορετικοί από εμένα....

    Hastaroth
    20.10.2005, 11:23
    Ναί Αννα,αλλά..καί εσύ είσαι διαφορετική από τούς άλλους...
    Luthien
    20.10.2005, 14:18
    Και η διαφορετικοτητα αυτη ειναι που μας κανει λιγο πιο ενδιαφεροντες.. στο κατω κατω κανενα λουλουδι του αγρου δεν ειναι το ιδιο με το αλλο. Τωρα αν εχουν την ταση να υπαρχουν κατα ομαδες .. εχει να κανει με την επικονιαση και τη γονιμοποιηση. Ολα ομως την ιδια δουλεια κανουν... ακομα και τα γαιδουραγκαθα ειναι χρησιμα, ασχετα αν τσιμπανε σαν λυσασμενα. Και η μαμα φυση το μονο πραγμα που καταλαβαινει ειναι: The survival of the fittest.