ελληνική μουσική
    805 online   ·  210.851 μέλη
    Soiram
    17.10.2005, 22:30
    Γειά χαρά σε όλους τους συνδετημώνες του forum μας! Θα ήθελα την βοήθεια σας σε σχέση με αυτό που αναφέρω στο θέμα. Παίζω εδώ και πολλά χρόνια κλασσικό πιάνο και ταυτόχρονα ασχολούμαι και με ελληνική μουσική και λίγο σύγχρονη ξένη (pop, rock, light jazz στυλ Fly me to the moon και κάποιες απλές διασκευές). Το πρόβλημα είναι ότι θα ήθελα να αρχίσω να παίζω και κανονικά κομμάτια jazz αλλά δεν ξέρω από που να αρχίσω...συνεχίζω μαθήματα (ιδιαίτερα) στο πιάνο, αλλά η δασκάλα που μου κάνει ασχολείται με κλασσικό πιάνο, οπότε δεν είναι πολύ πρόθυμη να ασχοληθούμε με jazz. Θα ήθελα να μου πεί όποιος ξέρει και έχει ασχοληθεί, κάποιο βιβλίο με το οποίο θα μπορούσα να ξεκινήσω ή κάποια κομμάτια που είναι πιο βατά, ή ίσως κάποιες τεχνικές, ασκήσεις...δεν ξέρω, ότι νομίζετε ότι μπορεί να με βοηθήσει!

    Ευχαριστώ!
    Vanos
    18.10.2005, 00:49
    Επειδή είχα παρόμοια προβλήματα σου προτείνω να ξεκινήσεις από αυτό το site

    www.learnjazzpiano.com


    Δίνει κάποιες καλές κατευθύυνσεις, νομίζω!
    anisie
    24.06.2006, 12:52
    Επειδή ενδιαφέρομαι κι εγώ και από Σεπτέμβρη λέω να πάω σε κάποιο ωδείο αν μπορούσε κάποιος να συστήσει κάποιο συγκεκριμένο (ωδείο και δάσκαλο) θα βοηθούσε....

    Για να είμαι ειλικρινής σκεφτόμουν το Athenaeum που έχει και εξειδικευμένο τμήμα jazz...Αν έχει κάποιος εμπειρία από το συγκεκριμένο ωδείο ας δώσει καμιά κατεύθυνση....Και βέβαια με απασχολεί κυρίως το θέμα του δασκάλου....

    Αυτά...

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων....!
    piterpiano
    27.06.2006, 03:35
    scales for jazz improvisation-Dan Haerle
    (book)
    ολες οι τζαζ κλιμακες,ξεκινα με την μελετη αυτων ειναι η καλυτερη αρχη..
    anisie
    28.06.2006, 16:08
    Thanx!

    Οι κλίμακες είναι το Α και το Ω.....Σαφώς...

    Αλλά και ένας δάσκαλος δε θα έβλαπτε....
    piterpiano
    01.07.2006, 17:10
    προφανως και δεν βλαπτει.στο συγκροτημα που παιζω εχουμε μελη εναν καθηγητη και εναν μαθητη του Athenaeum. θα ρωτησω και θα σου πω για το jazz τμημα.
    anisie
    03.07.2006, 09:57
    Αν είναι εύκολο.....!!!!
    Ευχαριστώ.....
    XrysaOikonomaki
    17.07.2006, 19:34
    Σαφώς η δασκάλα σου δεν είναι πρόθυμη, αφού έχει μεσάνυχτα σε ότι αφορά τη σύγχρονη μουσική. Βασικά γιατί θα πιαστεί αδιάβαστη χωρίς να φταίει!

    Το γεγονός ότι παίζεις κλασικό πιάνο όμως θα σε διευκολύνει στην εκμάθηση της jazz σε ότι αφορά τις νότες και ταυτόχρονα θα σου βγάλει την ψυχή σε ότι αφορά τον ρυθμό.

    Καταρχήν πρέπει να ακούσεις πολλή μουσική από αυτό το είδος, δίνοντας ιδιαίτερη βαρύτητα στον ρυθμό που κατά βάση, σε αντίθεση με την κλασική, βασίζεται στον αντιχρονισμό και όχι στην τετράγωνη λογική του μετρονόμου.

    Έπειτα, μια βόλτα στα μαγαζιά και αγόρασε ότι βιβλίο σου κάνει κλικ. Μην αρκεστείς να κοιτάξεις μόνο τα βιβλία για πιάνο. Κοίτα και τα βιβλία για μπάσο. Έχουν πολύ καλές ασκήσεις. Η ελληνική βιβλιογραφία πάσχει. Ελπίζω να ξέρεις αγγλικά, γιατί τα ξένα βιβλία θα σε βοηθήσουν περισσότερο.

    Οι τζαζ κλίμακες δεν είναι τίποτε άλλο από τις μείζονες και ελάσσονες κλίμακες που ήδη ξέρεις, που όμως χρησιμοποιούνται με διαφορετικό τρόπο. Παράδειγμα, από τη Ντο μείζονα, βγαίνουν 7 νέες κλίμακες, μία από κάθε της νότα. Η τζαζ βασίζεται στην πτώση ΙΙ - V - Ι.

    Πάρε ένα βιβλίο που να σου αναλύει την ευρωπαϊκή σημειογραφία. Πάρε ένα άλλο βιβλίο που να περιέχει αναλυτικά τις κλίμακες και τα ακκόρντα. Και επίσης, βιβλία που να έχουν τζαζ κομμάτια για πιάνο. Παίζοντας πας στην πόλη. Καλή επιτυχία.
    back_in_black
    17.07.2006, 20:38
    Μπορεί κάποιος να αναφέρει βιβλία με τζαζ κομμάτια? Ενδιαφέρομαι και εγώ για αυτού του είδους μουσική.

    Ευχαριστώ
    XrysaOikonomaki
    18.07.2006, 19:32
    Για όσους προσπαθούν να κάνουν πέντε βήματα στην τζαζ μουσική μόνοι τους, προτίνω τα παρακάτω βιβλία.

    The Jazz Sοurcebook: Είναι βιβλίο με τζα κομμάτια για πιάνο. Δεν είναι για αρχάριους πιανίστες.

    Patterns for jazz: Είναι βιβλίο για μπασίστες. Όλες οι ασκήσεις που έχει, παίζονται στο πιάνο.

    The jazz chord/scale handbook: βιβλίο με την θεωρία της τζαζ.

    Τα παραπάνω βιβλία είναι όλα στα αγγλικά. Αλλά κουτσά στραβά, θα τη βγάλετε την άκρη. Το ένα συμπληρώνει το άλλο. Αφορά πιανίστες που θέλουν να παίξουν κάτι άλλο εκτός από κλασική μουσική.
    anisie
    26.07.2006, 07:12
    Ήθελα να ρωτήσω ποιες είναι οι απαιτήσεις στο jazz πιάνο...σε σύγκριση με το κλασικό αλλά και γενικότερα.....

    Επειδή (σύμφωνα με τα προγράμματα των ωδείων) σε τέσσερα χρόνια μπορεί κανείς να πάρει πτυχίο jazz πιάνου λογικά οι τεχνικές δυσκολίες δε θα είναι οι ίδιες με το κλασικό....


    revekka
    26.07.2006, 10:39
    έχω φοιτήσει σε jazz σχολή ωδείου στην ελλάδα και αυτά τα 4 χρόνια καλύπτεις κάποια βασικά πράγματα. η λέξη πτυχίο δε μου λέει τίποτα. αυτά τα 4 χρόνια είναι ένα μικροσκοπικό λιθαράκι στη jazz, τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο. μετά, αν ενδιαφέρεσαι για τη jazz, φύγε απο την ελλάδα. δεν υπάρχει παράδοση στη jazz, τα 'πτυχία' δεν αναγνωρίζονται και δεν είναι ανάλογα της κλασσικής μουσικής και γι αυτό κυριαρχεί η εντύπωση ότι η jazz είναι εύκολη. υπάρχουν κάποιοι καλοί δάσκαλοι jazz στα ελληνικά ωδεία, οι οποίοι ασχολήθηκαν με τη jazz στο εξωτερικό. αυτό τα λέει όλα.

    XrysaOikonomaki
    26.07.2006, 11:46
    Το μόνο που αλλάζει στο παίξιμο της τζαζ μουσικής, είναι το ρεπερτόριο. Οπότε τέσσερα χρόνια για την εκμάθηση του οργάνου σε ότι αφορά τη δεξιοτεχνία, είναι λίγα.
    anisie
    26.07.2006, 21:08
    Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες....Λογικά αυτά που λέτε...

    Απλά και στο εξωτερικό, και συγκεκριμένα στην Ολλανδία που κοίταξα, τα κονσερβατουάρ έχουν αντίστοιχα προγράμματα 4 χρόνων και σου δίνουν τα λεγόμενα bachelor.....Βέβαια σε δέχονται με εξετάσεις και προϋποθέτουν ένα επίπεδο τεχνικής ανωτέρας....

    Κι εδώ στην Ελλάδα δεν είναι μόνο 4 χρόνια....Υποτίθεται ότι κάτι ξέρεις ήδη....

    Πέρα από αυτά, όταν έλεγα για απαιτήσεις στη Jazz είχα στο μυαλό μου τα στοιχεία του ρυθμού και του αυτοσχεδιασμού για παράδειγμα....

    Παράθεση:
    υπάρχουν κάποιοι καλοί δάσκαλοι jazz στα ελληνικά ωδεία


    Αν μπορείς να μου προτείνεις κάποιον....?????
    anisie
    26.07.2006, 21:10
    Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες....Λογικά αυτά που λέτε...

    Απλά και στο εξωτερικό, και συγκεκριμένα στην Ολλανδία που κοίταξα, τα κονσερβατουάρ έχουν αντίστοιχα προγράμματα 4 χρόνων και σου δίνουν τα λεγόμενα bachelor.....Βέβαια σε δέχονται με εξετάσεις και προϋποθέτουν ένα επίπεδο τεχνικής ανωτέρας....

    Κι εδώ στην Ελλάδα δεν είναι μόνο 4 χρόνια....Υποτίθεται ότι κάτι ξέρεις ήδη....

    Πέρα από αυτά, όταν έλεγα για απαιτήσεις στη Jazz είχα στο μυαλό μου τα στοιχεία του ρυθμού και του αυτοσχεδιασμού για παράδειγμα....

    Παράθεση:
    υπάρχουν κάποιοι καλοί δάσκαλοι jazz στα ελληνικά ωδεία


    Αν μπορείς να μου προτείνεις κάποιον....?????
    revekka
    28.07.2006, 10:43
    το bachelor στη μουσική είναι 4 χρόνια αλλα για να πας πανεπιστήμιο πρέπει να έχεις ήδη πτυχίο στη μουσική απο ωδείο. μπέρδεψες δύο διαφορετικά πράγματα, το ωδείο δεν είναι πανεπιστήμιο άρα δεν προσφέρει bachelor.

    δάσκαλο jazz ξέρω μόνο για πνευστά
    anisie
    28.07.2006, 12:56
    Για τα bachelor δε χρειάζεται πτυχίο...Ούτως ή άλλως τα πτυχία των ωδείων δεν αναγνωρίζονται όπως είπες.....Απλά πρέπει να έχεις καλό επίπεδο για να ανταποκριθείς στις εξετάσεις....

    Για τα postgraduate courses και τα master σου ζητάνε bachelor δηλ αντίστοιχο ελληνικό Πανεπιστημιακό τίτλο μουσικολογίας όπως πχ του τμήματος μουσικολογίας του Πανεπ Αθηνών ή του Ιονίου στην Κέρκυρα (δε νομίζω να χουμε κι άλλο...)

    Δες εδώ για τo πανεπιστήμιο του Amsterdam αν θες....

    Teachers and admission requirements
    revekka
    28.07.2006, 13:19
    εξαρτάται και απο τη χώρα. στην αγγλία θέλουν τις δικές τους εξετάσεις (όργανο, θεωρία) τελειωμένες. στην αμερική σου ζητούν κασέτα. το σημαντικό είναι ότι χρειάζεται αυτό το καλό επίπεδο που λές. το τονίζουμε αυτό γιατί βαρέθηκα να ακούω την ατάκα "δεν ξέρω τινα σπουδάσω, μάλλον μουσική που είναι εύκολη" απο άτομα που δεν έχουν καθόλου μουσική παιδεία.
    PIANISTAS78
    10.08.2006, 04:43
    η τζαζ είναι 3 συγχορδίες ολη και ολη αν την σκεφτείς μαθηματικά.έχω κάνει πολλά χρόνια!!!έχω πάρα πολλά βιβλία!!το βασικό είναι να ξέρεις να κάνεις την πτώση δεύτερης πέμπτης πρώτης βαθμίδας σε όλες τις κλίμακες αλλά με συγκεκριμένο πιάσιμο γιατί πρέπει να είμαστε σε συγκεκριμένη έκταση στο αριστερό χέρι τα γνωστά voicings!!τώρα για το δεξί υπάρχουν φράσεις μουσικές και χρωματικές προσεγγίσεις που πρέπει να συνηθίσει το χέρι να κάνει σε όλες τις κλίμακες!!αν καταφέρετε αυτό έχετε κάνει ένα μεγάλο βήμα!!επίσης πρέπει να πάρετε ορισμένα βιβλία τα οποία μερικά δεν κυκλοφορούν εδώ στην ελλάδα(εγω έχω απο το berkley) τα οποία έχουνε μουσικές φράσεις σε όλες τις τονικότητες και μαθαίνει το χέρι όπως επίσης και το αυτί σε πολλά πράγματα!!!οπωσδήποτε να πάρετε το JAZZ HANON kai ta REAL BOOKS για αρχή!!!καλή αρχή null
    XrysaOikonomaki
    10.08.2006, 13:03
    Τα Real Books αν είσαι αρχάριος δεν βοηθάνε. Μου τα είχε δώσει ο αδερφός μου πριν δέκα χρόνιαμκαι αν υποθέσουμε ότι κάποιος έχει γνώσεις του κλασικού συστήματος και απλά ξέρει ίσα ίσα ότι Α = La δεν θα βρει άκρη, τόσο στην εναρμόνιση της μελωδίας, στην συνοδεία αλλά και στις ρυμθικές ιδιοτροπίες της τζαζ.

    Ερώτηση: το χειμώνα θέλω να πάω να ακούσω live τζαζ, αλλά κανείς από τους γνωστούς και τους φίλους/φίλες μου, δεν ακούνε αυτό το είδος μουσικής. Υπάρχει περίπτωση να μαζευτούμε τίποτα μέλη να πηγάινουμε τον χειμώνα; Εμένα με ενδιαφέρει να δω και κυρίως να παρακολουθήσω τον πιανίστα, ένα είδος οπτικής και ακουστικής εκπαίδευσης δηλαδή.