ελληνική μουσική
    851 online   ·  210.853 μέλη
    alterhoh
    10.08.2006, 13:10
    Αναζητώ ένα ωδείο στη Πάτρα για jazz και rock keyboards. Ξέρει κάποιος κανένα δάσκαλο;;;;;;;;;;
    PIANISTAS78
    10.08.2006, 15:09
    Αυτό που σού λέω voicings είναι το αριστερό χέρι,και αν παρατηρήσεις έχει μια συγκεκριμένη ακολουθία συγχορδιών σε αυτό!!!αν παρατηρήσεις έχει σε διαφορετικές κλίμακες την εξής πτώση δεύτερη-πέμπτη-πρώτη!!αυτές είναι οι πιο συνηθισμένες!!έχει και άλλες συγχορδίες,αλλά αν δεν μάθεις τα voicings δεν πας πουθενά!!
    Jimy
    10.08.2006, 20:47
    Παράθεση:
    Ερώτηση: το χειμώνα θέλω να πάω να ακούσω live τζαζ, αλλά κανείς από τους γνωστούς και τους φίλους/φίλες μου, δεν ακούνε αυτό το είδος μουσικής. Υπάρχει περίπτωση να μαζευτούμε τίποτα μέλη να πηγάινουμε τον χειμώνα; Εμένα με ενδιαφέρει να δω και κυρίως να παρακολουθήσω τον πιανίστα, ένα είδος οπτικής και ακουστικής εκπαίδευσης δηλαδή.



    Απάντηση:υπάρχει κάποια άκρη προσωπική αλλά θέλει συζήτηση με την άκρη..,για δωρεάν εισιτήρια σε Jazz bar Guru και τέτοιου είδους μαγαζιά αλλά θέλει συζήτηση με την άκρη..,και επειδή με ενδιαφέρει και εμένα συμφωνώ!


    Χαμογέλα σου πάει και κάνει καλό

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 12-08-2006 18:48 ]


    XrysaOikonomaki
    11.08.2006, 11:42
    Παράθεση:

    Απάντηση:υπάρχει κάποια άκρη προσωπική αλλά θέλει συζήτηση με την άκρη..,για δωρεάν εισιτήρια σε Jazz bar Guru και τέτοιου είδους μαγαζιά αλλά θέλει συζήτηση με την άκρη..,και επειδή με ενδιαφέρει και εμένα συμφωνώ!




    Α, είχα πάει στο Γκούρου πέρισυ - στο επάνω φαντάζομαι εννοείς - και είχε μια πολύ ωραία μπάντα! Κοίτα δεν χρειάζεται να ψάχνεις άκρες για δωρεάν εισόδους και να υποχρεώνεσαι. Το θέμα είναι να μαζευτούμε δύο τρία άτομα ή όσα τέλος πάντων όταν κρυώσει λίγο ο καιρός και μια στις τόσες όταν μπορούμε να πηγαίνουμε.

    Το χω παράπονο δηλαδή. Μόλις τρεις φορές στη ζωή μου έχω καταφέρει να δω live jazz. Οι φίλοι και οι φίλες μου ακούνε ροκ, ελληνική ποπ και είναι και μία με την οποία δεν μπορώ να βγω ποτέ γιατί πάει στα μπουζούκια .


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 12-08-2006 18:49 ]


    JaNick
    11.08.2006, 12:47
    Μπορείτε λίγο να μου εξηγήσετε τη είναι αυτή η πτώση....Δεν είμαι πιανίστας καθαρά θεωρητικά το ρωτάω...Αν εννοείτε οτι θα πρέπει να παίξω σε μιά κλίμακα 2η, 5η και μετά 1η βαθμίδα, το έκανα στο μπάσο αλλα δεν μου φάνηκε τόσο δύσκολο, ούτε τόσο Jazzy....Είναι θέμα αρμονίας...??
    Jimy
    11.08.2006, 13:08
    Μα ολη η συζήτηση γίνεται σχετικά με την πτωσή για τα πράγματα που παίζει το οργανο σου,στην ουσία μιλάμε για ένα μπάσο που κινείται συνεχώς,τυχαίνει επειδή είναι όργανο που έχει 2 ιδιότητες δηλαδή μπορεί να παίξει και μελωδία και να κρατήσει μια σταθερή αρμονική γραμμή να έχει πέραση και στη τζαζ,η πτώση δεν είναι τίποτα άλλο παρά αυτό που εννούμε όταν μιλάμε άνω τελεία,κάτω τελεία ,κόμμα και τα υπόλοιποα σημεία στίξης,τον ρόλο αυτό έχει αναλάβει το μπάσσο,
    τρομπόνια κοντραμπάσσα βιολοντσέλλα φαγκότα και τίμπανα στην κλασσική μουσική

    JaNick
    11.08.2006, 13:58
    Κάτι σαν Walking Bassline???
    Jimy
    11.08.2006, 14:14
    Πέσ'το και έτσι απλά μόνο το μπάσσο μπορεί να ανταποκριθεί σε αυτό που θέλει περισσότερο η Jazz ένα βάσιμο όχι σαν της κλασσικής μουσικής βέβαια που είναι σταθερό και ρυθμικό αλλά κινούμενο,Walking Bassline!
    alexia-vicky
    12.08.2006, 14:39
    Μου αρέσει και εμένα η ιδέα να μαζευτούμε για "jazz" συνάντηση, χειμώνα κτλ...ελπίζω να προκύψει
    XrysaOikonomaki
    14.08.2006, 16:48
    Το μέλος alexia-vicky στις 12-08-2006 στις 14:39 έγραψε...
    Παράθεση:

    Μου αρέσει και εμένα η ιδέα να μαζευτούμε για "jazz" συνάντηση, χειμώνα κτλ...ελπίζω να προκύψει



    Θα προκύψει γιατί θα το βάλω σαν θέμα φόρουμ μόλις αρχίσουν τα κρύα, να φτιάξουμε μια ωραία παρεούλα να πάμε να ανοίξουμε λίγο τα αυτιά μας. Εξάλλου, η τζαζ μουσική, έχει άλλη δύναμη όταν την παρακολουθείς ζωντανά. Ακόμα και κάποιος που δεν του αρέσει αυτό το στυλ μουσικής, μαγεύεται όταν την παρακολουθεί ζωντανά.
    alexia-vicky
    14.08.2006, 23:34
    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και το θεωρώ πολύ καλή ιδέα, τόσο ακουστικά όσο και για συνάντηση....Με το καλό να μας έρθει ο χειμώνας λοιπόν!!!!


    piterpiano
    18.08.2006, 01:52
    nai poly kalh idea h episkepsh se live jazzadiko!!
    kserw na kalo sthn nea orleanh edw dipla!!