ελληνική μουσική
    338 online   ·  210.881 μέλη

    Φίλιππος Πλιάτσικας: Η γνώμη σας

    vaia
    07.11.2005, 16:09

    Δε μπορώ να καταλάβω βρε παιδιά τι ακριβώς έχει συμβεί σ'αυτόν τον άνθρωπο και συνεχίζει και τραγουδάει ακόμα...Απο πού αντλεί τέτοια αυτοπεποίθηση?Μήπως η ιστορία του στους Πυξ-Λαξ?Το κοινό του που απαρτίζεται από μέσο όρο ηλικίας 13?(δεν υπονοώ κάτι και φυσικά δε θέλω να θίξω κανένα δεκατριάχρονο φίλο-φίλη).Δε με απασχόλησε ποτέ ο Φ.Πλιάτσικας παρά μόνο αρνητικά.Θα ήθελα παρακαλώ τη γνώμη σας.ευχαριστώ...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 17-08-2010 19:36 ]


    pclos
    07.11.2005, 16:30
    Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα καλη μου.Αλλα θεωρω ευλογη την απορια σου διοτι η κολοκυθοπιτα ειναι τουλαχιστον φαγητο! Αυτος ο αλλος,τι ειναι? Να βλεπεις fame story βοηθαει.....xaxaxaxaxa!
    vaia
    07.11.2005, 16:32
    χαχχαχχαχχαχχχαχχαχχχαχχαχχχαχχαχχχαχχαχχχαχχαχχαχα
    pclos
    07.11.2005, 16:33
    Quote:

    Το μέλος pclos στις 07-11-2005 στις 16:30 έγραψε:

    Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα καλη μου.Αλλα θεωρω ευλογη την απορια σου διοτι η κολοκυθοπιτα ειναι τουλαχιστον φαγητο! Αυτος ο αλλος,τι ειναι? Να βλεπεις fame story βοηθαει.....xaxaxaxaxa!




    Η Ελλαδα δυστυχως ειναι γεματη απο καλιτεχνες 3Α..(Α.Α.Α)
    houlina
    07.11.2005, 19:30
    proswpiki su apopsi...iparxun an8rwpoi p exoun stigmatistei, exun klapsei me ti musiki kai ta tragudia tou pliatsika...kai den lew gia 12-13xrona alla gia megalus an8rwpus! aftos o an8rwpos exei viwsei kapies proswpikes katastaseis k mas metadidi to sines8ima mesa apo ta tragudia tu..kai ine tragudia empneusmena apo ti zwi...na pesei fwtia na mas kapsei an ta tragudia tu pliatsika den ine komatares alla ine p.x tou perikli mikri mu arxontissa..!
    ELEOS!!!!!!!!!!!!
    pclos
    07.11.2005, 19:59
    sas leipoyn dld o stigmatismos ,to klamma kai ta dynata synaisthimata kai dialexate ws forea kai anametadoth twn anwterw,ton proanaferthenta kyrio?
    mmmalista......einai dikaiwma sas ,pisteyw...
    vasilis23
    07.11.2005, 20:11
    Φιλιππος Πλιατσικας...πολυ μεγαλος και στους πυξ λαξ...αλλα και τωρα μονος του!!!
    μονο και μονο που εγραψες το αρθρο...ασχοληθηκες...!!!
    βασιλης
    vaia
    07.11.2005, 20:16
    Ένα λεπτό...Φυσικά και είναι προσωπική μου άποψη houlina και δεν επιτίθεμαι σε κανέναν που του αρέσει ο εν λόγω τραγουδιστής...Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί αφού είναι τόσο καλός στο γραπτό λόγο-που μπορεί για κάποιους να είναι(προσωπικά δε μου λέει τίποτα)-δεν γράφει κανένα βιβλίο να πιάσει και τόπο?Οι πιο ωραίες του δουλειές είναι είτε μελοποιημένοι στίχοι άλλων ποιητών,είτε διασκευές άλλων τραγουδιών.Πού έγκειται λοιπόν η "μεγαλοσύνη"του?Όσο για το έλεος....Φυσικά και δε δείχνω έλεος!Κάτι τέτοιες μέτριες περιπτώσεις ρίχνουν το επίπεδο της κατηγορίας της μουσικής που αντιπροσωπεύει ο Φ.Πλιάτσικας.Κι απ'την άλλη βέβαια ο χρόνος θα δείξει....
    vaia
    07.11.2005, 20:20
    Λες Βασίλη γι'αυτό να διαλύθηκαν οι Πυξ-Λαξ?Να μην άντεξε 2 πολύ μεγάλους το συγκρότημα?Γιατί ο Μπάμπης ο Στόκας είναι σίγουρα πολύ καλή φωνή.
    vasilis23
    07.11.2005, 20:30
    με ολη μου την αγαπη vaia μου θελω να σου πω οτι απλα για χιλιαδες ανθρωπους ειτε ο φιλλιπος,ειτε ο μπαμπης...ειτε οι πυξ λαξ μαζι...ειναι κατι πολυ σημαντικο!αυτη ειναι η αποψη μας...τι θα πει δεν αντεξε 2 καλουσ το συγροτημα?οταν κατι φτανει σε κορεσμο,η γιατι εκεινοι ξερουν καλυτερα καλυτερα να σταματαει εκει απο το να αναλωνεται...σαν μπαντα παντα...για μενα ο φιλλιπος εχει να δωσει πολλα ακομα...ακομα και το τραγουδι που εγραψε για το festival θεσσαλονικης ηταν υπεροχο...μην κρινεις η καλυτερα μην εκμηδενιζεις καποια πραγματα...
    ειλικρινα δεν εχω κατι μαζι σου,γιατι πολλοι ανθρωποι εχουν την ιδια αποψη με σενα...αλλα αλλοι τοσοι,μπορει και περισσοτεροι εχουν αντιθετη αποψη...
    φιλια!
    Βασιλης



    επισυναπτόμενα: pyx lax.jpg 
    vaia
    07.11.2005, 20:54
    Το ξέρω πως δεν έχεις τίποτα μαζί μου,όπως ούτε και εγώ μαζί σου φυσικά.Και καταλαβαίνω απόλυτα την ανάγκη σου να υπερασπιστείς κάποιον που ακούς και αγαπάς.Σ'ευχαριστώ που μου έγραψες την άποψή σου.Να'σαι καλά.



    faltsoo
    08.11.2005, 12:13
    ειναι ο ανθρωπος που μ εκανε να τραγουδησω.

    αφου τραγουδα αυτος , τοτε ολοι μπορουν .


    pclos
    08.11.2005, 14:40
    Quote:

    Το μέλος faltsoo στις 08-11-2005 στις 12:13 έγραψε:

    ειναι ο ανθρωπος που μ εκανε να τραγουδησω.

    αφου τραγουδα αυτος , τοτε ολοι μπορουν .






    xaxaxaxaxaxaxaxa!
    Cenio
    08.11.2005, 19:49


    Re teratakia, μικρά & μεγάλα, τι σας φταίει ο Φίλιππος, ρε;

    Τόσοι ξεγάνωτοι τενεκέδες κυκλοφορούν κι "οπλοφορούν" εντός εκτός κι επί τ'αυτά στα μουσικά πράγματα, με τον Φίλιππο, ρε βρεγμένα σπίρτα, τα βάλατε; Αφοπλιστικά σεμνός και εξαιρετικά χαμηλών τόνων ο άνθρωπος, μαγκιά του που έκανε καρριέρα με την ισχνή φωνή του, ενώ εσείς με τη φωνάρα σας ούτε σε σχολικό πάρτυ δεν "περνάτε"...

    Άντε μαζέψτε τα κουβαδάκια σας και πάτε... τουαλέτα για τα σκ@τ@ σας... μη βρωμίζετε εδωπέρα τον ιστότοπο...!!! ΟΥΣΤ ρε φαρμακόγλωσσες ξενέρωτες κατίνες ή μάλλον Τατιάνες... με εξωθήσατε στην αγένεια, αλλά για τον Φίλιππο... χαλάλι.



    -------
    ΥΓ.
    Αφιερωμένο για σας το κομμάτι "Τα φαντάσματα"... ναι, από το Φίλλιππο Πλιάτσικα, ποιον άλλον!
    antonLOrd
    08.11.2005, 22:21
    "Cenio" δεν χρειάζεται να μιλάς έτσι και να θίγεις μ' αυτόν τον τρόπο τους άλλους..
    Έχουν το δικαίωμα να μην τους αρέσει..
    Και στο κάτω-κάτω μπορεί να έχει ωραία χροιά και συναίσθημα, αλλά ρε φίλε καταντάει βαρετό στο αυτί συνέχεια το Μι μινόρε..
    Έχει κάνει πάντως αξέχαστες ερμηνείες, που θα μείνουν για πάντα..
    Ναι... Μπορώ να πω πως μου αρέσει.. Όμως δεν νιώθω την ίδια πόρωση που νιώθω για τον Βασίλη..

    Anyway.. Κερνάω εγώ...



    επισυναπτόμενα: Φιλ. Πλιάτσικας.jpg 
    jorge
    08.11.2005, 22:25
    Quote:

    Το μέλος Cenio στις 08-11-2005 στις 19:49 έγραψε:

    με εξωθήσατε στην αγένεια, αλλά για τον Φίλιππο... χαλάλι.




    Το μήνυμά σου θα σβηστεί εντος ολίγου, εκτός και αν ζητήσεις συγνώμη.
    Είναι απαράδεκτο.
    pclos
    08.11.2005, 23:58
    Quote:

    Το μέλος Cenio στις 08-11-2005 στις 19:49 έγραψε:



    Re teratakia, μικρά & μεγάλα, τι σας φταίει ο Φίλιππος, ρε;

    Τόσοι ξεγάνωτοι τενεκέδες κυκλοφορούν κι "οπλοφορούν" εντός εκτός κι επί τ'αυτά στα μουσικά πράγματα, με τον Φίλιππο, ρε βρεγμένα σπίρτα, τα βάλατε; Αφοπλιστικά σεμνός και εξαιρετικά χαμηλών τόνων ο άνθρωπος, μαγκιά του που έκανε καρριέρα με την ισχνή φωνή του, ενώ εσείς με τη φωνάρα σας ούτε σε σχολικό πάρτυ δεν "περνάτε"...

    Άντε μαζέψτε τα κουβαδάκια σας και πάτε... τουαλέτα για τα σκ@τ@ σας... μη βρωμίζετε εδωπέρα τον ιστότοπο...!!! ΟΥΣΤ ρε φαρμακόγλωσσες ξενέρωτες κατίνες ή μάλλον Τατιάνες... με εξωθήσατε στην αγένεια, αλλά για τον Φίλιππο... χαλάλι.



    -------
    ΥΓ.
    Αφιερωμένο για σας το κομμάτι "Τα φαντάσματα"... ναι, από το Φίλλιππο Πλιάτσικα, ποιον άλλον!




    ante ante!!!!!! lollollollol ta sygxarhthria mu nee mu!
    Kotsiraki
    09.11.2005, 01:43
    Θα ήθελα να εκφράσω κι εγώ τη γνώμη μου περί του Φίλιππου Πλιάτσικα. Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο μπορεί να θεωρηθεί αντικειμενική γιατί συγκαταλέγεται στους καλλιτέχνες που έχω "αδυναμία".

    Δυστυχώς δεν έχω τις απαραίτητες μουσικές γνώσεις έτσι ώστε να μπορώ να κατανοήσω απόλυτα το αν η φωνή του είναι μονότονη ή αν κινείται σε μια συγκεκριμένη κλίμακα. Αυτό που μπορώ να πω όμως, και που αυτό έχει αξία τελικά, είναι πως μας έχει χαρίσει μερικά από τα ωραιότερα (ερωτικά κυρίως) τραγούδια , που όλους μας λίγο- πολύ μας εκφράζουν ή τα έχουμε σιγοτραγουδήσει. Η μουσική του και τα τραγούδια του έχουν αντέξει στο χρόνο αναμφισβήτητα.

    Δεν μπορεί ν' αρέσει σε όλους το ίδιο. Σε άλλους θ' αρέσει περισσότερο, σε άλλους λιγότερο, σε άλλους καθόλου. Θεωρώ όμως πως δεν του αξίζουν κάποιοι χαρακτηρισμοί που ειπώθηκαν.

    Αυτά είχα να πω... φιλικά πάντα!


    TomTraubert
    09.11.2005, 06:34
    Πλιάτσικας;;;; Αυτός στους Πυξ-Λαξ δεν ήταν παλιά; Γιατί σήμερα αυτόν που ακούω νομίζω ότι τον λένε Πλιάτσικο...
    Πέρα από τα αστεία συμφωνώ με τον antonLord, ειδικά στο θέμα του Μι μινόρε...
    Anthos
    09.11.2005, 07:29
    @ vaia

    "Οι πιο ωραίες του δουλειές είναι είτε μελοποιημένοι στίχοι άλλων ποιητών,είτε διασκευές άλλων τραγουδιών"

    Μπορείς σε παρακαλώ να στοιχειοθετήσεις τα πιο πάνω? Έτσι για να μην ανοίγουμε ένα thread και μετά να γενικολογούμε και να λέμε ότι θέλουμε...Σε ποια τραγούδια αναφέρεσαι?

    Και υπήρχε ακόμη ένας στους ΠΛ...απλά πληροφοριακά υπήρξε και ένας Μάνος Ξύδους. Ούτε αυτός είχε την φωνή του Στόκα αλλά τον έβλεπες στην σκηνή να βγάζει στα 50 του μία "ψυχοπάθεια" που οι περισσότεροι μόνο στην tv τους μπορούν να δουν...

    Γενικά οι ΠΛ άντεξαν 18 χρόνια σε μία χώρα που τα περισσότερα συγκροτήματα αντέχουν 4-5. Πέρασαν από πολλές φάσεις...Από μοδάτοι σε κατατρεγμένους κτλ. Αλλά άφησαν φοβερά κομματιά σαν κληρονομιά.

    Τώρα αν είναι μονότονη η φωνή του Φίλιππου είναι άλλο θέμα. Μπορείτε να μου πείτε πόσοι ηλίθιοι και φαντασμένοι υπάρχουν στην Ελληνική μουσική σκηνή και τραγουδάνε με επιτυχία?? Τον Φίλιππο βρήκατε να χ*σ*τ* ρε εσείς??? Άνθρωπος σεμνός και μετρημένος. Οι περισσότεροι Έλληνες καλιτέχνες με τα δικά του κομμάτια στο παλμαρέ τους δεν θα σας έκαναν καν την χάρη να "σας" τραγουδούν...

    Λίγος σεβασμός σε αυτούς που το αξίζουν δεν θα έβλαπτε με τα χάλια που έχουμε γύρω μας...