ελληνική μουσική
    619 online   ·  210.870 μέλη
    tournovia
    23.11.2005, 16:22
    Τι σημαίνει ο Κώστας Τουρνάς για μένα; Πάρα πολλά. Τα τραγούδια του πραγματική όαση, με συντροφεύουν απο μικρό παιδί, στις λύπες στις χαρές, οι συμβουλές του όλα αυτά τα χρόνια φιλικές, αδερφικές, πατρικές. Κώστα σε ευχαριστώ πολύ για όλα , για αυτά τα 28 χρόνια που γνωριζόμαστε. Ησουν είσαι και θα είσαι ο Κώστας μου!!
    Για σας τι σημαίνει Κώστας Τουρνάς??
    EffieKakaflika
    23.11.2005, 16:38
    Αγαπημένη φυσιογνωμία και φωνή από τους Poll. Έχω περάσει απο hippy στάδιο και μου ταίριαζε πολύ ως μουσική υπόκρουση σ'αυτή τη φάση της ζωής μου... Τον έχουμε χάσει λίγο τα τελευταία χρόνια βέβαια....


    nikosm
    23.11.2005, 18:47
    Δυστυχώς ποτέ δεν είχε την αναγνώριση που θα έπρεπε να έχει,αν και κατά τη γνώμη μου ήταν από τους κορυφαίους των 70s.
    Ελπίζω κάποιοι να τον γνωρίσουν και κάποιοι άλλοι να τον θυμηθούν
    uNick
    31.05.2006, 18:15
    Το μέλος nikosm στις 23-11-2005 στις 18:47 έγραψε...
    Παράθεση:

    Δυστυχώς ποτέ δεν είχε την αναγνώριση που θα έπρεπε να έχει, αν και κατά τη γνώμη μου ήταν από τους κορυφαίους των 70's...

    ...και όχι μόνο. Αν το καλοσκεφτείς, αρκετά από τα τραγούδια του είναι διαχρονικά, και καλύπτουν αρκετούς τομείς της ζωής μας ακόμα και σήμερα. Το στυλ 70's μπορεί να μην "πουλάει" πολύ στη σημερινή νεολαία, το μήνυμα όμως αυτών των κομματιών αγγίζει τις ψυχές πολλών... Ποιός δεν έχει νιώσει "κάπως" ακούγοντας:

    "Μην της το πεις
    Πως την έχασα, μα την αγαπώ
    Μην της το πεις
    Πως δεν ξέχασα και για 'κείνη ζω
    Μην της μιλήσεις
    Να με λυπάται δεν θέλω
    Ίσως μια μερα νιώσει το λάθος
    Και 'ρθεί"

    Για εμένα, ο Κώστας Τουρνάς δεν είναι απλά ένας τραγουδιστής ή ένας συνθέτης... Είναι ένας φιλόσοφος, που με το ιδιαίτερο στυλ του και την χαρακτηριστική φωνή του αγγίζει την ψυχή μου όπως λίγοι μπορούν... σε στιγμές εύκολες αλλά και δύσκολες, σε χαρές και σε λύπες....
    dver17
    31.05.2006, 19:10
    Από τις σπουδιαότερες μορφές της ελληνικής pop μουσικής ever, για να μην πω η σπουδαιότερη και σίγουρα ο διαχρονικότερος.
    Πολλοί αυτοί που του "χρωστάνε" πολλά, είτε το ξέρουν, είτε όχι!
    Καινοτόμος, παραγωγικότατος, μελωδικότατος!
    Έχει αφήσει διαμάντια! Και περιμένω πάντα τα επόμενα!!!
    Εξαιρετικός καλλιτέχνης και πολύ ενδιαφέρων άνθρωπος!

    ageras
    19.02.2007, 16:50
    Ο Κώστας έχει γράψει την δική του ιστορία στον χωρο της Ελληνικής μουσικής!!!
    Πολλά από τα τραγούδια του τα τραγουδάμε και θα τα τραγουδάμε για πολλά χρόνια ακόμα!!!
    Ως άνθρωπος είναι εξαίρετος και άκρως συνειδητοποιημένος!
    Κάθε Τρίτη εμφανίζεται στην Αρχιτεκτονική και αξίζει να παει όποιος ενδιαφέρετε να τον ακούσει σ'ένα πολύ καλό πρόγραμμα!!
    PARATERISTAS
    19.02.2007, 20:08
    Μανώλη καλα που μου το είπες..θα παω οπωσδήποτε...!!

    Θαρρω ειμαι πολυ μικρος να σχολιασω και να κρίνω τον Κωστα Τουρνά..

    Απλα αξιος σεβασμού και απο οσο εχω ακούσει γλυκύτατος..απλος και φωτεινος ανθρωπος..Να ειναι παντα καλα
    rory166
    19.02.2007, 21:00
    πολυ ξεχωριστη φωνη (φωνη με ταυτοτητα) ωραια κομματακια που θα τραγουδαμε για καιρο οπως ειπε κ ο Μανωλης!
    κατι εχω ακουσει οτι ειναι και πατριωτακι μου,καταγωγη απο Τριπολη
    XeniaRodo
    20.02.2007, 14:06
    Έχει γράψει πολύ αξιόλογα τραγούδια...
    Πάρα πολύ αξιόλογα.
    Anthos
    20.02.2007, 14:24
    Παράθεση:
    Από τις σπουδιαότερες μορφές της ελληνικής pop μουσικής ever


    Θεωρείται ποπ ο Τουρνάς??
    XeniaRodo
    20.02.2007, 14:33
    Aν ο Tουρνάς είναι Ποπ ο X"γιάννης τι είναι?
    Παιδικό? (που, εδώ που τα λέμε φέρνει αρκετα...)
    sea_like_eyes
    20.02.2007, 15:25
    αλλες εποχες τοτε...παντως ρε παιδια οι στιχοι του,αλλο πραγμα!φο-βε-ροι!!!!
    O Arhon Nous (The Master Mind)...
    ...κομματααααααααααααρα!
    margo
    07.09.2007, 01:17
    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 31-05-2006 στις 18:15 έγραψε...


    Για εμένα, ο Κώστας Τουρνάς δεν είναι απλά ένας τραγουδιστής ή ένας συνθέτης... Είναι ένας φιλόσοφος, που με το ιδιαίτερο στυλ του και την χαρακτηριστική φωνή του αγγίζει την ψυχή μου όπως λίγοι μπορούν... σε στιγμές εύκολες αλλά και δύσκολες, σε χαρές και σε λύπες....




    Φιλόσοφος..

    Για βουλευτής πως σου φαίνεται?
    dessypris
    07.09.2007, 03:21
    Με τον (μεγαλύτερο σε ηλικία από μένα) Κώστα, μεγαλώσαμε στην ίδια γειτονιά, στην Κυψέλη...
    Σε μια εποχή που μεσουρανούσε η pop, ο Κώστας με τους Poll, ξεχώριζε για την σοβαρότητα που αντιμετώπιζε ότι έγραφε και τραγουδούσε, αλλά και για τον -με την σωστή έννοια- επαγγελματικό τρόπο που φερόταν σε όλα και προς όλες τις κατευθύνσεις...
    Κι έτσι έμεινε στην μακρόχρονη πορεία του, στις συνεργασίες του και στα συνδικαλιστικά του καθήκοντα...
    Θυμάμαι όταν πρωτάκουσα το "είναι κάτι παιδιά, που δεν γίνονται άντρες",- δεν θυμάμαι τον τίτλο τώρα- την ανατριχίλα που ένοιωσα για το ότι κάποιος καταπιάστηκε με ένα ταμπού θέμα εκείνης της εποχής και τόλμησε να το παρουσιάσει κόντρα στην ελαφρότητα των υπολοίπων κυκλοφοριών...
    Αγαπητέ Κύριε Κώστα Τουρνά, είσαι ξεχωριστός, μοναδικός, (κι αν είχες γεννηθεί σε άλλη χώρα, θα ήσουν μέσα στο Hall of Fame!).
    Δεν ξέρω σε πια θέση σ έχει τοποθετήσει το εγχώριο δισκογραφικό κατεστημένο (τρομάρα τους!), αλλά για πολλούς από εμάς έχεις ήδη περάσει - εν ζωή - στους Αθάνατους.
    Με (τρομερή) εκτίμηση,
    Γρηγόρης Δεσύπρης.-

    CDs μου: "Τελικός Προορισμός"-Ταξιδιώτες"/ "Θα πάρω το τρένο" με Χριστόφορο Κροκίδη & Σταμάτη Μεσημέρη, (download it @ www.dessypris.com) / "Απλά & Μπερδεμένα" με Χριστόφορο Κροκίδη & Κώστα Κολοβό.



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : dessypris στις 07-09-2007 03:22 ]


    επισυναπτόμενα: tournas.JPG 
    fantasma
    07.09.2007, 07:22


    ΠΑΛΙ Σ'ΕΚΕΙΝΗ
    fantasma
    07.09.2007, 07:24
    ΓΙΑ Ο,ΤΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ


    fantasma
    07.09.2007, 07:27
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΟΡΓΙΑΛΑΣ - Ο ΠΙΟ ΚΑΛΟΣ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΗΣ (ΓΕΙΑ ΣΟΥ)


    fantasma
    07.09.2007, 07:30
    ΕΓΩ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΛΑΨΩ


    margo
    07.09.2007, 10:55
    Παράθεση:

    Το μέλος dessypris στις 07-09-2007 στις 03:21 έγραψε...

    Με τον (μεγαλύτερο σε ηλικία από μένα) Κώστα, μεγαλώσαμε στην ίδια γειτονιά, στην Κυψέλη...
    Σε μια εποχή που μεσουρανούσε η pop, ο Κώστας με τους Poll, ξεχώριζε για την σοβαρότητα που αντιμετώπιζε ότι έγραφε και τραγουδούσε, αλλά και για τον -με την σωστή έννοια- επαγγελματικό τρόπο που φερόταν σε όλα και προς όλες τις κατευθύνσεις...
    Κι έτσι έμεινε στην μακρόχρονη πορεία του, στις συνεργασίες του και στα συνδικαλιστικά του καθήκοντα...
    Θυμάμαι όταν πρωτάκουσα το "είναι κάτι παιδιά, που δεν γίνονται άντρες",- δεν θυμάμαι τον τίτλο τώρα- την ανατριχίλα που ένοιωσα για το ότι κάποιος καταπιάστηκε με ένα ταμπού θέμα εκείνης της εποχής και τόλμησε να το παρουσιάσει κόντρα στην ελαφρότητα των υπολοίπων κυκλοφοριών...











    Ακριβώς τα ίδια Γρηγόρη..κι εσύ Κυψέλη ε?

    dessypris
    07.09.2007, 11:36
    Μπες στο ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ μου στο www.dessypris.com και θα καταλάβεις.
    Γρηγόρης