ελληνική μουσική
    422 online   ·  210.858 μέλη

    Τι πιστεύετε για το γάμο δύο ατόμων του ίδιου φύλου;

    Tren
    23.08.2007, 03:08
    Παράθεση:

    Το μέλος Other_side στις 23-08-2007 στις 03:00 έγραψε...

    Τίποτα εγώ λέω να τους κάψουμε. Ζωντανούς μπροστά στη βουλή.

    Δεν το συνεχίζω. Θα μπορούσα να γίνω πολύ προκλητική.

    Ευχαριστώ.





    Οχιιιιιιιιιιιιιιιι ,θα λερωσουμε το προαυλιο καλε τι λες?

    Η μονη λυση ειναι πυρηνικα.Να εξαυλωθουν και να μεινουνε μονο οι σκιες τους στους στον τοιχο,τις οποιες με εντεχνο γκραφιτι θα μετατρεψουμε σε βαρβατα αρσενικα..
    Other_side
    23.08.2007, 03:26
    Tren,

    μη με ενθαρύνεις εδώ το έχω να πω κάτι δικά μου και γίνει εδώ της εκκλησίας.

    κρατιέμαι σου λέω να το πω, περί κάτι πουριτανιστών δήθεν άντρες με τα όλα τους που τουλάχιστον στο έργο τα βγάζουν και στο τέλος.

    σε παρακαλώ μη.

    γιατί είμαι αρκετά κολασμένη. εγώ και όλοι αυτοί οι αμαρτωλοί που δεν κάνουν σεξ μόνο για την αναπαραγωγή και προς θεού σε άλλες στάσεις παρά την ιεραποστολική (πως δεν βγάλαμε και τέτοιο θέμα; να άπαγορευτούν δια νόμου οι στάσεις πέρα της ιεραποστολικής και να δίνονται πρόστιμα, όπως με τον νέο Κ.Ο.Κ. θα είναι ο νέος Κ.Ε.Κ. ή κεικ. Εγγλέζικο αυτό με τα αποξηραμένα φρούτα και τους ξηρούς καρπούς).

    γάμος δυο ατόμων του ίδιου φύλου; μα μόνο οι ετερόφυλοι έχουν το δικαίωμα αυτό. και βλέπουμε πόσο καλά το εξασκούνε.

    α επίσης. όσο αφορά τις ερωτικές τάσεις που τόσο ενοχλούν όσους έχουν κόλλημα με τους ομοφυλόφιλους (αντρών πάντα γιατί αν είναι γυναίκες πάσο είπαμε). είναι κατά 100% επειδή κρυφά πολύ θα ήθελαν να αποδεχτούν πως θα τους έφτιαχνε τους ιδιους. να ήταν σε μια αντίστοιχη θέση. να το είπα σεμνά.

    τί το συζητάμε το γάμο; εδώ τα παιδιά ένα αθώο φιλί δεν μπορούν ν'ανταλάξουν χωρίς να τους κράξουν. Και βράσε την ανόητη εικόνα που περνάνε στα σήριαλ. δεν ισχύει. δεν είναι έτσι μα καθόλου έτσι.

    ποιός ακούει όμως; άσε σου λέω. άσε.
    noizreduction
    23.08.2007, 10:04
    Παράθεση:

    Το μέλος Other_side στις 23-08-2007 στις 03:26 έγραψε...

    τί το συζητάμε το γάμο; εδώ τα παιδιά ένα αθώο φιλί δεν μπορούν ν'ανταλάξουν χωρίς να τους κράξουν. Και βράσε την ανόητη εικόνα που περνάνε στα σήριαλ. δεν ισχύει. δεν είναι έτσι μα καθόλου έτσι.


    Συμφωνω απολυτα με αυτο. Δυστυχως η εικονα των ομοφυλοφιλων ειναι λανθασμενη οπως προβαλεται απο σηριαλ και "αυτοανακηρυσομενους" προεδρους των ομοφυλοφιλων. Αυτη η κατηγορια καταστρεφει δυστυχως την πραγματικη αξια τους. Και για οσους εχουν "κολλημα"/προβλημα με την υπαρξη των ομοφυλοφυλων, ας μην ξεχνανε πως πολλοι καλλιτεχνες που εμειναν στην ιστορια, ηταν ομοφυλοφιλοι. Και πολλοι απο αυτους που "απεχθανονται" τους ομοφυλοφιλους, εχουν τουλαχιστον εναν δισκο τους, εναν πινακα τους, μια ποιητικη συλλογη ή δεν το γνωριζουν καθολου πως ειναι ομοφυλοφιλοι
    gexrag
    23.08.2007, 17:41
    Φίλε Ορφέα
    Δεν θέλω άλλες κόντρες γιατί απλά σου οφείλω μια μεγάλη συγνώμη.
    Άρχισα να αστειεύομαι μαζί σου γιατί απλά είσαι λίγο οξύθυμος. Σε συμπαθώ φίλε
    μου και μου αρέσουν τα δημοσιεύματά σου, αλλά από ένα σημείο και μετά δεν
    αντιλήφθηκες ότι άρχισα απλά ένα παιχνίδι μαζί σου. Δεν ξέρω από που αλλά
    νομίζω κάπου σε έχω συναντήσει και έχουμε μιλήσει μαζί. Δεν θυμάμαι ούτε που
    ούτε ποιο ήταν το θέμα συζήτησης.
    ΦΙΛΙΚΑ, ξέχασέ το και ΣΥΓΝΩΜΗ.
    Orfeus
    23.08.2007, 17:47
    Παράθεση:

    Το μέλος gexrag στις 23-08-2007 στις 17:41 έγραψε...

    Δεν ξέρω από που αλλά νομίζω κάπου σε έχω συναντήσει και έχουμε μιλήσει μαζί. Δεν θυμάμαι ούτε που ούτε ποιο ήταν το θέμα συζήτησης.


    Δεν μπορώ να ξέρω (ή να θυμάμαι) κάτι τέτοιο, αφού δεν σε ξέρω...

    Όσο για το θέμα συζήτησης, μου προκαλεί πολύ την περιέργεια τι μπορεί να ήταν.
    gexrag
    23.08.2007, 17:51
    Φίλη μου Other_side
    Γιατί ξοδεύεις τόση ενέργεια στο θυμό άταν μπορείς να ξοδέψεις περισσότερη στο
    sex και σε όσες και όποιες στάσεις επιθυμείς;
    Γυναίκες που μιλούν με τρόπο όπως εσύ έχουν συνήθως σεξουαλική στέρηση και
    κατηγορούν τους άντρες για αδερφές. Μα αρκεί να πείτε το ναι στις τόσες προτάσεις
    που δέχεσται για sex αλλά εσείς πάντα λέτε όχι και ύστερα όλοι οι άντρες είναι ...
    Δεν μπορώ να συνεχίσω γιατί θα με πιάσει η λογοκρισία που τόσο ονειρεύεσται.
    Πρόσεξε καλή μου, το φαινόμενο που περιγράφω είναι αποδεδειγμένο και μην
    εκτίθεσαι με αντιδράσεις. Το ίδιο ισχύει και με άλλες που γράφουν εδώ και ας μην
    μιλήσουν γιατί θα φανερωθούν. Υπάρχει και σχετική παροιμία. Όσοι κατάλαβαν ας
    το διασκεδάσουν.
    gexrag
    23.08.2007, 17:57
    Φίλε μου Ορφέα αν δεν υπήρχε το κείμενο της Αλήθειας που δημοσίευσα όπου
    εξηγώ τους λόγους που δεν επιθυμώ την δημοσιότητα τότε θα δημοσίευα μια
    φωτογραφία μου και που ξέρεις μπορεί εσύ να με θυμόσουν.
    Αυτά και σε ευχαριστώ γιατί δεν αδιαφόρησες και αναρωτήθηκες σχετικά. Δεν
    πειράζει και που ξέρεις μπορεί να συναντηθούμε και πάλι και να είσαι σίγουρος θα
    σου θυμίσω ποιος είμαι μια που δεν κρύβομαι από σας αλλά δεν θέλω να
    ασχοληθούν οι δημοσιογράφοι μαζί μου. Τα θέματα της πίστης πωλούν.
    neerie
    23.08.2007, 18:25
    Παράθεση:

    Το μέλος gexrag στις 23-08-2007 στις 17:51 έγραψε...

    Φίλη μου Other_side
    Γιατί ξοδεύεις τόση ενέργεια στο θυμό άταν μπορείς να ξοδέψεις περισσότερη στο
    sex και σε όσες και όποιες στάσεις επιθυμείς;
    Γυναίκες που μιλούν με τρόπο όπως εσύ έχουν συνήθως σεξουαλική στέρηση και
    κατηγορούν τους άντρες για αδερφές. Μα αρκεί να πείτε το ναι στις τόσες προτάσεις
    που δέχεσται για sex αλλά εσείς πάντα λέτε όχι και ύστερα όλοι οι άντρες είναι ...
    Δεν μπορώ να συνεχίσω γιατί θα με πιάσει η λογοκρισία που τόσο ονειρεύεσται.
    Πρόσεξε καλή μου, το φαινόμενο που περιγράφω είναι αποδεδειγμένο και μην
    εκτίθεσαι με αντιδράσεις. Το ίδιο ισχύει και με άλλες που γράφουν εδώ και ας μην
    μιλήσουν γιατί θα φανερωθούν. Υπάρχει και σχετική παροιμία. Όσοι κατάλαβαν ας
    το διασκεδάσουν.



    Gexrag, φρόνιμα! Μην προκαλείς κι εσύ...
    gexrag
    23.08.2007, 18:36
    Αγαπητή neerie
    Δεν πίστεψα πως θα πέσει κάποια στην παγίδα μια που οι τελευταίες δύο σειρούλες
    μου δεν σου έγιναν αντιληπτές.
    Διασκεδάστε με κι άλλο.
    neerie
    23.08.2007, 18:59
    Δε με παρακολουθείς. Καλύτερα. Να μην προκαλείς εισηγήθηκα... Την παγίδα σου πάρτην πίσω, έχω δικές μου :)

    τα υπόλοιπα σε πμ γιατί είμαι οφ τόπικ
    swkraths
    23.08.2007, 20:29
    Nα τους βάψουμε μπλε και να τους πετάξουμε στον Ινδικό...
    Έχει γεμίσει ο τόπος από δαύτους...
    Dimitrios_En_MH
    23.08.2007, 22:34
    EffieKakaflika on 19.12.2005, 10:40 (Long time ago in galaxy ...):

    Ακούσαμε για τον γάμο του Elton John και για τον επικείμενο γάμο του George Michael.

    Τι γνώμη έχετε για την νομιμοποίηση στην Ελλάδα του ΄"γάμου" των ατόμων του ίδιου φύλου;

    ------------

    Έφη,

    Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σου κάποιες σκέψεις, μια και τοποθέτησες την ερώτηση.

    Χωρίς φανατισμούς, χωρίς ρατσισμούς, χωρίς προ καταλήψεις, αν μπορούμε για λίγο όλοι να νιώσουμε μέσα στην καρδιά μας ότι,

    όταν δύο άνθρωποι, άνδρας με άνδρα και γυναίκα με γυναίκα, μόνο και μόνο ότι θέλουν να δημιουργήσουν ψυχοσωματική σχέση,

    τότε αυτό αυτόματα ακυρώνει και μηδενίζει την σχέση μεταξύ των δύο φύλων. Καθώς επίσης και το θεσμό της Οικογένειας.

    Μηδενίζουμε τον Άνδρα. Μηδενίζουμε την Γυναίκα.

    Μια σχέσεις που και οι ίδιοι είναι καρπός. Όπως και κάθε άνθρωπος.

    Μια σχέση, που θα έπρεπε να έχουμε σεβασμό, μόνο και μόνο επειδή είμαστε στην ζωή.

    Ακόμα και τα ζω, διαφυλάσσουν τις σχέσεις τους και τις ισορροπίες τους.

    Αισθάνομαι ότι, δεν μπορεί το οποιοδήποτε ψυχολογικό πρόβλημα,

    γιατί στο 99% από εκεί ξεκινάνε όλα,

    λόγω κάποιου θυμού έως προς το άλλο φύλο, κάποιου κοινωνικού θυμού, κάποιου θυμού από τους γονείς τους αν το θέλετε, η κάποιο θυμός από την οποιαδήποτε πνευματική διαδρομή,

    καθώς επίσης στο όνομα της άμετρης ηδονής, της έπαρσης, λόγω ότι είναι της μόδας, καθώς επίσης επειδή τα έχουμε κάνει όλα, και δεν έχουμε κάτι καλύτερο να κάνουμε, και της ελευθερίας,

    να ακυρώνουμε την φυσιολογική, κοινωνία των φύλων.

    Προσωπικά για μένα κάθε ομοφυλόφιλος (άνδρας η γυναίκα) που ενεργεί έτσι, οι ενέργειες αυτών και όχι τα πρόσωπα, προσβάλει και δεν σέβεται το άλλο φύλο. !!!

    Που είναι ότι Ιερότερο υπάρχει.

    Τι να πω πια. Δηλαδή, όποιοι από εμάς είναι τόσο προοδευτικοί και πρωτοπόροι στην “αγάπη”,

    ας πούνε στους γονείς τους ότι, δεν κάνατε καλά που είχατε σχέση μεταξύ σας και με γεννήσατε.

    Και όπως καταλάβετε δεν τίθεται θέμα εκκλησιαστικής ηθικής, αλλά απλής ανθρώπινης νοημοσύνης, χωρίς να είμαστε προ καταλυμένοι από κάποιο πάθος, Θυμού … ηδονή …

    Για τον Γάμο δεν το διαπραγματεύομαι. Γιατί είναι μυστήριο. Δεν υπάρχει λόγος να παντρευτούν. Γιατί πολύ απλά δεν πιστεύουν στο Εκκλησιαστικό Μυστήριο.

    Προσωπικά για μένα μόνο αυτό αποδέχομαι έως μυστήριο. Σε όσους το αντιλαμβάνονται κατά αυτό τον τρόπο. Και έχουν κοινή Πίστη. !!!

    Τα υπόλοιπα είναι ανθρώπινες νομικές πράξεις.

    Καθώς επίσης θα πρέπει να ωριμάσει μέσα την καρδιά μας ότι ο Έρωτας μεταξύ δύο φύλων, δεν είναι η καλή σαρκική ένωση. Είναι κάτι πιο Ιερό.

    Αν θέλουμε να τα δικαιολογούμε όλα, έως μια κακή χρήση της ελευθερίας, που αυτό δεν είναι πια δημοκρατία, αλλά ασυδοσία, τότε ας μην παραπονιόμαστε και ας μην αναρωτιόμαστε, και ανοίγουμε θέματα προς συζήτηση, ότι κάτι δεν πάει καλά στην ζωή μας και με τους θεσμούς της οικογένειας.

    Γιατί όταν αρχίζουμε και αφαιρούμε τους στύλους της φυσιολογικής συνύπαρξης και του σεβασμού, αυτό το οικοδόμημα είναι φυσιολογικό ότι θα καταρρεύσει.

    Προσωπικά ένα γνωρίζω που έχει μηδενιστικές τάσεις. Αλλά ας μην τον αναφέρω γιατί δεν έχει και το καλύτερο βιογραφικό. Ας είναι.

    Μια περιέργεια έχω, το παιδί που άντρες και γυναίκες, θέλουν να υιοθετήσουν, που έχει δύο πατέρες η δύο μητέρες, ποιον από τους δύο θα λέει μητέρα η πατέρα?
    Ποιον θα παρουσιάσει έως γονείς του στα άλλα παιδιά ?
    Μήπως δημιουργούμε έτσι ψυχολογικά δράματα και τραγωδίες ?
    Για να μην πω θρίλερ. !!!

    Αλλά μάλλον τις απαντήσεις όλοι τις γνωρίζουμε ποιες είναι, βαθειά μέσα στην καρδιά μας.

    Τελικά για ακόμα μια φορά επιβεβαιώνεται αυτό που λέμε ότι, Χωρίς Θεό, Χωρίς ηθικούς φραγμούς, Χωρίς συνείδηση καθαρή, Χωρίς σεβασμό, Χωρίς αγάπη όλα επιτρέπονται και όλα δικαιολογούνται!!!


    Αισθάνομαι ότι δεν έχω να προσθέσω κάτι περισσότερο σε αυτήν την συζήτηση.

    Συν+χωρέστε με αν κάποιον τον δυσκολεύω με όσα γράφω.
    Δεν είναι στις προθέσεις μου. Απλά μοιράστηκα μαζί σας κάποιες σκέψεις.

    Κάθε καλό σου εύχομαι Έφη.

    Καλή συνέχεια εύχομαι στο διάλογο.

    Με αγαθή αγάπη,
    Δημήτριος.


    Απλά ο Δημήτρης.
    Πορεία από τον Πηλό, στο Κρύσταλλο. Στο διάφανο. Στο Θεαυγές.
    ---
    Στα μάτια του Θεού, ο πιο αμαρτωλός άνθρωπος με τον πιο “έντιμο άνθρωπο”, ένα βήμα χρειάζεται για να φτάσει ο ένας στην θέση του άλλου.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Dimitrios_En_MH στις 23-08-2007 23:07 ]


    teressa
    24.08.2007, 00:16
    Πως ειναι δυνατον να ακυρωνει μια σχεση δυο ομοφιλοφυλων τη δικη σου σχεση και την οικογενεια?Πως ακυρωνεται ο δικος σου ανδρισμος απο τους ομοφιλοφυλους?Γιατι πρεπει ολοι να εχουν τις δικες σου προτιμησεις ωστε να μην κλωνιζεται η δικη σου ασφαλεια και οσα ηξερες ως τωρα απο το σχολειο και απο τη μαμα σου?Και αν πιστευεις οτι αρκει ενα ψυχικο τραυμα ή ο κορεσμος ή μια μοδα για να σε κανει ομοφιλοφυλο,τοτε ναι πρεπει να ανησυχεις."Στο ονομα της αμετρης ηδονης....."....μα για να ειναι ηδονη πρεπει να εχεις τετοιες τασεις.Ελεος.Θα σου φαινοταν εσενα ηδονη τα μπρατσα του αλλου ή η τριχα του?
    Και οι γονεις μας καλα εκαναν και μας εκαναν και οποιος θελει να φτιαξει οικογενεια καλα κανει,ομως δεν χρειαζεται ολοι να θελουν αυτο που εκαναν οι γονεις του.Αλλωστε δεν τους εφερε το καυσαεριο και η κακη διατροφη,αλλα υπηρχαν απο παντα παντα παντα.Ακομα και οταν δεν τειθονταν θεμα γαμου και δεν ηταν μοδα.Επισης το φυσιολογικο δεν ξερω ποιος το οριζει.Μαλλον ειναι διαφορετικο για τον καθενα.Οποιος ξερει τι ειναι δεν τον τρομαζουν αυτα ουτε προσβαλλεται απο τις επιθυμιες των αλλων.Πολυ θεμα το καναμε
    blacksheep
    24.08.2007, 03:01
    Για να δημιουργηθει μια σωστη οικογενεια -οσο αναφορα την ψυχολογια του παιδιου που μεγαλωνει μεσα σ αυτη-δεν ειναι απαραιτητο να αποτελειτε απο ατομα τα οποια ειναι διαφορετικου φυλου μεταξυ του.
    Γνωριζω αρκετα περιστατικα οπου το παιδι κακοποιουταν ειτε σωματικα ειτε ψυχολογικα,η μητερα βιαζοταν με οποιοδηποτε τροπο απ τον πατερα.
    Τωρα οσο αναφορα την ερωτηση ποιον θα φωναζει μπαμπα η μαμα πιστευω πως ειναι μια ερωτηση η οποια βασιζεται σε ενα καθαρα χαζο-για μενα το τονιζω για μενα-επιχειρημα...
    Η κοινωνια μας ειναι καιρος να αρχισει να καταλαβαινει τη διαφορετικοτητα του καθε ανθρωπου.
    Και οσο αναφορα το μυστηριο του γαμου δεν ειναι οι ομοφυλοφιλοι εκεινοι που το χουν ρεζιλεψει,αλλα ολοι οι αλλοι.και εκτος αφτου ετσι οπως εχει καταντησει ειναι απλα γραφειοκρατικος θεσμος αλλα και ενα πανηγυρι που ξοδευονται ασκοπα χιλιαδες ευρω.
    noizreduction
    24.08.2007, 04:27
    Blacksheep, θελω να επισημανω ξανα πως ο πολιτικος γαμος δινει την ιδια ισχυ με τον θρησκευτικο ( στην ουσια, οι 2 πλευρες συμπληρωνουν ακριβως τα ιδια χαρτια ) σε νομικο πλαισιο. Και νομιζω πως αυτο ειναι που θελουν τα ομοφυλοφιλα ζευγαρια και οχι ενα γαμο με κουστουμια μεσα σε μια Εκκλησια. Δεν εχουν κανενα λογο μαλιστα να κανουν και τον πολιτικο, οπως αναφερθηκε και πιο πανω, απο την στιγμη που η συμβιωση τους δεν καταργει κανενα νομο του κρατους.
    Οσο για το εαν το παιδι μπορει να επιβιωσει ψυχολογικα σε μια οικογενεια ομοφυλοφιλων, πιστευω πως ειναι αδυνατον. Και οχι μονο εξαιτιας του οικογενειακου παραγοντα ( ισως ενα σοβαρο ζευγαρι να του εξηγησει 2-3 πραγματα και να ξεκαθαρισει μεσα του το παιδι την αληθεια ), αλλα και του κοινωνικου. Η κοινωνια μας ( αναφερομαι στην ελληνικη, διοτι σε αυτη ζουμε ) στα θεματα "ταμπου" και "σεξουαλικοτητας" δεν χαρακτηριζεται απο φιλελευθερες σκεψεις. Ενα παιδι με ομοφυλοφιλους γονεις, μπορει να γινει στοχος σε ολα τα υπολοιπα παιδια της ηλικιας του. Και ξερουμε ολοι ποσο μεγαλη πληγη μπορει να προκαλεσει αυτο στο παιδι, η οποια μπορει να το οδηγησει απο εσωτερικο διχασμο, εως απαρνηση της οικογενειακης του καταστασης.
    Ναι, και η κοινωνια, αλλα και οι θρησκευομενοι πρεπει να κανουν πολλα βηματα μπροστα. Ομως, οπως καποιοι βαζουμε νερο στο κρασι μας και αναγνωριζουμε τις νεες και ελευθερες σκεψεις, ετσι και καποιοι αλλοι πρεπει να υποχωρουν σε καποια θεματα ωστε να βρεθει η χρυση τομη.
    Εξαλλου, και μου κανει εντυπωση, κανεις ομοφυλοφιλος δεν βγηκε επισημα εδω να εκφρασει την αποψη του ( μιας και ειναι ο αμεσα ενδιαφερομενος στο κατω κατω ). Αναρωτηθηκε ποτε κανεις γιατι; Εκτος εαν θελετε να πιστεψω πως ενα forum με τοσα μελη, δεν εχει και ομοφυλοφιλους ( ας μου συγχωρεθει η χρηση του αρσενικου, ομως περιλαμβανω και τις κοπελες ).
    Μηπως επειδη ξερουν και φοβουνται πως θα γινουν δακτυλοδεικτουμενοι απο τους περισσοτερους εδω μεσα?
    Dimitrios_En_MH
    24.08.2007, 07:57
    Πως ακυρώνεται ο δικός σου ανδρισμός από τους ομοφιλοφυλους?

    Teressa,

    Δεν ακυρώνεται ο ανδρισμός του άνδρα από άνδρα ομοφυλόφιλο αλλά από γυναίκα ομοφυλόφιλο.
    Ομοίως και για τις γυναίκες. Από άνδρα ομοφυλόφιλο, ακυρώνεται η γυναίκα σαν φύλο.

    Θα παρακαλούσα να εκβαθύνουν πολύ στο κείμενο πριν από οποιαδήποτε προσωπική διαφορετική γνώμη.

    Σας Ευχαριστώ,

    Καλημέρα.


    Απλά ο Δημήτρης.
    Πορεία από τον Πηλό, στο Κρύσταλλο. Στο διάφανο. Στο Θεαυγές.
    -
    Στα μάτια του Θεού, ο πιο αμαρτωλός άνθρωπος με τον πιο “έντιμο άνθρωπο”, ένα βήμα χρειάζεται για να φτάσει ο ένας στην θέση του άλλου.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Dimitrios_En_MH στις 24-08-2007 10:13 ]


    tsarasjoint
    24.08.2007, 12:20
    Εγω λεω να τους αφησουμε ησυχους να πορευθουν οπως εκεινοι νομιζουν αρκει μοναχα να μην ενοχλουν την αισθητικη μας(κοκκινα στρινκ σε τριχοτους κωλους φατσα καρτα,αδιακριτα πεσιματα κ.λ.π.).και οσο αφορα το γαμο...τι να πω?υπαρχουν και σοβαροτερα ζητηματα να ασχοληθουν,π.χ. η ομοφοβια,ο εκφιλισμος τους...
    teressa
    24.08.2007, 16:07
    Ρε Δημητρη πως λοιπον ακυρωνεσαι ως αντρας απο μια γυναικα ομοφιλοφυλη.Δεν ειστε το ιδιο.Το φυλο δεν αλλαζει απο της προτιμησεις.Η γυναικα παραμενει γυναικα και μαλιστα οσο πιο πολυ σεβεται το ωραιο φυλο της τοσο πιο ομορφη ειναι.Τι νομιζεις δηλαδη οτι η ομοφιλοφυλη λεει μισο λεπτο να ξυριστω και ερχομαι?Μηπως παρκαρει τη νταλικα και σε εχει κλεισει?Να της πω να τη βγαλει.Υπαρχουν γυναικαρες ομοφυλοφυλες,πολυ πιο ωραιες απο εμενα και απο αλλες που το παιζουν γυναικες και αντρες gay πολυ πιο αντρες απο εσενα.Δεν κανει το παντελονι και το κρεβατι τον αντρα.Οποτε τι ακριβως σου ακυρωνει μια τετοια γυναικα?Μηπως φοβασαι?Μηπως ο ανδρισμος σου ανταγωνιζεται τον ανδρισμο των γυναικων αυτων?Και των γυναικων γενικοτερα.Γι'αυτο κλωνιζεται?Εμενα παντως κανεις δεν μου ακυρωνει τιποτα.Τα εχω καλα με τον εαυτο μου.
    Dimitrios_En_MH
    24.08.2007, 16:32

    Οπότε τι ακριβώς σου ακυρώνει μια τέτοια γυναικά?

    Teressa,

    Καταρχήν δεν είναι σε προσωπικό επίπεδο το Θέμα, αλλά μιλάμε γενικά.

    Προσωπικά δεν μου ακυρώνει τίποτα.

    Αλλά ο συγκεκριμένος άνθρωπος, πρώτα έως πρόσωπο, και μετά σαν γυναικά για παράδειγμα,

    ακυρώνει την κοινωνία με ένα οποιοδήποτε Άνδρα, έως τρόπο και δυνατότητα συνυπάρξεις μέσα σε μια κοινωνία προσωπικής ψυχοσωματικής αγάπης.

    Τουλάχιστόν. Για να μην βάλω και το Πνεύμα μέσα. Ας το αφήσουμε όμως καλύτερα, γιατί δεν είναι συζήτηση του παρόντος topic.

    Αν τα έχει βρει με τον εαυτό σου όλα καλά τότε.

    Κάθε καλό σου εύχομαι.

    Με αγαθή αγάπη,
    Δημήτριος.

    blacksheep
    24.08.2007, 20:48
    noizreduction,δε μιλισα για θρησκευτικο γαμο.Ουτος η αλλος τα της εκκλησιας και το ποσο αυτη θα καταφερει να καταλαβει τη διαφορετικοτητα και το οτι οι ανθρωποι εχουν δικαιωμα στο να ειναι διαφορετικοι δε με αφορα καθολου.Ετσι κι αλλιως αυτοι οτι δε συμβαδιζει με τα δεδομενα τους το θεωρουν αμαρτωλο.
    Επισης στο θεμα της οικογενειας δεν εχεις αδικο για τον κοινωνικο αποκλεισμο που μπορει να δεχθουν παιδια με ομοφυλοφυλους γονεις το πιστευω και γω,απλα νομιζω εχει φτασει η στιγμη να ξεκουμπωσουμε τα μυαλα μας οσο συχνα ξεκουμπωνουμε τα παντελονια μας...
    Παντως και το οτι εχει αρχισει να μας απασχολει σα θεμα νομιζω πως ειναι καλο....