ελληνική μουσική
    861 online   ·  210.853 μέλη

    Φυσαω στην τρομπετα, μα δεν παιζει! Γιατί;

    Brokenchord
    07.09.2007, 13:14
    Μην ανυσηχείς καθόλου φίλε μου το ίδιο ακριβώς πρόβλημα αντιμετοπίζω και εγώ με το φλάουτο που μόλις απέκτησα. Έμαθα βλέπεις να κρατάω και την φλογέρα με τα χέρια ανάποδα οπότε ότι να νε

    Η ζωή είναι ένα τραγούδι. Γι΄αυτό τραγούδησε το όσο ποιο δυνατά μπορείς. Γιατί λίγα πράγματα χρειάζεται κάποιος για να είναι ευτυχισμένος. Μια ψυχή να τον αγαπάει, μια καλοκαρδισμένη κιθάρα και όνειρα, πολλά όνειρα, όσα είναι τα αστερία στους γαλαξίες

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Brokenchord στις 07-09-2007 21:22 ]


    sakisarabatzis
    08.09.2007, 14:39
    Εχουν μεγάλη ιδιαιτερότητα τα πνευστα στο παιξιμο τους.Θα απευθυνθεις σε καποιον που παιζει πνευστα να σου δειξει ειναι θεμα διαφραγματος και χειλιων.Για περισσοτερες πληροφορίες ομως αν θελεις παρε και τον γυιο μου Ντινο που ειναι στη στρατιωτικη μουσικη και ειναι τρομπετιστας τον Ντινο Αραμπατζη τηλ 69789Ο5466,εκ μερους μου.
    JaNick
    08.09.2007, 20:56
    Κύριε Αραμπατζή, θεωρείτε οτι είναι σωστό να ανεβάζετε τηλέφωνα στο Internet??
    Δεν μιλάω απο άποψη κανονισμών, αλλα σκευτίτε οτι το τηλέφωνο το βλέπουν αρκετά κακόβουλα μάτια...Όσον αφορά προσωπικά στοιχεία προτιμώ να μην τα δίνω δημόσια... Τι λέτε?
    sakisarabatzis
    08.09.2007, 22:22
    Εχετε δικιο.Ομως επειδη ακριβως θελω να βοηθησω στην βαση του μια κατασταση γι αυτο το κανω και προς Θεου οχι για διαφημιστικους η αλλους λογους,οφειλω να το ξεκαθαρισω αυτο. Σας ευχαριστω για την επισημανση.
    anastasiastavroulaki
    11.09.2007, 15:47
    Αγαπητέ dipas,

    δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά μόνος σου είναι πρακτικά αδύνατο να μάθεις να παίζεις, εκτός αν έχεις το χρόνο και το χώρο για να πειραματιστείς ώστε κάποια στιγμή να πετύχεις και να παράγεις ήχο στην τρομπέτα! Αυτό προυποθέτει βέβαια πολύ υπομονή και κατανόηση από τους ανθρώπους που μοιράζεσαι το ίδιο σπίτι και δεν μιλάω μόνο για την οικογένειά σου ή την φίλη σου αλλά και για τους γείτονές σου σε ακτίνα ενός τετραγώνου!

    Ο ήχος της τρομπέτας είναι πολύ διαπεραστικός και τρομερά ενοχλητικός για τους υπόλοιπους που τον ακούν, όχι μονο για κάποιον που δεν ξέρει να παίζει αλλά και για κάποιον που παίζει συμπαθητικά (ειδικά όταν κάνει ζέσταμα)!

    Για να μην με παρεξηγήσετε σας λέω ότι σε λίγο καιρό θα πάρω το πτυχίο μου στην τρομπέτα και αν κάποιος λυπάται τους γείτονες του αυτή είμαι εγώ!

    Η καλύτερη λύση για μένα είναι να πας σε κάποιο ωδείο ή κάποια φιλαρμονική (ίσως εκεί να σου κάνουν και δωρεάν μαθήματα αφού είναι του δήμου) και να διαβάζεις εκεί!

    Οφείλω να σου πω ότι ακόμα και μαθήματα να ξεκινήσεις, κομμάτια και ειδικά jazz που λες ότι σου αρέσουν δεν θα μπορείς να παίξεις σε σύντομο χρονικό διάστημά...
    μιλάω για βάθος χρόνου τουλάχιστον 2-3 ετών (για Jazz πολύ περισσότερα χρόνια) και αυτό με την προυπόθεση ότι θα μελετάς καθημερινά τουλάχιστον για μισή ώρα στην αρχή και αργότερα μια ώρα.

    Αν είσαι διατεθημένος να κάνεις όλα τα παραπάνω τότε σου εύχομαι καλή αρχή!!!
    delta66
    13.09.2007, 02:00
    Παράθεση:

    Το μέλος xristos στις 16-01-2006 στις 12:30 έγραψε...

    Αν και δεν έχω καμιά σχέση με τα τα μουσικά όργανα, νομίζω πως δεν αρκεί απλά να φυσήξεις, αλλά πρέπει να ενώσεις τα χείλια σου και να κάνεις πρρρρ...
    χαχαχαχαχα, τι γράφω Θεέ μου...
    Δεν μπορώ να το περιγράψω!




    XAXAXA, να'χεις ανοιχτο κανενα παραθυρο μονο.
    delta66
    13.09.2007, 02:02
    Παράθεση:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 16-01-2006 στις 13:25 έγραψε...
    Θα προσπαθήσω να τον περιγράψω διαφορετικά. Με σφιχτά ενωμένα χείλη πάνω στο επιστόμιο, προσπάθησε να μιμηθείς τον ήχο που βγαίνει......όταν στέλνουμε fax.



    ΧΑΧΑΧΑ ρε παιδια με το ζορι κρατιεμαι να μη ξυπνησω απο τα γελια ολο το σπιτι.

    Spotlight_Dancer
    13.09.2007, 07:54
    Εχεις δοκιμασει να ρουφηξεις αντι να φυσηξεις?
    blossom7
    14.09.2007, 21:06
    Σποτ με γαλη βλακεια αυτο που ειπεσ.Ασε που μπορεις να παθεισ κ αναπνευστικα προβληματα
    jacamar
    14.09.2007, 21:45
    καλα αυτο με την τρομπέτα το εχω παθει και εγω....!!!
    Στην Mussic messe πέρνω υφάκι να δοκιμάσω και εγώ μια τρομπέτα.....την καθαρίζω λοιπόν με το ειδικό απολυμαντικό και την θέτω σε θέση φυσίματος.....
    ενα 10λεπτο μετα....περιττό να πώ ότι γύρισαν ολοι και με κοιταγαν γιατι είχα γίνει κόκκινη και εβγαζα περίεργους ήχους...:) και η ατημη τρομπέτα μουγκα.....!!!! Τρελό γέλιο....!!!


    nektarios_pi
    14.09.2007, 21:58
    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 14-09-2007 στις 21:45 έγραψε...

    καλα αυτο με την τρομπέτα το εχω παθει και εγω....!!!
    Στην Mussic messe πέρνω υφάκι να δοκιμάσω και εγώ μια τρομπέτα.....την καθαρίζω λοιπόν με το ειδικό απολυμαντικό και την θέτω σε θέση φυσίματος.....
    ενα 10λεπτο μετα....περιττό να πώ ότι γύρισαν ολοι και με κοιταγαν γιατι είχα γίνει κόκκινη και εβγαζα περίεργους ήχους...:) και η ατημη τρομπέτα μουγκα.....!!!! Τρελό γέλιο....!!!




    ε μα αν δεν θέτεις τα χείλη σου στο σωστό σημείο της τρομπέτας δεν πρόκειται να βγάλεις ήχο
    Α και για την απολύμανση ένας αναπτήρας είναι αρκετός
    Spotlight_Dancer
    15.09.2007, 07:39
    Παράθεση:

    Το μέλος blossom7 στις 14-09-2007 στις 21:06 έγραψε...

    Σποτ με γαλη βλακεια αυτο που ειπεσ.Ασε που μπορεις να παθεισ κ αναπνευστικα προβληματα



    Δηλαδη δεν καταλαβες οτι το ειπα για πλακα?Και επισης αυτο για τα αναπνευστικα προβληματα που το ξερεις?Μηπως δοκιμασες να ρουφηξεις?

    Καθε Δευτερα 22.00-24.00 η on line ραδιοφωνικη εκπομπη Monday's Metal Show παρουσιαζει νεες κυκλοφοριες απο ολο το φασμα του metal καθως και αγαπημενα τραγουδια του μεταλλικου μας παρελθοντος.

    Συντονιστειτε :

    http://listen.musicheaven.gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spotlight_Dancer στις 15-09-2007 07:41 ]


    moufidis
    15.09.2007, 16:25
    Κι έλεγα τι μου θύμιζε...



    επισυναπτόμενα: pame prova.jpg 
    blossom7
    16.09.2007, 10:53
    Παιζω τρομπεταΣποτ κ εχουμε ενα βλακα εκει που ρουφαει ...........
    Spotlight_Dancer
    16.09.2007, 10:57
    Παράθεση:

    Το μέλος blossom7 στις 16-09-2007 στις 10:53 έγραψε...

    Παιζω τρομπεταΣποτ κ εχουμε ενα βλακα εκει που ρουφαει ...........



    Χαχαχαχα
    vero
    16.09.2007, 13:18
    Παράθεση:

    Το μέλος Spotlight_Dancer στις 13-09-2007 στις 07:54 έγραψε...

    Εχεις δοκιμασει να ρουφηξεις αντι να φυσηξεις?




    opws panta petagete
    -Sadahzinia-
    18.09.2007, 16:38
    ναι ειναι λιγο δυσκολο οπως με ολα τα πνευστα...θελει απλα σωστη τοποθετηση των χειλιων..και δυναμη!
    κλαψ κλαψ εμενα στην μπαντα δεν μου εδιναν τρομπετα γιατι ειπαν οτι ειμαι πολυ αδυνατη και θα τους μεινω στα χερια....φτηνες δικαιολογιες...
    anastasiastavroulaki
    19.09.2007, 09:31

    Το μέλος -Sadahzinia- στις 18-09-2007 στις 16:38 έγραψε...

    εμενα στην μπαντα δεν μου εδιναν τρομπετα γιατι ειπαν οτι ειμαι πολυ αδυνατη και θα τους μεινω στα χερια


    Έχεις δίκιο να διαμαρτύρεσαι, γιατί καμμιά σχέση δεν έχουν τα κιλά ή το ύψος για να παίξει κάποιος τρομπέτα!

    Όλα είναι θέμα σωστής τοποθέτησης και πολύ καλής αναπνοής (διαφραγματικής).

    Αν το θέλεις τόσο πολύ ακόμη μπορείς να ξεκινήσεις μαθήματα.
    absurdus_delirium
    19.09.2007, 17:23
    Έχεις δει το Ζουγανέλη να κάνει πως παίζει τρομπέτα μόνο με τα χείλια του; Αυτό το "πρρρ" πρέπει να κάνεις. Η τρομπέτα όπως και το τρομπόνι και το ευφώνιο δεν παράγουν από μόνα τους ήχο. Τον ήχο τον κάνεις εσύ και αυτά τον ενισχύουν και τον χρωματίζουν ανάλογα με τη διαδρομή που τον αφήνεις να κάνει.
    Bgre
    30.09.2007, 21:08
    οταν ειχα παει στιν φιλαρμονικη της πολης μου μικροσ ηθελα να μαθω σαξοφωνο...Καθομαι σε μια καρεκλα , μου το δινουν και μου λενε φυσα...προσπαθουσα ο καιμενος , 9 χρονων τοτε αλλα δεν εβγαινε ηχος.Μου λενε βαλε τα δυνατα σου.Παιρνω μια βαθια ανασα και φυσαω.Μονο που δεν εκλεισα καλα το στομα μου και ακουστηκε ενασ ηχος σαν ......καταλαβατε.Γυρνανε και με κοιτανε αλλα 17 παιδια που ηταν εκεινι τιν ημέρα εκει..Απο τοτε και μετα δεν ξαναπατισα εκει για εθνοητους λογους