ελληνική μουσική
    377 online   ·  210.870 μέλη

    μήπως έχουμε ξεφύγει;

    alexia-vicky
    07.02.2006, 23:23
    Αντωνη μου, με καλυψες για οτι δεν ειχα καταλαβει και οντως αναφερομουν στο προτελευταιο σου σχολιο.

    Για τα τελευταια λεγομενα..
    Προσωπικα, εχω μεγαλη αδυναμια στον Ελυτη και το εργο του και ομολογω οτι δε ξερω κατι για την οικογενεια του κλπ, αλλα αποτελουσε και αποτελει πηγη στοχασμου και εμπνευσης για εμενα (οπως και πολλοι αλλοι!). Αυτο το "εκ του ασφαλους, αναρωτιεμαι, δεν ειναι λιγο σκληρο? Θεωρω πως επεδεικνυε τις αντιθεσεις του και δε ζουσε εφησυχασμενος..
    Για τα υπολοιπα, και σχετικα με το θεμα μας, αναφερθηκες στην συλλογικοτητα και την αντιδραση..οτι ενοχλει πολλους! Εμενα καθολου, αρκει να γινεται μεσασε καποια πλαισια και αν μη χανει το σκοπο της ουτε να αλλοτριωνεται σε λαϊκιστικες εκφανσεις! Δε μου λεει κατι να κλεινεις τους δρομους με το παραμικρο αλλα οταν γυρνας σπιτι σου να εχεις 3 τηλεορασεις, 2 αυτοκινητα για το καθε παιδι σου, οπως και αλλα τοσα κινητα και συνολακια της τελευταις μοδας, γιατι τοτε εισαισαν αυτους που κατηγορεις και χειροτερα, ισως, γιατι δεν παραδεχεσαι ή δε ξερεις που πραγματικα ανηκεις..και πραγματικα, εχω παμπολλα τετοια παραδειγματα!

    thank
    08.02.2006, 02:02
    @ anthos. δεν θα διαφωνήσω για τους "καλούς" και "κακούς", ναι ειναι φορές που υπάρχουν και τεράστια θέματα ηθικών επιλογών. Απλά το είπα μεταφορικά, γιατί έχει και μια τέτοια εκδοχή. Δεν ειναι όλα θέμα μεμονομένων επιλογών κάποιων ανθρώπων, αλλα συνολικότερα θέμα κοινωνικών και ιδεολογικών δομών κλπ .. . Τώρα που ξαναδιαβάζω τα κείμενα σου, ειναι εξαιρετικά ειλκρινή και .. πως να το πω, δίνουν μία ελπίδα ... Ασε που, διαρκώς, θέτεις και το προσωπικό σου στοιχείο σε όλα αυτά, τους εσωτερικούς σου προβληματισμούς. Και απαντάς σε όλους ... Δείχνει πολλά αυτό. Σ' ευχαριστώ πολύ για τις ιδεές σου και τον λόγο σου.

    @ αλέξια, - και με ευκαιρία την επισήμανση του Αντώνη - ελπίζω να μην θεωρήθηκε "κριτική" το συμπλήρωμά μου στην αναφορά σου περί κύκλου. Μάλλον σαν συνέχεια του προβληματισμού σου το είδα. Εξ' άλλου και εγώ, και ο Αντώνης στη συνέχεια, αναφερόμαστε στον κύκλο σου ... Λες να δημιουργήσεις σχολή ? Για τις απόψεις και την ηλικία σου, τα είπε ολα ο Αντώνης. Και στο net και real, αναζήτήσεις όπως οι δικές σου, ξεπερνούν όρια ηλικιών, εμπειριών κλπ. Και το αντίστροφο .. Βλέπεις ανθρώπους μεγαλύτερων ηλικιών και απογοητεύεσαι. Η συμμετοχή σου στη συζήτηση δεν ειναι απλά ισότιμη, αλλα καθοριστική. Οι ιδέες σου, γίνονται οχι απλά σεβαστές, αλλα και αποδεκτές. Ισως οχι όλες, αλλα δεν έχει σημασία. Συνέχισε έτσι. Και σ' ευχαριστώ ειλικρινά. (Για τα τελευταία σου κείμενα .. no comments που λεμε... εξαιρετικά).

    @Αντώνη, το έχουμε ξαναπεί περί του λόγου σου και του τρόπου σου. Δίνεις έμπενευση. Μια επισημανσούλα περί ΜΚΟ, αριστεράς, εναλλακτικών κινημάτων κλπ. Ναι το ξέρω δίνουν κάτι, ίσως και περισσότερο. Απλά ... ίσως δεν έχουν πείσει ακόμα.. η ίσως να έχουν μεγαλύτερες δυσκολίες απο παλία ... Α .. Μπορεί οι προβληματισμοί μου περί "μη αποτελεσματικότητας ή προοπτικής" να ειναι και άλλοθι. Μπορεί να το παρέχω μεγαλόπρεπα στον εαυτό μου, για την αδράνεια για την οποία με με κατηγορώ πολλές φορές.
    Αντώνη και ένα τελευταίο Η αναφορά σου σε σένα τον ίδιο, για τη ζωή σου, τις επιλογές σου, ειναι υπόδειγμα γραφής, έκφρασης και τρόπου θεώρησης των ζητημάτων που μπαίνουν εδώ.... Τι άλλο να πώ ? Ευχαριστώ και γι αυτό. Α ναι και κάτι άλλο ... Μόνο και μόνο το γεγονός πως κάθησες και ασχολήθηκες τόσο αναλυτικά με τα κείμενά μας (έστω της Αλέξιας και το δικό μου ... ), εμένα προσωπικά με τιμά. Σ' ευχαριστώ και γι αυτό

    αναφέρθηκα μόνο στους τλευταίους (ε .. αναγκαστικά). Το ευχαριστώ όμως πιάνει και όλους τους άλλους

    (καλά το κείμενο προς τον Αντώνη ήταν γεμάτο συντακτικά μαργαριτάρια !!! διόρθωσα τα βασικά)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : thank στις 08-02-2006 19:15 ]
    Anthos
    08.02.2006, 10:11
    @ gazakas

    Μαζί σου φίλε. Συμφωνούμε όχι απλά στα κοινωνικά αλλά και στον τρόπο σκέψης. Πάντως αν πέσει ποτέ η παραπαιδεία στην Ελλάδα θα ξέρω ποιος ευθύνεται!!


    @ alexia-vicky

    Δεν διαφωνούμε ουσιαστικά, και θα τολμούσα να πω ότι δεν διαφωνούμε σχεδόν καθόλου. Απλά σου έθεσα επίτηδες κάποια πράγματα που θα σου διέγειραν κάποιο προβληματισμό με το να δεις κάποια πράγματα από μια διαφορετική σκοπιά. Και αυτό σε σχέση με την ηλικία σου (μην βιαστείς να τα πάρεις!). Χωρίς να το παίξω γέροντας (δεν θα μπορούσα άλλωστε στα 33), όταν βγεις στην κοινωνία με δική σου οικογένεια θα δεις κάποια πράγματα διαφορετικά. Εγω νιώθω μεγάλη ευθύνη προς τις δύο μου κορούλες. Προσπαθώ συνεχώς να τους εμπεδώσω το αίσθημα της κοινωνικής ισότητας, του αντι-ρατσισμού, του δικαίου κτλ κτλ. Ε πως θα δώσω μαθήματα όταν και εγώ κάνω πράγματα που αποκηρύττω?? Για αυτό έχω μεγάλους προβληματισμούς. Όχι πως δεν τους είχα πριν, απλά τώρα νιώθω ότι κάτι πρέπει να κάνω...Και είμαι αρκετά σίγουρος ότι είσαι άτομο που θα τα περάσεις αυτά διότι ήδη έχεις σωστές βάσεις. Μακάρι η πλειοψηφία των 18χρονων να συζητάνε σαν εσένα...Απλά μία "συμβουλή". Μην παίρνεις κατά κόρον ότι είπαν κάποιοι χωρίς να το αμφισβητάς έστω και καλόπιστα.

    @ thanks

    Νά΄σαι καλά φίλε και keep walking...
    alexia-vicky
    08.02.2006, 14:02
    @thanks
    Σε ευχαριστω παρα πολυ για τα καλα σου λογια! Οσο για το σχημα του κυκλου και το ανοιγμα της Σχολης με τετοια ενδιαφεροντα μελη, νομιζω εκτος απο πρωτοποριακο θα ηταν και πολυ ομορφο...αλλα νομιζω πως και εσεις εχετε αναφερει πολυ πιο σπουδαια "πραγματα", που πραγματικα με προβληματισαν.

    @anthos
    Καταρχην, να χαιρεσαι τις κορουλες σου!
    Σιγουρα, ειναι βεβαιο οτι μεγαλωνοντας και ωριμαζοντας αντιμετωπιζεις διαφορετικα καποιες καταστασεις και ισως, αλλαζεις αποψεις.. Δε ξερω αν αργοτερα, αλλαξω τις αποψεις μου (γιατι θεωρω πως η ιδεολογια ταυτοποιει ενα ατομο) αλλα σιγουρα μπορω να τις διευρυνω τοσο για να μην ειμαι μονολιθικη οσο και γιατι σκοπευω να ασχοληθω στη ζωη μου με παρομοια θεματα.
    Και, προσπαθω οτι διαβαζω απο "μεγαλους" να το αντιμετωπιζω με κριτικη σκεψη..


    Δε ξερω αν θα βρεθει καποια λυση τελικα αλλα η εκθεση αποψεων ανοιγει το δρομο προς αυτην.
    ioannade
    26.08.2006, 17:01
    Ναι,η αληθεια ειναι πως στη σημερινη εποχη τα πραγματα εχουν παρει ανεξελεκτη πορεια......πραγμα το οποιο δυστυχως εχει αρνητικες συνεπειες για την αναπτυξη του πολιτισμου μας.....!!!!!!!!
    vero
    26.08.2006, 22:21
    Το μέλος alexia-vicky στις 07-02-2006 στις 23:23 έγραψε...
    Παράθεση:

    Αντωνη μου, με καλυψες για οτι δεν ειχα καταλαβει και οντως αναφερομουν στο προτελευταιο σου σχολιο.

    Για τα τελευταια λεγομενα..
    Προσωπικα, εχω μεγαλη αδυναμια στον Ελυτη και το εργο του και ομολογω οτι δε ξερω κατι για την οικογενεια του κλπ, αλλα αποτελουσε και αποτελει πηγη στοχασμου και εμπνευσης για εμενα (οπως και πολλοι αλλοι!). Αυτο το "εκ του ασφαλους, αναρωτιεμαι, δεν ειναι λιγο σκληρο? Θεωρω πως επεδεικνυε τις αντιθεσεις του και δε ζουσε εφησυχασμενος..
    Για τα υπολοιπα, και σχετικα με το θεμα μας, αναφερθηκες στην συλλογικοτητα και την αντιδραση..οτι ενοχλει πολλους! Εμενα καθολου, αρκει να γινεται μεσασε καποια πλαισια και αν μη χανει το σκοπο της ουτε να αλλοτριωνεται σε λαϊκιστικες εκφανσεις! Δε μου λεει κατι να κλεινεις τους δρομους με το παραμικρο αλλα οταν γυρνας σπιτι σου να εχεις 3 τηλεορασεις, 2 αυτοκινητα για το καθε παιδι σου, οπως και αλλα τοσα κινητα και συνολακια της τελευταις μοδας, γιατι τοτε εισαισαν αυτους που κατηγορεις και χειροτερα, ισως, γιατι δεν παραδεχεσαι ή δε ξερεις που πραγματικα ανηκεις..και πραγματικα, εχω παμπολλα τετοια παραδειγματα!




    Συνφωνωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω
    StavmanR
    23.07.2007, 14:57
    Παιδιά έχω έναν συγκεκριμένο προβληματισμό σχετικά με το θέμα. Πιστεύετε στην αποκομμένη λειτουργία ενός ανθρώπου μέσα σε ένα κοινωνικό σύνολο; Τί εννοώ...Ο κάθε Ροναλντίνιο ή Τσαλίκης ξεφύτρωσε μέσα σε μία γυάλα, μεγάλωσε αυτόνομα και ξαφνικά μπήκε στην κοινωνία ως λυτρωτής της ώστε η προσφορά του να αξίζει όσο όλων των ελλήνων μεροκαματιάρηδων; Κάποιος δάσκαλος δεν του έμαθε να μιλά, κάποιος κτηνοτρόφος δεν του προσέφερε γάλα, κάποιος γεωργός δεν του έδωσε πατάτα να φάει κλπ.; Δεν ήρθαν ξαφνικά από τον Άρη. Είναι παράγωγα μίας κοινωνίας που ξεφτίζει γιατί ακριβώς δεν σέβεται τη μοναδική προσφορά του καθενός στο ΣΥΝΟΛΟ.
    Όσο για την προσφορά και τη ζήτηση, είναι θέμα προωθήσεως των αγαθών. Σε κάποιους βολεύει να υιοθετούν την αρχαία δημαγωγία που περιγράφεται ως "άρτον και θεάματα" καθότι εμείς λειτουργούμε ως τετράποδα, όπως έχω ξαναπεί σε άλλο φόρουμ κι έχω παρεξηγηθεί.
    Ας περάσουμε και σε θέματα πληρωμής των εν λόγω. Πιστεύετε πραγματικά ότι παίρνουν αυτούσια τα ποσά που αναγράφονται; Πιστεύετε ότι το έγχρωμο παιδάκι από τις φαβέλες της Βραζιλίας είναι σε θέση να διαπραγματευτεί τέτοιου είδους ποσά, όταν το ίδιο θα έπαιζε και τσάμπα για οποιαδήποτε ομάδα του κόσμου θα του έδινε ένα κομμάτι ψωμί; Σκέφτεστε πού μπορεί να καταλήγει το μεγαλύτερο μέρος των χρημάτων από τις ανακοινωθείσες μεταγραφές; Έχει κανείς πονηρευτεί στο γιατί τώρα τελευταία παρατηρείται μία έξαρση αγοράς ομάδων από πρώην στρατιωτικά στελέχη του ανατολικού μπλοκ; Από που βρήκαν οι στρατιωτικοί τόσα χρήματα; Πως θα τα "ξεπλύνουν"; Το "μαύρο" ρευστό δεν κινείται εύκολα στην αγορά. Μετοχοποιούν σε αθλητικά και μουσικά κλαμπς που προστατεύονται από νομοθεσίες περί προσφοράς στην τέχνη και τον αθλητισμό και προσβλέπουν σε πανάκριβες αγοραπωλησίες παιχτών ώστε να δημιουργηθούν τα κατάλληλα πλεονάσματα στην αγορά τους για να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα.
    Το μεγαλύτερο μέρος των ποδοσφαιριστών που έρχονται από Βραζιλία καταλήγουν σε εργασίες τύπου Νταμάρι, καθώς ο γενιτσαρισμός επιτρέπει μόνο σε 1 στους 100 να κάνει μία επαρκή καριέρα. Τους φέρνουν σε παιδικές ηλικίες διάφοροι μάνατζερς σε ευρωπαικά κλαμπς, και τους παρατούν στην τύχη τους εφόσον εισπράξουν την πληρωμή τους. Αν ο ποδοσφαιριστής είναι τυχερός επιβιώνει στο κλαμπ (1 στυς 100). Σε κάθε άλλη περίπτωση πρέπει να επιβιώσει, όπως κάθε 12χρονο μακριά από την οικογένειά του, σε μέρος που δεν ξέρει ούτε τη γλώσσα.
    Σταμτώ κάπου εδώ καθώς το όλο θέμα έχει μακριές παραφυάδες και φτάνει πολύ βαθιά στον τρόπο λειτουργίας της σύγχρονης αναχρονιστικής κοινωνίας.
    okanenas
    25.07.2007, 23:02
    Το σύστημα έχει λάθη, το σύστημα είναι λάθος

    καλύτερο εσύ


    edelweiss
    26.07.2007, 07:30
    Μόνο έχουμε χάσει το μέτρο???

    Το πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι οι ολυμπιακοί αγώνες!!! Εδώ δεν μπορούμε να τα βγάλουμε πέρα και κάνουμε πράγματα τα οποία είναι πολύ παραπάνω από τις ανάγκες μας και μαζί με αυτά παίρνουμε κι άλλους στο κεφάλι μας...