ελληνική μουσική
    935 online   ·  210.853 μέλη

    Κλασική κιθάρα και ηλικία..!

    antonLOrd
    09.02.2006, 12:20
    Quote:

    Το μέλος sunwing στις 07-02-2006 στις 14:34 έγραψε:

    Ξεκίνησα στα 35 μου χρόνια να μάθω κιθάρα για συνοδεία τραγουδιών αλλά τελικά με κατέκτησε το κλασικό παίξιμο και τρία χρόνια τώρα παλεύω παρτιτούρες. Πιστεύετε ότι τα δάχτυλα και το μυικό σύστημα είναι δύσκολο να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις του οργάνου, σε προχωρημένη ηλικία, για σωστή εκμάθηση, πιστεύετε ότι είναι δύσκολο να πειθαρχήσει όσο πρέπει με επιμονή και υπομονή ένας μεγαλύτερης ηλικίας μαθητής ή όλα τελικά είναι στο μυαλό και τα εμπόδια μπορούν κάλλιστα να ξεπεραστούν;
    Σημειωτέον: Στην πρώτη εμφάνισή μου στο κοινό ενώ είχα μελετήσει καλά τα χέρια δεν πειθάρχησαν , έτρεμα από το άγχος.
    Η δεύτερη προσπάθεια ήταν με άλλους μαζί και πήγε καλά..





    Εσύ είσαι μια χαρά...Ο πατέρας μου τώρα στα 46 αρχίζει βιολί....Τι μου λες....
    augustina
    09.02.2006, 13:23
    Μην νιώθεις άσχημα!Ειμαι 16 χρονών αλλα η κιθάρα δεν παύει να ειναι απο τους καλύτερους μου φίλους.Οσο για την ευλυγισία δεν πιστεύω οτι είναι κάποιο εμπόδιο... Κάθε αρχή και δύσκολη!!!Κάνω 5 χρόνια κιθάρα και ο καθηγητής μου ακόμη και τώρα μου βάζει ασκήσεις που το χέρι μου πονάει...Αλλα η γνώμη μου είναι οτι η μουσικη είναι έρωτας.Και ο έρωτας ηλικία δεν κοιτά...Τα βιβλία σου είναι πολύ καλά...Συνέχισε έτσι!Να έχεις πάντα για παρέα σου την κιθάρα! Καλό διάβασμα!!!
    Kwn_na
    09.02.2006, 13:59
    Να προσθέσω κιόλας οτι το να ξεκινήσει κάποιος μικρός έχει να κάνει πιο πολύ με τις
    μακροχρόνιες σπουδές αλλά αυτό μπορεί να ξεπεραστεί , καθώς υπάρχουν κατατακτήριες και
    προαγωγικές εξετάσεις για να προσπεράσει κανείς κάποια επίπεδα


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Kwn_na στις 09-02-2006 14:02 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Kwn_na στις 09-02-2006 14:03 ]