ελληνική μουσική
    868 online   ·  210.833 μέλη

    Κλασική κιθάρα και ηλικία..!

    sunwing
    07.02.2006, 14:34
    Ξεκίνησα στα 35 μου χρόνια να μάθω κιθάρα για συνοδεία τραγουδιών αλλά τελικά με κατέκτησε το κλασικό παίξιμο και τρία χρόνια τώρα παλεύω παρτιτούρες. Πιστεύετε ότι τα δάχτυλα και το μυικό σύστημα είναι δύσκολο να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις του οργάνου, σε προχωρημένη ηλικία, για σωστή εκμάθηση, πιστεύετε ότι είναι δύσκολο να πειθαρχήσει όσο πρέπει με επιμονή και υπομονή ένας μεγαλύτερης ηλικίας μαθητής ή όλα τελικά είναι στο μυαλό και τα εμπόδια μπορούν κάλλιστα να ξεπεραστούν;
    Σημειωτέον: Στην πρώτη εμφάνισή μου στο κοινό ενώ είχα μελετήσει καλά τα χέρια δεν πειθάρχησαν , έτρεμα από το άγχος.
    Η δεύτερη προσπάθεια ήταν με άλλους μαζί και πήγε καλά..
    rory166
    07.02.2006, 14:38
    το οτι ετρεμες απο το αγχος δεν εχει να κανει με την ηλικια!!και εγω που ειμαι 18 το ιδιο θα μπορουσα να παθω...
    rory166
    07.02.2006, 14:42
    αα,και πιστευω οτι τα παραπανω ειναι περισσοτερο ανασφαλειες παρα κατι πραγματικο...sο... πιασε δουλεια απο τωρα κιολας!!
    doritsa78
    07.02.2006, 14:42
    Μην ανησυχεις για την ηλικια.Και γω ειμαι 27 και ακομα δεν εχω μαθει κιθαρα που θελω.
    sunwing
    07.02.2006, 21:51
    Όταν έγραφα ότι παλεύω παρτιτούρες το εννοούσα, κάνω κλασικό τρία χρόνια , τώρα στην ύλη α και β κατωτέρας αλλά σαφώς η μελέτη μου κλέβει χρόνο και καμιά φορά σκέφτομαι μήπως ματαιοπονώ πάνω σε κάτι που είναι μόνο για τη νεολαία..(δεδομένου ότι κανείς από φίλους/ες δεν υπάρχει γύρω μου που να μαθαίνει όργανο σε τέτοια ηλικία..)
    Brokenchord
    07.02.2006, 22:01
    Εγώ πιστεύω ότι είσαι μια χαρά φίλε αφού γουστάρεις αυτό που κάνεις. Τελείωσε κάλιο αργά παρά ποτέ και συνέχισε !!! Έτσι αυτό είναι το μουσικό πνεύμα
    VORIAS
    08.02.2006, 07:27
    Φίλε μου είσαι μια χαρά εγώ τι να πω που ξεκίνησα στα 40 Πριν ένα χρόνο και δεν ξερώ αν θα τα καταφέρω εσύ να είσαι σίγουρος όταν έρθεις στην ηλικία μου θα πετάς.
    sunwing
    08.02.2006, 07:55
    Βοριά είσαι ο πρώτος που συναντώ που ξεκίνησε τόσο καθυστερημένα, όπως και γω. Χαίρομαι που σε συνάντησα εδώ μέσα! Μαθαίνεις με στόχο τα τραγούδια; Αν ναι αυτό είναι πιο εύκολο. Σε τέτοια περίπτωση θα προχωρήσεις πολύ γρήγορα. Όπως και αν έχει καλή μας δύναμη!
    Εγώ μόλις μπαίνω στην τεχνική τρέμολο..
    VORIAS
    08.02.2006, 09:08
    Καλημέρα και πάλι ναι αυτός είναι ο στόχος μου αλλά δεν ξερώ ποσό θα αντέξω αν και έχω δυο παιδιά που ασχολούνται με την μουσική αρκετά χρονιά πιάνο και κιθάρα αντίστοιχα που με βοηθάνε λιγάκι και μου δίνουν κουράγιο θα δούμε .
    sunwing
    08.02.2006, 11:38
    Εγώ τρεις κόρες που ασχολούνται με πιάνο και θεωρητικά. Και μένα η μεγάλη που θέλει να γίνει μουσικολόγος με ενθαρρύνει.. Θα το παλέψουμε λοιπόν... Μια γλυκιά ματιά από μένα στην Καστοριά που όταν την πρωτοεπισκέφτηκα με μάγεψε...
    VORIAS
    08.02.2006, 14:11
    Θα ήθελα να σου πω, πως επικοινώνησα μέσο e-mail με την μεγάλη Ευα Φαμπα και της έκανα την ερώτηση που εσύ κανείς αν μπορούμε σε αυτήν την ηλικία, η απάντηση είναι ότι μπορούμε, και μάλιστα μου έγραφε ότι με καλή δουλειά θα φτάσω σε πολύ καλό επίπεδο δηλ. Θα ξεπεράσω τις προσδοκίες μου αυτά για να παίρνεις θάρρος και εσύ και εγώ.
    sunwing
    08.02.2006, 14:55
    Καλό...! Να πάρω κουράγιο για την απογευματινή μου μελέτη λοιπόν! Να είσαι καλά!- Και εκείνη σαφώς.. Έχει κάποια σελίδα η Εύα ; Αν ναι θα μπορούσες να αναφέρεις το σύνδεσμο; Γράψε μου και από ποια βιβλία μελετάς..
    zw
    08.02.2006, 19:40
    Μπραβο σου παντως που σε τετοια ηλικια πρωσπαθησες να μαθεις ενα δυσκολο οργανο οπως ειναι η κιθαρα!Ενταξει δεν εισαι και μεγαλη και η μανα μου τοσο ειναι.Εγω παντως ειμαι 16 παιζω τεσσερα χρονια κιθαρα και παντα οταν βγαινω στο κοινο για συναυλια παθαινω σοκ!!!

    Δεν θα παιθανουμε ποτε κουφαλα νεκροθαφτη!!!


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : zw στις 08-02-2006 19:41 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : zw στις 08-02-2006 19:42 ]
    sunwing
    08.02.2006, 22:00
    Ευχαριστώ για την ενθάρρυνση! Να εκμεταλλεύεστε οι μικρότεροι το χρόνο σας για τόσο όμορφα πράγματα..
    Πράγματι η κιθάρα είναι δύσκολη.. Ξέρεις είναι και το εξής: Στην ηλικία των 16 έχεις αρκετούς φίλους που είναι σε όμοια φάση με σένα και παίρνεις κουράγιο, στην ηλικία την προχωρημένη είσαι μόνος/η και πολλές φορές οι φίλοι σου αντί να σε στηρίζουν σε αποκαρδιώνουν γιατί βλέπουν το μόχθο σου αλλά και γιατί σε χάνουν μια και η μουσική κατά μια έννοια είναι μοναχική απασχόληση..
    VORIAS
    09.02.2006, 07:54
    Καλημέρα από την όμορφη καστόρια , όπως σου είπα εγώ είμαι στην αρχή μελετάς αν λέγετε μελέτη αυτό, από το βιβλίο της Φαμπα μελωδικές άσκησης για παιδιά αλλά με ενδιαφέρουν και η συγχορδίες η διεύθυνση της Φαμπα είναι η www.evafampas.gr δεν ξέρω αν θα σου απαντήσει εγώ μάλλον είμαι τυχερός και μου απάντησε δεν έχεις να χάσεις τίποτα αν τις γράψεις το δικό μου e-mail είναι vorias_1@yahoo.gr. Αυτά προς το παρόν
    VORIAS
    09.02.2006, 07:58
    Καλημέρα κ Φαμπα , ονομάζομε Γιώργος είμαι 40ετών και θα ήθελα την
    γνώμη σας , αν ασχοληθώ με κλασική κιθάρα όχι επαγγελματικά αλλά
    ερασιτεχνικά ? δηλ. Να μπορώ να βγάζω μερικά τραγουδάκια κ.λ.π. έχω
    πιθανότητες? Θα ήθελα την γνώμη σας . Ευχαριστώ εκ το προτέρων


    Eva Fampas" έγραψε:

    > Φυσικά και έχετε πιθανότητες να παίξετε ότι σας αρέσει και ακόμα και
    > έργα που απαιτούν δεξιοτεχνικές ικανότητες και ταλέντο.
    > ΑΠΟ εσάς εξαρτάται, πόση ώρα θα αφιερώσετε και ασφαλώς
    > και από τον δάσκαλο που θα διαλέξετε.
    >
    > Καλή επιτυχία.

    Kwn_na
    09.02.2006, 09:10
    Γεια σας και από εμένα,Να σας ενημερώσω στο ωδείο που εργάζομαι υπάρχει μαθήτρια γύρω στα 50 και δύο μαθητές 60 και 65 ετών που μαθαίνουν κιθάρα.. .Ποτέ δεν είναι αργά και το θεωρώ παλιά αντίληψη το οτι κάποιος πρέπει να ξεκινήσει μικρός.
    VORIAS
    09.02.2006, 09:27
    Είμαστε πολλοί αλλά σκόρπιοι !!!!!
    sunwing
    09.02.2006, 10:08
    Kωνσταντίνα πολύ ενθαρρυντικά τα παραδείγματα που αναφέρεις...!
    Όντως είμαστε σκόρπιοι...Ευχαριστώ Βοριά για την απάντηση της Εύας. Θα τα πούμε και μέσω μαίλ.. Το βιβλίο που αναφέρεις δεν το ξέρω. Πέρασα από sagreras, Carulli, τώρα σπουδές Καρκάσσι και τελειώνω το 2 Ασημακόπουλου.
    Απλώς βλέπω ότι σε μεγάλη ηλικία θέλει πολλή προσπάθεια να πειθαρχήσεις , να επιμείνεις στις ζόρικες μεταβάσεις των δακτύλων 15 ή 20 λεπτά για παράδειγμα σε δύο μέτρα. Επίσης ενώ ένας μεγάλος έχει συνηθίσει να τα βγάζει πέρα εύκολα λύοντας προβλήματα στον επαγγελματικό του χώρο, όταν δεν τα καταφέρνει αμέσως-το ίδιο εύκολα- στο όργανο τότε νιώθει ηλίθιος...!
    VORIAS
    09.02.2006, 11:24
    Στο e-mail μετά το vorias και πριν από το 1 υπάρχει κάτω παύλα την οποία δεν φαίνεται εδώ και δεν ξέρω γιατί. vorias _ 1. ty.