ελληνική μουσική
    591 online   ·  210.900 μέλη

    Προσοχή στις γνωριμίες μέσω Internet

    rory166
    31.05.2006, 16:01
    το ακουσα κι εγω σημερα το πρωι...
    ημαρτον...
    προσοχη λοιπον
    georgianoua
    31.05.2006, 16:12
    Τουλαχιστον να γίνονται οι συναντήσεις σε μέρη δημόσια....

    Π.χ σε καφέ και πάντα με παρέα
    rory166
    31.05.2006, 16:15
    μωρε και τα καφε επικυνδυνα ειναι...
    δεν θυμαστε τι εγινε στην κορινθο τοτε με το φανταρο..?
    το πιο σημαντικο ειναι να υπαρχει παρεα
    και επισης σημαντικο ειναι να μην
    υπαρχει εμπιστοσυνη με την πρωτη
    georgianoua
    31.05.2006, 16:17
    Δεν έχω ακούσει αυτό με το φαντάρο, ίσως να μην ήμουνα Ελλάδα τότε,

    Αλλά όντως όσο και αν νομίζεις ότι ξέρεις κάποιον πολύ καλά εμπιστοσύνη από την 1η ματιά μη δείξεις....
    thank
    31.05.2006, 20:14
    Το ότι ο χόρχε επανεφερε πάλι το θέμα, επίσης δείχνει κάτι. (και πάλι μπράβο) Ολο και κάτι βγαίνει για το ίντερνετ κάθε τόσο, και πουσαι ακόμα. Πέρα απ' ότι έγραψα την άλλη φορα (τα ξαναδιάβασα και ... συμφωνώ ....), κάποιες σκέψεις λίγο πιο πρακτικές.

    - Περιβάλλον. Για το ΜΗ τα είπαμε. Ειναι ξεχωριστό, ποιοτικό πολύ πιο πραγματικό, αλλά παραμένει "ανοιχτό". Μπαίνει ο οποιοδήποτε.

    - Καλό ειναι να αποφευγουμε ανοίγματα προσωπικά μας (λεπτομερή στοιχεία κλπ), σε ανθρωπους που απλά και μόνο μας έχει εντυπωσιάσει το πως γράφουν, αν πετάνε καλές ατάκες κλπ. Από μόνο του δεν λέει κάτι, χωρίς να σημαίνει πως και αυτό δεν ειναι μία ένδειξη. Αν ο αλλος μας δώσει ένα πιο πραγματικό του στιγμα, τι ειναι τελος πάντων, κλπ σίγουρα τα πραγματα γίνονται καλύτερα. Πχ δεν ειναι κακό εκτός από το κινητό και το μικρό όνομα του άλλου, να ξέρουμε και το επίθετό του, η οτιδήποτε άλλο. Δεν εγγυάται κάτι αλλά όσο νάναι ...

    - Γωστοί γνωστών. Ε ναι, αν ξέρω τον Ορφέα πχ και ειναι εντάξει (λέμε τώρα ... .) λογικό ειναι κάποιος πολύ στενός του ... να μην ειναι περίεργος (κατ' αρχην). Αλλά σαφώς ο Ορφέας και ο οποιοσδήποτε άλλος δεν μπορεί να εγγυάται για τους πάντες.

    - Δημόσιοι χώροι, παρέες κλπ .. Ε ναι .. οκ, παντού μπορεί να γίνει κάτι περίεργο, αλλά άλλο το γνωρίσεις κάποιον στο λαιβ, σε μια ανοιχτή συνάντηση ... η έστω τετ α τετ στη πλατεία συντάγματος και άλλο στον σταθμό του πραστειακού στις 11 το βράδυ ... Η να περάσει να σε παρει με το αμακς του για βόλτα στην παραλιακή ..

    - Το ξαναέγραψα και ισως φανεί ξενερωτικό, αλλά δεν αρκεί το ότι κάποιος απλά εκφράζεται καλα μεσω ιντερνετ. Ειναι εξαιρετικό σαν μέσο επικοινωνίας - το μυαλό κυριαρχεί - αλλά ... θέλει το όριο αν η όλη ιστορία προχωρήσει σε γνωριμία. Γιατί, εκτός από το μυαλο υπάρχουν και άλλα. Δεν εννοω εξωτερική εμφανιση και τέτοια. Πολλές φορές, οι άνθρωποι σε μια ιντερνετική παρουσία, βγάζουν το αντίθετο απο αυτό που ειναι, ή που δεν έχουν στην πραγματικότητά τους. Και οχι με την έννοια του "ψέμματος" η του να κρύψουν κάτι. Απλά, μια άλλη πτυχή του εαυτού τους.

    Αλλά, αν γνωρίσουμε κάποιον από κοντά, τότε υποχρεωτικά θα έχουμε να κάνουμε με το "σύνολό του". Ε εκει ειναι που θέλει την προσοχή. Σε μία "γνωριμία" εκτός ιντερνετ, σαφώς μπορεί να λειτουργήσει το αντίθετο (κυριαρχία αυτού που δείχνει ενώ αργότερα βγαίνουν άλλες πτυχές), απλά ειναι κάπως πιο ελεγχόμενη.

    Γενικά, οι προβληματικές συμπεριφορές βασίζονται στην ανωνυμία, στη δυσκολία εντοπισμού του "περίεργου τύπου" και στο φόβο του "θύματος" να καταγγείλει κάτι, σε ενοχές κλπ. Και δεν χρειάζεται να φτάσουμε στο όριο του βιασμού.

    Πχ θεωρητικά, με ένα κινητό μπορεί οποιοσδήποτε να κινήσει διαδικασία εναντίον κάποιου. Αλλά - εκτός αν έχουμε ακραίες περιπτώσεις - ειδικα σε μικρότερες ηλικίες ... αντε να πεις στον πατέρα σου ότι έδωσες το κιν στον romantikos_poihths και έκτοτε σου έχει κάνει τον βίο αβίωτο με 300 μην και 40 αναπάντητες τη μέρα και πρέπει να .... τον εντοπίσει ... . Δεν ειναι μόνο οι περιπτώσεις βιασμού. Ειναι γενικότερα πολλά άλλα.

    Συμφωνώ απόλυτα, πως οι "ίδιοι κίνδυνοι" υπάρχουν και έξω. Γνωρίζεις τον κολλητό της κολλητής σου σε ένα μπαρ, μια χαρα παιδί φαίνεται ...και ... σου αλλαζει τα φώτα, απο παρενοχλήσεις μέχρι οτιδήποτε άλλο. Ακόμα και στο στενό οικογενιακό περιβάλλον γίνονται διάφορα. Αλλά υπάρχει μία διαφορά. Στο ιντερνετ έχει μεσολαβήσει το "φαντασιακό" στοιχείο, σε πιο έντονο βαθμό, που οσο ναναι αλλάζει τα πραγματα. Προσδοκίες, ενθουσιασμοί, ελιγμοί κλπ.

    Και επίσης, ναι επιμένω πως ειναι άλλο όταν τα 15 ή τα 18 οταν γνωρίζονται μεταξύ τους και άλλο, αν ένα κορίτσι αυτής της ηλικίας γνωρίζει κάποιον 30 ή 40 μέσω του ιντερνετ. Δεν έχει να κάνει με το επίπεδο, και το "ασύμβατο" λόγω ηλικίας γενικά. Το Ασύμβατο ή το συμβατό δεν έγγυται εκεί. Υπάρχουν πολλά νέα παιδία που βάζουν τα γυαλιά σε μεγαλύτερους, "ωριμότερους" και δεν ξέρω κι εγω τι άλλο. Αλλά σε θέματα χειρισμού σχέσεων (κάθε είδους), γνωριμιών κλπ, ε ναι δεν έχουν όλοι την ίδια ευθύνη. Και στις ακραίες περιπτώσεις (βιασμού, κακοποίησης κλπ) την ευθύνη την έχει ο ένας.

    Αρα .. ναι περίπου όπως και έξω .. αλλά στο ιντερνετ θέλει περισσότερη προσοχή.
    assasinos
    31.05.2006, 20:26
    και όχι μόνο η ηλικία αλλά με την πρώτη ύποπτη "κινηση" πρέπει να αρχίζεις να κουμπώνεσαι!American Bar το κάναμε και στην Ελλαδίτσα μας
    uNick
    31.05.2006, 21:03
    Συγνώμη που θα στεναχωρήσω κάποιους, αλλά θα σας παραπέμψω στις τελευταίες γραμμές του προηγούμενου post μου...

    Όσο κι αν της έχει δημιουργήσει το αίσθημα ασφάλειας ο τύπος... Τί δουλεια είχε η κοπέλα σε ερημική τοποθεσία της Βιομηχανικής Περιοχής??? Θες να τον γνωρίσεις από κοντά? Ok, κανονίστε να βρεθείτε κάπου κεντρικά, με κόσμο κλπ. Πού πας στις ερημιές...???

    Δεν λέω ότι φταίει απαραίτητα... Λίγη λογική όμως δεν βλάπτει!!! Όταν κάποιος άγνωστος σου ζητάει να βρεθείτε σε ερημιές, αυτό δεν σε βάζει σε σκέψεις???

    ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    assasinos
    31.05.2006, 21:07
    Έχεις ένα δίκιο αλλά είναι και το ακαταλόγιστο της ηλικίας στη μέση ρε....Πόσων ετών ήταν η κοπέλα?
    dorios
    31.05.2006, 21:16
    Νομίζω ήταν 17
    rory166
    31.05.2006, 22:59
    17 ναι........
    Νικο,τα ραντεβου κανονιζονται σε κεντρικα μερη με κοσμο.
    μετα γινεται το κακο,οπου ο κοπανος-ανωμαλος-στερημενος-βιαστης
    ζηταει απο την κοπελιτσα με ευγενεστατο τροπο να
    πανε μια βολτουλα με το αμαξι...
    το θεμα ειναι να μην μπει στο ρημαδι το αμαξι...
    uNick
    31.05.2006, 22:59
    Η κοπέλα είναι 17. Αυτό σημαίνει ότι σε ένα χρόνο θεωρείται ώριμος πολίτης που μεταξύ άλλων θα ψηφίζει. Και λέω θεωρείται, γιατί εκ του αποτελέσματος γεννόνται ερωτήματα. Μην μου πεις όμως ότι στα 17 δεν είναι αρκετά ώριμη ώστε να έχει την ικανότητα να αντιληφθεί τον κίνδυνο...

    Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν λέω ότι επιδίωξε τον βιασμό. Λέω ότι φταίει που βρέθηκε εκεί και του έδωσε τη δυνατότητα...
    assasinos
    01.06.2006, 00:04
    Από την άλλη όμως έχουμε νομίζω και μία υπερευαισθησία σε σχέση με τέτοια ζητήματα...Νομίζω πως για αυτό εν μέρη ευθύνονται τα ΜΜΕ.

    Είναι ίσως το συναίσθημα του φόβου που καλλιεργείται συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις και καταστάσεις.Πάντως στην αντίπερα όχθη έχω δει και ζευγάρια του Ιντερνετ που τελικά μόνο κακό δεν έπαθαν!

    Είναι σαν να βλέπεις στον καφέ μια κοπέλα και να της κάνεις καμάκι...δεν ξέρεις τι θα σου βγει και το πιθανότερο είναι να φας τα μούτρα σου,όλα ένα ρίσκο.το ίδιο είναι και το ιντερνετ...μια ψηφιακή καφετέρια.

    θέλει προσοχή, θέλει λογική...και προς θεού όχι βιασύνες...μιλήστε και καθόλου, έστω κ από το ιντερνετ, να δείτε τι άνθρωπος είναι ο άλλος.

    Στις μικρές αυτά που δεν ξέρουν να συμπεριφερθούν

    T.D.E.D.F.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : assasinos στις 01-06-2006 00:32 ]
    alexia-vicky
    01.06.2006, 13:25
    Πώς έχουμε γίνει έτσι?
    Δεν είμαι σκληρή αλλά έχει δίκιο ο Νίκος....17 δεν ήταν και τόσο μικρη, πώς πήγε σε ερημική περιοχή με ένα ξένο??
    Καλές οι γνωριμίες αλλά πρέπει να υπάρχουν κάποια στάδια μέχρι να εμπιστευτείς τον άλλον!! Στάδια υπάρχουν ακόμα και αν τον γνωρίζεις από άλλους χώρους...πόσο μάλλον αν δεν τον έχεις γνωρίσει καν από κοντά!! Δεν είναι όλα τόσο αθώα....ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΠΡΟΦΥΛΑΞΕΙΣ

    assasinos
    01.06.2006, 13:28
    σίγουρα ναι...

    έτσι είναι η νεολαία...στην γενικότητά της ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ!
    rouli726
    01.06.2006, 13:29
    Το μέλος XeniaRodo στις 13-02-2006 στις 14:19 έγραψε...
    Παράθεση:

    Nαι αλλά μήπως είχε δώσει δικαιώματα?

    Γιατί αν τον αγνωούσε πλήρως θα τα έκανε όλα αυτά?

    Πού τις βρήκε τις φωτογραφίες της?
    Γιατί βγήκε μαζί του αφούδε γούσταρε?

    Oι έφηβοι πλέον δεν είναι όπως παλια...
    Tα θέλει ο κ...ς τους....



    συγγνωμη αλλα οι εφηβοι ειναι παντα εφηβοι!!!αν βρεις εφηβο με ωριμοτητα και ικανοτητα κρισης σαν τη δικη σου πες το μας κι εμας.
    πολλοι ευθυνονται σιγουρα αλλα οχι η κοπελα!
    συγγνωμη κιολας αλλα εγω αν την πατησω ναι θα τα θελει ο κ....ος μου...οχι η 15χρονη ομως παιδια!
    απλα αυτα να τα βλεπουν τα παιδια εδω μεσα για να ειναι προσεκτικα με ολους!!!
    assasinos
    01.06.2006, 13:36
    Είναι πολύ ακαθόριστα τα όρια του παιδιού από την γυναίκα ή το αγόρι.
    Εμένα αυτό που με προβληματίζει ιδιαίτερα είναι τα βίντεο και οι φωτογραφίες που διέρευσαν στο δίκτυο.Κάτι τέτοια εμάς μας βγάζουν το κακό όνομα, και όχι άδικα.Εδώ έχουν κυκλοφορήσει στα κινητά φάσεις μέσα στα λύκεια...και επαναλαμβάνω...ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ.
    α)Κάνεις κάποιον ρόμπα χωρίς ουσιαστικό λόγο.Μα και λόγος να υπάρχει δεν δικαιολογείται τέτοια αλητεία!
    β)Γίνεσαι αυτόματα πορνογράφος...άτιμη δουλειά.
    γ)Την εμπιστοσύνη που κάποιος σου έδειξε (καλώς ή κακώς) την καταργείς αυτόματα.
    δ)Το δείγμα αξιοπρέπειας δεν λείπει μόνο από το "μοντέλο" αλλά και από αυτόν που έκανε τέτοια αλητεία!
    alexia-vicky
    01.06.2006, 13:42
    Μα, φυσικά και δε μιλάμε για άτομο με αξιοπρέπεια!!! Με όλα αυτά τα στοιχεία, δε ξέρω καν αν του αξίζει ο τίτλος "άτομο", γιατί ανήκει περισσότερο στα ζώα....Έχει αποθρασσυνθεί ο κόσμος!
    assasinos
    01.06.2006, 13:52
    Δεν ξέρω αν είναι αποθράσυνση ή απλά ρεύμα της εποχής μας...παντως εγώ το βλέπω λάθος...

    Εμένα πάντως η εχεμύθεια μου φτάνει στα όρια της μυστικοπάθειας...οπότε δεν είμαι άτομο να κρίνει σωστα...
    alexia-vicky
    01.06.2006, 14:05
    Εχεμύθεια πρέπει να μας χαρακτηρίζει όλους...
    assasinos
    01.06.2006, 14:09
    Ε ναι πάντα.

    Εξάλλου η κατινιά πληρώνεται άσχημα.