ελληνική μουσική
    270 online   ·  210.899 μέλη

    Προσοχή στις γνωριμίες μέσω Internet

    alexia-vicky
    01.06.2006, 14:13
    Πολλοι αγαπησαν την κατινια, ουδεις την Κατινα

    Ετσι ειναι, παντως...Δε προσφερει κατι και μονο κακο στην προσωπικοτητα και στην εικονα σου, προς τα εξω, κανεις!! Ειδικα, οταν προκειται για σοβαρα θεματα
    rory166
    01.06.2006, 16:02
    Το μέλος alexia-vicky στις 01-06-2006 στις 13:42 έγραψε...
    Παράθεση:

    Μα, φυσικά και δε μιλάμε για άτομο με αξιοπρέπεια!!! Με όλα αυτά τα στοιχεία, δε ξέρω καν αν του αξίζει ο τίτλος "άτομο", γιατί ανήκει περισσότερο στα ζώα....Έχει αποθρασσυνθεί ο κόσμος!




    εεε ρε λυσσα....ολο τον κοσμο ζωο τον αποκαλεις εσυ..?
    assasinos
    01.06.2006, 19:29
    Ε τέτοιος μόνο ζώο είναι...
    rory166
    01.06.2006, 22:45
    και εμενα ζωο με αποκαλει που και που (καθε μερα)
    σημαινει οτι ειμαι ανωμαλος..?
    (χεχεχεχε)
    nefos
    14.03.2007, 00:27
    Δεν προφυλάσσουν τα προσωπικά τους δεδομένα στο Διαδίκτυο οι ανήλικοι

    Της ΜΑΙΡΗΣ ΠΙΝΗ

    Ανυποψίαστοι και αδύναμοι είναι το 57% των ανηλίκων όσον αφορά την προστασία των προσωπικών τους δεδομένων μέσα από το Διαδίκτυο. Ετσι, τα αποκαλύπτουν.

    Αυτό έδειξε έρευνα του Πανευρωπαϊκού Δικτύου Εθνικών Κόμβων Ασφαλούς Διαδικτύου «Insafe» (τελεί υπό την αιγίδα της Κομισιόν) που έγινε (6-7/2/07) σε 37 χώρες με συμμετοχή 21.825 παιδιών και εφήβων - τα 322 ήταν Ελληνόπουλα.

    Ειδικότερα, τα παιδιά κάτω των 10 ετών δεν γνωρίζουν τους κινδύνους που εγκυμονούν οι συναντήσεις με άτομα που γνώρισαν μέσα από τα chat rooms, αφού περισσότερα από το 1/3 δήλωσαν ότι θα συναντούσαν τους άγνωστους αυτούς χωρίς να ενημερώσουν τους γονείς τους, ενώ τα Ελληνόπουλα είναι πιο υποψιασμένα.

    Στις ηλικίες μεταξύ 14-17 χρόνων η έκθεση στους κινδύνους του Διαδικτύου είναι μεγαλύτερη με το 22% των 17χρονων να δηλώνει ότι θα ξεχνούσαν να αναφέρουν μια συνάντηση με αγνώστους στους γονείς τους και το 24% των 18χρονων ότι θα πήγαιναν μόνοι τους.

    Από τα 322 Ελληνόπουλα, 8 στα 10 δηλώνουν ότι έχουν δικό τους υπολογιστή (82,30%). 6 στα 10 (62,73%) ότι «σερφάρουν» έως 5 ώρες εβδομαδιαίως, 2 στα 10 πως είναι online πάνω από 10 ώρες (22,98%) και 7 στα 10 ότι δεν συνομιλούν με αγνώστους στο Διαδίκτυο και δεν θα τους συναντούσαν.

    Επίσης 1 στα 2 ότι δίνει πολλές προσωπικές πληροφορίες και για τη ζωή του μέσα από τους ιστοχώρους κοινωνικής δικτύωσης, τα social networking sites, όπως το MySpace ή το Bebo.

    Ωστόσο, 1 στα 4 παιδιά θα έδινε τα στοιχεία του τραπεζικού λογαριασμού του πατέρα του μέσα από το Διαδίκτυο, ενώ 4,5 στα 10 θα συμπλήρωναν μόνο βασικά στοιχεία (τηλέφωνο, διεύθυνση κ.λπ.) σε φόρμες ιστοχώρων.

    Στα δύο μόνο το ένα θα έλεγε στους γονείς ή στον δάσκαλο ότι έλαβε διαδικτυακά από φίλο φωτογραφία πορνογραφικού περιεχομένου, 8 στα 10 παιδιά (80,43%) θα ζητούσαν από τη μητέρα τους να τους αγοράσει με πιστωτική κάρτα κάτι από το Διαδίκτυο, δύο (6,52%) θα «δανείζονταν» την πιστωτική κάρτα του γονιού τους ή θα χρησιμοποιούσαν στοιχεία κάρτας που θα τους έδινε φίλος τους (13,04%).

    Τέλος, 8 στα 10 Ελληνόπουλα ότι θα άκουγαν προσεκτικά τις συμβουλές των δασκάλων τους για ασφαλή χρήση του Διαδικτύου.


    ενετ - 13/03/2007
    xamogelo-moy
    14.03.2007, 03:38
    Αντε, σε 3 χρόνια θα αρχίσει και η συζήτηση περί σωστής πληροφόρησης του ευρέως κοινού...
    και μετά το δεκαετές συλλαλητήριο και τίς αλληλοκατηγορίες μέσω όλων των πιθανών μέσων, ίσως και να ξημερώση ένα καλύτερο αύριο!
    melody-music
    14.03.2007, 13:41
    στα chat rooms κυκλοφορούν διάφοροι... ένας έφηβος είναι έφηβος και διακατέχεται απο μεγάλη ανασφάλεια. η οθόνη του υπολογιστή τους προσφέρει ασφαλεια και οταν γνωρίζουν καποιον μεγαλύτερο ο οποίος έχει και κάποια ‘‘εμπειρία στα λόγια’’ είναι ευκολο να τους ρίξει σε αυτό που θέλει.
    σκεφτείτε μόνο το εξής:πόσον χρονών ξεκινήσατε να χρησιμοποιήτε το ίντερνετ; εγω στα 18. οταν εγω ήμουν 18 και μπήκα πρώτη φορά στο ιντερνετ ταυτόχρονα στο ιντερνετ μπήκε και κάποιος οπου ήταν 8-10 χρονών.εγω πες είχα μια κάποια σχετική γνωριμία με τον κόσμο γύρω μου το 10 χρονο όμως; τα ερεθίσματα που έπαιρνα εγώ απο το ιντερνετ μπορούσα μέσες άκρες να τα χειριστώ ενας παιδάκι όμως δεν έχει την εξυπνάδα ή μάλλο ν την πονηρά να ξεχωρίσει το ‘‘καλό’’ απο το ‘‘κακό’’ ιντερνετ. και ναι φταίνε ως ένα βαθμό οι γονείς.αλλα πόσοι γονείς ακομα δεν ξέρουν ουτε το κομπιούτερ να ανοίγουν; το ιντερνετ μπήκε στις ζωες κάποιων οταν ακόμα ήταν απροετοίμαστοι να το κατανοήσουν. και σε εμας τους μεγαλύτερους οταν τυχαίνουν πράγματα όπως βιασμοί και εκβιασμοί παίζει ρόλο η ανασφάλεια που κουβαλάει ο καθένας και η μοναξιά που διακατέχει πολούς ανθρώπους και απελπισμένοι ψάχνουν να πιαστούν απο κάπου.
    manos_p
    14.03.2007, 17:21
    Παράθεση:

    Το μέλος XeniaRodo στις 13-02-2006 στις 14:19 έγραψε...

    Nαι αλλά μήπως είχε δώσει δικαιώματα?

    Γιατί αν τον αγνωούσε πλήρως θα τα έκανε όλα αυτά?

    Πού τις βρήκε τις φωτογραφίες της?
    Γιατί βγήκε μαζί του αφούδε γούσταρε?

    Oι έφηβοι πλέον δεν είναι όπως παλια...
    Tα θέλει ο κ...ς τους....



    mia xara ta les xenia...
    etsi akribws einai...makari oi perissoteroi neoi na ikseran ti ithelan simera...
    xamogelo-moy
    14.03.2007, 21:31
    Κρίμα ρε παιδιά που νέοι άνθρωποι έχετε τέτοια άγνοια.. ή φανατισμό καλύτερα!

    Κι εγώ πίστευα ότι μόνο στο Ιράν και σέ κάτι απολυταρχικές κοινωνίες καταδικάζαν τις βιασμένες γυναίκες σε θάνατο.

    Θα μου πείς βέβαια, ίσως σε 10 χρόνια να ενημερωθούμε και να μάθουμε να αντιλαμβανόμαστε τον κόσμο, που αγνoούμε κι εμείς οι μετα-έφηβοι.

    Μετά θα σου πώ, άν η μάνα κι ο πατέρας, που συνήθως αγνοούν ή και απορρίπτουν τον εσωτερικό κόσμο των παιδιών τους, τα καταδικάζουν, τότε ...

    Λίγες βασικές αρχές ψυχολογίας παρακαλώ και κατά εδώ!

    c-bouzouksis
    15.03.2007, 15:26
    Όσο η παιδεία και η πολιτεία δε νοιάζεται για τα παιδιά της, που είναι το μέλλον της, αλλά και δεν παρακολουθεί την εξέλιξη της τεχνολογίας, ΑΥΤΑ ΘΑ ΣΗΜΒΑΙΝΟΥΝ! Είναι πολύ απλά θεμα ανικανότητας των αρμοδίων.
    Φτιάξαμε τμήμα δίωξης ηλεκ/κού εγλήματος. Μπράβο!! Συγχαρητήρια!!
    Τμήμα πρόληψης ηλεκ/κού εγλήματος φτιάξαμε;; Μήπως πρέπει τα παιδιά μας να μάθουν να χρησιμοποιούν το διαδίκτυο πρίν ακόμα το χρησιμοποιήσουν; Οι έρευνες μπορούν να μας φωτίσουν για πολλά πράγματα. Γιατί όμως δεν τις χρησιμοποιούν οι ιθύνοντες;
    Ας μου απαντήσει κάποιος στην τελευταία μου ερώτηση τουλάχιστον.
    renabill
    19.05.2007, 02:37
    Παράθεση:

    Το μέλος Other_side στις 13-02-2006 στις 15:03 έγραψε...

    Αν και νυστάζω....

    Διαφωνώ βρε Ξένια,

    είναι να μη σου τύχει, από εκεί που εσύ νομίζεις πως δεν κάνεις παρά μια φιλική συζήτησή δίχως ερωτικό ενδιαφέρον κλπ ο άλλος νομίζει πως ξαφνικά γνώρισε τον άνθρωπο του ή δεν ξέρω κι εγώ τί. Πως έχεις μια υπωχρέωση απέναντι του μετά από όλες αυτές τις "ηλεκτρονικές" σας ανταλαγές, μετά από τον χρόνο που περάσατε μαζί στο διαδίκτυο. Και όμως, εσύ μπορεί να έκανες τις εργασίες σου ταυτόχρονα, ή ας πούμε να ήθελες απλά να κάνεις κουβεντούλα ή δεν ξέρω κι εγώ.

    Είναι να μη σου τύχει. Και φαντάσου πως τέτοια συμβαίνουν σε μας που είμαστε και μεγαλύτερες, τί θα συμβεί σ'ένα κορίτσι 15 χρόνων (και λιγότερο) πολλές φορές που πιστεύει στις απειλές του και φοβάται να μη το μάθουν οι γονείς της κλπ.

    Δεν μπορώ να πιστέψω πως μια κοπέλα μπόρεσε να κατηγορίσει το ανήλικο κορίτσι για μια ανώμαλη πράξη ενός μεγαλύτερου άντρα. Στον βιασμό δεν γίνεται να φταίει ποτέ η γυναίκα και με νευριάζει περισσότερο απ'οτι με στεναχωρεί να το πιστεύει αυτό μια γυναίκα. Κυρίως και επαναλαμβάνομαι τώρα όταν πρόκειται για βιασμό και εκβιασμό ανηλίκου.

    Οι έφηβοι δεν έχουν διαφορές από τους προηγούμενους. Μη μου πεις πως στο '80 δεν είχες πρότυπο τη Μαντόνα και δεν ονειρεύοσουν το πρώτο σου φιλί κλπ κάπου στα 15; Τέλος πάντων. Το πρόβλημμα δεν είναι στους έφηβους.

    Στους άντρες είναι. Όσο αφορά το θέμα του βιασμού. Με το συμπάθειο. Κοινωνικό φαινόμενο είναι, μα κυρίως ένα πρόβλημμα που μας αφορά όλους κυρίως εμάς που βρισκόμαστε εδώ στο διαδίκτυο όπου τέτοια συμβαίνουν σε καθημερινή βάση και ίσως ακόμα και στο ίδιο αυτό το σάιτ. Προτίνω αν συμβαίνει κάτι τέτοιο εδώ μέσα, έστω και σαν υποψία να αναφερθεί στους διαχειριστές, ανεξαρτήτως την ηλικία του "θύματος".






    Συμφωνώ, γιατί ενώ τελείως αθώα κάνεις παρέα με κάποιον το αρρωστημένο του μυαό δεν ξέρεις τι σκέφτεται.... Υπάρχουν κι αυτά.