ελληνική μουσική
    551 online   ·  210.933 μέλη

    Φεστιβάλ Τραγουδιού Θεσσαλονίκης 2006

    karelia
    03.11.2006, 20:03
    Και μένα!
    και άλλα 2-3,αλλά λιγότερο.
    mariza18
    03.11.2006, 20:06
    το τραγουδι των ψυχων ειναι πολυ ωραιο!!εντυπωσιακη σκηνικη παρουσια,πολυ ωραιοι στιχοι και μουσικη.Ελπιζω να παρει τη πρωτια!!
    maspa
    03.11.2006, 20:24
    Πολλά έμοιαζαν με άλλα γνωστά τραγούδια. Τα μόνα που μου φάνηκαν ιδιαίτερα είναι το "της άρνης το νερό".... Ξεχώριζε από τα υπόλοιπα...
    Και το "η μπαλάντα του...." λόγω στίχου!!

    Ναρωτήσω κάτι; Ο Εμιρλής κι εκείνος που ήταν στο ame story1? Δε θυμάμαι όνομα είχαν δικαίωμα να συμμετέχουν; Και αναγνωρισιμότητα έχουν και δισκογραφική δουλεια....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : maspa στις 03-11-2006 20:28 ]


    ageras
    03.11.2006, 21:02
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 03-11-2006 στις 20:24 έγραψε...



    Ναρωτήσω κάτι; Ο Εμιρλής κι εκείνος που ήταν στο ame story1? Δε θυμάμαι όνομα είχαν δικαίωμα να συμμετέχουν; Και αναγνωρισιμότητα έχουν και δισκογραφική δουλεια....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : maspa στις 03-11-2006 20:28 ]




    Μαρίνα μου ο Μιχάλης(Εμιρλής) δεν ήταν σε ριάλιτι!Απλά έχει κάνει έναν πολύ πετυχημένο δίσκο!Ο Γρηγόρης (Πετράκος) ήταν σε ριαλιτι!
    όλοι έχουν το δικαίωμα συμμετοχής ανεξαιρέτως δισκογραφίας και αναγνωρισημότητας


    ageras
    03.11.2006, 21:02
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 03-11-2006 στις 19:56 έγραψε...


    Ποιό βλέπετε να βγαίνει παιδιά; Εμένα μ' αρέσει το "Της Αρνης Το Νερό".



    maspa
    03.11.2006, 21:17
    Παράθεση:

    Το μέλος ageras στις 03-11-2006 στις 21:02 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 03-11-2006 στις 20:24 έγραψε...



    Ναρωτήσω κάτι; Ο Εμιρλής κι εκείνος που ήταν στο ame story1? Δε θυμάμαι όνομα είχαν δικαίωμα να συμμετέχουν; Και αναγνωρισιμότητα έχουν και δισκογραφική δουλεια....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : maspa στις 03-11-2006 20:28 ]




    Μαρίνα μου ο Μιχάλης(Εμιρλής) δεν ήταν σε ριάλιτι!Απλά έχει κάνει έναν πολύ πετυχημένο δίσκο!Ο Γρηγόρης (Πετράκος) ήταν σε ριαλιτι!
    όλοι έχουν το δικαίωμα συμμετοχής ανεξαιρέτως δισκογραφίας και αναγνωρισημότητας





    Όχι!! Είπα:Ο Εμιρλής κι εκείνος που ήταν στο fame story1? Δε θυμάμαι όνομα!
    Εννούσα τον Πετράκο!
    Πάντωςω οκ! Δεν το 'ξερα!

    Δεν είναι όμως λίγο αδικία αυτό για τους υπόλοιπους....?
    ageras
    03.11.2006, 21:24
    Παράθεση:



    Δεν είναι όμως λίγο αδικία αυτό για τους υπόλοιπους....?


    Η λέξη "αδικία" είναι σχετικό...Να σου θυμήσω οτι πέρσι έμειναν από έξω πολλοί γνωστοί μας ερμηνευτές (Δρογώσης,Βαρδής,Μαχαιρίτσας κ.ά)
    Από την στιγμή που η Δ..Ε.Θ δεν έχει όρους για μη συμμετοχή δισκογραφημένων καλλιτεχνών μπορεί να λάβει μέρος μέχρι και ο Elvis (αν ζούσε)
    gate
    03.11.2006, 21:41
    Ασυζητητί ...της Άρνης το νερό διέφερε κατά πολύ απ' όλα τα τραγούδια που ακούστηκαν,
    ...αλλά και "άνευ συγκρίσεως" με τα υπόλοιπα, είναι εξαιρετικό από 'μόνο του! Ελπίζω να αναδειχθεί πρώτο στη σειρά,,,
    KAKOFONIKS
    04.11.2006, 11:12
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 03-11-2006 στις 19:56 έγραψε...

    Ευχαριστούμε Agera, τα έβγαλα και σε δημοσκόπηση στην πρώτη σελίδα.

    Ποιό βλέπετε να βγαίνει παιδιά; Εμένα μ' αρέσει το "Της Αρνης Το Νερό".



    Συμφωνώ απόλυτως, καθέτως, οριζοντίως , μην σου πω και τρισδιάστατα,....
    ge01415
    04.11.2006, 13:01
    Μπορούμε να ακούσουμε εδώ τα 16 τραγουδάκια χωρίς προβλήματα!!!

    Κι εγώ υπέρ..."Της άρνης το νερό"! Πολύ όμορφο τραγούδι!


    karelia
    04.11.2006, 15:31
    Νασαι καλα!ευχαριστούμε!
    γιατί αν περιμέναμε προκοπή απτην ερτ...
    ένα μήνα επιδιόρθωνε το πρόβλημα...και ακόμη υπάρχει.!

    Στα του φεστιβάλ,
    μάρεσε γενικά η δεκάδα!
    είδα (άκουσα) φρεσκάδα,ποικιλία
    και παρόλο που μαρέσουν η μπαλάντα του Μαλ**κα
    το Τζερώνυμο,και τα Περι Φυσικής
    ξεχώρισα πιο πολύ 2 τραγούδια.
    το τραγούδι των ψυχών,
    και κυρίως περισσότερο και απαυτό
    "της άρνης το νερό'.
    ίσως είναι το αρτιότερο.
    pokopik
    04.11.2006, 21:22
    "Περι Φυσικης" και "τζερωνυμο"
    Πολυ κουλτουρα ομως βρε παιδια ....κι ουτε ενα λαικο!!!


    karelia
    05.11.2006, 01:50
    Kριτική επιτροπή+κοινό έβγαλαν νικητηριο τραγούδι της άρνης το νερό.!
    Παρεπιπτόντως τα δύο τραγούδια που μάρεσαν πιο πολύ,βγήκαν 1ο και 2ο
    Κάτι άλλο καλό επίσης η ταπεινότητα και σεμνότητα του νικητή.
    drakonikolis
    05.11.2006, 01:54
    Κέρδισε μάλλον το καλύερο τραγούδι του Φεστιβάλ.Κομματάρα με φοβερά κρουστά και πολύ διακριτικά πλήκτρα.Καλός και ο ερμηνευτής ,φωνάρα!
    maspa
    05.11.2006, 02:06
    Όντως, ικανοποιητικότατο το αποτέλεσμα!

    Επίσης, η δήλωση περί σκουπιδιών του τραγουδιστή από τους εξαίρεσις εύστοχη αλλά με μικρή δόση υπερβολής.....
    Har--rY
    05.11.2006, 03:00
    Είναι όντως ικανοποιητικό να βλέπεις έναν διαγωνισμό-θεσμό που ξεχωρίζει. Σήμερα πίστεψα ότι πραγματικά ήταν αυτό που άξιζε που πήρε την πρωτιά (εννοώ ότι λήφθηκε υπόψιν η γνώμη των κριτών αλλά και του κοινού) και δεν υπήρχαν προσυμφωνμηένες καταστάσεις. Αλλά δεν μπορεί κανείς να ξέρει με σιγουριά.
    carpediem
    05.11.2006, 03:43
    ...κι αφου οοοοοολοι πήγατε στον Ορφεάκο(ζηλεύωωωωωωωωωωω) να και τα αποτελέσματα απο τον τελικό του Φεστιβάλ Τραγουδιού:
    1ο Βραβείο:"Της Άρνης το νερό" (στίχοι,σύνθεση,ερμηνεία:Σταύρος Σιόλας)
    2ο Βραβείο:"Το τραγούδι των ψυχών" (στίχοι,σύνθεση:Θόδωρος Μανωλίδης,ερμηνεία:Θόδωρος Μανωλίδης,Εξαίρεσις).
    3ο Βραβείο:"Τι ζητάς"(στίχοι,σύνθεση,ερμηνεία:Μύρωνας Στρατής).
    Ειδικό βραβείο ερμηνείας:Σταύρος Σιόλας για το τραγούδι "Της Άρνης το νερό" (στίχοι,σύνθεση:Σταύρος Σιόλας)
    Ειδικό βραβείο στίχου: Κωνσταντίνος Πισιμίσης για το τραγούδι "Πόσο μελαγχόλησε αυτός ο τόπος" (σύνθεση:Γιώργου Ταΐφάκου,ερμηνεία:Freedom of speech,Ευ.Ραυτοπούλου).
    Ειδικό βραβείο σύνθεσης: Θόδωρος Μανωλίδης για το τραγούδι "Το τραγούδι των ψυχών" (στιχοι:Θόδωρος Μανωλίδης,ερμηνεια:Θόδωρος Μανωλίδης,Εξαίρεσις)
    ( ελπίζω να ήπιατε και καμία μπυρίτσα και για μένα ε? )
    Fler
    05.11.2006, 11:17
    Συμφωνώ απόλυτα με τις δύο πρώτες θέσεις..''Της άρνης το νερό'' υπέροχο, μαγικό, με πολύ όμορφο στίχο. Είμαι σίγουρη όμως πως θα μπορούσε να γίνει ακόμη πιο ωραίο και να απογειωθεί..Περίμενα σε κάποιο σημείο μια έκπληξη, αντί για την επανάληψη του refrain για ακόμη μια φορά..Το ''τραγούδι των ψυχών'' όταν ξεκίνησε να παίζει δεν ενθουσιάστηκα ιδιαίτερα..Το refrain όμως ήταν πολύ δυναμικό και ξεχώριζε..Όσο για το τρίτο κομμάτι (''Τι ζητάς'') μου έμεινε τελείως αδιάφορο, μέχρι που άλλαξα κανάλι σε εκείνο το σημείο..Αντί αυτού θα προτιμούσα το ''Τζερώνυμο'' ή το ''Περι φυσικής''..''Η μπαλάντα του μ..'' μου άρεσε επίσης, το βρήκα ευρηματικό και διασκεδαστικό όχι όμως για τις τρεις πρώτες θέσεις..Αυτά.
    alterhoh
    05.11.2006, 13:03
    Το γεγονός ότι βγήκε πρώτο ένα τραγούδι με ρίζες στη δημοτική μας μουσική, το ερμηνεύω κάπως αλλιώς. Και εξηγώ: Με το να δίνουν οι Έλληνες τη πρωτιά σε ένα τέτοιο τραγούδι σημαίνει για μένα πως αυτό το Φεστιβάλ Τραγουδιού, στη προσπάθειά του να αναδείξει νέες τάσεις και πρωτοτυπίες στο ελληνικό τραγούδι, απλά απέτυχε.
    ΠΡΟΣΟΧΗ! Μη βιαστείτε να μου απαντήσετε. ΥΠΟΓΡΑΜΜΙΖΩ πως το "Της Άρνης το Νερό" μου άρεσε πάρα πολύ! Μου άρεσε για την ερμηνεία που έκανε το Σταύρος, η οποία αρκεί και μόνο για να σε πείσει να αγαπήσεις αυτό το κομμάτι.
    ΑΛΛΑ: Δεν ήταν αυτό το τραγούδι για τη πρώτη θέση. null Κρίνω με το κριτήριο του να φέρει ένας καλλιτέχνης νέο αέρα πειραματισμών, επεκτάσεων και εξελίξεων στην ελληνική σκηνή. Οπότε, με αυτό το κριτήριο, τη πρωτιά άξιζε ένα από τα: "Περί Φυσικής..."(ελάχιστες φορές ακούσαμε ανάμεσα στους Έλληνες, τόσο πετυχημένο σινδυασμό μουσικής-πεζού λόγου-χιούμορ-καυστικότητας...), "3 Μάρτη" (που προς μεγάλη μου λύπη αποκλείστηκε τη Πέμπτη - μα γιατί βρε παιδιά;;;;;;), "Η Μπαλάντα του..." (για τον ωραίο, πρωτότυπο στίχο της).
    Διστυχώς, για άλλη μια φορά, οι Έλληνες έμειναν στη φωλίτσα τους επιλέγοντας τα ήδη καθιερωμένα στο πολιτισμό τους (δημοτικά - τα οποία ΑΓΑΠΑΩ με όλη μου τη καρδιά), φοβούμενοι(;) να περάσουν ΠΑΡΑΈΞΩ και να αντιμετωπίσουν με δεκτικότητα την όποια νέα πρόταση μουσικής σύνθεσης, στίχου και ερμηνείας έφεραν αρκετά από τα παιδιά του φεστιβάλ.
    Γι΄αυτό λυπάμαι πάρα πολύ, αφού διαπίστωσα πως όοοοοοοοοοσες προσπάθειες και να κάνει αυτός ο τόπος για να εξελιχθεί πολιτιστικά (για σήμερα μιλώ, όχι για τις ΕΝΔΟΞΕΣ εποχές του '50, '60, '70, '80...) δε νομίζω να τα καταφέρει.
    Μένει το γιατί, να αιωρείται στο μυαλό μου...
    karelia
    05.11.2006, 13:17
    Της άρνης το νερό κέρδισε μήπως γιατί ήτανε μια κλάση μπροστά από όλα τα άλλα??

    άκουγες σε όλα τα τραγούδια μπιτ,χιπ χοπ,ροκιές,πανικός...
    και ξαφνικά βγαίνει και τραγουδάει ο άνθεωπος με όχημα μόνο τη φωνή.
    Σιγά σιγά να έρχεται μια μουσική υπόκρουση και απλά σε κερδίζει.
    Σε κέρδιζε για την ερμηνεία?
    για την διαφορετικότητα?
    για τη λιτότητα?

    το Περί Φυσικής ήταν από τα καλό και πρωτότυπο τραγούδι,αλλά όχι και να βγει πρώτο ένα τραγούδι που λέει "δε νιώθω πια τους οργασμούς σου" έλεος...αυτό ΔΕΝ είναι νέα πνοή.

    Εγώ χαίρομαι πάρα πολύ που ο κόσμος,ενώ κατακλίζεται από τόοοσα μουσικά είδη,(ακόμη και στο χώρο του εντέχνου,το τραγούδι που βγήκε τρίτο,είναι κλασική εντεχνοποπροκιά), στράφηκε στις ρίζες του,σε αυτό που σου ξυπνάει μέσα σου κάτι που νιώθεις ότι ζει στον πολιτισμό των κυττάρων σου,χωρίς να μπορείς να εξηγήσεις το γιατί.