ελληνική μουσική
    445 online   ·  210.874 μέλη

    Επιμνημόνιο για το Ελληνικό Ροκ!!

    chorrer
    22.05.2006, 20:31
    Εδω και λιγες μερες που γραφτηκα στο site, παρακολουθω τις συζητησεις σχετικα με το αν υπαρχει ελληνικο ροκ ή οχι, ποιος ειναι, ηταν ροκας κ.λ.π.
    Ετσι ειπα κι εγω να πω τη γνωμη μου ως αρχαιος πλεον "ροκοσαυρος" μιας και νομιζω οτι 32 χρονια ενεργης συμμετοχης σε αυτο μου επιτρεπουν να χρησιμοποιω αυτον το τιτλο.
    Λοιπον, οσον αφορα το θεμα σχετικα με το αν υπαρχει ελληνικο ροκ, νομιζω οτι οχι δεν υπαρχει ουτε και υπηρξε ποτε!! Υπαρχει ΕΛΛΗΝΟΦΩΝΟ ΡΟΚ αλλα δυστυχως αργοπεθαινει μαζι με τους τελευταιουε σιτεμενους 30ρηδες που νομιζουν οτι ζουν ακομα μεσα σε αυτο, ....ξερω, ξερω το ροκ ειναι προσωπικη υποθεση και ειναι κατι διαφορετικο για τι καθενα , κ.λ.π. κ.λ.π. ....Δυστυχως για πολλους απο εσας και λιγους απο εμας το Ροκ ηταν μια συγκεκριμενη μουσικη με συγκεκριμενο τροπο ζωης και συγκεκριμενη ιδεολογια. Μπορει αυτο που ακουτε και πιστευτε να ειναι εξισου ή και περισσοτερο ποιοτικο, επαναστατικο, ρομαντικο ..... αλλα δεν ειναι ΡΟΚ!!
    Δεν ειστε οι μακρυμαλληδες με τα chopper , τη κιθαρα στη πλατη και μια σακουλα ναρκωτικα που ουρλιαζουν απεγνωσμενοι κι οργισμενοι για ελευθερια. Σαν γενια δεν γνωρισατε απαγορευσεις και προκαταληψεις, ουτε σας κοροιδεψε, εδειρε, κατακρινε καποιος για αυτο που ειστε. Η δικια σας γενια εχει αλλα προβληματα πολυ πιο σοβαρα:
    Ας μη ξεχναμε τη trans κι οποιοδηποτε αλλο ειδος "μουσικης" που παιζετε απο PC και γραφετε απο ανθρωπους που δεν εχουν ιδεα απο νοτες.
    Για πια επανασταση να μιλησετε σαν γενια οταν τη μουσικη σας τη γραφουν τοστιερες για εσας και για πιο αισθημα- συναισθημα?
    Για πιο ροκ να πειτε τη γνωμη σας οταν δεν το εχετε ζησει αλλα μονο εχετε ακουσει για αυτο και η πιο κοντινη εμπειρια που εχετε για καποια τετοιου ειδους κατασταση ειναι απο κατι live στη αρχιτεκτονικη (που παιζουν Δ.συνοικιες, Χατζηγιαννη, θεοτοκατο) ή απο καποια ξεπεσμενα εμπορακια οπως ο Β.παπακωνσταντινου?
    Anyway, παλι παρασυρθηκα και ζητω συγνωμη αλλα κουραστηκα ! 20 χρονια απ τη ζωη μου προσπαθω να εξηγησω στο κοσμο πως το ΡΟΚ, δεν ειναι μουσικη μονο για ναρκωτικα και αλλητες κι αλλα 12 προσπαθω να τους πεισω να αφησουν ησυχους εμας και το καημενο το Ροκ που τοσοι καπηλευτηκαν το ονομα του!!!(ειμαι σιγουρος πως σε 50 χρονια απο τωρα θα ακουνε το ρουβα και θα νομιζουν πως ετσι ηταν το Ροκ του 2000!!!)
    Ταπεινα δικος σας
    ΡΟΚΟΣΑΥΡΟΣ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ

    Orfeus
    22.05.2006, 20:38
    Υπάρχει κάτι που μπορεί να σου φανεί ενδιαφέρον.
    Απλά, κάνε κλικ:

    Το Rock και οι Έλληνες (Α)

    Το Rock και οι Έλληνες (Β)



    Everybody must give something back, for something they get.....


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 22-05-2006 20:38 ]
    kalouka
    23.05.2006, 08:50
    Με μπέρδεψες πολύ με την άποψή σου για το ροκ-ελληνικό ροκ ας τα πάρουμε ένα ένα .Πιστεύω πως το ροκ έχει καταγωγή αλλά όχι πατρίδα από κάπου ξεκίνησε αλλά δεν είναι παραδοσιακή μουσική μιας χώρας αλλά τρόπος έκφρασης .Υπάρχουν πάρα πολλά παραδείγματα ροκάδων στην ιστορία χωρίς τσόπερ και μακριά μαλλιά άλλωστε πολλά από τα παλιά συγκροτήματα εχουν αλλάξει την εμφάνιση τους εδώ και δεκαετίες δε νομίζω πως σταμάτησαν να είναι ροκάδες.Για το Ελληνικό ροκ υπήρξε και υπάρχει πιστεύω με τον τρόπο του (και ελληνόφωνο και αγγλόφωνο) άλλωστε όταν εμφανίστηκαν και οι Γερμανοί AMON DUUL κανένας δεν τους ανέφερε σαν γερμανόφωνη ψυχεδέλεια γιατί για το ροκ δεν υπάρχουν σύνορα.Απλα λοιπόν σου αναφέρω αυτούς που εγώ άκουγα Παιδιά της Αφροδίτης,Δάμων και Φιντίας,Εξαδάκτυλος,Σώκρατες,Ηρακλής και Λερναία Υδρα και άλλοι νεότεροι και θα σε παραπέμψω στους στίχους τους .Τέλος θα ήθελα να καταλάβω σε ποιους ακριβώς απευθύνεσαι στα μέλη του Μ.Η. στους νέους σε όλους εμάς που δεν έχουμε την ίδια ενεργή συμμετοχή με εσένα στο ροκ ;
    Orfeus
    23.05.2006, 13:28
    Εμένα ρωτάς;


    kalouka
    23.05.2006, 14:00
    εσένα οχι γιατί καταλαβαίνω τα γραφόμενα σου
    τον φίλο chorrer θέλω να κατανοήσω


    chorrer
    23.05.2006, 17:17
    Ζητω συγνωμη αν προσεβαλα κανενα, αλλα νομιζω οτι ειναι αρκετα προφανες οτι αναφερομαι στους νεοτερους και συγκεκριμενα σε μια προηγουμενη συζητηση του φορουμ σχετικα με το ελληνικο ροκ.

    Επισης με την ευκαιρια να πω ενα μπραβο στον orfeus για την καταπληκτικη δουλεια που εχει κανει σχετικα με την ιστορια του Ελληνοφωνου ροκ.
    Τωρα οσον αφορα τα γκρουπ που ανεφερες ειναι μια πολυ μεγαλη συζητηση το ποια απο αυτα επαιζαν ροκ ειτε ελληνοφωνο, ειτε αγγλοφωνο, ειτε ελληνικο! \
    ....Αλλά δεν ειναι αυτο στο οποιο αναφερομαι, αναφερομαι στην ΚΔΟΑ , οπως θα ελεγε κι ο συγχωρεμενος ο Παυλος (Κτηνωδης Αγνοια......) . Το ροκ δεν ηταν μονο ο Hentrix και οι Doors κ.λ.π.-κ.λ.π. Ουτε οι παραμορφωσεις , ουτε οι μηχανες, ουτε τα μακρυα μαλλια, ουτε....., ουτε......
    Το ροκ ηταν (και ναι ,ειναι ακομη αλλα για ποσο?) μια φλογα, μια τρελλα, μια θυελλα που σε παρασερνε σε αλλους κοσμους, και δεν σε ενοιαζε ουτε το μετα, ουτε το πριν. Δεν κρινω αν αυτη η σταση ειναι σωστη ή λαθος , απλα ετσι ηταν τα πραγματα.
    Πες μου τωρα εσυ ή κι οποιοσδηποτε αλλος της δικιας σου γενιας (που προφανως ειναι παλιοτερη απο τη δικια μου) , πως καταφερατε να συνδυασετε αυτη τη φλογα με τις γραβατες , το νταλαρα και την οποιαδηποτε αλλη δικαιολογια του εφυσηχασμου σας? Και για να μην βγαζω τον ευατο μου απ΄εξω μιας κι αυτη την στιγμη σπουδαζω για να γινω δημοσιος υπαλληλος.
    Ευτυχως οι καλοι πεθαναν νεοι (με διαφορους τροπους) και δε προλαβαν να "ωριμασουν" ως μουσικοι και καλλιτεχνες. Δεν προλαβαν να γινουν "συμβιβασμενοι επαναστατες" που λεει κι ο φιλος μας ο Β.παπακωνσταντινου (που ειναι και καταξιωμενος καλλιτεχνης!!!).
    Προσπαθω λοιπον με τα φτωχα μου λογια να πω πως το ροκ ανηκει σε αυτους που ειναι ή τουλαχιστον νοιωθουν παιδια. Οσο για μας τους υπολοιπους καλο θα ειναι να λεμε οτι: "Ναι , ΑΚΟΥΩ ροκ" , "καποτε ΗΜΟΥΝ κι εγω ροκας".......
    Σε μια αλλη συζητηση θα σου πω και τη γνωμη μου ( αν θελεις βεβαια ) σχετικα με το ελληνοφωνο, το ελληνικο και το ξενο ροκ. Για την ωρα απλα θα σου πω οτι οσο θα με κρατανε τα ποδια μου και υπαρχει εστω κι ενας ψιθυρος να βγαινει απο το λαρυγγι μου , εγω θα παιζω και θα τραγουδαω ΕΛΛΗΝΟΦΩΝΟ κι οχι ελληνικο ροκ (κι ας μην ειμαι πια ροκας).
    Ξερω οτι ο τροπος που γραφω (και μιλαω δυστυχως) ειναι καπως αγαρμπος και ισως επιθετικος αλλα ειλικρινα μιλωντας , οτι λεω τα λεω με τις καλυτερες δυνατες προθεσεις και δεν προσπαθω να επιτεθω ή να ειρωνευτω κανεναν.

    Ταπεινα δικος σας
    Ροκοσαυρος ο Ελληνικος

    ΥΓ: Ψιλοασχετο αλλα τα ακουσα και μ΄αρεσε :
    Πως καταλαβαινεις οτι εχεις πια μεγαλωσει?
    Αρχιζεις να ξυπνας την ωρα που παλια κοιμοσουν!!
    Orfeus
    23.05.2006, 17:29
    Αντιλαμβάνομαι ότι απευθύνεσαι στο μέλος kalouka.
    Λες όμως αυτό:

    Quote:

    Το μέλος chorrer στις 23-05-2006 στις 17:17 έγραψε:

    ......πως καταφερατε να συνδυασετε αυτη τη φλογα με τις γραβατες , το νταλαρα και την οποιαδηποτε αλλη δικαιολογια του εφυσηχασμου σας?







    Και πιο κάτω αυτό:

    Quote:

    Το μέλος chorrer στις 23-05-2006 στις 17:17 έγραψε:

    ....Οσο για μας τους υπολοιπους καλο θα ειναι να λεμε οτι: "καποτε ΗΜΟΥΝ κι εγω ροκας".......







    Εσύ με ........ποιούς είσαι;;;;;; Με έχεις μπερδέψει.



    Υ.Γ. Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.



    Everybody must give something back, for something they get.....



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 23-05-2006 17:32 ]
    faltsoo
    23.05.2006, 17:59
    ασε να βοηθησω

    ΘΑ ΚΑΨΩ ΤΙΣ ΓΡΑΒΑΤΕΣ ΜΟΥ

    τερμα ειναι δηλωση.

    30+ ειναι παλιοροκαδες ?
    και οι 50+ τι ειναι ?
    ζομπυ ?




    chorrer
    23.05.2006, 18:36
    Προς orfeus : Εγω ειμαι με μενα!! Δεν νομιζω οτι διαφερω τοσο πολλοι απο εσας, και το αστειο ειναι οτι προσπαθησα να σχολιασω κατι σχετικα με ενα προηγουμενο θεμα που ας πουμε ειχε πιο "νεους" συντελεστες και οι μονοι που εχουν απαντησει μεχρι τωρα ειναι και μεγαλυτεροι απο μενα!!
    Προς Faltsoo : ΧΑΧΑΧΧΑΑ....Ωραιος. Προσωπικα πιστευω οτι οι 30+ σαν γενια δεν ειχαμε και τοσους ροκαδες.

    Γενικα: Παιδια χαλαρα, μια γνωμη εξεφρασα για τη σημερινη γενια ( και μια για τις παλιες) . Μακαρι να υπαρχουνε ακομα ροκαδες ( κι ας ειναι και ζομπι ) και μακαρι να βγουν και νεοτεροι που θα παρουν τη σκυταλη απο τους παλιους και θα επαναφερουν το ροκ εκει που του αξιζει : Στο περιθωριο και στην αμφισβιτηση.
    Απλα μεχρι σημερα που τα γραφω αυτα νοιωθω σαν εξωγηινος αφου δεν εχω βρει ουτε εναν "παλιοροκα" (ενταξει υπερβαλω λιγακι, εχω γνωρισει μερικους , αλλα κι αυτοι κολλημενοι και καμενοι σας κι εμενα ηταν) και θα ηθελα πολυ να γνωρισω και καποιον που να γεννηθηκε μετα την κατοχη της κυπρου και την πτωση της χουντας!!

    Καποτε εγραψα σε ενα βιβλιο ή μαλλον σε μια προσπαθεια να οργανωσω τις σκεψεις μου (για να το θεσω καλυτερα) :

    Το ροκ δε πεθανε, ζει και θα συνεχιζει να ζει οσο θα υπαρχει εστω και ενας ανθρωπος που θα πιστευει και θα ζει σε αυτο. Ετσι ειμαι σιγουρος οτι θα ζησει τουλαχιστον λιγα χρονια ακομη.

    Περασαν αρκετοι χειμωνες απο τοτε κι ετσι τωρα πια αρχιζω να αμφιβαλω.

    Και παλι χωρις να θελω να γινω εριστικος, επιθετικος, κ.λ.π.-κ.λ.π. μη μου μιλατε για ιδεολογιες και θεωριες , μπορει να εχετε και δικιο , εγω ενας απλος τραγουδοποιος ειμαι που προσπαθει να βρει το δρομο του. Θελω να βρω καταστασεις και δρωμενα και ατομα που να ειναι ροκ κι οχι να το δηλωνουν.
    Ταπεινα δικος σας
    Ροκοσαυρος ο ελληνικος

    Hastaroth
    23.05.2006, 20:41
    Quote:

    Το μέλος faltsoo στις 23-05-2006 στις 17:59 έγραψε:

    και οι 50+ τι ειναι ?
    ζομπυ ?









    Εγώ πάντως είμαι ζόμπι από χόμπυ

    ΥΓ 1.Γιατί δέν σού άρεσε ο ΠΥΓΜΑΛΙΩΝ;

    ΥΓ 2.Θά έρθης αύριο στο ΜΑΚΑΡΙ;

    ΥΓ 3 δέν έχει (μήν είμαστε και άπληστοι)...... (μπήκε καλοκαίρι και εδιψάσαμε)
    kalouka
    24.05.2006, 08:33
    δεν υπάρχει καμμία παρεξήγηση θα ήθελα όμως να ξέρεις πως πολλά απο τα νεότερα παιδιά (έχω συναναστραφεί με πολλά τα τελευταία χρόνια) έχουν αυτό το τρόπο σκέψης και το τρόπο ζωης ,είναι βέβαια (πιστεύω) πιο θυμωμένοι αλλά εχουν σπίθα και δεν ζουν σε νιρβάνα.Οσο για εμένα είναι πολυ απλα΄τα πράγματα, η απάντηση στο ερώτημά σου είναι ο καιρός ,το πέρασμα του χρόνου.Μεγάλωσα έπαψα να λειτουργώ μόνο για τον εαυτό μου μπήκαν άλλες προτεραιότητες.Τα ακούσματα έμειναν ο τρόπος σκέψης έμεινε τα μαλλια έπεσαν(έχω καράφλα τώρα)
    και τραβάω το δρόμο μου

    υ.γ τη φλόγα με τις γραβάτες τη συνδύασα ως εξης:
    τη φοράνε οι άλλοι