ελληνική μουσική
    849 online   ·  210.833 μέλη

    Κιθάρα!Αυτοδίδακτοι ή ωδεία;

    picachu8
    04.06.2006, 20:44
    Νομίζω ο τίτλος τα λέει όλα..τι πιστεύετε άραγε είναι καλύτερα; οι καλύτεροι κιθαρίστες γενιούνται και το αίμα τους κυλάει σε χορδές ή πάνε σε χειρουργείο με ειδική παραγγελία για εισχώρηση χορδών στο σώμα;

    Προσωπικά έμαθα μόνος...μου λέγαν όλοι "πήγαινε σε ωδείο" να μάθεις απο ειδικούς..πήγα για λίγο αλλά δεν είχα υπομονή για θεωρία...λίγο λίγο τα έμαθα μόνος και τώρα απολαμβάνω περισσότερο ένα τραγουδάκι με συγχορδίες δικές μου...

    και μια φωτογραφία της πρώτης μου σχέσης...που δε ξέρω ποια αγαπάω περισσότερο..αυτή ή το μωρό μου που της ζήτησα να με παντρευτεί και είπε ναι...





    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 04-06-2006 22:13 ]
    επισυναπτόμενα: picture224.jpg 
    Bruce_Dicki13
    04.06.2006, 22:09
    Κι εγω μεχρι στιγμης μονος μου κανω...και τα παω καλα...αλλα οσο να χει ολο και καποιος πρεπει να σου δειξει 5 πραγματα!!!!!! το ταλεντο το χεις εμφυτο....αυτο το δεχομαι.....αλλα καποιος πρεπει να σε βοηθησει να το καλλιεργησεις!!!!
    assasinos
    04.06.2006, 22:19
    Pisteuw pws estw ligh klassikh paidia mporei na ginei polu xrhsimh...kata ta alla auto pou sigoura kserw einai pws oi autodidaxtoi einai pio kaloi sto synais8hma!
    ruffstuff
    04.06.2006, 22:45
    To "έμαθες μόνος σου" απ΄το "Ξέρεις" έχει τεράστια διαφορά.
    Η μουσική έιναι πολλά πράγματα "πρίν" άλλα είναι και επιστήμη.
    maroulaki_321
    04.06.2006, 23:58
    Το μέλος assasinos στις 04-06-2006 στις 22:19 έγραψε...
    Παράθεση:

    Pisteuw pws estw ligh klassikh paidia mporei na ginei polu xrhsimh...kata ta alla auto pou sigoura kserw einai pws oi autodidaxtoi einai pio kaloi sto synais8hma!



    Να πώ μια γνώμη. Εχω γείτονα που έχει πτυχίο στην κιθάρα. Και παίζει κλασσικά κομμάτια του τύπου asturias και αλλα τετοια. Με αυτες τις σπουδες ως backround, βγάζει μια εισαγωγή δύσκολη, ή solo κιθάρας ενος π.χ έντεχνου κομματιου πολύ πολύ εύκολα, σε σχέση με κάποιον αυτοδίδακτο που του παίρνει μέρες...Και μάλιστα αψεγάδιαστα.
    Που θέλω να καταλήξω όμως?? Οτι καλος ο Bach κι ο Mozart, κι ο Paco de lucia, αλλα όπως παίζει ενα φιλαρακι μου Μάλαμα στην κιθάρα, που σε κάνει να ανατριχιάζεις, απο το συναισθημα που βγαζει....δεν μπορεί ο γείτονας του ωδείου ούτε κατα διάνοια να δώσει το ανάλογο συναισθημα..Αυτό. Αρκετά επιπόλαιη η παρατηρηση μου ίσως , αλλα με τους συγκεκριμένους, αυτή η διαφοροποιηση υπάρχει
    thank
    05.06.2006, 00:43
    Το μέλος maroulaki_321 στις 04-06-2006 στις 23:58 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος assasinos στις 04-06-2006 στις 22:19 έγραψε...
    Παράθεση:

    Pisteuw pws estw ligh klassikh paidia mporei na ginei polu xrhsimh...kata ta alla auto pou sigoura kserw einai pws oi autodidaxtoi einai pio kaloi sto synais8hma!



    Να πώ μια γνώμη. Εχω γείτονα που έχει πτυχίο στην κιθάρα. Και παίζει κλασσικά κομμάτια του τύπου asturias και αλλα τετοια. Με αυτες τις σπουδες ως backround, βγάζει μια εισαγωγή δύσκολη, ή solo κιθάρας ενος π.χ έντεχνου κομματιου πολύ πολύ εύκολα, σε σχέση με κάποιον αυτοδίδακτο που του παίρνει μέρες...Και μάλιστα αψεγάδιαστα.
    Που θέλω να καταλήξω όμως?? Οτι καλος ο Bach κι ο Mozart, κι ο Paco de lucia, αλλα όπως παίζει ενα φιλαρακι μου Μάλαμα στην κιθάρα, που σε κάνει να ανατριχιάζεις, απο το συναισθημα που βγαζει....δεν μπορεί ο γείτονας του ωδείου ούτε κατα διάνοια να δώσει το ανάλογο συναισθημα..Αυτό. Αρκετά επιπόλαιη η παρατηρηση μου ίσως , αλλα με τους συγκεκριμένους, αυτή η διαφοροποιηση υπάρχει



    Τελικά (και πραγματικά με απασχολεί πολυ αυτόν τον καιρό), δεν μπορεί να υπάρξει συνδυασμος ? Και ο assasinos και η maroulaki, κατά τη γνώμη μου, θέτουν μια σωστή διάσταση. Ομως, η κλασσική παιδεία, το ωδείο, - με άλλα λόγια η συστηματική μάθηση ξεκινώντας από τα "βασικά" - , αλλοιώνουν τον αυθορμητισμό ? Η αν το "παλαίψει" κανείς (μόνος του, με βοήθεια γονέων, δασκάλων κλπ) μπορεί να συνδυάσει γνώση, τεχνική και ευαισθησία ????
    maroulaki_321
    05.06.2006, 01:05
    *Thank το ένα δεν αναιρεί το άλλο σε καμία περίπτωση!! Τελικά είναι στον άνθρωπο!
    Αμα σ'αρέσει η μουσική και η κιθάρα, όπως και σε κάθε τι στη ζωή μας, όταν κάτι το γουστάρουμε τρελά το φτάνουμε στην τελειότητα! Ετσι δεν είναι??
    thank
    05.06.2006, 01:14
    @Maroulaki, αν και δεν πρόκειται για μένα ... τελικά έτσι ειναι. Και τελικά, παίζει ρόλο και ποιους θα έχει κάποιος κοντά του. Πχ ενας δάσκαλος μουσικής στο ωδείο που απλά θέλει να ξεπετάξει τους μαθητές του, σίγουρα τους στερεί αυθορμητισμό. Ενας άλλος που ξέρει, αλλά γουστάρει ε ... σίγουρα θα συμβάλει, ώστε κάποια πράγματα να μη χαθούν. Ευχαριστώ πάντως.
    assasinos
    05.06.2006, 04:58
    Mhn me kanete re paidia na epanalamvanomai xwris logo...
    to PAN einai to SYNAIS8HMA!...h klassikh paideia symvallei sto na efeuriskeis k dika sou pragmata omws!

    maroulaki autos me to asturias omws paizei me thn psyxh tou h paizei gia na paizei?Ekei einai to erwthma...
    To albeniz Leyenda h alliws Asturias einai ena kommati me 5 selides partitoura...kai opoios kserei thn istoria autou pou to egrapse kai giati to egrapse...tote mono mpainei sto petsi tou rolou...alliws einai enas akoma anametadoths,ena ferefwno mias kalhs ideas, pou omws den thn metadidei me to arxiko synais8hma...

    a kai mhn ksexasw...
    otan goustaroume kati trella...ftanoume sthn tweleiothta symfwna me EMAS...oxi me ta wdeia k tous daskalous
    .+-
    rory166
    06.06.2006, 10:26
    δηλαδη ο κιθαριστας του ωδειου δεν μπορει να
    δωσει συναισθημα...?
    κι εγω αυτοδιδακτος ειμαι αδελφια αλλα
    μην βγουμε και απο πανω απο αυτους που τρεχουν
    σε δασκαλους απο μικρα παιδια...!
    daglar
    06.06.2006, 12:47
    Εγώ δεν παίζω κιθάρα αλλά μπάσο. Έχω έναν φίλο κιθαρίστα που παίζει 2-3 χρόνια και όταν ήθελα να παίξω μαζί του τον ρωτούσα τι νότες παίζει και δεν είχε ιδέα, του έλεγα για τόνους και ημιτόνια και ήταν η πρώτη φορά που τα άκουγε... Χωρίς θεωρία δεν πας πουθενά, τουλάχιστον όχι σε συγκρότημα. Αν θέλεις να τη βγάλεις μόνος σου όλα καλά αλλά μην την αφήσεις...
    ruffstuff
    06.06.2006, 21:29
    Το μέλος maroulaki_321 στις 05-06-2006 στις 01:05 έγραψε...
    Παράθεση:

    *Thank το ένα δεν αναιρεί το άλλο σε καμία περίπτωση!! Τελικά είναι στον άνθρωπο!
    Αμα σ'αρέσει η μουσική και η κιθάρα, όπως και σε κάθε τι στη ζωή μας, όταν κάτι το γουστάρουμε τρελά το φτάνουμε στην τελειότητα! Ετσι δεν είναι??


    Μεγάλοι κιθαρίστες οι οποίοι ξεκίνησαν ώς αυτοδίδακτοι δέν συμφωνούν μαζί σου,
    οι μόνοι που συμφωνούν είναι κάποιοι εδώ στη χώρα μας ,
    οι οποίοι το πρωί ρίχνουν μπετόν και το βράδυ παίζουν σε ταβερνάκια ...Έτσι μάλιστα.
    scorpion1990
    06.06.2006, 21:50
    thelo na asxolitho me ilektriki skeftome gia mia yamaha na exei toulaxiston 2monous kai 1 humbucker giati gia parapano then diatheto pisteyete oti me ton humbucker tha vgazo kamia metalia
    uNick
    06.06.2006, 22:29
    Κάποτε ένας καθηγητής ωδείου μου είχε πει:

    Ο άνθρωπος μαθαίνει... Ο μουσικός γεννιέται!!!

    Έψαξα να βρω το βαθύτερο νόημα... Έψαχνα όσο εκείνος προσπαθούσε να μου μάθει αρμόνιο (περίπου 1 χρόνο)... Έψαχνα για τα επόμενα 3 χρόνια, κατά τα οποία έμαθα ό,τι έμαθα για το αρμόνιο μόνος μου, εκτός ωδείου... Έψαχνα όταν δεν έπιασα μουσικό όργανο στα χέρια μου τα επόμενα 5 χρόνια... Τελικά το νόημα το βρήκα όταν, υπηρετώντας την μαμά Πατρίδα, άρχισα να γρατζουνάω μια κλασσική Yamaha... Σε 2 μήνες μπορούσα να βγάζω κομμάτια με το πρώτο άκουσμά τους!

    Αυτό που μόνος μου δεν κατάφερα ποτέ να μάθω ήταν να διαβάζω νότες! Κι όμως, έχω δύο ολοκληρωμένα δικά μου κομμάτια, και αρκετά ημιτελή που πλέον δεν προλαβαίνω να τελειώσω... Και όλα αυτά, χωρίς να μπορώ να ξεχωρίσω μια παρτιτούρα από ένα κείμενο στο site του Al-Jazeera...

    Συμπέρασμα?

    Μπορεί να κρύβω έναν μουσικό μέσα μου, αλλά όσο κι αν προσπαθήσω, χωρίς ωδείο και μουσικές σπουδές δεν θα ξεπεράσω ποτέ το στάδιο "παίζω για πάρτη μου, όσο και όπως μπορώ".

    Πιστεύω λοιπόν ότι η "στόφα" του μουσικού χρειάζεται το ωδείο, όπως και το αντίθετο. Πάνε μαζί αυτά τα δύο...
    thank
    06.06.2006, 22:51
    Το μέλος uNick στις 06-06-2006 στις 22:29 έγραψε...
    Παράθεση:

    ....................
    Μπορεί να κρύβω έναν μουσικό μέσα μου, αλλά όσο κι αν προσπαθήσω, χωρίς ωδείο και μουσικές σπουδές δεν θα ξεπεράσω ποτέ το στάδιο "παίζω για πάρτη μου, όσο και όπως μπορώ".

    Πιστεύω λοιπόν ότι η "στόφα" του μουσικού χρειάζεται το ωδείο, όπως και το αντίθετο. Πάνε μαζί αυτά τα δύο...



    Μαλλον λέει τα παντα και απο εκει και πέρα βέβαια, ο καθενας το βιώνει και το χειρίζεται διαφορετικά. (ασε που μας αποκάλυψε και τα μυστικά του)

    Οσο για την απάντηση του Maroulaki_324 εγώ, δεν εισέπραξα μία απαξίωση της συστηματικής μάθησης. Πολλές φορές το "γουστάρω" δεν περιορίζεται μόνο στην "αυτοδίδακτη" οδό ή στο εύκολο που πηγάζει μόνο από το μέσα μας. Μπορεί να γουστάρω πολύ κάτι και να τα δώσω όλα στο να βελτιώσω τις γνώσεις μου, τη τεχνική μου. Η με συνδυασμούς τέλος πάντων. Και τελικά, αμα κάτι μας τσιγκλίζει, μας εμπνέει, και θέλουμε να χτίσουμε κάτι πάνω σε αυτό, δεν μπορεί, σίγουρα θα βρούμε και τις όποιες ελλείψεις έχουμε.
    sunwing
    31.07.2006, 23:30
    Παιδιά έκανα έξι μήνες μόνο συγχορδίες, μετά ξανάπιασα από την αρχή τα πράγματα με εμμονή στο κλασικό για τέσσερα χρόνια (μέχρι επίπεδο β κατωτέρας) λόγω ηλικίας αποφασίζω αυτές τις μέρες να ξαναασχοληθώ μόνο με τραγούδια πλέον και ομολογώ ότι λόγω και του ότι παρακολούθησα τρεις χρονιές θεωρία καταλαβαίνω πολύ περισσοτερα πράγματα και ευελπιστώ ότι ίσως στη συνέχεια θα μπορέσω να παίζω πιο σταθερά ίσως και πιο σωστά
    Tolias
    06.09.2006, 11:34
    Παιδες εγω ειμαι υπερ της αυτοδιδασκαλιας.Ειναι πιο διασκεδαστικη κ πιο εθιστικη(γουσταρεις),
    απο τα ωδεια.Δεν λεω αν καποιος θελει να αποκτησει μουσικες γνωσεις το ωδειο ειναι μονοδρομος,αλλα αν απλα θελει να μαθει να παιζει ενα μουσικο οργανο πολυ καλα self-teaching is the answer!(εχω δει αυτοδιδακτο κιθαριστα να παιζει τρελα πραγματα...)
    wraios
    11.09.2006, 14:56
    Εγω παλι εκανα ενα χρονο σε ωδειο και τωρα συνεχιζω μονος...Οτι απορειες εχω ψαχνω στο νετ...η σε φορουμ οπως αυτο...Πιστευω οτι χρειαζεται να μάθεις και λίγο θεωρεια....

    ola einai idia an den ta agapas kai ola menoun idia ama de ta pas....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : wraios στις 11-09-2006 14:56 ]


    maspa
    11.09.2006, 17:55
    Το μέλος uNick στις 06-06-2006 στις 22:29 έγραψε...
    Παράθεση:

    Κάποτε ένας καθηγητής ωδείου μου είχε πει:

    Ο άνθρωπος μαθαίνει... Ο μουσικός γεννιέται!!!

    Έψαξα να βρω το βαθύτερο νόημα... Έψαχνα όσο εκείνος προσπαθούσε να μου μάθει αρμόνιο (περίπου 1 χρόνο)... Έψαχνα για τα επόμενα 3 χρόνια, κατά τα οποία έμαθα ό,τι έμαθα για το αρμόνιο μόνος μου, εκτός ωδείου... Έψαχνα όταν δεν έπιασα μουσικό όργανο στα χέρια μου τα επόμενα 5 χρόνια... Τελικά το νόημα το βρήκα όταν, υπηρετώντας την μαμά Πατρίδα, άρχισα να γρατζουνάω μια κλασσική Yamaha... Σε 2 μήνες μπορούσα να βγάζω κομμάτια με το πρώτο άκουσμά τους!

    Αυτό που μόνος μου δεν κατάφερα ποτέ να μάθω ήταν να διαβάζω νότες! Κι όμως, έχω δύο ολοκληρωμένα δικά μου κομμάτια, και αρκετά ημιτελή που πλέον δεν προλαβαίνω να τελειώσω... Και όλα αυτά, χωρίς να μπορώ να ξεχωρίσω μια παρτιτούρα από ένα κείμενο στο site του Al-Jazeera...

    Συμπέρασμα?

    Μπορεί να κρύβω έναν μουσικό μέσα μου, αλλά όσο κι αν προσπαθήσω, χωρίς ωδείο και μουσικές σπουδές δεν θα ξεπεράσω ποτέ το στάδιο "παίζω για πάρτη μου, όσο και όπως μπορώ".

    Πιστεύω λοιπόν ότι η "στόφα" του μουσικού χρειάζεται το ωδείο, όπως και το αντίθετο. Πάνε μαζί αυτά τα δύο...




    Το ίδιο ακριβώς έπαθα με το αρμόνιο! Δυσκολευόμουν στα μαθήματα,μου τη δίνανε οι νότες! Κάποια στιγμή τα παράτησα....Από τότε καθόμουν στο αρμόνιο μόνο για πλάκα....Από μικρή ήθελα να μάθω κιθάρα...Δε μου κατσε όμως δε ξέρω γιατί....Πάντως εκεί που καθόμουν στο αρμόνιο παίζοντας άτσαλα από βαρεμάρα και μόνο μου έβγαιναν κομμάτια από τραγούδια που είχα ακούσει τελευταία.Έβγαλα ολόκληρα αρκετά κομμάτια χωρίς παρτιτούρες και λοιπή βοήθεια.Τότε κατάλαβα πως έχω αυτό που λένε μουσικό αυτί.Μετά το παράτησα εντελώς το αρμόνιο.Αυτό που ήθελα πάντα να μάθω ήταν κιθάρα.Πάντα όμως δε μου δινόταν η ευκαιρία,Δε ξέρω αν το έχετε προσέξει αλλά η κιθάρα έχει τον πιο γλυκό κι ευαίσθητο ήχο από κάθε άλλο όργανο...Τουλάχιστον έτσι ηχεί στα αυτιά τα δικά μου.....Γι αυτό κι έχω αδυναμία σε κομμάτια που έχουν κατά κύριο λόγο κιθάρα,όπως αυτά του Σιδηρόπουλου.Δε ξέρω τι είναι καλύτερο....Να μάθω μόνη;Ή να πάω σε ωδείο δε ξέρω....Προς το παρόν σκέφτομαι το δεύτερο.Δεν έχω πολύ χρόνο αυτή την περίοδο για να μάθω μόνη..Δεν είμαι σίγουρη βέβαια αν συνεχίζω να πηγαίνω ωδείο,αν το αρχίσω βέβαια.Γι αυτό που είμαι σίγουρη είναι πως δε θα παρατήσω τη κιθάρα όπως το αρμόνιο.....
    sunwing
    11.09.2006, 20:58
    Αφού έχεις ταλέντο μην το αφήσεις. Επειδή ζεις σε πόλη κοντινή μου και επειδή έχω καρδιακό φίλο κιθαριστή εκεί που διδάσκει και ερασιτεχνικό αν θες στείλε μαιιλ να σου πω να τον βρεις. Κατ εμέ αν ξεκινούσες και κοντά του στο ωδείο (επειδή διετέλεσε και δάσκαλός μου κάποτε και ξέρω πώς δουλεύει , χωρίς να σε καθυστερεί στην περίπτωση ειδικά που θες το ερασιτεχνικό ) σε πέντε μήνες θα έπαιζες τραγούδια. Από το σημείο που θα ξεπάρεις λίγο μπορείς να κάνεις ερασιτεχνικο κάθε δεκαπέντε μέρες πλέον, δε χρειάζεται πιο συχνά αν έχουν τα χέρια σου μπει σε καλό δρόμο.

    Για πού το ΄βαλες καρδιά μου μ' ανοιχτά πανιά , για ποια πέλαγα ουράνια , άστρα μαγικά..
    (Ορφέας Περίδης)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sunwing στις 11-09-2006 21:00 ]