ελληνική μουσική
    270 online   ·  210.899 μέλη

    Απονομή Βραβείων Διαγωνισμού & Μουσική Βραδιά !

    CHE
    09.07.2006, 14:28
    Έδωσα κι εγώ το παρόν αλλά οι αυξημένες υποχρεώσεις μου δεν μου επέτρεψαν αν καθήσω μέχρι το τέλος.
    Παρόλα αυτά είδα όλες τις απονομές καθώς και μερικά από τα αξιόλογα μέλη μας που μας χάρισαν όμορφες στιγμές με τις κιθάρες τους και τις φωνές τους.

    Δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα με όλους τους βραβευθέντες στίχους και ποιήματα αλλά ορισμένα από αυτά ήταν πραγματικά αξιόλογα και εμπνευσμένα.
    Τα συγχαρητήριά μου στους νικητές κι ελπίζω να συνεχίσουν να γράφουν όμορφα λόγια.

    Μου άρεσε και η ευχάριστη έκπληξη-παρουσία του μπουζουκιού στην σκηνή που φάνηκε ότι άρεσε σε όλους. Μοναδική ένσταση η αναφορά στον στιχουργό... Τάσο Τριπολίτη καθώς ο Τριπολίτης λέγεται Κώστας αλλά το τραγούδι ''Βρέχει στη Φτωχογειτονιά'' ήταν του Τάσου... Λειβαδίτη!
    Ε, εντάξει ήταν ένα λάθος που φαντάζομαι έγινε από κεκτημένη ταχύτητα καθώς ο Μίκης Θεοδωράκης (που έγραψε το ''Βρέχει στη Φτωχογειτονιά'') συνεργάστηκε και με τον Λειβαδίτη και με τον Τριπολίτη.

    Απολαύσαμε την υπέροχη φωνή της Ελεάνας, φανερά επηρεασμένη από την ιρλανδική μουσική σκηνή, αν και νομίζω ότι η πληθωρική προσωπικότητά της πρέπει να ''απλωθεί'' περισσότερο φωνητικά και σε πιο εξωστρεφή τραγούδια.
    Αυτά τα λέω βέβαια με την ιδιότητα του μουσικολόγου ως συμβουλή και όχι ως παρατήρηση (προς Θεού! άλλωστε είναι φωνάρα!).

    Μπράβο στον Jorge γιατί οφείλω να του πω ότι, παρά το γεγονός ότι δεν τον έχω δει παρά δύο φορές όλες κι όλες, δείχνει μεγάλη ωριμότητα για την ηλικία του αλλά και αποφασισμένο άνθρωπο να υποστηρίξει την αγάπη του γι' αυτό που κάνει.

    Keep goin'! Πάντα τέτοια!
    jorge
    09.07.2006, 14:32
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΤΟΝ ORFEUS ΜΑΣ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΟΥ ΜΟΥΣΙΚΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ !!! (ήθελα να το αναφέρω χθες, πριν παίξουμε με την Xenia και τον Antreas_dr, αλλά κάτι έγινε και το θυμήθηκα σήμερα το πρωί!)

    Ευχαριστούμε Πρόεδρε
    Amelie
    09.07.2006, 14:58
    Κι εγώ θέλω να σας ευχαριστήσω όλους γιατί σε κάθε τέτοια συνάντηση περνάω τόσο όμορφα που αναρωτιέμαι γιατί έχω χάσει προηγούμενες. Μεγάλο λάθος!
    danny_torrance
    09.07.2006, 15:04
    Παιδιά περάσαμε πολύ ωραία χτες, χάρηκα που σας γνώρισα (αρκετούς από σας δηλαδή!) Μου έκανε εντύπωση (με την ευχάριστη έννοια) το πόσο πρόσχαροι, φιλόξενοι προς τους καινούριους (πχ. εμάς!!!) και παράλληλα πόσο άνετοι μεταξύ σας ήσασταν χτες

    Συγχαρητήρια στα παιδιά που αναδείχτηκαν (ole Vasiloukoooooooooosssssss!!!!!!!!) αλλά και σε όσους συμμετείχαν χωρίς να κερδίσουν

    Μπράβο σε όλους τους μουσικούς που έζησαν τα τραγούδια! (ευχάριστη έκπληξη που είδα δυο γνωστά άτομα να παίζουν τα δυο λαϊκά τραγούδια!)


    TwoIslands
    09.07.2006, 15:41
    Το μέλος Amelie στις 09-07-2006 στις 14:58 έγραψε...
    Παράθεση:

    Κι εγώ θέλω να σας ευχαριστήσω όλους γιατί σε κάθε τέτοια συνάντηση περνάω τόσο όμορφα που αναρωτιέμαι γιατί έχω χάσει προηγούμενες. Μεγάλο λάθος!


    ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ..........να μην επαναληφθεί!!!!
    thank
    09.07.2006, 16:16
    Εγώ δεν ξερω ποιους να πρωτοευχαριστήσω ... Τον Χόρχε, τον Ορφέα (για χθές και για ... πολλά) ... τα παιδία της κριτικής επιτροπής, αυτους που δούλεψαν για να οργανώσουν το χθεσινό, αυτούς που έστειλαν τα κείμενά τους, του μουσικους .. τους ακροατές .. ποιούς ... ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ήταν όλα. Χάρηκα που έκλεψαν την παράσταση άνθρωποι που δεν ήχαν ξαναβρεθεί μαζί μας. Ακόμα και η δικτυακή τους παρουσία ειναι διακριτική ... Και όμως ...

    Εσύ ο εξαφανισμένος σχετικά, αλλά παρόν στα ζεστά και πραγματικά ε .. ειπαμε (που και πού κανένα κειμενάκι .... ) Νίκο, ΔΕΝ θα ξανακαθίσω δίπλα σου αμα ειναι για φαγητό (με .. αποδιοργανώνεις). Φωτεινή, Θοδωρή ... οκ .. τι να πω ... Παύλο και Ελενα .. ευχαριστώ ..(για το "από νωρίς μέχρι τέλους ... και γενικά ..)

    με την ολη ιστορια left - jeorge - mother .. κλπ, εγώ εξακολουθώ να συγκινούμαι .. αλλα θα το ξεπεράσω Για τους άλλους, φίλους κοντινούς ή μη, ζεστούς και αγαπημένους .. δεν χρειάζεται (πλέον). Για όσους ήρθαν πρώτη φορά και δεν τους βιώσαμε όσο έπρεπε .. ε .. να επαναληφθεί.

    Ευχαριστούμε και πάλι.
    meltica
    09.07.2006, 16:39
    Ήμουν και γω εκεί χτές χάρη στις πιέσεις της εξαδέλφης ''amelie'' και δεν το μετάνιωσα ούτε στιγμή. Ήταν η πρώτη μου φορά σε μια συνάντηση του ΜΗ και όλα ήταν υπέροχα, φάνηκε άλλωστε αφού μείναμε μέχρι το τέλος! ''΄Έμεινα'' από τις φοβερές ερμηνείες των παιδιών, και ειδικά του ''agera'', αλλά και του φίλου του ''vassilis23" - δεν γνωρίζω αν έχει nickname στο site. Όσο για την φωνή του Βασίλη και του "paraterista" είχα την ευκαιρία να τους συγχαρώ και από κοντά! Θα είμαι και στο beach party και φαντάζομαι θα είναι το ίδιο ωραία!
    vasilis23
    09.07.2006, 16:40
    Αλλη μια απιστευτη βραδια....δεν χωρανε λογια σε κατι τετοιες στιγμες γιατι δεν ξερεις τι να πρωτοπεις...πρεπει να εισαι εκει για να νιωσεις τι θα πει να εισαι μελος του MH...Ευχαριστω μεσα απο την καρδια μου ολους σας που με την απλοτητα σας και τις εκπληξεις σας με κανετε να νιωθω τοσο υπερηφανος που σας ξερω...!
    pavel
    09.07.2006, 18:44
    Θερμά συγχαρητήρια σε ολους ...και σε οργανωτικό, και σε εκτελεστικό επίπεδο,ηταν μια καταπληκτική βραδιά.Με εξαίρεση μία ΠΑΤΑΤΑ ΜΕΓΑΛΟΠΡΕΠΕΣΤΑΤΗ που έκανα εγώ,και που αποδεικνύει οτι τα γυαλιά της
    μυωπίας τα έχουμε για να τα φοράμε, και οχι για να το παιζουμε γερακομάτηδες...
    Στα σύν, η γνωριμία με κάποιους πολύ αξιόλογους ανθρώπους, είδος απειλούμενο με εξαφάνιση...
    uNick
    09.07.2006, 19:09
    Εν πρώτοις, θα ήθελα να συγχαρώ όλους όσους δούλεψαν σκληρά για να βγει αυτή η υπέροχη βραδυά... τους διοργανωτές... την κριτική επιτροπή... τους υπευθύνους του 5/4... και όλους όσους ήρθαν και έβαλαν το δικό τους λιθαράκι στο μαγικό οικοδόμημα που στήσαμε εκεί.

    Κατά δεύτερον, ευχαριστώ όλα τα παιδιά που ανέβηκαν στην σκηνή του 5/4 και έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό στο jamming (έμαθα τί είναι αυτό Γιώργο...)

    Έχω όμως να κάνω δύο καταγγελίες:

    1. Ήταν η δεύτερη φορά που αναγκάστηκα να πω το Hotel California από Si αντί για La ή Mi που είχα ζητήσει... Δεν μου βγαίνει τόσο ψηλά, πόσες φορές πρέπει να το πω? Πάντως έχω αρχίσει να πιστεύω ότι κάποιος το κάνει επίτηδες...!

    2. Σχετικά με το βιβλίο που κέρδισα στην κλήρωση... Ο τίτλος του βιβλίου είναι "Πρόταση Γάμου" (του Νίκολας Σπαρκς), και αν τον συνδυάσω με τις μπηχτές και τα σχόλια του στυλ "να το πάρεις το κορίτσι" κλπ., θεωρώ ότι μόνο συμπτωματικό δεν ήταν το γεγονός ότι αυτό το βιβλίο έφτασε στα χέρια μου... Ποιός κινεί τα νήματα δεν ξέρω ακόμα... αλλά θα το βρω κι αυτό...!

    Anyways..... Επόμενη συνάντηση στην παραλία... Να είστε όλοι εκεί...
    ageras
    09.07.2006, 20:38
    Το μέλος uNick στις 09-07-2006 στις 19:09 έγραψε...
    Παράθεση:



    1. Ήταν η δεύτερη φορά που αναγκάστηκα να πω το Hotel California από Si αντί για La ή Mi που είχα ζητήσει... Δεν μου βγαίνει τόσο ψηλά, πόσες φορές πρέπει να το πω? Πάντως έχω αρχίσει να πιστεύω ότι κάποιος το κάνει επίτηδες...!




    Βρε Νίκο από ΛΑ- το παίξαμε...ρώτα και τον Ορφέα που έδωσε την παραγγελιά και τον τόνο!!!Ορφέααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα


    ageras
    09.07.2006, 20:39
    Το μέλος meltica στις 09-07-2006 στις 16:39 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ήμουν και γω εκεί χτές χάρη στις πιέσεις της εξαδέλφης ''amelie'' και δεν το μετάνιωσα ούτε στιγμή. Ήταν η πρώτη μου φορά σε μια συνάντηση του ΜΗ και όλα ήταν υπέροχα, φάνηκε άλλωστε αφού μείναμε μέχρι το τέλος! ''΄Έμεινα'' από τις φοβερές ερμηνείες των παιδιών, και ειδικά του ''agera'', αλλά και του φίλου του ''vassilis23" - δεν γνωρίζω αν έχει nickname στο site. Όσο για την φωνή του Βασίλη και του "paraterista" είχα την ευκαιρία να τους συγχαρώ και από κοντά! Θα είμαι και στο beach party και φαντάζομαι θα είναι το ίδιο ωραία!


    Έμεις γιατί δεν γνωριστήκαμε????

    Την επόμενη φορά!!!!!!
    uNick
    09.07.2006, 21:00
    Το μέλος ageras στις 09-07-2006 στις 20:38 έγραψε...
    Παράθεση:

    Βρε Νίκο από ΛΑ- το παίξαμε...ρώτα και τον Ορφέα που έδωσε την παραγγελιά και τον τόνο!!!Ορφέααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα

    Πόσες μπύρες ήπια τότε? Και τί είχαν μέσα?...........
    uNick
    09.07.2006, 21:01
    Το μέλος ageras στις 09-07-2006 στις 20:39 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος meltica στις 09-07-2006 στις 16:39 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ήμουν και γω εκεί χτές χάρη στις πιέσεις της εξαδέλφης ''amelie'' και δεν το μετάνιωσα ούτε στιγμή. Ήταν η πρώτη μου φορά σε μια συνάντηση του ΜΗ και όλα ήταν υπέροχα, φάνηκε άλλωστε αφού μείναμε μέχρι το τέλος! ''΄Έμεινα'' από τις φοβερές ερμηνείες των παιδιών, και ειδικά του ''agera'', αλλά και του φίλου του ''vassilis23" - δεν γνωρίζω αν έχει nickname στο site. Όσο για την φωνή του Βασίλη και του "paraterista" είχα την ευκαιρία να τους συγχαρώ και από κοντά! Θα είμαι και στο beach party και φαντάζομαι θα είναι το ίδιο ωραία!


    Έμεις γιατί δεν γνωριστήκαμε????

    Την επόμενη φορά!!!!!!


    Ούτε εμείς γνωριστήκαμε...
    left
    09.07.2006, 21:06
    Το μέλος CHE στις 09-07-2006 στις 14:28 έγραψε...
    Παράθεση:

    Έδωσα κι εγώ το παρόν αλλά οι αυξημένες υποχρεώσεις μου δεν μου επέτρεψαν αν καθήσω μέχρι το τέλος.
    Παρόλα αυτά είδα όλες τις απονομές καθώς και μερικά από τα αξιόλογα μέλη μας που μας χάρισαν όμορφες στιγμές με τις κιθάρες τους και τις φωνές τους.

    Δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα με όλους τους βραβευθέντες στίχους και ποιήματα αλλά ορισμένα από αυτά ήταν πραγματικά αξιόλογα και εμπνευσμένα.
    Τα συγχαρητήριά μου στους νικητές κι ελπίζω να συνεχίσουν να γράφουν όμορφα λόγια.

    Μου άρεσε και η ευχάριστη έκπληξη-παρουσία του μπουζουκιού στην σκηνή που φάνηκε ότι άρεσε σε όλους. Μοναδική ένσταση η αναφορά στον στιχουργό... Τάσο Τριπολίτη καθώς ο Τριπολίτης λέγεται Κώστας αλλά το τραγούδι ''Βρέχει στη Φτωχογειτονιά'' ήταν του Τάσου... Λειβαδίτη!
    Ε, εντάξει ήταν ένα λάθος που φαντάζομαι έγινε από κεκτημένη ταχύτητα καθώς ο Μίκης Θεοδωράκης (που έγραψε το ''Βρέχει στη Φτωχογειτονιά'') συνεργάστηκε και με τον Λειβαδίτη και με τον Τριπολίτη.

    Απολαύσαμε την υπέροχη φωνή της Ελεάνας, φανερά επηρεασμένη από την ιρλανδική μουσική σκηνή, αν και νομίζω ότι η πληθωρική προσωπικότητά της πρέπει να ''απλωθεί'' περισσότερο φωνητικά και σε πιο εξωστρεφή τραγούδια.
    Αυτά τα λέω βέβαια με την ιδιότητα του μουσικολόγου ως συμβουλή και όχι ως παρατήρηση (προς Θεού! άλλωστε είναι φωνάρα!).

    Μπράβο στον Jorge γιατί οφείλω να του πω ότι, παρά το γεγονός ότι δεν τον έχω δει παρά δύο φορές όλες κι όλες, δείχνει μεγάλη ωριμότητα για την ηλικία του αλλά και αποφασισμένο άνθρωπο να υποστηρίξει την αγάπη του γι' αυτό που κάνει.

    Keep goin'! Πάντα τέτοια!




    Ευχαριστώ πολύ τον CHE για την παρατήρηση. Π'ανω στην παρτιτούρα ήταν Λειβαδίτης, αλλά εν τη ρύμη του λόγου...όλα ,τελικά, μπορούν να γίνουν.

    left
    09.07.2006, 21:37
    Συγχαρητήρια σε όλους , που μόχθησαν γι αυτή την υπέροχη βραδιά. Ήταν γεμάτη από τρυφερότητα και συναισθηματισμό και μπράβο που υπήρχε τόσο πολύ κοινό, κυρίως νέα παιδιά, που παρακολούθησαν τις προσπάθειες όλων με τόσο σεβασμό.
    Όλα τα παιδιά που έπαιξαν και τραγούδησαν ήταν υπέροχα.Να είστε πάντα καλά να σας απολαμβάνουμε κι εμείς οι μεγαλύτεροι.Πιστέψτε ότι για μας όλα αυτά αποτελούν όαση.
    Και , αν μου επιτρέπετε, μια πρόταση: την επόμενη φορά τα ποιήματα και τους στίχους να τα απαγγέλουν ηθοποιοί-μέλη(δεν μπορεί να μην υπάρχουν κάποιοι), γιατί κάποιες απαγγελίες θύμιζαν σχολική παράσταση και έχαναν οι στίχοι και τα ποήματα πολύ απο την ομορφιά τους. Βέβαια, εφόσον το επιθυμούν οι δημιουργοί τους.

    left
    09.07.2006, 21:52
    Το μέλος danny_torrance στις 09-07-2006 στις 15:04 έγραψε...
    Παράθεση:

    Παιδιά περάσαμε πολύ ωραία χτες, χάρηκα που σας γνώρισα (αρκετούς από σας δηλαδή!) Μου έκανε εντύπωση (με την ευχάριστη έννοια) το πόσο πρόσχαροι, φιλόξενοι προς τους καινούριους (πχ. εμάς!!!) και παράλληλα πόσο άνετοι μεταξύ σας ήσασταν χτες

    Συγχαρητήρια στα παιδιά που αναδείχτηκαν (ole Vasiloukoooooooooosssssss!!!!!!!!) αλλά και σε όσους συμμετείχαν χωρίς να κερδίσουν

    Μπράβο σε όλους τους μουσικούς που έζησαν τα τραγούδια! (ευχάριστη έκπληξη που είδα δυο γνωστά άτομα να παίζουν τα δυο λαϊκά τραγούδια!)




    Εν τάξει ευχαριστούμε πολύ, κατάλαβα ποιός είσαι. Και για μένα ήταν ευχάριστη έκπληξη να βλέπω τόσο καλά παιδιά σε τέτοιες ποιοτικές εκδηλώσεις. Μου ενισχύεται η αισιοδοξία για το μέλλον αυτής της κοινωνίας.



    Hastaroth
    09.07.2006, 23:28
    Το μέλος pavel στις 09-07-2006 στις 18:44 έγραψε...
    Παράθεση:

    Θερμά συγχαρητήρια σε ολους ...και σε οργανωτικό, και σε εκτελεστικό επίπεδο,ηταν μια καταπληκτική βραδιά.Με εξαίρεση μία ΠΑΤΑΤΑ ΜΕΓΑΛΟΠΡΕΠΕΣΤΑΤΗ που έκανα εγώ,και που αποδεικνύει οτι τα γυαλιά της
    μυωπίας τα έχουμε για να τα φοράμε, και οχι για να το παιζουμε γερακομάτηδες...


    Εγώ πάντως δέν είδα καμμία πατάτα Μιά χαρά τά είπες (στό άνοιγμα τών φακέλλων) και τά τραγούδησες (μετά από αυτό).

    Δέν προλάβαμε νά τά πούμε από κοντά διότι όπως είδες γινόταν ένας μεγαλοπρεπέστατος χαμός.Θά είσαι όμως στο beach party,φαντάζομαι.
    Aiolos_m
    10.07.2006, 00:49
    Να μας έχει ο Θεός γερούς πάντα ν' ανταμώνουμε και να ξεφαντόνουμε βρε ...
    Ευχαριστώ πολύ την κριτική επιτροπή για το βραβείο και συγχαρητήρια στα υπόλοιπα μέλη που διακρήθηκαν και συμμετείχαν!
    Καλά τα λέτε εσείς αλλά...
    εμένα που με έστησε το "ραντεβού" μου...

    Πού ήταν κρυμένο το μαρουλάκι; οεο



    ...μ' αλλιώς η μοίρα το βουλήθη
    πρέπει να στρίψεις σε μια κόχη...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Aiolos_m στις 10-07-2006 00:52 ]


    Orfeus
    10.07.2006, 01:20
    Το μέλος ageras στις 09-07-2006 στις 20:38 έγραψε...
    Παράθεση:

    Βρε Νίκο από ΛΑ- το παίξαμε...ρώτα και τον Ορφέα που έδωσε την παραγγελιά και τον τόνο!!!
    Ορφέααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα





    Το μέλος uNick στις 09-07-2006 στις 21:00 έγραψε...
    Παράθεση:

    Πόσες μπύρες ήπια τότε? Και τί είχαν μέσα?...........



    Ναι από Λα το παίξαμε, αλλά εκείνη τη στιγμή (αν θυμάμαι καλά) έπεσε μέσα στη μπύρα σου το ………καποτάστο μου!!!!!!



    Υ.Γ.
    Δεν μπορώ να γράψω τίποτα ακόμα…
    Αργότερα....