ελληνική μουσική
    470 online   ·  210.905 μέλη

    Υπήρξε συγκεκριμένο περιστατικό στη ζωή σας που να σας έπεισε για τον Θεό?

    Orfeus
    17.09.2006, 19:13
    Το μέλος santourman στις 17-09-2006 στις 19:05 έγραψε...
    Παράθεση:


    Γιώργο, εσύ νομίζεις πως η φράση 'δούλος του Θεού' έχει την έννοια τη σημερινή;


    Τι εννοείς;
    Ότι εκείνα τα χρόνια η λέξη "δούλος" είχε .......καλή έννοια;

    Το μέλος santourman στις 17-09-2006 στις 19:05 έγραψε...
    Παράθεση:

    Γιώργο (και κάθε Γιώργο), αν το παιδί σου βλέπεις ότι παρεκτρέπεται, δε θα του ρίξεις και καμιά σφαλιάρα; Δε θα κάνεις κάτι να το φοβίσεις αν το θέλεις μαζί σου; Δε θα πεις και καμιά απειλή; Αλλά και πάλι ελεύθερο θα είναι να κάνει αυτό που θέλει.


    Όχι δεν θα ρίξω σφαλιάρα στο παιδί ΜΟΥ.
    Προτιμώ να ρίξω σφαλιάρα σε 230.000 άλλα παιδιά, για να συνετίσω το παιδί ΜΟΥ.

    Έτσι δεν είναι; Έχω το ....σκοπό μου!!!!
    Άγνωσται αι βουλαί του ...πατρός!!!!


    maspa
    17.09.2006, 19:14
    Το μέλος santourman στις 17-09-2006 στις 19:05 έγραψε...
    Παράθεση:



    Γιώργο (και κάθε Γιώργο), αν το παιδί σου βλέπεις ότι παρεκτρέπεται, δε θα του ρίξεις και καμιά σφαλιάρα; Δε θα κάνεις κάτι να το φοβίσεις αν το θέλεις μαζί σου; Δε θα πεις και καμιά απειλή; Αλλά και πάλι ελεύθερο θα είναι να κάνει αυτό που θέλει.



    Πολύ καλό παράδειγμα!
    Orfeus
    17.09.2006, 19:17
    Το μέλος maspa στις 17-09-2006 στις 19:14 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος santourman στις 17-09-2006 στις 19:05 έγραψε...
    Παράθεση:



    Γιώργο (και κάθε Γιώργο), αν το παιδί σου βλέπεις ότι παρεκτρέπεται, δε θα του ρίξεις και καμιά σφαλιάρα; Δε θα κάνεις κάτι να το φοβίσεις αν το θέλεις μαζί σου; Δε θα πεις και καμιά απειλή; Αλλά και πάλι ελεύθερο θα είναι να κάνει αυτό που θέλει.



    Πολύ καλό παράδειγμα!



    Καθόλου καλό. Μόλις .......ανετράπη!!!!!





    www.Orfeus.musicheaven.eu




    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 17-09-2006 19:18 ]


    Astron
    17.09.2006, 19:19
    Το μέλος maspa στις 17-09-2006 στις 19:11 έγραψε...
    Παράθεση:

    Τιμωρεί; Η τιμωρία (να το πούμε έτσι) ισχύει για την άλλη ζωή....Σ'αυτή μας δοκιμάζει μόνο.........



    Α...ψιλοπράγματα δηλαδή να τιμωρείσαι εις την αιωνιότητα!

    Όσο για το "Όσο πιο πολύ υποφέρει κάποιος σ'αυτή τη ζωή όι πιθανότητες να πάει στον παράδεισο στην άλλη είναι περισσότερες." Αυτό πια τί να πώ, θυμίζει ιεροεξεταστικές εποχές!
    Αν εγώ δηλαδή αρρωστήσω κι υποφέρω πολυ, αυτόματα πήρα πάσο για τον παράδεισο; Φτάσαμε τόσο χαμηλά ώστε να εξυψώσουμε τον πόνο και την θλίψη σε αρετή; Αυτό θυμίζει τους μοναχούς που αυτομαστιγώνονται. Αν αυτά είναι τα πρότυπά μας θα καταφέρουμε και αυτήν την μία ζωή που έχουμε να την κάνουμε μαρτύριο...

    santourman
    17.09.2006, 19:23
    Το μέλος Orfeus στις 17-09-2006 στις 19:13 έγραψε...
    Παράθεση:

    Όχι δεν θα ρίξω σφαλιάρα στο παιδί ΜΟΥ.
    Προτιμώ να ρίξω σφαλιάρα σε 230.000 άλλα παιδιά, για να συνετίσω το παιδί ΜΟΥ.

    Έτσι δεν είναι; Έχω το ....σκοπό μου!!!!
    Άγνωσται αι βουλαί του ...πατρός!!!!





    Ωραίααααα!!!!!! Αυτό ακριβώς έκανε και ο Θεός! Τότε γιατί απορείς με το τσουνάμι;
    maspa
    17.09.2006, 19:25
    Κοίτα,δε ξέρω κατά πόσο τα λές όλα αυτά θεωρητικά ή έχεις ζήσει κάτι που να σου δημιούργησε αυτή την εντύπωση.Όπως και να 'χει όμως ο santourman έχει δίκιο. Η λέξη δούλος δεν ορίζει κάτι υποχείριο. Αλλά σεβασμό.Εσύ δε σέβεσαι τους γονείς σου που σε έφεραν στον κόσμό; Το ίδιο ισχύει και για τον Πατέρα όλων των ανθρώπων.
    Orfeus
    17.09.2006, 19:28
    Το μέλος santourman στις 17-09-2006 στις 19:23 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 17-09-2006 στις 19:13 έγραψε...
    Παράθεση:

    Όχι δεν θα ρίξω σφαλιάρα στο παιδί ΜΟΥ.
    Προτιμώ να ρίξω σφαλιάρα σε 230.000 άλλα παιδιά, για να συνετίσω το παιδί ΜΟΥ.

    Έτσι δεν είναι; Έχω το ....σκοπό μου!!!!
    Άγνωσται αι βουλαί του ...πατρός!!!!





    Ωραίααααα!!!!!! Αυτό ακριβώς έκανε και ο Θεός! Τότε γιατί απορείς με το τσουνάμι;



    Δεν κατάλαβες τίποτα;
    Για .........πάρτο αλλιώς!!!


    maspa
    17.09.2006, 19:28
    Το μέλος Astron στις 17-09-2006 στις 19:19 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 17-09-2006 στις 19:11 έγραψε...
    Παράθεση:

    Τιμωρεί; Η τιμωρία (να το πούμε έτσι) ισχύει για την άλλη ζωή....Σ'αυτή μας δοκιμάζει μόνο.........



    Α...ψιλοπράγματα δηλαδή να τιμωρείσαι εις την αιωνιότητα!

    Όσο για το "Όσο πιο πολύ υποφέρει κάποιος σ'αυτή τη ζωή όι πιθανότητες να πάει στον παράδεισο στην άλλη είναι περισσότερες." Αυτό πια τί να πώ, θυμίζει ιεροεξεταστικές εποχές!
    Αν εγώ δηλαδή αρρωστήσω κι υποφέρω πολυ, αυτόματα πήρα πάσο για τον παράδεισο; Φτάσαμε τόσο χαμηλά ώστε να εξυψώσουμε τον πόνο και την θλίψη σε αρετή; Αυτό θυμίζει τους μοναχούς που αυτομαστιγώνονται. Αν αυτά είναι τα πρότυπά μας θα καταφέρουμε και αυτήν την μία ζωή που έχουμε να την κάνουμε μαρτύριο...






    Αυτό μου έμαθαν! Αυτό ξέρω. Απλά για τις ατυχίες που μας συμβαίνουν πάντα υπάρχει λόγος. Κάθε εμπόδιο για καλό δε λένε;
    Astron
    17.09.2006, 19:29
    Κάθε εμπόδιο για καλό με την έννοια ότι γίνεσαι σοφότερος, όχι με την έννοια ότι εξασφαλίζεις καλύτερη θέση στον παράδεισο!
    maspa
    17.09.2006, 19:31
    Και κάτι ακόμη....Κάποιος που δε "βάζει μυαλό" σ'αυτή τη ζωή,μετά τις ευκαιρίες που μας δίνει ο Θεός, αναμενόμενο το τι θα συμβεί στην άλλη..
    Orfeus
    17.09.2006, 20:17
    Ε μα το λέει ο .....άνθρωπος:

    (ΜΑΤΘΑΙΟΣ ΚΕ')
    32:Και θα συναχθούν εμπρός του όλα τα έθνη της γης, και θα χωρίσει αυτούς μεταξύ των με όσην ευκολίαν χωρίζει ο ποιμήν τα πρόβατα απο τα ερίφια.
    33:Και θα θέσει τα μεν πρόβατα εις τα δεξιά του, τα δε ερίφια εις τα αριστερά του.
    34:Τότε θα στραφεί εις εκείνους που ευρίσκονται δεξιά του και θα πει:Ελάτε εσείς οι ευλογημένοι και κληρονομήσατε την βασιλείαν των ουρανών.
    41:Τότε θα πει εις εκείνους που ευρίσκονται αριστερά του:Φύγετε μακριά απο εμε σεις οι κατηραμένοι και πηγαίνετε εις το αιώνιον πυρ.

    Εκφοβισμός σε όλη του τη μεγαλοπρέπεια!!!!

    nalpha
    17.09.2006, 20:38
    Το μέλος Astron στις 17-09-2006 στις 16:01 έγραψε...
    Παράθεση:

    Καθημερινά υπάρχουν περιστατικά στην ζωή μου που με πείθουν για τον Θεό. Συγκεκριμένα, με πείθουν για την ανυπαρξία του.

    Αλήθεια είναι άξιο απορίας το πώς ο Θεός επεμβαίνει στην φυσική τάξη των πραγμάτων για να κάνει πχ. ένα κερί να σταθεί όρθιο ή ένα σχοινί να δεθεί σε ένα καροτσάκι, ενώ δεν έδωσε δεκάρα για τους 230.000 ΑΘΩΟΥΣ ανθρώπους που σκοτώθηκαν απ' το Tsunami τον Δεκέμβρη του 2004. Τον αντιλαμβάνεστε τον αριθμό; 230.000! Και χωρίς ανθρώπινη υπαιτιότητα.

    Κι όμως! Επέλεξε με την θεία του χάρη να επέμβει για να κάνει ένα κουρτινόξυλο να πέσει λίγο πιο πέρα ή να διορθώσει μια περίπτωση οξείας σκωληκοειδίτιδας ή σηψαιμίας... Βέβαια ακόμα και σε τόσο σοβαρές περιπτώσεις υγείας πολύ επιλεκτικά αποδίδεται στον Θεό μονάχα η ίαση της ασθένειας και όχι η ίδια η ασθένεια. Για παράδειγμα τί έφταιγε ένα μικρό παιδί να πάθει σηψαιμία; Ή γιατί μια απλή περίπτωση σκωληκοειδίτιδας να καταλήξει να ταλαιπωρεί τόσο πολύ έναν άνθρωπο; Εδώ δεν βλέπετε πουθενά Θεό, παρά μόνο ένα τυχαίο γεγονός. Στην ίαση όμως αυτόματα μπαίνει ο Θεός, που έτσι από πείσμα επιλέγει να αγνοήσει τα εκατομμύρια που πεθαίνουν απ' την πείνα και τις ασθένειες στην Αφρική και την Ασία και επεμβαίνει κάπου στην Ελλάδα για να δέσει σχοινιά, να μετακινήσει κουρτινόξυλα, να κάνει εικόνες να δακρύσουν ή να γιατρέψει ασθένειες (που όσο δύσκολες περιπτώσεις κι αν είναι ούτως ή άλλως τις παλεύουν οι γιατροί).

    Ίσως η ανυπαρξία του Θεού να αποδεικνύεται και απ' την υπερβολική ευπιστία μας. Μπορεί να αποδώσουμε την κάθε ασήμαντη λεπτομέρεια στον Θεό, λες κι έχουμε μια τεράστια ανάγκη να πιστέψουμε ντε και καλά ακόμα κι όταν τα στοιχεία δεν είναι αρκετά. Και πράγματι έτσι είναι, έχουμε ανάγκη να πιστέψουμε για να κατανικήσουμε τον φόβο του θανάτου και να δώσουμε στην ζωή μας την αίσθηση ότι είμαστε κάτι ξεχωριστό (σίγουρα πιο ξεχωριστό απ' τους 230.000 που αφανίστηκαν χωρίς καμία Θεία επέμβαση).
    Δεν είναι άλλωστε τυχαίο που σχεδόν όλοι ως απόδειξη για την ύπαρξη του Θεού θεωρείτε κάποιο γεγονός που γλιτώσατε απ' τον θάνατο.

    Σέβομαι την ευαισθησία και την πίστη σας.
    Όμως μην ξεχνάμε ότι το topic ανήκει στις Φιλοσοφικές Συζητήσεις και καλό είναι να ακούγεται και η αντίθετη πλευρά.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 17-09-2006 16:16 ]






    Λοιπόν η απάντηση του Astron είναι αυτή που με κάλυψε περισσότερο απ όλες.
    Εδώ και πολλά χρόνια όλα όσα διδάχτηκα σαν παιδί,ανατρέπονται το ένα κατόπιν του άλλου...

    Πάνω απ όλα διδαχτήκαμε τη δικαιοσύνη του..ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ??

    Αν δεχτώ ότι υπάρχει Θεός (που μέχρι αυτή την ηλικία δε με έχει πείσει κάτι γι αυτό)
    σε καμμία περίπτωση δε δέχομαι ότι είναι δίκαιος.
    η Maspa λέει ότι ο Θεός μας δοκιμάζει.

    Γιατί δοκιμάζει όλο τους ίδιους ρε παιδιά?
    Το ...όπου φτωχός κι η μοίρα του τυχαία βγήκε...?
    Γιατί κάποιοι μόνο απολαμβάνουν σ αυτή τη ζωή,ενώ αλλοι μόνο βασανίζονται?

    Τελικά έχω καταλήξει πως δεν υπάρχει τίποτα.Απλώς ο άνθρωπος έχει ανάγκη κάπου να πιστεύει για να αντλει ελπίδα..


    santourman
    17.09.2006, 20:59
    Ποιος σου είπε ότι δεν είναι δίκαιος; Βλέπεις τη δικαιοσύνη ή την αδικία του σε αυτή τη ζωή. Οπως έγραψα παραπάνω, για τον Θεό μετράει πολύ περισσότερο η μεταθανάτια ζωή και όχι αυτή εδώ. Αρα μη βιαστείς να κρίνεις τη δικαισύνη του ή όχι.

    Πού το ξέρεις ότι δοκιμάζει όλο τους ίδιους; Ον αγαπά Κύριος, παιδεύει αυτόν. Κι αν σου φέρει μια δοκιμασία, τη φέρνει για να εκτιμήσεις κάτι που το είχες και το έχασες (προσωρινά ή μόνιμα, όσο μηδαμινό κι αν μας φαίνεται). Π.χ. τον ευχαριστείς που έζησες άλλη μια μέρα; τον δοξάζεις που μπορείς και βλέπεις αυτά που γράφω εδώ, και δεν πάσχεις από κάποια μυωπία ή τύφλωση; Σκέψου ότι είσαι σε απείρως καλύτερη μοίρα από έναν κουτσό... μπορείς και περπατάς! Αρα μην παραπονιέσαι, κάποιοι άλλοι υποφέρουν πολύ περισσότερο από σένα.

    Λες : 'Γιατί κάποιοι μόνο απολαμβάνουν σ αυτή τη ζωή,ενώ αλλοι μόνο βασανίζονται? ' Θυμήσου την παραβολή του Λάζαρου και του πλουσίου.

    Ορφέα : Ε ναι, εκφοβισμός! Είναι αυτό που έγραψα παραπάνω για τον πατέρα και το παιδί του. Αλλά μάλλον εσύ δεν κάνεις για πατέρας... με τα παραχαϊδέματα δε γίνεται δουλειά...
    gate
    17.09.2006, 21:16
    Παιδιά, εγώ θα πρότεινα να μην αναλωθούμε σε μία τέτοια συζήτηση. Όχι για κανέναν άλλο λόγο αλλά γιατί πιστεύω ότι ο Θεός είναι μια "εμπειρία" που τη ζει καθένας εντελώς προσωπικά. Όταν κάποιος δεν την έχει ζήσει αυτήν την εμπειρία, δεν υπάρχει λόγος να ψάχνουμε για αποδείξεις, προκειμένου να ισχυροποιήσουμε τη δική μας εμπειρία απέναντι στα μάτια του άλλου. Είναι ανώφελο κι είναι και "εγωιστικό" ως έναν βαθμό...!
    Ο Παύλος όπως και άλλοι άνθρωποι είναι για 'μένα από τα πρόσωπα που απολαμβάνω τη σκέψη τους. Ακόμα και στο θέμα της ύπαρξης ή ανυπαρξίας του Θεού, παρότι εγώ έχω σαφή "εμπειρία" για την ύπαρξη (η οποία όπως κάθε εμπειρία δεν είναι δυνατόν να γίνει απόδειξη για τους άλλους, άρα την φυλάω για 'μένα...), τη σκέψη του την εκτιμώ και την παρακολουθώ με τη λογική μου απόλυτα. Και συμφωνώ εν μέρει, ειδικά ως προς το ότι απόδειξη του Θεού δεν είναι το "θαύμα", το υπέρλογο περιστατικό που συμβαίνει μπροστά στα μάτια μας. Ίσως είναι μια ένδειξη, ναι. Ίσως είναι ένα "σημείο", όπως λέμε, ...ναι. Αλλά ο Θεός έχει ήδη πιο σπουδαίους τρόπους από αυτόν να αποκαλύπτεται. Αποκαλύπτεται απευθείας στην ψυχή, με έναν τρόπο τόσο δυνατό που δεν βρίσκεις ποτέ λόγια να τον περιγράψεις. Κι αυτό είναι, για 'μένα το πιο μεγάλο "θαύμα" Του..., η ίδια του η παρουσία.

    Πάντως, ένα ακόμη θα πω, που το πιστεύω απόλυτα... Αν ο Παύλος και άλλοι άνθρωποι σαν τον Παύλο ζήσουν πραγματικά την εμπειρία του Θεού, τότε η αγάπη τους γι' Αυτόν θα έχει πολύ μεγαλύτερη δύναμη απ' ό,τι άλλων που ζουν τον Θεό από νωρίς... Κι εύχομαι [γιατί το θεωρώ "καλό", Παύλο...-ευχόμαστε ό,τι νομίζουμε καλό για τους άλλους κι αυτό κάνω κι εγώ τώρα] ...εύχομαι πραγματικά να αποκτήσεις εσύ ο ίδιος εμπειρία Θεού, για να καταλάβεις όλα όσα έχω στην ψυχή μου τώρα αλλά μου είναι αδύνατο να σου τα κλείσω σε λέξεις...
    santourman
    17.09.2006, 21:20
    Το μέλος gate στις 17-09-2006 στις 21:16 έγραψε...
    Παράθεση:

    Πάντως, ένα ακόμη θα πω, που το πιστεύω απόλυτα... Αν ο Παύλος και άλλοι άνθρωποι σαν τον Παύλο ζήσουν πραγματικά την εμπειρία του Θεού, τότε η αγάπη τους γι' Αυτόν θα έχει πολύ μεγαλύτερη δύναμη απ' ό,τι άλλων που ζουν τον Θεό από νωρίς... Κι εύχομαι [γιατί το θεωρώ "καλό", Παύλο...-ευχόμαστε ό,τι νομίζουμε καλό για τους άλλους κι αυτό κάνω κι εγώ τώρα] ...εύχομαι πραγματικά να αποκτήσεις εσύ ο ίδιος εμπειρία Θεού, για να καταλάβεις όλα όσα έχω στην ψυχή μου τώρα αλλά μου είναι αδύνατο να σου τα κλείσω σε λέξεις...




    koini_maria
    17.09.2006, 21:27
    Κάπου εδώ λέω ''μυστικά και ήσυχα'' να θέσω κάποιες δικές μου , άρα και κατά 90% άστοχες , σκέψεις ...

    1ον : Είναι νομίζω κοινώς αποδεκτό οτι δεν υπάρχει ούτε μια διαχρονική ανάγκη του ανθρώπου που να μην έχει απάντηση - ύπαρξη - λύση . πχ.: ο άνθρωπος ζητά τροφή γιατί τροφή υπάρχει άσχετα με το αν την απολαμβάνει ή όχι , ο άνθρωπος ζητά νερό επειδή νερό υπάρχει κάπου άσχετο αν το βλέπει ή το πίνει ή όχι . Ο άνθρωπος από τα πρώτα κιόλας χρόνια της ύπαρξης του αναζητεί τον Θεό (αρχικά τον έλεγε Πέτρα και Φωτιά , μετά Δία , μετά Θεό Πατέρα του Ιησού / Αλλάχ / Βούδα κτλ ) γιατί Θεός υπάρχει , άσχετο αν μπορούμε να τον δούμε , να επικοινωνήσουμε μαζί Του κτλ...
    Ελπίζω να είναι κατανοητό αυτό και με μεγάλη μου χαρά θα το ''διαπραγματευόμουν'' με όποιον είχε αντεπιχειρήματα .

    2ον: αν δεν υπάρχει Θεός , τότε σε ποιόν οφείλονται όλα αυτά ; Στην τύχη ; ΕΛΕΟΣ !
    Προσωπικά ούτε κατά διάνοια δεν μπορώ να σκεφτώ οτι όλος ο κόσμος συνολικά , αλλά και ο καθένας μας ως απλή μονάδα - και τεράστια ταυτόχρονα - μονάδα καθορίζεται από κάτι τόσο ευτελές ... Η τύχη μόνο ως άλλοθι για τις μ@λ@κίες μας μπορεί να παρουσιαστεί στα δικά μου μάτια ... ''Ήταν ατύχημα'' , ''άτυχη στιγμή'' ακούς συχνά να λένε δεξιά και αριστερά .

    3ον: τι σας κάνει να πιστεύετε πως η μόνη εκδοχή καλού και κακού βίου είναι αυτή που σχετίζεται με την υγεία ή με τους πόρους ; Σημασία δεν έχουν μόνο οι ''πρώτες ύλες'' - υγεία , κληρονομικότητα , χρήματα κτλ - αλλά και ο τρόπος που θα αποφασίσεις να τις διαχειριστείς , η οπτική σου ...Τώρα εύκολα μπορεί να σκεφτείτε οτι αυτά τα λέι ένας ''ατσλάκωτος'' άνθρωπος , δικαίωμα σας είναι άλλωστε , όπως επίσης δικαίωμα μου είναι να μην κάνω τα όσα μου έχουν συμβεί ως τώρα τροφή για οίκτο ...

    Δεν ξέρω τι πιστεύει ο καθένας σας για τον Θεό , αν υπάρχει ή όχι , αν είαι δίκαιος ή όχι κτλ...
    Η δική μου λογική προστάζει πως υπάρχει . Σίγουρα υπάρχει κάτι ανώτερο , κατά την άποψή μου .. Δεν μπορώ να δεχτώ πως ότι ανώτερο έχει να δώσει αυτός ο πλανήτης είναι ο αυτοκαταστροφικός άνθρωπος με την γνωστή του ηλιθιότητα και τον ανόητο εγωισμό του . Δεν θέλω να πιστεύω ότι ανώτερο είδος είναι αυτό στο οποίο ανήκω , γιατί τότε θα πρέπει να αυτοκτονήσω , κι όχι επειδή δεν υπάρχουν καλοί άνθρωποι , αλλά επειδή τους καλούς συνήθως τους εξαφανίζουν οι μέτριοι ...

    Ποιός είναι ο Θεός δεν ξέρω , μα ξλερω οτι υπάρχει .
    Αυτά .
    nalpha
    17.09.2006, 21:38
    Το μέλος santourman στις 17-09-2006 στις 20:59 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ποιος σου είπε ότι δεν είναι δίκαιος; Βλέπεις τη δικαιοσύνη ή την αδικία του σε αυτή τη ζωή. Οπως έγραψα παραπάνω, για τον Θεό μετράει πολύ περισσότερο η μεταθανάτια ζωή και όχι αυτή εδώ. Αρα μη βιαστείς να κρίνεις τη δικαισύνη του ή όχι.

    Πού το ξέρεις ότι δοκιμάζει όλο τους ίδιους; Ον αγαπά Κύριος, παιδεύει αυτόν. Κι αν σου φέρει μια δοκιμασία, τη φέρνει για να εκτιμήσεις κάτι που το είχες και το έχασες (προσωρινά ή μόνιμα, όσο μηδαμινό κι αν μας φαίνεται). Π.χ. τον ευχαριστείς που έζησες άλλη μια μέρα; τον δοξάζεις που μπορείς και βλέπεις αυτά που γράφω εδώ, και δεν πάσχεις από κάποια μυωπία ή τύφλωση; Σκέψου ότι είσαι σε απείρως καλύτερη μοίρα από έναν κουτσό... μπορείς και περπατάς! Αρα μην παραπονιέσαι, κάποιοι άλλοι υποφέρουν πολύ περισσότερο από σένα.

    Λες : 'Γιατί κάποιοι μόνο απολαμβάνουν σ αυτή τη ζωή,ενώ αλλοι μόνο βασανίζονται? ' Θυμήσου την παραβολή του Λάζαρου και του πλουσίου.

    Ορφέα : Ε ναι, εκφοβισμός! Είναι αυτό που έγραψα παραπάνω για τον πατέρα και το παιδί του. Αλλά μάλλον εσύ δεν κάνεις για πατέρας... με τα παραχαϊδέματα δε γίνεται δουλειά...



    Ον αγαπά Κύριος, παιδεύει αυτόν. AAA! TΩΡΑ ΜΑΛΙΣΤΑ!
    ΩΡΑΙΑ ΛΟΓΙΚΗ !

    Ελα που δε με πείθει...Και γιατί να τον παιδεύει?

    Αυτό ξέρεις που με παραπέμπει?Στο πίστευε και μη ερεύνα...
    Δηλαδή εκεί που η θρησκεία δε μπορεί να εξηγήσει τα ανεξήγητα σου λέει μη ρωτάς περισσότερα και σου πετάει και ένα π.χ....Ον αγαπά Κύριος, παιδεύει αυτόν...
    ώστε να μαζευτείς και να μη ρωτάς και πολλά!

    Και τέλος ξέρεις κάτι?Σε βρίσκω φανατικό και ο φανατισμος δε μου άρεσε ποτέ σε καμμία του μορφή...Δε σε αφήνει να σκεφτείς καθαρά.

    Και λύσε μου μία απορία:
    γιατί ο Θεός είπε η δε γυνή να φοβείτε τον ανδρα...βάζοντας ετσι τη γυναίκα σε κατώτερη μοίρα...?

    Γιατί απλώς ΠΟΤΕ κανένας Θεός δεν ειπε κατι τετοιο.Λόγια φτιαγμένα από ανδροκρατούμενες κοινωνίες.
    Να μη μιλήσω για το άβατο του Αγίου Όρους ,τις φούστες στην εκκλησία,την απαγόρευση εισόδου στο ιερό κ.τ.λ.
    Και μη μου πείς τη απίστευτη παπαριά ότι οι γυναίκες θεωρούμαστε ακαθαρτες λόγω περιόδου,γιατί η περίοδος αν δεχτούμε την υπαρξή του είναι δώρο ΔΙΚΟ ΤΟΥ.


    Που θα πει ότι κάπως στραβά τα έχουν καταλάβει οι παπάδες και στραβά τα μεταφέρουν στον κόσμο....

    Λες στο Ορφέα: Αλλά μάλλον εσύ δεν κάνεις για πατέρας...

    Πως εσύ θρήσκος άνθρωπος παραβλέπεις την εντολή του Κυρίου που λέει:

    MH KΡΙΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΚΡΙΘΕΙΣ??????

    Πως κρίνεις έτσι ελαφρά τη καρδία τον Ορφέα χωρίς να τον γνωρίζεις?Επειδή είπε την αποψή του δεν κάνει για πατέρας??


    Orfeus
    17.09.2006, 21:41
    Το μέλος santourman στις 17-09-2006 στις 20:59 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ορφέα : Ε ναι, εκφοβισμός! Είναι αυτό που έγραψα παραπάνω για τον πατέρα και το παιδί του. Αλλά μάλλον εσύ δεν κάνεις για πατέρας... με τα παραχαϊδέματα δε γίνεται δουλειά...


    Μα γιατί χάνεις την ψυχραιμία σου και εκνευρίζεσαι;

    (Το δεν κάνω εγώ για πατέρας το θεωρώ προσβλητικό για το άτομό μου.
    Κάνω όμως ότι ΔΕΝ το βλέπω!!!)

    Ώστε εκφοβισμός λοιπόν!!
    Εσύ δηλαδή είσαι "μαζί του" επειδή ......φοβάσαι;


    thank
    17.09.2006, 21:53
    1. Για το συγκεκριμένο ερώτημα. Ναι, ειχα την απόλυτη αρνητική εμπειρία, όταν προσέφυγα στο θεό. Και όχι μόνο διατήρηση της ζωής 2 αγαπημέων προσώπων, όπως ήθελα, αλλά ουτε καν ... άμβλυνση του πόνου. Αλλά, παρά το γεγονός ότι για ένα διάστημα επηρεάζεται κανείς - ανθρώπινο -, πολύ σύντομα, το αποσυσχέτισα.

    2. Σύμφωνα τη λογική των "αποδείξεων",
    - αν οι προσευχές εισακούονται και παίρνουμε βοήθεια, ναι υπάρχει θεός. Νοιάζεται για το τώρα.
    - Αν δεν εισακούονται οι επικλήσεις των θυμάτων του τσουνάμι, των έγκλειστων της Κωσταντινούπολης πριν την άλωση, άλλων δις. ανθρώπων, πάλι υπάρχει, γιατί απλά μας δοκιμάζει για το μετέπειτα. Τέλεια.
    Τότε, το ερώτημα του φίλου που άνοιξε το ποστ, αυτόματα απαντιέται, με βάση πάντα τη λογική αυτή.

    3. Η προσέγγισή μου δεν έχει να κάνει ούτε με σωτηρία επί της γής, ούτε με εκδήλωση επίγειας βαρβαρότητας προκειμένου δοκιμασθεί η μετέπειτα τοποθέτηση στον παράδεισο ή στην κολαση. Δεν μ' ενδιαφέρει αν σοκάρω κανέναν, αλλά ή προσέγγιση του συνειδητού μαρτυρίου σήμερα, στο όνομα μελλοντικής ανταμοιβής, ειναι βαρβαρότητα, είτε γίνεται στο όνομα της οποιασδήποτε θρησκείας, είτε πολιτικο-κοινωνικής κοσμοθεωρίας.

    4. Αστρον, ορφέας και άλλοι με καλύτουν. Αλλά και για το θεμα θέμα της εωτερικής προσέγγισης απέναντι στον θεό, βρίσκω πολύ σωστή την τοποθέτηση του Κωσταντίνου (σέμπλις), αλλά και άλλων που έγραψαν έτσι. Πως γι αυτά, δεν χρειάζονται αποδείξεις καλές ή κακές. Από εκεί και περα, το πως, το αν και όλα τα σχετικά, ειναι άλλο θέμα κατά τη γνώμη μου. Ειναι θέμα "διαδρομών". Ετσι το εισέπραξα, σαν συνολική εικόνα στην προσέγγισή του.

    5. Ως "γήινη" προσέγγιση απεναντι στο ερώτημα ή καλύτερα την αγωνία για τον Θεό και των κόσμο, θυμάμαι ένα εξαιρετικό Πάσχα (επιτάφιος και ανάσταση) στα Μετέωρα. Ειναι αρκετά χρόνια πριν και μαλλον δεν εχει καμμία σχεση με τον σημερινό πανικό. Εκεί, δεν ειχα ούτε αποδείξεις, ούτε οράματα, ούτε σωτηρίες, ούτε σφαλιάρες, ούτε βίαιους θανάτους των 230.000 για να σωθεί το παιδί μου ή να παρει μηνύματα. Ειχα δικές μου απόλυτα προσωπικές εσωτερικές διαδρομές.

    Προς τα που, και πως, ... και άλλα γι αυτές τις διαδρομές, το τελευταίο που θα το μαθει θα ειναι ένα φόρουμ. Τετοιες "πρακτικές προσεγγίσεις" - ας τις πουμε έτσι, τις συζητώ. Να λοιπον που υπάρχει και το "θετικό περιστατικό". Αλλά οχι ως απόδειξη.

    6. Λίγο εκτός θέματος, αλλά, μεταφορικά, συμβολικά, μπορεί να δεχτώ οποιαδήποτε ερμηνεία της ιστορίας και του σήμερα. Ομως, η "γραμμική" ταύτιση της θρησκείας, του θεου, και της εσωτερικότητας του ανθρώπου, με τα καθημερινά τεκταινόμενα, - παίρνω τον έναν, δοκιμάζω τον άλλον κλπ - όπως εκφράστηκε από τον Μπάμπη (σάντουρμαν) με βρίσκουν αντίθετα κάθετο. Με γειά μου με χάρα μου ενδεχομένως.

    Αλλά τότε, με αυτήν την λογική, αν ο θεός, η θρησκεία και ειδικότερα η ορθόδοξη χριστιανική - μιάς και εγινε αναφορά σε αυτήν - λειτουργούν με τη μορφή σκακιέρας με που παιζεται η ζωή και η ευτυχία εκατ, ανθρώπων, και μαλιστα με όρους δούναι και λαβείν, προειδοποιήσεων, μαζικών τιμωριών και τα σχετικά, .... τότε επίσης με γεια τους με χαρά τους. Αλλά, από πολλούς δεν το έχω εισπράξει έτσι.

    Ευχαριστω.

    ΥΓ. η αλήθεια ειναι πως όσο έγραφα δεν ειδα τα κειμενα της Νεκταρίας, και του Μπάμπη. Πέσαμε όλοι μαζι πάνω ... τελος παντων. .. Ειναι οντως ζητημα πολυ ευαίσθητο για όλους. Και ισως τα ποστ (και η μορφή μου έχει ενα φορουμ) πολλές φορες αδικουν τις σκεψεις των όσων συμμετέχουν.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : thank στις 17-09-2006 22:01 ]


    santourman
    17.09.2006, 21:55
    Θα προτιμήσω να σταματήσω γιατί όπως λέει και η Νεκταρία, δεν καταλήγουμε πουθενά. Εχουν γίνει κι άλλες συζητήσεις για το ίδιο ακριβώς θέμα... Γιώργο πραγματικά συγνώμη αν σε έθιξα. Ομως ένιωσα οτι και εσύ με ειρωνεύτηκες παραπάνω.
    Nalpha είμαι πιστός, όχι φανατικός. Μπορούν να σε διαβεβαιώσουν πολλά μέλη που με γνωρίζουν προσωπικά. Ακόμα κι ο Ορφέας (πιστεύω), με τον οποίο έχουμε βρεθεί μαζί, έχουμε γελάσει, έχουμε πικάρει ο ένας τον άλλον, έχουμε βγει φωτογραφίες. Γι'αυτό είχα το θάρρος και είπα κάτι παραπάνω για αυτόν.
    Γιώργο