ελληνική μουσική
    873 online   ·  210.851 μέλη

    Πρέσβης του ΟΗΕ για τους πρόσφυγες ο Γιώργος Νταλάρας

    thank
    09.10.2006, 01:09
    Παράθεση:

    Το μέλος Lansetris στις 09-10-2006 στις 00:55 έγραψε...

    ...................
    ......................
    Αυτό που με προβληματίζει είναι ο ίδιος ο θεσμός. Νομίζω κι εγω, ότι θα ήταν καλό να πορούσαμε να ξέρουμε ποιες αρμοδιότητες θα μπορεί να έχει, τι πρωτοβουλίες θα μπορεί να παίρνει και ακόμη ποιοι τον πρότειναν και ποιοι τον επέλεξαν. Είμαι επιφυλακτικός όχι τόσο προς τον καλλιτέχνη όσο στους ίδιους τους θεσμούς.

    .........................
    ............................

    Εύχομαι,τέλος, πραγματική μέριμνα και καλή θέληση από όλους μας για τους πρόσφυγες.



    οδήγησέ με στο τέλος του ονείρου...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Lansetris στις 09-10-2006 00:57 ]





    Νομίζω πως ειναι μία τοποθέτηση επί της ουσίας και το πάει λίγο πιο πέρα, για να μη πω πως τα λέει όλα. Το σκεφτόμουν και όταν έγραφα το δικό μου πόστ, αλλά δεν μπόρεσα να το εκφράσω καλά.

    Πέρα απο οπαδους και μη του Νταλάρα, ο Χόρχε άνοιξε ένα θέμα. Αυτό που θα προωθούσε τη σκέψη όλων μας, θα ήταν μία αναζήτηση του τι σημαίνουν πραγματικά αυτοί οι θεσμοί, τι γίνεται με τους πρόσφυγες, τι μύθοι και πραγματικότητες υπάρχουν σε ότι αφορά την υποστήριξή τους, κλπ. Μακάρι να έχουν κάποιοι από εμάς τον χρόνο και την υπομονή, να βρούν στοιχεία, να γράψουν απόψεις, να ενημερώσουν κλπ. Ασχετα με το αν μας αρέσει ο Νταλάρας και η όλη στάση του ή όχι. Θα ήταν - για μένα τουλάχιστον - πιο χρήσιμο ως γνώση και σχέση με τις συζητήσεις στο ιντερνετ.

    Other_side
    09.10.2006, 04:38
    Καλησπέρα.

    Θα είμαι σύντομη επειδή έχασα 3 ώρες της ζωής μου στη κουζίνα ετοιμάζοντας κολοκυθόπιτες που βγήκαν αστα να πάν και είμαι έτσι κάπως στη τσίτα.

    Διάβασα μερικά σχόλια άλλα όχι, θα μου πεις κι εσύ ποιά είσαι που θα μας πεις, ε θα σας πω, ελευθερία έκφρασης και τα σχετικά.

    Η γνώμη μου είναι πως ο Νταλάρας μου την δίνει από αρκετά έως αφάνταστα. Δεν ξέρω τί καριέρα έχει δεν έχει κάνει, αλλά το στυλάκι το και καλά κουλτουρο-ψεφτό-δηθέν-κάτι το έχει και με το παραπάνω. Και πάλι δεν κρατάω ντοκουμέντα, αλλά υπάρχουν καλλιτέχνες ανώτεροι του στην Ελλάδα, που δεν το παίζουν πως έγραψαν ιστορία με κάθε ευκαιρία.

    Τώρα, όχι και Πρέσβης του ΟΗΕ. Κάτι από Ατζελίνα Ζολί μου θυμίζει η όλη φάση. Κατ΄εμέ αυτές οι θέσεις, χρειάζονται και ανάλογα προσόντα...Θα μου πεις, τα έχουν οι πολιτικοί και όχι ένας άνθρωπος της τέχνης; Αυτό λέει η κοινή λογική...

    Οι άλλες δραστηριότητες του, περί προσφύγων δεν ξέρω, δεν πιστεύω να τις κάνει να πουλήσει. Μπορεί να της ψιλοκάνει για να έχει πέρασει στα μεγάλα σαλόνια στα οποία κινείται, εδώ τα κάνουν αυτά δικοί μου, που δεν είναι δα και τοσο διάσημοι, δεν θα τα κάνουν πετυχημένοι, λεφτάδες, και τα σχετικά; Θα τα κάνουν, και ο ένας θα συγχαίρει τον άλλο, και όλοι θα τρώνε αυτά τα κρακεράκια με κρίμ τσίζ και ρόκφορ. Υποκρισίες; Μπορεί.

    ΑΛΛΑ. Τουλάχιστον. Και εδώ είναι τα λεφτά. Ο τύπος, ο Νταλάρας, ο δεν ξέρω ποιός, κάνουν κάτι τέλος πάντων, μια θετική πράξη. Μπορεί να είναι πολύ περισσότερο από τους μισούς (και παραπάνω) από αυτούς που τον κατακρίνουν. Το θέμα στη τελική κατ'εμέ, είναι να είσαι ενεργός σε όσα συμβαίνουν γύρω σου, όποτε μπορείς, και όσο το μπορείς, να κάνεις, ναι, κι εσύ κάτι.

    Και στη τελική, δεν αξίζει να λογοφέρουμε για τέτοια θέματα, που στη τελική μια καλή πρόθεση κρύβουν, άσε με να το πιστεύω. Δεν αξίζει, φιλικό σάιτ είναι. Προσωπικά όσο κι ας μου την λένε εδώ μέσα, δεν πρόκειται, μα τον Σίβα, να τσαντιστώ και να παρεξηγηθώ.

    Σας είπα πως σας σκέφτηκα ένα μήνα τώρα που έλειπα;
    katerina229
    10.10.2006, 17:52
    Λόγω απουσίας μερικών ημερών, δεν παρακολούθησα τις εξελίξεις και τώρα τις διαβάζω. Λοιπόν για να τελειώνει αυτό το θέμα και για να μην κουραζόμαστε άδικα, παιδιά (και απευθύνομαι σε όσους προσπαθούν να με βγάλουν με ωραία επιχειρήματα, ωραία γλώσσα και μπόλικη λογικοφάνεια και αποσπασματική χρησιμοποίηση των λόγων μου φανατισμένη) μπορείτε ελεύθερα να θεωρείτε ότι είμαι φανατισμένη, εμπαθής κ.ο.κ. Ευτυχώς, γνωρίζω η ίδια καλύτερα από εσάς τι είμαι, οπότε κρατήστε τους χαρακτηρισμούς, σας ευχαριστώ...
    Όσο για την ουσία των απόψεών σας, αυτήν και μόνο την διαβάζω και την σέβομαι απόλυτα, αλλά μέχρι εκεί. Μου επιτρέπετε δε μου επιτρέπετε, εγώ θα εξακολουθώ να έχω διαφορετική άποψη για τον άνθρωπο "Νταλάρα". Απ' την άλλη όμως θα ήθελα να σας συμβουλέψω κάτι. Μην δείχνετε σα να είναι το μοναδικό μέλημα της ζωής σας η υπεράσπιση του Νταλάρα. Όλοι μας έχουμε κι άλλα πράγματα στη ζωή μας να κάνουμε. Κι εγώ κι εσείς...
    Κλείνω εδώ το θέμα και ειλικρινά δεν το ανοίγω άλλο δημοσίως. Όποιος θέλει να το συζητήσει μαζί μου μπορεί να το κάνει μέσω προσωπικού μηνύματος. Αν λοιπόν όσοι μου κάνατε ερωτήσεις δημοσίως, για τις οποίες νιώθετε ότι δεν έχω απαντήσει, κι έχετε την ίδια ανάγκη να μου τις κάνετε και ιδιαιτέρως, ευχαρίστως να σας απαντήσω.

    Διάβασα και το blog του megaloserwtikos και έχω να πω, ως άνθρωπος, ευχαριστώ που "θίχτηκε" (καλώς ή κακώς) για κάτι που με αφορούσε. Δεν το κάνουν εύκολα σήμερα κάτι τέτοιο και ειδικά όταν οι αντιφρονούντες είναι πολλοί.
    Προτιμώ να ακολουθώ στο εξής την τακτική της gate. Μια φορά θα μιλάω, μια φορά θα λέω την άποψή μου και σε περίπτωση που πυροδοτηθεί καυγάς, θα απαντώ πλέον μόνο αν κρίνω (κατά την άποψή μου πάντα και επιτρέψτε μου να την έχω τουλάχιστον αυτή) ότι αξίζει τον κόπο να διαβαστεί κάτι γενικά και όχι απλώς για να "απαντήσω" σ' αυτόν που με προκαλεί. Επειδή λοιπόν εδώ όποια παραπέρα συζήτηση και διάλογος δεν θα οδηγήσει πουθενά, γιατί υπάρχουν σαφείς θέσεις σε κάθε μεριά που όπως όλα δείχνουν -και βάζω και τον εαυτό μου μέσα- κανείς δεν έχει σκοπό να μετακινηθεί από τη θέση του, σταματάω εδώ, για να μείνουμε αγαπημένοι, γιατί πραγματικά όπως το λέει και η καλή μου Νεκταρία, για κανέναν Νταλάρα δε θα χάσω την ευκαιρία να επικοινωνώ με ενδιαφέροντες ανθρώπους που έχω γνωρίσε στο MusicHeaven.


    Ο έρωτας είναι η σοφία του ανόητου και η αμνησία του σοφού

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : katerina229 στις 10-10-2006 17:53 ]


    semplice
    10.10.2006, 20:19
    Κατερίνα προσωπικά ακόμα και αν δεν συμφωνούσα μαζί σου για τον Νταλάρα
    (και τον κάθε καλλιτέχνη) θα με κάλυπτε απόλυτα η απάντηση σου.
    Οσο για την gate και τις απαντήσεις της είναι μεγάλη αλήθεια πως μαθαίνουμε πολλά από τον τρόπο με τον οποίο χειρίζεται καταστάσεις και δίνει απαντήσεις.
    Αυτό το λέω και δεν ντρέπομαι και ας είμαι μεγαλύτερος της και ας κοκκινίζει ίσως τώρα αν τα διαβάζει αυτά.Πρέπει ΝΑ ΛΕΓΟΝΤΑΙ τα καλά κατά τη γνώμη μου και να αποτελούν παράδειγμα για όλους.
    Φυσικά ο καθένας έχει τις απόψεις του και τον τρόπο που τις παρουσιάζει
    ,εδώ μιλάμε όμως για κάτι που περνάει σε άλλη διάσταση επικοινωνιακά
    και ανθρώπινα και για εμένα τουλάχιστον, λειτούργησε και λειτουργεί με τον καλύτερο τρόπο.

    Βγήκα ήδη εκτός τόπικ.Η συζήτηση προφανώς μπορεί να συνεχιστεί.Οποιος έχει
    να προσθέσει κάτι καινούριο μάλιστα θα τον διαβάσω με ενδιαφέρον.
    Εκτός άπό αυτό που έγραψα σε προηγούμενο Post δεν έχω καταλήξει για το
    φαινόμενο "Νταλάρας" εντός ή εκτός εισαγωγικών.Και μην έρθει κανένας να μου πει¨αφου δεν έχεις καταλήξει γιατί γράφεις?" .Δεν θα μπω στη διαδικασία να του απαντήσω σε τέτοια... τεχνοκρατική ερώτηση...





    jorge
    10.10.2006, 20:39
    Μετά από τα διάφορα ερωτηματικά που θέσατε πολύ σωστά κάποιοι, έψαξα το
    γιατί ο Νταλάρας επιλέχθηκε για αυτή τη θέση.

    Στο http://www.unhcr.org/help/451396742.html υπάρχει μια ενότητα που περιγράφει τη δράση του Νταλάρα ως σήμερα και παραθέτει μερικές από τις φιλανθρωπικές ενέργειες του τα προηγούμενα χρόνια. Δεν είναι λοιπόν μόνο
    το τι ΘΑ κάνει, αλλά και το τι ΕΚΑΝΕ ως σήμερα.





    επισυναπτόμενα: dal.gif 
    Astron
    10.10.2006, 21:39
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 10-10-2006 στις 20:39 έγραψε...
    http://www.unhcr.org/help/451396742.html[/url] υπάρχει μια ενότητα που περιγράφει τη δράση του Νταλάρα ως σήμερα και παραθέτει μερικές από τις φιλανθρωπικές ενέργειες του τα προηγούμενα χρόνια. Δεν είναι λοιπόν μόνο
    το τι ΘΑ κάνει, αλλά και το τι ΕΚΑΝΕ ως σήμερα.


    Jorge... μην ξεχάσουμε να ελέγξουμε τα κίνητρά του να δούμε αν ήταν ...καλά!
    jorge
    10.10.2006, 21:46
    Αγαπητέ Παύλο, καταρχήν καλό βραδάκι Τρίτης να έχουμε.

    Εγώ πιστεύω και θερμά υποστηρίζω πως έκανε ότι έκανε γιατί ήταν ο μόνος τρόπος να γνωρίσει την Angelina Jollie
    Astron
    10.10.2006, 21:55
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 10-10-2006 στις 21:46 έγραψε...

    Αγαπητέ Παύλο, καταρχήν καλό βραδάκι Τρίτης να έχουμε.

    Εγώ πιστεύω και θερμά υποστηρίζω πως έκανε ότι έκανε γιατί ήταν ο μόνος τρόπος να γνωρίσει την Angelina Jollie




    semplice
    10.10.2006, 22:10
    Παράθεση:

    Το μέλος maraki24 στις 07-10-2006 στις 00:05 έγραψε...

    Είπα πριν ότι δεν το θεωρώ σωστό να τον βάζουμε μαζί με τον Μίκη και άλλους μεγάλους δημιουργούς...Για μένα οι τραγουδιστές στέκουν πολύ πιό κάτω απ' τους δημιουργούς, δεν θα είχαν λόγο ύπαρξης χωρίς αυτούς..




    Πιστεύω πως είναι ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ αυτό που έθεσε το μέλος maraki24.

    Δεν βλέπω εδώ όμως να ασχολούμαστε ιδιαίτερα-ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ ΑΝΑΦΕΡΩ- ούτε με τον μεγάλο ΑΠΟΣΤΟΛΟ ΚΑΛΔΑΡΑ ούτε με τον επίσης μεγάλο ΣΤΑΥΡΟ ΚΟΥΓΙΟΥΜΤΖΗ
    (Αναφέρω στατιστικά : Σταύρος Κουγιουμτζής 1 δημοσίευση-(όταν μας άφησε ο μεγάλος συνθέτης)Μπράβο jorge έστω και για αυτο- (όταν μας άφησε ο μεγάλος συνθέτης) και 1 τόπικ με μόνο 2 posts(....)

    Απόστολος Καλδάρας -1 δημοσίευση (πάλι μπράβο jorge) αλλά ...ΚΑΝΕΝΑ σχόλιο και ΚΑΝΕΝΑ τόπικ!!)
    Αν ασχολούμαστε και τιμούμε τις μεγαλους δημιουργούς δεν ειμαστε ούτε στο 0,01% απο αυτό που έπρεπε να κάνουμε...
    Με ενοχλεί αυτό παιδιά αυτό .Το λέω καλοπροαίρετα και καθαρά.
    Ο Α(υ)νάν και τι βραβείο έδωσε ίσως έπρεπε να μας απασχολεί λιγότερο...


    jorge
    10.10.2006, 22:20
    Αντί να κάθεσαι να ...γκρινιάζεις, δε στέλνεις καμία δημοσίευση; Όλο κριτική, κριτική αλλά προσφορά στην κοινότητα μηδέν.
    Mesoxoritis
    10.10.2006, 22:20
    Συμφωνώ απόλυτα με ό,τι επεσήμανε ο semplice σχετικά με ότι πρέπει να αφιερώνουμε περισσότερο χρόνο και προσοχή στους δημιουργούς σε σχέση με ό,τι κάνουμε τώρα! Ωστόσο δεν υποστηρίζω απόλυτα (και το τονίζω αυτό το απόλυτα) την άποψη ότι ο δημιουργός είναι ανώτερος από τον τραγουδιστή! Ο δημιουργός ίσως πράγματι να έχει μεγαλύτερη αξία από έναν τραγουδιστή, αλλά να μη λέμε ότι κι ο τελευταίος δεν βάζει το , πολύ σημαντικό, λιθαράκι του στο εκάστοτε τραγούδι!Σε έναν δίσκο όπως το 'Σεργιάνι στον κόσμο' π.χ, δεν μπορώ να φανταστώ ποιος άλλος θα μπορούσε να αποδώσει τα τραγούδια τόσο καλά και τόσο πονεμένα όσο ο Νταλάρας!
    semplice
    10.10.2006, 22:23
    Και τώρα που τα βρίσκω σιγά σιγά..


    ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ :0 δημοσιεύσεις 0 topics
    ΣΠΑΝΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ :0 δημοσιεύσεις 0 topics
    ΚΑΡΑΙΝΔΡΟΥ ΕΛΕΝΗ : 0 δημοσιεύσεις 2 topics (μονο ενημερωρικα )


    Για να ...πιάνουμε δουλειά!!!!



    semplice
    10.10.2006, 22:26
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 10-10-2006 στις 22:20 έγραψε...

    Αντί να κάθεσαι να ...γκρινιάζεις, δε στέλνεις καμία δημοσίευση; Όλο κριτική, κριτική αλλά προσφορά στην κοινότητα μηδέν.



    Σε ευχαριστω jorge για την γνώμη σου για την προσφορά μου
    Φαίνεται πως τόσο μπορώ ,μηδέν δηλαδή.Να σαι καλά

    jorge
    10.10.2006, 22:36
    Και μόνος σου το είπες: "Για να πιάνουμε δουλειά"
    semplice
    10.10.2006, 22:37
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 10-10-2006 στις 22:20 έγραψε...

    Αντί να κάθεσαι να ...γκρινιάζεις, δε στέλνεις καμία δημοσίευση; Όλο κριτική, κριτική αλλά προσφορά στην κοινότητα μηδέν.




    Φυσικά γυρίζω στα λόγια και το πνεύμα της Κατερίνας και δεν θα απαντήσω.
    Εχω κάνει και εγω φίλους εδώ μέσα όπως οι περισσότεροι και δεν θα τους χάσω.
    Απλά αναθεωρώ κάποια πράγματα με αυτά που διαβάζω από εσένα.
    Δεν το περίμενα πραγματικά παντως.

    semplice
    10.10.2006, 22:44
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 10-10-2006 στις 22:36 έγραψε...

    Και μόνος σου το είπες: "Για να πιάνουμε δουλειά"



    Αυτό ήθελα να πω ,πως χρειάζεται δουλειά,δεν είχα καμία πρόθεση να εννοήσω
    κάτι αρνητικό για το ΜΗ που το αγαπώ.
    Δεν κάνει να το συζητάμε πιο πολύ νομίζω.Ξέρεις καλύτερα από εμένα πως και
    η παραμικρή λέξη διαβάζεται εδώ μέσα.
    Δεν θα αποχωρησω φυσικά.Καλο βραδάκι Τριτης

    jorge
    10.10.2006, 22:47
    Καλοπροαίρετο ήταν βρε, μην κολλάς

    Και δεν το είπα μόνο για σένα. Απλά το τελευταίο διάστημα έχω βαρεθεί
    τη γκρίνια και τη μιζέρια από κάποιους που κρίνουν και κατακρίνουν τα πάντα εδώ
    μέσα, χωρίς να έχουν προσφέρει έστω και ΜΙΑ δημοσίευση και να έχουν αφιερώσει
    λίγο από το χρόνο τους για προσφορά στο κοινό καλό.

    Δεν έχω καμία απαίτηση, αλλά εκνευρίζομαι. Όπως λέτε εσείς τη γνώμη σας για
    οτιδήποτε σας εκνευρίζει, έτσι μπορώ να πω κι εγώ τι με εκνευρίζει.
    margo
    10.10.2006, 22:57
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 10-10-2006 στις 22:20 έγραψε...

    Αντί να κάθεσαι να ...γκρινιάζεις, δε στέλνεις καμία δημοσίευση; Όλο κριτική, κριτική αλλά προσφορά στην κοινότητα μηδέν.



    Ελπίζω αυτό να ήταν΄μόνο ένα αστείο,έτσι κάπως..χοντροκομμένο να το πω?
    Δεν νομίζω να το εννοείς σοβαρά Χόρχε!
    Αν όμως το εννοείς και είτε μετράει είτε όχι η ταπεινή μου άποψη εως σχετικά νεου μέλους με εξίσου ..μηδενική προσφορά απο πλευράς δημοσιεύσεων,έχω να πω το εξής.
    Είναι άδικο να λέγεται αυτό σε ένα μέλος που εμένα(και απ όσο ξέρω όχι μόνο εμένα)
    με υποδέχτηκε θερμά μαζί με άλλα μέλη και συνέβαλλε σημαντικά στο να αγαπήσω αυτό το δικτυακό τόπο και όλοι μαζί να πορευόμαστε μέσα απο συζητήσεις,μουσικές και οτι άλλο.
    Προσφορά δεν είναι μόνο οι δημοσιεύσεις αλλά και το κάθε ποστ που δίνει ο καθένας εδώ μέσα ακι πολλά άλλα πραγματάκια.
    Τώρα για τη "γκρίνια"και την κριτική τι να πω?
    Έχω δει δεκάδες άλλα μελη να το κάνουν και μάλιστα όχι με τις πιό αθώες προθέσεις χωρίς να τους γίνει καμμία παρόμοια παρατήρηση.
    Είναι βέβαιο πως όλοι κάποια στιγμή θα γκρινιάξουμε για κάτι,όσο για την κριτική,δεν λείπει ποτέ.

    Αρα λοιπόν..αν δεν αστειευόσουν
    απλώς και μόνο λυπάμαι,τίποτε άλλο
    Αν ήταν αστειάκι..........
    jorge
    10.10.2006, 23:08
    Margo ξεκαθάρισα οτι μιλάω για "υλική" προσφορά, δηλαδή για περιεχόμενο. Για
    το e-Περιοδικό μιλάω, μια και σε αυτό αναφέρθηκε ο semplice.

    Εννοείται πως η προσφορά έχει κι άλλο νόημα, όπου και ο semplice και
    πολλοί άλλοι βοηθούν όσο μπορούν για να "πορευόμαστε" όπως γράφεις.

    Ξαναλέω λοιπόν πως μιλάω για προσφορά περιεχομένου και μόνο και
    ζητάω συγνώμη που δεν το διευκρίνισα εξ αρχής.
    margo
    10.10.2006, 23:48
    Άρα..ακόμα πιστεύεις οτι η"προσφορά περιεχομένου" του Κωνσταντίνου είναι μηδενική.
    Τέλος πάντων ίσως εγώ δεν καταλαβαίνω..