ελληνική μουσική
    667 online   ·  210.827 μέλη

    Ειμαι αρκετά άσχετη αλλα εχω μεγάλη αγάπη! Αγορά Ηλεκτρικής Κιθάρας.

    N_Bestgirl
    05.11.2006, 10:37
    Γειά σας παιδιά! Δυστυχώς είμαι αρκετά ασχετη!!!

    Απο μικρή ομως μου άρεσε πολυ η μουσική! Χτυπήθηκα και έμαθα μόνη μου να παίζω κιθάρα (ότι μπορεί να μάθει κανείς μόνος/η του δηλ. ) Παίζω Ελληνικό και ξένο Ρόκ, Scorpions Ballands, εντεχνο κ.α Έχω μια κλασική κιθάρα που μου είχε πει να αγοράσω ο καθηγητής μου! (Τελικά εφειγε για σεμιναριο οπότε απο τοτε δε μου δώθηκε η ευκαιρία να ξαναπάω! Αυτά για να μην νομίζεται οτι έκανα έχω και μεγάλη ιδέα! ! 1 εβδομάδα κάναμε μάθημα )

    Τέσπα τώρα θέλω να πάρω μια ηλεκτρική Επιδή ομως είμαι πολύ ασχετη θελω να κάνω μερικές χαζές ερωτήσεις!

    1. Δεν είναι μόνο για σόλο αυτές έτσι? Με τα σολο δε τα πάω καλά Μόνο με τις συγχορδίες!
    2. Παίζει και χωρίς ενισχυτη έτσι??? (Είπα βλακία ε??? ε αμα δεν την πώ εδω που θα την πώ??)
    3. Πιά μου προτίνετε;;; Σκέφτομαι να την παραγγείλω απο το www.thomann.de Βλέπω έχει διαφορα είδη όμως και έχω μπερδευτεί Διαθέτω γύρο στα 400-450 Ευρώ Θέλω πέρα απο το να είναι καλή να είναι και ωραία εμφανησιακά!


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : N_Bestgirl στις 05-11-2006 10:38 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : N_Bestgirl στις 05-11-2006 10:40 ]


    faltsoo
    05.11.2006, 11:23
    http://www.thomann.de/gb/cort_primer_pack.htm


    200e


    save your money , for something later.




    12plus
    05.11.2006, 11:44
    N_Bestgirl έχεις πιάσει ποτέ ηλεκτρική στα χέρια σου ή μόνον κλασική? Πάντως όσο αρχάρια και αν είσαι έχω να σου δώσω την κλασική συμβουλή που λέει να προσπαθήσεις να έχεις πιάσει το όργανο που θα αγοράσεις στα χέρια σου πριν το αγοράσεις... Αν σου είναι εύκολο δηλαδή, να επιδιώξεις να παίξεις με τις ηλεκτρικές που σε ενδιαφέρουν πρώτα... Αυτά

    (@Fatlsoo, αυτά δεν γίνονται: Βλέπω την υπογραφή σου και λέω "Ποιο τραγούδι είναι αυτό?" Και το αμέσως επόμενο τραγούδι που μου παίζει ο media player λέει "can you see the real me? doctor doctor..." Κορυφαία σύμπτωση! Χτες έπεσε στα χέρια μου το "Quadrophenia" και το ξεψαχνίζω, πολύ ωραίο...)

    N_Bestgirl χίλια συγγνώμη για το ... Και πάλι καλωσήρθες και καλή αναζήτηση για την αγορά σου...
    tsaboukos
    05.11.2006, 13:57
    1.Μπορείς να χρησιμοποιησεις την ηλεκτρική κιθάρα και για σόλο και για συγχορδίες.Είναι σαν όλες τις άλλες απλά έχει πιο λεπτή ταστιέρα και μεταλλικές χορδές.Αυτο μπορεί να σε δυσκολέψει στην αρχη(θα σε πονάνε τα δαχτυλά σου)
    2.Είναι ανούσιο να παίζεις ηλεκτρική χωρίς ενισχυτή γιατί απλά η μόνη που θα ακούει θα είσαι εσύ.
    3.Καλές κιθάρες σε χαμηλές τιμές ειναι οι Ιbanez.Κατασκευάζονται στην Ιαπωνία αλλα ειναι αυθεντικες.π.χ Οι Jackson ειναι αμερικάνικες αλλα φτιάχνονται και ιαπωνικές.Οι αμερικάνικες έχουν απο 1700 και πάνω,οι ιαπωνικές απο 370-1500.Οι αυθεντικές όμως ειναι οι αμερικάνικες.Οι αυθεντικές Ibanez είναι ιαπωνικές.Είναι και ωραίες κιθάρες.Ελπίζω να σου φανουν χρήσιμα.



    επισυναπτόμενα: Daves_IbanezRG2570EX_small.jpg 
    odis13
    05.11.2006, 21:33
    Εγώ θα προτείνω ό,τι και ο faltsoo δηλαδή μια Cort.Εχω και εγώ μια τέτοια (Cort X2).Eίναι πολύ φτηνές και μπορείς με 400 ευρώ να πάρεις και κιθάρα και ενισχυτή.Αν είσαι από θεσσαλονίκη πήγαινε πλατεία ναυαρίνου στον Τσέλιο που έχει Cort.Δοκίμασε τες και δες ποιο μοντέλο σε αρέσει.









    επισυναπτόμενα: z42 (Cort).gif g200 (Cort).gif x2 (Cort).jpg 
    N_Bestgirl
    05.11.2006, 23:21
    Καλώς σας βρήκα παιδιά!

    Thanks για τις απαντήσεις σας! Είμαι απο χανιά odis13.

    Λοιπόν... Ηλεκτρική δεν έχω πιάσει , έχω παίξει σε ακουστική που φαινομενικά μου φάνηκε ίδια με την κλασική αλλα με διαφορετικές χορδές. Τελικά παίζοντας διαπίστωσα οτι το μπράτσο ήταν ποιο στενό απο την κλασική! Το συνήθισα σχεδόν αμέσως, δεν μου ήταν πρόβλημα αυτό ίσα ίσα μου ηταν και ποιο ξεκούραστο τελικά οταν το συνήθισα! Ο ήχος της ωστόσο ήταν πολύ πιο γοητευτικός και γι αυτό σκεφτηκα για ακουστική αλλα τελικά το μετάνιωσα και τώρα σκέφτομαι τελικά για ηλεκτρική.

    Faltsoo πολύ ωραία η κιθάρα που μου προτίνεις! Μου άρεσε! Ελπίζω να είναι καλή και όσον αφορά το ξύλο και τον ήχο της! Επίσης γι αυτήν εδώ τι έχετε να πείτε; http://www.thomann.de/gb/ibanez_grg170dx_bkn_egitarre.htm Τα σχέδια είναι ώς έχουν ή είναι ίσως ο φωτισμός που την κάνει να φαίνεται έτσι (εμφανησιακά)?

    Ενισχυτή πέρνω "οτι να 'ναι" έτσι? Εννοώντας οτι ταιριάζει... δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω κάποιον και να μην συνδέεται γιατι δεν είναι ο κατάλληλος!

    Και κάτι τελευταίο... έχω μάθει να παίζω με δάχτυλισμούς πέρα απο το ελευθερο δεν μπορώ να παίξω με πένα! Δεν είναι πρόβλημα αυτό έτσι? Ή έχει σκληρές χορδές και θα χρειαστώ πένα???

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : N_Bestgirl στις 05-11-2006 23:52 ]


    dimko
    06.11.2006, 10:11
    Παράθεση:


    Faltsoo πολύ ωραία η κιθάρα που μου προτίνεις! Μου άρεσε! Ελπίζω να είναι καλή και όσον αφορά το ξύλο και τον ήχο της! Επίσης γι αυτήν εδώ τι έχετε να πείτε; http://www.thomann.de/gb/ibanez_grg170dx_bkn_egitarre.htm Τα σχέδια είναι ώς έχουν ή είναι ίσως ο φωτισμός που την κάνει να φαίνεται έτσι (εμφανησιακά)?




    Μια από τις κιθάρες μου. Για τα λεφτά της είναι πάρα πολύ καλή. Τη χρησιμοποιώ για είδικές αποστολές. Δλδ Χαρντ Ροκ & Μέταλ με αρκετό sustain. Το τρέμολό της δεν είναι του γούστου μου, προσωπικά το έχω καταργήσει. Κατά τη γνώμη μου πρέπει να ξεκινήσεις με μια κιθάρα που να κουρδίζει φυσιολογικά στην αρχή. Άκου τη γνώμη του faltsoo.

    Μην παραμυθιάζεσαι με τα ξύλα της κιθάρας, δεν έχουν καμιά απολύτως συμβολή στον ήχο της ηλεκτρικής.

    Παράθεση:


    Ενισχυτή πέρνω "οτι να 'ναι" έτσι? Εννοώντας οτι ταιριάζει... δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω κάποιον και να μην συνδέεται γιατι δεν είναι ο κατάλληλος!


    Μπορείς να πάρεις και ότι να ναι αλλά μπορείς και να το ψάξεις λίγο...

    Παράθεση:


    Και κάτι τελευταίο... έχω μάθει να παίζω με δάχτυλισμούς πέρα απο το ελευθερο δεν μπορώ να παίξω με πένα! Δεν είναι πρόβλημα αυτό έτσι? Ή έχει σκληρές χορδές και θα χρειαστώ πένα???

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : N_Bestgirl στις 05-11-2006 23:52 ]






    Εεεεε, κοίτα να δεις, βασικά η ηλεκτρική κιθάρα παίζεται με πένα. Υπάρχουν βέβαια πολύ καλοί ροκ κιθαρίστες που παίζουν με τα δάκτυλα, αλλά βασικά πρέπει να μάθεις την πένα. Δεν είναι κάτι φοβερό.
    twr
    10.11.2006, 18:36
    βασικά κοίτα.. άμα θες την ηλεκτρική για να παίζεις μόνο συγχωρδίες τότε σου πρωτείνω να μην αγοράσεις ηλεκτρική αλλά ακουστική (ή ηλεκτροακουστική).
    Ακόμα, αφού είσαι αρχάρια, μην ξοδέψεις πάνω από 250ε γιατί μπορεί να την βαρεθείς σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα (συνέβη με έναν φίλο μου).

    twr
    10.11.2006, 18:39
    dimko, πραγματικά δεν ήξερα ότι υπάρχουν κιθαρίστες (ηλεκτρικής) που παίζουν με δάχτυλα..Μπορείς να μου αναφέρεις μερικούς;
    Επίσης, τι εννοείς ''μια κιθάρα που να κουρδίζει φυσιολογικά στην αρχή'';Υπάρχουν κιθάρες που δεν κουρδίζουν φυσιολογικά;

    -...the enemy of my enemy is my friend...-

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : twr στις 10-11-2006 18:49 ]


    Orfeus
    10.11.2006, 19:08
    Παράθεση:

    Το μέλος twr στις 10-11-2006 στις 18:39 έγραψε...

    dimko, πραγματικά δεν ήξερα ότι υπάρχουν κιθαρίστες (ηλεκτρικής) που παίζουν με δάχτυλα..Μπορείς να μου αναφέρεις μερικούς;




    Mark Knophler
    ageras
    10.11.2006, 19:11
    Παράθεση:

    Το μέλος twr στις 10-11-2006 στις 18:39 έγραψε...

    dimko, πραγματικά δεν ήξερα ότι υπάρχουν κιθαρίστες (ηλεκτρικής) που παίζουν με δάχτυλα..Μπορείς να μου αναφέρεις μερικούς;


    Pat Metheny

    dimko
    10.11.2006, 22:30
    Παράθεση:

    Το μέλος twr στις 10-11-2006 στις 18:39 έγραψε...

    dimko, πραγματικά δεν ήξερα ότι υπάρχουν κιθαρίστες (ηλεκτρικής) που παίζουν με δάχτυλα..Μπορείς να μου αναφέρεις μερικούς;
    Επίσης, τι εννοείς ''μια κιθάρα που να κουρδίζει φυσιολογικά στην αρχή'';Υπάρχουν κιθάρες που δεν κουρδίζουν φυσιολογικά;

    -...the enemy of my enemy is my friend...-

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : twr στις 10-11-2006 18:49 ]





    Για το πρώτο πήρες απαντήσεις, προσθέτω και εγώ Chet Atkins.

    Για το δεύτερο εννοώ κιθάρα χωρίς floyd rose τρέμολο να επιπλέει, lockers, βιδάκια, μεταλάκια, κλειδάκια αλεν, που για να κουρδίσεις και να αλλάξεις χορδές θες ψυχολογική προετοιμασία μια μέρα πριν.
    N_Bestgirl
    14.11.2006, 22:25
    Μάλιστα....

    Βασικά για συγχορδίες σκέφτομαι... αλλα ντάξει ευκαιρία να ενθουσιαστώ με τον ήχο και να παίζω κάτι περισσότερο απο ταμπλατούρες... βασικά δεν είναι τπτ λίγη εξάσκηση θέλω! Όσο για να τη βαρεθώ ξεχάστε το! Είδη παίζω πάνω απο 1 χρόνο και παρ' ολα αυτά όλο και ενθουσιάζομαι και περισσότερο!
    Blackmore
    14.11.2006, 23:50
    Τι μουσική θέλεις να παίξεις? Ξέρεις, υπάρχουν κιθάρες και ενισχυτές που απευθύνονται σε συγκεκριμένα είδη μουσικής και υπάρχει περίπτωση να κάνεις κάποια λάθος κίνηση...
    twr
    23.11.2006, 22:33
    sorry που είμαι λίγο άσχετος με το θέμα σου Ν_Βestgirl αλλά έχω μια τελευταία απορρία..dimko oταν λες έχεις καταργήσει το τρέμολο εννοείς έχεις αλλάξει το bridge;
    Ecrew
    24.11.2006, 16:46
    Μάλλον εννοεί οτι εχει σταθεροποιήσει τo bridge.

    Για φτηνό ενισχυτη θα μπορούσες να κοιτάξεις για Fender μεχρι 25watt (px frontman) εχουν ωραάι καθαρά για αυτα τα χρήματα
    odis13
    02.12.2006, 22:31


    Παράθεση:

    Μην παραμυθιάζεσαι με τα ξύλα της κιθάρας, δεν έχουν καμιά απολύτως συμβολή στον ήχο της ηλεκτρικής.





    To ότι το είδος του ξύλου δέν επηρεάζει τον ήχο της ηλεκτρικής είναι πολύ λανθασμένη άποψη.Σε κιθάρες κάτω των 400 ευρώ δεν υπάρχει τρομερή διαφορά αλλά παρ όλα αυτά το ξύλο επιρεάζει ΤΡΟΜΕΡΑ τον ήχο.Ευκαιρία για ένα μικρό μάθημα.

    1ον, το ξύλο του σώματος.Το μαόνι κλασικο ξύλο για κιθάρες τύπου Les Paul δίνει ζεστασιά στον ήχο και τονίζει ιδιαίτερα τα μπάσα.Το καπάκι από Flamed Maple τονόζει ακόμα περισσότερο τα μπάσα(άλλος ένας παράγοντας που δίνει στην Les Paul το βαθύ της ήχο).Το καπάκι από Quilted Maple τονίζει τα πρίμα.Το Ξύλο Alder είναι πιό κατάλληλο για κιθάρες με μονούς μαγνήτες ( Stratocaster,Telecaster) .To Basswood είναι ηχητικά ανάμεσα στο μαόνι και στο Alder.

    2ον, το ξύλο της ταστίερας και του μανικιού.Το Rosewood είναι το πιο διαδεδομένο ξύλο και δίνει τον γνωστό κλασσικο Rock ήχο.Το Maple τονίζει πιο πολύ τα Mid και για αυτό το προτιμούν οι ΄παίκτες Rhythm και Blues.

    3ον, τα πάντα επιρεάζουν τον ήχο της ηλεκτρικής και της κιθάρας γενικότερα. Από το πάχος του μανικιού μέχρι το βάρος των κλειδιών(και δεν κάνω πλάκα).


    Όσο για εσένα Bestgirl στα λέφτα που διαθέτεις δε θα δεις μεγάλη διαφορά ούτε και πολλύ ποικοιλία,αλλά καλό είναι να ξέρουμε και κάποια πράγματα παραπάνω.

    Lavinutza
    07.12.2006, 01:37
    please help me!!
    who can translate the melody "rallia xristidou - egw gia sena"
    plese send to my email! anonima2006@yahoo.com

    10x!
    keupang
    07.12.2006, 10:09
    Κοίτα η λογική αυτή η κιθάρα είναι για σόλα και αυτή για συγχορδίες δεν ισχύει.

    Η ηλεκτρική κιθάρα είναι απλά άλλο όργανο απο την κλασσική.

    Έχει εντελώς διαφορετικές δυνατότητες, και είναι η μόνη λύση για κάποια έιδη μουσικής που η κλασσική δεν....

    Δεν μειώνω την κλασσική. Απλά είναι θέμα τη μουσικη θες να παίξεις και που.

    Εάν θες να παίζειςστο δωμάτιο σου μόνο, για να τραγουδας και να ακούς μόνο εσύ και μόνο μπαλαντες και διασκευές και η κλασσική σου φτάνει.

    Εάν θες να παίξεις κάποια στιγμη και κάτι παραπάνω η με κάποιον άλλον μόνο η ηλεκτρική μπορεί να σε βοηθήσεις.

    Ο ενισχυτής που αναφέρεις επίσης είναι παρα πολυ σημαντικός. Η καλύτερη κιθάρα σε έναν χάλια ενισχυτή ακούγεται χάλια.

    Ο ήχος είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ σημαντικός στην ηλεκτρική κιθάρα, γιατι σε αντίθεση με την κλ. εξαρτάται απο πάρα πολλους παράγοντες.

    Δες και μια απάντηση εδώ στο guitar.gr για ηλεκτρικές κιθάρες και ήχο.

    http://www.guitar.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=14&Itemid=32

    Η δικιά μου η άποψη είναι ψάξτο καλά και μάθε οτι μπορείς πριν πάρεις την απόφαση.
    Δεν θα το μετανιώσεις μετά.


    dimko
    07.12.2006, 22:39
    Παράθεση:

    Το μέλος Ecrew στις 24-11-2006 στις 16:46 έγραψε...

    Μάλλον εννοεί οτι εχει σταθεροποιήσει τo bridge.


    Ακριβώς. Έτσι κι αλλοιώς πάντα αντιπαθούσα τα υπερβολικά dives.


    Παράθεση:

    Το μέλος odis13 στις 02-12-2006 στις 22:31 έγραψε...


    To ότι το είδος του ξύλου δέν επηρεάζει τον ήχο της ηλεκτρικής είναι πολύ λανθασμένη άποψη.Σε κιθάρες κάτω των 400 ευρώ δεν υπάρχει τρομερή διαφορά αλλά παρ όλα αυτά το ξύλο επιρεάζει ΤΡΟΜΕΡΑ τον ήχο.Ευκαιρία για ένα μικρό μάθημα.

    1ον, το ξύλο του σώματος.Το μαόνι κλασικο ξύλο για κιθάρες τύπου Les Paul δίνει ζεστασιά στον ήχο και τονίζει ιδιαίτερα τα μπάσα.Το καπάκι από Flamed Maple τονόζει ακόμα περισσότερο τα μπάσα(άλλος ένας παράγοντας που δίνει στην Les Paul το βαθύ της ήχο).Το καπάκι από Quilted Maple τονίζει τα πρίμα.Το Ξύλο Alder είναι πιό κατάλληλο για κιθάρες με μονούς μαγνήτες ( Stratocaster,Telecaster) .To Basswood είναι ηχητικά ανάμεσα στο μαόνι και στο Alder.

    2ον, το ξύλο της ταστίερας και του μανικιού.Το Rosewood είναι το πιο διαδεδομένο ξύλο και δίνει τον γνωστό κλασσικο Rock ήχο.Το Maple τονίζει πιο πολύ τα Mid και για αυτό το προτιμούν οι ΄παίκτες Rhythm και Blues.

    3ον, τα πάντα επιρεάζουν τον ήχο της ηλεκτρικής και της κιθάρας γενικότερα. Από το πάχος του μανικιού μέχρι το βάρος των κλειδιών(και δεν κάνω πλάκα).



    Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι όλα τα παραπάνω είναι αυθαίρετα, αναπόδεικτα και, ίσως, αποτέλεσμα κάποιου hype που κυκλοφορεί ευρέως στους gear freaks.

    Αυτό που μετρά αποδεδειγμένα είναι μαγνήτες - χορδές - ενισχυτής, και φυσικά ένα καλό σετάρισμα στο όργανο.

    Και πλαστική που λέει ο λόγος να είναι η κιθάρα πάλι θα παίζει χωρίς κανείς να καταλάβει τη διαφορά.