ελληνική μουσική
    553 online   ·  210.907 μέλη

    «Αποποιούμαι την κυβερνητική ελεημοσύνη» διαμηνύει ο Μίκης Θεοδωράκης

    semplice
    10.11.2006, 15:08
    Θα προσπαθήσω να κάνω άλλη μια τελευταία μετάφραση σε αυτά που λέω..Ελπίζω να μην πιαστείτε πάλι από ενδεχομένως όχι τόσο εύστοχες λέξεις και εκφράσεις γιατί το γράφω αυτό το ποστ με ταχύτητα ομιλίας.

    Η Ελλαδα μας έχει μερικά πράγματα ΜΟΝΑΔΙΚΑ.Ολα αυτά τα ΜΟΝΑΔΙΚΑ (έχει από ένα δηλαδή δεν έχει από πεντ-έξ)συνθέτουν την συνείδηση μας ως Ελληνες.

    (1)ΕΝΑΝ (ένα πακέτο)ΘΕΟΔΩΡΑΚΗ-ΕΛΥΤΗ(τον βάζω μαζί μαζί διότι στον περισσότερο κόσμο με τη μουσική περναει η ποίηση)
    (1)ΜΙΑ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΠΙΣΤΗ
    (1)ΙΣΤΟΡΙΑ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΟΡΘΟΓΡΑΦΟ ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΟΡΥΦΑΙΕΣ ΜΟΡΦΕΣ(πανέμορφα αλλά δωστε μου-τον χρόνο-"Αξιοποιώ" το χρόνο μου για να μαζέυω κατοστόευρα)

    (Συμπληρώστε εδώ όλα αυτα τα "επι 1" όποιος θέλειΠοσα μπορεί να ξέχασα;Ελάχιστες έως λιγες γραμμες φτάνουν πιστεύω)
    .
    Και θα το πω χύμα τελείως αυτό που θέλω..

    Οποιος ΔΕΝ γουστάρει τους κοσμικούς παππάδες (και έχει τους λόγους του -ΟΥΤΕ κι εγω τους γουστάρω στην πλειοψηφία τους!!!) αλλά και ΔΕΝ ανατριχιάζει ακούγοντας το "Αξιον Εστί"(το οποίο περιέχει όολα τα παραπάνω συμπυκνωμένα και περισσότερα ακόμα),θεωρώ πως
    "ΠΑΕΙ" ...τον χάσαμε ...έχει φύγει ήδη με τους παγκοσμιοποιημένους με τον έναν ή τον άλλο τρόπο.Στην ουσία δεν βρίσκεται πια εδώ , και δεν θα βοηθήσει σε τίποτα.Μπορεί να μην κάνει κακό αλλα θα φυτοζωεί και μαζί με αυτόν και τα δύστυχα τα παιδιά του.Και οι φίλοι των παιδιών του ,τα δικά μας.

    Αυτόν τον κίνδυνο πάμε να αποτρέψουμε λοιπόν.Αυτό πα να κανει και ο Μίκης.
    Και εδώ λέω γιατί ακουσα για Κινδυνολογίες και καταστροφολογίες..πιστευω" ΟΧΙ δεν ειναι αργά!"

    Να στε καλά όλοι.
    Ευχαριστώ για την ανάγνωση αλλά και την ανοχή σας
    με τα caps μου.
    jorge
    10.11.2006, 15:38
    Παράθεση:

    Το μέλος semplice στις 10-11-2006 στις 15:08 έγραψε...

    Οποιος ΔΕΝ γουστάρει τους κοσμικούς παππάδες (και έχει τους λόγους του -ΟΥΤΕ κι εγω τους γουστάρω στην πλειοψηφία τους!!!) αλλά και ΔΕΝ ανατριχιάζει ακούγοντας το "Αξιον Εστί"(το οποίο περιέχει όολα τα παραπάνω συμπυκνωμένα και περισσότερα ακόμα),θεωρώ πως
    "ΠΑΕΙ" ...τον χάσαμε ...έχει φύγει ήδη με τους παγκοσμιοποιημένους με τον έναν ή τον άλλο τρόπο.Στην ουσία δεν βρίσκεται πια εδώ , και δεν θα βοηθήσει σε τίποτα.Μπορεί να μην κάνει κακό αλλα θα φυτοζωεί και μαζί με αυτόν και τα δύστυχα τα παιδιά του.Και οι φίλοι των παιδιών του ,τα δικά μας.



    Δηλαδή οι μόνοι άνθρωποι που βοηθούν στον κόσμο είναι αυτοί που γουστάρουν τους ...παπάδες και που ...ανατριχιάζουν με το ’ξιον Εστί;

    Οι υπόλοιποι λες πως:

    α) Φυτοζωούμε (!)
    β) Τα παιδιά μας θα είναι δύστυχα, όπως και οι φίλοι και τα παιδιά τους (!)
    γ) δεν βρισκόμαστε "εδώ" (!)
    δ) δε βοηθάμε σε τίποτα (!)


    Και το ρητορικό ερώτημα είναι το εξής: Ποιός είναι τελικά σε άλλο κόσμο, εμείς ή εσύ;
    semplice
    10.11.2006, 15:44
    Χόρχε στα Ελληνικά έγραψα.Χαίρομαι πολύ που με κατάλαβες.
    Το αν είναι πολλοί αυτοί που θα "συμπάσχουν" με εσένα και τη λογική σου
    θα το δούμε.
    Αν πάντως δεν εκφραστουν δημοσίως...μην έχεις αυταπάτες.Μαζί σου
    συμφωνούν.Καλό μεσημέρι κ.διαχειριστά



    (έγραψα πριν πως εάν κάποιος ΔΕΝ γουσταρει τους παπάδες αλλά ανατριχιάζει με το "Αξιον Εστί" είναι μια χαρά για μένα.
    Αυτός που γουσταρει τους παπάδες(τους σωστούς του εύχομαι) και ανατριχιαζει με το "Αξιον εστί" πάλι ειναι μια χαρά για μένα.
    Ο Μόνος παγκοσμιποιημένος είναι αυτός που δεν έχει επαφή ΌΥΤΕ ΜΕ ΤΟ ΕΝΑ ΟΥΤΕ ΜΕ ΤΟ ΑΛΛΟ)
    Αυτή την άχρηστη "διευκρίνιση" μόνο και μόνο γιατί είσαι ο κ.διαχειριστης.Διαφορετικά αγαπητέ μου Χόρχε δεν θα την έκαναγια τον
    απλούστατο λόγο πως θεωρώ πως τα μέλη του MH γνωρίζουν καλά Ελληνικά.)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 10-11-2006 15:54 ]


    movflower
    10.11.2006, 15:51
    jorge, η ρητωρική σου ερώτηση πάντως με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη.
    Ποιός είναι τελικά σε άλλο κόσμο, εμείς ή εσύ;

    ο καθένας ζει στον κόσμο του. ευτυχώς, αλλιώς θα ήμασταν ένας πλανήτης από μαϊμούδες. τώρα τουλάχιστον υπάρχουν ακόμα μερικοί άνθρωποι....


    ominous
    10.11.2006, 16:09
    παω να φυτοζωησω λιγο τωρα...
    movflower
    10.11.2006, 16:15
    Παράθεση:

    Το μέλος ominous στις 10-11-2006 στις 16:09 έγραψε...

    παω να φυτοζωησω λιγο τωρα...





    jorge
    10.11.2006, 16:21
    Παράθεση:

    Το μέλος semplice στις 10-11-2006 στις 15:44 έγραψε...

    Αυτή την άχρηστη "διευκρίνιση" μόνο και μόνο γιατί είσαι ο κ.διαχειριστης.Διαφορετικά αγαπητέ μου Χόρχε δεν θα την έκαναγια τον
    απλούστατο λόγο πως θεωρώ πως τα μέλη του MH γνωρίζουν καλά Ελληνικά.)


    Ναι, είναι αλήθεια κ.μέλος πως έχω ένα πρόβλημα με την ελληνική γλώσσα. Όποτε μπορείς να με διορθώνεις έτσι;

    Απορία: Οι ξένοι - που δεν έχουν παπάδες και ’ξιον Εστί - έχουν ελπίδα; Έχω μια φίλη από τη Ρουμανία και σκέφτομαι να της στείλω ένα CD του Θεοδωράκη
    ominous
    10.11.2006, 16:30
    jorge λυπαμαι αλλα προφανως δεν εχει ελπιδες...
    νομιζω θα συμφωνησει μαζι μου ο semplice..
    μου θυμιζει μαθημα θρησκευτικων αυτη η ιστορια,οποιος δεν ειναι χριστιανος μαυρο φιδι που τον εφαγε!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ominous στις 10-11-2006 16:40 ]


    Astron
    10.11.2006, 16:51
    Εγώ δεν γουστάρω τους παπάδες αλλά μ' αρέσει το ’ξιον Εστί...
    Συμπληρώνω τις προϋποθέσεις για να λέγομαι Έλληνας ή μένω μετεξεταστέος και με τρώει η παγκοσμιοποίηση;

    Πάντως είναι κρίμα που για παράδειγμα τον Αριστοτέλη τον έφαγε έτσι η παγκοσμιοποίηση και η σαβούρα. Βλέπετε, αυτός ούτε γούσταρε τους παπάδες -άλλωστε δεν υπήρχαν τότε- ούτε είχε ακούσει ποτέ το άξιον εστί.

    Πέρα απ' την πλάκα αυτό που θέλω να πω είναι ότι είναι εντελώς άστοχο -κατά τη γνώμη μου- να βάζουμε προαπαιτούμενα σωτηρίας...
    Καταλαβαίνω την αγωνία σχετικά με την ελληνικότητά μας γιατί την έχω νιώσει κι εγώ και την έχω εκφράσει και σε σχετικό κείμενο. ’λλο όμως η γνώση της Ελλάδας και της ιστορίας της και άλλο η ...λίστα σωτηρίας όπως αυτή που έγραψε ο semplice.

    Πάντως στην Ελλάδα στην παρούσα φάση πράγματι υπάρχει ένα πρόβλημα παραγωγής πολιτισμού κι αυτό με προβληματίζει.

    Υ.Γ. Αλήθεια, γιατί αυτή η εμμονή με τους παπάδες;
    megaloserwtikos
    10.11.2006, 16:59
    Ας δούμε και τους αριθμούς για να μιλάμε πιο συγκεκριμένα.

    Το 2004 πήρε 146.000
    το 2005 πήρε 350.000
    το 2006 πήρε 197.000

    Για του χρόνου ζήτησε 300.000 για 17 συναυλίες, όμως του είπαν πως δεν μπορούν να δώσουν πάνω από 150.000. Το ποσό αυτό είναι ανεξάρτητο των επιχορηγήσεων που διαβάζετε παραπάνω. Επιχορήγηση θα πάρει. Αλλά ήθελε και 300.000 επιπλέον για να κάνει 17 συναυλίες στο μουσείο Μπενάκη.
    Ενα μουσείο που από ότι μάθαμε από το τόπικ αυτό, θα πάει ο απλός λαός και θα γνωρίσει το ''άξιον εστί''.
    Λυπάμαι αλλά ξέρουμε ποιοί θα πάνε σε αυτά τα μέρη να δουν συναυλίες.


    Μέσα σε όλα βγήκε και ο άλλος (για μένα ο πιο σημαντικός του κόμματος του) που η κοιλιά του έχει φτάσει στην Καλαμάτα από το πολύ φαί, για να υποστηρίξει τον αδικήμενο συνθέτη και να μας πει πόσο άσχετο με την τέχνη είναι το κυβερνών κόμμα.

    Μήπως να κοκκίνιζαν και λίγο; Αίσχος!
    Και υπάρχει κόσμος που δεν έχει να φάει παρακάτω.

    Ας πω απλά στον Κωνσταντίνο, ότι τον ίδιο εκνευρισμό μου δημιουργεί και η τεράαααααααααααστια εκλησιαστική περιουσία.... Αλλά για πολύ αίσχος μιλάμε!
    margo
    10.11.2006, 17:24
    Ε καλά και η Σεμίνες παίρνουν 300.000 το ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ(όχι το χρόνο)..

    Θα μου πεις έχουν προσφέρει ΕΡΓΟ!(χώρια οι εξορίες,τα βασανιστήρια,η επαναστατική δράση κατά της δικατορίας,οι κατ οίκον περιορισμοί,οι απεργίες πείνας,η νεολαία Λαμπάκη,η ΠΑΜ,κάτι βραβεία Λένιν,κάτι υποψηφιότητες για Νόμπελ ειρήνης,κάτι παράσημα της Λεγεώνας της τιμής κλπ κλπ)..
    megaloserwtikos
    10.11.2006, 17:54
    Η Σεμίνα δεν τα ζητάει από μένα, - δεν βγάζει τόσα βέβαια, αλλά μάλλον πρέπει να βάλουμε κάποια υπερβολή στην συζήτηση - τα βγάζει ως ελεύθερη επαγγελματίας από διαφημιστές και δεν με νοιάζει.

    Δηλαδή, κάτα την γνώμη σου επειδή πήρε τα παράσημα και όλα τα υπόλοιπα, πρέπει να παίρνει 500.000 κάθε χρόνο; (Για μένα αυτό που έχει σημασία είναι το έργο του κυρίως...)
    Με ενδιαφέρει να καταλάβω καλύτερα τι εννοείς...

    semplice
    10.11.2006, 18:19
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 10-11-2006 στις 16:51 έγραψε...

    Εγώ δεν γουστάρω τους παπάδες αλλά μ' αρέσει το ’ξιον Εστί...
    Συμπληρώνω τις προϋποθέσεις για να λέγομαι Έλληνας ή μένω μετεξεταστέος και με τρώει η παγκοσμιοποίηση;

    Υ.Γ. Αλήθεια, γιατί αυτή η εμμονή με τους παπάδες;



    NAI Astron!Κατά τη γνωμη μου τις συμπληρώνεις.(εαν απλά "σου αρέσει και δεν
    νιώθεις κάτι βαθύτερο βέβαια -όχι).Το έγραψα σαφέστατα 3-4 φορές πιο πάνω.Κατά τη δική μου άποψη λοιπόν:
    ΕΑΝ κάποιος ανατριχιάζει με το "Αξιον εστί" (έχει δηλάδή πλήρη συναίσθηση της ελληνικότητας του) ΚΑΙ ΔΕΝ γουστάρει τους παπάδες είναι μια χαρά.Ισως ο καλύτερος διότι ζει μέσα στον κόσμο καιβλέπει και λειτουργει η κρίση του.
    Αν απλά του "αρέσει" αυτό είναι τελείως άλλο πράγμα.Με αυτό που έγραψες
    θεωρώ πως είσαι μέσα σε αυτούς που ΔΕΝ θεωρούν το συγκεκριμένο κομμάτι
    ένα απλό επικό ευχάριστο άκουσμα.Αν είσαι πάλι ,δεν θα εκπλαγώ κιόλας.
    Αλλά Astron το θέμα δεν είσαι εσύ και εγώ.

    Δεν καταλαβα βέβαια για ποιο λόγο πρέπει να κάνω συνεχώς copy-paste ή να "εξηγώ" αυτα που τόσες φορές έγραψα προηγουμένως.Εγραψα λοιπόν
    πως ΕΙΤΕ το ένα ΕΊΤΕ το άλλο είναι ικανές προυπουθέσεις για μένα.

    Ματα-ξαναλέω (εε?) πως το ένα είναι η συναίσθηση της Ορθόδοξης Πίστης
    (ανεξάρτητα με τον αν ο παππάς της γειτονιάς είναι αρπάχτρας) και το άλλο
    η συνάισθηση της Ελληνικότητας.
    Συνήθως αυτά πάνε μαζί.ΟΠΟΙΟΣ όμως έχει την συνάισθηση της πάτρίδας μας
    και του διαχρονικού μεγαλείου της αργά ή γρήγορα θα αποκτήσει και την συναίσθηση της πίστης και χωρίς να του το υποδείξωεγώ ή ο Χριστόδουλος.
    Και το αντίστροφο. Δεν μπορώ να εκφράσω δυστυχώς αυτό
    που σκέφτομαι με μεγαλύτερη σαφήνεια.

    Και φυσικά εξέφρασα μια άποψη και μόνο-τη δική μου την άισθηση.
    Και φυσικά δεν σημαίνει πως αυτά τα πιστεύω εγώ αποκλειεται να τα πιστευουν
    και μερικά άλλα εκατομμμύρια Ελληνες.Απλά δεν τα έγραψαν.Οταν νιώσουν την ανάγκη όπως την ένιωσα θα το κάνουν.Ας ελπίσουμε πως οι καιροί θα τους
    το επιτρέψουν.
    Και δεν έκανα κάποια ανακάλυψη ούτε είπα κάτι πρωτότυπο και πρωτοποριακό.
    Μερικά πράγματα απλά πράγματα είπα ,που τα θεωρούμε τόσο δεδομένα ,μα τόσο
    που τελικά τους κάνουμε κακό.Στο θέμα μας λοιπόν ..ο Θεοδωράκης δεν είναι δεδομένος με την έννοια πως 1000 φορές πιο συχνά ακούω εμπορικούς
    ή αλλους του καθ'ολα απαραίτητου έντεχνου μέρους του τραγουδιού.

    Οσο για την εμμονή με τους παπάδες.....δεν μπορώ να το σχολιάσω.
    Ευτυχώς υπάρχουν καταχωρημένα αυτά που έχει γράψει ο καθένας για
    να βγάλει όποιος θέλει τα συμπεράσματα του.
    Vangelis86
    10.11.2006, 18:25
    O Χριστιανισμος δεν ειναι παγκοσμιος? Με το να εισαι χριστιανος δεν εισαι αυτοματα και "παγκοσμιοποιημενος"?
    semplice
    10.11.2006, 18:32
    Παράθεση:

    Το μέλος Vangelis86 στις 10-11-2006 στις 18:25 έγραψε...

    O Χριστιανισμος δεν ειναι παγκοσμιος? Με το να εισαι χριστιανος δεν εισαι αυτοματα και "παγκοσμιοποιημενος"?



    Πολύ καλή ερώτηση.
    Σίγουρα όχι.Η υποκρισία των δήθεν Χριστιανών είναι
    παγκοσμιοποιημένη.Αυτή είναι η μεγαλύτερη απειλή.
    Ρώτα τον κΜπους αν είναι Χριστιανός και αν πιστεύει στο Θεό
    αν με αμφισβητείς φίλε μου.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 10-11-2006 18:33 ]


    Vangelis86
    10.11.2006, 18:50
    Ισως θα ηταν καλυτερα αν ελεγα "παγκοσμιος" αντι για "παγκοσμιοποιημενος"? Δεν μπορω να αντιληφθω τον χριστιανισμο διαφορετικα.Δεν καταλαβαινω πως μεσα στον ορο "εθνικη ταυτοτητα" μπορει να συμπεριληφθει η εννοια του χριστιανισμου.Οταν εισαι χριστιανος ολοι οι πολιτισμοι δεν αποτελουν μερος της ταυτοτητας σου?

    semplice
    10.11.2006, 18:53
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 10-11-2006 στις 16:21 έγραψε...

    Απορία: Οι ξένοι - που δεν έχουν παπάδες και ’ξιον Εστί - έχουν ελπίδα; Έχω μια φίλη από τη Ρουμανία και σκέφτομαι να της στείλω ένα CD του Θεοδωράκη



    Όρίστε και μια πραγματικά πολύ καλη ερώτηση!

    Πιστεύω πως οι Ρουμάνοι αλλά και ένα σωρό άλλοι λαοί όχι απλά έχουν ελπίδα αλλά ίσως και μεγαλύτερη από εμάς που φαινόμαστε τόσο μικροί και λησμονούμε.

    Παπάδες δεν ξέρουν αν έχουν (το έχω πει και το ξαναλέω ο Θεός και η Πίστη
    είναι εσωτερική εμπειρία και βιωματική και δεν έχει να κάνει με παππάδες)
    όμως ο Θεοδωράκης όποτε κάνει συναυλίες στο εξωτερικό κάθονται
    και τον κοιτάνε μαγεμένοι.Ερωτευονται τη μουσική του και την Ελλαδα μαζι.
    Αυτό μπορώ να το πω με βεβαιότητα.Ειναι γεγονότα αυτά και όχι εικασίες.

    Δεν υπάρχει καλύτερη αντίσταση κατά της παγκοσμιοποίησης από την διάδοση και ενσάρκωση του ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΟΥ (δεν μιλαω μόνο για το αρχαίο) ελληνικού πνεύματος.Δεν είναι η μόνη φυσικά -κάτω τα καλάμια ναι-απλά οι αρχές και οι αξίες και το ήθος που εισηγείται είναι θεμελιώδη για την ανθρωποτητα.
    Σκεφτείτε όλους αυτούς τους άνθρωπους και δεν είναι λίγοι που λατρεύουν την ελληνική μουσική και την κάνουν κομμάτι του εαυτού τους(και δεν ενοοώ ως ακροατές φολκλορ) ,που διαβάζουν χρόνια και χρόνια με απίστευτο πάθοςκαι σεβασμό ιστορία και φιλοσοφία και θέατρο και τα διδάσκουν ακόμα και αν η μητρική τους γλώσσα είναι τα Ταιβανέζικα..Προσωπικα τους θεωρώ Ελληνες.

    Θα τους έδινα μάλιστα, αν είχα τη δυνατότητα, όχι μόνο, cd αλλά πολύ πολύ ευχαρίστως την Ελληνική υπηκοότητα και διαβατήριο και πλήρη δικαιώματα και θα ντρεπόμουν μάλιστα να τους κοιτάξω στα μάτια.




    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 10-11-2006 19:07 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 10-11-2006 19:13 ]


    margo
    10.11.2006, 19:29
    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 10-11-2006 στις 17:54 έγραψε...

    Η Σεμίνα δεν τα ζητάει από μένα, - δεν βγάζει τόσα βέβαια, αλλά μάλλον πρέπει να βάλουμε κάποια υπερβολή στην συζήτηση - τα βγάζει ως ελεύθερη επαγγελματίας από διαφημιστές και δεν με νοιάζει.

    Δηλαδή, κάτα την γνώμη σου επειδή πήρε τα παράσημα και όλα τα υπόλοιπα, πρέπει να παίρνει 500.000 κάθε χρόνο; (Για μένα αυτό που έχει σημασία είναι το έργο του κυρίως...)
    Με ενδιαφέρει να καταλάβω καλύτερα τι εννοείς...





    Δεν τα ζητάει απο σένα?
    Μα δε χρωστάμε σα λαός τίποτα στις Σεμίνες ούτε στους τραγουδιστές με τα τρελά νυχτοκάματα.
    Αυτά δεν σε ενοχλούν?
    Δεν τα πληρώνουμε εμείς σε τελική ανάλυση?

    Για τον Μίκη δεν εννοώ ότι πρέπει να παίρνει 500.000 το χρόνο "επειδή πήρε τα παράσημα".
    Αλλά πως να στο πω...δεν θα γκρινιάξω για το Μίκη αν αναλογιστώ το έργο του
    και την προσφορά του σ αυτή τη χώρα(και όχι μόνο σ αυτή).
    Είναι άσχημο να πικραίνεται έτσι ένας άνθρωπος που έφτασε σ αυτή την ηλικία,ζώντας ουσιαστικά για την μουσική και την Ελλάδα,δημιούργησε πολιτισμό και ιδανικά που θα μείνουν στον κόσμο τεράστια κληρονομιά ακόμα κι όταν εκείνος φύγει.
    Έστω ότι είναι παραδόπιστος ή εγωιστής,όπως ειπώθηκε από αρκετά μέλη.
    Μου φαίνεται αστείο να τον κατηγορήσω για τόσο κοινές αδυναμίες που έχουμε σχεδόν όλοι οι άνθρωποι.

    Αλλά θα γκρινιάξω για τα "ευρά"που ρέουν κατά εκατομμύρια στις τσέπες όσων έχουν άλλα,πολύ χειρότερα ελλατώματα-βλέπε εκμετάλλευση,απανθρωπιά,υποκρισία ωωω..απίστευτη υποκρισία ότι προσφέρουν κιόλας στην Ελλάδα.

    Αυτό εννοούσα Πέτρο,ελπίζω να το εξήγησα καλύτερα τώρα.
    margo
    10.11.2006, 19:39
    Παράθεση:

    Το μέλος semplice στις 10-11-2006 στις 18:53 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 10-11-2006 στις 16:21 έγραψε...

    Απορία: Οι ξένοι - που δεν έχουν παπάδες και ’ξιον Εστί - έχουν ελπίδα; Έχω μια φίλη από τη Ρουμανία και σκέφτομαι να της στείλω ένα CD του Θεοδωράκη



    Όρίστε και μια πραγματικά πολύ καλη ερώτηση!

    Πιστεύω πως οι Ρουμάνοι αλλά και ένα σωρό άλλοι λαοί όχι απλά έχουν ελπίδα αλλά ίσως και μεγαλύτερη από εμάς που φαινόμαστε τόσο μικροί και λησμονούμε.

    Παπάδες δεν ξέρουν αν έχουν (το έχω πει και το ξαναλέω ο Θεός και η Πίστη
    είναι εσωτερική εμπειρία και βιωματική και δεν έχει να κάνει με παππάδες)
    όμως ο Θεοδωράκης όποτε κάνει συναυλίες στο εξωτερικό κάθονται
    και τον κοιτάνε μαγεμένοι.Ερωτευονται τη μουσική του και την Ελλαδα μαζι.
    Αυτό μπορώ να το πω με βεβαιότητα.Ειναι γεγονότα αυτά και όχι εικασίες.

    Δεν υπάρχει καλύτερη αντίσταση κατά της παγκοσμιοποίησης από την διάδοση και ενσάρκωση του ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΟΥ (δεν μιλαω μόνο για το αρχαίο) ελληνικού πνεύματος.Δεν είναι η μόνη φυσικά -κάτω τα καλάμια ναι-απλά οι αρχές και οι αξίες και το ήθος που εισηγείται είναι θεμελιώδη για την ανθρωποτητα.
    Σκεφτείτε όλους αυτούς τους άνθρωπους και δεν είναι λίγοι που λατρεύουν την ελληνική μουσική και την κάνουν κομμάτι του εαυτού τους(και δεν ενοοώ ως ακροατές φολκλορ) ,που διαβάζουν χρόνια και χρόνια με απίστευτο πάθοςκαι σεβασμό ιστορία και φιλοσοφία και θέατρο και τα διδάσκουν ακόμα και αν η μητρική τους γλώσσα είναι τα Ταιβανέζικα..Προσωπικα τους θεωρώ Ελληνες.

    Θα τους έδινα μάλιστα, αν είχα τη δυνατότητα, όχι μόνο, cd αλλά πολύ πολύ ευχαρίστως την Ελληνική υπηκοότητα και διαβατήριο και πλήρη δικαιώματα και θα ντρεπόμουν μάλιστα να τους κοιτάξω στα μάτια.




    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 10-11-2006 19:07 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 10-11-2006 19:13 ]





    Και μια πραγματικά πολύ καλή απάντηση φίλε μου...
    semplice
    10.11.2006, 19:41
    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 10-11-2006 στις 16:59 έγραψε...

    Ας δούμε και τους αριθμούς για να μιλάμε πιο συγκεκριμένα.

    Το 2004 πήρε 146.000
    το 2005 πήρε 350.000
    το 2006 πήρε 197.000

    Για του χρόνου ζήτησε 300.000 για 17 συναυλίες, όμως του είπαν πως δεν μπορούν να δώσουν πάνω από 150.000.
    Ας πω απλά στον Κωνσταντίνο, ότι τον ίδιο εκνευρισμό μου δημιουργεί και η τεράαααααααααααστια εκλησιαστική περιουσία.... Αλλά για πολύ αίσχος μιλάμε!




    Πέτρο μου τα ποσά αυτά που γράφεις ..επέτρεψε μου αλλά είναι μηδαμινά!!
    Λέμε πως το 2006 ο Μικης Θεοδωράκης πήρε 197.000 ευρω για να προβαλει όλο του το έργο ????????
    Ημαρτον δηλαδή!!!!Σε αξία αυτά τα χρήματα τα παίρνει ενα μεγαλοστέλεχος
    (υπάλληλος) πολυεθνικής στην Ελλαδα ως μισθό σε ένα χρόνο.Του φτάνουν για να πηγαινει μόνο δυο φορές το μήνα στον Μαζωνάκη το Γιώργο και άντε και καμιά Μυκονο για λίγες μέρες όμως.Παίρνει και δάνειο μάλιστα για να παρει αυτοκίνητο.
    Και ο Μικης με αυτά έπρεπενα πληρώσει ορχήστρες μουσικούς και δεν ξέρω και εγω΄τι αλλο!!!!!

    Για το θέμα της εκκλησιαστικής περιουσίας συμφωνώ και επαυξάνω!
    Στο σφυρί όλα πούλημα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 10-11-2006 19:56 ]