ελληνική μουσική
    471 online   ·  210.879 μέλη
    kozanitis
    15.12.2006, 18:54
    Με αεροπλάνα και βαπόρια

    και με τους φίλους τους παλιούς

    τριγυρνάμε στα σκοτάδια

    και όμως εσύ δεν μας ακούς.

    Δεν μας ακούς που τραγουδάμε

    με φωνές ηλεκτρικές μες στις υπόγειες στοές,

    ώσπου οι φωνές μας συναντάνε τις βασικές σου τις αρχές...

    Ο πατέρας μου ο Μπάτης ήρθε από την Σμύρνη το εικοσιδυό

    και έζησε πενήντα χρόνια,σαν πρόσφυγας σε ένα κατώι μυστικό.

    Σε αυτόν τον κόσμο όσι αγαπούνε τρώνε βρώμικο ψωμί

    κι οι πόθοι τους ακολουθούνε υπόγεια διαδρομή...

    Χτες το βράδυ είδα ένα φίλο

    σαν ξωτικό να τριγυρνα

    πάνω στην μοτοσυκλέτα

    και πίσω τρέχανε σκυλιά...

    Σήκω ψυχή μου δώσε ρεύμα,βάλε στα ρούχα σου φωτιά,

    βάλε στα όργανα φωτιά,

    να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,

    η τρομερή μας η λαλιά...


    Πως σας φαίνεται? Διονύσης Σαββόπουλος πρώτη εκτέλεση και δεύτερη μαζί με την Σωτηρία Μπέλλου...Τρίτη εκτέλεση από την ίδια... Τέταρτη και διασκευμένη από τον Γιάννη Κούτρα....
    vero
    15.12.2006, 21:42
    ωραιος!!!!
    Lansetris
    15.12.2006, 21:49
    Τραγούδι συγκλονιστικό, στα καλύτερα τραγούδια του αιώνα που πέρασε και αυτού που...θα έρθει!! Προτιμώ τη δεύτερη εκτέλεση Σαββόπουλου - Μπέλλου, οι φωνές τους δένουν με ένα μεγαλειώδη τρόπο!
    nalpha
    15.12.2006, 22:12
    Λίγο πιο ξεκάθαρο το θέμα του τόπικ και για μένα που είμαι...ξανθιά ?

    kozanitis
    15.12.2006, 22:19
    απλ μιλαμε για το μεγαλειο ενος τραγουδιου που ειναι γραμμενο ανεξιτηλα στο μυαλο ολων της περασμενης εικοσαετιας και σιογυρα θα μετραει για πολυ ακομα....μοναδικη η εμπιρια στο gazarde όπου με τον σαββοπουλο να εχει μια απο τις καλύτερες βραδιες της ζωης του αναγκασε την αλεξιου να βαλει τα κλαμματα...για τετοιο τραγουδι μιλαμε.....για τετοια ερμηνευτικη ιδοτητα που εχει ο νιονιος.........
    vero
    15.12.2006, 22:23
    wraios!!!!!!!

    swsta kai egw pou eimai xanthia to katalava!!!!
    poison_girl
    15.12.2006, 23:43
    auto to kommati mou arese k mou aresei para polu!mporei na mhn einai ths epoxhs mou ths genias mou alla m aresei paaaaaaaaaaaaaaaaaaaara polu!
    SOKRATISKARAVIDAS
    16.12.2006, 00:50
    Παράθεση:

    Το μέλος nalpha στις 15-12-2006 στις 22:12 έγραψε...

    Λίγο πιο ξεκάθαρο το θέμα του τόπικ και για μένα που είμαι...ξανθιά ?



    Το θεμα θα μπορουσε να ειναι "Η μαλακια παει συνεφο εδω μεσα....".....
    Καποιοι πιτσιρικαδες ανακαλυψαν τον Σαβοπουλο(και οχι μονο)τον Σιδηροπουλο,τον Ασιμο κλπ,και μας τα πρηζουν με τις μαλακιες τους.....
    Η αλλιως.....ενα βημα εμπρος,δεκα πισω.......
    Orfeus
    16.12.2006, 01:39
    Παράθεση:

    Το μέλος SOKRATISKARAVIDAS στις 16-12-2006 στις 00:50 έγραψε...

    Το θεμα θα μπορουσε να ειναι "Η μαλακια παει συνεφο εδω μεσα....".....
    Καποιοι πιτσιρικαδες ανακαλυψαν τον Σαβοπουλο(και οχι μονο)τον Σιδηροπουλο,τον Ασιμο κλπ,και μας τα πρηζουν με τις μαλακιες τους.....
    Η αλλιως.....ενα βημα εμπρος,δεκα πισω.......



    Το θέμα είναι ότι θα μπορούσες να μη γράφεις στα topics που δεν σε ενδιαφέρουν.
    Τόσο απλό είναι το θέμα!!!
    nalpha
    16.12.2006, 12:19
    Βρε παιδιά μου δε διαφωνώ ότι πρόκειται για συγκλονιστικό τραγούδι,όμως
    δε νομίζω πως προσφέρεται για συζήτηση.
    Εκτός εάν στο τοπικ δώσουμε πιο γενικό τίτλο π.χ. λατρεμένα μας τραγούδια.

    Και για το συγκεκριμένο τόπικ εγω θα έβαζα τίτλο "Μουσική και μέσα μεταφοράς"

    Και θα συνεχιζα με το υπέροχο¨Πάρε τη ταχεία" της Βιτάλη

    και το "Κλείνω κι έρχομαι,έρχομαι φτάνω,με το πρώτο το αεροπλάνο" από
    Πορτοκάλογλου,Μητροπάνο.

    Ουφ! Τα βάλαμε σε μια σειρά.

    ΦΙΛΑΚΙΑ
    aggeliki
    16.12.2006, 16:09
    Αγαπημένο...


    Συμπληρώνω ότι υπάρχει εκτέλεση και από τη Λένα Πλάτωνος....
    asimov_gr
    16.12.2006, 22:01
    Παράθεση:

    Το μέλος SOKRATISKARAVIDAS στις 16-12-2006 στις 00:50 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος nalpha στις 15-12-2006 στις 22:12 έγραψε...

    Λίγο πιο ξεκάθαρο το θέμα του τόπικ και για μένα που είμαι...ξανθιά ?



    Το θεμα θα μπορουσε να ειναι "Η μαλακια παει συνεφο εδω μεσα....".....
    Καποιοι πιτσιρικαδες ανακαλυψαν τον Σαβοπουλο(και οχι μονο)τον Σιδηροπουλο,τον Ασιμο κλπ,και μας τα πρηζουν με τις μαλακιες τους.....
    Η αλλιως.....ενα βημα εμπρος,δεκα πισω.......

    Εγω παλι φιλε μου θα ελεγα να εισαι πιο κοσμιος και να σεβαστης οτι σου δινετε ενα βημα να λες την αποψη σου για καποια θεματα και οχι να προκαλεις.
    Αν δεν ειναι για εσενα ενδιαφερουσα η κουβεντα μην συμμετεχεις.
    dimko
    16.12.2006, 22:37
    Προτιμώ την εκτέλεση του Βρώμικου Ψωμιού...

    (Δεν έχω ανακαλύψει ακόμα τη Μπέλλου... )
    BOYDAS
    17.12.2006, 18:26
    κυριε καραβιδα δηλαδη εσυ γεννηθηκες και αυτοματα ηξερες την Μπελου?τον Ασιμο?τον Σιδηροπουλο? ως προς τι το πνευμα?
    καλυτερα λοιπον αφου το θες ετσι αντε να βρεις καμια γυναικα να ξελαμπικαρει το μυαλο σου και μετα μιλας για τα πιτσιρικια που τοσο σε ενοχλουν λες και εσυ δεν υπηρξες πιτσιρικι,.κυριε καραβιδα...
    Sokratis_71
    17.12.2006, 19:13
    Επειδη αυτο το site "ασφυκτια" απο την δημοκρατικοτητα κι ελευθερια λογου,διαχειριστων και της παρεας του.......(ξερω οτι παλι θα με "φιμωσει" ο Big Jorje....καθ`οτι οποιος δεν ειναι μαζι του δεν εχει δικαιωμα να εκφραζεται!!!)Τελευταια μου απαντηση πριν την οριστικη μου διαγραφη...... κλαψ,κλαψ...
    .Οταν μαθετε να αντεχετε και διαφορετικες αποψεις ,οσο ακραιες και να ειναι αυτες θα μαθετε και τι θα πει πολιτισμος κι ελευθερια λογου.Σας πειραξαν εκφρασεις καθημερινοτητας που ολοι σας πιπιλατε ολη μερα αλλα εδω το παιζετε οσιες παρθενες ....
    Ο μουσικος σας παραδεισος καθε αλλο παρα παραδεισος ειναι......κι εχετε υπ`οψιν οτι οι πραγματικοι μουσικοι δεν χαραμιζουν τις πολυτιμες ωρες τους σερφαροντας σε τετοια site,που το μονο που προσφερουν ειναι να ικανοποιουν τη ματαιοδοξια κι ασχετοσυνη των δημιουργων τους και του συναφιου τους.Γλυφετε ο ενας τον αλλον δημιουργωντας λυκοφιλιες και η πλειονοτητα της αρθρογραφιας καταναλωνεται σε .....μαλακιες....!!!!Το site σας εχει καταληφθει απο 15 χρονα και απο καποιους μεγαλυτερους που δε λενε να μεγαλωσουν.Υπαρχουν βεβαια και οι συμφεροντολογοι που προσπαθουν να προωθησουν την δουλεια τους και να ωφεληθουν.Με λιγα λογια αποτυχατε.Βρειτε μου εστω κι εναν σοβαρο μουσικο με ηθος και σεμνοτητα που να ασχοληθηκε ποτε μαζι σας.
    Χαρισμα σας τα νταλαρακια ,τα πυξ-λαξακια,τα σιδηροπουλακια,τα ασημακια,κλπ
    Εκει εχετε μεινει να μασατε την ιδια καραμελα.
    Οσο για τον ΒΟΥΔΑ.......μπορεις να συνεχισεις να αυνανιζεσαι μιας κι απ`οτι φαινεται εκει εχεις μεινει ακομη.
    Και για οσους δεν καταλαβαν.....ή γι`αυτους που κρυβονται πισω απο σοφιστικε ψευδωνυμα.... ειμαι ο Σωκρατης που "φιμωθηκα" απο τα μεγαλα "κεφαλια" που σας δημαγωγουν στον μουσικο παραδεισο της νιρβανας σας.........Περαστικα σε ολους.....Παω στην κολαση......
    Orfeus
    17.12.2006, 20:28
    Μου αρέσει πάντως που ενώ δηλώνετε ότι το site "δεν σας κάνει", δημιουργείτε συνεχώς καινούργια nicks για να κάνετε επανεγγραφή...

    Στο καλό...

    www.Orfeus.musicheaven.eu & Jai Guru Deva Om!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 17-12-2006 20:30 ]


    maspa
    17.12.2006, 20:37
    Παράθεση:

    Το μέλος Sokratis_71 στις 17-12-2006 στις 19:13 έγραψε...

    Επειδη αυτο το site "ασφυκτια" απο την δημοκρατικοτητα κι ελευθερια λογου,διαχειριστων και της παρεας του.......(ξερω οτι παλι θα με "φιμωσει" ο Big Jorje....καθ`οτι οποιος δεν ειναι μαζι του δεν εχει δικαιωμα να εκφραζεται!!!)Τελευταια μου απαντηση πριν την οριστικη μου διαγραφη...... κλαψ,κλαψ...
    .Οταν μαθετε να αντεχετε και διαφορετικες αποψεις ,οσο ακραιες και να ειναι αυτες θα μαθετε και τι θα πει πολιτισμος κι ελευθερια λογου.Σας πειραξαν εκφρασεις καθημερινοτητας που ολοι σας πιπιλατε ολη μερα αλλα εδω το παιζετε οσιες παρθενες ....
    Ο μουσικος σας παραδεισος καθε αλλο παρα παραδεισος ειναι......κι εχετε υπ`οψιν οτι οι πραγματικοι μουσικοι δεν χαραμιζουν τις πολυτιμες ωρες τους σερφαροντας σε τετοια site,που το μονο που προσφερουν ειναι να ικανοποιουν τη ματαιοδοξια κι ασχετοσυνη των δημιουργων τους και του συναφιου τους.Γλυφετε ο ενας τον αλλον δημιουργωντας λυκοφιλιες και η πλειονοτητα της αρθρογραφιας καταναλωνεται σε .....μαλακιες....!!!!Το site σας εχει καταληφθει απο 15 χρονα και απο καποιους μεγαλυτερους που δε λενε να μεγαλωσουν.Υπαρχουν βεβαια και οι συμφεροντολογοι που προσπαθουν να προωθησουν την δουλεια τους και να ωφεληθουν.Με λιγα λογια αποτυχατε.Βρειτε μου εστω κι εναν σοβαρο μουσικο με ηθος και σεμνοτητα που να ασχοληθηκε ποτε μαζι σας.
    Χαρισμα σας τα νταλαρακια ,τα πυξ-λαξακια,τα σιδηροπουλακια,τα ασημακια,κλπ
    Εκει εχετε μεινει να μασατε την ιδια καραμελα.
    Οσο για τον ΒΟΥΔΑ.......μπορεις να συνεχισεις να αυνανιζεσαι μιας κι απ`οτι φαινεται εκει εχεις μεινει ακομη.
    Και για οσους δεν καταλαβαν.....ή γι`αυτους που κρυβονται πισω απο σοφιστικε ψευδωνυμα.... ειμαι ο Σωκρατης που "φιμωθηκα" απο τα μεγαλα "κεφαλια" που σας δημαγωγουν στον μουσικο παραδεισο της νιρβανας σας.........Περαστικα σε ολους.....Παω στην κολαση......




    Παράθεση:

    Το θεμα θα μπορουσε να ειναι "Η μαλακια παει συνεφο εδω μεσα....".....
    Καποιοι πιτσιρικαδες ανακαλυψαν τον Σαβοπουλο(και οχι μονο)τον Σιδηροπουλο,τον Ασιμο κλπ,και μας τα πρηζουν με τις μαλακιες τους.....
    Η αλλιως.....ενα βημα εμπρος,δεκα πισω.......



    Έλεος πια..... ΕΛΕΟΣ!!