ελληνική μουσική
    531 online   ·  210.844 μέλη

    Διαγραφή του μέλους semplice

    margo
    19.12.2006, 15:04
    Ακραία κίνηση θεωρώ την ΔΙΑΓΡΑΦΗ του Κωνσταντίνου από το site.

    Διάβασα τους λόγους που παραθέτει ο Χόρχε στο τόπικ"προσφορά βοήθειας,από τη θεωρία στην πράξη".Το συγκεκριμένο τόπικ έχει πλέον κλειδωθεί.
    Γι αυτό ανοίγω αυτό το νέο θέμα για να ρωτήσω.
    Επι μήνες λέει ο Χόρχε ότι ο Κωνσταντίνος επιτίθεται στους συντονιστές και τους "κατηγορεί"για διάφορα πράγματα.Αναφέρει επίσης ότι όλα αυτά τα ανέχονται τόσο καιρό και εξακολουθούσαν να δίνουν βήμα σε αυτόν να γράφει,όπως σε όλους μας.Τώρα όμως πρέπει να διαγραφεί επειδή είπε κάτι στην Νεκταρία(gate).
    Κάτι που,όπως λέει ο Χόρχε είναι προσπάθεια διάσπασης της ομάδας των συντονιστών του site..αν και ο ίδιος πιστεύει ότι δεν ήταν αυτός ο στόχος του Κωνσταντίνου..
    Δηλαδή αυτός είναι λόγος να διαγραφεί?
    Νομίζω ότι θα μπορούσε η Νεκταρία απλώς να απαντήσει στον Κωνσταντίνο γι αυτά που της είπε..
    Είναι τόσο "επικίνδυνος"ο Κωνσταντίνος και τόσο "ευάλωτη"η ενότητα της ομάδας των συντελεστών του site για να διασπαστεί από κάτι που είπε ένα μέλος?


    Διαφωνίες έχουν υπάρξει αμέτρητες στο forum ανάμεσα σε διάφορα μέλη.
    Δεν είδα ποτέ να γίνει διαγραφή μέλους και πολλές φορές ούτε καν παρατήρηση παρότι εκτοξεύτηκαν βαρείς χαρακτηρισμοί..

    Θα ήθελα πάντως τη γνώμη σας για αυτή την κίνηση.

    jorge
    19.12.2006, 15:15
    Η διάσπαση σε στρατόπεδα που επιχειρεί να κάνει ο κύριος εδώ και μήνες, ναι, είναι κάτι επικίνδυνο για το MusicHeaven.

    Όλη η απάντησή μου είναι διαθέσιμη στο σχετικό topic.

    Είναι πολύ σκληρό να θάβεις τα ξύλινα σπαθιά σου
    και ξαφνικά να μεγαλώνεις με χίλια δυο γιατί

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 19-12-2006 16:34 ]


    jorge
    19.12.2006, 16:44
    Το θέμα ξεκλειδώνεται μια και αρκετοί ζήτησαν να πάρουν θέση. Άλλη μια απόδειξη οτι ούτε κλίκες συντονιστών υπάρχουν, ούτε "κοινή γραμμή", ούτε συντονισμένες επιθέσεις. Πανω απ' όλα ο καθένας υποστηρίζει όσα πιστεύει ο ίδιος.

    Θα παρακαλέσω σε συζήτηση κόσμια και με επιχειρήματα.


    ΥΓ. Ξεκαθαρίζω πως δεν τίθεται σε καμία περίπτωση θέμα επιστροφής του συγκεκριμένου μέλους στην κοινότητα, μη μου ζητήσετε κάτι τέτοιο λοιπόν.

    nefos
    19.12.2006, 16:46
    @ Μargo, οποιαδήποτε είδους σχέση μεταξύ ανθρώπων για να κρατηθεί σε ισορροπία, οφείλουν όλα τα άτομα που αποτελούν αυτή τη σχέση να έχουν ανοιχτό μυαλό, ψυχραιμία και μια κάποια διαλλακτικότητα.

    Προτού γίνω συντονίστρια τα "έχωνα" στα μέλη που είχαν αντιδράσεις παρόμοιες του μέλους semplice. Τώρα όμως ως συντονίστρια προσπάθησα να είμαι ήρεμη, συχνα "τον έκανα γαργάρα" τον semplice κι έψαχνα μήπως εγώ τα βλέπω τα πράγματα μονοδιάστατα.

    Μπορώ άνετα να ρίξω τα πυρά μου σε οποιονδήποτε διαφωνεί μαζί μου, αλλά δεν το κάνω συνειδητά.

    Όπως έγραψα και στο topic που κλειδώθηκε, το θέμα κατήντησε γελοίο.



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nefos στις 19-12-2006 16:48 ]


    margo
    19.12.2006, 16:50
    Πολλοί έγραψαν στο blog του Βασίλη 23 όση ώρα ήταν κλειδωμένο το θέμα.
    Έστω και με copy-paste θα παρακαλούσα να μεταφέρετε τις απόψεις σας εδώ για να μπορούν να τις δουν όλοι και γιατί ίδρωσα μέχρι να ξεκλειδώσει..
    prosilios
    19.12.2006, 16:50
    θεωρώ την διαγραφή κατάφωρα άδικη πράξη..
    όταν προ ημερών στο σάιτ προβλήθηκε η φωτογραφία του Πανούση με χλευαστική ,προς πρόσωπα και αντικείμενα που για κάποιους από εμας θεωρούνται ιερά ,ενδυμασία χωρίς πρόβλημα....
    όταν με αφορμή τον ίδιο τραγουδοποιό κάποιοι εξέφρασαν την αντιληψη πως μπορεί να λέγεται εν ονοματι της τεχνης οτιδήποτε,όσο ακραίο κι αν είναι...
    ε,συχωρέστε με η λογική "μιλά ενάντια στους συντονιστές αρα τον διαγράφω" ακούγεται στα αυτιά μου αδιανόητη!!!
    δηλαδή:βρίζετε όποιον και όπως θέλετε αλλά όχι εμάς ή πειτε τις βρισιές τραγουδιστά ώστε να θεωρηθεί "τέχνη" ....

    οι συντονιστες λοιπον "uber alles"?????...

    σε κανενα φορουμ δεν συμβαινει αυτο!!!γνωρίζω τα φορουμ από το 2000.σε κάποια είμαι διαχειριστής και σε άλλα συντονιστής.

    διαγραφονται μελη μονο όταν υβριζουν,χυδαιολογουν αλλά ποτέ επειδή εξεφρασαν γνώμη αντίθετη από των διαχειριστών...
    απορω πώς εγινε αυτό μεταξυ ανθρωπων που εχουν βρεθει από κοντα κι εχουν πιει κι ενα ποτηρι κρασί...
    θα παρακαλουσα να ανακληθει η διαγραφη που στην τελική αδικεί τον διαγράψαντα και όχι τον διαγραφέντα,τον οποίο μάλλον επιβεβαιώνει...

    όχι ως κίνηση για τις ημέρες που έρχονται ,οι οποίες για καποιους δεν σημαίνουν απολυτως τίποτε, αλλά ως κίνηση δικαιoσύνης και τηρησης ίσων μέτρων και σταθμών...

    όποιος έχει μάτια βλέπει....

    ---------
    "της Δικαιοσύνης Ηλιε νοητέ και Μυρσίνη Εσύ δοξαστική μη ,παρακαλώ Σας, μη λησμονάτε ...."

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : prosilios στις 19-12-2006 16:59 ]


    jorge
    19.12.2006, 16:54
    Αν πετάγαμε στην πυρά όσους είχαν διαφορετική άποψη από τη δική μας, δε θα υπήρχε αυτή η κοινότητα. Δεν ισχύει λοιπόν οτι καίμε όποιον έχει διαφορετική άποψη. Εχουμε 30.300 εγγραφές και έχουν γίνει ban το πολύ 20.

    uNick
    19.12.2006, 16:55
    Μεταφέρω ακριβώς αυτά που έγραψα στο blog του Βασίλη, και τα οποία δεν είναι για λαϊκή κατανάλωση αλλά - πιστεύω - αποτελούν" τροφή για σκέψη:

    Παράθεση:
    ...Γιώργο μου, μήπως με αυτό το ban "συνεισφέρεις" στο χτίσιμο μιας τέτοιας πεποίθησης*? Ναι, ήταν εριστικός ο semplice, και το πρόβλημα αυτό είχε δημιουργηθεί και σε άλλα topics - σε διαφορετική ίσως κλίμακα. Μήπως τον ηρωοποιείς με το ban? Σαν φίλος πάνω από όλα, αλλά και σαν μέλος του mh, σου λέω ότι ίσως και να μην έπραξες σωστά. Και στο λέω δημόσια, για να καταλάβουν μερικοί που με έχουν κατηγορίσει και προσωπικά στο παρελθόν για φασισμούς και κλίκες ότι δεν είμαστε κλίκα εγώ κι εσύ. Είμαστε 2 άνθρωποι που "συμπλέουν" σε κάποια θέματα και διαφωνούν σε άλλα. Αντιλαμβάνομαι τις ανησυχίες σου σε σχέση με την ύπαρξη καλού κλίματος στο site, αλλά από την άλλη νομίζω πως η κίνηση να ban-άρεις τον semplice του δίνει το δικαίωμα να πιστεύει ότι είχε δίκιο σε όσα έλεγε σχετικά με την ελευθερία έκφρασης στο forum. Και επιπλέον, ακόμα χειρότερα, ίσως και άλλοι να βρουν "πάτημα" να λένε διάφορα...
    Προσωπικά δεν σε παρεξηγώ γιατί ξέρω ποιός είναι ο Γιώργος και πώς σκέφτεται. Σκέψου όμως πώς θα αντιληφθεί την κατάσταση κάποιος που δεν σε γνωρίζει προσωπικά αλλά μόνο ως διαχειριστή του mh...



    ( * αναφερόμουν στην πεποίθηση κάποιων ότι στο mh γίνονται διακρίσεις, υπάρχει επιλεκτική λογοκρισία και άλλα τέτοια... στα οποία δεν συμφωνώ και το έχω πολλάκις εκφράσει δημοσίως)

    KIT_KAT
    19.12.2006, 16:57
    Έχουν γίνει και παρατηρήσεις και διαγραφές και μεγάλες φασαρίες. Επειδή σε κάποιες από αυτές έτυχε να γνωρίζω κάποια πράγματα (και πάλι προφανώς όχι όλα), απλά λίγο να έχουμε υπόψη πως εκτός από αυτά που φαίνονται και γίνονται γνωστά υπάρχουν και αυτά που δε γίνονται. Από εκεί και πέρα όσο κι αν μπορεί να έχω συμφωνήσει με το Semplice και διαφωνήσει με τον Παναγιώτη, πραγματικά το να βλέπουμε συνωμοσίες παντού είναι λίγο κουραστικό. Άλλωστε (ελπίζω να μη σας το χαλάω αλλά..) ένα σάιτ είναι. Στην τελική αν με ενκευρίσει ο Χόρχε ή κάποιος μοντ ή όποιος άλλος, έχω την επιλογή να κλείσω τον υπολογιστή μου και να πάω να βρω την... άλλη μου παρέα, που αποτελείται μόνο από άτομα που επιλέγω εγώ. Το διαδίκτυο έχει και το κόστος του... μήπως το παίρνουμε πιο σοβαρά απ'ότι του αξίζει; Δεν είμαστε εδώ για να βάλουμε τους άλλους στη θέση τους ούτε για να συμφωνούμε μαζί τους πάντα. Σιγά πια.
    kifa
    19.12.2006, 16:58
    Πανω απ ολα ειμαστε μια μουσικη κοινότητα με αγαπη για τη μουσική και με ευαισθησίες περαν απ αυτης .. Ο καθενας μας που ανηκει εδώ ειναι υπεύθυνος για τις πράξεις του αρκεί να μην προσβάλει κανεναν ...

    Προσωπική εκτιμηση ειναι οτι ο Διαχειριστής του site μπορεί να παρεμβαίνει όπου εκείνος νομίζει οτι υπάρχει κάποιου είδους "κατάχρησης" και μη σεβασμού οπότε και λειτουργεί ανάλογα ..

    Το ΜΗ δεν δημιουργεί καταστασεις και αντιπαραθέσεις .. δημιουργεί μουσικότητα και αλληλεγγύη μεταξύ των μελών του ..

    Όποιος δεν μπορει να ακολουθήσει αυτη την οδό ... ας το ξανασκεφτεί μήπως και δεν ανήκει σε αυτη τη κατηγορία μέλους ...

    Εν κατακλείδι συμφωνώ με τον Χόρχε .. πανω απ ολα σεβασμός ...


    Tziamourani
    19.12.2006, 17:00
    .....Εγώ πάντως για να είμαι ακριβοδίκαιη (όπως είπε και ο Γιώργος στο blog vasilis23), θα ήθελα να μάθω και πως νιώθει ο semplice τώρα...και τι έχει να πει...έτσι για να τον ακούσουμε όλοι....είναι όντως πολύ ακριβοδίκαιο αυτό ....να μιλάμε για κάποιον τόση ώρα και αυτός να μην μπορεί να πει λέξη....


    Και μη μου πείτε τώρα πως ο semplice μόνος του τα έγραφε αυτά που έγραψε γιατί το ακριβοδίκαιο...θα γίνει πολύ φτηνό !

    Πολλοί έβαλαν το χεράκι τους...ΑΠΟΡΙΑ : κάηκαν και αυτοί ?



    vasilis23
    19.12.2006, 17:01
    Παράθεση:
    Δηλαδη το να λεει ο καθενας την αποψη του ειναι κακο ρε παιδια....?Μην του δινετε σημασια στην τελικη....δεν ξερω ποιος ειχε δικιο και αδικο....και γενικως εγω κοιταω την ανθρωπινη πλευρα....του να βοηθησει καποιος και να κανει κατι γιαυτον τον κοσμο...ναι ρε παιδια!Στην τελικη δεν με ενδιαφερει καμια κοντρα...ουτε μπλεχτηκα ποτε σε καμια απο αυτες....αλλα τωρα...παμε να βοηθησουμε καποια παιδακια....και γινεται ολο αυτο?γιατι...................
    Δημοκρατια εχουμε.....ακομα και αν ενα "παιδι"....οπως νομιζει ο καθενας φυσικα οτι ειναι καποιος.....,κανει κατι....το κλεινουμε στην απομονωση....?Αγαπη ρε παιδια.....Χριστουγεννα ερχονται.....


    Παράθεση:
    Ωραια.....εγω απλα ζηταω να ανακληθει η διαγραφη και να συνεχιστει το τοπικ γιατι πιο μεγαλη αναγκη εχουν αυτα τα παιδια που θα βοηθηθουν απο τις κοντρες των μεγαλυτερων....Δεν ειπα οτι εχεις αδικο....φταει και ο Semplice....αλλα τετοιες μερες....ας ειμαστε πιο ανθρωπινοι....αν εχει λαθος θα το καταλαβει...αυτα ειχα να πω και ευχομαι καλες γιορτες σε ολους μας και πανω απο ολα υγεια σε ολο τον κοσμο...εχουμε αναγκη απο αγαπη ολοι μας...ΟΛΟΙ! :)



    jorge
    19.12.2006, 17:10
    Κάτι τελευταίο και από εμένα για το φαινόμενο "Σεμπλις" που τους τελευταίους μήνες έχει κάνει πολλούς από τους βασικούς συντελεστές του MusicHeaven να χάσουμε την όρεξή μας...

    Εδώ και πολύ καιρό κατηγορεί το MusicHeaven πως υπηρετούμε "τη νέα τάξη πραγμάτων", την "παγκοσμιοποίηση" και οτι στοχεύουμε στον "...ξεριζωμό καθε θρησκευτικου , πατριωτικού συναισθηματος, παράδοσης και παραχάραξη της ιστορίας".

    Όλα τα παραπάνω είναι απλώς αστεία, καθώς το MusicHeaven διαρκώς προωθεί και στηρίζει ότι έχει να κάνει με την παράδοση. Στο e-Περιοδικο υπάρχουν 2 μόνιμες στήλες περί παράδοσης, στα 2 τελευταια Live φέραμε τον κόσμο μας κοντά στην παραδοσιακή μουσική, στηρίξαμε με διαγωνισμούς την Ποίηση, φιλοξενούμε δεκάδες άρθρα για παραδοσιακά όργανα, βυζαντινή μουσική, έχουμε υπάρξει χορηγοί επικοινωνίας σε CDs παραδοσιακής-βυζαντινής μουσικής και έχουμε πάρει συνεντεύξεις από σπουδαίους εκπρόσωπους της παράδοσης (Χ.Αηδονίδης, Λ.Χαλκιάς και σε λίγο ο Σ.Σιάτρας) οι οποίοι μάλιστα έχουν παραδεχθεί μέσα από τις συνεντεύξεις τους το σημαντικό ρόλο του MusicHeaven στην προσπάθειας διατήρησης της παράδοσης.

    Και βγαίνει τώρα ο κ.Σεμπλις και μας κάνει κήρυγμα οτι προωθούμε τη νέα τάξη πραγμάτων. Και μας κατηγορεί για "υποκρισία", "αυθαιρεσία" σε διαχειριστικά ζητήματα και "αλαζονεία". Μας κάνει μάθημα ένας κύριος που έχει προσφέρει το απόλυτο μηδέν στην ανάπτυξη του site. Ένας κύριος που δεν έχει στείλει ούτε μία δημοσίευση, που δεν έχει γράψει ούτε ένα άρθρο, που δεν έχει πάρει καμία πρωτοβουλία να κάνει ποτέ κάτι δημιουργικό για την κοινότητα. Ακόμα και το topic που άνοιξε, είδατε που το πήγε. Χωρίς να προκληθεί από κανέναν (ίσα ίσα εγώ του είπα και καλή επιτυχία), το μετέτρεψε σε αντιδικτατορικό αγώνα. Διαρκώς κάνει κηρύματα, διαρκώς κολακεύει, διαρκώς προσπαθεί να βρει "συμμάχους" που να τον στηρίξουν σε αυτά που λέει, στον "αγώνα" του κατά του κατεστημένου. Μόνο αυτό κάνει όλους αυτούς τους μήνες και έχει δημιουργήσει την αίσθηση ενός "πολέμου" ανάμεσα στους μεν και στους δε.

    Ακόμα και αυτό όμως, εμείς το δεχόμαστε και του παραχωρούμε το βήμα παντού. Στα σχόλια του Περιοδικού, στο Forum, στα ΠΜ, παντού. Γράφει παντού, για τα πάντα, κάνοντας ακόμα και σχόλια ρατσιστικά. Τον αφήσαμε παρολ' αυτά να τα γράφει. Κακώς; Ίσως κακώς και σε αυτό αναλαμβάνω την ευθύνη.

    Τώρα όμως κάνει οτι πιο άσχημο θα μπορούσε να κάνει κάποιος. Λέει στην Gate, τον άνθρωπο που έχει βοηθήσει όσο κανείς άλλος στη διατήρηση του υψηλού επιπέδου του site τόσα χρόνια, οτι οι υπόλοιποι συντονιστές "της στριμώχνουμε την ψυχή", την κάνουμε να "απολογείται", οτι οι απόψεις της "θα διώκονται" (από εμάς)
    και ένα σωρό άλλα.

    Πρόκειται λοιπόν για ξεκάθαρη προσπάθεια διάσπασης του MusicHeaven και της Ομάδας Ανάπτυξης. Δε λέω οτι υπάρχει τέτοιος στόχος από τον συγκεκριμένο κύριο. Δεν ξέρω και δε θέλω να βρεθώ στο μυαλό του. Κρίνω απλά από τα γεγονότα.

    Και ως υπεύθυνος αυτού του ιδιωτικού χώρου, έχω την υποχρέωση και το δικαίωμα να τον προστατεύσω από τέτοια φαινόμενα που δε συνάδουν με τον μικρόκοσμο που θέλουμε να δημιουργήσουμε.
    heartbreak-kid
    19.12.2006, 17:11
    από την στιγμή που ο σεμπλιτσε δεν επιστρέφει, η συζήτησι πρέπει να κυμανθή αλλού. δηλαδή, στο από δω και πέρα.ήμουν πάντα εναντιον της διαγραφής μελών, αλλά και πάντα "εξω από τον χορο". ούτε ευθύνη συντονιστού είχα, ούτε διαχειριστού. το θέμα είναι ότι ανάμεσα μας υπάρχουν άνθρωποι αρκετά αρτηριοσκληρωτικοί στις απόψεις τους, πού θεωρούν site όπως το ΜΗ ταυτόχρονα δημιούργημα της νέας τάξης αλλά και δούρειο ίππο τους για να περάσουν τις αντίθετες απόψεις τους. ή αντίστοιχα να το θεωρούν υπερβολικά συντηρητικό και κλικαδόρικο αλλά ταυτόχρονα να εκμεταλλεύονται την όποια ελευθερία για να προβάλλουν τα πιτεύω τους. μέχρι του σημείου της διαγραφής οιουδήποτε εξ αυτών λογικό είναι να έχη προηγηθή ακραία συμπεριφορά, υβρεολόγιο και παράβασι κανόνων. δεν εχει αξία να κάνουμε φλασμπακ στα γραφομενα του σεμπλιτσε ουτε να τα χαρακτηρισουμε αφού έτσι κι αλλιώς δεν μπορεί να τα διαβάση. έχει αξία όμως να δίνεται μια προειδοποίησι στον υποψήφιο για ban (και όχι διαγραφή) να εξηγήση κάποια πράγματα. έστω κι αν αυτό εχει γίνει κατ'επανάληψιν, όταν το ban δεν γίνεται για λογους υβρεολογίου, τότε εξαντλείς τα περιθώρια.
    επαναλαμβάνω ότι δεν μιλάω αποκλειστικά για τον σεμπλιτσε που έτσι κι αλλιως αποτελεί παρελθόν και πού ούτε ο ιδιος θα θέλη να επανάλθη, πια(εγώ τουλάχιστον δεν θα επέστρεφα).
    τονίζω απλώς, όσο πιο γένικα μπορώ τον φόβο μου φια συγκεκαλυμμένες απόψεις κάποιον από δω και πέρα, κάτω από τον φόβο του φαινομένου semplice. ένα διχασμένο φόρουμ προκαλεί περισσότερους και μεγαλύτερους τριγμούς παρά ένα ενωμένο. και αυτή την στιγμή η ενότητα έχει τεθή υπό αμφισβήτησι.
    αυτά

    ἄνευ...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : heartbreak-kid στις 19-12-2006 17:13 ]


    stuff
    19.12.2006, 17:32
    Ισως τωρα να σκεφτουμε καποιοι πως οι ακραιες καταστασεις απαιτουν και ακραια μετρα,καποιοι αλλοι που δεν ξερουν καλα το ΜΗ και πως λειτουργει,μπορει να σκεφτουν:"πω-πω,δηλαδη τωρα πρεπει να προσεχω τα λογια μου;"

    Δεν θελω να παρω θεση,αλλα ας αναλογιστουμε λιγο τις συνεπειες που εχουν τετοιες εξελιξεις για το ΜΗ.Που αν μην τι αλλο,δεν του αρμοζουν.

    Δεν θα παρω το μερος κανενος γιατι για τον καθενα απο εμας το ΜΗ σημαινει διαφορετικο πραγμα.Αυτα.-
    alex3
    19.12.2006, 17:37
    Εγώ πάντως, που είμαι νέος στο ΜΗ και παρακολουθώ πιο πολύ, παρά συμμετέχω, πρέπει να σας πω ότι πρόλαβα να εκνευριστώ αρκετές φορές από την εμμονή όχι στις απόψεις του(σεμπλίς), αλλά στο να τις δεχτουν οι άλλοι ως σωστές...και μάλιστα, με μια επίφαση ανεκτικότητας...ή τουλάχιστον αυτή είναι η αίσθησή μου...
    megaloserwtikos
    19.12.2006, 17:41
    Η γνώμη μου είναι ότι η διαγραφή δεν είναι δικαιολογημένη.
    Παρ' όλο που ανήκω στους ανθρώπους που έχω πολλές διαφωνίες (έχω βέβαια και πολλές συμφωνίες) με τον Σέμπλις, πολλές φορές η ορμητικότητα του δίνει μια εικόνα πολύ εμπαθής και ακραία που δεν τον βοηθά (κάτα την γνώμη μου) να γίνεται κατανοητός.
    Αλλωστε κι εγώ όταν ψυχράνθηκα και σταμάτησα να γράφω ( με το θέμα του πολυτεχνείου) απαντούσα επίσης σε ένα ακραίο μήνυμα του σέμπλις... και γινόμουν ακραίος. Το απόλυτο και το ακραίο μόνο απόλυτη και ακραία συμπεριφορά μπορεί να φέρει. Η τουλάχιστον σπάνια έφερε διαλακτικότητα και ηρεμία.

    Ακόμα και τώρα την ακραία συμπεριφορά των διαχειριστών, την έχει προκαλέσει ο ίδιος και ευθύνεται ως ένα πολύ μεγάλο βαθμό.
    Αλλά νομίζω πως η διαγραφή αυτή δίνει άσχημη εικόνα στο σάιτ.
    Ειδικά όταν ο σκοπός ήταν να βοηθηθούν κάποια άτομα, πρόσφυγες, παιδιά, κ.τ.λ.

    Ετσι λοιπόν είμαι της γνώμης, πως και ο Κωνσταντίνος πρέπει να επιστρέψει αλλά - όπως όλοι οφείλουμε - να προσέχει κι αυτός να μην φτάνει στα άκρα, αλλά και οι διαχειριστές να διατηρούν περισσότερη ηρεμία σε όλα τα γεγονότα, γιατί δημιουργούν ακόμα πιο άσχημη εικόνα με διαγραφές και τέτοιες καταστάσεις.

    (δεν υποδεικνύω καμία συμπεριφορά σε κανέναν, απλά κάνω κάποιες προσωπικές σκέψεις)

    maspa
    19.12.2006, 17:46
    Διάβασα όσο μπορούσα το topic στο οποίο έγινε το "ντουρτουλούκι". Πιστεύω πως κάνετε παιδιάστικα πράγματα, συγχωρέσετέ μου αυτή την έκφραση, δεν το λέω όμως ειρωνικά και επιθετικά προς κανέναν. Η θέση μου είναι ουδέτερη κι εξακολουθεί να με αφήνει κάπως αδιάφορη το όλο θέμα. Ομολογώ πως η διαγραφή του semplice με εξέπληξε. Θα συμφωνήσω σε πολλά με την gate. Όπως και στο παρακάτω που έγραψε: " Εγώ, τόσον καιρό που είμαι εδώ, και παρότι διαφωνώ σε πολλά θέματα και με τον Astron και με τον Orfeus και με τον Vouliakis, πώς μπορώ και συνεννούμαι; Πώς μπορούμε τόσον καιρό και κάνουμε διάλογο; Και γιατί δεν έχω αισθανθεί τόσο καιρό ότι υπάρχει κάποια οργανωμένη επίθεση στις απόψεις μου που συχνά δεν συμπίπτουν μαζί τους...; " Με τη διαφορά ότι αυτά τα μέλη-συντονιστές, εγώ δεν τους γνωρίζω προσωπικά, και μέσω του musicheaven λίγα λόγια έχουμε ανταλλάξει, σε topics θρησκευτικού- ιδεολογικού περιεχομένου έχουμε διατυπώσει απόψεις, μεταξύ των οποίων οι δικές τους είναι διαφορετικές με τις δικές μου, κι όμως εκτιμώ το ότι συμμετέχουν εκφέροντας τισ γνώμεις τους άμεσα ως μέλη κι όχι ως ομάδα συντονιστών να κατευθύνουν τη συζήτηση(στηρίζομαι σε πράγματα που είπε ο semplice). Αυτό που εκτιμώ περισσότερο, όμως είναι το ότι στηρίζουν τις απόψεις τους σε επιχειρήματα, ακόμη κι αν διαφωνώ. Όσο για τις "αγάπες" που ανέφερε ο semplice στην gate, δε καταλαβαίνω γιατί είναι κακό, άλλα τέσπα δε με αφορά. Ακόμη το ότι ο Κωνσταντίνος θέλει να "περάσει" τη δική του άποψη, νομίζω ότι το κάνουμε όλοι αυτό το λάθος μερικές φορές, παρασυρόμενοι από την προσπάθειά μας να στηρίξουμε τις απόψεις μας όσο μπορούμε. Σαφώς, δεν το θεωρώ σωστό, ο καθένας βλέπει τα πράγματα από τη δική του οπτική.
    Μάλιστα είχε παρεξηγηθεί ο semplice από ένα post μου σε κάποιο topic καιι μου το είχε κάνει ολόκληρη ιστορία μέσω προσωπικών μηνυμάτων ρωτώντας με αν τον θεωρώ αναξιόπιστο. Δεν κατάλαβα για ποιο πράγμα μιλούσε, όπως και τον λόγο να το κάνει θέμα.(Κανείς άλλος δεν είχε τέτοι αντίδραση από post μου). Ξέρω πως φαίνεται άκομψο να κοινοποιώ κάτι που είχε συμβεί μέσω πμ και πως στον semplice προφανώς κακοφανεί. Δεν το κάνω με κακή πρόθεση όμως. Απλά μέσα από όσα ειπώθηκαν στο topic "από τη θεωρία στην πράξη" κατάλαβα και τη γενικότερη συμπεριφορά.
    Δε νομίζω η άποψη του semplice να έχει τόση "δύναμη" ώστε να διασπάσει το musicheaven και την ομάδα ανάπτυξης όπως είπε ο jorge. Μάλλον πρόκειται περισσότερο για "αδυναμία" (για να λέτε πως θέλει να "επιβάλλει" γνώμες του).
    Δε μπορώ να πω περισσότερα( τουλάχιστον προς στιγμήν).. Κάποιιοι από εσάς τον γνωρίζετε από κοντά, άρα μπορείτε να βγάλετε πιο άρτια συμπεράσματα για τον χαρακτήρα του και τις προθέσεις του. Είναι άδικο, όμως, να του στερείται το δικαίωμα να πάρει θέση πάνω σε ένα θέμα που τον αφορά.

    Τα παραπάνω τα αναφέρω με όλη την καλή μου διάθεση, χωρίς να θέλω να εναντιωθώ, να κολακέυσω και να κριτικάρω κανέναν. Ούτε την εύνοια κανενός επιδιώκω, για αυτό θα πω το εξής με απόλυτη ειλικρίνεια: Συνήθιζα να είμαι απόλυτη έως και δογματική στις απόψεις μου. Το musicheaven μου έμαθε να "ακούω" και να "ακούγομαι". Κι όπως σέβεστε τη γνώμη μου να σέβομαι κι εγώ τη δική σας.... Ξέρετε πόσο σημαντικό είναι αυτό και πόσο έχει βελτιώσει τις σχέσεις μου με οικεία μου πρόσωπα και φίλους, που άλλωτε δε σήκωνα μύγα στο σπαθί μου;

    Είτε έχει δίκιο, είτε άδικο ο semplice, ας του δοθεί η δυνατότητα να δώσει απαντήσεις και να μη συζητάμε γι αυτό "πισώπλατα"(που λέει ο λόγος)

    Φιλικά

    Προσφορά βοήθειας:από τη θεωρία στην πράξη

    (Πάνω σ'αυτό μίλησα, για να μη παρεξηγούμαστε!)

    Πότε θ' ανθίσουνε τούτοι οι τόποι, πότε θα 'ρθούνε κανούριοι ανθρώποι να συνοδεύσουνε την βλακεία στην τελευταία της κατοικία
    (Γκάτσος)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : maspa στις 19-12-2006 17:49 ]


    Tziamourani
    19.12.2006, 18:04
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 19-12-2006 στις 17:46 έγραψε...

    Είτε έχει δίκιο, είτε άδικο ο semplice, ας του δοθεί η δυνατότητα να δώσει απαντήσεις και να μη συζητάμε γι αυτό "πισώπλατα"(που λέει ο λόγος)

    Φιλικά

    Προσφορά βοήθειας:από τη θεωρία στην πράξη

    (Πάνω σ'αυτό μίλησα, για να μη παρεξηγούμαστε!)

    Πότε θ' ανθίσουνε τούτοι οι τόποι, πότε θα 'ρθούνε κανούριοι ανθρώποι να συνοδεύσουνε την βλακεία στην τελευταία της κατοικία
    (Γκάτσος)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : maspa στις 19-12-2006 17:49 ]





    Αυτό λέω και εγώ....και πριν ...και τώρα....!
    nefos
    19.12.2006, 18:07


    @ Σε λίγο θα γίνει κι ολόκληρο ψυχογράφημα του θύματος semplice που έπεσε στα χέρια των βιαστών/moderators του site.

    Διακρίνω μια ταραχή που αφορά ένα άτομο που ευτυχώς ή δυστυχώς διεγράφη από το site γιατί παρέβη τους κανονισμούς (και όχι μόνο στο τελευταίο topic).