ελληνική μουσική
    509 online   ·  210.872 μέλη

    Αλκίνοος Ιωαννίδης

    megaloserwtikos
    15.08.2006, 04:15
    Το μέλος koini_maria στις 15-08-2006 στις 02:55 έγραψε...
    Παράθεση:

    Τον δίσκο τον αγόρασα από την πρώτη κιόλας μέρα κυκλοφορίας του για ποικίλους λόγους ...
    Πρώτον , πάντοτε με συγκινούσε η παραδοσιακή μουσική και ιδιαίτερα η παροδοσιακή μουσική της νησιωτικής Ελλάδας - ας μην ανοίξουμε κουβέντα τώρα για το αν Κύπρος θα πει Ελλάδα ή όχι γιατί θα είμαστε εκτός θέματος ....
    Δεύτερον , από την πρώτη στιγμή που άκουσα τον Αλκίνοο Ιωαννίδη να ερμηνεύει με σαγήνευσε ως καλλιτέχνης - επιρροή που συνεχίζει να έχει πάνω μου - και για αυτίο παραδέχομαι πως ένα ακόμα κίνητρο για να αγοράσω τον συγκεκριμένο δίσκο ήταν και η καλλιτεχνική παρουσία του ...
    Τρίτον , ο Μιλτιάδης Παπαστάμου κατά την άποψή μου είναι ένας από τους μεγαλύτερους μουσικούς που διαθέτει αυτή την στιγμή η χώρα μας και η καλλιτεχνική του πορεία από μόνη της είναι ικανή να σε προίδεάσει πολύ - πολύ θετικά για μια εξαιρετική συνέχεια .. Με αυτό θέλω να πω πως δεν θα ήταν ποτέ δυνατόν - κατά τα μέχρι στιγμής φαινόμενα - ο Μιλτιάδης Παπαστάμου να συμμετάσχει σε δουλειά αμφιβόλου καλλιτεχνικής ποιότητος...
    Τέταρτον , είχα την χαρά να ακούσω το ''Αχερόμπασμαν'' , το ''Αγάπησά την 'που καρκιάς'' και βέβαια στο κλείσιμο πολλών συναυλιών τα τελευταία χρόνια το ''Νανούρισμα'' ζωντανά και πέραν του ότι με είχαν ''αγγίξει'' και ενθουσιάσει ως ακούσματα με έκαναν να θέλω να ακούσω ολοκληρωμένη την προσπάθειά τους...

    Ο δίσκος λοιπόν , είναι υπέροχος από όλες τις απόψεις ... Οι ενορχηστρώσεις είναι εξαιρετικές - κάπου εδώ να πούμε ένα ξεχωριστό μπράβο στον Παπαστάμου για την ''από αλλού φερμένη'' , μαγευτική ενορχήστρωση του ''Αχερόμπασμαν'' , οι ερμηνείες ουσιαστικές , λιτές και αισθαντικές χωρίς προσπάθειες για επίδειξη , η παραγωγή προσεγμένη και γενικότερα νομίζω πως ήταν μια αξιοπρεπέστατη δουλειά - παρουσίαση ορισμένων ''ξεχασμένων'' τραγουδιών ...

    Ευχαριστούμε θερμά όλους όσους συνέβαλαν στην επίτευξή της ...

    Υ.Γ.:Χρόνια μου πολλά ... Έχω την ονομαστική μου γιορτή , σήμερα.




    ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι η Κύπρος θα πει Ελλάδα.... και πραγματικά πολύ καλές οι παρουσιάσεις και από το μέλος "fevgati'', αλλά και από σένα.
    ΥΓ. Και χρόνια σου πολλά και καλά.
    Nafpaktos___
    14.09.2006, 15:46
    Παιδια τηλεφώνησα πριν κάποιες μέρες
    στον ''μελωδία'' και ρώτησα αν ξέρουν κάτι σχετικά με το
    αν ετοιμάζει ο Αλκίνοος νέο δίσκο.
    Μέχρι την καλοκαιρινή περιοδεία του 2007 λοιπόν
    θα έχουμε-επιτέλους-νέα δουλειά από τον Αλκίνοο!!!



    Απ' της ψυχής μου το ιερό
    ως της ζωής μου το μπουρδέλο
    χτίσε μια γέφυρα να πάω και να 'ρθω...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Nafpaktos___ στις 14-09-2006 15:46 ]


    koini_maria
    19.09.2006, 11:38
    Να τον χαιρόμαστε !
    Να τα χιλιάσει ο άνθρωπός μας !

    Μακάρι να είναι παντοτινά υγιής , γαλήνιος , γεμάτος όνειρα και αναμνήσεις , χαρούμενος και πραγματικά αγαπημένος πλάι σε αγαπημένους !

    Δεν ξέρω τι να ευχηθώ για αυτόν τον άνθρωπο ...
    Ό,τι και να πω βλακεία θα είναι !

    Καλά να είναι αυτός και οι αγαπημένοι του !
    Πολύχρονος !
    jorge
    19.09.2006, 11:52
    Χθες βρέθηκα στο μαιευτήριο Λητώ και διάβασα το περιοδικό που βγάζουν. Εκεί είδα μια αφιέρωση του Αλκίνοου, που μαζί με τη γυναίκα του ευχαριστούσαν το προσωπικό και τους γιατρούς, που βοήθησαν στη γέννηση της κόρης τους. Απλά κι ωραία. Ούτε κανάλια, ούτε ΜΜΕ...
    rompa
    04.10.2006, 21:29
    Παράθεση:
    Χθες βρέθηκα στο μαιευτήριο Λητώ και διάβασα το περιοδικό που βγάζουν. Εκεί είδα μια αφιέρωση του Αλκίνοου, που μαζί με τη γυναίκα του ευχαριστούσαν το προσωπικό και τους γιατρούς, που βοήθησαν στη γέννηση της κόρης τους. Απλά κι ωραία. Ούτε κανάλια, ούτε ΜΜΕ.


    Καλά ε .. είσαι καλύτερος και από την Τατιάνα..Όλοι στο "Λητώ"
    movflower
    04.10.2006, 22:02
    Λίγες αράδες για το δίσκο με τα κυπριακά παραδοσιακά τραγούδια.

    Οι πρώτες ύλες του δίσκου, δηλαδή τα ίδια τα τραγούδια, ο Α. Ιωαννίδης και ο Μ.Παπαστάμου είναι πρώτης ποιότητας.

    Το εξώφυλλο καταπληκτικό!!!!! μια μοντέρνα πνοή σε αρχαϊκό μοτίβο.
    ναι, έβαλα και το δίσκο στη συσκευή, ήρεμα!!!!

    απλά πολύ συχνά, η εικαστική επένδυση ενός δίσκου είναι εντελώς άσχετη με την μουσική, για αυτό και ενθουσιάστηκα με την επιλογή.

    Ούσα Ελληνοκύπρια, έχω στο μυαλό μου από παιδί τα περισσότερα από τα τραγούδια (από το σχολείο τα περισσότερα).επιλέκτηκαν νομίζω μερικά από τα δημοφιλέστερα παραδοσιακά άσματα του νησιού, μια πολύ έξυπνη κίνηση.

    τα περισσότερα είναι χορευτικά. και καψούρικα, αν μπορούν να ονομαστούν έτσι δηλαδή.
    το τελευταίο είναι ένα νανούρισμα που έλεγαν οι γιαγιάδες και οι μαμάδες παλιότερα, καλώντας την Αγία Μαρίνα να κοιμήσει το μωρό και να το προσέχει.

    ερωτήσεις;
    megaloserwtikos
    05.10.2006, 02:40
    Ναι, θέλω να ρωτήσω εγώ...

    Θα θελα να μου πεις, τι σου προξένησε να ακούς γνωστά σου τραγούδια από τον Αλκίνοο.
    Θα θελα να μου πεις λίγα σχόλια για την ερμηνεία του.
    Αν κάποιος θέλει να έρθει σε επαφή με την μουσική της Κύπρου, πιστεύεις είναι ένας καλός δίσκος;


    Nafpaktos___
    21.11.2006, 13:52
    Eμαθα απο υπαλληλο της universal
    πως ο Αλκινοος προκειται να κυκλοφορησει
    εναν δισκο
    σαν τους δρομους παραλληλους
    της Αρβανιτακη,με τις συμμετοχες του δηλαδη σε αλλους δισκους.
    Nafpaktos___
    21.11.2006, 13:53

    koini_maria
    05.12.2006, 01:29
    Στο επίσημο site της on stage γράφει οτι ο Αλκίνοος Ιωαννίδης θα περιοδεύει φέτος τον χειμώνα - παραλείποντας να αναφέρει το που και πότε , όμως ....

    Ενημερώθηκα , ότι το 3ήμερο που πέρασε ήταν στην Κρήτη .
    Επόμενους προορισμους δεν γνωρίζω .
    Αν πήγε κανείς από το φόρουμ ας μας πει , αν θέλει , εντυπώσεις , τραγούδια που ακούστηκαν κτλ ...

    P.S.:Την Τετάρτη 6-12 θα βρίσκεται στο Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης μαζί με τον Κώστα Μακεδόνα , τον Χαράλαμπο Γαργανουράκη , την Φωτεινή Δάρρα και την Λαβίνα σε ένα αφιέρωμα που γίνεται για τον Γιάννη Μαρκόπουλο ...
    Πολύ ωραίο ακούγεται !
    Σπευσατε για εισιτήρια ευνοημένοι Θεσσαλονικείς !
    Nafpaktos___
    05.12.2006, 12:26
    Παράθεση:

    Το μέλος koini_maria στις 05-12-2006 στις 01:29 έγραψε...

    Στο επίσημο site της on stage γράφει οτι ο Αλκίνοος Ιωαννίδης θα περιοδεύει φέτος τον χειμώνα - παραλείποντας να αναφέρει το που και πότε , όμως ....

    Ενημερώθηκα , ότι το 3ήμερο που πέρασε ήταν στην Κρήτη .
    Επόμενους προορισμους δεν γνωρίζω .
    Αν πήγε κανείς από το φόρουμ ας μας πει , αν θέλει , εντυπώσεις , τραγούδια που ακούστηκαν κτλ ...

    P.S.:Την Τετάρτη 6-12 θα βρίσκεται στο Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης μαζί με τον Κώστα Μακεδόνα , τον Χαράλαμπο Γαργανουράκη , την Φωτεινή Δάρρα και την Λαβίνα σε ένα αφιέρωμα που γίνεται για τον Γιάννη Μαρκόπουλο ...
    Πολύ ωραίο ακούγεται !
    Σπευσατε για εισιτήρια ευνοημένοι Θεσσαλονικείς !



    Απο αλλα παιδια εμαθα οτι ητνα καταπληκτικη η συναυλια κι εγινε και δευτερη την επομενη μερα λογω του οτι ειχε πολυ κοσμο η πρωτη.
    Επισης ειπε και 3 νεα τραγουδια!!!

    Μην ανησυχεις αν εμφανιστει καπου στην Αθηνα θα το μαθεις.
    Αν ενδιαφερεσει για Θεσ/νικη απο 26/1 στο principal
    http://www.principalclub.com/greek.htm
    MARIAXANIA
    08.12.2006, 20:07
    Ο Αλκίνοος ήταν Παρασκευή 1/12 Ρέθυμνο και Σάββατο 2/12 Χανιά. 3/12 πάλι Χανιά προφανώς λόγω μεζάλης ζήτησης εισητηρίων. Εγώ πήγα την Κυριακή και ήταν γεμάτο. Φανταστείτε το Σάββατο τι γινόταν. Θα ξεκινήσω με το πόσο απλός είναι αφού έφτασε στο μαγαζί ένα τέταρτο περίπου πριν αρχίσει, μπήκε από την κύρια είσοδο την ώρα που έμπενε όλος ο κόσμος, πέρασε κανονικά μπροστά από τα τραπέζια και κατευθύνθηκε κατευθείαν στη σκηνή. Μπήκε για λίγο στα καμαρίνια και του πήγαν τις 2 κιθάρες μάλλον για να τις κουρδίσει. Βγήκε και είπε 2-3 τραγούδια και μετά φώναξε όλους όσους ήταν όρθιοι στο μπαρ και δεν είχαν τραπέζι να κάτσουν οκλαδών στη σκηνή δίπλα του (ήμουνα κι εγώ μέσα σε αυτούς!!!!). Είπε 3 καινούργια τραγούδια το 1 στο 1ο μέρος και τα άλλα 2 στο 2ο επειδή όπως είπε αυτοσαρκαζόμενος είναι μεγάλες επιτυχίες και δεν μπορούσαν να τα βάλουν μαζί. Ο δίσκος είπε ότι θα κυκλοφορήσει προσεχώς αλλά δεν είπε πότε.Έκανε αστεία συνέχεια, μιλούσε με τον κόσμο... Κάποια στιγμή που τον τραβούσα βίντεο από το κινητό κοίταξε και χαμογέλασε!!! Τότε ανέβασα το βλέμμα μου και τον κοίταξα εκτός οθόνης του κινητού και γύρισε κατευθείαν μπροστά... Παιδιά είναι πολύ ντροπαλός.. Είδα από κοντά και τη βέρα του παρακαλώ.. Στο αριστερό χέρι την φοράει μάλλον τον βολεύει περισσότερο στο παίξιμο. Πολλές λεπτομέριες ε; Είστε οι μόνοι που μπορώ να τα πω να βγουν από μέσα μου καθώς κανείς σε συμμερίζεται το ενδιαφέρον μου.. Είπε και το μη φοβηθείς τη φωτιά χωρίς πρόβα επειδή το ζήτησε μια κοπέλα από το κοινό και όταν φωνάζαμε μπράβο μετά το ταγούδι μας είπε ''εντάξει μετριο ήταν''. Αυτά περί της συναυλίας.. Έβγαλε ένα διπλό cd με επιλογές από συμμετοχές σε δίσκους απο το 1994-2006. Αξίζει ο δίσκος είναι καταπληκτικός με κομμάτια που συγκεντρώνονται πρώτη φορά. Λέγεται συνάντηση και κυκλοφορεί απο τη universal. Το έχω λιώσει το cd..
    kozanitis
    08.12.2006, 20:12
    O Αλκίνοος είναι ένας τραγουδοποιός ο οποίος είναι προσγειωμένος και ακολουθεί την μεγάλη ροκ σχολή του Σαββόπουλου, του Πορτοκάλογλου, του Σιδηρόπουλου και του Πανούση...Ξέρει πότε ο ίδιος συγκλονίζει και ποτε πρέπει να κάνει πίσω για να προβληθούν οι διπλανοί μαγάλοι θρύλοι που τραγουδούν live εκείνη την στιγμή. σεμνός και αληθινόε δεν κρύφτηκε ποτέ μα και ποτέ δεν έκανε την ζωή του αντικείμενο σχολιασμούσε μεσημεράδες και ανεπρόκοπα κανάλια. να συνεχίσει έτσι....
    vero
    08.12.2006, 23:33
    o alkinoos iwannidhs einai enas apo tous kalous tragoudistes ths ellhnikhs mousikhs!!! Moy aresei to entexno poy tragoydaei
    XeniaRodo
    09.12.2006, 10:36
    Tον αγαπώ πολύ, τον ακούω από τότε που πήγαινα γυμνάσιο -τουτέστιν 1993- θα ήθελα πολύ να τον γνωρίσω...
    Fevgati
    09.12.2006, 12:28
    Η επόμενη συναυλία του Αλκίνοου μαζί με τον Μίλτιάδη θα είναι στο Βερολίνο
    www.rolloutvs.com

    Επίσης, επειδή κάποιοι από εσάς διερωτάστε αν έχει σελίδα ο Αλκίνοος, υπάρχει βασικά ένα forum το οποίο απ' ότι καταλαβαίνω έχει μεγάλη συμμετοχή. Ίσως να το επισκέπτεται και ο ίδιος κάποτε.
    www.alkinoos.gr


    XeniaRodo
    09.12.2006, 12:50
    Παράθεση:

    Το μέλος MARIAXANIA στις 08-12-2006 στις 20:07 έγραψε...

    Κάποια στιγμή που τον τραβούσα βίντεο από το κινητό κοίταξε και χαμογέλασε!!! Τότε ανέβασα το βλέμμα μου και τον κοίταξα εκτός οθόνης του κινητού και γύρισε κατευθείαν μπροστά... Παιδιά είναι πολύ ντροπαλός..



    βρε Mαρία, υπάρχει περίπτωση αυτό το βιντεάκι να μπορείς να μου το στείλεις?
    Nafpaktos___
    13.12.2006, 12:54
    ΠΕΜΠΤΗ 30 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ, BACCARA LIVE – 2810 333353

    ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 1 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ
    ΡΕΘΥΜΝΟ, ΑΣΤΡΑ - 28310 51348

    ΣΑΒΒΑΤΟ 2 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ & ΚΥΡΙΑΚΗ 3 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ
    ΧΑΝΙΑ, ΣΤΑΘΜΟΣ – 28210 94800

    ΤΡΙΤΗ 19 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ
    ΛΑΡΙΣΑ, ΜΥΛΟΣ - 2410 256404

    ΠΕΜΠΤΗ 21 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ
    ΤΡΙΠΟΛΗ, ΕΝ ΧΟΡΔΑΙΣ - 6936 325295

    ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 22 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ
    ΚΑΛΑΜΑΤΑ, ΜΟΥΣΙΚΗ ΣΚΗΝΗ ΠΛΑΤΟ - 27210 96838

    ΠΕΜΠΤΗ 26, ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 27 & ΣΑΒΒΑΤΟ 28 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ, PRINCIPAL

    ΠΕΜΠΤΗ 2, ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 3 & ΣΑΒΒΑΤΟ 4 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ, PRINCIPAL

    Vale
    31.12.2006, 14:23
    Εκτός τόπου και χρόνου,
    να ζήσω μια φορα....
    Σα πόδα που κυλά,
    στην άκρη εκεί του δρόμου...
    Με τίποτα δικό μου,
    με ρούχα δανεικά
    να κάνω μια φορά,
    το γύρο όλου του κοσμου........
    Fevgati
    01.01.2007, 06:54
    Και τρεις συναυλίες στην Κύπρο

    7 Φεβρουαρίου, Αμφιθέατρο Δήμου Στροβόλου, Λευκωσία
    9&10 Φεβρουαρίου, Θέατρο Ριάλτο, Λεμεσός