ελληνική μουσική
    669 online   ·  210.851 μέλη

    Scorpio Festival - 18 Ιουνίου 2007 !

    tsaboukos
    07.02.2007, 14:14
    Οι Scorpions και πάλι το καλοκαιρι στην Ελλάδα.Αυτή τη φορά σε ένα δικό τους festival,το οποίο θα πραγματοποιηθεί στις 18 Ιουνίου.Για περισσότερς πληροφορίες δείτε:
    www.rocking.gr και στην επίσημη ιστοσελίδα τουςwww.the-scorpions.com
    Aυτό το καλοκαίρι θα είναι καυτό....!

    STAY HEAVY!!!!
    http://blogs.musicheaven.gr/tsaboukos

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tsaboukos στις 07-02-2007 14:15 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 12-06-2007 09:04 ]


    capone69
    07.02.2007, 14:26
    Απο τα καλυτερα happenings του καλοκαιριου.ΠΑΝΙΚ!!!!!!!!


    tsibitos
    07.02.2007, 14:26
    Ρε παιδια πάλι??? θα Ειναι Η εκτη φορα στην Ελλαδα και η τεταρτη Συννεχομενη... Φαινετε οτι ο Klaus με την παρεα του αγαπανε πολυ το ελληνικο κοινο και το δειχνουν.. θα ειμαι μεσα για δευτερη φορα σιγουρα....


    tsibitos
    07.02.2007, 14:35
    Το Δελτιο τυπου....

    Scorpio Festival. Ένα νέο μεγάλο ροκ φεστιβάλ γεννιέται στην Αθήνα από τους Scorpions με στόχο να κατακτήσει την Ελλάδα και τον κόσμο! Δευτέρα 2 Ιουλίου, Στάδιο Καραϊσκάκη. To 2005 εγκαινίασαν το Καραϊσκάκη ως... συναυλιακό χώρο και έκοψαν 25.000 εισιτήρια! Μια χρονιά αργότερα, το 2006, μαζί με τους Whitesnake έκοψαν, στον ίδιο χώρο, 35.000 εισιτήρια! Το 2007 ετοιμάζουν κάτι ακόμα πιο δυνατό. Οι Scorpions, το πιο αγαπητό ροκ συγκρότημα στο ελληνικό κοινό, από το Λος Άντζελες που βρίσκονται για να ηχογραφήσουν το νέο τους δίσκο (ο οποίος αναμένεται να κυκλοφορήσει το Μάιο), ανακοινώνουν την ίδρυση ενός νέου μεγάλου ροκ φεστιβάλ υπό την καλλιτεχνική τους διεύθυνση.

    Το Scorpio Festival θα διεξάγεται κάθε καλοκαίρι και θα φέρει την σφραγίδα των διάσημων Σκορπιών. Φιλοσοφία του να παρουσιάζει μεγάλα κλασικά ονόματα της ροκ αλλά και το νέο ρεύμα της παγκόσμιας ροκ σκηνής, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στα κλασικά μεγάλα ροκ ονόματα να δίνουν την σκυτάλη στα καινούργια.

    Οι Scorpions, θέλοντας να τιμήσουν την Ελλάδα και το πιστό σε αυτούς κοινό της, αποφάσισαν το πρώτο Scorpio Festival να κάνει πρεμιέρα στην Αθήνα. Κάθε χρόνο θα διεξάγεται σε διαφορετική πόλη του κόσμου αλλά πάντα θα επιστρέφει στην πόλη και την χώρα που το γέννησε.

    H ιδιαίτερη σχέση που έχουν με την Cultural Action τα τελευταία χρόνια τους έκανε να της αναθέσουν τη διοργάνωση του φεστιβάλ τόσο στην Ελλάδα, όσο και στις άλλες πόλεις που θα μεταφερθεί τα επόμενα χρόνια.

    Ειδικά στο φετινό, πρώτο Scorpio Festival που θα γίνει την Δευτέρα 2 Ιουλίου στο Στάδιο Καραϊσκάκη, θα λάβουν μέρος και οι ίδιοι, ενώ θα έχουν μαζί τους ακόμα τρία συγκροτήματα. Τα ονόματα των υπόλοιπων σχημάτων θα ανακοινωθούν σύντομα. Προς το παρόν... προετοιμαζόμαστε για ένα ακόμα καλοκαίρι γεμάτο με το ροκ που αγαπάμε!

    Άλλωστε όπως έχει πει και ο ιδρυτής των Scorpions, Rudolph Shenker: «Θα τραγουδάμε μέχρι να βγει ο ήλιος νυχτιάτικα!». Ενώ όπως αναφέρει σε σύντομη ανακοίνωσή του και ο Klaus Maine για το νεοσύστατο φεστιβάλ: «Αυτό το φεστιβάλ ήταν εδώ και πολλά χρόνια το όνειρο μας. Επιτέλους, ήρθε η στιγμή να γίνει πραγματικότητα. Μια βραδιά αφιερωμένη στο ροκ που μας γέννησε, μας μεγάλωσε και είναι το soundtrack της ζωής μας. Σας περιμένoυμε στις 2 Ιουλίου, στην Αθήνα, για να εγκαινιάσουμε ένα μεγάλο ροκ φεστιβάλ. Το πρώτο Scorpio festival που θα γίνει κάτω από τον πάντα υπέροχο καλοκαιρινό ελληνικό ουρανό, που τόσο αγαπάμε...».

    Info: Οι Scorpions βρίσκονται στο Λος Άντζελες και ηχογραφούν έναν καινούργιο δίσκο που θα κυκλοφορήσει τον Μάιο. Μαζί με άλλα τρία συγκροτήματα θα εγκαινιάσουν το πρώτο τους Scorpio Festival στην Αθήνα, στο Στάδιο Καραϊσκάκη, τη Δευτέρα 2 Ιουλίου. Εταιρία παραγωγής: Cultural Action, συμπαραγωγή: Sportsunited.

    www.rocking.gr
    asimov_gr
    07.02.2007, 22:58
    Άντε μήπως και έρθει στην Ελλάδα καμιά μπαντα
    που δεν έχει έρθει ποτέ .

    mediate
    08.02.2007, 00:26
    Ειναι γεγονος παντως οτι σαυτην την χωρα εχουμε την ταση νανεβαζουμε αθλιους
    στα υψη οπως και να διατειρουμε-συντηρουμε ξοφλημενους τυπου Scorpions
    ελεος πια.στο 2007 βρισκομαστε ακομα πια αυτες οι μπαντες?
    ας πανε σπιτια τους πλεον ολοι αυτοι τυπου scorpions,iron maiden κι ενα καρο αλλοι.δεν εχουν τιποτα να προσφερουν.
    PROFBASILHS
    08.02.2007, 00:41
    ΣΥΜΦΩΝΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΦΕΤΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΧΩΡΓΣΟΥΝ ΜΕ ΨΗΛΑ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝΕ ΤΑ ΖΟΜΠΙ .
    mariza18
    08.02.2007, 00:42
    Παράθεση:

    Το μέλος mediate στις 08-02-2007 στις 00:26 έγραψε...

    Ειναι γεγονος παντως οτι σαυτην την χωρα εχουμε την ταση νανεβαζουμε αθλιους
    στα υψη οπως και να διατειρουμε-συντηρουμε ξοφλημενους τυπου Scorpions
    ελεος πια.στο 2007 βρισκομαστε ακομα πια αυτες οι μπαντες?
    ας πανε σπιτια τους πλεον ολοι αυτοι τυπου scorpions,iron maiden κι ενα καρο αλλοι.δεν εχουν τιποτα να προσφερουν.




    Μιλάς πολύ σκληρά για ένα συγκρότημα το οποίο έχει προσφέρει πολλά στο μουσικό στερέωμα.Δε λέω,άποψη σου είναι και είναι σεβαστή,αλλά το τελευταίο που λες κατά τη γνώμη μου δεν ευσταθεί,η πορεία τους τόσα χρόνια επιβεβαιώνει το αντίθετο!Έχουν ακόμα πολλά να προσφέρουν
    matthias16
    08.02.2007, 00:50
    θα ειμαστε ολοι εκει!!

    mediate
    08.02.2007, 01:00
    Κι εγω με την σειρα μου σεβομαι την δικη σου αποψη ΜARIZA18
    το γεγονος ομως οτι μπαντες αποτο παρελθον οπως οι εν λογω γεμιζουν ακομα σταδια δεν ειναι αποδειξη οτι εχουν να προσφερουν.
    τα γεμιζουν για τις ομολογουμενος κομματαρες που βγαζανε καποτε ομως
    καποτε ειχαν να προσφερουν και προσφεραν καααααααποτε ομως.

    Anyway ο καθενας εχει την αποψη του η οποια ειναι απολυτος σεβαστη
    tsibitos
    08.02.2007, 01:25
    Παράθεση:

    Το μέλος mediate στις 08-02-2007 στις 00:26 έγραψε...

    Ειναι γεγονος παντως οτι σαυτην την χωρα εχουμε την ταση νανεβαζουμε αθλιους
    στα υψη οπως και να διατειρουμε-συντηρουμε ξοφλημενους τυπου Scorpions
    ελεος πια.στο 2007 βρισκομαστε ακομα πια αυτες οι μπαντες?
    ας πανε σπιτια τους πλεον ολοι αυτοι τυπου scorpions,iron maiden κι ενα καρο αλλοι.δεν εχουν τιποτα να προσφερουν.



    Χαλαρωσε λιγο και αφου κατσεις να σκεφτεις πες μου μια ροκ μπαντα του σημερα στους ιδιους ηχους που μπορουν οι Scorpions να δωσουν τα σκηπτρα τους... Αν βρεις μπραβο σου...
    mediate
    08.02.2007, 16:28
    Δεν υπαρχει λογος να υπαρχει στο σημερα μια μπαντα αναλογου υφους για να παραδωσουν οι σκορπιοι τα σκηπτρα ενως ειδους οπως το hard rock-heavy
    το οποιο παιχτηκε σε μια αααααλλη εποχη και παραπαιχτηκε.
    Ευτηχως το ροκ αλαξε και εξεληχθηκε.
    δεν χρειαζετε να ξαναδουμε την επαναφορα ποζεροεποχων.

    τελ-παν εχουμε απολυτα διαφορετικη αποψη οποτε περιτο να συνεχισουμε αυτο το θεμα.Στην τελικη οποιος δεν θελει δεν παει να τους δει

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mediate στις 08-02-2007 16:29 ]


    tsibitos
    08.02.2007, 19:30
    Παράθεση:

    Το μέλος mediate στις 08-02-2007 στις 16:28 έγραψε...

    Δεν υπαρχει λογος να υπαρχει στο σημερα μια μπαντα αναλογου υφους για να παραδωσουν οι σκορπιοι τα σκηπτρα ενως ειδους οπως το hard rock-heavy
    το οποιο παιχτηκε σε μια αααααλλη εποχη και παραπαιχτηκε.
    Ευτηχως το ροκ αλαξε και εξεληχθηκε.
    δεν χρειαζετε να ξαναδουμε την επαναφορα ποζεροεποχων.

    τελ-παν εχουμε απολυτα διαφορετικη αποψη οποτε περιτο να συνεχισουμε αυτο το θεμα.Στην τελικη οποιος δεν θελει δεν παει να τους δει

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mediate στις 08-02-2007 16:29 ]





    Εμενα το ΡΟΚ που παιζεται σημερα δεν μ'αρεσει. Προτιμω εκεινης της εποχης που παιχτηκε και παραπαιχτηκε... Και ειναι παρα πολλοι σαν και μενα τους οποιους δεν μπορεις να κατακρινεις με μια και να τους λες οτι Ακουνε ξοφλημενους... Δηλαδη ΤΙ ροκ να ακουσω? EVANESCENSE ή RED HOT CHILLI PEPPERS που ακουνε τα χαζοαμερικανακια (DANNY CALIFORNIA??). Χιλιες φορες (και βαλε) οι Scorpions, οι Guns n Roses και οι Whitesnake του γερο - Coverdale (αν ξερεις ποιος ειναι αυτος..)
    mariaelena
    08.02.2007, 19:34
    Παράθεση:

    Το μέλος tsibitos στις 08-02-2007 στις 19:30 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος mediate στις 08-02-2007 στις 16:28 έγραψε...

    Δεν υπαρχει λογος να υπαρχει στο σημερα μια μπαντα αναλογου υφους για να παραδωσουν οι σκορπιοι τα σκηπτρα ενως ειδους οπως το hard rock-heavy
    το οποιο παιχτηκε σε μια αααααλλη εποχη και παραπαιχτηκε.
    Ευτηχως το ροκ αλαξε και εξεληχθηκε.
    δεν χρειαζετε να ξαναδουμε την επαναφορα ποζεροεποχων.

    τελ-παν εχουμε απολυτα διαφορετικη αποψη οποτε περιτο να συνεχισουμε αυτο το θεμα.Στην τελικη οποιος δεν θελει δεν παει να τους δει

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mediate στις 08-02-2007 16:29 ]





    Εμενα το ΡΟΚ που παιζεται σημερα δεν μ'αρεσει. Προτιμω εκεινης της εποχης που παιχτηκε και παραπαιχτηκε... Και ειναι παρα πολλοι σαν και μενα τους οποιους δεν μπορεις να κατακρινεις με μια και να τους λες οτι Ακουνε ξοφλημενους... Δηλαδη ΤΙ ροκ να ακουσω? EVANESCENSE ή RED HOT CHILLI PEPPERS που ακουνε τα χαζοαμερικανακια (DANNY CALIFORNIA??). Χιλιες φορες (και βαλε) οι Scorpions, οι Guns n Roses και οι Whitesnake του γερο - Coverdale (αν ξερεις ποιος ειναι αυτος..)



    Βρε παιδιά ο καθένας έχει την άποψη του, υπάρχει λόγος να κονταρομαχείτε για το ποιός έχει δίκιο;
    tsaboukos
    08.02.2007, 19:38
    Κατ'αρχήν είναι σεβαστές όλες οι γνώμες.Σε κάποιους αρέσουν τα παλιά,σε άλλους όχι.Δεν νομίζω όμως οτι μπορούμε να αμφισβητούμε μπάντες όπως οι Scorpions και οι Iron Maiden.Με αυτές τις μπάντες έχουν μεγαλώσει γενιές και γενιές και θα συνεχίσουν να μεγαλώνουν.....Και εμένα μου αρέσουν μερικές καινούριες μπάντες αλλα δεν συγκρίνονται με τα παλιά.Κατα τη γνώμη μου πάντα.Εχετε δίκιο πως οι Maiden θέλουν τώρα πιά να βγάλουν κανένα λεφτάκι,αλλα δεν σημαίνει πως δεν είναι καλό συγκρότημα.Ελεος!Ενα ακόμα:υπάρχει καλύτερη (νέα μπάντα) απο τους Led Zeppelin(σχετικά παλιά μπάντα 70's-80's)(σε δημιουργικότητα)????

    STAY HEAVY!!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tsaboukos στις 08-02-2007 20:33 ]


    sintorin
    08.02.2007, 20:17
    exeis plaka re tsibite....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sintorin στις 08-02-2007 20:23 ]


    tsibitos
    21.02.2007, 16:18
    Παράθεση:

    Το μέλος sintorin στις 08-02-2007 στις 20:17 έγραψε...

    exeis plaka re tsibite....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sintorin στις 08-02-2007 20:23 ]





    Το ξερω αλλα και εσυ εισαι εκτος θεματος.. (ως συνηθως..)
    Eliza21
    21.02.2007, 19:35
    Παράθεση:

    Το μέλος tsaboukos στις 08-02-2007 στις 19:38 έγραψε...

    Κατ'αρχήν είναι σεβαστές όλες οι γνώμες.Σε κάποιους αρέσουν τα παλιά,σε άλλους όχι.Δεν νομίζω όμως οτι μπορούμε να αμφισβητούμε μπάντες όπως οι Scorpions και οι Iron Maiden.Με αυτές τις μπάντες έχουν μεγαλώσει γενιές και γενιές και θα συνεχίσουν να μεγαλώνουν.....Και εμένα μου αρέσουν μερικές καινούριες μπάντες αλλα δεν συγκρίνονται με τα παλιά.Κατα τη γνώμη μου πάντα.Εχετε δίκιο πως οι Maiden θέλουν τώρα πιά να βγάλουν κανένα λεφτάκι,αλλα δεν σημαίνει πως δεν είναι καλό συγκρότημα.Ελεος!Ενα ακόμα:υπάρχει καλύτερη (νέα μπάντα) απο τους Led Zeppelin(σχετικά παλιά μπάντα 70's-80's)(σε δημιουργικότητα)????

    STAY HEAVY!!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tsaboukos στις 08-02-2007 20:33 ]







    tsaboukos
    21.02.2007, 22:29
    Παράθεση:

    Το μέλος Eliza21 στις 21-02-2007 στις 19:35 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος tsaboukos στις 08-02-2007 στις 19:38 έγραψε...

    Κατ'αρχήν είναι σεβαστές όλες οι γνώμες.Σε κάποιους αρέσουν τα παλιά,σε άλλους όχι.Δεν νομίζω όμως οτι μπορούμε να αμφισβητούμε μπάντες όπως οι Scorpions και οι Iron Maiden.Με αυτές τις μπάντες έχουν μεγαλώσει γενιές και γενιές και θα συνεχίσουν να μεγαλώνουν.....Και εμένα μου αρέσουν μερικές καινούριες μπάντες αλλα δεν συγκρίνονται με τα παλιά.Κατα τη γνώμη μου πάντα.Εχετε δίκιο πως οι Maiden θέλουν τώρα πιά να βγάλουν κανένα λεφτάκι,αλλα δεν σημαίνει πως δεν είναι καλό συγκρότημα.Ελεος!Ενα ακόμα:υπάρχει καλύτερη (νέα μπάντα) απο τους Led Zeppelin(σχετικά παλιά μπάντα 70's-80's)(σε δημιουργικότητα)????

    STAY HEAVY!!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tsaboukos στις 08-02-2007 20:33 ]








    OK,λίγο άκυρο.Sorry!
    kalouka
    19.03.2007, 12:47
    Σύμφωνα με τις έγκυρες πληροφορίες μας, το Scorpio Festival θα μεταφερθεί στις 18 Ιουνίου (από 2 Ιουλίου που είχε ανακοινωθεί) ενώ στη σκηνή, πριν από τους Scorpions, θα εμφανιστεί ο Joe Cocker. Επίσης, ο Uli Jon Roth θα παίξει μαζί με τους headliners Scorpions. Ακόμα δεν υπάρχουν πληροφορίες για το τρίτο όνομα, ενώ το festival θα ανοίξει Ελληνική μπάντα που θα προκύψει από διαγωνισμό.
    rockpages.gr

    The king is gone
    but he's not forgotten

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kalouka στις 19-03-2007 12:50 ]