ελληνική μουσική
    508 online   ·  210.907 μέλη

    Τι θα κάνουμε με τα σκουπιδο-τράγουδα που μας κατακλύζουν...

    sea_like_eyes
    11.02.2007, 17:56
    στελλα αν βαλεις περιδη,παπαζογλου κτλ...θα σε σαμποταρω!
    anna2405
    14.02.2007, 14:38
    Παράθεση:

    Το μέλος AlmaNegra στις 10-02-2007 στις 02:13 έγραψε...

    Την απάντηση στο ερώτημα του φορουμ, μου την έδωσε πριν από 2 χρόνια ένας φίλος, όταν μου απάντησε με την ερώτηση: Ποιά είναι η Βανδή;

    Απλά δεν τα ακούς! Είναι τόσο εύκολη η λύση! Και άσε όποιους θέλουν να τα ακούν!
    Αν θέλεις, υπάρχουν μέρη να πας, σταθμοί να ακούσεις, άνθρωποι να κάνεις
    παρέα ώστε να μην έχεις καμία επαφή με αυτά τα τραγούδια.

    ΥΣ Το χαρακτηρισμό σκουπίδια το θεωρώ πάρα πολύ βαρύ, κυρίως γιατί αυτά τα
    "σκουπίδια" τα ακούν άνθρωποι, τους οποίους αυτόματα χαρακτηρίζεις αναλόγως. Και
    αυτό είναι (το λιγότερο) άδικο...



    συμφωνώ απόλυτα !!
    Sapios_is_back
    14.02.2007, 16:39
    Παράθεση:

    Το μέλος manosomba στις 09-02-2007 στις 15:45 έγραψε...

    Τι θα κάνουμε με τα σκουπιδο-τράγουδα που μας κατακλύζουν από τηλεόραση και ραδιόφωνα (και τώρα τελευταία και από τα κινητά!). Είναι σαν επιδημία από την οποία κολλάνε όλοι, ο ένας μετά τον άλλο και δε φαίνεται σωτηρία.

    Και φαίνεται ότι αυτοί που προσπαθούν να ακούσουν κάτι ποιοτικό είτε σημερινό είτε παλαιότερο, αποτελούν τέτοια μειοψηφία στην κοινωνία μας που ντρέπονται να το πουν, λες και κάνουν κάτι απαγορευμένο και μερικές φορές αισθάνονται γραφικοί / περιθωριακοί.

    Βλέπεις και στα περισσότερα μαγαζιά της νύχτας (μιλάω για bar, καφέ-bar), η μουσική είναι τόσο τυποποιημένη (δηλ. χαζό-r'n'b, soft σύγχρονη pop και μερικά ελληνικά - επιπέδου fame story) που τρελλαίνεσαι! Κατέβαινα προχθές την Σκουφά με τα πόδια και άκουσα από 3-4 bar το ίδιο τραγούδι (το love generation του Sinclair).
    br>


    Τα είπες όλα πιστεύω, με κάλυψες.
    Δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα πάντως, απλά να τα αγνοούμε. Θα μου πείς βέβαια οτι πρέπει να βγαίνουμε και έξω και τα περισσότερα μαγαζιά παίζουν αυτή τη μουσική. Τί να κάνουμε, πρέπει να το ανεχτούμε.
    Όσο για την μειοψηφία που λές (είμαι και εγώ μέσα σ'αυτούς), ίσως ντρέπονται να το πούν μερικές φορές (για να μήν ακούνε κα άκυρα σχόλια), αλλα απο την άλλη δεν μπορείς να συζητήσεις με κάποιον σοβαρά για μουσική όταν εκείνος ακούει τα "σκουπίδια", οπότε απλά δεν μιλάς.
    sintorin
    14.02.2007, 18:56
    akrivos oti ginetai kai me ta skoupidia.....

    Uparxoun skoupidia pou anakiklonontai, kai ala pou aplos kaigontai...

    efoson stin ellada anakuklosi den uparxei katholou....i moni logiki lusi einai na kaoun ola ta skoupidotragouda......tora na mou peis den tha minoun kai pola, ala xilies fores kalutera piotita, para posotita......

    tsibitos
    14.02.2007, 19:08
    Παράθεση:

    Το μέλος sintorin στις 14-02-2007 στις 18:56 έγραψε...

    akrivos oti ginetai kai me ta skoupidia.....

    Uparxoun skoupidia pou anakiklonontai, kai ala pou aplos kaigontai...

    efoson stin ellada anakuklosi den uparxei katholou....i moni logiki lusi einai na kaoun ola ta skoupidotragouda......tora na mou peis den tha minoun kai pola, ala xilies fores kalutera piotita, para posotita......




    Πήξαμε στην ποιοτητα.....
    roubas
    14.02.2007, 20:02
    Παιδια καποτε πρεπει να καταλαβουμε οτι εμεις ειμαστε που τροφοδοτουμε αυτο το συστημα!
    Οταν βλεπουμε fame story
    Οταν πηγαινουμε σε club(που παιζουν "κακη" μουσικη
    Οταν αγοραζουμε cd απο βιομηχανιες μουσικης (heaven,EMI...)
    Οταν πηγαινουμε σε συναυλιες καιμαγαζια που τραγουδανε "ομορφες" γυναικες και γκει!
    Οταν
    Οταν
    Οταν...
    valia1984
    14.02.2007, 20:29
    Παράθεση:

    Το μέλος roubas στις 14-02-2007 στις 20:02 έγραψε...

    Παιδια καποτε πρεπει να καταλαβουμε οτι εμεις ειμαστε που τροφοδοτουμε αυτο το συστημα!
    Οταν βλεπουμε fame story
    Οταν πηγαινουμε σε club(που παιζουν "κακη" μουσικη
    Οταν αγοραζουμε cd απο βιομηχανιες μουσικης (heaven,EMI...)
    Οταν πηγαινουμε σε συναυλιες καιμαγαζια που τραγουδανε "ομορφες" γυναικες και γκει!
    Οταν
    Οταν
    Οταν...




    με κάλυψες απόλυτα!
    jacamar
    14.02.2007, 21:14
    Παράθεση:

    Το μέλος tsibitos στις 14-02-2007 στις 19:08 έγραψε...

    Πήξαμε στην ποιοτητα.....



    που την είδες την ποιότητα?????
    rouba κατι μου λέει οτι έχω κάνει τουλάχιστο 2 απο αυτά που γράφεις ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΜΑΙ!!!!!!!!!!!!
    roubas
    15.02.2007, 04:25
    Οχι φιλε μου δεν το λεω γι' αυτο!
    Απλα δεν πρεπει να ασχολουμαστε τοσο με κατι που δεν μας αφορα!
    Προτεινω να ξεκολλησουμε με το θεμα κακη μουσικη!
    Αφηστε τους να κανουν ο,τι θελουν!
    Μοδα ειναι θα περασει!
    Χαρηκα που συμφωνησαμε Βαλια!
    maspa
    15.02.2007, 05:16


    Παράθεση:

    Το μέλος roubas στις 14-02-2007 στις 20:02 έγραψε...


    Οταν αγοραζουμε cd απο βιομηχανιες μουσικης (heaven,EMI...)



    Η EMI έχει βγάλει κι αξιόλογους δίσκους.. Τα γενικεύεις πολύ
    roubas
    15.02.2007, 17:31
    Δεν τα γενικευω καθολου!
    Εταιριες ποιοτικες οπως λεμε ειναι η lyra ,sistron(αερακης που ειναι και στο τοπο σου ,ελπιζω να την ξερεις)και διαφορες αλλες!
    Εγω δεν κατηγορησα ποτε τα σκουπιδοτραγουδα απλα λεω οτι δεν πρεπει να τα κατηγορει καποιος που κανει τα παρακατω που ειπα!
    Φιλικα παντα παραθετω!
    jacamar
    15.02.2007, 18:24
    Παράθεση:

    Το μέλος roubas στις 15-02-2007 στις 17:31 έγραψε...

    Δεν τα γενικευω καθολου!
    Εταιριες ποιοτικες οπως λεμε ειναι η lyra ,sistron(αερακης που ειναι και στο τοπο σου ,ελπιζω να την ξερεις)και διαφορες αλλες!

    H λύρα ποιοτική??
    αρτέμης-ευθήμης Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ........!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    roubas
    15.02.2007, 18:38
    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 15-02-2007 στις 18:24 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος roubas στις 15-02-2007 στις 17:31 έγραψε...

    Δεν τα γενικευω καθολου!
    Εταιριες ποιοτικες οπως λεμε ειναι η lyra ,sistron(αερακης που ειναι και στο τοπο σου ,ελπιζω να την ξερεις)και διαφορες αλλες!

    H λύρα ποιοτική??
    αρτέμης-ευθήμης Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ........!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



    Μπες εδώ

    οι ελεύθεροι κι ωραίοι
    ζουν σε κάποιες φυλακές
    Mεσ’ τα τείχη που ’χει χτίσει, ο καθένας για να ζήσει
    τις μεγάλες τους στιγμές
    οι ελεύθεροι κι ωραίοι
    ζουν σε κάποιες φυλακές

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : roubas στις 15-02-2007 18:43 ]


    tsibitos
    15.02.2007, 18:46
    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 15-02-2007 στις 18:24 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος roubas στις 15-02-2007 στις 17:31 έγραψε...

    Δεν τα γενικευω καθολου!
    Εταιριες ποιοτικες οπως λεμε ειναι η lyra ,sistron(αερακης που ειναι και στο τοπο σου ,ελπιζω να την ξερεις)και διαφορες αλλες!

    H λύρα ποιοτική??
    αρτέμης-ευθήμης Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ........!!!!!!!!!!!!!!!!!!!




    Ξερεις καθολου τι μουσικη παιζουν οι Αρτεμης - Ευθυμης??? Και στην τελικη τι ειναι για σενα η ποιοτητα???? Πολυ εδωμεσα μιλανε για ποιοτητα ποιοτητα ποιοτητα και με την πιπιλα αυτη κατακρινουν οτιδιποτε δεν τους αρεσει...

    Ρε παιδια αν δεν σας αρεσει ΜΗΝ ΤΑ ΑΚΟΥΤΕ ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ...

    Αφηστε εμας τους ατεχνους - αγραμματους να τα ακουμε. ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!!!!!!!!!!!!
    jacamar
    15.02.2007, 18:59
    Παράθεση:

    Το μέλος tsibitos στις 15-02-2007 στις 18:46 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 15-02-2007 στις 18:24 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος roubas στις 15-02-2007 στις 17:31 έγραψε...

    Δεν τα γενικευω καθολου!
    Εταιριες ποιοτικες οπως λεμε ειναι η lyra ,sistron(αερακης που ειναι και στο τοπο σου ,ελπιζω να την ξερεις)και διαφορες αλλες!

    H λύρα ποιοτική??
    αρτέμης-ευθήμης Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ........!!!!!!!!!!!!!!!!!!!




    Ξερεις καθολου τι μουσικη παιζουν οι Αρτεμης - Ευθυμης??? Και στην τελικη τι ειναι για σενα η ποιοτητα???? Πολυ εδωμεσα μιλανε για ποιοτητα ποιοτητα ποιοτητα και με την πιπιλα αυτη κατακρινουν οτιδιποτε δεν τους αρεσει...

    Ρε παιδια αν δεν σας αρεσει ΜΗΝ ΤΑ ΑΚΟΥΤΕ ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ...

    Αφηστε εμας τους ατεχνους - αγραμματους να τα ακουμε. ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!!!!!!!!!!!!



    τι λες ρε tsibite να τους κρίνω και να μην ξέρω τι μουσική παίζουν???
    εξ ιδίων κρίνεις???
    αντε γιατι μου την δίνει το επιθετικό στυλάκι.
    Δεν νομίζω να σε έχουμε καταπιέσει να ακούσεις κάτι.
    Η ελευθερία διακίνησης απόψεων ισχύει μόνο για σένα???
    Και στην τελική εγώ ακούω τα πάντα λόγω των σπουδών μου και επειδή τυνχάνω μουσικός δικαιούμαι να έχω άποψη αν σου αρέσει
    Α και να θυμάσε οτι αυτοχαρακτηρίστικες ατεχνος εγώ θα έλεγα άμουσος
    heartbreak-kid
    15.02.2007, 20:53
    λοιπόν, διάβασα τα σχόλια και έχω να πω το εξής: όσο κακό φαίνεται σε κάποιους το γεγονός οτι μας "υποχρεώνουν" ή μας κατακλύζουν τέτοιου είδους τραγούδια, τόσο φασιστικό είναι να τα αποκαλούμε σκουπίδια. έχουμε καταφέρει και αναγάγει το θέμα του γούστου μας στην μουσική σε πόλεμο. κάτι που εκπορεύεται από συγκεκριμένο είδος μουσικής, που ίσως θέλει να διεκδικήση μεγαλύτερο μέρος από την πίττα των πωλήσεων. κι οι υπόλοιποι έχουμε πέσει στην πόλωσι και την ενισχύουμε!
    αν θέλετε να το προεκτείνουμε, όταν αφήνης ως στυλ τραγουδιού να σε ονομάζουν "εντεχνο"και δεν αντιδράς, από την στιγμή που δεν μπορείς να αποκαλέσης τους άλλους άτεχνους(διότι η τεχνική στην μουσική είναι άλλο πράγμα διαφορετικό), λογικό είναι να οδηγηθούμε σε μια πολωτική νοοτροπία:
    εντεχνο=ποιότητα - μη έντεχνο=μη ποιότητα=σκουπίδια ή δεν ξέρω και γω τι άλλο.
    επιμένω στις απόψεις περί του συγκεκριμένου είδους μουσικής, όχι διότι έχω κάποια εμπάθεια με αυτήν καθ' εαυτήν την μουσική. πέραν των όποιων αστείων λέμε κατά καιρούς, ξέρουμε να εκτιμάμε κάποια καλά τραγούδια. έλεος όμως πια με το τουπέ που έχει σηκωθή, έλεος πια με την νοοτροπία "σκουπδι" σε οτιδήποτε δεν πάει στο γούστο μας.
    και για να γίνω λίγο επιθετικός και κακός, κάποιοι καλλιτέχνες-θιασώτες της δημοκρατίας και της αριστεράς, ίσως θα πρεπε να είναι λιγότερο επιθετικοί. για να βγάλουν κάποτε δίσκους χρειάστηκε οι δισκογραφικές να έχουν εισπρακτικές επιτυχίες από...σκουπιδαριό.
    moufidis
    15.02.2007, 20:59
    Παράθεση:

    Το μέλος heartbreak-kid στις 15-02-2007 στις 20:53 έγραψε...

    ...όσο κακό φαίνεται σε κάποιους το γεγονός οτι μας "υποχρεώνουν" ή μας κατακλύζουν τέτοιου είδους τραγούδια, τόσο φασιστικό είναι να τα αποκαλούμε σκουπίδια....


    Τα είπες όλα με μία φράση.


    jacamar
    15.02.2007, 22:48
    περίμενα την απάντηση του tsibitou βέβαια αλλά που... αλλά heartbreak-kid
    οφείλω να παραδεκτώ οτι το θέτεις σωστά εν μέρη. Δεν μου αρέσει ο χαρακτηρισμός σκουπίδια αλλά είναι ο πιο τεριαστός για κάποια άσματα
    Δεν είναι θέμα τουπέ είναι θέμα γούστου και καλαισθησίας...........

    *draco dormiens nunquam titillandus* !!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jacamar στις 15-02-2007 22:49 ]


    photis86
    15.02.2007, 23:25
    ρε παιδια η καθε μουσικη ειναι μουσικη...οτι ειδος και αν ειναι. ακομα και τα ''σκουπιδοτραγουδα'' οπως τα ειπαν καποιοι, πιστευω αν κατσεις νατα ''ακουσεις'' εχουν πραγματα να σου δωσουν παντα αναλογα με το γουστο σου ομως...ειναι οντως αληθεια οτι μας τα πασσαρουν αλλα αν δεν μας αρεσουν δεν ειναι αναγκη να τα μασαμε.
    heartbreak-kid
    15.02.2007, 23:45
    jacamar, πρώτον οι άνθρωποι έχουν κι άλλες δουλειές και απαντάν όταν έχουν ελεύθερο χρόνο. είμαι σίγουρος οτι ο tsibitos θα απαντήση κάποια στιγμή, όποτε μπορεί και θέλει.

    τώρα, δεν θα σου υπαγορεύσω ποιά λέξι θα χρησιμοποιήσης για να αποκυρήξης τις μουσικές που δεν ταιριάζουν στο γούστο και στην αισθητική σου. άλλο είπα και εύχομαι να τα κατάλαβες και είτε να τα δεχτής είτε να τα απορρίψης