ελληνική μουσική
    553 online   ·  210.907 μέλη

    Τι θα κάνουμε με τα σκουπιδο-τράγουδα που μας κατακλύζουν...

    chorrer
    17.02.2007, 11:16
    Αυτο που μου κανει τρομερη εντυπωση ειναι οτι ορισμενοι καταδικαζετε καποιους αλλους ως ατομα με παρωπιδες και μετα , γραφετε αυτο που πιστευετε σαν να ειναι η απολυτη αληθεια.
    ......Το αν καποια μουσικη σου αρεσει ή οχι ειναι υποκειμενικο.
    .....Το αν καποια μουσικη ομως ειναι ποιοτικη ή οχι ΔΕΝ ειναι υποκειμενικο.

    Το αν ενα τραγουδακι γραφτηκε για να γινει ενας ακομα διαττοντας αστερας κι ειναι γραμμενο με ενα συγκεκριμενο τροπο , κονσερβοποιημενο, γεματο απο ευκολα πιασαρικο στιχο, απλοικους χορευτικους ρυθμους, και μια ενορχηστρωση/ηχογραφηση/ηχοληψια που εγινε στο ποδι.....δεν νομιζω οτι μπορει καποιος να το χαρακτηρισει ως ποιοτητα!
    .....Ας βγει καποιος να υποστηριξει οτι το "Νινι σερνει καραβι" ειναι ποιοτικο τραγουδι αλλα να μας πει γιατι το θεωρει και ποιοτικο.

    ......καποιος ακουει μουσικη επειδη απλα του αρεσει η μουσικη.
    ......Καποιος αλλος επειδη ειναι της μοδας.
    .....Αλλος γιατι του αρεσει να χορευει.
    .....Αλλος γιατι η μουσικη που ακουει ειναι και τροπος ζωης και ιδεολογια.
    .....Κι αλλος για ολα τα παραπανω.

    Ειναι καποιος απο αυτους λαθος?
    Ποιος θα το κρινει αυτο? Εσυ? Εγω? ποιος?

    Το θεμα του τοπικ (αν καταλαβα καλα) ηταν η απομονωση κι ο εξοστρακισμος ανθρωπων που δεν ακουνε τα συγκεκριμενα τραγουδια και το γεγονος οτι εχει γεμισει ο τοπος με μαγαζια που παιζουν τετοια μουσικη με αποτελεσμα οι επιλογες "εξοδου" που εχει ενα ατομο με διαφορετικα ακουσματα ειναι πολυ περιορισμενες.
    .....Εγω ας πουμε νοιωθω πολυ περιορισμενος, δεν εχω καταφερει τα τελευταια χρονια να βρω ενα cafe που να παιζει εντεχνο κι ελληνικο ροκ, να εχει μεσα επιτραπεζια παιχνιδια κι ο ελληνικος καφες να μην στοιχιζει οσο ενα ζευγαρι παπουτσια adidas!
    .....Σιγουρα υπαρχουν μαγαζια που παιζουν "εντεχνα" και καποια επιλεγμενα (ας πουμε) ροκ τραγουδακια....αλλά πλεον τετοια cafe εχουν γινει μαγαζια πολυτελειας και το να πιεις μια μπυρα εκει στοιχιζει περισσοτερο απο το να αγορασεις χορδες για την κιθαρα σου!
    .....Υπαρχουν και "ροκαδικα" που δυστυχως ομως παιζουν μονο ξενο προγραμμα κι ετσι αν εσυ θες να ακουσεις κατι σε ελληνικο, παλι δεν γινεται.
    ....Και βεβαια υπαρχουν και τα υπολοιπα cafe-bar-club που ξεφυτρωνουν καθημερινα και παιζουν την μουσικη που δεν θελεις να ακουσεις.

    Να πουμε για ραδιοφωνα?
    ....Ας μου πει καποιος ενα ραδιοφωνο που παιζει ελληνοφωνο ροκ κι εντεχνο χωρις να βαζει την μιση μερα Νταλαρα/Χατζηδακι/Θεοδωρακη/κοτσιρα.....(Μιλαω για Θεσ/νικη κι Αθηνα, δεν γνωριζω για αλλες πολεις) .....δηλαδη για να ακουσω μερικα τραγουδια που μου αρεσουν θα πρεπει να κανω υπομονη μπας και ειμαι τυχερος και βαλουν οι παραγωγοι κανα τραγουδι αναμεσα στον Νταλαρα και τον Μητροπανο?

    Θελω να καταληξω στο γεγονος οτι δεν ειμαστε ολοι ιδιοι.....καποιοι εχουν διαφορετικα γουστα/κριτηρια/βιωματα και δυστυχως στην Ελλαδιτσα μας , δεν υπαρχουν επιλογες και διεξοδους για ολους.

    Red-rose μπορει εσυ να ακους τα παντα κι εγω να ακουω πολυ συγκεκριμενα πραγματα...Μπορει εσυ να θεωρεις ολα τα τραγουδια ομορφα κι εγω να θεωρω ορισμενα απο αυτα σκουπιδια.....ποιος εχει δικιο απο τους δυο μας? Και ξαναλεω ποιος θα το κρινει αυτο?
    Οσο φασιστικο ειναι το να κατακρινεις ενα ειδος μουσικης , αλλο τοσο φασιστικο ειναι το να κατακρινεις καποιον επειδη νοιωθει ετσι και λεει την γνωμη του.



    ΥΓ: Το "Ελλαδιτσα" πηγαινε στο οτι ειμαστε μικρη χωρα και το αγοραστικο κοινο/ακροατηριο ειναι σχετικα μικρο με αλλες χωρες...Σε καμια περιπτωση δεν προσπαθω να μειωσω την Ελληνικη μουσικη σκηνη.


    www.tzelepis.musicheaven.gr----Δημήτρης Τζελέπης

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : chorrer στις 17-02-2007 11:20 ]


    jacamar
    17.02.2007, 13:30
    Red-Rose δεν νομίζω οτι δεν σεβαστήκαμε αυτούς που ακούν μη ποιοτική μουσική.
    Θα δανειστώ την δήλωση της Αλεξίου στο Διαπασών για το έντεχνο τραγούδι:

    "Έντεχνο είναι το τραγούδι που είναι περισσότερο ψαγμένο, έχει ένα προβληματισμό στην στιχουργική του. και στην σύνθεσή του έχει έναν πιο έμμεσο τρόπο να πει τα πράγματα, πιο ποιητικό."
    Σε ερώτηση για έντεχνους καλλιτέχνες ή έντεχνα έργα απάντησε:

    " καταρχήν έχει σημασία ο δημιουργός. Δεν μπορεί κανείς να πει ότι ο Λοίζος δεν είναι έντεχνος συνθέτης γιατί ψαχνόταν ακόμα και όταν έγραφε ένα ζειμπέκικο."



    Αν έσένα σε πονοκεφαλιάζουν τα μπιτάκια εγώ κάνω χαρακίρι όταν ακούω κοκκίνου και άλλες.
    Δεν πιστεύω οτι πουλάω μούρη όταν στην παρέα μου με αποκαλούν ναφθαλινοδεινόσαυρο για την μουσική που ακούω! Αγαπώ την μουσική αλλά δεν εθελοτυφλώ όταν βλέπω να την βασανίζουν έτσι.
    Αν σκεφτείς οτι το ράδιο μου είναι κολλημένο στον Δίεση καταλαβαίνεις τι χάσμα μουσικών προτειμίσεων έχω με τους άλλους.



    *draco dormiens nunquam titillandus* !!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jacamar στις 17-02-2007 13:31 ]


    pastella
    17.02.2007, 13:49
    Δεν μπορουμε να κατηγοριοποιησουμε τα τραγουδια σε 2 κατηγοριες η σε 3 η σε δεκα...

    Δεν θα ηθελα να χαρακτηρισω σκουπιδοτραγουδο ενα τραγουδι της Κοκκινου ασχετα ανα γραφτηκε στο γονατο και ο Φοιβος δεν χρειαστηκε πανω απο 5' για να το φτιαξει πατωκορφα. Θα μπορουσα να το χαρακτηρισω 'fast food τραγουδακι', αν και γενικα δεν ειμαι υπερ των χαρακτηρισμων και των κατηγοριοποιησεων. Βεβαια στην περιπτωση της Βερα Λαμπρου και ειδικοτερα για το "Νινι" ισως κανω μια εξαιρεση ...

    Αλλα μιας και το συγκεκριμενο ηχητικο αποσπασμα εχει αναφερθει ουκ ολιγες φορες στο τοπικ και σε ολο το φορουμ γενικοτερα, δεν νομιζετε οτι του δινουμε παρα πολυ αξια?

    Και πιστευω (κι επαναλαμβανομαι) οτι η απαντηση στο ερωτημα του τοπικ ειναι απλη. Δεν τα ακουμε, δεν τα προωθουμε, δεν τα συζηταμε τα συγκεκριμενα ασματα. Υπαρχει ομως κοσμος που τα ακουει. Τι να κανουμε, το σεβομαστε.
    Red-Rose
    17.02.2007, 14:05
    chorrer Μπορεί να ακούω αρκετά είδη, αυτό δε σημαίνει πως τα ακούω όλα με την ίδια ευχαρίστηση, φροντίζω όμως να μην το δείχνω γιατί δε γουστάρω να ξενερώσω την παρέα με το να κάθομαι σε μια γωνίτσα και να καντηλιάζω τον dj. Επίσης δεν κατηγόρησα κάποιον για το είδος μουσικής που ακούει, αντιθέτως είπα το εξής:

    'Ωστόσο αν όντως πια δεν μπορούμε να ακούμε άλλα είδη μουσικής ας μην το κάνουμε χωρίς όμως να σνομπάρουμε και χωρίς να υποτιμάμε αυτούς που την ακούνε. ' Η ενδεχόμενη 'επίθεση' που έκανα στο προηγούμενο ποστ είναι καθαρά για τη χρήση του όρου 'σκουπίδια' επαναλαμβάνω μην τα ακούτε βρε παιδιά αλλά ας μην γίνονται χαρακτηρισμοί τέτοιου είδους που ταυτόχρονα χαρακτηρίζουν και τους ανθρώπους που τα ακούνε. Δεν ξέρω τι γίνεται με τα μαγαζιά στη Θεσσαλονίκη... Έλα Μυτιλήνη που παίζουν τα πάντα χεχεχε χθες σε παρτυ μασκε έπαιζε και χαρουλα και αρβανιτακη κι αλλα που μου διαφευγουν. μια χαρα ηταν.

    αγαπητη jacamar όταν είπα το 50% δεν συμπεριέλαβα κάποιον από σας μέσα... εσύ δεν καταλαβαίνω γιατί το πήρες προσωπικά και το αναλύεις. Επίσης για εμένα, εκφράζω καθαρά προσωπική μου άποψη που μπορεί να είναι και λάθος, ο στιχουργός δεν πρέπει να το ψάχνει και πολύ. Προτιμώ να ξέρω δηλαδή ότι το τραγούδι που ακούω και με εκφράζει και λιώνω και χτυπιέμαι σαν χταπόδι, ότι το έγραψε κάποιος που το ένιωσε πραγματικά όταν το έγραψε.. παρά να ξέρω ότι καθόταν και το παίδευε για να χτυπήσει την αδυναμία μου και άλλων τόσων με ένα πολύ όμορφο οπτικοακουστικό στίχο κλπ κλπ [δεν εννοώ στίχους του ποδαριού, να έχει ένα νόημα]

    πάω για δουλειά, καλημερούδια σας!

    YrIazz
    22.03.2007, 13:43
    Καλησπερα σε ολους....

    Εγω βρε παιδια ενα πραγμα δεν μπορω να καταλαβω.... Γιατι υπαρχει "κολλημα" να μην χαρακτηρισεις ή κρινεις κατι....

    Ειναι συζητηση και στην συζητηση παραθετεις αποψεις και επιχειρηματα (τα οποια ομως βγαινουν απο ενα δικο σου "φιλτρο" κριτικης και εχεις βγαλει τα συμπερασματα σου)... Αρα γιατι κατηγορουνται καποιοι οτι κρινουν και λαθος κανουν? Μα για να διαλεξεις ουτως η αλλως θα πρεπει να κρινεις!!!

    Εαν δεν μου αρεσει ενα φαγητο θα πω οτι δεν μου αρεσει... εαν ειναι κακομαγειρεμενο θα πω οτι ειναι χαλια!!! Και το ιδιο ισχυει σε ολους τους τομεις της ζωης μας, ετσι δεν ειναι?



    melody-music
    23.03.2007, 10:31
    Παράθεση:

    Το μέλος chorrer στις 17-02-2007 στις 11:16 έγραψε...

    Αυτο που μου κανει τρομερη εντυπωση ειναι οτι ορισμενοι καταδικαζετε καποιους αλλους ως ατομα με παρωπιδες και μετα , γραφετε αυτο που πιστευετε σαν να ειναι η απολυτη αληθεια.
    ......Το αν καποια μουσικη σου αρεσει ή οχι ειναι υποκειμενικο.
    .....Το αν καποια μουσικη ομως ειναι ποιοτικη ή οχι ΔΕΝ ειναι υποκειμενικο.

    Το αν ενα τραγουδακι γραφτηκε για να γινει ενας ακομα διαττοντας αστερας κι ειναι γραμμενο με ενα συγκεκριμενο τροπο , κονσερβοποιημενο, γεματο απο ευκολα πιασαρικο στιχο, απλοικους χορευτικους ρυθμους, και μια ενορχηστρωση/ηχογραφηση/ηχοληψια που εγινε στο ποδι.....δεν νομιζω οτι μπορει καποιος να το χαρακτηρισει ως ποιοτητα!
    .....Ας βγει καποιος να υποστηριξει οτι το "Νινι σερνει καραβι" ειναι ποιοτικο τραγουδι αλλα να μας πει γιατι το θεωρει και ποιοτικο.

    ......καποιος ακουει μουσικη επειδη απλα του αρεσει η μουσικη.
    ......Καποιος αλλος επειδη ειναι της μοδας.
    .....Αλλος γιατι του αρεσει να χορευει.
    .....Αλλος γιατι η μουσικη που ακουει ειναι και τροπος ζωης και ιδεολογια.
    .....Κι αλλος για ολα τα παραπανω.

    Ειναι καποιος απο αυτους λαθος?
    Ποιος θα το κρινει αυτο? Εσυ? Εγω? ποιος?

    Το θεμα του τοπικ (αν καταλαβα καλα) ηταν η απομονωση κι ο εξοστρακισμος ανθρωπων που δεν ακουνε τα συγκεκριμενα τραγουδια και το γεγονος οτι εχει γεμισει ο τοπος με μαγαζια που παιζουν τετοια μουσικη με αποτελεσμα οι επιλογες "εξοδου" που εχει ενα ατομο με διαφορετικα ακουσματα ειναι πολυ περιορισμενες.
    .....Εγω ας πουμε νοιωθω πολυ περιορισμενος, δεν εχω καταφερει τα τελευταια χρονια να βρω ενα cafe που να παιζει εντεχνο κι ελληνικο ροκ, να εχει μεσα επιτραπεζια παιχνιδια κι ο ελληνικος καφες να μην στοιχιζει οσο ενα ζευγαρι παπουτσια adidas!
    .....Σιγουρα υπαρχουν μαγαζια που παιζουν "εντεχνα" και καποια επιλεγμενα (ας πουμε) ροκ τραγουδακια....αλλά πλεον τετοια cafe εχουν γινει μαγαζια πολυτελειας και το να πιεις μια μπυρα εκει στοιχιζει περισσοτερο απο το να αγορασεις χορδες για την κιθαρα σου!
    .....Υπαρχουν και "ροκαδικα" που δυστυχως ομως παιζουν μονο ξενο προγραμμα κι ετσι αν εσυ θες να ακουσεις κατι σε ελληνικο, παλι δεν γινεται.
    ....Και βεβαια υπαρχουν και τα υπολοιπα cafe-bar-club που ξεφυτρωνουν καθημερινα και παιζουν την μουσικη που δεν θελεις να ακουσεις.

    Να πουμε για ραδιοφωνα?
    ....Ας μου πει καποιος ενα ραδιοφωνο που παιζει ελληνοφωνο ροκ κι εντεχνο χωρις να βαζει την μιση μερα Νταλαρα/Χατζηδακι/Θεοδωρακη/κοτσιρα.....(Μιλαω για Θεσ/νικη κι Αθηνα, δεν γνωριζω για αλλες πολεις) .....δηλαδη για να ακουσω μερικα τραγουδια που μου αρεσουν θα πρεπει να κανω υπομονη μπας και ειμαι τυχερος και βαλουν οι παραγωγοι κανα τραγουδι αναμεσα στον Νταλαρα και τον Μητροπανο?

    Θελω να καταληξω στο γεγονος οτι δεν ειμαστε ολοι ιδιοι.....καποιοι εχουν διαφορετικα γουστα/κριτηρια/βιωματα και δυστυχως στην Ελλαδιτσα μας , δεν υπαρχουν επιλογες και διεξοδους για ολους.

    Red-rose μπορει εσυ να ακους τα παντα κι εγω να ακουω πολυ συγκεκριμενα πραγματα...Μπορει εσυ να θεωρεις ολα τα τραγουδια ομορφα κι εγω να θεωρω ορισμενα απο αυτα σκουπιδια.....ποιος εχει δικιο απο τους δυο μας? Και ξαναλεω ποιος θα το κρινει αυτο?
    Οσο φασιστικο ειναι το να κατακρινεις ενα ειδος μουσικης , αλλο τοσο φασιστικο ειναι το να κατακρινεις καποιον επειδη νοιωθει ετσι και λεει την γνωμη του.



    ΥΓ: Το "Ελλαδιτσα" πηγαινε στο οτι ειμαστε μικρη χωρα και το αγοραστικο κοινο/ακροατηριο ειναι σχετικα μικρο με αλλες χωρες...Σε καμια περιπτωση δεν προσπαθω να μειωσω την Ελληνικη μουσικη σκηνη.


    www.tzelepis.musicheaven.gr----Δημήτρης Τζελέπης

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : chorrer στις 17-02-2007 11:20 ]






    ποιός έχει παρωπίδες το βλέπουμε! σε τόσα post σου έχουν απαντήσει τα παιδιά πολυ σωστα για ποιό λόγο έχεις άδικο και εσύ συνεχίζεις. όπως είπαν και άλλα παιδιά ένας μουσικός ή σωστος μουσικόφιλος αγαπάει τη μουσική με όλα της! τα καλά και τα κακά της. είναι όπως ο άνθρωπος. αγαπάς το ταίρι σου ή τον αδελφό σου ή τον πατέρα σου για αυτό που είναι με τα καλά του και τα κακά του. τίποτα και κανείς δεν είναι τέλειος. γιατι αν ηταν έτσι όλα θα ήταν μια ευθεία γραμμή χωρίς ενδιαφέρον και εξέλιξη. όπως δεν σου αρέσει να κάνεις παρέα με όλο τον κόσμο γιατί απλά δεν ταιριάζεται έτσι και με τη μουσική. δεν τα ακούς όλα γιατί δεν σου ταιριάζουν.δεν θα κάνεις παρέα με κάποιον γιατί δεν σου ταιριάζει. αυτό δεν σημαίνει οτι σου δίνει το δικαίωμα να τον χαρακτηρίσεις ως οτιδήποτε επειδή δεν είναι σαν εσένα
    chorrer
    23.03.2007, 12:35
    Αγαπητη μου το αν εχω παρωπιδες ή οχι νομιζω οτι ειναι κατι που θα το κρινει ο καθενας που θα διαβασει το συγκεκριμενο τοπικ...τωρα γιατι εχεις την αναγκη να μου δηλωσεις με τοσο εντονο υφος την γνωμη σου για μενα κι οχι για αυτα που γραφω δεν μπορω να το καταλαβω.

    Επισης το αν εχω δικιο ή αδικο ειναι και παλι κατι τελειως υποκειμενικο, θα μπορουσες απλα να πεις οτι διαφωνεις με αυτα που γραφω και να μας εξηγησεις τους λογους....με το να κρυβεσαι πισω απο το επιχειρημα οτι καποια αλλα παιδια προσπαθουν να μου εξηγησουν που ειναι λαθος το σκεπτικο μου δεν νομιζω οτι προσφερεις κατι στο εν λογω τοπικ.

    ....Κι εν παση περιπτωση , τα επιχειρηματα κι οι αποψεις που εθεσαν τα παιδια που διαφωνουν μαζι μου, προσωπικα δεν με καλυψαν για αυτο και "συνεχιζω" να λεω την γνωμη μου.....ή μηπως απαγορευται?

    Και για να ξαναγυρισω στο θεμα:

    ....Ποια εισαι εσυ που θα με κρινεις?
    Στο ιδιο το post που εγραψες δεν δηλωνεις οτι "κανενας δεν εχει το δικαωμα να χαρακτηριζει ως οτιδηποτε καποιον επειδη δεν ειναι σαν αυτον" ?

    ...Ποια εισαι εσυ που θα μου απαγορευσεις το δικαιωμα να εκφερω την γνωμη μου?
    Μπορω και θα συνεχιζω να λεω ελευθερα την γνωμη μου οσο θα υπαρχω μεσα σε ενα φορουμ οπου ολα τα μελη ειναι ισοτιμα.

    Πανω σε ποια κριτηρια στηριζεσαι και μου λες οτι δεν πρεπει να χαρακτηριζω τραγουδια κι ειδη τραγουδιων ως οτιδηποτε ?

    .....Με βαση τις μουσικες σου γνωσεις ή τι δικες μου ?
    ....Με βαση της τυχον ιδεολογιας που εχεις ή μηπως σε ενοχλει οτι η ιδεολογια αποτελει για μενα ενα απο αυτα τα κριτηρια?
    .....Μηπως με βαση των μουσικων σου γουστων ή απλα επειδη θεωρεις οτι τα δικα μου στερουνται ποιοτητας/ανοιχτομυαλιας/κλπ ?

    Αυτο που προσπαθω να σου πω ειναι οτι ο καθενας διαμορφωνει την γνωμη του για οτιδηποτε με βαση τα βιωματα του, τις σπουδες του , τα προσωπικα του κολληματα και γουστα, τον τροπο που εχει επιλεξει να ζει και να πραττει και τα λοιπα.......και δεν εχει κανενας το δικαιωμα να του το απαγορευσει αυτο....μπορεις αν θελεις να διαφωνεις μαζι του ....μπορεις αν θελεις να του παραθεσεις αυτην τη διαφωνια και να του εξηγησεις τον λογο....αλλα παντα υπο τη μορφη της συζητησης και παντα με επιχειρηματα κι οχι κατηγοριες....κι αυτο ακριβως προσπαθω να εξηγησω σε ολα τα post που εχω γραψει σ΄αυτο το τοπικ.....δεν μπορεις να κατηγορησεις καποιον επειδη κατηγορει κατι γιατι εκεινη την στιγμη κανεις ακριβως αυτο το οποιο κατηγορεις.


    ΥΓ: Θεωρησε αυτην την απαντηση , ως απαντηση και στο τοπικ με τους 300 του Λεωνιδα και σε παρακαλω αν εχεις διαθεση να τσακωθεις με καποιον μεσω διαδυκτιου να διαλεξεις καποιον αλλο.


    manosomba
    23.03.2007, 13:13
    Βρε παιδιά.... δεν άνοιξα αυτό το θέμα για να τσακωθούμε... Απλώς προβληματίζομαι με το γεγονός ότι τον τελευταίο καιρό όποιος δεν ακούει / βλέπει / συμπεριφέρεται / ντύνεται κλπ. κλπ. όπως προστάζει η μόδα των τηλεοπτικών καναλιών, της Eurovision, του fame story, των τηλεοπτικών μαιντανών, των τηλεοπτικών μοντέλων κλπ κλπ, νιώθει (όπως και εγώ) περιθωριακός... Τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο.
    incomplete_angel
    23.03.2007, 13:55
    Παράθεση:

    Το μέλος manosomba στις 23-03-2007 στις 13:13 έγραψε...

    Βρε παιδιά.... δεν άνοιξα αυτό το θέμα για να τσακωθούμε... Απλώς προβληματίζομαι με το γεγονός ότι τον τελευταίο καιρό όποιος δεν ακούει / βλέπει / συμπεριφέρεται / ντύνεται κλπ. κλπ. όπως προστάζει η μόδα των τηλεοπτικών καναλιών, της Eurovision, του fame story, των τηλεοπτικών μαιντανών, των τηλεοπτικών μοντέλων κλπ κλπ, νιώθει (όπως και εγώ) περιθωριακός... Τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο.



    Κανονικά θα έπρεπε να νιώθεις απλά διαφορετικός με τη καλή έννοια της λέξης και όχι ότι βρίσκεσαι στο περιθώριο επειδή δεν βλέπεις, ακούς, ασχολείσαι τελοσπάντων...
    Έτσι πιστεύω..

    Εγώ έχω μάθει να αγνοώ όλα αυτά που δε με εκφράζουν ή δεν με αφορούν...
    Είναι πολύ σημαντικό να μάθεις να φιλτράρεις.

    Αν ξέρεις πολύ καλά και είσαι σίγουρος γιατί δεν ασχολείσαι περπάτα με το "κεφάλι ψηλά" και να νιώθεις πολύ καλά για τη "διαφορετικότητά" σου σε σχέση με τη μάζα.
    Αυτά..
    Athana
    23.03.2007, 14:30
    Ουφ...κατάφερα να τα διαβάσω όλα...και όλους...!!!

    Ποιο ήταν το θέμα?

    Κάποιοι θέλουν να τρώμε στα G...να τηλ με V...να φοράμε...L...να ακούμε Β...και όσο περισσότεροι είμαστε έτσι, τόσο καλύτερα, για να βγάζουν πιο εύκολα και πιο μαζικά τα προϊόντα τους...να αυτοματοποιούνται όλοι και όλα...ρομποτάκια που πληρώνουν κάθε μέρα για περισσότερα άχρηστα πράγματα και λένε και ευχαριστώ...

    ...και να μην κρίνουμε κανένα...να μην έχουμε άποψη...και άμα την εκφράζουμε την άποψη, είμαστε και γραφικοί...

    ...μια ανθρώπινη "σαχλή" ιστορία κέρδους...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Athana στις 23-03-2007 14:51 ]


    tsibitos
    23.03.2007, 15:57
    Παράθεση:

    Το μέλος manosomba στις 23-03-2007 στις 13:13 έγραψε...

    Βρε παιδιά.... δεν άνοιξα αυτό το θέμα για να τσακωθούμε... Απλώς προβληματίζομαι με το γεγονός ότι τον τελευταίο καιρό όποιος δεν ακούει / βλέπει / συμπεριφέρεται / ντύνεται κλπ. κλπ. όπως προστάζει η μόδα των τηλεοπτικών καναλιών, της Eurovision, του fame story, των τηλεοπτικών μαιντανών, των τηλεοπτικών μοντέλων κλπ κλπ, νιώθει (όπως και εγώ) περιθωριακός... Τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο.




    Αυτο το "σκουπιδοτραγουδα" φταιει για ολα...
    SOPHIA-MX-4EVER
    23.03.2007, 16:59
    Παράθεση:

    Το μέλος tsibitos στις 09-02-2007 στις 19:07 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 09-02-2007 στις 19:01 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος tsibitos στις 09-02-2007 στις 18:33 έγραψε...

    Αληθεια εσυ σαν "δισκοθετης" τι ειδους ποιοτικη μουσικη βαζεις για να διασκεδαζει ο Κοσμος? Χατζιδακη σε ποιηση Γκατσου?



    Δεν χρειάζονται οι ειρωνίες tsibitos.
    Δεν προσφέρουν στη συζήτηση. Είναι περιττές!!!







    θα συμφωνισω κυριε συντονιστα αλλα θα προσθεσω οτι ουτε και χαρακτηρισμοι χρειαζονται (σκουπιδοτραγουδα). Δεν υπαρχει αυτος ο ορος... Και κατι αλλο που μου ρθε τωρα, Υπαρχει ποιοτικη dance??


    δικιο εχεισ
    δεν επρεπε να χρησιμοποιησει τον ορο "σκουπιδοτραγουδα"
    μπορουσε απλα να ονομασει την ολη-τραγικη- κατασταση "ΥΠΟΚΟΥΛΤΟΥΡΑ"
    αυτο σε πειραξε δηλαδη εσενα.......
    και λιγα ειπε!!!
    Vangelis86
    23.03.2007, 17:08
    Νομιζω οτι υπερβαλετε λιγο.Εγω μια χαρα φυσιολογικους ανθρωπους βλεπω οταν βγαινω εξω και στα μερη που παω. Δεν εχω νιωσει ποτε στο περιθωριο επειδη δεν βλεπω fame stokoi η επειδη δεν ντυνομαι ντρεντυ. Ναι υπαρχει ενας συγκεκριμενος τροπος ζωης που προβαλλεται απο τα ΜΜΕ αλλα και μυαλο εχουμε και προσωπικοτητα οπως ο περισσοτερος κοσμος (πιστευω). Μην κανετε το τοσο ΤΟΣΟ. Και μερη υπαρχουν που μπορεις να ακουσεις καλη μουσικη και φτηνα και κανεις δε σου βαζει το μαχαιρι στο λαιμο να ακουσεις κατι συγκεκριμενο. Οσο για τα περι ποιοτητας τα θεωρω λιγο αστεια. Σκεφτειτε και το αλλο ενδεχομενο να ακουγε ολος ο κοσμος αυτο που θεωρουμε εμεις "ποιοτικη" μουσικη. Μετα εμεις πως θα νιωθαμε διαφορετικοι και τι θα καναμε με το κομπλεξ ανωτεροτητας που εχουμε σαν "ψαγμενοι" μουσικοφιλοι? Θα επρεπε να βρουμε κατι αλλο.

    Chorrer εισαι Θεσσαλονικη και δεν εχεις βρει μαγαζι που να σ'αρεσει? Το διαχρονικο π.χ. παιζει πολυ καλη μουσικη (ελληνικα δεν εχω πετυχει ακομα για να πω την αληθεια) και εχει 1.50 ευρω καφε. Το criss cafe καθε βραδυ παιζει live εντεχνο, ελληνικο ροκ. Τοσα μαγαζια υπαρχουν αυτα ειναι τυχαια παραδειγματα. Και στο κατω κατω εγω δεν περιμενω να ακουσω εξω τη μουσικη που ακουω σπιτι. Καλη παρεα να υπαρχει και με μια μουσικη που να μην ειναι ενοχλητικη μια χαρα περνας.

    esta
    23.03.2007, 18:51
    Εγώ απλά πιστεύω πως όλοι πρέπει να σέβονται τα ενδιαφέροντα και τα πιστεύω των άλλων.Έτσι θα εκφραζόμασταν ελεύθερα και θα είμασταν διατεθειμένοι να ακούσουμε τα πιστέυω των άλλων.Αυτά βέβαια σ'έναν ιδανικό κόσμο γιατί δυστυχώς πολλοί από εμάς θεωρούμαστε UFOs μόνο και μόνο γιατί έχουμε διαφορετική άποψη από τους πολλούς...

    P.S.Πολύ καλή και εποικοδομητική η συζήτηση...
    melody-music
    26.03.2007, 12:35
    Παράθεση:

    Το μέλος chorrer στις 23-03-2007 στις 12:35 έγραψε...

    Αγαπητη μου το αν εχω παρωπιδες ή οχι νομιζω οτι ειναι κατι που θα το κρινει ο καθενας που θα διαβασει το συγκεκριμενο τοπικ...τωρα γιατι εχεις την αναγκη να μου δηλωσεις με τοσο εντονο υφος την γνωμη σου για μενα κι οχι για αυτα που γραφω δεν μπορω να το καταλαβω.

    Επισης το αν εχω δικιο ή αδικο ειναι και παλι κατι τελειως υποκειμενικο, θα μπορουσες απλα να πεις οτι διαφωνεις με αυτα που γραφω και να μας εξηγησεις τους λογους....με το να κρυβεσαι πισω απο το επιχειρημα οτι καποια αλλα παιδια προσπαθουν να μου εξηγησουν που ειναι λαθος το σκεπτικο μου δεν νομιζω οτι προσφερεις κατι στο εν λογω τοπικ.

    ....Κι εν παση περιπτωση , τα επιχειρηματα κι οι αποψεις που εθεσαν τα παιδια που διαφωνουν μαζι μου, προσωπικα δεν με καλυψαν για αυτο και "συνεχιζω" να λεω την γνωμη μου.....ή μηπως απαγορευται?

    Και για να ξαναγυρισω στο θεμα:

    ....Ποια εισαι εσυ που θα με κρινεις?
    Στο ιδιο το post που εγραψες δεν δηλωνεις οτι "κανενας δεν εχει το δικαωμα να χαρακτηριζει ως οτιδηποτε καποιον επειδη δεν ειναι σαν αυτον" ?

    ...Ποια εισαι εσυ που θα μου απαγορευσεις το δικαιωμα να εκφερω την γνωμη μου?
    Μπορω και θα συνεχιζω να λεω ελευθερα την γνωμη μου οσο θα υπαρχω μεσα σε ενα φορουμ οπου ολα τα μελη ειναι ισοτιμα.

    Πανω σε ποια κριτηρια στηριζεσαι και μου λες οτι δεν πρεπει να χαρακτηριζω τραγουδια κι ειδη τραγουδιων ως οτιδηποτε ?

    .....Με βαση τις μουσικες σου γνωσεις ή τι δικες μου ?
    ....Με βαση της τυχον ιδεολογιας που εχεις ή μηπως σε ενοχλει οτι η ιδεολογια αποτελει για μενα ενα απο αυτα τα κριτηρια?
    .....Μηπως με βαση των μουσικων σου γουστων ή απλα επειδη θεωρεις οτι τα δικα μου στερουνται ποιοτητας/ανοιχτομυαλιας/κλπ ?

    Αυτο που προσπαθω να σου πω ειναι οτι ο καθενας διαμορφωνει την γνωμη του για οτιδηποτε με βαση τα βιωματα του, τις σπουδες του , τα προσωπικα του κολληματα και γουστα, τον τροπο που εχει επιλεξει να ζει και να πραττει και τα λοιπα.......και δεν εχει κανενας το δικαιωμα να του το απαγορευσει αυτο....μπορεις αν θελεις να διαφωνεις μαζι του ....μπορεις αν θελεις να του παραθεσεις αυτην τη διαφωνια και να του εξηγησεις τον λογο....αλλα παντα υπο τη μορφη της συζητησης και παντα με επιχειρηματα κι οχι κατηγοριες....κι αυτο ακριβως προσπαθω να εξηγησω σε ολα τα post που εχω γραψει σ΄αυτο το τοπικ.....δεν μπορεις να κατηγορησεις καποιον επειδη κατηγορει κατι γιατι εκεινη την στιγμη κανεις ακριβως αυτο το οποιο κατηγορεις.


    ΥΓ: Θεωρησε αυτην την απαντηση , ως απαντηση και στο τοπικ με τους 300 του Λεωνιδα και σε παρακαλω αν εχεις διαθεση να τσακωθεις με καποιον μεσω διαδυκτιου να διαλεξεις καποιον αλλο.






    το ξέρεις το τραγούδι που λέει: λέγε ο,τι θες λέγε

    παλιό, το έχει πει ο Διονυσίου αν δεν απατώμαι...
    Hastaroth
    26.03.2007, 14:14
    Παράθεση:

    Το μέλος Vangelis86 στις 23-03-2007 στις 17:08 έγραψε...

    Σκεφτειτε και το αλλο ενδεχομενο να ακουγε ολος ο κοσμος αυτο που θεωρουμε εμεις "ποιοτικη" μουσικη. Μετα εμεις πως θα νιωθαμε διαφορετικοι και τι θα καναμε με το κομπλεξ ανωτεροτητας που εχουμε σαν "ψαγμενοι" μουσικοφιλοι? Θα επρεπε να βρουμε κατι αλλο.



    Αυτό πάλι δέν το καταλαβαίνω.Δηλαδή δέν θα σού άρεσε άν όλος ο κόσμος προτιμούσε να ακούη τραγούδια που να έχουν κάτι αξιόλογο να πούν,που να δείχνουν οτι ο/οι δημιουργός/οί τους τά δούλεψαν,τά επεξεργάστηκαν,έβαλαν μέσα σ'αυτά κάτι από τον εαυτό τους αντί να σκαρώσουν ένα εύκολο,ανούσιο στιχάκι μ'ένα μπιτάκι γιά να βγάλουν εύκολα φράγκα;

    Δηλαδή η νοοτροπία σου είναι ίδια μέ αυτήν που λέει "ναί,βεβαίως,οι ηλίθιοι είναι χρήσιμοι γιατί μάς κάνουν να φαινόμαστε εμείς έξυπνοι καί συνεπώς ανώτεροι".....


    chorrer
    26.03.2007, 15:43
    @melody music

    ετσι ειναι καλυτερα νομιζω και Θα σου απαντησω κι εγω με ενα αναλογο τραγουδακι: Αστον τρελο στη τρελα του

    Νομιζω οτι ειναι του Μητσια
    jacamar
    26.03.2007, 15:46
    Παράθεση:

    Το μέλος chorrer στις 26-03-2007 στις 15:43 έγραψε...

    @melody music

    ετσι ειναι καλυτερα νομιζω και Θα σου απαντησω κι εγω με ενα αναλογο τραγουδακι: Αστον τρελο στη τρελα του

    Νομιζω οτι ειναι του Μητσια




    mag
    26.03.2007, 16:47
    Κατά τη γνώμη μου ό,τι δε σου αρέσει, απλά το αγνοείς. Στο συγκεκριμένο τόπικ βέβαια, το αντίθετο φάνηκε. Αποκλειστικό θέμα για κάτι που τον ίδιο το δημιουργό του (θέματος) απλώς τον 'χαλάει'? Και 5 σελίδες με απαντήσεις?? Πολύ δεν πάει. Εγώ όπως έχω πει αλλού δεν έχω καθόλου μουσικές γνώσεις. Ό,τι ακούω δηλαδή...
    Οκ μπορεί να μην ανήκω στην κατηγορία της ποπ-σκυλέ κλπ, αλλά επειδή μαθαίνω αραβικά, έχω αρκετά τραγούδια του Hakeem (ή Hakim), κάτι σαν το Ρουβά της Αραβίας... Πρέπει να ντρέπομαι? Μπαααααα, ούτε καν!!
    Vangelis86
    26.03.2007, 18:50
    Hastaroth αυτοσαρκασμο κανω

    Ας ακουει ο καθενας οτι θελει. Ενταξει υπαρχουν ατομα που δεν θα δουν την μουσικη σαν τεχνη, που απλα θελουν ενα χαρουμενο τραγουδακι να τους φτιαξει το κεφι η κατι για να χορεψουν και να ξεδωσουν οταν βγουν εξω. Ναι και γω πιστευω οτι βλεποντας την σαν τεχνη καποιος εχει να κερδισει πολλα περισσοτερα, αλλα οι πηγες και τα ερεθισματα υπαρχουν παντου.Απο κει και περα τι να κανεις? Στον ανθρωπο ειναι. Απο τους μονους που μπορουμε να εχουμε απαιτησεις ειναι απο την Κρατικη Τηλεοραση, που κατα καιρους εχει βαλει πολυ ωραιες μουσικες εκπομπες. Σαφως μπορει να κανει πολλα περισσοτερα αλλα δεν μπορουμε να εχουμε απαιτησεις και απο τους ιδιωτικους σταθμους η να γκρινιαζουμε για αυτα που προβαλουν.Επιχειρησεις ειναι.

    Το να ακουει ολος ο κοσμος "αξιολογη" μουσικη δεν εγινε ποτε και ουτε προκειται να γινει γιατι δεν βλεπουν ολοι την μουσικη με τον ιδιο τροπο ουτε ικανοποιουν τις ιδιες αναγκες μεσω αυτης.