ελληνική μουσική
    463 online   ·  210.894 μέλη

    Λάκης Λαζόπουλος - Η γνώμη σας

    mariachi
    16.02.2007, 00:00
    Εφυιής άνθρωπος και με πολύ καυστικό χιούμορ.Σατυρίζει τα τεκταινόμενα της ελληνικής κοινωνίας και των ατόμων που προκαλούν έντονα με τη δημόσια εικόνα τους.Αν και κάποιες φορές υπερβολικός,έχει σωστή κρίση και άποψη για τη δημόσια εικόνα των βδελυγμάτων της εποχής μας.Εννοείται ότι η χιουμοριστική εκπομπή ''Δέκα μικροί Μήτσοι'' που επροβάλλετο κάποτε στην ελληνική τηλεόραση ήταν ένα αριστούρημα της σύγχρονης κωμωδίας.
    Anthos
    16.02.2007, 11:30
    Μια ειλικρινής ερώτηση σε αυτούς που δεν τον πάνε...

    Θα προτιμούσατε να μην υπάρχει ο Λαζόπουλος στην τηλεόραση??
    giourkas17
    16.02.2007, 15:06
    Τον Λαζόπουλο τον γνωρίζω από οταν πρωτοξεκίνησε τηλεόραση με τους
    10 μικρούς Μίτσους,από τότε ο άνθρωπος αυτός με τράβηξε με τον τρόπο
    του να ερμινεύει κάποια πράγματα και καταστάσεις.όπως και το να σατιρίζει
    προσωπικότητες που βρίσκονται στην επικαιρότητα!!!Είναι έ3υπνος,ισχυρή
    προσωπικότητα,λέει αυτά που θέλει να πει χώρις να φοβάται τις συνέπειες και
    γενικά(γνώμη μου πάντα)είναι σωστός σε ο,τι κάνει!!!!



    giourkas

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : giourkas17 στις 16-02-2007 15:07 ]


    kozanitis
    16.02.2007, 16:44
    Δυστυχώς για όσους είναι μικρόμυαλοι και δεν θέλουν να βλέπουν η σάτιρα έχει όρια....

    ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ

    Η ΣΑΤΙΡΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΡΙΑ γιατί ο πρώτος βασικός της κανόνας είναι ένας

    ο σάτιρος πρώτα αυτοσαρκάζεται και μετά κρίνει και σατιρίζει...

    ο σάτιρος όταν κάνει την συγκεκριμένη δουλειά όσο και αν προσπαθεί να σταματήσει να σατιρίζει, τόσο επεκτείνεται πάνω σε αυτό όλο και περισσότερο....
    γιατί είναι η δουλεία του να σατιρίζει συνεχώς...Για αυτό και (επαγγελαμτικά) και συναισθηματικά πληρώνεται να κάνει.

    αλήθεια ποιος σάτιρος (σαν άνθρωπος) που είναι, δεν έχει εμμονές και δεν σατιρίζει συνέχεια και συνέχεια κάποια πρόσωπα και πράγματα?
    υπάρχει κάποιος από τους σάτιρους που έβγαλε η χώρα αυτή που να μην ήταν επαναλαμβανόμενοος????


    Fler
    16.02.2007, 17:32
    Tο θέμα δεν είναι οι εμμονές, έτσι γενικά και αόριστα..Αν ήταν να έχει εμμονή με τον Πρωθυπουργό της χώρας, δε θα ήταν το ίδιο..Έτσι κι αλλιώς με την αυστηρή κριτική μπορείς να βελτιωθείς..Αλλά το να έχει εμμονή με τη Ντενίση και σε κάθε εκπομπή να ασχολείται με αυτήν, εμένα προσωπικά μου τη δίνει και λίγο στα νεύρα..
    Ούτε εγώ τη γουστάρω και συμφωνώ μαζί του ότι δεν έχει τόσο ταλέντο όσο η ίδια θέλει να πιστεύει, αλλά δεν είναι και η μόνη..Και δεν έχει και σημασία στο κάτω κάτω..Να το πει μια, να το πει δυο, αλλά από εκεί και πέρα καταντά λίγο πανηγυράκι..Σίγουρα ανεβάζει την τηλεθέαση, αλλά δεν είναι αυτός ο σκοπός..Ναι, να προβληματίσει και είμαι μαζί του σε αυτό..Αλλά για ποιον?Για τη Λάμπρου??Ας μην ασχοληθεί καν με την..κυρία, αφού πράγματι πρόκειται για σκουπίδι..Άσε που για τέτοιου είδους άτομα η δυσφήμηση είναι η καλύτερη διαφήμηση.Το παιχνίδι τους παίζει..Αντιθέτως, για να έχει η κριτική του ουσία θα προτιμούσα να τον βλέπω να ασχολείται περισσότερο με την πολιτική - που, σύμφωνοι, το κάνει ως ένα βαθμό - και λιγότερο με την κάθε Λουκά που ήδη έχω βαρεθεί να τη βλέπω να φιγουράρει σε κάθε κανάλι..
    Πάντως, το ξανατόνισα, θεωρώ σπουδαία τη δουλειά του και στο θέατρο και στην τηλεόραση. Οι "Δέκα Μικροί Μήτσοι" ήταν απολαυστικότατοι..Και η φετινή εκπομπή του μου αρέσει και την παρακολουθώ τις περισσότερες φορές, αλλά, να, με τις παραπάνω ενστάσεις, καθώς έχω και μεγαλύτερες απαιτήσεις από έναν τέτοιο άνθρωπο..Ναι, μπορεί και παραπάνω..]
    Και για να απαντήσω σε σένα kozaniti..Όχι, η σάτιρα δεν έχει όρια..Μπορείς όμως να την μοιράσεις αναλόγως..Ένα σοβαρότερο θέμα απαιτεί και την μεγαλύτερη προσοχή σου και εκεί είναι που χρειάζεται η σάτιρα κατά κανόνα..Η Λάμπρου δεν είναι σοβαρό θέμα..Δεν είναι καν θέμα..Και επειδή κάποιοι προσπαθούν να μας πείσουν ότι είναι - βλέπε μεσημεριανές εκπομπές και δε συμμαζεύεται - δε σημαίνει ότι θα το φάμε αμάσητο..Μια μικρή νύξη ίσως είναι και υπέραρκετη..Το οτιδήποτε άλλο φέρνει το ακριβώς αντίθετο αποτέλεσμα..

    Hey you, would you help me to carry the stone..?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Fler στις 16-02-2007 17:34 ]


    iroula
    16.02.2007, 17:45
    Ευτυχώς που υπάρχει και αυτός για να μας θυμίζει τα [αίσχη] της t.v, της πολιτικής και γενικότερα της σύγχρονης ζωής!!
    Απο τους λίγους που δεν σατυρίζουν ντησιμο,στηθοςκτλ κτλ[ανεξάρτητα απο κάποια κολληματα που αναφέρατε]..
    tsibitos
    16.02.2007, 17:54
    Παράθεση:

    Το μέλος iroula στις 16-02-2007 στις 17:45 έγραψε...

    Ευτυχώς που υπάρχει και αυτός για να μας θυμίζει τα [αίσχη] της t.v, της πολιτικής και γενικότερα της σύγχρονης ζωής!!
    Απο τους λίγους που δεν σατυρίζουν ντησιμο,στηθοςκτλ κτλ[ανεξάρτητα απο κάποια κολληματα που αναφέρατε]..



    που κανταντησαμε... Να λεμε ευτυχως που υπαρχει ο Λαζοπουλος... Αυτο θα πει καταντια... Ντροπη σε ολους μας... Μα πιο πολυ σ'εκεινον (που λεει και το ασμα)




    "Απο τα Σμυρνεϊκα του 20 στα λαικα του σημερα" Καθε πεμπτη βραδυ (Ξημερωματα παρασκευης) στις 02:00 Αποκλειστικα στο Music Heaven Radio...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tsibitos στις 16-02-2007 17:56 ]


    iroula
    16.02.2007, 18:22
    tsibitos βρίσκεις κάτι εξαιρετικά καλύτερο στην ελληνική t.v??
    jacamar
    16.02.2007, 18:36
    iroula το οτι δεν υπάρχει κάτι καλύτερο στην tv δεν συμαίνει οτι πρέπει να ανεχόμαστε τον Λαζόπουλο να λέει μ@$#$%*&^!
    Εγώ βλέπω σκάι έχει φοβερά ενδιαφέρον πρόγραμμα!!!
    iroula
    16.02.2007, 19:01
    jakamar για 'μενα δεν είναι θέμα ανοχής.. Μ'αρέσει αρκετά η σάτυρα του!! Πολυ εξυπνος..
    jacamar
    16.02.2007, 19:06
    A οκ αν σου αρέσει πάω πάσο
    kozanitis
    16.02.2007, 19:59
    ε τον ατιμο τον λαζοπουλο....αντεχει εδω και τρεις μερες εδω μεσα
    marydlf
    17.02.2007, 01:22
    Οι δεκα μικροι μητσοι ηταν κορυφη...τωρα το Αλ τσαντιρι news αλλα φορες ειναι πετυχημενο,αλλες οχι...εξαλλου ολα εχουν ακμη και παρακμη..και οι ΑΜΑΝ ηταν απαιχτοι απο το '97 εως το 2000 μεχρι που εγιναν επαναλαμβανομενοι και κουραστικοι και σταματησαν τις εκπομπες τους..
    maspa
    17.02.2007, 01:48
    Παράθεση:

    Το μέλος kozanitis στις 16-02-2007 στις 16:44 έγραψε...

    Δυστυχώς για όσους είναι μικρόμυαλοι και δεν θέλουν να βλέπουν η σάτιρα έχει όρια....

    ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ

    Η ΣΑΤΙΡΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΡΙΑ γιατί ο πρώτος βασικός της κανόνας είναι ένας

    ο σάτιρος πρώτα αυτοσαρκάζεται και μετά κρίνει και σατιρίζει...

    ο σάτιρος όταν κάνει την συγκεκριμένη δουλειά όσο και αν προσπαθεί να σταματήσει να σατιρίζει, τόσο επεκτείνεται πάνω σε αυτό όλο και περισσότερο....
    γιατί είναι η δουλεία του να σατιρίζει συνεχώς...Για αυτό και (επαγγελαμτικά) και συναισθηματικά πληρώνεται να κάνει.

    αλήθεια ποιος σάτιρος (σαν άνθρωπος) που είναι, δεν έχει εμμονές και δεν σατιρίζει συνέχεια και συνέχεια κάποια πρόσωπα και πράγματα?
    υπάρχει κάποιος από τους σάτιρους που έβγαλε η χώρα αυτή που να μην ήταν επαναλαμβανόμενοος????





    Με το να λές πως η σάτυρα έχει όρια για τους μικρόμυαλους προσβάλλεις κι εμένα που υποστηρίζω κάτι τέτοιο. Κι όμως, όπως κάθετι, η σάτυρα έχει όρια. Σάτυρα δεν είναι να προσβάλλεις ανθρώπους και καταστάσεις χρησιμοποιώντας καυστικό χιούμορ. Η σάτυρα, όπως κι αυτοσαρκασμός που ανέφερες, είναι πολύ δύσκολο να γίνουν με επιτυχία από τον καθένα. Αυτό σημαίνει πως ο Λαζόπουλος έχει ταλέντο πανω σ'αυτό. Τα όρια που ανέφερα πριν πως υπάρχουν, εννόύσα στη σάτυρα με τον τρόπο που την κάνει ο Λαζόπουλος, διότι σατυρίζει τηλεοπτικά πρόσωπα κι οτιδήποτε προβάλλεται στην tv από ειδήσεις μέχρι τη Λουκά. Αυτή η σάτυρα με τον τρόπο που γίνεται, έχει όρια.
    kozanitis
    17.02.2007, 17:02
    ειμαι αντιθετος σε αυτο......Και σε παλαιότερο φόρουμ για τον πανουση είχα την ίδια άποψη με το αν η σάτιρα έχει όρια ή όχι.....

    δύστυχως μασπα μου, η σάτιρα δεν έχει όρια...
    γιατί η σάτιρα είναι μια ολόκληρη ιδεολογία που βασιζόμενος ο ομιλητής της πάνω στην ίδια δεν μπορεί να σταματήσει να έχει την τάση για απλή ή και εμμονική σάτιρα.....


    συνεχίζει απλά να σατιρίζει. Ανακυκλώνει και το μόνο που μπορεί να κάνει για να διατηρείται είναι να επαναλμβάνεται διαρκώς προς πάσα κατεύθυνση...

    εννοείται πως δεν είχα πρόθεση να προσβάλλω ότι είπες....απλά επειδή καταστάσεις που έχω ζήσει στην ζωή μου με έχουν κάνει και εμένα έναν ακόμη "σάτιρο" βλέπω πως στο θέμα του αυτοσαρκασμού και της κριτικής μέσα από την έννοια σάτιρα, κανείς και ποτε δεν θίχτηκε μα κάθε άλλο, μορφώθηκε....

    γιατί απλά η μάθηση της σάτιρας αρχαίας ή σύγχρονης δεν έχει σταματημό...δεν έχει όρια αρχή και τέλος.

    η γνώμη μου.
    vero
    17.02.2007, 18:39
    Παράθεση:

    Το μέλος marydlf στις 17-02-2007 στις 01:22 έγραψε...

    Οι δεκα μικροι μητσοι ηταν κορυφη...τωρα το Αλ τσαντιρι news αλλα φορες ειναι πετυχημενο,αλλες οχι...εξαλλου ολα εχουν ακμη και παρακμη..και οι ΑΜΑΝ ηταν απαιχτοι απο το '97 εως το 2000 μεχρι που εγιναν επαναλαμβανομενοι και κουραστικοι και σταματησαν τις εκπομπες τους..




    simfwnw
    Angel20
    18.02.2007, 00:53
    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 16-02-2007 στις 18:36 έγραψε...

    iroula το οτι δεν υπάρχει κάτι καλύτερο στην tv δεν συμαίνει οτι πρέπει να ανεχόμαστε τον Λαζόπουλο να λέει μ@$#$%*&^!



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Angel20 στις 18-02-2007 00:54 ]


    swkraths
    18.02.2007, 01:08
    Παράθεση:

    Το μέλος Anthos στις 16-02-2007 στις 11:30 έγραψε...

    Μια ειλικρινής ερώτηση σε αυτούς που δεν τον πάνε...

    Θα προτιμούσατε να μην υπάρχει ο Λαζόπουλος στην τηλεόραση??



    Ναι!Ναι!Ναι! Θα προτιμούσα να μην υπάρχει!!! Υπάρχουν τόσες και τόσες
    άλλες εκπομπές που δε προβάλλονται γιατί θεωρείται ότι δε θα κάνουν νούμερα...
    Και δε λέω απ το πρωί ως το βράδυ να βλέπουμε ντοκιμαντέρ ή εκπομπές "πολιτισμού" αλλά υπάρχει και καλύτερη σάτιρα και καλύτεροι σάτιροι...
    kozanitis
    18.02.2007, 01:14
    Σωκράτη καληνύχτα.
    vero
    18.02.2007, 20:57
    to kalinixta den katalava!!!