ελληνική μουσική
    467 online   ·  210.874 μέλη

    Μουσική βραδιά στο Saga

    santourman
    27.03.2004, 12:44
    Astron : Καλά άμα τραγουδήσει και ο jorge πρέπει να ηχογραφηθεί οπωσδήποτε! Αυτό κι αν είναι ντοκουμέντο, μέχρι και τα κανάλια θα πλακώσουν!


    `Ωπα!!! έχουμε αποκαλύψεις! Jorge δεν μας τα'πες αυτά...!
    Astron
    27.03.2004, 12:49
    Το πε νωρίτερα ο orpheus ότι προσπαθούν να τον πείσουν ν'ανέβει να παίξει

    jorge
    27.03.2004, 16:14
    Βοήθεια !!!!

    Με έχει δέσει στην καρέκλα και γράφω με τη μύτη αυτή τη στιγμή !!!
    Είμαι σε ένα βουνό, κάπου στη Σαλονίκη (αφήστε που όλο γκρινιάζει όταν τη λέω έτσι, και όχι Θεσσαλονίκη!)
    Θέλει να με ανεβάσει με το ζόρι στη σκηνή λέει!
    Αν με ακούει κανείς, PLEASE HELPPPPP !!!!
    Δε θέλω, δε θέλω!

    Κάτω οι πραξικοπηματίες του Βορρά!
    rapsodos
    27.03.2004, 16:37
    Όντως παιδιά ο jorge αυτή τη στιγμή είναι δεμένος και ναι ξέρει να γράφει και με τη μύτη (τι admin θα ήταν αλλιώς). Εκτός απροόπτου θα τον λύσω κατά τις 21:00 εκτός αν δεν τον αντέξω άλλο οπότε και θα τον αφήσω στην αυλή παρέα με το σκύλο του διπλανού.
    Τέλος πάντων, παρόλο που δέχομαι πιέσεις απο τον κ. Jorge για το βράδυ (δεν θέλει να ανέβει - ντρέπεται) θα έχετε την ευκαιρία όλοι εσείς που θα έρθετε, να τον απολαύσετε τουλάχιστον στην ηλεκτρική κιθάρα (για τραγούδι ούτε που το συζητάει) .
    Κάπου εδώ κλείνει η σύνδεση με τον δορυφόρο (για να μην μπορέσει να απαντήσει μετά ο admin)
    Εύχομαι να τα πούμε απο κοντά το βράδυ.

    Hastaroth
    27.03.2004, 22:25
    Ωραία όλα αυτά,κανένα live στην Αθήνα θα κάνετε,να έρθω να παίξω και εγώ κρουστά;

    Παρεμπιπτόντως,ο Μότσαρτ ηδύνατο να παίξη πιάνο με την μύτη,οπότε ο αγαπητός μας admin απλώς επεξέτεινε την τεχνικήν αυτήν εις την γραφήν..
    rapsodos
    28.03.2004, 22:18
    Έγινε και αυτό. Είδαμε τον admin εν δράση να παίζει ηλεκτρική κιθάρα (άξιος) καθώς και τον christos-req να τραγουδά (υπέροχος) , απροβάριστοι αλλά συγχρονισμένοι (ρε μπας και μας δουλεύετε?).
    Τόσο καλοί που ο κόσμος σα να δυσανασχέτησε όταν κατέβηκαν και ανεβήκαμε εγώ και ο Dival.

    Τέλος πάντων, ας είναι. Το χαρήκαμε όλοι πάρα πολύ – αν και είπανε λίγα τραγούδια- και μακάρι να τους ξανακούσουμε .
    Κατά τα άλλα η βραδιά ήταν ζεστή. Λίγο η παρέα, λίγο τα τραγούδια , πολύ το τζάκι που έκαιγε, περάσαμε –πιστεύω όλοι – πολύ όμορφα. Το κακό είναι ότι χαθήκαμε πάλι. Τι να κάνουμε. Ας αρκεστούμε πάλι στο ίντερνετ.
    Μέχρι την επόμενη συνάντηση.

    KIT_KAT
    29.03.2004, 08:40
    Να πω κι εγώ με τη σειρά μου ένα μεγάλο μπράβο στα παιδιά που έπαιξαν και τραγούδησαν, κι ήταν πράγματι υπέροχοι (το εννοώ, και για τους τέσσερις, έναν προς έναν.) Μας χάρισαν μια πολύ όμορφη βραδιά, στην οποία για άλλη μια φορά προσωπικά διαπίστωσα πόσο, σιγά σιγά, καλύπτεται αυτή η απόσταση που χωρίζει άτομα φαινομενικά τόσο διαφορετικά μεταξύ τους (και με κοινό παρονομαστή μόνο την αγάπη για τη μουσική), που ήρθαν κοντά υπό κάπως ιδιόμορφες συνθήκες (πριν από λίγους μήνες θα μου φαινόταν εξωφρενικό), και δίνει τη θέση της σε μία διάθεση πραγματικής προσέγγισης. Ο δε Jorge, σαν ένας φίλος από τα παλιά, κι ακόμη παραπάνω (να σημειώσω ότι ήρθε με μπόλικη όρεξη για αστεία περί μπουγάτσας, βέβαια...)
    Είναι όμορφο αυτό που γίνεται εδώ στη Θεσσαλονίκη. Μακάρι να ήταν ακόμη περισσότεροι εδώ κοντά και να τα λέγαμε. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Orphea, χάρη στον οποίο ξεκίνησαν όλα. Κι όπως λέει κι ο ίδιος...
    ...μέχρι την επόμενη συνάντηση.
    jorge
    29.03.2004, 10:21
    Δεν ξέρω από που να ξεκινήσω, γιατί έχω πάρα πολλές εικόνες στο μυαλό μου. Τι καλύτερο από αυτό ε;

    Όντως ήταν ένα πανέμορφο βράδυ, προσωπικά ήταν σαν να το είχα ξαναζήσει, μια και ένιωσα πολύ πολύ άνετα με όλους. Βοήθησε και ο πολύ ζεστός (και μεταφορικά και κυριολεκτικά - λόγω του τζακιού), ήσυχος και ...κυμπάρικος χώρος, ενός μαγαζιού που έμοιαζε με ένα σαλόνι. Το σαλόνι ενός σπιτιού, που είχαμε μαζευτεί κάποιοι φίλοι να πιούμε και να τραγουδήσουμε

    Πρωταγωνιστής στη σκηνή και στο ...παρασκήνιο, το μεγαλύτερο ...ζεβζέκι της Θεσσαλονίκης, ο Γιώργος (orpheus)! Αφήστε τον να λέει για μένα και τον Χρήστο (την έκπληξη της βραδιάς!). Ο ίδιος όμως ήταν αυτός που τα οργάνωσε όλα και αυτός που μας ανέβαζε με τη φωνή και την κιθάρα του (μια μαύρη ηλεκτρακουστική Fender!) μαζί με τον πάντα χαμογελαστό dival !

    Αν και δεν τραγούδησε τελικά κάτι για τον Πειραιά, η επιλογή των τραγουδιών ήταν άριστη (για τα δικά μου γούστα) και μου άρεσε που άκουσα κομμάτια για πρώτη φορά live. Ο orpheus δεν είναι από τους ανθρώπους που επιλέγουν τα γνωστά χιλιοπαιγμένα τραγούδια, Αντίθετα, ψάχνει και βρίσκει κομμάτια που μας μιλάνε εξίσου, τα οποία όμως χάνονται με τον καιρό από τα ραδιόφωνα.

    Η παρέα του MusicHeaven μαζεύτηκε και νομίζω περάσαμε καλά ε;;
    Η Κit_Kat, ο christos-reg, ο yiannisyiannis και ο Παναγιώτης (ξέχασα το username του, ρόμπα έγινα πάλι)! Από κοντά και η μικρή Schumacher, η Πέννυ, που αν και δεν χρησιμοποιεί υπολογιστή, αξίζει σίγουρα τον τίτλο του αφανούς επίτιμου μέλους

    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τη φιλοξενία σας (Orpheus και Πέννυ) και για την "φιλοξενία" σας (Κατερίνα, Χρήστο, Γιάννη).

    Και κάτι που δεν ξέρετε: Τελικά ΔΕΝ έφαγα μπουγάτσα με τυρί ! Μια ακόμα αφορμή για να ξανάρθω λοιπόν


    christos-reg
    29.03.2004, 19:08
    Ήταν για άλλη μια φορά... (οι συναντήσεις του MusicHeaven έχουν γίνει πλέον θεσμός εδώ πάνω) μια πολύ όμορφη βραδιά, που έγινε ακόμα πιο ενδιαφέρουσα με την παρουσία του Jorge! Είναι όντως άξιο λόγου το πώς έχει δημιουργηθεί αυτή η παρέα, ουσιαστικά από το μηδέν και τόσο γρήγορα συνάμα.

    Να τονίσω πώς η καλλιτεχνική επιτυχία της βραδιάς οφείλεται πάνω απ' όλα στους εξαιρετικούς Orpheus και Dival καθώς και στη πολύ καλή επιλογή των κομματιών που ερμηνεύουν.... Κομμάτια που δεν παίζονται συχνά, ερμηνευμένα το καθένα με μοναδικότητα, διασκευασμένα άλλοτε και στολισμένα με όμορφες διφωνίες.
    Σχετικά με τη συνεργασία εμού και του Jorge, να πω και πάλι ένα μεγάλο ευχαριστώ στο Jorge χάρη στον οποίο οφείλεται (και στην ωραία κιθάρα που παίζει) και η επιτυχία του ντουέτου...! Αν ήξερα και καλύτερα τους στίχους της "Μικρής Πατρίδας" ακόμα καλύτερα!
    Ένα ευχαριστώ στην ΚΙΤ_ΚΑΤ που άκουγε υπομονετικά τις διάφορες απόπειρες μας (έστω και εκτός σαλονιού!!) ;))) αλλά και στο Γιάννη-Γιάννη που παρά τις διάφορες υποχρεώσεις του κατάφερε – έστω και για λίγο – να είναι κοντά μας!

    Ελπίζω να επαναληφθεί η βραδιά σύντομα και με περισσότερα ακόμα άτομα! (την επόμενη φορά σε μπουγατσατζίδικο για να τρώει και ο Jorge)




    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: christos-reg on 29-03-2004 19:09 ]
    yiannisyiannis
    30.03.2004, 10:01
    Όντως η βράδια ήταν ξεχωριστή. Η παρέα ήταν ζεστή και ενδιαφέρουσα. Τα παιδιά (orpheus & dival) έπαιξαν πολύ όμορφα, με το δικό τους ξεχωριστό στυλ. Έκπληξη ήταν η συνεργασία jorge & christos-reg, που μου έδωσε μια ιδέα. Προτείνω την επόμενη φορά να αυτοσχεδιάσουμε – jam session. Να παίξουμε κάτι όλοι μαζί και να ηχογραφηθεί ως ντοκουμέντο.
    Musicheaven Free Band!

    rapsodos
    30.03.2004, 16:50
    Quote:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 30-03-2004 στις 10:01 έγραψε:

    Προτείνω την επόμενη φορά να αυτοσχεδιάσουμε – jam session. Να παίξουμε κάτι όλοι μαζί και να ηχογραφηθεί ως ντοκουμέντο.
    Musicheaven Free Band!






    Ωραία ιδέα αλλά όταν λέμε όλοι εννούμε ΟΛΟΙ. Χωρίς διακρίσεις και υπεκφυγές. Εντάξει Γιάννη και Κατερίνα?
    Την γλιτώσατε το Σάββατο εσείς
    KIT_KAT
    30.03.2004, 19:46
    Εγώ μέσα είμαι!!
    Θα σας χειροκροτώ για να κάνουμε πιο... live την ηχογράφηση
    Kotsiraki
    31.03.2004, 02:20
    Χαίρομαι πραγματικά που όλοι σας περάσατε πολύ όμορφα τη βραδιά αυτή και είναι πραγματικά πολύ καλό για όλους εμάς που δεν μπορέσαμε να είμαστε εκεί, να μας την περιγράφετε για να τη "ζήσουμε" λιγάκι, όσο μπορούμε τουλάχιστον! Εγώ πραγματικά σας ζηλεύω, με την καλή έννοια πάντα, που καταφέρνετε να συναντιέστε, κάτι που εγώ δυστυχώς λόγω της απόστασης δεν μπορώ να κάνω. .Ελπίζω όμως την επόμενη φορά να τα καταφέρω κι εγώ!
    jorge
    31.03.2004, 09:40
    Κοτσιράκι συναντήσεις είναι ωραίο να γίνονται και πέρα από την Αθήνα ή τη Θεσσαλονίκη. Μπορείτε να μαζευτείτε οπουδήποτε, να πιείτε τα κρασάκια σας, να παίξετε τη μουσική σας και ... να μας στείλετε φωτογραφίες να δούμε πως περάσατε


    Πάντως προβλέπω πως την επόμενη φορά που θα βρεθούμε στη Θεσσαλονίκη, θα έχουμε MusicHeaven Festival, με πολλές συμμετοχές! Ωραία η ιδέα Γιάννη και νομίζω υλοποιείται εύκολα. Ότι βοήθεια θέλετε από μας τους κάτω, την έχετε ήδη

    Όσο για φωτογραφίες από το πολύ όμορφο Σαββατόβραδο, ρωτήστε την Κατερίνα
    yiannisyiannis
    31.03.2004, 10:14
    Quote:
    Ωραία ιδέα αλλά όταν λέμε όλοι εννούμε ΟΛΟΙ. Χωρίς διακρίσεις και υπεκφυγές. Εντάξει Γιάννη και Κατερίνα?
    Την γλιτώσατε το Σάββατο εσείς



    Ο λόγος που δεν έπαιξα το Σάββατο ήταν επειδή η μουσική που θα ήθελα να παίξω δεν ταίριαζε καθόλου με την ατμοσφαιρα του μαγαζιού. Σε κάποιον άλλο χώρο όμως, πιο απλό κι ελεύθερο, σίγουρα θα μπορέσουμε όλοι να εκραστούμε και να αυτοσχεδιάσουμε.
    KIT_KAT
    31.03.2004, 12:15
    Quote:


    Όσο για φωτογραφίες από το πολύ όμορφο Σαββατόβραδο, ρωτήστε την Κατερίνα





    Συκοφαντίες!!! Βαριέται να τις εμφανίσει
    jorge
    06.04.2004, 00:31
    Φωτογραφίες από τη συνάντηση αυτή θα βρείτε στην πασίγνωστη πια ενότητα, το PhotoHeaven !