ελληνική μουσική
    399 online   ·  210.857 μέλη

    Παραφυσικά-Ανεξήγητα Γεγονότα

    Red-Rose
    29.10.2005, 07:47
    Μιας και κάνουμε λόγο για τηλεπάθεια και έκτη αίσθηση σκέφτηκα να δημιουργήσω αυτό το topic για να ανταλλάσσουμε εμπείρίες περί του θέματος!
    Λοιπόν, σας έχει συμβεί ποτέ κάτι το ανεξήγητο? Εμένα προσωπικά μου έχουν συμβεί κάποια σκηνικά όμως περιμένω να ακούσω εσάς πρώτα -από ευγένεια κι όχι κόλλημα- και στη συνέχεια θα παραθέσω και τις δικές μου εμπειρίες!
    Kerato
    02.01.2006, 15:27
    Δεν ξέρω αν είναι παραφυσικό - μεταφυσικό αλλά ανεξήγητο δεν είναι..
    Είχα ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα κι ήθελα να βρω στο τηλέφωνο την αδερφή μου που σπούδαζε μακριά και δεν είχε ούτε σταθερό ούτε κινητό τηλέφωνο. Πήρα τη σπιτονοικοκυρά της και μου είπε ότι δεν είναι στο διαμέρισμά της. Επιπλέον έπρεπε να φύγω σε λίγη ώρα από το σπίτι μου. (ούτε εγώ είχα κινητό...)
    Σκεφτόμουν έντονα:"πάρε με τηλέφωνο, πάρε με ...πάρε τώρα..."
    Λίγο μετά και πάνω που θα έφευγα χτύπησε το τηλ και ήταν η αδερφή μου που, σημειωτέον, δεν επικοινωνούσε μαζί μου παρά σπάνια. Της είπα:΄"Έλα ρε και έχω σκάσει, περιμένω και πρέπει να φύγω κιόλας...Σπίτι είσαι?Σου είπε η σπιτονοικοκυρά σου ότι σε ψάχνω?"
    Και μου λέει..."Όχι! Έτσι σε πήρα γιατί κάτι μου έλεγε ότι πρέπει να μιλήσουμε...στο δρόμο είμαι.Δεν πήγα ακόμα στο σπίτι!"

    Διαίσθηση?
    Μετάδοση μηνυμάτων χωρίς τεχνικά μέσα?
    Λένε ότι λαοί σαν τους Ινδιάνους ή ομάδες σαν τους Μοναχούς του Θιβέτ δε χρειάζονται τηλέφωνα και τέτοια μέσα για να επικοινωνούν...
    Heavenly
    02.01.2006, 19:35
    Ο ανθρώπινος εγκέφαλος είναι πομπός και δέκτης,σκεφτείτε μόνο ότι ακόμα και η καρδιά μας παράγει ηλεκτρισμό,είναι λοιπόν αφύσικο ή παραφυσικό κάποιο τέτοιο φαινόμενο?....Γιατί δεν μας συμβαίνει συχνά?
    Σκεφτείτε ότι αν κάποιος άνθρωπος άσχετος με μουσική πιάσει στα χέρια του μια κιθάρα θα μπορέσει να παίξει κανά δυό νότες,αν όμως εξασκηθεί και παίζει συνεχώς τότε κάποτε θα μπορέσει να παίξει ένα ολόκληρο κομμάτι.
    lianameladaki
    26.01.2006, 00:19
    Quote:

    Το μέλος vag_lp στις 29-10-2005 στις 09:07 έγραψε:

    anekshghto h' kati paromoio de mou exei shmbei akoma,alla pou 8a paei!!!de 8a dw kai egw tipota!!!!!!pantws eimai "anoiktos" s'auta ta pragmata kai ka8olou stenomualos kai prokatellhmenos opws oi perisetoroi dhladh..
    ayta!




    και μενα,που θα μου παει....
    XeniaRodo
    26.01.2006, 11:39
    Eμένα δε μου έχει συμβεί κάτι ιδιέταιρα περίεργο, μόνο κάποιες φορές κάποια όνειρα ήταν κάπως προφητικά.
    Δηλαδή είδα στον ύπνο μου άσχημο όνειρο και την επόμενη συνέβη κάτι κακό.
    Ή κάποιο πρόσωπο που είχα να το δω καιρό το είδα στον ύπνο μου και έτυχε την επόμενη να το συναντήσω.
    Red-Rose
    27.01.2006, 19:27
    παιδια αν σας πω οτι σας ζηλευω που δε σας εχει τυχει κατι θα ακουστει καπως; ελπιζω πως οχι... ειναι καποια σκηνικα που ευχομαι να μη μου ειχαν συμβει ποτε... ετσι τουλαχιστον πιστευω πως δε θα ημουν στην τσιτα...

    η πρώτη εμπειρία μου ήταν στην τριτη γυμνασιου.. κοντεψε να μου βγει η ψυχη απ το σωμα, ηταν η πιο 'τραυματικη' θα μπορουσα να πω γιατι οταν συνηλθα δεν ηξερα αν ειμαι ζωντανη η νεκρη.. μου εχει τυχει αρκετες φορες να ξαπλωσω να χαλαρωσω και να νιωσω πως αιωρουμαι η επιπλεω στο νερο. ειναι ευχαριστη αισθηση δε λεω, αλλα γι αυτους που τους αρεσει και ασχολουνται.. το καλο ειναι οτι με παιρνει ο υπνος και δεν νιωθω κατι... την πρωτη φορα ηταν κι ενας αντρας διπλα μου.. δεν βγηκα απ το σωμα μου τελικα και δεν τον ειδα ομως τον ακουσα να μου μιλαει κι αυτο με τρομοκρατησε..

    η επομενη ηταν στο πρωτο ετος.... δυστυχως πεθανε η μητερα της συγκατοικου μου την οποια ειχα γνωρισει κι εγω,και τη νυχτα που της ειπαν να παει κυπρο με τον αδερφο της γιατι η μητερα τους δεν ηταν καλα την ακουσα να μου μιλαει.. πηρα τηλ τον κολλητο μου να ερθει να μεινει μαζι μου το βραδυ γιατι ειχα αναστατωθει πολυ.. την επομενη μερα ειχα μνμ στο κντ απ τη συγκατοικο μου το οποιο το μονο που ελεγε 'ειχε πεθανει ηδη'

    μετα απο ενα χρονο τις ημερες που κοντευε να κλεισει χρονος απ το θανατο της μητερας της αρχισαν να γινονται κατι περιεργα στο σπιτι.. εγω φοβομουν να κλεισω το πατζουρι γιατι νομιζα θα καθρεφτιστει μια συγκεκριμενη μορφη.. σε συγκεκριμενη ηλικια συγκεκριμενη ενδυμασια μαλλια κλπ ολα ηταν λεπτομερεστατα... τρομαξα γιατι αν και ειμαι σχετικα φοβιτσιαρα τετοια λεπτομερια πια ποτε ξανα δε μου ειχε τυχει.. ηταν ενα κοριτσακι, καρφωμενη εικονα στο μυαλο μου μεχρι και τα συναισθηματα της καταλαβαινα [φαντασιοπληκτη θα πουνε καποιοι..] καποια στιγμη η σηγκατοικος μου μου ειπε πως μεταξυ υπνου ξυπνιου της μιλουσε ενα κοριτσακι δε θυμοταν τι ελεγε ουτε το ειχε δει αλλα ειχε την εικονα στο μυαλο της σαν κι εμενα. αλλη μερα ακουγε βηματα,και μια αλλη μερα ακουγα εγω βηματα.. τελικα πηγα σε ενα παπα γιατι κοντευε να μου στριψει και μου ειπε για την Αγια-Ειρηνη.. και που κολαει αυτό;

    το Σεπτεμβριο που ειχα γυρισει Φλωρινα η οφθαλμιατρος μου μου ειπε να αναψω κερακι στον Αγιο-Ραφαηλ και οτι το ειχε ταμα... το θυμηθηκα και υπολογισα πως επειδη καθυστερησα το ταμα εγιναν ολα αυτα, οποτε οταν ξαναγυρισα Φλωρινα της ειπα τι ειχε συμβει και τοτε μου ειπε μια ιστορια που η Αγια-Ειρηνη βοήθησε τη μητερα της σε μια επεμβαση και την ειδε μπροστα της οταν συνηλθε απ τη ναρκωση... φυσικα ξαφνιαστηκα... δεν περιγραφονται τα συναισθηματα εκεινης της στιγμης...

    αλλο σκηνικο την περασμενη ανοιξη... ειδα ενα περιεργο ονειρο... απο καποια στοιχεια συνδυασα πως βρισκομουν στο χωριο Αγια- Π αρασκευη στη Λεσβο..
    ειδα οτι ημουν με το αγορι μου σε ενα λοφο και φαινοταν το χωριο απο κατω,και χαζευαμε τη θεα.. μπηκαμε σε ενα προθαλαμο [η μοναστηρι η εκκλησια ηταν]ο επιτροπος μας ειπε πως περιμενε την Αγια-ΠΑρασκευη, και απο καποιες αναφορες που εγιναν για Τουρκους απο ασχετους παρεβρισκομενους και η εκφραση 'ημουν απεναντι' υπονοοντας Τουρκια καταλαβα πως επροκειτο για το νησι.μετα βρεθηκα με την οικογενεια μου, υποτιθεται πως περνουσαμε απο ενα μπαλκονι σε εναν ακαλυπτο χωρο, οπου ειχε νεκροταφεια... περπατησαμε λιγο και προσκυνησαμε μια εικονα του Ταξιαρχη πανω σε ενα βραχο και στη συνεχεια μπηκαμε σε ενα εκκλησακι, λιγο πριν μπω στο εκκλησακι ξυπνησα. ρωτησα αρκετες φορες να μαθω γι αυτην την περιοχη αλλα το μονο που μου ειχαν πει ειναι 'ναι εχει ενα εκκλησακι της Αγιας-Παρασκευης να πας να προσκυνησεις'. τελικα ετυχε να μιλησω με εναν κατοικο του χωριου και μου ειπε πως ειναι πανω σε λοφο το εκκλησακι.. εκει λιγο το συνδυασα.. το καλοκαιρι που πηγα με τους γονεις μου εμεινα εκπληκτη... η εκκλησια που λειτουργει στο χωριο λεγεται Ταξιαρχης... υπαρχει ενα εκκλησακι της Αγιας Παρασκευης πανω σε ενα λοφο και οντως φαινεται κατω το χωριο.... το οποιο ειναι σκαλισμενο σε βραχο...[σαν αυτο που πηγαμε να μπουμε στον υπνο μου] το νεκροταφειο του χωριου ειναι εκει διπλα απ το εκκλησακι... ενιωσα μεγαλη συγκινηση και δεος αλλα δεν καταλαβα αν αυτο το ονειρο ειχε καποιο βαθυτερο νοημα..

    επισης οταν πρωτογνωρισα το αγορι μου, τους πρωτους μηνες ειδα ενα ονειρο με τη μητερα του.. μου ειπε να τον προσεχω γιατι εχει πληγωθει πολυ κι εγω της υποσχεθηκα πως θα τον κανω ευτυχισμενο, οταν μου εφερε φωτογραφια της στο κντ διαπιστωσα πως εμοιαζε με αυτη που ειδα στο ονειρο... οταν παλι την γνωρισα πριν κανα μηνα... εμεινα καγκελο... μεχρι και η φωνη της ηταν ιδια...

    ο παπας που μιλησα μαζι του τοτε με το σκηνικο της Αγιας-Ειρηνης μου ειχε πει πωε εχω τηλεαθητικες ικανοτητες και πως ειμαι ευαισθητη σε μηνυματα τωρα τι μηνυματα... δε γνωριζω εγω απλως προσπαθω να μην το σκεφτομαι..[ δε νομιζω να το ελεγε αυτο παπας ακομη και να το πιστευε... και το περιεργο της υποθεσης ειναι πως ηταν της 'παλιας σχολης' λογω ηλικιας... 70-80χρονων]

    'το ανεκδοτο της ημερας' ηταν οταν ενα φιλαρακι μου που ασχολειται αρκετα με κατι τετοια ενθουσιαστηκε και με ενα πλατυ χαμογελο μου λεει ωραια μπορεις να το εξασκισεις κλπ κλπ κλπ [εγω φοβαμαι να κατσω στο σκοταδι μονη μου αυτο μου ελειπε να εξασκισω..]

    αλλα δεν μπορω να καταλαβω πως γινονται ολα αυτα;;
    και το κυριοτερο... γιατι;;



    St_Anger
    28.01.2006, 10:25
    Red-Rose κοίτα να δεις: όλα αυτά είναι δίκοπο μαχαίρι! Δηλαδή θέλω να πω πως ο ανθρώπινος εγκέφαλος έχει τεράστια δύναμη που ακόμα κανένας επιστήμονας δεν γνωρίζει που μπορεί να φτάσει! Δεν λέω ότι όλα αυτά που λες είναι μία απλή φαντασία! θέλω να πω πως όλα αυτά που λες να είναι παράγοντες του μυαλού σου δηλαδή πράγματι να τα είδες αλλά να μην έγιναν (δεν σε λέω τρελή διότι και εγώ ασχολούμαι πάρα πολύ με την παραψυχολογία)! Υπάρχει όμως και η περίπτωση να έγιναν σε πραγματικό χρόνο όλα αυτά! Και στις δύο περιπτώσεις το γιατί έγιναν το ξέρεις εσύ και μόνο εσύ!


    Το μόνο παράξενο που έχω δει εγώ είναι μία μάνα να σηκώνει πλατφόρμα νταλίκας (περίπου 2 τόνους) με το ένα χέρι της για να σώσει το παιδί της (η δύναμη του μυαλού που λέγαμε σε συνδιασμό με την αδρεναλίνη πάντα) το οποίο το έχω δει στην τηλεόραση πριν από 4 χρόνια αν θυμάμαι καλά
    Astron
    28.01.2006, 12:30
    Αγαπητή Red-Rose,
    νομίζω το πιο ανησυχητικό απ' όσα μας είπες είναι ότι την λύση αμέσως έψαξες να την βρεις στον παπά.
    Νομίζω θα ήταν πιο συνετό να μιλήσεις με κάποιον που να έχει τις γνώσεις να αντιμετωπίσει τις φοβίες σου, όπως ήταν πχ ο φόβος να κλείσεις το πατζούρι.
    Πάρε λοιπόν και την άποψη της επιστήμης, ίσως να βρίσκεσαι σε στρες, ίσως να έχεις πολλά πράγματα στο μυαλό σου και να σε έχουν βαρύνει όλα αυτά.
    Όπως και να 'χει, πρέπει οπωσδήποτε να ακούσεις και μιαν άλλη γνώμη, κάποιου πιο ειδικού στα συναισθηματικά θέματα. Προσωπικά έχω την βεβαιότητα ότι αν το κάνεις αυτό θα είσαι σε πολύ καλό δρόμο για να ηρεμήσεις επιτέλους και να μην είσαι συνέχεια "στην τσίτα" όπως λες.

    Προσωπικά αν πίστευα ότι είχα μια τέτοια ιδιαίτερη ικανότητα, θα πήγαινα να ακούσω τις απόψεις όλων των πλευρών πρώτα προτού βγάλω συμπεράσματα.
    Εκτός βέβαια αν μ'άρεσε να ζω στο παραμύθι.
    Αλλά αν η αναζήτηση της αλήθειας είναι ο στόχος σου, δεν έχεις τίποτα να χάσεις ψάχνοντάς το πιο σοβαρά.
    ID
    28.01.2006, 13:48
    Καλά αυτό με τα τηλέφωνα μου συμβαίνει σχεδόν κάθε μέρα. Ακόμα και χτες το βράδυ, με το που βγήκα απ' τη σχολή, βγάζω το κινητό μου να πάρω ένα φίλο μου, και με το που το βγάζω (ακριβώς όμως!) χτυπάει απ' αυτόν. Για να μην πω το άλλο το κουλό, που μια φορά με είχε πάρει η αδερφή μου στο σταθερό (έτσι στο άσχετο και χωρίς να έχουμε συνεννοηθεί από πριν να τηλεφωνηθούμε) , και με το που έγινε η σύνδεση (και δίχως να προλάβει να χτυπήσει καθόλου!) σηκώνω το ακουστικό για να την πάρω εγώ τηλέφωνο!! Κι η καημένη άκουγε από μέσα να πληκτρολογώ τα νούμερα και μου φώναζε "Τι κάνεις??!!"

    Ένα απ' τα πιο παράξενα πάντως που μου είχε συμβεί, ήταν όταν μια μέρα με πήρε η αδερφή μου τηλέφωνο και -με τρόπο- ανάμεσα στα άλλα μου είπε να προσέχω, γιατί με είδε σ' ένα πάάάάρα πολύ κακό όνειρό όπως έλεγε, που την τρόμαξε πολύ. Με το που το κλείνω, μου τηλεφωνεί και η μάνα μου και, χωρίς να έχει μιλήσει στο μεταξύ με την αδερφή μου, μου λέει -χωρίς τρόπο αλλά με πολύ φόβο σαν κλασική μάνα!- ότι με είδε σ' έναν φριχτό εφιάλτη, να μπαίνω λέει σ' έναν πόλεμο και να με τραβάνε οι φίλοι στη φωτιά και τέτοια!!!

    Το πιο τρομαχτικό όμως, είναι που ο πατέρας μου ξέρει Ό,ΤΙ έχω στο μυαλό μου, όσο απροσδόκητο κι αν είναι αυτό!
    Red-Rose
    28.01.2006, 21:01
    αγαπητοι st_anger + astron γνωριζω πως ο ανθρωπινος εγκεφαλος εχει δυναμεις που δεν εχουν ανακαλυφθει ακομη κλπ μαλιστα προσφατα διαβασα πως οι αισθησεις του ανθρωπου που εχουν καταγραφει μεχρι σημερα ειναι 128[αν θυμαμαι σωστα το νουμερο] κι οχι 5... το οτι απευθυνθηκα πρωτα σε παπα ειναι καθαρα λογο πιστης... επισης δεν απευθυθηκα σε καποιον ειδικοτερο γιατι κι ατομα που ασχολουντε μου προτειναν να δοκιμασω αυτοματη γραφη αν θυμαμαι καλα[το οποιο δεν εχω ιδεα τι ακριβως ειναι..] λοιπον δε το ψαξα παραπερα... γιατι οπως προανεφερα φοβαμαι :Dπχ αν μου το ελεγε ενας ψυχολογος η δεν ξερω τι αλλοι ειναι ειδικοι σε αυτα[για παραψυχολογο δε το συζητω δε νομιζω οτι υπαρχει τετοιος εδω...] επισης το οτι μου το ειπε ο παπας δεν σημαινει πως θα το πιστεψω κιολας...
    το οτι εγιναν δε σημαινει κατι θα μπορουσαν να συβουν στον καθενα πιστευω....
    αυτο που με εντυπωσιασε πιο πολυ απ ολα ειναι το ονειρο με τη μητερα του αγοριου μου... το οποιο θα μπορουσα να το ερμνευσω και καλα απο την αγαπη που ειχαμε και οι δυο γι αυτο το ατομο ηταν το μεσο να μας φερει 'κοντα'... [ειμαι ασχετη με ολα αυτα απλα ετσι το ερμηνευσα] δε θελω να ζω σε παραμυθι αλλα στο συγκεκριμενο θεμα πρεπει να συμφιλιωθω με το ολο θεμα γιατι αν μια στο τρισεκατομμυριο μου πει καποιοσ ειδικος τα ιδια με τον παπα εκει θα εχω μεγαλο προβλημα :P

    το να βγαινει η ψυχη απ το σωμα ειναι συνηθισμενο φαινομενο εχω ακουσει πως αλλοι το κανουν επιτηδες, αλλοι το χρησιμοποιουν για ηρεμια κλπ οταν λοιπον εγινε αυτο παλι μονο σε παπα μπορεσα να απευθυνθω, αργησα να το πω στη μαμα μου γιατι φοβομουν το πως θα αντιδρασει,θα νομισε πως τη δουλευω κλπ και βασικα ντρπομουν να μιλησω γι αυτο αλλα ταυτοχρονα φοβομουν κιολας... τοτε προτιμουσα να παω σε εναν ψυχολογο να μου εξηγησει κλπ αλλα που τετοιες πολιτελειες στη φλωρινα :P ο παπας δε θελησε να μου μιλησει γι αυτο και μου ειπε 'αντε μωρε βλακιες... μικρο κοριτσι με τι καθεσαι και ασχολησαι... ονειρο ηταν' το αν ηταν ονειρο η οχι το ξερω πολυ καλα... απλα με εκνεβρισε ο τροπος του...

    επισης καπου που ανεφερα οτι ημουν στην τσιτα.. μετα απο ολα αυτα λογικο να βρισκομαι στην τσιτα... οταν εγιναν τα υπολοιπα ημουν στις καλυτερες φασεις μου... ευτυχισμενη..απο ολους τους τομεις της ζωης μου κλπ... ουτε στενοχωριες ουτε αγχος ουτε στρες ουτε τπτ..

    υγ: δε θυμαμαι ποιος απ τους δυο ειπε πως ασχολειται με αυτα αλλα οποιος και να ναι θα τον πρηξω με πμ για ενημερωση :P

    have fun!!!
    aggeliki
    29.01.2006, 02:32
    Ετοιμάζομαι να πάω σ'ένα μάθημα γαλλικών...Μόλις φτάνω στην πόρτα του σπίτιού τρώω μια φλασιά και γυρνάω να βάλω ένα αρώμα που άρεσε πολύ σε μια φίλη...Στο δρόμο νόμιζα ότι κάποιος με παρακολουθούσε,και συνέχεια γύρναγα πίσω γιατί νόμιζα ότι ερχόταν αυτή η φίλη μου...Έφτασα στο ισντιτούτο αλλά δεν ήταν εκεί...Μέτα από λίγο ήρθε μια κοπελιά και μας ανακοίνωσε απλά το ξαφνικό θανατό της...

    Ανεξήγητο???????
    Astron
    18.02.2006, 12:49
    Quote:

    Το μέλος aggeliki στις 29-01-2006 στις 02:32 έγραψε:

    Ετοιμάζομαι να πάω σ'ένα μάθημα γαλλικών...Μόλις φτάνω στην πόρτα του σπίτιού τρώω μια φλασιά και γυρνάω να βάλω ένα αρώμα που άρεσε πολύ σε μια φίλη...Στο δρόμο νόμιζα ότι κάποιος με παρακολουθούσε,και συνέχεια γύρναγα πίσω γιατί νόμιζα ότι ερχόταν αυτή η φίλη μου...Έφτασα στο ισντιτούτο αλλά δεν ήταν εκεί...Μέτα από λίγο ήρθε μια κοπελιά και μας ανακοίνωσε απλά το ξαφνικό θανατό της...

    Ανεξήγητο???????





    Καθόλου ανεξήγητο αλλά πολύ θλιβερό.
    Συλλυπητήρια για την φίλη σου...
    DavidDT
    18.02.2006, 13:32
    Eμένα δεν μου έχει συμβεί-απο ότι θυμάμαι-και τίποτα το παραφυσικό...
    Η XeniaRodo με κάλυψε τελείως...


    Brokenchord
    18.02.2006, 14:36
    Πηνελόπη να μην είσαι καθόλου στην τσίτα οπός λες γιατί αυτές οι δυνάμεις η ακόμη καλύτερα αυτά τα χαρίσματα είναι σαν το μαχαίρι άμα δεν το πιάσεις σωστά θα κοπείς. Αν πάλι το πιάσεις σωστά αλλά δεν ξέρεις να το χρησιμοποιείς μπορεί να κόψεις και κάνα δάχτυλο. Όταν όμως ξέρεις να το χειρίζεσαι δεν θα κοπείς ποτέ αλλά θα έχεις και φέτες το ψωμί σου. Δεν ξέρω αν με κατάλαβες τι θέλω να πω έτσι !!! Αν το δεις σαν κατάρα. Ναι !!! αυτό ακριβώς θα είναι κατάρα , αλλά αν το δεις σαν χάρισμα σαν ευλογία………Μην ανησυχείς πάντος δεν είσαι η μόνη δηλώνω συνάδελφος αλλά εγώ συνήθως ακούω διάφορες φωνές στον ξύπνιο μου. Για παράδειγμα χθες αργά το απόγευμα άρχισε το δεξί μου αυτί να βουίζει σαν σκουριασμένη καγκελόπορτα και μέσα σε όλον τον σαματά ακούω ένα γυναικείο Χιιιιιιιαααααααααα Πολλές φορές ακούω και κάτι σαν μορς πολύ γρήγορο .Μια φορά μάλιστα άκουσα και λίγο ραδιόφωνο. Το ρεπερτόριο συνθέτουν βέβαια και κραυγές και διάφορα άλλα. Α βλέπω και πολλά και στον ξύπνιο και στο ύπνο .
    Εσύ τουλάχιστον Πηνελόπη βλέπεις ανθρώπινες μορφές εγώ τι να πω με αυτά που βλέπω να κυκλοφοράν το βράδυ μέσα στο σπίτι. Όταν ήμουνα μικρός απλός ένιωθα ένα ανατρίχιασμα στην σπονδυλική μου στήλη και από φόβο ούτε καν κοιτούσα πίσω μου και έτρεχα πάνω σαν σίφωνας .Είχα την αίσθηση ότι κάποιος με ακολουθούσε καταποδιαστά. Τώρα τίποτα μάλιστα τους διώχνω κιόλας. Στον ύπνο βλέπω ότι πετάω κτλ. Όταν ακούω μουσική που μου αρέσει πολύ κάποιες φορές βλέπω και χρώματα. Ε και με τον γάτο μου καμιά φορά λέμε και μια καλημέρα !

    uNick
    19.02.2006, 00:06
    @ Brokenchord: ...δηλαδή τί ακριβώς βλέπεις στο σπιτι σου τα βράδυα? υπάρχει λόγος που σε ρωτάω... αν θες τα λέμε και πιο prive με msn ή e-mail. Και τα υπόλοιπα που αναφέρεις ακούγονται ενδιαφέροντα... θα ήθελα να μου πεις κάποια πράγματα...

    @ Πηνελόπη: ...δεν μου είχες πει ότι βλέπεις κάτι. Σε περιμένω στο msn, θέλω λεπτομέρειες.

    Red-Rose
    21.02.2006, 22:19
    unick δεν εχω δει ποτε μορφες για καλη μου τυχη.. ουτε κι ανεφερα ποτε κατι τετοιο το μονο που συνεβη ειναι να εχω μια εικονα σχηματισμενη στο μυαλο μου και την ιδια εικονα η συγκατοικος μου... στο μσν καποια στιγμη θα σου πω κατι αναλυτικότερα απο αυτα που εγραψα. μια φορα μονο ειχα δει τη μανα μου.. τωρα το θυμηθηκα, εχει πολλα χρονια ή γυμνασιο ή λυκιο ημουν. 3 τα μεσανυχτα περιπου και βλεπω τη μανα μου στο διαδρομο ακινητη με προσωπο προς την κρεβατοκαμαρα και καλα κρατουσε και διαβαζε εφημεριδα.. και το πιο γελοίο; το μονο φως ηταν το φωτακι στο δωματιο μου... τι να διαβαζε; κλασικη τεμπελα εγω... φωναζω 'μαμαααααααα φερε ενα ποτηρι νερο' μεχρι εκεινη τη στιγμη εβλεπα τη μανα μου εξω απ το δωματιο μου με μια εφημεριδα οπως γυρισα αλλου το βλεμα και μετα ξανα στην πορτα βλεπω τη μανα μου να βγαινει απ την κρεβατοκαμαρα...
    μου φανηκε περιεργο και πηγα να την δουλεψω για την εφημεριδα και οταν μου φερε το νερο τις ειπα εφημεριδα τετοια ωρα; πασ καλα; και μου λεει τωρα σηκωθηκα , παλι ονειρο έβλεπές; εν το μεταξυ εγω ημουν ξυπνια γυρω στο ενα τεταρτο αλλα γυρισμενη απ τον τοιχο... και η φαση ειναι πως την ειδα με τις πυτζαμες που φορουσε.. τι να πεις...

    να απαντησω και στον αλλο μουσικοφιλο δε θυμαμαι το νικ του αλλα δεν μπορω να ειμαι σιγουρη αν τελικα οντως ειναι τηλεπαθεια η οχι... πχ χθες με τη συγκατοικο μου.. μου εστειλε μνμ στο κντ γιατι κοιμομουν και μου ελεγε 'ποπιτσα οταν ξυπνησεις πεσ μου να παμε για φαγητο' εγω ειδα σε ονειρο οτι διαβαζα αυτο το μνμ και καποια στιγμη ηρθε με ξυπνησε γιατι αν κοιμηθω... δε ξυπναω ευκολα.. και μου λεει σηκω να παμε για φαγητο σου εστειλα μνμ για να μη σε ξυπνησω αλλα περασε πολυ ωρα... τις λεω ναι το διαβασα αλλα κοιμομουν παω να κοιταξω το κντ και διαπιστωσα πως το μνμ δεν το ειχα διαβασει γιατι εγραφε 'νεο μνμ' και το ειχα δει ονειρο. οσο για το θεμα γενικα το θεωρο οχι καταρα αλλα δε μου καθεται καλα ρε συ... για το μονο λογο οτι ειμαι απιστευτα φοβιτσιαρα... εσυ τι βλεπεις; στο παλιο το σπιτι που νοικιαζα ακουγα να χτυπουν την πορτα και να με φωναζουν με το βαφτιστικο μου κανεις δε με φωναζε απ την παρεα με αυτο και ανοιγα και δεν ηταν κανεισ :/ πολλεσ φορες αυτο... επισης ερχονταν κατι γιαγιαδες κατα καιρους και μου ζητουσαν καποια ελισαβετ και αλλα ονοματα... τα μονα σπιτια σε κεινο το δρομο ηταν το δικο μου το διπλα που ηταν κι αυτο της σπιτονοικοκυρας μου και επομενως ξεραμε ποιος το νοικιαζει, και της σπιτονοικοκυρας μου.. δε ξερω πως ελεγαν τη μανα της σπιτονοικοκυρας... ετσι και την ελεγαν ελισαβετ... ειμαι ευτυχισμενη που δεν τη ρωτησα.. γιατι η σπιτονοικοκυρα μου μεγαλωσε σε κεινο το σπιτι.. και η μανα της πεθανε... κι αυτη ηταν γυρω στα 60[το λιγοτερο]

    φωνες ουρλιαχτα δλδ κι εγω ακουω συχνα αλλα δε δινω σημασια... θεωρω πως ειναι απ την κουραση της ημερας κλπ [μαλλον αυτο με συμφερει να πιστευω...] ;ρ
    andreas_f330
    21.02.2006, 22:45
    Πηνελοπη πλεον σε πιστευω,
    καθως ημουν απο τους ανθρωπους που δε πιστευανε σ'αυτες τις @#*@ες...μεχρι που εγινε κατι που δε μπορω να τναι μεγαλη ιστορια...
    παντως παιδια να ξερετε οσο περισσοτερο ασχολειστε με αυτα τοσο περισσοτερο σας συμβαινουν ανεξηγητες καταστασεις..απο εμπειρια μιλαω, κι οχι μονο δικη μου..
    θα αναφερω το τελευαιο περιστατικο που ελαβε χωρα πριν ενα χρονο ακριβως στο φοιτητικο σπιτακι μου στη σαλονικη οπου πριν 5 χρονια ειχε πεθανει η ιδιοκτητρια κυρια ουρανια..

    ημουν λοιπον σπιτι με τον αγαπητο φιλο και συναδελφο panos_a και βλεπαμε μια ταινια στο dvd..οταν τελειωσε η ταινια εγω πηγα να κανω ενα ντουζακι,τελειωνω το ντουζακι που λετε κ παω στο σαλονι που χαλαρωνε ο πανος...
    κ βλεπω ενα κερακι αναμενο..ρωταω στο πανο αν το αναψε,μου λεει οχι κ πιστευε πως το αναψα εγω...
    δε δοσαμε σημασια γιατι πιστευαμε ο ενας πως το αναψε ο αλλος..καθισαμε λιγο στο σαλονι και μετα απο ενα μισαωρο σηκωθηκαμε ΜΑΖΙ για να φυγουμε και στο διαδρομο του σπιτιου ηταν κι αλλο κερι αναμενο..να εχετε υποψιν πως στο διαδρομο αυτη τη μιση ωρα δε πηγε κανεις και το κερι ηταν σα να ειχε αναψει πριν 10 δευτερολεπτα.-

    εχει και συνεχεια αλλα βαριεμαι να τη συνεχισω

    True love waits......




    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 22-02-2006 12:29 ]
    Heavenly
    22.02.2006, 13:56
    Red-Rose αυτό που έχεις για μένα είναι χάρισμα και καλά θα κάνεις να το δείς και εσύ κάπως έτσι, είναι λογικό να σε φοβίζει λίγο γιατί είναι ένας κόσμος που δεν τον γνωρίζουμε και δεν ασχολούμαστε.
    Κάποιες φορές μπορεί να τύχει να είναι συμπτωσή αλλά οι πάρα πολλές φορές δεν είναι συμπτώσεις....σε συμβουλεύω να το δείς σα να ξεκινάς ένα καινούργιο hobby στη ζωή σου και βρές με τον καιρό πώς μπορείς να εκμεταλλευτείς θετικά αυτή την ιδιότητα.
    Αndrea έψαξες να βρείς ποιά μέρα πέθανε η ιδιοκτήτρια?Απέκλεισες το ενδεχόμενο να σου κάνει πλάκα ο συγκάτοικος?
    gazakas
    22.02.2006, 14:11
    Quote:

    Το μέλος andreas_f330 στις 21-02-2006 στις 22:45 έγραψε:


    παντως παιδια να ξερετε οσο περισσοτερο ασχολειστε με αυτα τοσο περισσοτερο σας συμβαινουν ανεξηγητες καταστασεις..





    Γιατί άραγε...;
    KIT_KAT
    23.02.2006, 09:52
    Quote:

    Το μέλος Red-Rose στις 21-02-2006 στις 22:19 έγραψε:

    πχ χθες με τη συγκατοικο μου.. μου εστειλε μνμ στο κντ γιατι κοιμομουν και μου ελεγε 'ποπιτσα οταν ξυπνησεις πεσ μου να παμε για φαγητο' εγω ειδα σε ονειρο οτι διαβαζα αυτο το μνμ και καποια στιγμη ηρθε με ξυπνησε γιατι αν κοιμηθω... δε ξυπναω ευκολα.. και μου λεει σηκω να παμε για φαγητο σου εστειλα μνμ για να μη σε ξυπνησω αλλα περασε πολυ ωρα... τις λεω ναι το διαβασα αλλα κοιμομουν παω να κοιταξω το κντ και διαπιστωσα πως το μνμ δεν το ειχα διαβασει γιατι εγραφε 'νεο μνμ' και το ειχα δει ονειρο.




    Λίγες φορές σου έχει τύχει να έρθει ένα μήνυμα 2 φορές;;