ελληνική μουσική
    304 online   ·  210.882 μέλη

    Παραφυσικά-Ανεξήγητα Γεγονότα

    KAKOFONIKS
    04.04.2006, 22:36
    ΟΚ
    gazakas
    04.04.2006, 23:45
    Επειδή στο συγκεκριμένο topic γράφονται πολλά με μεγάλη ελαφρότητα και με "μια πελώρια λαχτάρα" να τα ανάγουμε όλα στο παραφυσικό και το ανεξήγητο, θα ήθελα, χωρίς να αμφισβητώ το γεγονός ότι υπάρχουν όντως ανεξήγητα γεγονότα, δηλαδή γεγονότα που δεν έχουν εξηγηθεί, να τονίσω ότι πριν να πανηγυρίσουμε ότι κάτι υπερφυσικό συνέβη σε μας ή σε κάποιον άλλο, καλό είναι να ψάχνουμε πρώτα μια λογική, "οικονομικότερη", όπως θα έλεγε ο αγαπημένος μου Έκο, εξήγηση. Θα μας γλίτωνε από πολλά. Προφανώς όλοι όσοι έχουν πρόσβαση στη σελίδα αυτή έχουν πρόσβαση και σε οποιαδήποτε μηχανή αναζήτησης, και, με ελάχιστο ψάξιμο, μπορούν να βρουν απαντήσεις πολύ πιο ορθολογιστικές και επιστημονικές για πολλά από τα θέματα που έχουν θιχθεί εδώ ήδη. Για του λόγου του αληθές, ρίξτε μια ματιά
    εδώ

    ή

    εδώ

    και φυσικά, σε πάμπολλες σελίδες στο Διαδίκτυο αφιερωμένες στο σκεπτικισμό: αρκεί να ψάξει κανείς σε μια μηχανή με λέξη κλειδί το "sceptic". Το υλικό είναι κυρίως στα αγγλικά, αλλά υπάρχει και μια αρκετά ενδιαφέρουσα σχετική σελίδα στα ελληνικά, η http://www.skepdic.gr/ . Ρίξτε μια ματιά και από εκεί παιδιά: αν ήταν τόσα τα "υπερφυσικά" γύρω μας, θα είχαν καταντήσει "φυσικά"...
    Aiolos_m
    05.04.2006, 00:34
    Έχω ακούσει μια εξήγηση για το Deja vu που μου φαίνεται αρκετά λογική:

    Τα μάτια μας, το καθένα ξεχωριστά, αλλά ταυτόχρονα, λαμβάνοντας τα φωτεινά ερεθίσματα από το έξω περιβάλλον τα μετατρέπουν σε "ειδικά" σήματα τα οποία μέσα από τα νεύρα περνούν στον εγκέφαλο, ο οποίος με τη σειρά του τα επεξεργάζεται και αναγνωρίζει ή όχι τα τοπία. Κάποιες φορές- σπάνια- τα μάτια δεν συγχρονίζονται σωστά και έτσι στέλνουν τα σήματα με μια απειροελάχιστη διαφορά χρόνου. Ο εγκέφαλος έχοντας λάβει το πρώτο σήμα, έχει αυτόματα αποκωδικοποιήσει την εικόνα και την έχει πρόχειρα αποθηκεύσει σε ένα κομμάτι της μνήμης, όπου και αποθηκεύει συνεχώς τις εικόνες λίγο αφότου τις δουμε. Όταν λοιπόν έρχεται το νέο σήμα από το καθυστερημένο μάτι, αυτόματα ο εγκέφαλος ανατρέχει στη μνήμη κι εκεί συναντά την καταχώρηση που είχε κάνει από το γρήγορο μάτι και θυμάται το τοπίο, χωρίς όμως να μπορεί να εντοπίσει άλλες λεπτομέρειες που να του εξηγούν πώς και γιατί το τοπίο ήταν περασμένο στη μνήμη του, αφού δεν υπάρχουν.

    Το αποτέλεσμα είναι αυτό που λαμβάνουμε εμείς ως κοινοί θνητοί: βλέπουμε μια άγνωστη εικόνα και είμαστε 100% σίγουροι ότι της έχουμε ξαναδει. Φυσικά και την έχουμε ξαναδει. Από το "γρήγορο" μάτι μας...

    Τι λέτε;
    layla
    05.04.2006, 01:33
    βρε παιδια να ρωτησω κατι??δεν το εχω ψαξει το θεμα και μου φαινονται λιγο περιεργα αυτα
    (βασικα και εμενα μου εχει συμβει μερικες φορες το deja vu, να σκεφτομαι καποιον ασχετο ο οποιος να εμφανιζεται μπροστα μου κτλ...) γιατι καποιοι τα παθαινουν συνεχεια αυτα και αλλοι οχι??και κατι αλλο για παραδειγμα δεν εχω ακουσει απο μεγαλους ανθρωπους να μιλουν γι αυτα, τουλαχιστον απο την οικογενεια μου και πιο συγκεκριμενα απο τις γιαγιαδες μου που ειναι πολυ πολυ μεγαλες ( 97 και 94) και λογικα θα επρεπε στη ζωη τους να εχουν αισθανθει απειρες φορες-συναρτησει της ηλικιας τους-το deja vu και τις αστρικες προβολες και ολα αυτα τα παραξενα (και να εξηγησω οτι ειναι και 2 δυο μαλλον καλυτερα απο ολους στην οικογενεια σωας τας φρενας, αριστη ψυχικη υγεια κτλ....)....πιο συγκεκριμενα καμια φορα τις πειραζω με κατι τετοια και μου λενε να σταματησω τις σαχλαμαρες...ενω ο οι γονεις μου και ιδιαιτερα ο πατερας μου να μην λεω μ@@##ες και να ασχοληθω με πιο σοβαρα πραγματα....τι γινεται τελικα???οι πιο μεγαλοι δεν τα πολυπιστευουν εχω την εντυπωση...και εγω ειναι η αληθεια δεν τα πιστευω και ιδιαιτερα.....θα ηθελα πολυ να μου απαντησει καποιος και αν θελει ο unick που απ' οτι εχω καταλαβει το εχει ψαξει το θεμα αρκετα......
    Bruto
    07.04.2006, 03:42
    Quote:

    Το μέλος layla στις 05-04-2006 στις 01:33 έγραψε:

    βρε παιδια να ρωτησω κατι??δεν το εχω ψαξει το θεμα και μου φαινονται λιγο περιεργα αυτα
    (βασικα και εμενα μου εχει συμβει μερικες φορες το deja vu, να σκεφτομαι καποιον ασχετο ο οποιος να εμφανιζεται μπροστα μου κτλ...) γιατι καποιοι τα παθαινουν συνεχεια αυτα και αλλοι οχι??και κατι αλλο για παραδειγμα δεν εχω ακουσει απο μεγαλους ανθρωπους να μιλουν γι αυτα, τουλαχιστον απο την οικογενεια μου και πιο συγκεκριμενα απο τις γιαγιαδες μου που ειναι πολυ πολυ μεγαλες ( 97 και 94) και λογικα θα επρεπε στη ζωη τους να εχουν αισθανθει απειρες φορες-συναρτησει της ηλικιας τους-το deja vu και τις αστρικες προβολες και ολα αυτα τα παραξενα (και να εξηγησω οτι ειναι και 2 δυο μαλλον καλυτερα απο ολους στην οικογενεια σωας τας φρενας, αριστη ψυχικη υγεια κτλ....)....πιο συγκεκριμενα καμια φορα τις πειραζω με κατι τετοια και μου λενε να σταματησω τις σαχλαμαρες...ενω ο οι γονεις μου και ιδιαιτερα ο πατερας μου να μην λεω μ@@##ες και να ασχοληθω με πιο σοβαρα πραγματα....τι γινεται τελικα???οι πιο μεγαλοι δεν τα πολυπιστευουν εχω την εντυπωση...και εγω ειναι η αληθεια δεν τα πιστευω και ιδιαιτερα.....θα ηθελα πολυ να μου απαντησει καποιος και αν θελει ο unick που απ' οτι εχω καταλαβει το εχει ψαξει το θεμα αρκετα......



    Μάλλον οι "μεγάλοι" είναι απασχολημένοι να πληρώνουν φόρους και λογαριασμούς..Θα το ανέλυα παραπάνω αλλα είμαι πολυυύ πολυάσχολος τύπος που δεν έχω χρόνο.
    layla
    07.04.2006, 13:37
    και ως προς τι η ειρωνια??νομιζα οτι η καθε γνωμη και ερωτημα οσο ηλιθια η σωστα ειναι πρεπει να γινονται αποδεκτα και αν δεν μπορουν καποιοι να δωσουν απαντηση τουλαχιστον να μην σχολιαζουν.
    Bruto
    10.04.2006, 16:34
    Λέω να επιχειρήσω την μέθοδο "flatliners" να δω τι παίζει.Μπορεί να δοκιμάσω και την "fartliners".
    layla
    10.04.2006, 18:11
    ναι βρωμισε κιολας...
    uNick
    11.04.2006, 17:16
    @ layla:
    Δεν μπορώ να σου πω για τις γιαγιάδες σου ή τον πατέρα σου, ούτε γενικά για ανθρώπους που δεν ξέρω. Θα σου πω όμως για την μάνα μου, που πάνω κάτω αντιδρούσε σχεδόν όμοια με τον πατέρα σου... 'Οποτε έφευγα για να πάω για "έρευνα" στη σπηλιά του Νταβέλη, μου έλεγε ότι ασχολούμαι με μαλακίες, ότι είμαι ελαφρόμυαλος και πιστεύω σε παραμύθια, κλπ... Όταν πριν δυο μήνες όμως πήρε φωτιά το σπίτι του κολλητού της, στις συζητήσεις με την γυναίκα του βγήκαν ενδιαφέροντα πράγματα... Τη μια έβρισκε πράγματα που σχετίζονται με μαγεία στο μπαλκόνι της, την άλλη έβλεπε περίεργα και σημαδιακά όνειρα, άλλοτε άκουγε να της μιλάνε όταν ήταν μόνη της στο σπίτι, κλπ. Όλα αυτά συνέβησαν σε χωριστά χρονικά διαστήματα, και δεν μπήκε ποτέ πριν τη φωτιά στη διαδικασία να τα συσχετίσει μεταξύ τους, αλλά (όπως η ίδια είπε) ούτε καν τα συζήτησε με άλλους, γιατί φοβόταν ότι δεν θα την πίστευαν... Κάτι αντίστοιχο μου είπε και ο πατέρας μου, και σε άλλο χρόνο η μάνα μου, για πράγματα που γίνονταν γύρω τους και δεν μπορούσαν να τα εξηγήσουν... Τώρα έχουν αρχίσει και με ρωτάνε, μου ζητάνε να τους εξηγήσω διάφορα που τους συμβαίνουν κλπ.
    Νομίζω ότι και στους δικούς σου έχουν συμβεί κατά καιρούς διάφορα, αλλά είτε φοβούνται είτε δεν ξέρουν να τα συσχετίσουν και να τα εξηγήσουν... είτε τα θεωρούν βλακώδη... και απλώς τα προσπερνούν...
    Σκέψου τό και λίγο διαφορετικά... Φαντάσου για λίγο ότι είσαι τυφλή... Ξημερώνει και βραδυάζει, αλλά εσύ δεν βλέπεις τη διαφορά... Όπως κι αν σου εξηγήσω ότι είναι μέρα, εσύ σκοτάδι έχεις μπροστά σου και δεν καταλαβαίνεις τί σου λέω... οπότε απλώς το προσπερνάς...

    @ bruto:
    Με τη "μέθοδο flatliners" τί ακριβώς νομίζεις πως θα καταφέρεις?... γιατί αν περιμένεις να δεις ό,τι έβλεπε ο Sunderland στην ταινία, μάλλον θα περιμένεις άδικα... το πολύ-πολύ, αν δεν σε επαναφέρουν σωστά, να επανέλθεις με εγκεφαλική δυσλειτουργία...
    otomperimenei
    16.04.2006, 23:01
    Αυτό που λέει η layla, να σκέφτεται κάποιον και να τον βλέπει μπροστά της δεν έχει καμία σχέση με το dιjΰ vu.

    Δέν ξέρω πώς ονομάζεται, ίσως τηλεπάθεια - κάτι παρόμοιο με το να σηκώνεις το τηλέφωνο να πάρεις κάποιον και αυτός ο κάποιος να βρίσκεται στην άλλη μεριά της γραμμής, να σε έχει ήδη πάρει τηλέφωνο και να σηκώνεις το ακουστικό πρωτού κτυπήσει το τηλέφωνο.

    Επιστήμονες λένε πώς το dιjΰ vu, δεν είναι τίποτα άλλο από μια μικρή ανωμαλία της μνήμης.

    uNick
    17.04.2006, 15:46
    Αυτό που περιγράφεις με το τηλέφωνο σχετίζεται με τηλεπαθητικές ικανότητες - τις οποίες, by the way, έχουμε όλοι μας (ακόμα και αν οι περισσότεροι δεν ξέρουμε πως να τις χρησιμοποιήσουμε). Όσο για αυτό που λέει η layla, λέγεται διαίσθηση... Το dιjΰ vu είναι άλλο πράγμα. Το περιγράψαμε παραπάνω ώς προς τα αποτελέσματα, και υπάρχουν κάποιες από τις επιστημονικές εξηγήσεις - αναλύσεις στα links που παρέθεσε ο Αντώνης (gazakas).

    ----------------
    Only the best is good enough...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : uNick στις 17-04-2006 15:48 ]
    avgi
    17.04.2006, 22:35
    vasika m etixe merikes fores na exo empiria apo kapia para3ena fenomena alla tpt idietero..
    etixe polles fores na skefto kati para poli asxeto k na to skefti k to atomo dipla m p im epoli sindedemeni, molis piaso to mob apla na erthi sms i na ktipisi k to deja-vu polles fores. pistevo k sta onira, oxi me tis erminies t onirokriti alla oti otan dis ena poli kako oniro an to pis se kapion den tha gini, opos to idio k me ena kalo.. pistevo para poli sti diesthisi, perisotero para sti logiki. eftixos omos den ixa kapia empiria me pnevmata i kati

    Bruto
    17.04.2006, 22:42
    Quote:

    Το μέλος uNick στις 11-04-2006 στις 17:16 έγραψε:

    @ layla:
    Δεν μπορώ να σου πω για τις γιαγιάδες σου ή τον πατέρα σου, ούτε γενικά για ανθρώπους που δεν ξέρω. Θα σου πω όμως για την μάνα μου, που πάνω κάτω αντιδρούσε σχεδόν όμοια με τον πατέρα σου... 'Οποτε έφευγα για να πάω για "έρευνα" στη σπηλιά του Νταβέλη, μου έλεγε ότι ασχολούμαι με μαλακίες, ότι είμαι ελαφρόμυαλος και πιστεύω σε παραμύθια, κλπ... Όταν πριν δυο μήνες όμως πήρε φωτιά το σπίτι του κολλητού της, στις συζητήσεις με την γυναίκα του βγήκαν ενδιαφέροντα πράγματα... Τη μια έβρισκε πράγματα που σχετίζονται με μαγεία στο μπαλκόνι της, την άλλη έβλεπε περίεργα και σημαδιακά όνειρα, άλλοτε άκουγε να της μιλάνε όταν ήταν μόνη της στο σπίτι, κλπ. Όλα αυτά συνέβησαν σε χωριστά χρονικά διαστήματα, και δεν μπήκε ποτέ πριν τη φωτιά στη διαδικασία να τα συσχετίσει μεταξύ τους, αλλά (όπως η ίδια είπε) ούτε καν τα συζήτησε με άλλους, γιατί φοβόταν ότι δεν θα την πίστευαν... Κάτι αντίστοιχο μου είπε και ο πατέρας μου, και σε άλλο χρόνο η μάνα μου, για πράγματα που γίνονταν γύρω τους και δεν μπορούσαν να τα εξηγήσουν... Τώρα έχουν αρχίσει και με ρωτάνε, μου ζητάνε να τους εξηγήσω διάφορα που τους συμβαίνουν κλπ.
    Νομίζω ότι και στους δικούς σου έχουν συμβεί κατά καιρούς διάφορα, αλλά είτε φοβούνται είτε δεν ξέρουν να τα συσχετίσουν και να τα εξηγήσουν... είτε τα θεωρούν βλακώδη... και απλώς τα προσπερνούν...
    Σκέψου τό και λίγο διαφορετικά... Φαντάσου για λίγο ότι είσαι τυφλή... Ξημερώνει και βραδυάζει, αλλά εσύ δεν βλέπεις τη διαφορά... Όπως κι αν σου εξηγήσω ότι είναι μέρα, εσύ σκοτάδι έχεις μπροστά σου και δεν καταλαβαίνεις τί σου λέω... οπότε απλώς το προσπερνάς...

    @ bruto:
    Με τη "μέθοδο flatliners" τί ακριβώς νομίζεις πως θα καταφέρεις?... γιατί αν περιμένεις να δεις ό,τι έβλεπε ο Sunderland στην ταινία, μάλλον θα περιμένεις άδικα... το πολύ-πολύ, αν δεν σε επαναφέρουν σωστά, να επανέλθεις με εγκεφαλική δυσλειτουργία...



    Το ξέρω δάσκαλε!Χιουμοράκι κάνω!Να χαλαρώσουμε και λίγο.
    otomperimenei
    22.04.2006, 04:42
    Quote:

    Το μέλος uNick στις 11-04-2006 στις 17:16 έγραψε:


    @ bruto:
    Με τη "μέθοδο flatliners" τί ακριβώς νομίζεις πως θα καταφέρεις?... γιατί αν περιμένεις να δεις ό,τι έβλεπε ο Sunderland στην ταινία, μάλλον θα περιμένεις άδικα... το πολύ-πολύ, αν δεν σε επαναφέρουν σωστά, να επανέλθεις με εγκεφαλική δυσλειτουργία...






    Sutherland τον λέν τον άνθρωπο!

    "Ρε παιδιά!... Κύριε Spielberg!... Δέν είμαι ο Ryan... O BRIAN ΕΙΜΑΙ!!!!"
    assasinos
    05.05.2006, 08:18
    As mhn ksexname pws 8a mporousan ola na einai paixnidia tou myalou...to ti vlepei h ti nomizei pws vlepei o prosfata ana nhpsantas apo8anwn,isws exei sxesh me tis diegerseis twn xhmikwn systatikwn tou egkefalou e!
    Brokenchord
    30.07.2006, 01:06
    Και να σας πω το εξής οτι τα μάτια τα βλέπουν ΌΛΑ ο εγκέφαλος είναι αυτός που αποδικοποιεί τα σήματα. Με άλλα λόγια βλέπουμε αυτά που αφήνομαι τον εαυτό μας να δει. Για παράδειγμα οι ινδιάνοι γιατί δεν πήραν είδηση τα πλοία του Κολόμβου που από μέρες είχαν φανεί στον ορίζοντα. Γιατί δεν είχαν δει ποτέ στη ζωή τους τέτοιου είδος πλοία και έτσι ο εγκέφαλος απέρριπτε την εικόνα γιατί υποσυνείδητα ανατρέχοντας στην μνήμη του δεν αναγνώριζε το αντικείμενο. Δεν έχει τύχει πολλές φορές να ψάχνετε κάτι να μην το βρίσκετε και όμως αυτό να ήταν μπροστά στα μάτια σας. Δεν έχει τύχει να παίξετε ένα παιχνίδι στο οποίο μέσα σε μία εικόνα είναι κριμένες και άλλες και πρέπει να συγκεντρωθείτε για να της αντιληφθείτε. Κάπος έτσι και ο μάγος της φυλής των ινδιάνων άρχισε σιγά σιγά να βλέπει τα πλοία του Κολόμβου. Παρατηρώντας έναν παράξενο κυματισμό που του κίνησε την περίεργα.
    Βλέπουμε πολύ περισσότερα από όσα μπορούμε να αντιληφθούμε και αυτό είναι γεγονός και δεν αναφέρομε απλός σε κάποιες οφθαλμαπάτες αλλά σε ποιο ουσιώδη πράγματα όπως οι αύρες τον ανθρώπων η ψυχομετρία και πολλά άλλα. Επαρχεί και το φαινόμενο της συναισθησίας κατά το οποίο το οπτικό νεύρο συνδέετε η κάνει σύναψη με το ακουστικό κέντρο του εγκεφάλου και έτσι κάποιος μπορεί να ακούσει τα χρώματα, να γευτεί τους ήχους η να ακούσει μια μυρωδιά. Πολλοί το ονομάζουν αυτό παραίσθηση μια και μπορεί να προκληθεί και με τη χρήση ναρκωτικών ουσιών.

    Το μέλος Brokenchord στις 12-07-2006 στις 14:11 έγραψε...
    Παράθεση:

    Πάντος ήμουν απόλυτα σίγουρος ότι πάρα πολύ λίγα άτομα θα απαντούσαν σε αυτό το topic και δεν διαψεύσθηκα !!!! Οι περισσότεροι απλός ασυναίσθητα δηλώνουν μουσικοί. Κανονικά θα έπρεπε τώρα από της απαντήσεις να ήμασταν στην τέταρτη σελίδα αλλά δεν με πειράζει. Για εμένα μουσικός είναι αυτό ακριβώς . Το να νιώθεις τις απλές αλήθειες της ζωής να βλέπεις το ήχο και όχι να τον ακούς. Να ακούς τα χρώματα και όχι να τα βλέπεις. Και να λύσουμε μια μεγάλη παρεξήγηση περισσότερο εκείνο το οποίο αρνείται ένας μουσικός είναι την ματαιότητα του κόσμου. Θέλει να δεξιωθεί τον κόσμο στις ποιό αυθεντικές του μορφές. Να τον αγαπήσει χωρίς να τον ζύγιση με το μυαλό η με τον νου με ανιδιοτέλεια !!! …….Να δημιουργεί για να πλησιάσει τον δημιουργό.



    Τι θέλω να πω ότι κάποιες ουσίες επηρέασαν την λειτουργία τον εγκεφάλου αλλά με τεχνητό τρόπο γιατί το LSD (ουσία μήνυμα ) έδωσε την εντολή να παραχθούν τα ανάλογα πεπτίδια που επέτρεψαν αυτή την διαφορετική λειτουργία του εγκεφάλου !!!
    Παράγουμε από μόνοι μας ουσίες μηνύματα που δημιουργούν αλληλεπιδράσεις στο σώμα μας. Πχ σκέφτεστε ένα πολύ όμορφο τοπίο και νιώθετε και εσείς όμορφα. Άραγε γιατί ;;; Μήπως γιατί εκκρίθηκαν η λεγόμενες ενδομορφίνες !!!
    Θέλω να πω ότι μια και μόνο σκέψη αρκεί για να μας επιτρέψει να γευτούμε τα χρώματα και να δούμε και πολλά άλλα …... Γι αυτό μην κάνετε άσχημες σκέψεις και αφήστε επιτέλους το μυαλό να δει αυτό που πραγματικά βλέπουν τα μάτια και που η προσωπικότητα του εγώ απορρίπτει. Πόσα χρόνια άραγε χρειάσθηκαν για να συνειδητοποιήσεις……………..βλέπεις τον παράξενο κυματισμό και λες μα πώς !!!! και δεν βλέπεις ολόκληρο πλοίο. Ακούς το σόναρ του υποβρυχίου και δεν μπορείς να αντιληφθείς την τρισδιάστατη μορφή του νομίζεις ότι απλός είναι ένας ήχος !!!


    Feggarenia261
    30.07.2006, 23:09
    Πωπω... Μου φαινεται οτι το χεις ψάξει το θέμα......
    meltica
    31.07.2006, 00:32
    Το μέλος Aiolos_m στις 05-04-2006 στις 00:34 έγραψε...
    Παράθεση:

    Έχω ακούσει μια εξήγηση για το Deja vu που μου φαίνεται αρκετά λογική:

    Τα μάτια μας, το καθένα ξεχωριστά, αλλά ταυτόχρονα, λαμβάνοντας τα φωτεινά ερεθίσματα από το έξω περιβάλλον τα μετατρέπουν σε "ειδικά" σήματα τα οποία μέσα από τα νεύρα περνούν στον εγκέφαλο, ο οποίος με τη σειρά του τα επεξεργάζεται και αναγνωρίζει ή όχι τα τοπία. Κάποιες φορές- σπάνια- τα μάτια δεν συγχρονίζονται σωστά και έτσι στέλνουν τα σήματα με μια απειροελάχιστη διαφορά χρόνου. Ο εγκέφαλος έχοντας λάβει το πρώτο σήμα, έχει αυτόματα αποκωδικοποιήσει την εικόνα και την έχει πρόχειρα αποθηκεύσει σε ένα κομμάτι της μνήμης, όπου και αποθηκεύει συνεχώς τις εικόνες λίγο αφότου τις δουμε. Όταν λοιπόν έρχεται το νέο σήμα από το καθυστερημένο μάτι, αυτόματα ο εγκέφαλος ανατρέχει στη μνήμη κι εκεί συναντά την καταχώρηση που είχε κάνει από το γρήγορο μάτι και θυμάται το τοπίο, χωρίς όμως να μπορεί να εντοπίσει άλλες λεπτομέρειες που να του εξηγούν πώς και γιατί το τοπίο ήταν περασμένο στη μνήμη του, αφού δεν υπάρχουν.

    Το αποτέλεσμα είναι αυτό που λαμβάνουμε εμείς ως κοινοί θνητοί: βλέπουμε μια άγνωστη εικόνα και είμαστε 100% σίγουροι ότι της έχουμε ξαναδει. Φυσικά και την έχουμε ξαναδει. Από το "γρήγορο" μάτι μας...

    Τι λέτε;


    Λέω ότι έχεις πάρα πολύ δίκιο, καθώς τουλάχιστον αυτό λένε πάρα πολλά επιστημονικά βιβλία- ή κάπως έτσι τουλάχιστον γιατί είπαμε διαβάζουμε διαβάζουμε, αλλά δεν σκοτωνόμαστε κιόλας. Όσο για τα άλλα που λέτε παιδάκια τι να πω... Διάβασα όλα όσα λέτε, ψιλοφοβήθηκα και σε μερικά... Μου έχουν συμβεί και μένα διάφορα, αλλά δεν τα ψάχνω κιόλας. Σαν υποψήφια ψυχολόγος, θέλω να πιστεύω ότι είναι καταστάσεις του μυαλού- χα, έτσι με συμφέρει τουλάχιστον.
    Σχετικά με όσα μου έχουν συμβεί... Ναι έχει τύχει άπειρες φορές να νιώθω ότι αιωρούμαι ή ότι επιπλέω όταν ξαπλώνω. Δεν μπορούσα να φανταστώ ότι κάποιον τον απασχολεί κάτι τέτοιο, το θεωρώ σύνηθες φαινόμενο, δεν σημαίνει κάτι.
    Έχει τύχει να προσπαθώ να ξυπνήσω και να μην μπορώ, να νιώθω ότι κάποιος με έχει δέσει- σχετικά με αυτό να πω και κάτι που έμαθα στο 3 εξάμηνο... σε φυσιολογικό ύπνο το σώμα μας παραλύει εντελώς. Τα μόνα όργανα που λειτουργούν είναι οι βολβοί των ματιών- γι' αυτό κουνιούνται κιόλας όταν ονειρεύομαστε, REM ύπνος- οι πνέυμονες, το στομάχι, κάτι αδένες, μην περιμένετε να τα θυμάμαι και όλα! Πάντως πόδια- χέρια δεν κουνιούνται, γι' αυτό και μερικές φορές μπορεί να μην μπορούμε να κουνηθούμε όταν ξυπνήσουμε- βασικά όταν νομίζουμε ότι έχουμε ξυπνήσει.
    Μου έχει τύχει να ακούω φωνές που να φωνάζουν το ονομά μου ή ακαταλαβίστικα πράγματα, αλλά και αυτό επίσης το θεωρώ ώς ''παιχνίδι'' του μυαλού. Όχι επειδή με συμφέρει, αλλά βρε παιδιά αυτά τα πράγματα εξηγούνται επιστημονικά!!! Δεν είπαμε ότι είμαστε όλοι ψυχωτικοί, αλλά και να θεωρούμε ότι αν ακούσουμε και κάτι όντως κάποιος προσπαθεί να επικοινωνήσει μαζί μας μου φαίνεται τραβηγμένο!
    Λοιπόν είναι τόσα πολλά που μου έχουν συμβεί σαν αυτά που είπατε που βαριέμαι να τα γράψω. Βέβαια και γω φοβήθηκα στην αρχή, αλλά μετά το ξεπέρασα. Είναι φυσικό ότι όσο το ψάχνεις, ασυναίσθητα είναι σαν να επιδιώκεις να σου συμβούν τέτοιες καταστάσεις. Προσέχτε γιατί δεν θέλει και πολύ για μας στρίψει... αυτό ήταν αστειάκι εν μέρει, αλλά όχι εντελώς.
    Και κάτι τελευταίο και πολύ σημαντικό! Μην έχετε την εντύπωση ότι επειδή εσείς θεωρούσατε ότι δεν κοιμόσαστε, όντως δεν κοιμόσασταν! Εγώ έχω θεωρήσει ότι έχω ξυπνήσει, έχω κάνει όλες μου τις ετοιμασίες και όταν θεωρήσω ότι είμαι στην πόρτα για να πάω παν/μιο... ξυπνάω! Λέτε να βγήκα από το σώμα μου;;;

    s c r i p ta manent

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : meltica στις 31-07-2006 00:40 ]


    meltica
    31.07.2006, 15:11
    Το μέλος meltica στις 31-07-2006 στις 00:32 έγραψε...
    Παράθεση:

    ....σε φυσιολογικό ύπνο το σώμα μας παραλύει εντελώς...

    Όταν έπεσα για ύπνο μετά και το σκεφτόμουν θυμήθηκα πως σε ύπνο-REM και όχι σε φυσιολογικό ύπνο το σώμα παραλύει- αυτό εξηγεί καλύτερα αυτό που λέω για την αίσθηση του δεμένου, που παρεπιπτόντως στα χωριά θεωρούν πως έχει σχέση με δαίμονες και με διαβόλους.... Συγγνώμη ήταν και αργά, ένα μυαλό χειμώνα-καλοκαίρι...

    s c r i p ta manent

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : meltica στις 31-07-2006 17:23 ]


    Emilia_
    26.01.2007, 12:55
    Θα μου πειτε που το ξεσκαλησα το θεμα...μου ετυχε προχθες το βραδυ κατι αρκετα σοκαριστικο...για μενα τουλαχιστον...Σας εχει τυχει να βλεπετε ποτε παραλληλα το ιδιο βραδυ,το ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΑΠΑΡΑΛΛΑΚΤΟ ονειρο με καποιον αλλο..???

    Εβλεπα ενα συνηθισμενο ονειρο,οσπου ξαφνικα ενιωσα σαν καποιος να με τραβαει απτο σβερκο και να με ανεβαζει ψηλα,πολυ ψηλα...κοιταω γυρω...βρισκομαι σε ενα ερημο χωριο..στο βαθος μια εκκλησια...απο το εντελως πουθενα ηρθε κοσμοβουη...κοσμος να δεις...παιδια γιατι ομως? Διακρινω λιμουζινες και πομπη...κηδεια συμαντικου προσωπου σκεφτομαι....κοσμος παει και ερχεται μπροστα μου και εγω ακινητη...οσπου αποφασιζω να φυγω...ξυπναω

    Το επομενο μεσσημερι,σε φαση φλασιας,λεω στην μητερα μου οτι ειδα απλα ενα ονειρο με κηδεια (εξω απο εδω).Μην συνεχιζεις μου λεει,ηταν ενος συμαντικου προσωπου κιολας?? Ωχ?! Και η αδερφη σου ειδε τοι ιδιο...Λεω συμπτωση...την ρωταω το βραδυ και τι μου ελεγε παιδια? Της περιγραφα και με σταματουσε συνεχως συμπληρωνοντας με τοσο τοσο σωστα....Σηκωθικε η τριχα μου καγκελο,περριτω να το πω....

    Αφου της λεω: Φανταζεσαι σε καποια φαση να σε εβλεπα καπου μεσα στο πληθος??????!!! Δεν θελω να το σκεφτομαι ...μπρρρρ




    Το ιδιο βραδυ παιθανε -χθες- ενας καλος μας θειος...