ελληνική μουσική
    684 online   ·  210.857 μέλη

    Παραφυσικά-Ανεξήγητα Γεγονότα

    andreas_f330
    23.02.2006, 11:34
    Heavenly οχι,δε γνωριζω ποτε πεθενε η κυρια ουρανια....
    οσο για το ενδεχομενο να μου κανει πλακα ο συγκατοικος για το πρωτο κερι,μπορει...για το δευτερο αποκλειεται..

    gazakas μη ρωτας...εγω απλως επαψα να ασχολουμαι

    rapsodos
    23.02.2006, 11:51
    Όπως όλα τα πράγματα έτσι και εδώ υπάρχουν 2 τουλάχιστον πλευρές – ερμηνείες. Για όλα τα πράγματα πιστεύω ότι υπάρχει και μια «λογική» εξήγηση. Απλώς κάποιες φορές δεν την βλέπουμε , άλλες δεν την γνωρίζουμε ακόμα και κάποιες άλλες δεν μπορούμε να τη συλλάβουμε ακόμα. Το θέμα όμως μάλλον δεν είναι η εξήγηση αυτή καθ αυτή αλλά το τι θέλουμε να πιστέψουμε εμείς ότι συμβαίνει. Και αυτό που εμείς πιστεύουμε σύμφωνα με βιώματα , παιδεία κλπ κλπ είναι αυτό που για εμάς είναι και το αληθινό. Η πίστη δημιουργεί εκεί που δεν υπάρχει τίποτα ακόμα και εκεί που υπάρχουν τα πάντα. Γι αυτό και η τόση δύναμή της. Οπότε μην ψάχνετε για το αν υπάρχουν ανεξήγητα . Αν το πιστεύετε πάντα θα υπάρχουν.
    Heavenly
    23.02.2006, 12:05
    Rapsode.. εν μέρη συμφωνώ μαζί σου, ναι, κάποιες φορές είναι οι συμπτώσεις, κάτι που μας ξεφεύγει και το αποδίδουμε εκεί...παρόλα αυτά μην αμφισβητείς τις δυνατότητες του ανθρωπινου εγκεφάλου...
    Τέτοια περιστατικά δε θέλω να τα αποκαλώ ανεξήγητα ή παραφυσικά γιατί δεν είναι, υπάρχει για όλα εξήγηση και δεν αναφέρομαι σε θεωρητικές εξηγήσεις, αναφέρομαι σε ποιο πρακτικές με βάση τη φυσική και με βάση τις θαυμάσιες λειτουργίες του εγκεφάλου με τον οποίο μας προικισε η φύση.
    Προσωπικά, το θεωρώ ένα παραμελημένο ταλέντο του ανθρώπου.
    rapsodos
    23.02.2006, 12:10
    Quote:

    Το μέλος Heavenly στις 23-02-2006 στις 12:05 έγραψε:

    Rapsode.. εν μέρη συμφωνώ μαζί σου, ναι, κάποιες φορές είναι οι συμπτώσεις, κάτι που μας ξεφεύγει και το αποδίδουμε εκεί...παρόλα αυτά μην αμφισβητείς τις δυνατότητες του ανθρωπινου εγκεφάλου...
    Τέτοια περιστατικά δε θέλω να τα αποκαλώ ανεξήγητα ή παραφυσικά γιατί δεν είναι, υπάρχει για όλα εξήγηση και δεν αναφέρομαι σε θεωρητικές εξηγήσεις, αναφέρομαι σε ποιο πρακτικές με βάση τη φυσική και με βάση τις θαυμάσιες λειτουργίες του εγκεφάλου με τον οποίο μας προικισε η φύση.
    Προσωπικά, το θεωρώ ένα παραμελημένο ταλέντο του ανθρώπου.





    Μα δεν καταλαβαίνω που διαφωνείς , αφού οι δυνατότητες του εγκεφάλου είναι "λογικές". Αυτό είπα. Ειναι κάποια πράγματα που ακόμα δεν τα έχουμε ερμηνεύσει και άλλα που αδυνατούμε "ακόμα" να ερμηνεύσουμε. Για όλα όμως πιστεύω οτι υπάρχει εξήγηση.
    Heavenly
    23.02.2006, 12:20
    Α OK..,sorry Rapsode έλαβα διαφορετικά τη απάντησή σου
    uNick
    23.02.2006, 22:27
    Η αλήθεια για τα ανεξήγητα φαινόμενα βρίσκεται πέρα από λογική και φαντασία... Είναι γεγονός ότι όσο περισσότερο ασχολείσαι, τόσα περισσότερα βλέπεις... Προσέξτε την διατύπωση... Όχι σου συμβαίνουν, αλλά βλέπεις. Γιατί τέτοια φαινόμενα συμβαίνουν γύρω σας συνεχώς, αν όμως δεν ξέρετε δεν μπορείτε να τα διακρύνετε, ούτε καν τα προσέχετε... Ή, για να το διατυπώσω διαφορετικά, όσο πιο εκπαιδευμένο είναι το μυαλό, τόσο περισσότερα παρατηρούν τα μάτια...

    Μιλάω εκ πείρας... Όσο για εξηγήσεις ή συζήτηση και ανάλυση περιστατικών, όποιος θέλει ξέρει πώς θα με βρει...

    Πάντως, το σίγουρο είναι ότι δεν πρέπει να φοβάστε αυτό που απλώς δεν γνωρίζετε (Πηνελόπη), ούτε να ειρωνεύεστε αυτό που δεν πιστεύετε (gazakas).



    @ αντρέας : Το περιστατικό με τα κεριά δεν είναι και τόσο περίεργο. Κάτι αντίστοιχο έχει συμβεί με το καντήλι στο μνήμα του παππού μου, μπροστά στα μάτια μου, και με μοναδικούς παρόντες στο νεκροταφείο εμένα και τους "κατοίκους" των μνημάτων.
    Τέτοια "παιχνίδια" με τη φωτιά είναι μια συχνή περίπτωση απόπειρας των νεκρών να επικοινωνήσουν με τους ζωντανούς. Συνήθως είναι συγγενείς ή φίλοι, και δεν έρχονται για κακό... Μην αγχώνεσαι...

    gazakas
    23.02.2006, 23:29
    Quote:

    Το μέλος uNick στις 23-02-2006 στις 22:27 έγραψε:


    Πάντως, το σίγουρο είναι ότι δεν πρέπει να φοβάστε αυτό που απλώς δεν γνωρίζετε (Πηνελόπη), ούτε να ειρωνεύεστε αυτό που δεν πιστεύετε (gazakas).







    Δύο λέξεις (Γιατί - άραγε), τρεις τελείες και ένα ερωτηματικό σου κατέστησαν, uNick, σαφές ότι ειρωνεύομαι; Μένω έκθαμβος! (τώρα δεν ειρωνεύομαι). Βέβαια το ζήτημα που γεννάται είναι τι ακριβώς ειρωνευόμουν. Όχι πάντως την πίστη κάποιων στα υπό συζήτηση φαινόμενα. Ο καθένας έχει δικαίωμα να πιστεύει ότι θέλει, αρκεί αυτά του τα πιστεύω να μην είναι βλαπτικά για τους άλλους με οποιονδήποτε τρόπο...
    Αυτό που υπαινίχθηκα στο μακροσκελές μου post, το οποίο ταξινομήθηκε ως ειρωνικό ήδη, ήταν κάτι που είναι γνωστό και καταγεγραμμένο φαινόμενο στην ψυχολογία: όταν ασχολούμαστε με κάτι ιδιαίτερα ή βρισκόμαστε σε μια συγκεκριμένη κατάσταση για ένα διάστημα, ανακαλύπτουμε πολλές φορές ότι το ίδιο συμβαίνει και σε πολλούς άλλους γύρω μας. Οι έγγυοι βλέπουν παντού γύρω τους άλλες έγγυους και μωρά, κάποιος που έχει σπάσει το πόδι του συναντά ομοιοπαθείς του ή τουλάχιστον πληροφορείται για άλλους που τους συνέβη κάτι παρόμοιο πρόσφατα κτλ. Τι έχει συμβεί; Το μυαλό μας λάμβανε και πριν ανάλογες πληροφορίες, αλλά τις χαρακτήριζε αδιάφορες και τις "πετούσε στα σκουπίδια". Τώρα όμως οι ίδιες πληροφορίες το ενδιαφέρουν, λόγω ομοιοπάθειας, και γι' αυτό τις κρατά στο προσκήνιο δίνοντάς μας την αίσθηση ότι αυτό που μας συμβαίνει εμάς, συμβαίνει όλο και περισσότερο γύρω μας.
    Το γεγονός, uNick, ότι άλλαξες τη διατύπωση του andreas_f330 από :"οσο περισσοτερο ασχολειστε με αυτα τοσο περισσοτερο σας συμβαινουν ανεξηγητες καταστασεις..απο εμπειρια μιλαω, κι οχι μονο δικη μου.. " σε "Είναι γεγονός ότι όσο περισσότερο ασχολείσαι, τόσα περισσότερα βλέπεις... Προσέξτε την διατύπωση... Όχι σου συμβαίνουν, αλλά βλέπεις.", από τη μια δείχνει ότι η ερώτησή μου στο προηγούμενο μου post δεν ήταν τελικά και τόσο άστοχη, παρότι τη χαρακτηρίζεις ειρωνική, αλλά από την άλλη δεν αλλάζει κάτι ουσιαστικό στα όσα υποστήριξα εδώ.

    Για την ουσία της παρούσας συζήτησης δε θα ήθελα να πω τίποτα άλλο. Όταν συζητάει κανείς για την ύπαρξη ή όχι κάποιου πράγματος, κατά την άποψή μου το ρήμα "πιστεύω" καταργεί την όποια συζήτηση...


    uNick
    24.02.2006, 00:27
    Προφανώς κατάλαβα λάθος Αντώνη...
    Heavenly
    24.02.2006, 16:01
    uNick θα μ'ενδιέφερε πολύ να συζητήσω μαζί σου το θέμα αυτό μια και είπες ..."Μιλάω εκ πείρας... Όσο για εξηγήσεις ή συζήτηση και ανάλυση περιστατικών, όποιος θέλει ξέρει πώς θα με βρει..." .
    Από τις απαντήσεις σου που μεν είναι λίγο αινιγματικές φαίνονται ξεκάθαρα οι απόψεις σου επί του θέματος, με τις οποίες συμφωνώ.
    Red-Rose
    24.02.2006, 22:33
    KIT KAT: ναι καλη μου πολλες φορες εχει τυχει αυτο με τα μνμ αλλα οταν συμβαινει.. αποθηκευονται και τα δυο μνμ... στην περιπτωση αυτη δεν ισχυει δυστυχως γιατι ηταν μονο ενα μνμ...

    Quote:

    Το μέλος Heavenly στις 22-02-2006 στις 13:56 έγραψε:

    Red-Rose αυτό που έχεις για μένα είναι χάρισμα και καλά θα κάνεις να το δείς και εσύ κάπως έτσι, είναι λογικό να σε φοβίζει λίγο γιατί είναι ένας κόσμος που δεν τον γνωρίζουμε και δεν ασχολούμαστε.
    Κάποιες φορές μπορεί να τύχει να είναι συμπτωσή αλλά οι πάρα πολλές φορές δεν είναι συμπτώσεις....σε συμβουλεύω να το δείς σα να ξεκινάς ένα καινούργιο hobby στη ζωή σου και βρές με τον καιρό πώς μπορείς να εκμεταλλευτείς θετικά αυτή την ιδιότητα.






    δεν ξέρω αν οντως "εχω" κατι κι αν αυτο ειναι χαρισμα.. και το ακομη χειροτερο... ειναι πως αντε ας υποθεσουμε πως σταματαω να φοβαμαι, αυτο που λες ομως το να εκμεταλλευτω θετικα αυτο το "χαρισμα" , δε ξέρω... εγω πιστευω πως αυτο δεν μπορει να εχει μονο θετικα αποτελεσματα..

    επισης θελω να πω στον αντρεα πως καποια γεγονοτα δε σου συμβαινουν μονο αν ασχολεισαι και το ψαχνεις και πολυ [σαφως συμφωνω κι επαυξανω σε αυτο] απλα δεν ξερω πως ετυχε αρκετα ατομα τις παρεας μου να εχουν καποιες εμπειριες... οσο ειμαστε εδω φοιτητες... και η φαση ειναι πως δεν επηρεαστηκε ο ενας απ τον αλλο γιατι δεν τα ειχαν συζητησει μεταξυ τους... αλλο το να τα 'σκαλιζεις' απλα λεγοντας ιστοριες που εχεις ακουσει, κι αλλο να τα 'ψαχνεις' να ασχολεισαι με αυτα και να θες να σου συμβει κατι...

    ο ενας μαλιστα ο φιλος μου ηταν απο τα ατομα που δεν πιστευουν με τπτ και κοροιδευε μερικες φορες οταν λεγαμε sp00ky ιστοριεσ.. [αν και οι πιο πολλες οντως ειναι μουφα] μεχρι που εγινε κατι και κατατρομαξε...

    τελος παντων... σιγουρα καποιοι διαφωνουν με ολα αυτα γιατι δε πιστευουν κλπ κλπ σεβαστη η οποια αποψη τους
    Lina_tiger
    21.03.2006, 22:40
    Έχω ασχοληθεί πόλύ με το θέμα όμως δεν μου έχει συμβεί κάτι το αξιοσημείωτο. Μόνο μερικά κοινά περιστατικά... τηλεπάθεια, έκτη αίσθηση, προβλέψεις...
    Ακόμα το ψάχνω...
    Πάντως θέλει προσοχή γιατί το πολύ ψάξιμο σ'αυτό το θέμα μπορεί να έχει ανεπιθύμητες συνέπειες.
    Bruto
    24.03.2006, 20:01
    Δεν νομίζω να έχει σχέση με παραφυσικό,αλλά δεν είναι λίγες οι φορές που έχω δει περίεργα όνειρα.Έχω δει όνειρα που περιέχουν σκηνές απίστευτης βίας,που δεν τις έχω πράξει ή σκεφτεί πότε στην ζωή μου.Μου έχει τύχει να ακούω ένα ωραίο τραγούδι-μελωδία που δεν υπάρχει,αλλά δυστυχώς δεν την θυμάμαι όταν ξυπνάω.Σίγουρα είναι κοινό φαινόμενο αυτό.Το πιό περίεργο ίσως είναι αυτό που είδα (όνειρο) σε ένα ξενοδοχείο της Κέρκυρας απ οτι θυμάμαι,ότι είχα βγεί απο το σώμα μου και έβλεπα τα πάντα απο το ύψος του ταβανιού.Έχω δεί ότι μιλάω ξένη γλώσσα τέλεια κτλ.Τώρα πρόσφατα διάβασα σε μια εφημερίδα ότι ένα παιδί (στο Θιβέτ αν θυμάμαι καλά) ξύπνησε μια μέρα και είχε αποστηθίσει μεγάλο μέρος απο το ιερό τους βιβλίο το οποίο είχε δει σε όνειρο (δεν θυμάμαι πως λέγεται ,κάτι σαν το κοράνι,βίβλο).Σίγουρα έχουν κάποια εξήγηση όλα αυτά η οποία δεν είναι επιστημονική.Μήπως είναι μια αίσθηση-ιδιότητα την οποία δεν έχουμε αναπτύξει ακόμα?
    uNick
    24.03.2006, 21:04
    Quote:

    Το μέλος Bruto στις 24-03-2006 στις 20:01 έγραψε:

    Δεν νομίζω να έχει σχέση με παραφυσικό,αλλά δεν είναι λίγες οι φορές που έχω δει περίεργα όνειρα.Έχω δει όνειρα που περιέχουν σκηνές απίστευτης βίας,που δεν τις έχω πράξει ή σκεφτεί πότε στην ζωή μου.Μου έχει τύχει να ακούω ένα ωραίο τραγούδι-μελωδία που δεν υπάρχει,αλλά δυστυχώς δεν την θυμάμαι όταν ξυπνάω.Σίγουρα είναι κοινό φαινόμενο αυτό.Το πιό περίεργο ίσως είναι αυτό που είδα (όνειρο) σε ένα ξενοδοχείο της Κέρκυρας απ οτι θυμάμαι,ότι είχα βγεί απο το σώμα μου και έβλεπα τα πάντα απο το ύψος του ταβανιού.Έχω δεί ότι μιλάω ξένη γλώσσα τέλεια κτλ.Τώρα πρόσφατα διάβασα σε μια εφημερίδα ότι ένα παιδί (στο Θιβέτ αν θυμάμαι καλά) ξύπνησε μια μέρα και είχε αποστηθίσει μεγάλο μέρος απο το ιερό τους βιβλίο το οποίο είχε δει σε όνειρο (δεν θυμάμαι πως λέγεται ,κάτι σαν το κοράνι,βίβλο).Σίγουρα έχουν κάποια εξήγηση όλα αυτά η οποία δεν είναι επιστημονική.Μήπως είναι μια αίσθηση-ιδιότητα την οποία δεν έχουμε αναπτύξει ακόμα?




    Φίλε Bruto,
    αντιθέτως με την "αίσθηση" που έχεις για όσα περιέγραψες, όλα αυτά εξηγούνται επιστημονικά - εκτός από ένα. Αναλυτικά:
    1. Τα όνειρα με τις σκηνές βίας
    2. Το τραγούδι ή η μελωδία που ακούς
    3. Τα όνειρα στα οποία μιλάς τέλεια μια ξένη γλώσσα
    4. Η περίπτωση του παιδιού στο Θιβέτ
    είναι όλες περιπτώσεις που σχετίζονται άμεσα με το κομμάτι του ανθρώπινου εγκεφάλου που οι επιστήμονες ονομάζουν "υποσυνείδητο". Αν ανατρέξεις σε επιστημονικές εργασίες σχετικά με τον ανθρώπινο εγκέφαλο, θα μάθεις ότι ο μέσος άνθρωπος χρησιμοποιεί το 7-9% του εγκεφάλου του συνειδητά, και κάποιοι που θεωρούνται διάνοιες το 12-13% μόνο. Το υπόλοιπο του εγκεφάλου μας παραμένει φαινομενικά αδρανές, και ελάχιστα γνωρίζουμε για αυτό σε επιστημονική βάση. Όλα όσα περιέγραψες παραπάνω είναι άμεσα συνδεδεμένα με αυτό το "υποσυνείδητο", και σε καμία περίπτωση δεν έχουν σχέση με το μεταφυσικό.
    Αυτό που έχει σχέση με ανεξήγητα φαινόμενα είναι η περίπτωση της λεγόμενης "αστρικής προβολής". Το όνειρο που είδες, όπου έβλεπες το σώμα σου από ψηλά σαν να πετούσες είναι ακριβώς αυτό: αστρική προβολή. Είναι κάτι που δεν εξηγείται με τους νόμους της φυσικής, δεν αποδεικνύεται επιστημονικά, και όμως γίνεται. Εσύ το έκανες ασυνείδητα, χωρίς να το θέλεις, και χωρίς να ξέρεις πώς να το ξανακάνεις. Η αστρική προβολή επιτυγχάνεται με πολλή αυτοσυγκέντρωση, άριστη γνώση της τεχνικής, και βέβαια μετά από πολλή εξάσκηση. Μέσω της τεχνικής αυτής, μπορείς να "προβληθείς" όχι μόνο πάνω από το σώμα σου, αλλά και να "βρεθείς" στιγμιαία όπου θες, ακόμα και στην άλλη άκρη του πλανήτη.
    Αυτά...
    Bruto
    24.03.2006, 22:20
    Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά,αλλά πως αξιολόγησαν τον ανθρώπινο εγκέφαλο με ενα 7-8% όταν δεν ξέρουν πιο είναι το 100%?
    "Η Αστρική Προβολή ως φαινόμενο είναι μια μορφή εξωσωματικής εμπειρίας και συγκεκριμένα η συνειδητή αποχώρηση του αστρικού μας σώματος από το φυσικό σώμα και η μετάβαση του στο Αστρικό Πεδίο. Το Αστρικό Πεδίο στο οποίο λαμβάνει χώρα η Αστρική Προβολή είναι η επόμενη διάσταση από τον τρισδιάστατο χώρο τον οποίο αντιλαμβανόμαστε με τις αισθήσεις μας, η λεγόμενη από πολλούς Πέμπτη Διάσταση.

    Με τις πέντε αισθήσεις μας δε μπορούμε να αντιληφθούμε το Αστρικό Πεδίο.

    Αυτός είναι και ένας από τους κύριους λόγους που δε μπορεί να ερευνηθεί και να μελετηθεί από την επιστήμη με τα μέχρι στιγμής δεδομένα.

    Στο μέλλον αν καταφέρουμε και αναπτύξουμε την λεγόμενη έκτη αίσθηση ή ενδεχομένως με τη βοήθεια τεχνικών μέσων, ίσως καταφέρουμε να ερευνήσουμε και να μελετήσουμε το φαινόμενο επιστημονικά.

    Προς το παρόν οι θεωρίες και η όλη πραγμάτωση γύρω από την Αστρική Προβολή έχουν ως βάση τους φιλοσοφικούς στοχασμούς τη μεταφυσική και τον εσωτερισμό."


    uNick
    25.03.2006, 21:57
    Quote:

    Το μέλος Bruto στις 24-03-2006 στις 22:20 έγραψε:

    Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά,αλλά πως αξιολόγησαν τον ανθρώπινο εγκέφαλο με ενα 7-8% όταν δεν ξέρουν πιο είναι το 100%?
    "Η Αστρική Προβολή ως φαινόμενο είναι μια μορφή εξωσωματικής εμπειρίας και συγκεκριμένα η συνειδητή αποχώρηση του αστρικού μας σώματος από το φυσικό σώμα και η μετάβαση του στο Αστρικό Πεδίο. Το Αστρικό Πεδίο στο οποίο λαμβάνει χώρα η Αστρική Προβολή είναι η επόμενη διάσταση από τον τρισδιάστατο χώρο τον οποίο αντιλαμβανόμαστε με τις αισθήσεις μας, η λεγόμενη από πολλούς Πέμπτη Διάσταση.

    Με τις πέντε αισθήσεις μας δε μπορούμε να αντιληφθούμε το Αστρικό Πεδίο.

    Αυτός είναι και ένας από τους κύριους λόγους που δε μπορεί να ερευνηθεί και να μελετηθεί από την επιστήμη με τα μέχρι στιγμής δεδομένα.

    Στο μέλλον αν καταφέρουμε και αναπτύξουμε την λεγόμενη έκτη αίσθηση ή ενδεχομένως με τη βοήθεια τεχνικών μέσων, ίσως καταφέρουμε να ερευνήσουμε και να μελετήσουμε το φαινόμενο επιστημονικά.

    Προς το παρόν οι θεωρίες και η όλη πραγμάτωση γύρω από την Αστρική Προβολή έχουν ως βάση τους φιλοσοφικούς στοχασμούς τη μεταφυσική και τον εσωτερισμό."






    Πολύ εύστοχη η παρατήρηση σχετικά με τον εγκέφαλο. Το αποτέλεσμα που προανέφερα έχει βγει από μετρήσεις με τεχνικά μέσα. Για την ακρίβεια, επιστημονικώς μετρήθηκαν οι μεταβολές στις ηλεκτρομαγνητικές ροές του ανθρωπίνου αγκεφάλου, και ειδικώς σε ποιά σημεία του εγκεφάλου συμβαίνουν αυτές. Μετά από χρόνια μελετών στο πεδίο αυτό, οι επιστήμονες είναι σε θέση να γνωρίζουν τα κομμάτια του εγκεφάλου που "ευθύνονται" για την κάθε μας λειτουργία, και αυτά τα κομμάτια αντιστοιχούν σε περίπου 7-8% του εγκεφάλου (στον μέσο άνθρωπο) μόνο...

    Όσο για το υπόλοιπο κείμενο, αυτό κάπου το έχω διαβάσει κι εγώ (δεν θυμάμαι όμως πού)... Είναι η ορθολογιστική αντιμετώπιση του θέματος, η δημοφιλής στους επιστημονικούς κύκλους άποψη ότι μπορούν να προσεγγίσουν το φαινόμενο της Αστρικής Προβολής με βάση την απλή λογική και την επιστημονική μελέτη.

    Προσωπικά βάζω πάντα τη λογική σαν βάση σε κάθε μου αναζήτηση, και μετά στρέφομαι σε άλλου είδους προσεγγίσεις. Η πείρα μου μέχρι τώρα μου λέει ότι κάποια πράγματα δεν είναι εύκολο να μετρηθούν ή να επιτευχθούν με τεχνικά μέσα. Δεν ξέρω λοιπόν αν και πότε θα καταφέρουν να απαντήσουν επιστημονικώς στο "μυστήριο" της αστρικής προβολής. Προσωπικά πάντως, διασκεδάζω πολύ όποτε καταφέρνω να "ταξιδέψω" έτσι...
    dijo
    26.03.2006, 02:48
    Δεν μπορώ να πω ότι μου έτυχε ποτέ κάτι το ανεξήγητο, ήταν όμως μια ωραία σύμτωση όταν είδα στον ύπνο μου την δασκάλα μου στην Δ' δημοτικού. Είχα να την δω περίπου 8 χρόνια, όταν είδα στον ύπνο μου μια κωμική σκηνή που διαδραματίστηκε στην τάξη μαζί με τη δασκάλα, και την άλλη μέρα την είδα στο δρόμο όπου πήγαινε εκδρομή με τα παιδάκια της τάξης της.

    Ένα άλλο περιστατικό (όχι τόσο ευχάριστο αυτή τη φορά) μου συνέβη την περίοδο που έπαιρνα χάπια για μια αλεργία. Χωρίς να γνωρίζω ότι προκαλούν υπνηλία, ξεκίνησα με το μηχανάκι μου για να βρω κάτι φίλους σε ένα χωριό 30 περίπου χλμ από το σπίτι μου, πάνω στο βουνό. Στο γυρισμό, και αφού είχα πιεί ένα καραφάκι τσίπουρο (τίποτα δηλαδή σε Κ.Σ.) έκλειναν τα μάτια μου και με το ζόρι τα κρατούσα ανοιχτά. Σε κάποια στιγμή, που είχα αποκοιμηθεί, ξυπνάω από το τράνταγμα γιατί είχα βγει εκτός δρόμου. Δεν είχα προλάβει να συνέλθω και είχα την εντύπωση πως βρισκόμουν σε άλλο σημείο της διαδρομής όπου υπάρχει γκρεμός. Αφού λοιπόν το είχα πάρει απόφαση πως όπου να 'ναι τα τινάζω τα πέταλα έγινε αυτό που έχω ακούσει πολλές φορές και πάντα νόμιζα πως ήταν σχήμα λόγου. Είδα δηλαδή τη ζωή μου να περνάει μπροστά απ' τα μάτια μου σαν ταινία. Από τις πρώτες μου εμπειρίες που θυμόμουν ως μικρό παιδί, μέχρι εκείνη τη στιγμή. Είδα μέχρι και ανθρώπους που είχα ξεχάσει την ύπαρξή τους.
    Τελικά δεν ήταν γκρεμός, αλλά ένα χαντάκι με βατομουριές απ' όπου μου βγήκε η πίστη να βγάλω το μηχανάκι, το οποίο ως εκ θαύματος δεν έπαθε τίποτα.

    Υ.Γ. Τζάμπα χάρηκα, γιατί λίγο πριν φτάσω σπίτι μου, ξανακοιμήθηκα και καρφώθηκα σε ένα φανάρι.
    uNick
    26.03.2006, 11:19
    Ηθικό δίδαγμα:
    Αν θες να βιώσεις την εμπειρία να πλησιάσεις το "τέλος", πλακώνεσαι στα χάπια για την αλλεργία, και καπάκι πλακώνεις τα τσίπουρα.

    Βέβαια, μπορεί να μην καταφέρεις να αποφύγεις βατομουριές και φανάρια... αλλά αυτό είναι μια άλλη περίπτωση...
    Πρόσεχε φιλαράκι, πρόσεχε...

    Πέρα από την πλάκα... αυτό με τη δασκάλα ήταν αυτό που ονομάζουμε διαίσθηση... Είχες την διαίσθηση ότι θα την συναντούσες, και το υποσυνείδητο σου δημιούργησε αυτή την προβολή (όνειρο)... Με απλή λογική δεν εξηγείται, ούτε με νόμους της φυσικής, οπότε μπορείς να το αποκαλέσεις "ανεξήγητο"...
    Astron
    02.04.2006, 14:00
    Για του λόγου το αληθές να πούμε ότι η ιστορία περί περιορισμένης χρήσης του ανθρώπινου εγκεφάλου (ήξερα 10%, τώρα άκουσα και το 7-8%) είναι ένας σύγχρονος μύθος που δημιουργήθηκε στις αρχές του 20ου αιώνα και που έχει πλέον καταρριφθεί.

    Σχετικές πληροφορίες σχετικά με την προέλευση του μύθου και την απομυθοποίησή του μπορείτε να βρείτε εδώ:
    1) Neuroscience for kids

    2) Scientific American

    3) Urban Legends - The ten percent Myth

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 02-04-2006 18:19 ]
    KAKOFONIKS
    04.04.2006, 18:39
    ΠΑΙΔΙΑ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΙΤΕ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΞΗΓΗΘΟΥΝ ΕΙΤΕ ΟΧΙ RED - ROSE ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΗΝ ΤΑΡΑΧΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΦΟΒΟ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΨΙΛΟΧ@#@#ς ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΑΠΛΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΑΓΝΩΣΤΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ. ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΤΗΣ "ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ" (ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΣΕ ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΟ ΕΡΜΗΝΕΥΩ ΣΩΣΤΑ) ΤΟ ΕΧΩ ΒΙΩΣΕΙ ΟΥΚ ΟΛΙΓΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΥΝΗΘΩΣ ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΥΠΕΡΕΝΤΑΣΗ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩΝΤΑΣ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ ΧΑΛΑΡΩΝΩ ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΕΧΩ ΒΙΩΣΕΙ ΟΤΑΝ ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΟΤΙ ΠΕΦΤΩ ΑΠΟ ΨΗΛΑ ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ Η ΠΤΩΣΗ ΚΑΠΩΣ ΒΑΝΑΥΣΑ ΚΑΙ ΞΥΠΝΑΩ ΜΕΣ ΣΤΟΝ ΙΔΡΩΤΑ. ΤΟ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ "DES AVOUS" Ή ΑΛΛΙΩΣ ''DES AVIS" (ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑΔΕΙ-ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑΖΗΣΕΙ) ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΙ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΠΕΙΤΕ?
    UNICK ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΕΣ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΥ ΠΕΡΙ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ, ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΨΑΞΕΙ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΑ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ.


    uNick
    04.04.2006, 22:22
    Μια διόρθωση... Γράφεται "dιjΰ vu" και όχι "des avis"...
    Φιλαράκι, κοίτα στο inbox σου.
    Όσο για το dιjΰ vu, είναι ένα "φαινόμενο" που δεν θα έπρεπε να ανησυχεί κανέναν. Συμβαίνει σε πολλούς, κυρίως open-minded ανθρώπους, και σχετικά συχνά...
    Υπάρχουν πολλά που θα μπορούσα να πω. Ελλείψει χρόνου όμως δεν θα το κάνω τώρα... Ας πει και κανένας άλλος τίποτα...