ελληνική μουσική
    848 online   ·  210.851 μέλη

    Δώδεκα Θεοί ή Χριστιανισμός?

    Orfeus
    24.03.2007, 15:57
    Έ όχι και ....4 ήπειροι βρε Αλέξια ο Σαούλ! Να εδώ πήγε:


    alexia-vicky
    24.03.2007, 16:41
    ...ο Απ. Παύλος..
    σχήμα υπερβολής το 4 ήπειροι
    Orfeus
    24.03.2007, 16:47
    Δεν χρειάζεται να εκνευρίζεσαι.
    Το όνομά του δεν ήταν Παύλος (που είναι εξελληνισμένο). Ήταν Σαούλ και αυτό είναι Ιστορία!


    maspa
    24.03.2007, 17:22
    Παράθεση:

    Το μέλος alexia-vicky στις 23-03-2007 στις 23:18 έγραψε...

    Νάτες πάλι οι γενικότητες...πορευόΜΑΣΤΕ, δε ξέρουΜΕ και πολλά για τον Θεό ΜΑΣ οπότε δε σχολιάζουμε και τις άλλες θρησκείες! Αγαπητέ μου, αν εσύ δε ξέρεις κάτι παραπάνω, τότε πολύ κακώς αντιπαρατίθεσαι με τον Ζέφυρο και δεν διαβάζεις πρώτα κάποιο σχετικό βιβλίο!
    Και αφου το 12θεο είναι τόσο ισχυρό, γιατί οι ίδιοι οι αρχαίοι όταν άκουσαν τις ομιλίες του αποστόλου Παύλου, άρχισαν να αναθεωρούν και να αλλάζουν θρησκεία??
    Από πότε, ο Γιαχβέ ταυτίζεται με τον Ιησού Χριστό και τον Τριαδικό Θεό??? Γιατί αν ταυτιζόταν, δε θα λεγόμασταν Χριστιανοί Ορθόδοξοι αλλά Ιεχωβάδες όλοι μας!!! Ας ορίσουμε πρώτα για ποιον Θεό γίνεται η συζήτηση, γιατί αν γίνεται για τον Γιαχβέ των Ισραηλιτών (αφού όλο για Ισραηλίτες διαβάζω παραπάνω) τοτε το τόπικ να ονομαστεί "Δωδεκα Θεοί ή Εβραϊσμός". Αλλιώς, να μιλάμε για τον Χριστό και μάλιστα κυρίως μετά την Πεντηκοστή, που δεν είναι Θεός μόνο των Ισραηλιτών, ούτε έχει σαν βάση μόνο αυτούς! Και από πότε ο Θεός , ΚΑΙ ΟΧΙ Ο ΓΙΑΧΒΕ, πετάει κεραυνούς ή fireballs? Δεν εχω δει κανέναν κεραυνοβολημένο! Ο Τριαδικός Θεός της χριστιανοσύνης δεν είναι Θεός - τιμωρός, είναι Θεός της αγάπης που ξεχειλίζει από αυτήν! Και αν δε μπορούμε να καταλάβουμε τη διαφορά του Ποσειδώνα που τάραζε τα νερά και τη διαφορά του Θεού που άνοιξε την Ερυθρά Θάλασσα, τί να πω...από τη μία μιλάμε για ένα φυσικό φαινόμενο που συμβαίνει κάθε που έχει μποφόρ και από την άλλη για ένα γεγονός σε συγκεκριμένη ιστορική περίοδο, που μπορεί να είναι και συμβολικό!
    Επίσης, με αναφορά στο Χριστιανισμό.. πότε η μόνη απάντηση ήταν "Ναι αλλά είναι αλήθεια" και τέλος?! Και τίποτα παραπάνω??? Ένας Χριστιανός και όχι η Λουκά, σίγουρα θα είχε πολλές απαντήσεις
    Παράλληλα, γιατί κάτι που είναι ορατό είναι η μόνη ρεαλιστική πηγή? Δηλαδή, πιστεύουμε ότι υπάρχει κάτι μόνο όταν το βλέπουμε??? Τόσο υλιστές είμαστε τελικά? Ο αέρας που αναπνέουμε και είναι η πρώτη και κύρια αιτία ζωής είναι κάτι το ορατό? Όχι. Άρα αφού δεν το βλέπουμε, δεν υπάρχει κιόλας! Κάπως έτσι μου φάνηκε η αιτιολογηση του ότι, είναι πιο φυσικό να λατρεύουμε τον ήλιο, επειδή μας ζεσταίνει και τον βλέπουμε και όχι τον Τριαδικό και Ομοούσιο Θεό, επειδή είναι αόρατος!



    Αλεξία με εντυπωσιάζεις!!

    (υ.γ. παρακολουθώ το topic, δε θέλω όμως να συμμετέχω. Ωστόσο, ήθελα να στο πω)
    keep on!!
    babisdr
    24.03.2007, 17:51
    Παράθεση:

    Το μέλος alexia-vicky στις 24-03-2007 στις 15:36 έγραψε...

    @babisdr

    Την πέτρα που θα κράταγα, δεν έχω αποφασίσει καν όχι να την πιάσω αλλά ούτε και να την πετάξω! Αυτή η κίνηση πρώτα εμένα θα ζημίωνε και μετά όποιον άλλον! Ο λόγος που μίλησα έτσι, ήταν δηλωτικός του τρόπου που συνήθιζες να απαντάς παραπάνω. Για να μην μπω στον κόπο να παραθέσω όλα όσα έχεις αναφέρει, κάνε εσύ τουλάχιστον τον κόπο να διαβάσεις με τί τρόπο αντιμετωπίζεις τον Χριστιανισμό και τις απόψεις που αναφέρονται σε αυτόν. Και αν σε προσβάλλει να μου απαντήσεις, καλοδεχούμενη και η σιωπή.




    Το μόνο που υποστηρίζω από την αρχή είναι οτι έχεις δικαίωμα να πιστεύεις ο,τι θέλεις, αυτό όμως δεν σου δίνει το δικαίωμα να ονομάζεις οποιαδήποτε άλλη θρησκεία ΠΑΡΑΜΥΘΙ. Τα ίδια κριτήρια με τα οποία ονομάζεις το Δωδεκάθεο μύθο, ισχύουν σε όλες τις θρησκείες. Αν το καταλάβετε κάποτε αυτό όλοι εσείς με τις ρομφαίες που βγαίνετε και δογματίζετε, επιβεβαιώνοντας συνεχώς τις θέσεις μας με τα ανύπαρκτα επιχειρήματά σας, εγώ μαζί σας.
    Και παρεμπιπτόντως, πες μου τι επιστημονικά βιβλία θα μπορούσα να διαβάσω περί Χριστιανισμού, για να έχω το δικαίωμα να πάρω θέση... Εγώ Νίτσε διάβαζα μικρός, άσχετος είμαι.

    Παράθεση:

    @Astron

    γιατί αφού ο 12θεϊσμός ήταν τόσο ισχυρή θρησκεία, οι Έλληνες άρχισαν να πιστεύουν κάτι διαφορετικό. Κάτι που πιθανώς τους έμοιαζε πιο αληθινό. Αυτό σημαίνει πως είχε αρχίσει να κλονίζεται η πίστη τους και αυτό φαίνεται από φιλοσόφους, όπως ο Σωκράτης που καταδικαστηκε για αθεϊα, επειδή έκρινε αυτή τη λατρεία! Παρακαλώ διαφωτίστε με για τα παραπάνω και αν υπάρχει ένας διαφορετικός λόγος.




    Εκπληκτικό... Τι να σε διαφωτίσουμε? Αυτή το επιχείρημα δεν θέλει διαφωτισμό, επιστροφή στα θρανία θέλει, λίγο ιστορία της Ελλάδας, λίγο κοινωνιολογία πιθανώς κλπκλπ. Έτσι απλά θα σε διαφωτίσουμε με τέτοιες απόψεις?


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 24-03-2007 17:57 ]


    alexia-vicky
    24.03.2007, 18:16
    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 24-03-2007 στις 16:47 έγραψε...

    Δεν χρειάζεται να εκνευρίζεσαι.
    Το όνομά του δεν ήταν Παύλος (που είναι εξελληνισμένο). Ήταν Σαούλ και αυτό είναι Ιστορία!





    Μα δεν εκνευρίστηκα Ορφέα. Το όνομά του είναι Παύλος και όχι Σαούλ, μετά το όραμα! Και αυτό επίσης είναι Ιστορία!
    alexia-vicky
    24.03.2007, 18:31
    Παράθεση:

    Το μέλος babisdr στις 24-03-2007 στις 17:51 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος alexia-vicky στις 24-03-2007 στις 15:36 έγραψε...

    @babisdr

    Την πέτρα που θα κράταγα, δεν έχω αποφασίσει καν όχι να την πιάσω αλλά ούτε και να την πετάξω! Αυτή η κίνηση πρώτα εμένα θα ζημίωνε και μετά όποιον άλλον! Ο λόγος που μίλησα έτσι, ήταν δηλωτικός του τρόπου που συνήθιζες να απαντάς παραπάνω. Για να μην μπω στον κόπο να παραθέσω όλα όσα έχεις αναφέρει, κάνε εσύ τουλάχιστον τον κόπο να διαβάσεις με τί τρόπο αντιμετωπίζεις τον Χριστιανισμό και τις απόψεις που αναφέρονται σε αυτόν. Και αν σε προσβάλλει να μου απαντήσεις, καλοδεχούμενη και η σιωπή.




    Το μόνο που υποστηρίζω από την αρχή είναι οτι έχεις δικαίωμα να πιστεύεις ο,τι θέλεις, αυτό όμως δεν σου δίνει το δικαίωμα να ονομάζεις οποιαδήποτε άλλη θρησκεία ΠΑΡΑΜΥΘΙ. Τα ίδια κριτήρια με τα οποία ονομάζεις το Δωδεκάθεο μύθο, ισχύουν σε όλες τις θρησκείες. Αν το καταλάβετε κάποτε αυτό όλοι εσείς με τις ρομφαίες που βγαίνετε και δογματίζετε, επιβεβαιώνοντας συνεχώς τις θέσεις μας με τα ανύπαρκτα επιχειρήματά σας, εγώ μαζί σας.
    Και παρεμπιπτόντως, πες μου τι επιστημονικά βιβλία θα μπορούσα να διαβάσω περί Χριστιανισμού, για να έχω το δικαίωμα να πάρω θέση... Εγώ Νίτσε διάβαζα μικρός, άσχετος είμαι.

    Παράθεση:

    @Astron

    γιατί αφού ο 12θεϊσμός ήταν τόσο ισχυρή θρησκεία, οι Έλληνες άρχισαν να πιστεύουν κάτι διαφορετικό. Κάτι που πιθανώς τους έμοιαζε πιο αληθινό. Αυτό σημαίνει πως είχε αρχίσει να κλονίζεται η πίστη τους και αυτό φαίνεται από φιλοσόφους, όπως ο Σωκράτης που καταδικαστηκε για αθεϊα, επειδή έκρινε αυτή τη λατρεία! Παρακαλώ διαφωτίστε με για τα παραπάνω και αν υπάρχει ένας διαφορετικός λόγος.




    Εκπληκτικό... Τι να σε διαφωτίσουμε? Αυτή το επιχείρημα δεν θέλει διαφωτισμό, επιστροφή στα θρανία θέλει, λίγο ιστορία της Ελλάδας, λίγο κοινωνιολογία πιθανώς κλπκλπ. Έτσι απλά θα σε διαφωτίσουμε με τέτοιες απόψεις?


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 24-03-2007 17:57 ]





    Μάλιστα....πότε ακριβώς αναφέρθηκα με την λέξη ΠΑΡΑΜΥΘΙ? Επίσης πότε ΔΟΓΜΑΤΙΣΑ? Αν έχεις να μου απαντήσεις σε αυτά που λέω, καλώς. Αλλιώς δε θα συνεχίσω καμία προσωπική αντίθεση. Τελικά δε ξέρω ποιος είναι ο ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟΣ!! Μάλλον πρέπει να γυρίσω και για αυτό πίσω εγώ, και όχι όσοι εθελοτυφλούν στα επιχειρήματα αντί να κάνουν διάλογο λέγοντας τις αντιθέσεις τους,αναφερόμενοι στα γνωστα "ποιηματάκια" περί ρομφαίας. Ιστορία της Ελλάδας, κοινωνιολογία, ανθρωπολογια, φιλοσοφία, θεολογία, γνωρίζω όση μου επιτρέπει η ηλικία μου μπορεί και λίγο παραπάνω! Και πάλι βεβαια επιστράτευσες μόνο μειωτικό λόγο αντί να μου απαντήσεις!
    Πέραν του Νίτσε, αν διάβαζες Λοκ, Μπέργκ, Τζων Στιούαρτ Μιλλ μπορεί και να σε βοηθούσαν.
    Kerato
    24.03.2007, 18:36
    Απορία: Γιατί ασχολείστε ακόμα σε προσωπικό επίπεδο με άτομα των πεποιθήσεων της Αλέξιας-Βίκης; Δεν έχετε καταλάβει ακόμα...;
    Εντάξει, είναι κρίμα νέοι άνθρωποι να πιστεύουν και να καταπίνουν αμάσητα όσα τους δίνει ο κάθε επιτήδειος, αλλά αφού δεν υπάρχει διάθεση να κοιτάξει κανείς έξω από τις παρωπίδες του, αφήστε τον!
    Λυπάμαι, αλλά αν μελετούσαμε πραγματικά και σφαιρικά όλες τις θρησκείες, κρατώντας μόνο το "ζουμί" τους, δε θα είχαμε ανάγκη από θεούς και δαίμονες...

    Κι ένα σύνθημα που κάποιους από μας ενώνει:
    Ούτε θεοί, ούτε αφέντες!

    Και για να είμαι εντός θέματος τόπικ:
    Ούτε 12 θεοί ούτε Χριστιανισμός!
    vero
    24.03.2007, 18:41
    symfwnw ean piasoyme oles tis thriskeies tote tha doue oti ola ta idia lene
    opws:
    Mousoulmanismos: na skotwnoun xristianous wste na phgainoun sto paradeiso me to poli krasi kai faghto
    Xristianismo: pame sto paradeiso na exoume eleutheurh zwh xwris zhlies kai prodosies

    me kapoio tropo den vgazoume akrh
    babisdr
    24.03.2007, 18:46
    Παράθεση:

    Το μέλος alexia-vicky στις 24-03-2007 στις 18:31 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος babisdr στις 24-03-2007 στις 17:51 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος alexia-vicky στις 24-03-2007 στις 15:36 έγραψε...

    @babisdr

    Την πέτρα που θα κράταγα, δεν έχω αποφασίσει καν όχι να την πιάσω αλλά ούτε και να την πετάξω! Αυτή η κίνηση πρώτα εμένα θα ζημίωνε και μετά όποιον άλλον! Ο λόγος που μίλησα έτσι, ήταν δηλωτικός του τρόπου που συνήθιζες να απαντάς παραπάνω. Για να μην μπω στον κόπο να παραθέσω όλα όσα έχεις αναφέρει, κάνε εσύ τουλάχιστον τον κόπο να διαβάσεις με τί τρόπο αντιμετωπίζεις τον Χριστιανισμό και τις απόψεις που αναφέρονται σε αυτόν. Και αν σε προσβάλλει να μου απαντήσεις, καλοδεχούμενη και η σιωπή.




    Το μόνο που υποστηρίζω από την αρχή είναι οτι έχεις δικαίωμα να πιστεύεις ο,τι θέλεις, αυτό όμως δεν σου δίνει το δικαίωμα να ονομάζεις οποιαδήποτε άλλη θρησκεία ΠΑΡΑΜΥΘΙ. Τα ίδια κριτήρια με τα οποία ονομάζεις το Δωδεκάθεο μύθο, ισχύουν σε όλες τις θρησκείες. Αν το καταλάβετε κάποτε αυτό όλοι εσείς με τις ρομφαίες που βγαίνετε και δογματίζετε, επιβεβαιώνοντας συνεχώς τις θέσεις μας με τα ανύπαρκτα επιχειρήματά σας, εγώ μαζί σας.
    Και παρεμπιπτόντως, πες μου τι επιστημονικά βιβλία θα μπορούσα να διαβάσω περί Χριστιανισμού, για να έχω το δικαίωμα να πάρω θέση... Εγώ Νίτσε διάβαζα μικρός, άσχετος είμαι.

    Παράθεση:

    @Astron

    γιατί αφού ο 12θεϊσμός ήταν τόσο ισχυρή θρησκεία, οι Έλληνες άρχισαν να πιστεύουν κάτι διαφορετικό. Κάτι που πιθανώς τους έμοιαζε πιο αληθινό. Αυτό σημαίνει πως είχε αρχίσει να κλονίζεται η πίστη τους και αυτό φαίνεται από φιλοσόφους, όπως ο Σωκράτης που καταδικαστηκε για αθεϊα, επειδή έκρινε αυτή τη λατρεία! Παρακαλώ διαφωτίστε με για τα παραπάνω και αν υπάρχει ένας διαφορετικός λόγος.




    Εκπληκτικό... Τι να σε διαφωτίσουμε? Αυτή το επιχείρημα δεν θέλει διαφωτισμό, επιστροφή στα θρανία θέλει, λίγο ιστορία της Ελλάδας, λίγο κοινωνιολογία πιθανώς κλπκλπ. Έτσι απλά θα σε διαφωτίσουμε με τέτοιες απόψεις?


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 24-03-2007 17:57 ]





    Μάλιστα....πότε ακριβώς αναφέρθηκα με την λέξη ΠΑΡΑΜΥΘΙ? Επίσης πότε ΔΟΓΜΑΤΙΣΑ? Αν έχεις να μου απαντήσεις σε αυτά που λέω, καλώς. Αλλιώς δε θα συνεχίσω καμία προσωπική αντίθεση. Τελικά δε ξέρω ποιος είναι ο ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟΣ!! Μάλλον πρέπει να γυρίσω και για αυτό πίσω εγώ, και όχι όσοι εθελοτυφλούν στα επιχειρήματα αντί να κάνουν διάλογο λέγοντας τις αντιθέσεις τους,αναφερόμενοι στα γνωστα "ποιηματάκια" περί ρομφαίας. Ιστορία της Ελλάδας, κοινωνιολογία, ανθρωπολογια, φιλοσοφία, θεολογία, γνωρίζω όση μου επιτρέπει η ηλικία μου μπορεί και λίγο παραπάνω! Και πάλι βεβαια επιστράτευσες μόνο μειωτικό λόγο αντί να μου απαντήσεις!
    Πέραν του Νίτσε, αν διάβαζες Λοκ, Μπέργκ, Τζων Στιούαρτ Μιλλ μπορεί και να σε βοηθούσαν.



    Και ούτε πρόκειται να σου απαντήσω. Ας άνοιγες την τοποθέτησή σου, χωρίς να βρίζεις και να μειώνεις. Όπως έκανα κι εγώ και άλλοι άνθρωποι που σέβονται τον εαυτό τους σ'αυτό το τόπικ. Έτσι, μήπως και σε πάρουμε για σοβαρό συνομιλητή, που αξίζει να σου απαντήσουμε. Όχι πουθενά δεν δογμάτισες, προς Θεού.
    Έχω κι εγώ κάποιες λογοτεχνικές προτάσεις: "Τελευταίος Πειρασμός", "Ο Θεός, ο Αιθέρας κι ο Διάβολος", "Τοτέμ και Ταμπού".
    Orfeus
    24.03.2007, 18:58
    Παράθεση:

    Το μέλος alexia-vicky στις 24-03-2007 στις 18:16 έγραψε...

    Μα δεν εκνευρίστηκα Ορφέα. Το όνομά του είναι Παύλος και όχι Σαούλ, μετά το όραμα! Και αυτό επίσης είναι Ιστορία!



    Να με συμπαθάς, αλλά μήπως χρειάζεται να ξανα-διαβάσεις ....Ιστορία;
    sunwing
    24.03.2007, 19:21
    Δώδεκα θεοί ή χριστιανισμός;
    Ήγουν ειδωλολατρία ή χριστιανισμός;- μια και δεν ήταν δώδεκα , ούτε εκατόν δώδεκα δεν αρκούν σε αριθμό να τους χωρέσουν...
    Τώρα εδώ τι απαντάς;
    Χμ... Το να ασπαστεί κανείς το Χριστιανισμό είναι θέμα ελεύθερης βούλησης. Το δίλημμα δηλαδή που τίθεται εδώ είναι πολωτικό , διότι ρεαλιστικά μπορεί κανείς να επιλέξει το βουδισμό ή το μωαμεθανισμό ή μια συγκρητιστική θρησκεία δικής του επιλογής ή μια αίρεση.
    Οπότε η ερώτηση θα διατυπωνόταν : Όλα τα άλλα ή χριστιανισμός.
    Θεωρώ δεδομένο ότι οι Δώδεκα Θεοί καλύπτουν την παραμυθική ανάγκη που έχει κάποιος για να πιστεύει στη Θεότητα γενικώς έχοντας την άδεια να κάνει του κόσμου τις παρασπονδίες , τσιλιμπουρδίσματα , μοιχείες , ομοφυλοφιλία , χωρίς την παραμικρή αίσθηση ενοχής.. Να με συγχωρούν οι δωδεκαθειστές αλλά πιστεύω ότι ως θρησκεία τα πιστεύω τους δεν πηγάζουν από το θαυμασμό του αρχαιοελληνικού κόσμου αλλά κυρίως από τέτοιου είδους ψυχική ανάγκη . Ίσως όχι απόλυτα βέβαια , πάντα υπάρχουν και εξαιρέσεις.
    Προσωπικά σαφώς επιλέγω το Χριστιανισμό .
    Δεν μπορώ με τη λογική την σκέτη κανένα να πείσω για την ορθότητα της επιλογής μου ούτε και έχω τη διάθεση να το κάνω, κυρίως διότι αν κάποιος αναζητεί αληθινά την αλήθεια με καθαρά κίνητρα εκείνη θα του αποκαλυφθεί πρωτίστως έσωθεν.
    melios82
    24.03.2007, 20:45
    Παράθεση:

    Το μέλος babisdr στις 23-03-2007 στις 16:23 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 23-03-2007 στις 14:20 έγραψε...

    Δεν καταλαβαίνω όμως την ειρωνεία απέναντι στον Ποσειδώνα που δημιουργεί θαλασσοταραχές, όταν ο Θεος του χριστιανισμού άνοιγε στα δύο την θάλασσα για να περάσει ο αγαπημένος του λαός... Γιατί το ένα το χαρακτηρίζεις ως γραφικό και ξεπερασμένο ενώ το άλλο το δέχεσαι με τόση ευκολία;




    Amen!!!!!!!!!!!!!!!! . Ανακούφιση...



    δεν το καταλαβα και ποιος είναι ο αγαπημενος του λαός?? οι εβραίαοι??
    εγω δεν βλεπω καποιον αγαπημενο λαο στο ονομα του θεου, βλεπω ολοι αυτοι που πιστευουν στο χριστο να εχουν τις μεγαλυτερες αντιπαθειες και φθόνο απέναντι στις αλλες θρησκείες,( βασικα δεν πας μακρια, καθολικοί, ορθόδοξοι, πεντηκοστιανοί, χιλιαστες, ενα ματσω αρρωστεια, ) ποιος απο όλους αυτους εχει το αλήθεια για το χριστο ????????
    melios82
    24.03.2007, 21:00
    Παράθεση:

    Το μέλος sunwing στις 24-03-2007 στις 19:21 έγραψε...

    Δώδεκα θεοί ή χριστιανισμός;
    Ήγουν ειδωλολατρία ή χριστιανισμός;- μια και δεν ήταν δώδεκα , ούτε εκατόν δώδεκα δεν αρκούν σε αριθμό να τους χωρέσουν...
    Τώρα εδώ τι απαντάς;
    Χμ... Το να ασπαστεί κανείς το Χριστιανισμό είναι θέμα ελεύθερης βούλησης. Το δίλημμα δηλαδή που τίθεται εδώ είναι πολωτικό , διότι ρεαλιστικά μπορεί κανείς να επιλέξει το βουδισμό ή το μωαμεθανισμό ή μια συγκρητιστική θρησκεία δικής του επιλογής ή μια αίρεση.
    Οπότε η ερώτηση θα διατυπωνόταν : Όλα τα άλλα ή χριστιανισμός.
    Θεωρώ δεδομένο ότι οι Δώδεκα Θεοί καλύπτουν την παραμυθική ανάγκη που έχει κάποιος για να πιστεύει στη Θεότητα γενικώς έχοντας την άδεια να κάνει του κόσμου τις παρασπονδίες , τσιλιμπουρδίσματα , μοιχείες , ομοφυλοφιλία , χωρίς την παραμικρή αίσθηση ενοχής.. Να με συγχωρούν οι δωδεκαθειστές αλλά πιστεύω ότι ως θρησκεία τα πιστεύω τους δεν πηγάζουν από το θαυμασμό του αρχαιοελληνικού κόσμου αλλά κυρίως από τέτοιου είδους ψυχική ανάγκη . Ίσως όχι απόλυτα βέβαια , πάντα υπάρχουν και εξαιρέσεις.
    Προσωπικά σαφώς επιλέγω το Χριστιανισμό .
    Δεν μπορώ με τη λογική την σκέτη κανένα να πείσω για την ορθότητα της επιλογής μου ούτε και έχω τη διάθεση να το κάνω, κυρίως διότι αν κάποιος αναζητεί αληθινά την αλήθεια με καθαρά κίνητρα εκείνη θα του αποκαλυφθεί πρωτίστως έσωθεν.



    παραμυθική ανάγκη ?? ομοφυλοφιλία, μοιχεία?? ενω οι χριστιανοί, είναι άγιοι άνθρωποι, οί παπάδες δεν είναι ανώμαλοι, και αυτοί που ασπάζονται την ιεροσύνη και το μοναχισμό επειδή τους κερατωσε η γυναικά τους για να ηρεμήσουν δεν είναι,εχεις ακουστα τις σταυροφορίες και τι εγκλήματα και βασανιστήρια καναν για το όνομα του χριστού??
    αυτο περι ομοφιλοφιλίας δεν ξέρω που το χεις ακούσει, αλλα κοιτας μονοπλευρα πιστευω το θέμα.. αν θες αποδείξεις ανδρείας , ελευθερίας ελευθερης σκέψης και φιλοσοφίας διαβασε αρχαία ελληνική ιστορία... καποια πράγματα είναι συμβολικά φυσικά..ο χριστιανισμός το μονο που καταφερε είναι να παγιδευει το άτομο, και να το κάνει να φοβαται να ζήσει, να φοβάται το θεό, μεχρι να πεθάνει, αντι να ζεί απελευθερωμένο απο ιδεές , και στο τελος να υποκρίνεται..
    π.χ η εξομολόγηση, πιστεύω ο μεγαλύτερος χλευασμός...και ταπείνωση...
    βάζουν 10 χρονών παιδιά να εξομολογούνται, απο ΠΟΙΑ ΑΜΑΡΤΙΑ? που κλεψαν 1 κομματι τουρτα απο τα γενεθλια ? που αυνανίστηκαν? οχι οχι, μαλλον τους παιρναν απο τωρα το συναισθημα της ενοχης σκόπιμα....
    προσωπικα εγω δεν δέχομαι να φιλησω κανενος παπα το χέρι, δεν το θεωρώ ποιο καθαρό απο το δικό μου, προτιμω να τοου σφίξω το χερι και να τον κοιταξω στα ματια να τον δω, παρα να σκύβω το κεφάλι,.. δεν ξέρω.. το πραγμα του χριστιανισμού το πανε αλλου... τελος παντων μια παραθεση ηταν απλα για τον φιλο μου παραπανω..

    heartbreak-kid
    24.03.2007, 21:12
    Παράθεση:

    Το μέλος sunwing στις 24-03-2007 στις 19:21 έγραψε...

    Θεωρώ δεδομένο ότι οι Δώδεκα Θεοί καλύπτουν την παραμυθική ανάγκη που έχει κάποιος για να πιστεύει στη Θεότητα γενικώς έχοντας την άδεια να κάνει του κόσμου τις παρασπονδίες , τσιλιμπουρδίσματα , μοιχείες , ομοφυλοφιλία , χωρίς την παραμικρή αίσθηση ενοχής.. Να με συγχωρούν οι δωδεκαθειστές αλλά πιστεύω ότι ως θρησκεία τα πιστεύω τους δεν πηγάζουν από το θαυμασμό του αρχαιοελληνικού κόσμου αλλά κυρίως από τέτοιου είδους ψυχική ανάγκη . Ίσως όχι απόλυτα βέβαια , πάντα υπάρχουν και εξαιρέσεις.
    Προσωπικά σαφώς επιλέγω το Χριστιανισμό .
    Δεν μπορώ με τη λογική την σκέτη κανένα να πείσω για την ορθότητα της επιλογής μου ούτε και έχω τη διάθεση να το κάνω, κυρίως διότι αν κάποιος αναζητεί αληθινά την αλήθεια με καθαρά κίνητρα εκείνη θα του αποκαλυφθεί πρωτίστως έσωθεν.



    δεν μπορεις να τα κανης όλα αυτά που λες στο τέλος, αλλά μπορείς όμως να ψυχολογής στο άνετο τους 12θειστες με τους οποίους όλως τυχαίως διαφωνείς θρησκευτικά, για κεκρυμμένη διάθεσι παρασπονδιών εν γένει. ωραία πράγματα...
    μόνο που δυστυχώς, αυτού του είδους οι παρομοιώσεις και εξομοιώσεις που κάνεις ισχύουν πλεον στα 2007 για παπούδες γιαγιάδες, άτομα που δεν έχουν διάθεσι να συμβαδίσουν με την εποχή τους και με άτομα που είναι τοσο φανατικοί που εξωραϊζουν τον γυάλινο κόσμο τους και φορτώνουν κάθε τι το "κακον" σε φιλοσοφίες και κουλτούρες εκτός τους φάσματός τους.

    μόνο που εν αντιθέσει με άλλες εποχές, πλέον οι ισχυρισμοί τους δεν μένουν πια χωρίς απάντησι. καλως ήλθατε...
    babisdr
    24.03.2007, 23:35
    Παράθεση:

    Το μέλος sunwing στις 24-03-2007 στις 19:21 έγραψε...

    Δώδεκα θεοί ή χριστιανισμός;
    Ήγουν ειδωλολατρία ή χριστιανισμός;- μια και δεν ήταν δώδεκα , ούτε εκατόν δώδεκα δεν αρκούν σε αριθμό να τους χωρέσουν...
    Τώρα εδώ τι απαντάς;


    Θα μπορούσες ίσως να απαντήσεις όπως απαντάς εδώ:

    Παράθεση:

    Προσωπικά σαφώς επιλέγω το Χριστιανισμό .
    Δεν μπορώ με τη λογική την σκέτη κανένα να πείσω για την ορθότητα της επιλογής μου ούτε και έχω τη διάθεση να το κάνω, κυρίως διότι αν κάποιος αναζητεί αληθινά την αλήθεια με καθαρά κίνητρα εκείνη θα του αποκαλυφθεί πρωτίστως έσωθεν.



    Ειλικρινές, απλό, έτσι όπως πιστεύω οτι θα έπρεπε να είναι. Αλλά, όχι:

    Παράθεση:

    Θεωρώ δεδομένο ότι οι Δώδεκα Θεοί καλύπτουν την παραμυθική ανάγκη που έχει κάποιος για να πιστεύει στη Θεότητα γενικώς έχοντας την άδεια να κάνει του κόσμου τις παρασπονδίες , τσιλιμπουρδίσματα , μοιχείες , ομοφυλοφιλία , χωρίς την παραμικρή αίσθηση ενοχής.. Να με συγχωρούν οι δωδεκαθειστές αλλά πιστεύω ότι ως θρησκεία τα πιστεύω τους δεν πηγάζουν από το θαυμασμό του αρχαιοελληνικού κόσμου αλλά κυρίως από τέτοιου είδους ψυχική ανάγκη . Ίσως όχι απόλυτα βέβαια , πάντα υπάρχουν και εξαιρέσεις.


    Ε, εντάξει...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 25-03-2007 02:04 ]


    babisdr
    24.03.2007, 23:39
    Παράθεση:

    Το μέλος alexia-vicky στις 24-03-2007 στις 18:16 έγραψε...

    Μα δεν εκνευρίστηκα Ορφέα. Το όνομά του είναι Παύλος και όχι Σαούλ, μετά το όραμα! Και αυτό επίσης είναι Ιστορία!



    Σαούλ λεγόταν και μετά το όραμα, δεν άλλαξε υπηκοότητα, θρησκεία άλλαξε. Κι αυτό είναι Ιστορία, όχι Καινή Διαθήκη.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 24-03-2007 23:39 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 24-03-2007 23:41 ]


    Orfeus
    25.03.2007, 15:26
    Για το “περίφημο” όραμα, διαβάζουμε μέσα στις “Πράξεις”:

    Θ’ 7: Οι άντρες της ακολουθίας του Σαούλ, έμειναν όρθιοι και άφωνοι με το όραμα του Ιησού.
    ΚΣΤ’ 14: Έπεσαν στη γη.
    Θ’ 7 (πάλι): Άκουσαν τη φωνή, αλλά δεν είδανε κανέναν και
    ΚΒ’ 9: Είδαν το φως, αλλά δεν άκουσαν τη φωνή.

    Τελικά έμειναν όρθιοι ή έπεσαν στη γη; Άκουσαν ή δεν άκουσαν τη φωνή; Είδαν ή δεν είδαν κάτι;

    *** Σύμφωνα με Παπική εντολή, ο συγγραφέας των “Πράξεων” είναι ο Λουκάς. Οκ!
    Τι να υποθέσουμε όμως εμείς για αυτόν τον συγγραφέα; Ότι δεν ήξερε τι του γινόταν και τι έγραφε;

    harisx
    25.03.2007, 15:29
    Απο την μια ολοι υπερηφανευομαστε για την αρχαια ελλαδα και τους προγονους μας
    αφου ειναι η κληρονομια του ανθρωπινου πολιτισμου, και απο την αλλη χαρικτηριζουμε
    ειρωνικα με την λεξη ειδωλωλατρες λογο της αγνοιας και προπαγανδας που εχει γινει
    απο καποιους.Το δωδεκαθεω ειναι θρησκεια αυτο δεν μπορουμε να το αμφισβητησουμε.
    Οι δωδεκα θεοι ειναι οι δωδεκα πλευρες-ενεργειες της αρχικης αγενητης αρχης που
    ονομαζουμε Θεο.Δωδεκα ζωδια,δωδεκα μηνες,δωδεκα ωρες.Οι ελληνες ηταν πολλυθειστες.Αυτο σημαινει οτι ειχαν μια εξελισομενη θρησκεια και οχι δογματικη.
    Για αυτο με μεγαλο ενθουσισμο υποδεχτηκαν τον λογο του Ιησου,οπως και ο ιδιος ομολο
    γει οταν συναντησε τους ελληνες:"εφτασε η ωρα να δοξαστει ο υιος του ανθρωπου".
    Απο εκει και περα ο λογος του χριστου εγινε "χριστιανισμος".Χρησιμοποιηθηκε απο τον
    πανεξυπνο ρωμαιο πολιτικο Κωσταντινο αποκαλουμενο μεγα ,για να ιδρυση το ανατολικο
    ρωμαικο κρατος ξερωντας την δυναμη της θρησκειας που ασκει στον ανθρωπο.Και ετσι
    εγινε η καινουργια θρησκεια με προσθηκη παγανιστικων-ρωμαικων στοιχειων ετσι οπως
    βολευε την νεα ταξη.Ο ιδιος βαπτησθηκε χριστιανος λιγο πριν πεθανει και αγιοποιηθηκε μετα τον θανατο του για λογους πολιτικης οπως και πολλοι αλλοι "αγιοι".
    Μετα αφου ξεχαστηκε ο χριστος λογος,ακολουθησε ο σκοταδισμος του μεσαιωνα που
    ολλοι ξερουμε.Προσωπικα θα προτιμουσα το δωδεκαθεω παρα εναν τετοιον "χριστιανισμο" η θα προτιμουσα την πραγματικη χριστικη διδασκαλια.



    alterhoh
    25.03.2007, 16:09
    Παράθεση:

    Το μέλος babisdr στις 20-03-2007 στις 13:25 έγραψε...
    Η εικόνα της Δημιουργίας του κόσμου σε 7 ημέρες, λόγου χάριν, μου φαντάζει τόσο γραφική, όσο και το οτι η Γαία έσμιξε με τον πρωτότοκό της γιο, Ουρανό.



    Φίλε babisdr πολλά από αυτά που περιγράφονται στο βιβλίο της Δημιουργίας έχουν συμβολική και όχι κυριολεκτική σημασία. Συγκεκριμένα, για τη Δημιουργία του κόσμου σε 7 ημέρες, οι αναλυτές των Γραφών μας λένε πως οι 7 μέρες είναι συμβολικές. Δηλαδή, η μία μέρα από τις 7 μπορεί να ήταν κάποια χρόνια, κάποιοι αιώνες - μπορεί και μια στιγμή.
    Και λογικά αν το σκεφτεί κανείς, είναι τόσο προφανής η έννοια του χρόνου από τη θεική προσέγγιση όσο από την ανθρώπινη; Εμείς οι άνθρωποι "φτιάξαμε" την έννοια του χρόνου για να μπορούμε να ζούμε καλύτερα και να συννενοούμαστε. Δεν νομίζω ότι ο Θεός καθορίζεται από το χρόνο και το χώρο, όπως γίνεται με τους ανθρώπους. Άλλωστε μια από τις πάμπολες λέξεις που περιγράφουν το Θεό είναι και η λέξη " Άχρονος ". Όσο ακατανόητο και να φαίνεται στο ανθρώπινο μυαλό, ο Θεός... υπήρχε πάντα. Δεν υπάρχει αρχή ούτε τέλος για το Θεό.
    Συνεπώς (και για να μή ξεφεύγουμε άλλο από το θέμα γιατί ήδη το έχουμε κάνει), το ότι ο κόσμος Δημιουργήθγκε σε 7 μέρες δε σημαίνει ότι φτιάχτηκε σε μια βδομαδούλα. Όπως προείπα, αυτή "η δικιά μας, ανθρώπινη βδομαδούλα" μπορεί να ήταν 7 αιώνες, μπορεί και 7 δευτερόλεπτα...
    Άρα, νομίζω να σε έπεισα αναφορικά με το αν είναι ή όχι γραφική η Δημιουργία του κόσμου σε 7 μέρες.
    Αυτά...