ελληνική μουσική
    430 online   ·  210.858 μέλη

    Δώδεκα Θεοί ή Χριστιανισμός?

    babisdr
    27.03.2007, 16:23
    Παράθεση:

    Το μέλος Zefuros στις 27-03-2007 στις 16:11 έγραψε...

    Μην ανησυχεις, δεν παρεξηγουμαι. Λογικο ειναι αυτό που λες. Αρα λοιπόν μιλάμε για μια θρησκεία στην οποία δεν υπάρχει τα τελευταία 1000-1500 χρόνια καταγεγραμμένη καμία θέαση - σημάδι ύπαρξης των συγκεκριμένων θεών?Εστω και απο τους λίγους οι οποίοι παρέμειναν πιστοί σε αυτή? Αρα νομιζω πως σιγα σιγα οι απορίες μας λύνονται.




    Τη μία μου λες οτι είναι λογικό αυτό που λέω και από την άλλη: "Αρα λοιπόν μιλάμε για μια θρησκεία στην οποία δεν υπάρχει τα τελευταία 1000-1500 χρόνια καταγεγραμμένη καμία θέαση - σημάδι ύπαρξης των συγκεκριμένων θεών?Εστω και απο τους λίγους οι οποίοι παρέμειναν πιστοί σε αυτή" Γιατί, και να υπήρχε θα το μάθαινες στο σχολείο ας πούμε?
    Πάντως, η μαυροφορεμένη γυναίκα στα τείχη της Πόλης το 1453 αποκλείεται να ήταν η Αθηνά, 100%, με μαθηματική ακρίβεια.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 27-03-2007 16:26 ]


    Zefuros
    27.03.2007, 16:27
    Παράθεση:

    Το μέλος babisdr στις 27-03-2007 στις 16:23 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Zefuros στις 27-03-2007 στις 16:11 έγραψε...

    Μην ανησυχεις, δεν παρεξηγουμαι. Λογικο ειναι αυτό που λες. Αρα λοιπόν μιλάμε για μια θρησκεία στην οποία δεν υπάρχει τα τελευταία 1000-1500 χρόνια καταγεγραμμένη καμία θέαση - σημάδι ύπαρξης των συγκεκριμένων θεών?Εστω και απο τους λίγους οι οποίοι παρέμειναν πιστοί σε αυτή? Αρα νομιζω πως σιγα σιγα οι απορίες μας λύνονται.




    Τη μία μου λες οτι είναι λογικό αυτό που λέω και από την άλλη: "Αρα λοιπόν μιλάμε για μια θρησκεία στην οποία δεν υπάρχει τα τελευταία 1000-1500 χρόνια καταγεγραμμένη καμία θέαση - σημάδι ύπαρξης των συγκεκριμένων θεών?Εστω και απο τους λίγους οι οποίοι παρέμειναν πιστοί σε αυτή" Γιατί, και να υπήρχε θα το μάθαινες στο σχολείο ας πούμε?



    ΄Στο σχολείο δεν θα το μαθαίναμε πιθανώς, αλλά όλο και απο καπου θα ακουγόταν. Κάποιος που πιστεύει σε άυτό, θα το ειχε μάθει. ειδικά σε μια περίοδο κατά την οποία επικράτησε ο Χριστιανισμός, μία και μόνο εμφάνιση του Δια ή της Αθηνάς πάνω στο άρμα της θα είχε γίνει πασίγνωστη.
    Zefuros
    27.03.2007, 16:38
    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 27-03-2007 στις 16:14 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Zefuros στις 27-03-2007 στις 15:26 έγραψε...

    Έλλειψη σεβασμού θα ηταν να γραψω πως ο Δίας ήταν ένας κλασσικός αντρας που πολλές φορές στις παρεμβάσεις του, συμφωνα με τα κειμενα, σκεφτόταν με το κατω κεφαλι και δεν αφηνε θηλυκη γατα (για τις αρσενικές ελεγχεται) ΠΟυ να προλαβω να διαβασω ησιοδο και Θεογονία, εδώ δεν προλαβα ποτε να διαβασω τη Γεννεση. Ελεγα μηπως μου δινονταν περιληπτικά καποιες απαντησεις.


    Χρειάζεται να εμβαθύνεις σ' αυτό. Δεν είναι απλό ούτε ειρωνικό όπως το παρουσιάζεις. Και ούτε είναι εύκολο να σου δοθεί περιληπτικά ο Ελληνικός Τρόπος Σκέψης! (Δεν είμαι δάσκαλος).

    Παράθεση:

    Το μέλος Zefuros στις 27-03-2007 στις 15:26 έγραψε...

    Και φυσικά έχεις κάθε δικαιωμα να βάλεις προσωπικά τα γέλια για ο,τι θες. Άλλωστε, ελευθερι ανθρωποι ειμαστε


    Να με συμπαθάς, αλλά "τα γέλια" (για το συγκεκριμμένο) δεν θα τα βάλω! Θλίψη νοιώθω! Θλίψη, επειδή οι σημερινοί Έλληνες σκέφτονται με όχι Ελληνικό Τρόπο υπερασπίζοντας έναν "Θεό" εισαγόμενο και γραφές αλλοεθνείς!

    Αυτά…




    Φιλε Ορφεα
    Δεν ζητησε κανείς να δωσεις ολοκληρα μαθηματα ελληνικής σκέψης. Μερικές απαντησεις πιθανα σε κάποια ερωτηματα. Δεν πειράζει, ασε το, θα κατσω ισως καποια στιγμη να διαβασω τιποτε, ετσι για να το αναλυσουμε και καλυτερα.

    ΟΣο για το δευτερο, εμενα μου προκαλέι εντύπωση που πρέπει σωνε και καλά ο Θεος να ειναι ελληνικός!Αυτό ειναι το πρόβλημα? Τα εισαγόμενα προϊοντα? Για Μαρουλάκια μιλάμε τόση ωρα?
    babisdr
    27.03.2007, 16:38
    Εννοείς, αν έχουν δεί την Αθηνά με δόρυ και ασπίδα μετά το 0??? Δεν πιστεύω οτι την έχει δεί κανείς . Πού, στο Βυζάντιο ή το 1821??? Πιστεύεις δηλ. οτι οι άνθρωποι αφού είχαν προσευχηθεί στην Αγ. Σοφία και προχωρούσαν για τα τείχη για να υπερασπιστούν την Πόλη, υπήρχε περίπτωση να δούν την Αθηνά με δόρυ και ασπίδα στα τείχη, λίγο πριν πεθάνουν????

    Ακόμα και την Αθηνά να είδε κανένας, ή τη Θεά Κάλι, ή τον Θορ δεν νομίζω να είχε βγεί στον Ευαγγελάτο εκείνης της εποχής να το πεί γιατί θα έπρεπε να αλλάξει και χώρα (μην ξεχνάς, οι Polaroid δεν είχαν εφευρεθεί τότε)
    It was his word against the Patriarch's


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 27-03-2007 16:39 ]


    Astron
    27.03.2007, 16:41
    Οι εμφανίσεις θεών κλπ είμαι άμεσα συνδεδεμένες πάντα με την πίστη του καθενός.
    Ο χριστιανός βλέπει την παναγία, ο πιστός της αρχαίας ελληνικής θρησκείας έβλεπε την Αθηνά. Στον 20ο αιώνα καταγράφτηκαν πάρα πολλά οράματα σχετικά με εξωγήινους κλπ.
    Οι παραισθήσεις λοιπόν και τα "οράματα" πάντα σχετίζονται με τα πιστεύω και τις αντιλήψεις μας.

    Αν έχει καιρό να "εμφανιστεί" ο Δίας και η Αθηνά είναι απλούστατα επειδή οι άνθρωποι που πιστεύουν σε αυτούς είναι ελάχιστοι.
    Αλλά ας μην έχουμε καμιά αμφιβολία ότι αν οι άνθρωποι αυτοί βλέπαν "όραμα" θα βλέπαν τον Δία ή την Αθηνά και όχι την Παναγία...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 27-03-2007 16:42 ]


    Orfeus
    27.03.2007, 16:46
    Παράθεση:

    Το μέλος Zefuros στις 27-03-2007 στις 16:38 έγραψε...

    ΟΣο για το δευτερο, εμενα μου προκαλέι εντύπωση που πρέπει σωνε και καλά ο Θεος να ειναι ελληνικός! Αυτό ειναι το πρόβλημα? Τα εισαγόμενα προϊοντα? Για Μαρουλάκια μιλάμε τόση ωρα?



    Όχι δεν μιλάμε για "Μαρουλάκια".
    Μιλάμε για τον Τρόπο Σκέψης!!!
    Zefuros
    27.03.2007, 16:54
    Παράθεση:

    Το μέλος babisdr στις 27-03-2007 στις 16:38 έγραψε...

    Εννοείς, αν έχουν δεί την Αθηνά με δόρυ και ασπίδα μετά το 0??? Δεν πιστεύω οτι την έχει δεί κανείς . Πού, στο Βυζάντιο ή το 1821??? Πιστεύεις δηλ. οτι οι άνθρωποι αφού είχαν προσευχηθεί στην Αγ. Σοφία και προχωρούσαν για τα τείχη για να υπερασπιστούν την Πόλη, υπήρχε περίπτωση να δούν την Αθηνά με δόρυ και ασπίδα στα τείχη, λίγο πριν πεθάνουν????

    Ακόμα και την Αθηνά να είδε κανένας, ή τη Θεά Κάλι, ή τον Θορ δεν νομίζω να είχε βγεί στον Ευαγγελάτο εκείνης της εποχής να το πεί γιατί θα έπρεπε να αλλάξει και χώρα (μην ξεχνάς, οι Polaroid δεν είχαν εφευρεθεί τότε)
    It was his word against the Patriarch's


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 27-03-2007 16:39 ]





    Φιλε, ειδικά με αυτή την ατακα για Polaroid εγραψες!
    Οπως και με τον Ευαγγελάτο.
    Πάντως, ολοι οσοι σημερα πιστευουν στο Δωδεκαθεο, εχουν να καταθέσουν κάποια αποψη επί του θέματος? Εχει πάρει τίποτε το ματι τους?
    heartbreak-kid
    27.03.2007, 17:03
    Παράθεση:

    Το μέλος Zefuros στις 27-03-2007 στις 16:54 έγραψε...

    Πάντως, ολοι οσοι σημερα πιστευουν στο Δωδεκαθεο, εχουν να καταθέσουν κάποια αποψη επί του θέματος? Εχει πάρει τίποτε το ματι τους?



    ναι, αμέ. εχω δει κάτι μαυροφορεμένα ανθρωπόμορφα όντα που προσπαθούν να αλλοιώσουν λογική, μουσική, αισθητική και συναίσθημα.συχνάζουν σε ψηλά κτήρια γιομάτο εικόνες και συνήθως στέλνουν με κούριερ εις το πυρ το εξώτερον ό,τι διαφορετικόν ή ο,τι δεν συνάδει με την ψευδο-ηθική που υποστηρίζουν χρησιμοποιώντας με βρώμικο τρόπο τον ναζωραίο.
    μιας και αυτά τα όντα έχουν πλασαριστή ανάμεσα μας ωσαν ανθρωπίδες ή ανθρωπίδια, η εμφάνισις των αρχαίων θεων μοιάζει αχρείαστος. τα μαυροφορεμένα ανθρωπίδια κάνουν καλά την δουλειά τους με το να απομακρυνόμαστε ολοένα και περισσότερο από την επικρατούσα, τα τελευταία 2007 χρόνια-με πολλά breaks-θρησκεία του α-λόγου, του α-οράτου, της αν-υπαρξίας.
    Zefuros
    27.03.2007, 17:24
    Παράθεση:

    Το μέλος heartbreak-kid στις 27-03-2007 στις 17:03 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Zefuros στις 27-03-2007 στις 16:54 έγραψε...

    Πάντως, ολοι οσοι σημερα πιστευουν στο Δωδεκαθεο, εχουν να καταθέσουν κάποια αποψη επί του θέματος? Εχει πάρει τίποτε το ματι τους?



    ναι, αμέ. εχω δει κάτι μαυροφορεμένα ανθρωπόμορφα όντα που προσπαθούν να αλλοιώσουν λογική, μουσική, αισθητική και συναίσθημα.συχνάζουν σε ψηλά κτήρια γιομάτο εικόνες και συνήθως στέλνουν με κούριερ εις το πυρ το εξώτερον ό,τι διαφορετικόν ή ο,τι δεν συνάδει με την ψευδο-ηθική που υποστηρίζουν χρησιμοποιώντας με βρώμικο τρόπο τον ναζωραίο.
    μιας και αυτά τα όντα έχουν πλασαριστή ανάμεσα μας ωσαν ανθρωπίδες ή ανθρωπίδια, η εμφάνισις των αρχαίων θεων μοιάζει αχρείαστος. τα μαυροφορεμένα ανθρωπίδια κάνουν καλά την δουλειά τους με το να απομακρυνόμαστε ολοένα και περισσότερο από την επικρατούσα, τα τελευταία 2007 χρόνια-με πολλά breaks-θρησκεία του α-λόγου, του α-οράτου, της αν-υπαρξίας.



    Filtate,

    για τα μαυροφορεμένα οντα οπως τα αποκαλείς, πολλά μπορούν να ειπωθούν. Η ερώτηση όμως ήταν λίγο διαφορετική. Μιλήστε μας και διαφωτίστε μας για τα δικά σας οντα. Οι αρχαίοι Θεοί που βρίσκονται? Ισα ισα που η εμφανισις των θα ηταν απαραίτητη τοιαυτη χρονικήν περιοδον, αφού ο κόσμος μας οπως λες εχει πέσει στο τελμα αυτής τη ςεπι 2007 χρόνια καταπτυστης θρησκείας. Τι κάνουν λοιπόν οι Αρχαιοι Θεοι? Μηπως σαν γνήσιοι Ελληναρες πίνουν κανά φραπεδάκι και γελάνε μαζί μας?
    heartbreak-kid
    27.03.2007, 18:12
    @Zefuros
    πρώτον μην με λές φίλτατο έστω και ειρωνικά, γιατί δεν μού είσαι, οπότε δεν θέλω να σού είμαι

    δεύτερον η λογική του παραπάνω Post λεει οτι δεν χρειάζεται να εμφανιστή κανείς αρχαίος θεος σε οποιαδήποτε θρησκεία οποιουδήποτε έθνους, σφαγιασμένου ή μη, για να μας πείση για οτιδήποτε, διότι πολύ απλά, μας πείθουν και με μεγάλη επιτυχια αυτοι που προανέφερε το Post.

    P.S: nice try
    Zefuros
    27.03.2007, 18:46
    Παράθεση:

    Το μέλος heartbreak-kid στις 27-03-2007 στις 18:12 έγραψε...

    @Zefuros
    πρώτον μην με λές φίλτατο έστω και ειρωνικά, γιατί δεν μού είσαι, οπότε δεν θέλω να σού είμαι

    δεύτερον η λογική του παραπάνω Post λεει οτι δεν χρειάζεται να εμφανιστή κανείς αρχαίος θεος σε οποιαδήποτε θρησκεία οποιουδήποτε έθνους, σφαγιασμένου ή μη, για να μας πείση για οτιδήποτε, διότι πολύ απλά, μας πείθουν και με μεγάλη επιτυχια αυτοι που προανέφερε το Post.

    P.S: nice try



    Οκ. Μιας και εισαι ο πρωτος που αντιδρα στην λέξη φίλτατος (την οποία χρησιμοποιώ κατά κόρον οταν απαντάω σε καποιον που δεν ξερω προσωπικά φυσικά χωρίς καμία διάθεση ειρωνίας - και κανείς μέχρι στιγμής δεν ειχε αντιδράσει), δεν θα χρησιμοποιήσω καμία άλλη προσφώνηση, καθώς οι αμέσως επομενες που λογικά μου ερχονται μετά από την απάντηση σου δεν εχουν θέση σε ενα public forum.

    Δευτερον, η απάντηση σου στερείται λογικής, οπότε καλύτερα να αντικαταστησεις την φράση "η λογική του παραπάνω Post" με " η εννοια ή το νόημα ή η αποψη του παραπάνω Post". Η κάλλιστα να την ονομάσεις η λογική του παραλόγου. Αφού τα μαυροφορεμένα ανθρωπάρια μιας ψευτικης θρησκείας μας πουλάνε παραμύθι, τοτε οι "αληθινοί" Αρχαίοι Θεοι δεν χρειάζεται να εμφανιστούν για να μας βγάλουν από την πλάνη.

    P.S. Για τα μπάζα try


    heartbreak-kid
    27.03.2007, 19:10
    Παράθεση:

    Το μέλος Zefuros στις 27-03-2007 στις 18:46 έγραψε...


    P.S. Για τα μπάζα try






    heartbreak-kid
    27.03.2007, 19:48
    ιδού λοιπόν, η τελευταία "κραυγή αγωνίας" των εθνικών δια στόματος πυθίας:

    «Είπατε τώ βασιλεί, χαμαί πέσε δαίδαλος αυλά, ουκέτι Φοίβος έχει καλύβην, ου μάντιδα δάφνην, ουδέ παγάν λαλέουσαν. Απέσβετο και το λάλον ύδωρ»

    σύμφωνα με τα ελληνικά βιβλία "ιστορίας"-πηγές παρα-μόρφωσης και παρα-λογικής-ο αυτοκράτωρ Ιουλιανός ο φιλόσοφος, παραπλανητικώς καλούμενος και παραβάτης, έστειλε το έτος 361 τον ορειβάσιο, γιατρό από την Πέργαμο, να λάβη τον "τελευταίο"χρησμό. αφού αναφέρω ότι α) ο χρησμός δεν μοιάζει με κανέναν από τους γνωστούς χρησμούς του μαντείου των δελφών που γνωρίζουμε και β) ο χρησμός λέγεται ότι εφευρέθηκε-καταγράφηκε τον 11ο αιώνα από βυζαντινό χρονογράφο Γεώργιο Κεδρηνό (αλήθεια τον 11ο αιώνα μετά χριστόν ακόμα ενοχλούσαν οι εθνικοί??? ρε τους "αστείους") να πώ το εξής λογικοφανές:

    τί μπορεί να ειπωθή για μια θρησκεία η οποία χρησιμοποιεί χρησμό της προηγούμενης θρησκείας και την αποδέχεται ως αληθη, για να αποδείξη ότι η προηγούμενη θρησκεία(άρα και οι χρησμοί της) ήταν πλάνη και ψέμμα? το αφήνω στην κρίσι σας. επειδή θέλετε επιχειρήματα με ψυχραιμία. να κραυγάζουν ενάντια στους "κακούς" που αμφισβητούν "όσια και ιερά", ξέρουν πολλοί.

    ελπίζω όσοι έχουν αντίρρησι να κατάλαβαν τον χρησμό. αν όχι, μάλλον υπάρχει και πρόβλημα κατανοήσεως και στις πηγές(τις παλίες) που παραθέτουν οι ίδιοι . εκτός κι αν η όποια επιχειρηματολογία στηρίζεται στους παπαδες και "δασκάλους" του σημερα...
    alex3
    27.03.2007, 20:27
    ρε παιδιά...παρακολούθησα το τόπικ λίγο...γιατί τέτοια ένταση...? ας πιστεύει κανείς ό,τι αλαφρώνει την ψυχούλα του, ό,τι τον κάνει να κουμαντάρει καλύτερα την μεταφυσική του αγωνία, κι ό,τι δίνει διέξοδο στην αναζήτησή του...Ο Ηράκλειτος νομίζω, έλεγε "δεν υπάρχει θάνατος, αφού όταν ειμαι εγώ εδώ, αυτός δεν είναι κι όταν έρθει, θα λείπω εγώ..." Ο Χριστός έλεγε "όποιος με πιστέψει, θα'χει ζωή αιώνια"... τι χαλιέστε??? και τα δύο μια χαρά λύσεις...τι να πω κι εγώ, που 'μαι ντειστής...cool...
    Jimi
    27.03.2007, 20:51
    ΔΕ διάβασα τις απαντήσεις των μελών. Φρονώ ότι η απάντηση σε τέτοια θέματα είναι πολύ απλή: ό,τι γουστάρει ο καθένας. Ό,τι ελπίζει ο καθένας. Ελευθερία. Προς τι η αντίθεση; Τέτοιου είδους διατυπώσεις τις θεωρώ επιεικώς επικίνδυνες.

    Είσαι ή δεν είσαι συνειδητοποιημένος άνθρωπος;

    Υ.Γ.: Πριν απορρίψεις το Θεό, βρες Τον. Δεν μπορείς να απορρίψεις το τίποτα.
    sintorin
    27.03.2007, 20:59
    efoson den diavases tis apantiseis, pos mporeis na ksereis oti opiosdipote edo mesa aporiptei ton theo?

    ego pou tis diavasa den eida kanena na aporiptei ton theo....meta po ola auta pou exoun graftei edo mesa auto sou emeine?

    krima.....
    Jimi
    27.03.2007, 21:06
    Συγνώμη, έχεις δίκιο Sintorin. Δε διευκρίνισα ότι το Υ.Γ. δεν απευθύνεται σε όλους. Δε διάβασα τα σχόλια διότι δεν έχω χρόνο. Τώρα θα ξεκινήσω για να μπω στο στρατόπεδο... Γι' αυτό και ήμουν σύντομος! Καλή συνέχεια στις μουσικές (και όχι μόνο) αναζητήσεις.
    babisdr
    27.03.2007, 22:53
    Παράθεση:

    Το μέλος Jimi στις 27-03-2007 στις 20:51 έγραψε...

    ΔΕ διάβασα τις απαντήσεις των μελών. Φρονώ ότι η απάντηση σε τέτοια θέματα είναι πολύ απλή: ό,τι γουστάρει ο καθένας. Ό,τι ελπίζει ο καθένας. Ελευθερία. Προς τι η αντίθεση; Τέτοιου είδους διατυπώσεις τις θεωρώ επιεικώς επικίνδυνες.

    Είσαι ή δεν είσαι συνειδητοποιημένος άνθρωπος;

    Υ.Γ.: Πριν απορρίψεις το Θεό, βρες Τον. Δεν μπορείς να απορρίψεις το τίποτα.



    Jimi, δεν ξέρω φίλε. Ούτε δωδεκαθεϊστής είμαι, ούτε ευσεβή χριστιανό θα μπορούσε να με αποκαλέσει κάποιος. Η δική μου εμπλοκή στο τόπικ άρχισε όταν ενοχλήθηκα από προσπάθειες ανθρώπων να παρουσιάσουν μία θρησκεία σαν γραφικότητες μιας άλλης εποχής, τελείως αυθαίρετα. Προσπάθησα να παρουσιάσω τον ισχυρισμό οτι, "κοίτα, αν κάτσω απέναντι σου και πω τα ίδια πράγματα και για τη δική σου θρησκεία, λειτουργούν, λειτουργούν και αντίστροφα, πολύ άνετα". Αυτά τα πράγματα ή τα πιστεύεις ή δεν τα πιστεύεις, πολύ απλά, γιατί ποτέ δεν θα μάθεις. Και σεβόμαστε τα πιστεύω του άλλου, χωρίς να προσπαθούμε να τον χαρακτηρίσουμε γραφικό, απλά επειδή πιστεύει στον Απόλλωνα και όχι στη Αγία Τριάδα. Αρχίζοντας από μία λογική, τετράγωνη και αποδεικτική βάση (όπως εκείνη που επιχειρήθηκε να χρησιμοποιηθεί στην αρχή του τόπικ) έχουν και τα δύο τις ίδιες πιθανότητες να είναι η μία και μόνη Αλήθεια. Αυτά από εμένα.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 27-03-2007 22:58 ]


    seniorita
    28.03.2007, 01:59
    εγω πιστευω πως η θρησκεια δεν ειναι ενιαια ακομα και για τους ομοθρησκους. θελω να πω οτι ο καθενας την προσδιοριζει με τον δικο του τροπο. ενας χριστιανος μπορει να προσεγγιζει τον χριστιανισμο διαφορετικα απο εναν αλλον χριστιανο και ενας βουδιστης τον βουδισμο διαφορετικα απο εναν αλλον.η πιστη λοιπον ειναι κατι υποκειμενικο και καθε ανθρωπος πιστευει στον δικο του θεο ετσι οπως τον εχει τοποθετησει στο μυαλο του.αρα, υπαρχουν τοσοι θεοι, οσοι και οι ανθρωποι πανω σ αυτον τον πλανητη....
    Hastaroth
    28.03.2007, 09:09
    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 27-03-2007 στις 12:44 έγραψε...

    Η Γαία και ο Ουρανός είναι το πρωταρχικό ζευγάρι και από την ένωσή τους γεννιέται ο Ωκεανός.

    Ο Κρόνος είναι ο Χρόνος που καταπίνει τα πάντα!

    Ο κόσμος δεν έφτασε ούτε ξαφνικά, ούτε εύκολα σε κατάσταση ισορροπίας και αρμονίας. Έφτασε εκεί, με μία σειρά προόδου που τίποτα δεν μπόρεσε να ανακόψει τον δρόμο της. Ο νόμος της φύσης δεν μπορεί να ανακοπεί από κανέναν Θεό. Και αυτό είναι κάτι που το γέννησε η Ελληνική Σκέψη, αντίθετα από την Εβραϊκή που ακόμα και τους φυσικούς νόμους τους εναπόθεσε στον Θεό.

    Είναι ο τρόπος σκέψης και η φιλοσοφία των Αρχαίων Ελλήνων και δεν είναι για γέλια!



    Πλήν όμως,νέε μου,οι αρχαίοι αγρότες που έκαναν θυσίες στον Δία και τον παρακαλούσαν "ύειν" (δηλαδή να βρέξη) όπως και οι αρχαίοι ναυτικοί που έκαμναν σπονδές στον Ποσειδώνα πρίν ανέβουν στην τριήρη τους,ουδέν εγνώριζαν περί βαρομετρικών χαμηλών,ψυχρών μετώπων και αντικυκλώνων.Σέ θεούς εναπέθεταν και αυτοί τους φυσικούς νόμους.

    Βέβαια οι φιλόσοφοι και όσοι ερευνούσαν τά πράγματα κάτι είχαν ψιλο-μυριστεί αλλά αντί να πιάσουν τον απλό κοσμάκη και να τού εξηγήσουν οτι οι φουρτούνες στην θάλασσα δέν οφείλονταν σέ καμμιά τρίαινα αλλά σέ φυσικούς νόμους και διεργασίες,τά κρατούσαν δι'εαυτούς και αλλήλους.Ακόμα κι'ό Θαλής ο Μιλήσιος που προέβλεψε την τότε έκλειψη τού ηλίου επειδή παρατηρούσε την φύση και δέν καθόταν απλώς να σκέφτεται,χρησιμοποίησε το φυσικό αυτό φαινόμενο γιά να "παραμυθιάση" τους Πέρσες οτι τάχα "ο θεός ήταν θυμωμένος κι'έκρυψε τον ήλιο".Ο δέ Δημόκριτος ο Αβδηρίτης εδιάβασε το βιβλίο του "Μέγας Διάκοσμος" ενώπιον τών συμπολιτών του γιά να τους αποδείξη οτι δέν είχε φάει άσκοπα την περιουσία που κληρονόμησε (καί συνεπώς εδικαιούτο ταφής εις το πάτριον έδαφος) αλλά είναι αμφίβολον εάν αυτοί κατάλαβαν κάτι από τα λεγόμενά του,παρ'όλα τά τάλαντα που τού έσκασαν εν τή παλάμη......