ελληνική μουσική
    706 online   ·  210.869 μέλη

    Δώδεκα Θεοί ή Χριστιανισμός?

    xamogelo-moy
    20.03.2007, 17:25
    Καλησπέρα,

    Άν κατάλαβα καλά το ερώτημα που έχει τεθή είναι άν θα έπρεπε να επιλλέξουμε μία θρησκεία που θα ταίριαζε ιστορικά στην Ελλάδα, αυτή θα ήταν είτε ο Χριστιανισμός, είτε το Δωδεκάθεο?

    Η άποψη μου είναι πώς τα έχετε μπερδέψει όλα λιγάκι, αρχίζοντας από το ερώτημα που ετέθη πρωταρχικό, κι ίσως δυσκολευτείτε να βρείτε απάντηση...

    Άντε καλό μας βράδυ τώρα!
    maspa
    20.03.2007, 20:09
    @babisdr
    Λοιπόν, για να βάζουμε μερικά πράγματα στη θέση τους. "Παραμυθάκι" είναι πολύ σκληρή λέξη για να χαρακτηρίζεις κάτι στο οποίο πιστέύει ο άλλος. Είτε είναι μωαμεθανός, είτε βουδιστής, είτε χριστιανός. Δεν μπορείς να είσαι βέβαιος για το τι "στοιχεία" υπάρχουν, όπως λες.. Στοιχεία γιατί; Για ποιό πράγμα; Για το αν ήταν θεϊκό πρόσωπο ο Χριστός; Είναι δικαίωμα σου το τι πιστεύεις για την υπόσταση του Χριστού αλλά δε μπορείς έτσι γενικόλογα να ακυρώνεις γεγονότα, μαρτυρίες κ.λπ. που το επιβεβαιώνουν.

    @melios82
    Δε θα διαφωνήσω ότι οι αρχαίοι Έλληνες "έδωσαν τα φώτα τους" και υπήρξαν σημαντικοί. Εξέφρασαν πράγματα που ήταν πολύ πιο μπροσtά από τη δική τους εποχή. Αν διαβάσετε Αριστοτέλη θα δείτε πόσο επίκαιρα φαίνονται τα λεγόμενά του.





    Πραγματικά έχω μπερδευτεί.. Ποιό ακριβώς είναι το θέμα εδώ; Το αν οι ριζες μας βρίσκονται στους δώδεκα θεούς ή στον χριστιανισμό; Συγνώμη που θα το πω, αλλά με μια δεύτερη ματιά διπιστώνω ότι το θέμα ΄που τέθηκε είναι γελοίο. Ή έτσι το εκλαμβλανω εγώ ή΄έπρεπε να διατυπώσεις melios82 με μεγαλύτερη σαφήνεια το ερώτημα σου..
    melios82
    20.03.2007, 20:33
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 20-03-2007 στις 20:09 έγραψε...

    @babisdr
    Λοιπόν, για να βάζουμε μερικά πράγματα στη θέση τους. "Παραμυθάκι" είναι πολύ σκληρή λέξη για να χαρακτηρίζεις κάτι στο οποίο πιστέύει ο άλλος. Είτε είναι μωαμεθανός, είτε βουδιστής, είτε χριστιανός. Δεν μπορείς να είσαι βέβαιος για το τι "στοιχεία" υπάρχουν, όπως λες.. Στοιχεία γιατί; Για ποιό πράγμα; Για το αν ήταν θεϊκό πρόσωπο ο Χριστός; Είναι δικαίωμα σου το τι πιστεύεις για την υπόσταση του Χριστού αλλά δε μπορείς έτσι γενικόλογα να ακυρώνεις γεγονότα, μαρτυρίες κ.λπ. που το επιβεβαιώνουν.

    @melios82
    Δε θα διαφωνήσω ότι οι αρχαίοι Έλληνες "έδωσαν τα φώτα τους" και υπήρξαν σημαντικοί. Εξέφρασαν πράγματα που ήταν πολύ πιο μπροσtά από τη δική τους εποχή. Αν διαβάσετε Αριστοτέλη θα δείτε πόσο επίκαιρα φαίνονται τα λεγόμενά του.





    Πραγματικά έχω μπερδευτεί.. Ποιό ακριβώς είναι το θέμα εδώ; Το αν οι ριζες μας βρίσκονται στους δώδεκα θεούς ή στον χριστιανισμό; Συγνώμη που θα το πω, αλλά με μια δεύτερη ματιά διπιστώνω ότι το θέμα ΄που τέθηκε είναι γελοίο. Ή έτσι το εκλαμβλανω εγώ ή΄έπρεπε να διατυπώσεις melios82 με μεγαλύτερη σαφήνεια το ερώτημα σου..



    Τελος παντων βρε παιδια με το θέμα, το θεμα που συζηταμε μπορει να παρει οποιες διαστασεις θελουμε εμεις , κολλησατε ολοι ποιο ειναι το θεμα, γιαυτο το εβαλα το τιμημενο για διαλογο, αν ηθελα ν βαλω ενα θεμα που η απαντηση ηταν 1 λεξη, δεν θα το βαζα,.. και παρολα αυτα την ερωτηση γιατι οι χριστιανοι εκαψαν τους ναους μας και την βιβλιοθηκη της αλεξανδρειας δεν μου το απαντησατε

    makisdav
    20.03.2007, 20:45
    Προφανως κ τα καψανε ολα αυτα τα μνημεια επειδη το βυζαντιο ηταν αυτοκρατορια κ ηθελαν να επιβαλλουν τη θρησκεια που ηθελαν καταστρεφοντας οτι ηταν διαφορετικο απο αυτο που ηθελαν να περασουν.Ετσι μας στερησαν πολλα απο τα πιο ομορφα επιτευγματα των Ελληνων εκεινης της εποχης.Την περιοδο ομως της τουρκοκρατιας οι Ελληνες ηταν κοντα στον χριστιανισμο λογω της δρασης των ιερεων στην επανασταση οσων αφορα την μορφωση των Ελληνων.Μετα την τουρκοκατια ιδρυθηκε το πρωτο επισημο ελληνικο κατος της ιστοριας,το οποιο λογω αυτων των γεγονοτων ηταν δεμενο κ με τον χριστιανισμο!
    babisdr
    20.03.2007, 23:46
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 20-03-2007 στις 20:09 έγραψε...

    @babisdr
    Λοιπόν, για να βάζουμε μερικά πράγματα στη θέση τους. "Παραμυθάκι" είναι πολύ σκληρή λέξη για να χαρακτηρίζεις κάτι στο οποίο πιστέύει ο άλλος. Είτε είναι μωαμεθανός, είτε βουδιστής, είτε χριστιανός. Δεν μπορείς να είσαι βέβαιος για το τι "στοιχεία" υπάρχουν, όπως λες.. Στοιχεία γιατί; Για ποιό πράγμα; Για το αν ήταν θεϊκό πρόσωπο ο Χριστός; Είναι δικαίωμα σου το τι πιστεύεις για την υπόσταση του Χριστού αλλά δε μπορείς έτσι γενικόλογα να ακυρώνεις γεγονότα, μαρτυρίες κ.λπ. που το επιβεβαιώνουν.




    Πρώτον, τι έχω πεί ακριβώς:
    Παράθεση:

    Το μέλος babisdr στις 20-03-2007 στις 16:21 έγραψε...

    Μάλλον καταλήγω στο οτι, όσες πιθανότητες έχει η δική σου αλήθεια να είναι η πραγματική, άλλες τόσες έχει και οποιασδήποτε άλλης θρησκείας ανα τον κόσμο, όσο παραμυθάκι κι αν σου φαίνεται.


    Συμφωνώ λοιπόν και δεν χαρακτηρίζω καμία θρησκεία "παραμυθάκι". Άρα τα πράγματα ήταν από πριν στη θέση τους.

    Φυσικά δεν μπορώ να είμαι βέβαιος για τίποτα. Ούτε όμως κι εσύ, γιατί οι μόνες μαρτυρίες που έχεις για τη θεϊκή του υπόσταση είναι, ας μου επιτραπεί η έκφραση, από την "πηγή".

    Και καλό είναι να προσπαθούμε να καταλάβουμε τι ακριβώς εννοεί ο άλλος, και να μη βγάζουμε συμπεράσματα χωρίς στην ουσία να έχουμε διαβάσει τι λέει. Ούτε επίθεση στο χριστιανισμό έκανα, ούτε έβρισα όσους πιστεύουν σε αυτόν. Απλά θέματα έθεσα και απάντηση δεν πήρα, μόνο δογματισμούς. Αν δεν μπορούμε να καταλάβουμε, μην κάνουμε και παράθεση. Φιλικά, πάντα.
    ----------------
    EDIT - Γιατί τώρα το είδα:
    Παράθεση:

    Το μέλος makisdav στις 20-03-2007 στις 20:45 έγραψε...

    Την περιοδο ομως της τουρκοκρατιας οι Ελληνες ηταν κοντα στον χριστιανισμο λογω της δρασης των ιερεων στην επανασταση οσων αφορα την μορφωση των Ελληνων.



    Ποιά δράση? Come again? Opel με πόσο?????????


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 20-03-2007 23:50 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 20-03-2007 23:51 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 21-03-2007 01:05 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 21-03-2007 10:46 ]


    athinouli24
    20.03.2007, 23:52
    Παράθεση:

    Το μέλος okanenas στις 20-03-2007 στις 14:19 έγραψε...

    Πρώτον οι αρχαίοι Έλληνες δεν πίστευαν σε 12 θεούς αλλά σε έναν θεό κατακερματισμένο.
    Δεύτερον επιφανειακά οι περισσότερες θρησκείες μοιάζουν αλλά στο βάθος είναι διαφορετικές.

    Και κάτι ακόμα ο Ορθόδοξος Χριστιανισμός δεν είναι Θρησκεία αλλά ΑΛΗΘΕΙΑ

    αυτά....



    Δέχομαι οτι ο Χριστιανισμός είναι αλήθεια.Γιατί όμως απο πίσω του κρύβονται τόσα μυστίκα;
    melios82
    21.03.2007, 01:14
    athinoyli πιστέυω πως απλά βρηκαν τροπο να εκμεταλλευονται τον κόσμο,
    αφου η θρησκεία ειναι σαν την πολιτική, ειναι εξουσία, ποιος διαφωνεί ,η μάλλον λαθος το έθεσα, δεν σηκώνει ερώτημα, η θρησκείια είναι εξουσία, και ο σκοπός της εξουσίας ποιος είναι?? ακριβώς.!!
    Δουλεψτε τον λαό και ποτίστε τον μαλακίες, στους φτωχους και αστοιχείωτους θα μοιάζουν πάντα θαύματα!
    δεν λεω πως δεν υπαρχουν θαύματα, αλλα δεν δέχομαι πως ο χριστιανισμος ειναι αλήθεια, και δεν είναι ο πολυθεισμός (βασικά η πιστη στο δωδεκάθεο) που άσχετα αν ήταν συμβολικοί οι θεοί, πίστευαν σε κάτι ποιο υπαρκτό. την ελευθερία..

    xamogelo-moy
    21.03.2007, 03:26
    Ώστε αυτό ήθελε να εκμαιεύσει εκ των έσωθεν ο συγγραφεύς...
    Είναι ωστόσο απορίας άξιο τό πώς θα εξελλισόταν σε διάνοια η συζήτηση πού έγινε μέσα στην ψυχή με τον εαυτό της...
    uNick
    21.03.2007, 09:47
    Γιατί δεν προσπαθείτε να συζητήσετε χωρίς να εκτοξεύετε προσβλητικά σχόλια προς πάσα κατεύθυνση?

    Μενέλαε, συγνώμη που στο λέω φίλε, αλλά μου δημιούργησες την υποψία ότι επίτηδες δεν έγραψες αυτό που ήθελες στο αρχικό σου post, για να αρχίσει η "μάχη". Μπορεί - και μακάρι - να κάνω λάθος...

    Προσωπικά δεν θα συμμετάσχω σε αυτή την μάχη. Βαρέθηκα πια. Τόσα και τόσα topics υπήρξαν για να γίνει ωραίος διάλογος, και όλα κατέληξαν σε ανούσιες συγκρίσεις και αλληλοκατηγορίες, όπως θα γίνει (ήδη άρχισε να γίνεται) και σε αυτό... Μένω εκτός.
    Vangelis86
    21.03.2007, 10:25
    Γνωμη μου ειναι οτι απο δω και περα τουλαχιστον μπορειτε να βαζετε πιο ταιριαστους τιτλους στα θεματα που ανοιγετε οπως: "Θελω να τα χωσω στο χριστιανισμο", "ο χριστιανισμος ειναι ενα ψεμα", "οι χριστιανοι ειναι κακοι", "Γιατι δεν παιρνει η ΑΕΚ πρωταθλημα" κ.τ.λ. μην τα ανοιγουμε και μεις τσαμπα νομιζοντας οτι υπαρχει πραγματικο θεμα για συζητηση.
    babisdr
    21.03.2007, 10:37
    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 21-03-2007 στις 09:47 έγραψε...

    Γιατί δεν προσπαθείτε να συζητήσετε χωρίς να εκτοξεύετε προσβλητικά σχόλια προς πάσα κατεύθυνση?




    Έλα μου, ντε... Κατευθείαν βγαίνουν οι ρομφαίες.

    Φεύγω μη με πάρει καμία πέτρα στο κεφάλι και δεν φταίω κιόλας...
    uNick
    21.03.2007, 11:31
    Παράθεση:
    Το μέλος Vangelis86 στις 21-03-2007 στις 10:25 έγραψε...

    Γνωμη μου ειναι οτι απο δω και περα τουλαχιστον μπορειτε να βαζετε πιο ταιριαστους τιτλους στα θεματα που ανοιγετε οπως: "Θελω να τα χωσω στο χριστιανισμο", "ο χριστιανισμος ειναι ενα ψεμα", "οι χριστιανοι ειναι κακοι", "Γιατι δεν παιρνει η ΑΕΚ πρωταθλημα" κ.τ.λ. μην τα ανοιγουμε και μεις τσαμπα νομιζοντας οτι υπαρχει πραγματικο θεμα για συζητηση.

    Τώρα αυτό γιατί μου το θύμισες?...
    makisdav
    21.03.2007, 12:32
    Παράθεση:

    EDIT - Γιατί τώρα το είδα:
    Παράθεση:

    Το μέλος makisdav στις 20-03-2007 στις 20:45 έγραψε...

    Την περιοδο ομως της τουρκοκρατιας οι Ελληνες ηταν κοντα στον χριστιανισμο λογω της δρασης των ιερεων στην επανασταση οσων αφορα την μορφωση των Ελληνων.



    Ποιά δράση? Come again? Opel με πόσο?????????


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 20-03-2007 23:50 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 20-03-2007 23:51 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 21-03-2007 01:05 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 21-03-2007 10:46 ]




    Αρκετοι ιερεις συμμετειχαν στην επανασταση ως αγωνιστες βλεπε Παπαφλεσσας, κ αλλοι ηταν δασκαλοι στα κρυφα σχολεια.Αυτο ηθελα να πω..
    melios82
    21.03.2007, 13:14
    ΡΕ σεις, γιατι με πηρατε με τις πάντες!!??? εννοείται συζήτηση να κανουμε, τωρα το θέλω να τα χώσω στο χριστιανισμό ακούγεται πολύ ακραίο, μαλλόν αλλος θελει να τα χωσει εκει, εγω ποτε δεν ειπα τιποτα τετοιο,αυτο οι κολλημενοι χριστιανοι θα το λεγαν, απλα το θεμα ειναι εντονης συζητησης, δεν μιλαμε για το αν κολλας βλενοροια με το στοματικο( δεν κολλας παντως) οποτε ειναι έντονο το κλίμα..



    uNick
    21.03.2007, 13:40
    Λίγο πιο πάνω, έγραψες:

    Παράθεση:
    athinoyli πιστέυω πως απλά βρηκαν τροπο να εκμεταλλευονται τον κόσμο, αφου η θρησκεία ειναι σαν την πολιτική, ειναι εξουσία, ποιος διαφωνεί ,η μάλλον λαθος το έθεσα, δεν σηκώνει ερώτημα, η θρησκείια είναι εξουσία, και ο σκοπός της εξουσίας ποιος είναι?? ακριβώς.!!
    Δουλεψτε τον λαό και ποτίστε τον μαλακίες, στους φτωχους και αστοιχείωτους θα μοιάζουν πάντα θαύματα!
    δεν λεω πως δεν υπαρχουν θαύματα, αλλα δεν δέχομαι πως ο χριστιανισμος ειναι αλήθεια, και δεν είναι ο πολυθεισμός (βασικά η πιστη στο δωδεκάθεο) που άσχετα αν ήταν συμβολικοί οι θεοί, πίστευαν σε κάτι ποιο υπαρκτό. την ελευθερία...


    Εσύ αυτά μπορεί να τα αποκαλείς "έντονη συζήτηση", η κοινή λογική όμως και η δεοντολογία λένε ότι τέτοιες ακραίες εκφράσεις δεν είναι δύσκολο να προσβάλλουν τα πιστεύω άλλων. Δεν σου λέω αν έχεις δίκιο ή άδικο. Απλώς πρόσεχε - και όλοι μας το ίδιο - γιατί μπορεί, έστω και ακούσια - να μπριζώνεις τους συνομιλητές σου και η συζήτηση να ξεφύγει. Στα λέω αυτά γιατί έτσι έχει γίνει σε όλα τα topics που αφορούσαν θέματα πίστης...
    melios82
    21.03.2007, 13:49
    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 21-03-2007 στις 13:40 έγραψε...

    Λίγο πιο πάνω, έγραψες:

    Παράθεση:
    athinoyli πιστέυω πως απλά βρηκαν τροπο να εκμεταλλευονται τον κόσμο, αφου η θρησκεία ειναι σαν την πολιτική, ειναι εξουσία, ποιος διαφωνεί ,η μάλλον λαθος το έθεσα, δεν σηκώνει ερώτημα, η θρησκείια είναι εξουσία, και ο σκοπός της εξουσίας ποιος είναι?? ακριβώς.!!
    Δουλεψτε τον λαό και ποτίστε τον μαλακίες, στους φτωχους και αστοιχείωτους θα μοιάζουν πάντα θαύματα!
    δεν λεω πως δεν υπαρχουν θαύματα, αλλα δεν δέχομαι πως ο χριστιανισμος ειναι αλήθεια, και δεν είναι ο πολυθεισμός (βασικά η πιστη στο δωδεκάθεο) που άσχετα αν ήταν συμβολικοί οι θεοί, πίστευαν σε κάτι ποιο υπαρκτό. την ελευθερία...


    Εσύ αυτά μπορεί να τα αποκαλείς "έντονη συζήτηση", η κοινή λογική όμως και η δεοντολογία λένε ότι τέτοιες ακραίες εκφράσεις δεν είναι δύσκολο να προσβάλλουν τα πιστεύω άλλων. Δεν σου λέω αν έχεις δίκιο ή άδικο. Απλώς πρόσεχε - και όλοι μας το ίδιο - γιατί μπορεί, έστω και ακούσια - να μπριζώνεις τους συνομιλητές σου και η συζήτηση να ξεφύγει. Στα λέω αυτά γιατί έτσι έχει γίνει σε όλα τα topics που αφορούσαν θέματα πίστης...



    XMMM, έχεις δίκιο φίλε μου μίλησα έντονα,
    αλλα πως αλλιως να αντιπαρατεθώ ρε συ, αν μιλας θετεις ερςτηματα και έρθει ο αλλος και σου πει, ο χριστος ειναι το φως..μπαμ τελεεια και παυλα!@ τι θα κανεις, και χριστιανος να σαι, θα μπριζωθεις.
    τεσπα
    uNick
    21.03.2007, 14:04
    Παράθεση:
    Το μέλος melios82 στις 21-03-2007 στις 13:49 έγραψε...

    XMMM, έχεις δίκιο φίλε μου μίλησα έντονα,
    αλλα πως αλλιως να αντιπαρατεθώ ρε συ, αν μιλας θετεις ερςτηματα και έρθει ο αλλος και σου πει, ο χριστος ειναι το φως..μπαμ τελεεια και παυλα!@ τι θα κανεις, και χριστιανος να σαι, θα μπριζωθεις.
    τεσπα

    Φίλε μου, μερικές φορές έχει λιγότερη σημασία το τί λες, και περισσότερη το πώς το λες.
    Είμαι χριστιανός, και μπριζώνομαι κι εγώ όταν ακούω ή διαβάζω απόλυτες θέσεις πάνω σε θέματα πίστης, δηλαδή πράγματα που δεν αποδεικνύονται.
    Από την άλλη, αν δεν προσπαθούμε όλοι να κρατάμε ένα επίπεδο όταν κάποιος ξεφεύγει και του απαντάμε αναλόγως, τότε ξεφεύγουμε και εμείς και όλο το θέμα...
    Αυτά...
    Vangelis86
    21.03.2007, 14:40
    Melios το θεμα ειναι οτι
    1. Αυτα που λες εχουν συζητηθει χιλιαδες φορες
    2. Δεν αναπτυσσεις καθολου το θεμα και εκτος αυτου ξεφευγεις απο το θεμα εσυ ο ιδιος.
    Δεν καταλαβα τι θες να πεις. Δηλαδη λες οτι σαν χωρα πρεπει να ταυτιζομαστε με μια θρησκεια? και αν ναι ρωτας πια ειναι πιο κοτνα στον Ελληνισμο?
    Πρωτα απ' ολα τι εννοεις 12θεο. Δεν ειχαν τετοια θρησκεια οι Αρχαιοι. Η θρησκεια τους ηταν αρκετα πιο πολυπλοκη και θελει ψαξιμο, δεν πιστευαν απλα στους 12 θεους. Αν κανω λαθος ας μου πει καποιος αλλα οι ελληνες δεν ειχαν αρχισει να χανουν την πιστη τους στους θεους πριν ακομα παρεμβει ο χριστιανισμος? Δηλαδη ας πουμε οτι ειμαστε πιο κοντα στην Αρχαιοελληνικη θρησκεια τι προτεινεις να κανουμε γι αυτο, πως να την συμπεριλαβουμε στον τροπο ζωης?
    Βλεπεις οτι ειναι δυσκολο να μιλησεις για τετοια θεματα γιατι η θρησκεια ειναι κατι γενικο και οταν πας να μιλησεις για εναν συγκεκριμενο τομεα ξεφευγεις ευκολα. Οποτε αν δεν υπαρχει απο την αρχη συγκεκριμενο θεμα, θα γινει παλι το κλασσικο VS και ο καθενας θα λεει τα δικα του κολλανε δεν κολλανε.

    Παράθεση:

    Το μέλος okanenas στις 20-03-2007 στις 14:19 έγραψε...
    Δεύτερον επιφανειακά οι περισσότερες θρησκείες μοιάζουν αλλά στο βάθος είναι διαφορετικές.




    Εγω γιατι νομιζω το αντιθετο, οτι επιφανειακα διαφερουν αλλα στο βαθος ειναι ιδιες? Με την καλη εννοια βεβαια.

    heartbreak-kid
    21.03.2007, 14:45
    Παράθεση:

    Το μέλος mariachi στις 20-03-2007 στις 10:51 έγραψε...

    Προσωπικά λατρεύω την αρχαία Ελλάδα,την ιστορία της,τους μύθους της.Απλά οι δώδεκα θεοί μας θεωρούνται μύθοι και μόνο.Δεν πρέπει να τους εκλάβουμε ως επίσημη θρησκεία.Μη ξεχνάτε ότι και οι Έλληνες,την εποχή του Αποστόλου Παύλου(ίσως και νωρίτερα)είχαν μια επιγραφή στην Αθήνα ''τω αγνώστω θεώ''.Οι Δώδεκα Θεοί είναι ΜΥΘΟΙ.



    λέγοντας οτι είναι ΜΥΘΟΙ, μπορείς να μου πης τι ακριβώς λατρεύεις τότε γιατι δεν κατάλαβα...
    maspa
    21.03.2007, 14:50
    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 21-03-2007 στις 09:47 έγραψε...



    Μενέλαε, συγνώμη που στο λέω φίλε, αλλά μου δημιούργησες την υποψία ότι επίτηδες δεν έγραψες αυτό που ήθελες στο αρχικό σου post, για να αρχίσει η "μάχη". Μπορεί - και μακάρι - να κάνω λάθος...



    Αυτό ακριβώς εννοούσα λέγοντας ότι "Πραγματικά έχω μπερδευτεί.. Ποιό ακριβώς είναι το θέμα εδώ; Το αν οι ριζες μας βρίσκονται στους δώδεκα θεούς ή στον χριστιανισμό; Συγνώμη που θα το πω, αλλά με μια δεύτερη ματιά διπιστώνω ότι το θέμα ΄που τέθηκε είναι γελοίο. Ή έτσι το εκλαμβλανω εγώ ή΄έπρεπε να διατυπώσεις melios82 με μεγαλύτερη σαφήνεια το ερώτημα σου.. "

    Και έλεος πια! Τα θέματα περί χριστιανισμού έχουν καταντήσει σαν αυτά του νταλάρα.. Όλοι τον κατηγορούμε και δε ξέρουμε ακριβώς γιατί..

    @babisdr

    Δεν είχα σκοπό να έρθω σε προσωπική αντιπαράθεση μαζί σου. Μάλλον προσπάθησα να στρέψω τη συζήτηση σε μια άλλη κατευθυνση ίσως πιο ουσιαστική για το θέμα, αλλά έτσι όπως δείχνουν τα πράγματα το topic άνοιξε με σκοπό να διατυπωθούν απόψεις κατά του χριστιανισμού κυρίως κι όχι για το ποιές είναι οι ρίζες του ελληνισμού..
    Δογματικά δε νομίζω να πήρα θέση.. Αν και το θέμα των θρησκειών έτσι είναι. Ή πιστεύεις ή όχι. Αυτό κατάλαβα μόλις τώρα..

    @melios

    Θέτεις στο αρχικό σου post ένα ερώτημα κι αφού έχουμε προσπαθήσδει να δ΄ώσουμε κάποια απάντηση, μετά συνεχίζεις να θέτεις ερωτήματα ΑΣΧΕΤΑ εντελώς με τα θέμα εκτοξεύοντας πυρά κατά κάποιων ενεργειών από χριστιανους στο παρελθόν..... Δε μπορούμε να΄αλλάζουμε έτσι ξαφνικά το θέμα, διότι εποικοινωνούμε γραπτώς κι είναι δύσκολο κάτι τέτοιο. Γι αυτό κάθε topic αναφέρεται σε ένα συγκρεκριμένο θέμα. Όχι τίποτα άλλο, δημιουργούνται και παρεξηγήσεις.

    Φιλικά πάντα από μέρους μου,
    χωρίς διάθεση να βρεθώ σε αντιπαράθεση με κανέναν..