ελληνική μουσική
    613 online   ·  210.886 μέλη

    Πυρκαγιές σε όλη τη χώρα

    asxetos
    30.06.2007, 10:48
    ...









    επισυναπτόμενα: 6.jpg 4.jpg 5.jpg 
    asxetos
    30.06.2007, 10:49
    ...






    επισυναπτόμενα: 8.jpg 7.jpg 
    asxetos
    30.06.2007, 10:50
    ...






    επισυναπτόμενα: 10.jpg 9.jpg 
    asxetos
    30.06.2007, 10:52
    ...






    επισυναπτόμενα: 12.jpg 11.jpg 
    Eftihia
    30.06.2007, 10:53
    Δεν ξέρω τι να πω, πως να αισθανθώ και πως να δράσω. Το πρώτο πράγμα που αισθάνομαι είναι απόγνωση, η οποία όταν ακούω ραδιόφωνο ή τηλεόραση, μετατρέπεται σε μίσος. Αλλά αυτό, δεν θα φέρει πίσω τίποτα. Το μόνο που μας μένει να κάνουμε είναι να πάμε ενάντια στην φύση μας σαν άνθρωποι, ενάντια στην γενετήσια ανάγκη μας για δύναμη και εξουσία που αποκτούμε μέσα από το χρήμα. Δεν είναι εύκολο, το ξέρω. Αλλά η κατάσταση απαιτεί πια έκτακτα μέτρα.
    Δεν πάει άλλο!! Όλοι εμείς που φωνάζουμε και λέμε πως δεν αντέχουμε άλλο, πως γίνεται να ενωθούμε και να κάνουμε επιτέλους κάτι;
    Τα μάτια ανοιχτά και με το πρώτο τσιμέντο στα καμμένα, όλοι πάνω. Θα τσιμεντώσουν το σώμα σου, το σώμα μου, το σώμα του παιδιού τους; Θα φοβηθούν. Αν δουν ότι υπάρχουμε, θα φοβηθούν. Δεν είναι τόσο ατρόμητοι όσο νομίζουν.
    Είμαι σίγουρη γι' αυτό.

    Φίλε Γιάννη (buk),
    δεν θα ξεχάσω ποτέ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Eftihia στις 30-06-2007 10:56 ]


    swkraths
    30.06.2007, 12:44
    Παράθεση:

    Το μέλος asimov_gr στις 29-06-2007 στις 00:09 έγραψε...

    Μεγάλες πυρκαγιές σε ολόκληρη τη χώρα διαδέχθηκαν τον παρατεταμένο καύσωνα οι πυροσβέστες δίνουν σκληρές μάχες με τα πύρινα μέτωπα προκειμένου να σώσουν ανθρώπινες ζωές και περιουσίες καθώς σε αρκετές περιοχές οι φλόγες έζωσαν κατοικημένες περιοχές.

    Τι θα γίνει κάθε καλοκαίρι ?
    Δεν τους φτάνουν τόσες βίλες ?
    Ακόμα και την τελευταία πνοή ζωής που μας δίνουν τα δασοί να τα κάψουν και αυτά?
    Να δούμε τι θα γίνει όταν πιάσουν τα πρωτοβρόχια και θα πλημυρίσουν τα πάντα.
    Τώρα μεγια τις βίλες και τα καμένα δασοί.









    Δεν ξέρω αν το τηλέφωνο το έσβησες εσύ asimov_gr πάντως αν το έκανες εσύ θα σου πρότεινα να το δώσεις σε κοινή θέα.Δεν αξίζει να υποθάλπτουμε τέτοιους εγκληματίες!!
    swkraths
    30.06.2007, 12:48
    Πολύ φαντασμαγορικό ε...???
    Συγχαρητήρια σε όλους τους υπεύθυνους για το πολύ όμορφο θέαμα που μας προσέφεραν...........



    επισυναπτόμενα: parnitha.jpg 
    koini_maria
    30.06.2007, 13:12
    Φίλε asxetos , δεν γνωρίζω αν έχεις πάει στις περιοχές της Πάρνηθας που δείχνουν οι φωτογραφίες που ανέβασες , αλλά πραγματικά μου έκανες μεγάλη ζημιά με το "πριν" και το "μετά" .

    Σύμφωνα με τις τελευταίες πληροφορίες που κατάφερα να συλλέξω από άτομα που ανέβηκαν , το "Κυκλάμινο" κάηκε (φαίνεται και στην 6.jpg ) , η Αγία Τριάδα επίσης , αλλά η λάκκα του Λαγού πρέπει να την γλίτωσε καθώς και η ευρύτερη περιοχή γύρω από την ταβέρνα όπου έκαναν - παλαιότερα κυρίως - πολλοί άνθιρωποι κατασκήνωση .
    Γενικότερα , κυρίως η πίσω πλευρά της Πάρνηθας (λέω "πίσω" έχοντας ως σημείο αναφοράς το Μενίδι) έχει υποστεί σοβαρές καταστροφές - ακούγεται ότι κάηκαν 25.000 στρέμματα .

    Και ξαναλέω κάτι που είχε γράψει ο Μάνος Ελευθερίου στο τραγούδι "Τα λόγια και τα χρόνια" : "Αυτός που σπέρνει δάκρυα και πόνο , θερίζει την αυγή ωκεανό"

    Φέτος , γκρινιάζαμε για τις πλημμύρες πριν 2 μήνες περίπου καθώς και για τις πολύ υψηλές θερμοκρασίες . Ε , του χρόνου μην αρχίσουμε πάλι τα ίδια .
    Χωρίς δέντρα , τι περιμένουμε ;
    renabill
    30.06.2007, 14:45
    Παράθεση:

    Το μέλος koini_maria στις 30-06-2007 στις 13:12 έγραψε...

    Φίλε asxetos , δεν γνωρίζω αν έχεις πάει στις περιοχές της Πάρνηθας που δείχνουν οι φωτογραφίες που ανέβασες , αλλά πραγματικά μου έκανες μεγάλη ζημιά με το "πριν" και το "μετά" .

    Σύμφωνα με τις τελευταίες πληροφορίες που κατάφερα να συλλέξω από άτομα που ανέβηκαν , το "Κυκλάμινο" κάηκε (φαίνεται και στην 6.jpg ) , η Αγία Τριάδα επίσης , αλλά η λάκκα του Λαγού πρέπει να την γλίτωσε καθώς και η ευρύτερη περιοχή γύρω από την ταβέρνα όπου έκαναν - παλαιότερα κυρίως - πολλοί άνθιρωποι κατασκήνωση .
    Γενικότερα , κυρίως η πίσω πλευρά της Πάρνηθας (λέω "πίσω" έχοντας ως σημείο αναφοράς το Μενίδι) έχει υποστεί σοβαρές καταστροφές - ακούγεται ότι κάηκαν 25.000 στρέμματα .

    Και ξαναλέω κάτι που είχε γράψει ο Μάνος Ελευθερίου στο τραγούδι "Τα λόγια και τα χρόνια" : "Αυτός που σπέρνει δάκρυα και πόνο , θερίζει την αυγή ωκεανό"

    Φέτος , γκρινιάζαμε για τις πλημμύρες πριν 2 μήνες περίπου καθώς και για τις πολύ υψηλές θερμοκρασίες . Ε , του χρόνου μην αρχίσουμε πάλι τα ίδια .
    Χωρίς δέντρα , τι περιμένουμε ;



    Συμφωνώ απόλυτα.Και μην τολμήσουν και ζητήσουν από το κράτος βοήθεια για τις βιλάρες τους, που θα πλημμυρίσουν ή θα πέσουν από καθίζηση στο έδαφος.Μα τι διαστροφή είναι αυτή να χτίζεις στην ερημιά, σε ένα μέρος που είναι τόσο άσχημο και κατεστραμένο? Κι εγώ στεναχωριέμαι.Χτες στις 2 το βράδυ έβλεπα το δάσος να καίγεται από το σπίτι μου που είναι κοντά στον Υμηττό.Φαντάσου, έβλεπα από την άλλη άκρη της Αττικής. ΝΤΡΟΠΗ μας και ΑΙΙΣΧΟΣ. Ας λουστούμε αυτά που κάνουμε λοιπόν κι ας μην μιλάμε και ρίχνουμε ευθύνες στους άλλους.
    asxetos
    30.06.2007, 21:06
    Παράθεση:

    Το μέλος koini_maria στις 30-06-2007 στις 13:12 έγραψε...

    Φίλε asxetos , δεν γνωρίζω αν έχεις πάει στις περιοχές της Πάρνηθας που δείχνουν οι φωτογραφίες που ανέβασες , αλλά πραγματικά μου έκανες μεγάλη ζημιά με το "πριν" και το "μετά" .

    Σύμφωνα με τις τελευταίες πληροφορίες που κατάφερα να συλλέξω από άτομα που ανέβηκαν , το "Κυκλάμινο" κάηκε (φαίνεται και στην 6.jpg ) , η Αγία Τριάδα επίσης , αλλά η λάκκα του Λαγού πρέπει να την γλίτωσε καθώς και η ευρύτερη περιοχή γύρω από την ταβέρνα όπου έκαναν - παλαιότερα κυρίως - πολλοί άνθιρωποι κατασκήνωση .
    Γενικότερα , κυρίως η πίσω πλευρά της Πάρνηθας (λέω "πίσω" έχοντας ως σημείο αναφοράς το Μενίδι) έχει υποστεί σοβαρές καταστροφές - ακούγεται ότι κάηκαν 25.000 στρέμματα .

    Και ξαναλέω κάτι που είχε γράψει ο Μάνος Ελευθερίου στο τραγούδι "Τα λόγια και τα χρόνια" : "Αυτός που σπέρνει δάκρυα και πόνο , θερίζει την αυγή ωκεανό"

    Φέτος , γκρινιάζαμε για τις πλημμύρες πριν 2 μήνες περίπου καθώς και για τις πολύ υψηλές θερμοκρασίες . Ε , του χρόνου μην αρχίσουμε πάλι τα ίδια .
    Χωρίς δέντρα , τι περιμένουμε ;



    Φίλη Koini_Maria, δεν εχω σχετικη πληροφορηση γιατι δεν πηγα. Το μονο που εμαθα, ειναι, οτι υπολογιζονται συνολικα σε 50.000 περιπου τα στρεμματα καμμενης γης.
    Απο προσωπικη επαφη που ειχα με γνωστο, και αν μπορει να θεωρηθει ελπιδοφορο, ειναι οτι δεν πρεπει να ειναι σημαντικος ο αριθμος των ελαφιων που χαθηκαν.
    Και αυτο, γιατι τα περισσοτερα, απο διαισθηση κατεφυγαν στις κορυφες της Παρνηθας, πριν ακομα ξεκινησουν τα μετωπα των πυρκαγιων.

    Το μονο που θα προτεινα να κανουμε ολοι η ο καθενας χωριστα, ειναι να ριχνουμε καμια ματια, ειδικα απο εδω και εμπρος στις 2 γνωστες εφημεριδες αγγελιων και ηλεκτρονικες.
    Οπως αυτη.

    Real Estate > Πωλήσεις Οικοπέδων > Αττική > Υπόλοιπη Αττική
    ΠΑΡΝΗΘΑ Δερβενοχώρια, 40 χλμ. από Αθήνα, αγροτεμάχιο 2.150 τ.μ., τιμή 15.000 ευρώ



    asimov_gr
    30.06.2007, 21:56
    Παράθεση:

    Το μέλος swkraths στις 30-06-2007 στις 12:44 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος asimov_gr στις 29-06-2007 στις 00:09 έγραψε...

    Μεγάλες πυρκαγιές σε ολόκληρη τη χώρα διαδέχθηκαν τον παρατεταμένο καύσωνα οι πυροσβέστες δίνουν σκληρές μάχες με τα πύρινα μέτωπα προκειμένου να σώσουν ανθρώπινες ζωές και περιουσίες καθώς σε αρκετές περιοχές οι φλόγες έζωσαν κατοικημένες περιοχές.

    Τι θα γίνει κάθε καλοκαίρι ?
    Δεν τους φτάνουν τόσες βίλες ?
    Ακόμα και την τελευταία πνοή ζωής που μας δίνουν τα δασοί να τα κάψουν και αυτά?
    Να δούμε τι θα γίνει όταν πιάσουν τα πρωτοβρόχια και θα πλημυρίσουν τα πάντα.
    Τώρα μεγια τις βίλες και τα καμένα δασοί.









    Δεν ξέρω αν το τηλέφωνο το έσβησες εσύ asimov_gr πάντως αν το έκανες εσύ θα σου πρότεινα να το δώσεις σε κοινή θέα.Δεν αξίζει να υποθάλπτουμε τέτοιους εγκληματίες!!

    Δεν το έσβησα εγώ ton αριθμό του τηλεφώνου φιλέ swkrath,έτσι την βρήκα από μια αναζήτηση στο Google.


    xarisson
    30.06.2007, 23:22
    Πραγματικά δεν ξέρω τι να πω...Οι εικόνες οπου δείχνουν το πριν και το μετά είναι πολύ έντονες και πολύ "ζωντανές".Εκεί ίσως μπορείς να καταλάβεις άμμεσα την σοβαρότητα του θέματος.Ένα πράγμα που μπορώ να σκεφτώ τώρα για το τι μπορεί να γίνει είναι πολυ απλό αλλα δεν πιστεύω ποτέ να γίνει.Σε καθε καμμένο στρέμμα να μπορεί να γίνει μόνο ένα πράγμα.Αναδάσωση.Να βγεί απόφαση οπου δεν θα επιτρέπεται σε καμμένη γη να γίνει κάτι αλλο πέραν του δάσους και ότι άλλο ήταν.Αλλα απο την άλλη θα μου πεις ποιοι νόμοι και ποιό κράτος βάζουν την φύση πάνω απο τα λεφτά.Κανένα.Αυτήν την υποτιθέμενη εξέλιξη,στην οποία όλα πρέπει να γίνονται εισ βάρος του περιβάλλοντος,δεν μπορώ να την καταλάβω.
    Σοκαριστικές ήταν οι εικόνες με τα ελάφια και όλα τα ζώα οπου πραγματικά κάηκαν ζωντανα...Τι να πείς απο εκεί και πέρα...Οι εικόνες μιλάνε απο μόνες τους...Αίσχος...Απορώ αυτοι που τα προκάλεσαν όλα αυτά πως νιώθουν ή και αυτοι που θα μείνουν σε κάποια χρόνια μέσα στην "φύση"...
    AlmaNegra
    01.07.2007, 04:33
    παραθέτω τον "καιρό" της κυριακάτικης... ελπίζω να προβληματίσει αν όχι όλους μας, πολλούς:


    Ο ΚΑΙΡΟΣ

    Τα 'χω πάρει. Χοντρά. Δεν είναι η πρώτη φορά, και η πατρίδα είμαι σίγουρος ότι θα μου δώσει κι άλλες, πολλές, φορές την ευκαιρία. Σιγουρότατος! Οοοοοχι. Οταν μιλάω για πατρίδα, δεν μιλάω για το κράτος. Για μας μιλάω. Το βρίζω το κράτος τα τελευταία 33 χρόνια, που μου έχει δώσει την ευκαιρία η δημοσιογραφική πένα. Τώρα τελευταία το 'κοψα. Γιατί αποφάσισα, ότι το κράτος είμαστε 'μεις.

    Εμείς οι μεμψίμοιροι και γκρινιάρηδες και απαιτητικοί όλο το 24ωρο. Εμείς οι αγωνιστές του καναπέ, οι εθελοντές του φραπέ, οι οικολόγοι του σκουπιδαριού, οι σοσιαλιστές της πάρτης, οι αδιάφθοροι του λαδώματος, οι κήνσορες του διπλανού και νάρκισσοι του καθρέπτη. Εμείς.

    Μια κοινωνία υποκριτών, που σκίζει τα ρούχα της, βρίζοντας το αόρατο και άυλο κράτος, που καίγεται ο πνεύμονας της Αθήνας, η Πάρνηθα, για πολλοστή φορά και 5.000.000 τηγανισμένοι ευαίσθητοι παρακολουθούν τις φλόγες από την τηλεόραση, χωρίς ούτε 10.000, ούτε 1.000, ούτε 100, έστω, να τρέξουν εθελοντές να βοηθήσουν. Οχι τώρα. Εδώ και χρόνια! Οχι μόνο για την Πάρνηθα. Παντού.

    Εχω σβήσει φωτιές σε πλαγιές, την ώρα που οι χωριανοί και οι πολίτες καθόντουσαν σταυροπόδι ένα και δύο και δέκα χιλιόμετρα μακριά στις καφετέριες και βρίζαν το κράτος αμέτοχοι. Αραχτοί. Βρίζαν το σαν τα μούτρα τους κράτος. Αυτό που αξίζουν.

    Ακαθάριστα σχεδόν πάντα, και μόνο από τύχη παστρικά, τα δίκτυα του ρεύματος, που διαπερνάνε όλη τη χώρα εναερίως, από κολόνα σε κολόνα, μέσα (!!) από όλα τα δάση, παρά τις φωνές, που επί χρόνια ουρλιάζουν για υπόγεια εγκατάσταση επιτέλους! «Κοστίζει πολλά» αποφαίνεται παγίως ο ανεγκέφαλος, που κρατάει την καρέκλα. Και πόσα κοστίζει ηλίθιε κάθε στρέμμα καμένου δάσους, κάθε κατάσβεση, κάθε black out, κάθε πνεύμονας που χάνεται, κάθε αναδάσωση; Πόσα κοστίζει στην υγεία, σε εργατοώρες, σε ζωντανά, σε ζημιές υποδομής, που πληρώνονται; Πόση πρόσθετη ζέστη και πόσο νερό; Κάθε φορά.

    Και κάθε φορά, με το ίδιο θράσος, ο ίδιος πάντα συνέλληνας, που δεν είναι το κράτος, είναι η νοοτροπία ενός λαού ολόκληρου, που τον ανέχεται, που τον εκλέγει, αλλιώς θα τον είχαν πάρει από καιρό με τις ντομάτες οι συμπολίτες του, αν δεν ήτανε όμοιοι, με το ίδιο θράσος λοιπόν βγαίνει να πει κι από πάνω, ότι όλοι οι πριν απ' αυτόν ήταν χειρότεροι. Και λοιπόν; Μήπως φταίμε που δεν τους κρεμάσαμε στην πλατεία Συντάγματος, μπας και έτσι συνετιστούν οι επόμενοι και κάνουν το μόνο πράγμα που πληρώνονται να κάνουν; Να δουλεύουν νύχτα-μέρα για να ωφελείται το σύνολο;

    Ποιο σύνολο! Αυτοί που δουλεύουν και αφήνουν ακαθάριστα τα δίκτυα του ρεύματος και τα δάση και που λουφάρουν δεν είναι συμπολίτες; Τι είναι, κατακτητές; Μπας και δεν τους νοιάζει, γιατί δεν θα καούν τα δικά τους χωριά; Μήπως δεν έχουν τις εγκύκλιους και τα φιρμάνια και τους κανονισμούς, και δεν ξέρουν αυτοματοποιημένα τι πρέπει ολοχρονίς να κάνουν;

    Είναι λίγοι; Να σου πω εγώ γιατί είναι λίγοι. Γιατί οι υπόλοιποι, που είναι οι πολλοί, βάζουν γλείψιμο να κλειστούν σ' ένα γραφείο, να πέφτει ο μισθός του λαού, να μην έχουν σκοτούρες πολλές, εκτός από μία. Πότε να 'ρθει το δώρο κι η σύνταξη.

    Και ας τρέξουν τα κορόιδα να ιδρώσουν για να έχουνε όλοι -και οι κηφήνες- ένα πνεύμονα ανάσας παραπάνω, ένα πάρκο στην πόλη παραπάνω, έναν πεζόδρομο, ένα σύλλογο, μια πηγή, μια παραλία, έναν κουβά για σκουπίδια.

    Και πετάνε με την ψυχή στο στόμα οι ίδιοι εκατό πιλόγοι, πέφτουνε μέσ' στη φωτιά οι ίδιοι 5.000 πυροσβέστες, τρέχουν να σώσουνε ζώα και ανθρώπους οι ίδιοι συμβασιούχοι, διακινδυνεύουν τη ζωή τους οι ίδιοι, ελάχιστοι σύλλογοι εθελοντών, λες κι όλοι αυτοί πληρώνονται όπως πρέπει και δουλεύουν σε συνθήκες όπως πρέπει και λες και δεν έχουν μανάδες κι αδέλφια και συζύγους και παιδιά να τους καρτεράνε με κομμένη τη χολή. Είτε σε σεισμό, είτε σε πυρκαγιά, είτε σε πλημμύρες.

    Αυτοί οι λίγοι είναι οι συμπατριώτες οι δικοί μου. Οι άλλοι, υποκριτές, συνένοχοι σ' όλες τις καταστροφές και τις κακοπαθιές της χώρας. Αμέτοχοι, άβολοι και καλοπερασάκηδες, ασχέτως τάξης, φύλου, πεποιθήσεων.

    Ξέρω, εξανίστανται, δεν με παρατάνε! Τους έμαθα καλά, τους ζω, απ' αυτούς υποφέρουμε κάθε μέρα. Αυτοί ποδοπατάνε κάθε δικαίωμα, κάθε κατάκτηση, κάθε αξιοπρέπεια είτε πίσω από τον πάγκο μιας υπηρεσίας, είτε πίσω από ένα γκισέ, είτε πίσω από το τιμόνι του ταξί, του λεωφορείου, του πωλητηρίου κάθε είδους, από εισιτήρια μέχρι ρούχα και φιστίκια. Με την αγένεια στο ύφος και στο στόμα. Τη βαρεμάρα για εξυπηρέτηση. Την άγνοια της έννοιας της προσφοράς. Η συντριπτική πλειοψηφία.

    Ενα «εγώ» υπερφίαλο, που φτιάχνει μια κοινωνία, μια χώρα «για πάρτη μας».

    Αντικοινωνική όσο δεν παίρνει. Απούσα, μπρος στην τηλεόραση, κάθε φορά που οι λίγοι βγάζουν το φίδι από την τρύπα για της αστυνομίας τη βία, για τα καρκινογόνα τρόφιμα που τρώμε, για το νέφος και τη βρόμα μεσ' τη θάλασσα, τους τρομονόμους, που μας δένουν -αυτούς όχι, ήτανε πάντα φιλήσυχοι πολίτες, νομοταγείς, τα 'χαν καλά με όλους, ησυχία, τάξις και ασφάλεια- ακόμα και για τους λίγους χώρους πρασίνου, που απειλούνται διαρκώς μέσα στις πόλεις.

    Μια κοινωνία απούσα απ' όλα όσα την αφορούν. Μονάχα οι λίγοι, οι γραφικοί, σεσημασμένοι βγάζουν το φίδι από την τρύπα. Λαός, απών.

    Είναι παρών, όμως, σε κάθε λάδωμα, σε κάθε φάκελο, σε κάθε γλείψιμο για μια θεσούλα, σε κάθε σπρώξιμο να μπει μπροστά, στη θέση του άλλου, σε κάθε αυθαίρετο, σε κάθε κλέψιμο λογαριασμού, σε κάθε ακρίβεια, που ληστεύει τον διπλανό του. Φταίει η κυβέρνηση!

    Λαός απών από τη διαχείριση της χώρας του. Την έχει νοικιάσει για 4 χρόνια σε κάποια παρέα και την αφήνει να κυβερνά έτσι ανεξέλεγκτα.

    Αμα δεν του αρέσει η παρέα, βάζει μια άλλη, στην καθορισμένη πάντα ημέρα. Μετά, πάει για φραπέ σε ωραία θέση με air condition. Για να απολαύσει την κοκκινίλα του ουρανού από την Πάρνηθα, που καίγεται. Βρίζοντας ή τη ΔΕΗ ή την κυβέρνηση. Από το '74, που απόχησε αντιστασιακή φωνή. Πριν, έφταιγε η χούντα, δεν μίλαγε.

    Αν δεις τα χόρτα στο κτήμα του στο χωριό και τους πυλώνες της ΔΕΗ λίγο πιο πέρα, θα καταλάβεις.

    Και αν ακούσεις το air condition της κάμαράς του, που είναι κλειστή, αμπαρωμένη όλη τη νύχτα, που έξω έχει δροσιό αεράκι, θα καταλάβεις.

    Κι αν δεις τα δάση και τις πλαγιές και τα ποτάμια, τις παραλίες και τους δρόμους μεσ' στο σκουπίδι, θα καταλάβεις.

    Κάθε πατρίδα είν' ο καθρέπτης του λαού της. Ενός λαού, που κούκλα την πήρε απ' όλους τους προηγούμενους και πανούκλα την παραδίνει στα παιδιά του. Τέτοια αγάπη της έχει κι αυτής και των παιδιών του.

    ΥΓ Τι να πεις σε έναν κόσμο, που χάνει 1.000.000 δέντρα και σου απαντάει «ευτυχώς δεν κάηκε κανένα σπίτι»;

    Τι να πεις σ' ένα ζώο, που πιστεύει ακράδαντα ότι η δική του ζωή έχει μεγαλύτερη αξία από τις άλλες ζωές γύρω του;

    Τι να πεις σ' ένα σύνολο, που δημιουργεί με κάθε τρόπο τη σημερινή του ευκολία, ξέροντας ότι θα γίνει το αυριανό του πρόβλημα;

    Τι να πεις σε ένα ζώον, που είναι τόσο ζώον ώστε δεν ξέρει ότι είναι ζώον.


    Γ. Παπαδόπουλος Τετράδης tetradis@enet.gr.


    ΚΥΡΙΑΚΑΤΙΚΗ - 01/07/2007



    roubas
    01.07.2007, 05:32
    Οταν επιασε η φωτια ελουντα στην κρήτη επαιζα σε ενα ξενοδοχειο στα 20 μετρα!
    φρικη ε!
    λετε να ειμαι τοσο γκαντεμης?
    Octoberon
    01.07.2007, 14:48
    Δολοφονος οριζεται καποιος οταν σκωτωνει απο ερωτικο παθος, οικονομικο οφελος,
    θεματα τιμης, ιδεολογιες κλπ κλπ κλπ.Αυτος καταδικαζεται πολυ σωστα σε ισοβια. Ενας δολοφονος αφαιρει μια ζωη επειδη ενιωσε οτι "αδικηθηκε" ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ απο το θυμα η τα θυματα του. Τα περισσοτερα εγκληματα εχουν γινει εν βρασμο ψυχης.Σκοτωσε τη γυναικα του επειδη τον απατουσε..
    Οταν συλλαμβανεται ενας εμπρηστης, που σε ΝΗΦΑΛΙΑ (ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ!!!) κατασταση, καθησε κατω ολοκληρες μερες να καταστρωσει ολοκληρο πλανο-εγκληματικη προμελετη δηλαδη- για το πως θα καψει με τον καλλυτερο δυνατο τροπο ενα δασος με μονο σκοπο το οικονομικο του οφελος εις βαρος εκατομμυριων συνανθρωπων του,αυτη και μονον αυτη του η πραξη γιατι δεν αντιμετωπιζεται απο την δικαιοσυνη με την ΑΙΣΧΑΤΗ των ποινων? Εδω δεν ισχυει το σκοτωσε τη γυναικα του επειδη τον απατουσε..εδω ισχυει κατι ΠΟΛΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ... θα πεθανετε ολοι εσεις κουφαλες για να τα κονομισω εγω!!!!!!
    asxetos
    01.07.2007, 18:54
    Πάλι απο την Ελευθεροτυπία.

    Ο Γ. Καλαμπαλίκης, 25 ετών, εθελοντής, περιγράφει την τραυματική εμπειρία του στην Πάρνηθα:
    «Το θέατρο των εξελίξεων ήταν στην περιοχή του τελεφερίκ, όπου κατέφθασα αρκετά νωρίς (21.00). Ημασταν 5 εθελοντές και 3 αστυνομικά όργανα (ούτε λόγος για πυροσβεστική δύναμη).

    Είναι πραγματικά συγκινητικό ότι δύο ώρες αργότερα ο αριθμός των εθελοντών είχε υπερπολλαπλασιαστεί. Κάτοικοι της περιοχής έσπευσαν να βοηθήσουν, αλλά και ειδικευμένοι περιπατητές, πολύ καλοί γνώστες της περιοχής. Μάταια προσπαθούσαμε να λάβουμε θετική απάντηση από τους συντονιστές για να συμμετέχουμε ενεργά. Αντιθέτως, μετά την επίσκεψη Πολύδωρα στον τόπο του εγκλήματος (γιατί περί τέτοιου πρόκειται) και τα γιουχαΐσματα των παρευρισκόμενων, εμφανίστηκε μια διμοιρία των ΜΑΤ με σκοπό να αποτρέψει τη συμμετοχή μας.

    »Μετά από τέσσερις ώρες αναμονής, ήμασταν πλέον πεπεισμένοι ότι δεν είχε νόημα η παραμονή μας. Αραγε ο εθελοντισμός εφαρμόζεται μόνο για τις ανάγκες των Ολυμπιακών Αγώνων; Ή μήπως δε θεωρείται βαρύτατης σημασίας εθνικό γεγονός το ότι καταφέραμε να εξαφανίσουμε την πολύτιμη για τη ζωή όλων Πάρνηθα; Τουλάχιστον ας μην επαναπαυθούμε στο γεγονός της καταστροφής και στην απροθυμία του κράτους ως σύνολο να εκμεταλλευτεί τους ευσυνείδητους πολίτες. Ας προσπαθήσουμε να ενεργοποιηθούμε μέσα από προγράμματα αναδάσωσης, ενάντια σε κάθε μελλοντική απόπειρα οικοπεδοποίησης. Οχι για εμάς, γιατί τα πρώτα αποτελέσματα μιας τέτοιας προσπάθειας θα φανούν μετά από σαράντα και πλέον χρόνια. Αλλά για τα παιδιά μας».


    http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,id=36131444
    SOPHIA-MX-4EVER
    01.07.2007, 20:06
    παιδια ειναι φρικτο
    δεν εχω τι να πω
    σκοτωσαν τοσα ζωα κ εκαψαν δεντρα που θελουν εκατομυρια χρονια για να ξαναφτασουν εκει που ηταν
    αμαρτια!
    τι να πω ειλικρινα δεν ξερω
    ντροπη τους
    πιστευω οτι η φυση καποια μερα θα μας εκδικηθει (αν δεν το κανει ηδη)
    ο πλανητης καταστρεφεται κ υπαρχουν ακομοι καποιοι πού@#&^%ς που συμβαλλουν σε αυτο
    ελεος δηλαδη
    SOPHIA-MX-4EVER
    01.07.2007, 20:08
    να πω ακομη οτι στο bbc τις ημερες του καυσωνα ειπαν οτι η Ελλαδα "ψηνεται" κ οτι δεν εχει καθολου οξυγονο...
    ποσο μαλλον τωρα!
    lianameladaki
    01.07.2007, 20:33
    η καταστροφη αυτη τη φορα δεν συγκρινεται με τιποτα προηγουμενο...μενω θρακομακεδονες και δυστυχως αυτη η περιοχη εχει απειληθει πολλες φορες απο πυρκαγια...πραγματικα εκεινο τ βραδυ δεν μπορουσα ν σταματησω να κλαιω...εβλεπα τη φωτια ν πλησιαζει και ειλικρινα δεν σκεφτηκα ουτε τα σπιτια που μπορει να καιγονταν ουτε τιποτα τετοιο..εβλεπα την φωτια να καιει την μεγαλη πλαγια και δεν μπορουσα ν σταματησω...ευτυχως τουλαχιστον το μπροστινο μερος του βουνου δν επαθε μεγαλη ζημια...αλλα τι τα θες?το 60% του δρυμου εγινε σταχτη..ντροπη.
    YrIazz
    02.07.2007, 10:27
    Παράθεση:

    Το μέλος AlmaNegra στις 01-07-2007 στις 04:33 έγραψε...

    παραθέτω τον "καιρό" της κυριακάτικης... ελπίζω να προβληματίσει αν όχι όλους μας, πολλούς:


    Ο ΚΑΙΡΟΣ

    Τα 'χω πάρει. Χοντρά. Δεν είναι η πρώτη φορά, και η πατρίδα είμαι σίγουρος ότι θα μου δώσει κι άλλες, πολλές, φορές την ευκαιρία. Σιγουρότατος! Οοοοοχι. Οταν μιλάω για πατρίδα, δεν μιλάω για το κράτος. Για μας μιλάω. Το βρίζω το κράτος τα τελευταία 33 χρόνια, που μου έχει δώσει την ευκαιρία η δημοσιογραφική πένα. Τώρα τελευταία το 'κοψα. Γιατί αποφάσισα, ότι το κράτος είμαστε 'μεις.

    Εμείς οι μεμψίμοιροι και γκρινιάρηδες και απαιτητικοί όλο το 24ωρο. Εμείς οι αγωνιστές του καναπέ, οι εθελοντές του φραπέ, οι οικολόγοι του σκουπιδαριού, οι σοσιαλιστές της πάρτης, οι αδιάφθοροι του λαδώματος, οι κήνσορες του διπλανού και νάρκισσοι του καθρέπτη. Εμείς.

    Μια κοινωνία υποκριτών, που σκίζει τα ρούχα της, βρίζοντας το αόρατο και άυλο κράτος, που καίγεται ο πνεύμονας της Αθήνας, η Πάρνηθα, για πολλοστή φορά και 5.000.000 τηγανισμένοι ευαίσθητοι παρακολουθούν τις φλόγες από την τηλεόραση, χωρίς ούτε 10.000, ούτε 1.000, ούτε 100, έστω, να τρέξουν εθελοντές να βοηθήσουν. Οχι τώρα. Εδώ και χρόνια! Οχι μόνο για την Πάρνηθα. Παντού.

    Εχω σβήσει φωτιές σε πλαγιές, την ώρα που οι χωριανοί και οι πολίτες καθόντουσαν σταυροπόδι ένα και δύο και δέκα χιλιόμετρα μακριά στις καφετέριες και βρίζαν το κράτος αμέτοχοι. Αραχτοί. Βρίζαν το σαν τα μούτρα τους κράτος. Αυτό που αξίζουν.

    Ακαθάριστα σχεδόν πάντα, και μόνο από τύχη παστρικά, τα δίκτυα του ρεύματος, που διαπερνάνε όλη τη χώρα εναερίως, από κολόνα σε κολόνα, μέσα (!!) από όλα τα δάση, παρά τις φωνές, που επί χρόνια ουρλιάζουν για υπόγεια εγκατάσταση επιτέλους! «Κοστίζει πολλά» αποφαίνεται παγίως ο ανεγκέφαλος, που κρατάει την καρέκλα. Και πόσα κοστίζει ηλίθιε κάθε στρέμμα καμένου δάσους, κάθε κατάσβεση, κάθε black out, κάθε πνεύμονας που χάνεται, κάθε αναδάσωση; Πόσα κοστίζει στην υγεία, σε εργατοώρες, σε ζωντανά, σε ζημιές υποδομής, που πληρώνονται; Πόση πρόσθετη ζέστη και πόσο νερό; Κάθε φορά.

    Και κάθε φορά, με το ίδιο θράσος, ο ίδιος πάντα συνέλληνας, που δεν είναι το κράτος, είναι η νοοτροπία ενός λαού ολόκληρου, που τον ανέχεται, που τον εκλέγει, αλλιώς θα τον είχαν πάρει από καιρό με τις ντομάτες οι συμπολίτες του, αν δεν ήτανε όμοιοι, με το ίδιο θράσος λοιπόν βγαίνει να πει κι από πάνω, ότι όλοι οι πριν απ' αυτόν ήταν χειρότεροι. Και λοιπόν; Μήπως φταίμε που δεν τους κρεμάσαμε στην πλατεία Συντάγματος, μπας και έτσι συνετιστούν οι επόμενοι και κάνουν το μόνο πράγμα που πληρώνονται να κάνουν; Να δουλεύουν νύχτα-μέρα για να ωφελείται το σύνολο;

    Ποιο σύνολο! Αυτοί που δουλεύουν και αφήνουν ακαθάριστα τα δίκτυα του ρεύματος και τα δάση και που λουφάρουν δεν είναι συμπολίτες; Τι είναι, κατακτητές; Μπας και δεν τους νοιάζει, γιατί δεν θα καούν τα δικά τους χωριά; Μήπως δεν έχουν τις εγκύκλιους και τα φιρμάνια και τους κανονισμούς, και δεν ξέρουν αυτοματοποιημένα τι πρέπει ολοχρονίς να κάνουν;

    Είναι λίγοι; Να σου πω εγώ γιατί είναι λίγοι. Γιατί οι υπόλοιποι, που είναι οι πολλοί, βάζουν γλείψιμο να κλειστούν σ' ένα γραφείο, να πέφτει ο μισθός του λαού, να μην έχουν σκοτούρες πολλές, εκτός από μία. Πότε να 'ρθει το δώρο κι η σύνταξη.

    Και ας τρέξουν τα κορόιδα να ιδρώσουν για να έχουνε όλοι -και οι κηφήνες- ένα πνεύμονα ανάσας παραπάνω, ένα πάρκο στην πόλη παραπάνω, έναν πεζόδρομο, ένα σύλλογο, μια πηγή, μια παραλία, έναν κουβά για σκουπίδια.

    Και πετάνε με την ψυχή στο στόμα οι ίδιοι εκατό πιλόγοι, πέφτουνε μέσ' στη φωτιά οι ίδιοι 5.000 πυροσβέστες, τρέχουν να σώσουνε ζώα και ανθρώπους οι ίδιοι συμβασιούχοι, διακινδυνεύουν τη ζωή τους οι ίδιοι, ελάχιστοι σύλλογοι εθελοντών, λες κι όλοι αυτοί πληρώνονται όπως πρέπει και δουλεύουν σε συνθήκες όπως πρέπει και λες και δεν έχουν μανάδες κι αδέλφια και συζύγους και παιδιά να τους καρτεράνε με κομμένη τη χολή. Είτε σε σεισμό, είτε σε πυρκαγιά, είτε σε πλημμύρες.

    Αυτοί οι λίγοι είναι οι συμπατριώτες οι δικοί μου. Οι άλλοι, υποκριτές, συνένοχοι σ' όλες τις καταστροφές και τις κακοπαθιές της χώρας. Αμέτοχοι, άβολοι και καλοπερασάκηδες, ασχέτως τάξης, φύλου, πεποιθήσεων.

    Ξέρω, εξανίστανται, δεν με παρατάνε! Τους έμαθα καλά, τους ζω, απ' αυτούς υποφέρουμε κάθε μέρα. Αυτοί ποδοπατάνε κάθε δικαίωμα, κάθε κατάκτηση, κάθε αξιοπρέπεια είτε πίσω από τον πάγκο μιας υπηρεσίας, είτε πίσω από ένα γκισέ, είτε πίσω από το τιμόνι του ταξί, του λεωφορείου, του πωλητηρίου κάθε είδους, από εισιτήρια μέχρι ρούχα και φιστίκια. Με την αγένεια στο ύφος και στο στόμα. Τη βαρεμάρα για εξυπηρέτηση. Την άγνοια της έννοιας της προσφοράς. Η συντριπτική πλειοψηφία.

    Ενα «εγώ» υπερφίαλο, που φτιάχνει μια κοινωνία, μια χώρα «για πάρτη μας».

    Αντικοινωνική όσο δεν παίρνει. Απούσα, μπρος στην τηλεόραση, κάθε φορά που οι λίγοι βγάζουν το φίδι από την τρύπα για της αστυνομίας τη βία, για τα καρκινογόνα τρόφιμα που τρώμε, για το νέφος και τη βρόμα μεσ' τη θάλασσα, τους τρομονόμους, που μας δένουν -αυτούς όχι, ήτανε πάντα φιλήσυχοι πολίτες, νομοταγείς, τα 'χαν καλά με όλους, ησυχία, τάξις και ασφάλεια- ακόμα και για τους λίγους χώρους πρασίνου, που απειλούνται διαρκώς μέσα στις πόλεις.

    Μια κοινωνία απούσα απ' όλα όσα την αφορούν. Μονάχα οι λίγοι, οι γραφικοί, σεσημασμένοι βγάζουν το φίδι από την τρύπα. Λαός, απών.

    Είναι παρών, όμως, σε κάθε λάδωμα, σε κάθε φάκελο, σε κάθε γλείψιμο για μια θεσούλα, σε κάθε σπρώξιμο να μπει μπροστά, στη θέση του άλλου, σε κάθε αυθαίρετο, σε κάθε κλέψιμο λογαριασμού, σε κάθε ακρίβεια, που ληστεύει τον διπλανό του. Φταίει η κυβέρνηση!

    Λαός απών από τη διαχείριση της χώρας του. Την έχει νοικιάσει για 4 χρόνια σε κάποια παρέα και την αφήνει να κυβερνά έτσι ανεξέλεγκτα.

    Αμα δεν του αρέσει η παρέα, βάζει μια άλλη, στην καθορισμένη πάντα ημέρα. Μετά, πάει για φραπέ σε ωραία θέση με air condition. Για να απολαύσει την κοκκινίλα του ουρανού από την Πάρνηθα, που καίγεται. Βρίζοντας ή τη ΔΕΗ ή την κυβέρνηση. Από το '74, που απόχησε αντιστασιακή φωνή. Πριν, έφταιγε η χούντα, δεν μίλαγε.

    Αν δεις τα χόρτα στο κτήμα του στο χωριό και τους πυλώνες της ΔΕΗ λίγο πιο πέρα, θα καταλάβεις.

    Και αν ακούσεις το air condition της κάμαράς του, που είναι κλειστή, αμπαρωμένη όλη τη νύχτα, που έξω έχει δροσιό αεράκι, θα καταλάβεις.

    Κι αν δεις τα δάση και τις πλαγιές και τα ποτάμια, τις παραλίες και τους δρόμους μεσ' στο σκουπίδι, θα καταλάβεις.

    Κάθε πατρίδα είν' ο καθρέπτης του λαού της. Ενός λαού, που κούκλα την πήρε απ' όλους τους προηγούμενους και πανούκλα την παραδίνει στα παιδιά του. Τέτοια αγάπη της έχει κι αυτής και των παιδιών του.

    ΥΓ Τι να πεις σε έναν κόσμο, που χάνει 1.000.000 δέντρα και σου απαντάει «ευτυχώς δεν κάηκε κανένα σπίτι»;

    Τι να πεις σ' ένα ζώο, που πιστεύει ακράδαντα ότι η δική του ζωή έχει μεγαλύτερη αξία από τις άλλες ζωές γύρω του;

    Τι να πεις σ' ένα σύνολο, που δημιουργεί με κάθε τρόπο τη σημερινή του ευκολία, ξέροντας ότι θα γίνει το αυριανό του πρόβλημα;

    Τι να πεις σε ένα ζώον, που είναι τόσο ζώον ώστε δεν ξέρει ότι είναι ζώον.


    Γ. Παπαδόπουλος Τετράδης tetradis@enet.gr.


    ΚΥΡΙΑΚΑΤΙΚΗ - 01/07/2007






    Δεν εχω κατι να πω... ενα απλο λυπαμαι... λυπαμαι που αυτος ο ανθρωπος εχει δικιο, λυπαμαι που ο φιλος asimov εχει δικιο... ναι ειμαστε λαος με μνημη χρυσοψαρου και τολμη λαγου, λυπαμαι που θα χτηστουν βιλες και κανεις δεν θα διαμαρτυρηθει, λυπαμαι που δεν μας νοιαζει, που φοβομαστε να μιλησουμε, που θα το ξεχασουμε μολις στριψουμε στη γωνια...