ελληνική μουσική
    1073 online   ·  210.851 μέλη

    Πυρκαγιές σε όλη τη χώρα

    vero
    02.07.2007, 13:07



    den xerw ti na pw poia



    XeniaRodo
    02.07.2007, 13:37
    Κυριακή 8 Ιουλίου και ώρα 7 το απόγευμα όλοι έξω από την Βουλή. Απαιτήστε την αναδάσωση όλων των καμένων εκτάσεων μακριά από πολιτικές σκοπιμότητες. Απαίτησε δράση τώρα. Μην μείνεις άπραγος αυτή την φορά. Προώθησε αυτό το μήνυμα σε όσους πιο πολλούς μπορείς και κατέβα στους δρόμους στην πιο μαζική συγκέντρωση για το περιβάλλον
    XeniaRodo
    02.07.2007, 14:28

    Zefuros
    02.07.2007, 18:38

    Μηπως καλύτερα να παρουμε και κανενα δεντράκι να παμε να το φυτεψουμε?
    GL
    02.07.2007, 20:43
    Διαβαζω εδω, διαβαζω εκει, mails μου ερχονται απο παντου για την συγκεντρωση την Κυριακη στις 8 Ιουλιου. Ολα καλα παιδια! Και εγω μαζι σας! Πειραζει ομως που με το φτωχο μου το μυαλο κανω καποιες σκεψεις???

    1) Γιατι εγω εχω την εντυπωση οτι σε 2 με 3 χρονια με την Παρνηθα θα ασχολειται μονο ο Τριανταφυλλοπουλος βγαζοντας στην φορα τους αυθερετους νεους οικοπεδοποιους του βουνου???

    2) Γιατι εγω εχω την εντυπωση οτι πανω στο Παρνηθοκούφαρο καθενας παιζει το δικο του παιχνιδι?? Και εξηγω:

    α) Η κυβερνηση συγκαλει συσκεψεις 6:30 το πρωι για να δειξει στο λαο οτι κανει σωστα τη δουλεια της και στο τελος δινει συγχαρητηρια σε αυτους που δηλωσαν οτι απετυχαν.......

    β) Η αξιωματικη αντιπολιτευση βρισκει την ευκαιρια να τα χωσει στην κυβερνηση ενοψη εκλογων, λες και στις φωτιες της Πεντελης και της Ροδου κυβερνουσαν εξωγηινοι απο τον Πλανητη Αρη....

    γ) Μεσα στην μοδα των ανακοινωσεων και τα μικροτερα κομματα....Τα χωνουμε σε ολους και καθαρισαμε...Δεν μπορει κατι θα αρπαξουμε παραπανω στις επομενες εκλογες και εμεις....

    δ) Γινονται λεει και στη Βουλη συζητησεις εκτος Ημερισιας διαταξης των Αρχηγων για την Παρνηθα....Εκει να δεις προεκλογικο σοου απο ΟΛΟΥΣ!!!

    ε) Παρακολουθουμε το ντερμπι μεταξυ Δασικης και Πυροσβεστικης υπηρεσιας. Ειναι η ωρα που τα μεγαλα μαχαιρια ακονιζονται....Ειναι η ωρα που στα παραθυρα μας βλεπουμε νεες φατσες-αστερες της τηλεοπτικης μας ειδησεωψυχαγωγιας...

    3) Παμε τωρα στους δημοσιογραφους!! Ε καλα....Τα λογια περιτευουν! Εκανα προχτες ανελεητο ζαπινγκ στα 5 μεγαλα καναλια, ΑΝΤ1, ΜΕGA, AΛΦΑ, ALTER, ΝΕΤ. Aφηνω το ΣΤΑΡ απ'οξω γιατι συνεχεια μιλουσε για τον σημερινο γαμο του Πετρελη( φανταζομαι ο Κινεζας που τρεχει γυμνος θα ασχοληθει εκτενεστερα με το θεμα του Σταρ που καιει την Ελλαδα πλεον...).
    Λοιπον, ολοι αυτοι οι τρομπες του γιαλιου πραγματικα εδωσαν ρεσιταλ ερμηνειας! Δουλεψαν καλα ωστε να ετοιμαστει το καινουργιο σποτακι της AGB που να τους δειχνει ολους πρωτους σε ακροαματικοτητα στα νουμερα της φωτιας....

    4) Εσεις αγαπητοι οργνωτες των συλλαλητηριων διαμαρτηριας ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΟΡΓΑΝΩΝΕΤΕ!! Μηπως ομως θα ειχε περισσια αξια να τα οργανωνατε ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΦΩΤΙΕΣ, ωστε να ειμαστε ολοι σε εγρηγορση εν'οψη καλοκαιριου??? Τωωωρααα???? Παει η Παρνηθα καηκε!!!

    5) Αληθεια....εχω μια απορια....Θα γινει αποπειρα αναδασωσης στην Παρνηθα, σωστα??

    α) Εχετε σκεφτει ποσα δεντρακια θα χρειαστουν για αυτο το σκοπο???
    β) Αληθεια, ποσο να κοστιζει αραγε καθε ενα μωρο Ελατο???
    γ) Μηπως θα εχουμε παλι κανα νεο σοου με σκανδαλακια και φαγοποτια σχετικα με τους δεντροεισαγωγεις???

    Παω μακρια ε??? Δεν πειραζει......Να παω τωρα καπου πιο κοντα??

    6) Ρε παιδια??? Το τοπικ δεν λεγεται πυρκαγιες σε ολη τη χωρα??? Σχεδον μονο Παρνηθα βλεπω...

    α) Ρε μαγκες??? ΕΔΩ ΚΑΗΚΑΝΕ ΔΥΟ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΣΤΗΝ ΦΩΤΙΑ ΤΗΣ ΛΑΡΙΣΑΣ!! ΔΥΟ ΨΥΧΕΣ ΕΦΥΓΑΝ εξ'αιτιας της φωτιας και εμεις κλαιμε πανω στο κουφαρι της Παρνηθας...Ρεεεεεεεεε! Ουτε τα ονοματα αυτων που πεθαναν εμαθα!! Και εχω μαθει το ονομα του καθε αρχιμαλακα της Δασικης, της Π.Υ, της ΔΕΗ, etc, etc...

    β) Ρε συγκεντρωσιαρχες?? Στα συλλαλητηρια σας θα υπαρχει κανενα πανο για αυτες τις δυο ψυχες που χαθηκαν??? Καποιο συνθημα για αυτους μηπως θα ακουστει?? Η μηπως θα εχουμε τα γνωστα???

    γ) Συγνωμμη φιλαρακια μου, αλλα εγω πανω απο καθε ελατο, απο καθε πευκο, απο καθε ελαφι, απο καθε χελωνα, απο καθε βατραχι, απο καθε τρυποκαρυδο βαζω τον ΙΔΙΟ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ! Θα μου πειτε τωρα, πως θα ζησει ο ανθρωπος χωρις το βιολογικο συστημα ενος δασους! Και εγω θα σας πω οτι ΘΑ ΖΗΣΕΙ! Παντα επιβιωνε τοσα χρονια, μετα απο τοσες φωτιες...

    Το δεντρο αμα καει, ξαναγεννιεται, η φυση εχει τους δικους της κανονες και σε 10 χρονια ξαναφτιαχνει φρεσκα δεντρακια! Ο ανθρωπος απλα καιγεται....


    7) Κλεινοντας θα συνυπογραψω το ποστ του Ζεφυρου! Σορρυ αλλα δεν θα παω σε καμια συγκεντρωση! Θα προτιμησω να παω στο λουλουδαδικο της γειτονιας μου, θα αγορασω μερικα δεντρακια, θα παρω απο την αποθηκη μου εναν κασμα και ενα φτιαρι και θα παω να τα φυτεψω τα δεντρακια μου ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ στην Παρνηθα......

    Ετσι οπως εκανα και στο χωριο μου μετα την μεγαλη φωτια του 1994, σαν τετοιες μερες ηταν, κοντα του Αη Παντελεμονα!! Τωρα το δασος ειναι στη θεση του παλι! Τα οκτω πευκακια που φυτεψα, εχουν γινει ολοκληρα νταμαρια! Νιωθω περιφανος και τα καμαρωνω που τους ξαναδωκα την ευκαιρια να βλεπουν παλι το πελαγος!!

    Τοτε Ναι!!
    Οταν θα γυρισω απο την Παρνηθα με τα χωματα στα χερια, τοτε θα νιωθω οτι ειμαι σωστος πρωτα απεναντι σε μενα και τα πιστευω μου.......


    asxetos
    02.07.2007, 21:43
    Γιωργο Καλησπερα....
    Δε αμφισβητω τα λεγομενα σου σε σχεση με τις συγκεντρωσεις...τις οποιεςδηποτε. Οντως καταδεικνυουν....μια αντιθεση, στου "οτι τωρα που καηκε, τι νοημα εχει, πριν τι κανατε".
    Εχεις δικιο. Αλλα μια συγκεντρωση εχει το νοημα της αντιστασης σε καποια πραγματα, που μπορει να ηταν να γινουν(προληψη) και που μπορει να γινουν μετα απ αυτο το ....ολοκαυτωμα. Και περα απο αυτο να ξερεις οτι ειχαν γινει και πριν συγκεντρωσεις για το θεμα της Παρνηθας απο καποιους. Σου παραθετω την ανακοινωση της αυριανης συγκεντρωσης.

    ΔΙΑΔΗΛΩΣΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ

    ΤΡΙΤΗ 3 ΙΟΥΛΙΟΥ 2007, ΩΡΑ 7 μμ, ΠΡΟΠΥΛΑΙΑ

    ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ

    ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

    1 Ιουλίου 2007

    ΠΑΡΝΗΘΑ: ΜΗ ΑΝΤΙΣΤΡΕΨΙΜΗ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΣΤΟΝ ΒΑΣΙΚΟ ΠΝΕΥΜΟΝΑ ΤΟΥ ΛΕΚΑΝΟΠΕΔΙΟΥ

    ΔΙΑΔΗΛΩΣΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ

    ΤΡΙΤΗ 3 ΙΟΥΛΙΟΥ 2007, ΩΡΑ 7 μμ, ΠΡΟΠΥΛΑΙΑ


    Η ανάλγητη κυβέρνηση της ΝΔ είναι ο ηθικός αυτουργός της καταστροφής, αν όχι και ο εμπρηστής του Εθνικού Δρυμού της Πάρνηθας. Στα 3,5 χρόνια της θητείας της προετοίμασε τις πυρκαγιές στο θεσμικό και ιδεολογικό έδαφος που έστρωσε το ΠΑΣΟΚ


    *

    διατηρώντας τον νόμο 3208/2003
    *

    επιχειρώντας να αναθεωρήσει το άρθρο 24 του Συντάγματος
    *

    επιχειρώντας να νομιμοποιήσει τα αυθαίρετα στα δάση με την πρόσφατη τροπολογία που έπειτα από κατακραυγή την απέσυρε
    *

    παραπέμποντας τους δασικούς χάρτες στις καλένδες
    *

    δίδοντας δικαίωμα δόμησης σε συνεταιρισμούς, καζίνο και Εκκλησία
    *

    αγνοώντας τη μελέτη προστασίας της Πάρνηθας του Οργανισμού Αθήνας (2003)
    *

    αποσυντονίζοντας, αποψιλώνοντας από ανθρώπινο δυναμικό και διαλύοντας τις αρμόδιες υπηρεσίες


    Το Λεκανοπέδιο Αττικής είναι σήμερα μια πόλη βαριά τραυματισμένη οικολογικά και ανοχύρωτη στη ρύπανση, τους καύσωνες και τις πλημμύρες.


    Ζητάμε τώρα:

    *

    Θεσμική θωράκιση της προστασίας των δασών, αναδάσωση, πυροπροστασία
    *

    Κανένα τετραγωνικό μέτρο μπετόν στους δασικούς, τους περιαστικούς και τους αστικούς δημόσιους ελεύθερους χώρους.


    Ας μην πιστεύουν ότι θα ξεχάσουμε! Όσοι σπέρνουν θάνατο θα θερίσουν θύελλες!



    ΥΓ Οσον αναφορα για τον "τροπο" δρασης σου ειμαι υπερ σου.
    Η ανθρωπινη ζωη σιγουρα ειναι το υπερτατο αγαθο, αλλα για αυτο θα σου πω....αν κανεις ενα γυρο στο διαδυκτιο θα δεις ποσες ζωες ......σε ελληνικο και παγκοσμιο επιπεδο χανονται αδικα. Απο εκει και περα ειναι θεμα προσωπικο του καθενος, και προσωπικης κοινωνικης ευαισθησιας του πως σκεφτεται, του πως πραττει, για ολες αυτες τις αδικοχαμενες ζωες.

    GL
    02.07.2007, 22:42
    Παράθεση:

    Το μέλος asxetos στις 02-07-2007 στις 21:43 έγραψε...


    ΔΙΑΔΗΛΩΣΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ

    ΤΡΙΤΗ 3 ΙΟΥΛΙΟΥ 2007, ΩΡΑ 7 μμ, ΠΡΟΠΥΛΑΙΑ

    ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ

    ..........................................

    ΥΓ: Οσον αναφορα για τον "τροπο" δρασης σου ειμαι υπερ σου.
    Η ανθρωπινη ζωη σιγουρα ειναι το υπερτατο αγαθο, αλλα για αυτο θα σου πω....αν κανεις ενα γυρο στο διαδυκτιο θα δεις ποσες ζωες ......σε ελληνικο και παγκοσμιο επιπεδο χανονται αδικα. Απο εκει και περα ειναι θεμα προσωπικο του καθενος, και προσωπικης κοινωνικης ευαισθησιας του πως σκεφτεται, του πως πραττει, για ολες αυτες τις αδικοχαμενες ζωες.




    Καλησπερα Δημητρη!

    Βασικα οπως καταλαβες δεν ειμαι εναντια σε καμια μορφη διαμαρτηριας πανω στο προβλημα αυτο.Ειμαι απο αυτους που ψηφιζουν συνειδητα λευκο.. Ομως ρε Δημητρη το ζημαρι δεν δενει σωστα στο μυαλο μου...
    Και θα στο εξηγησω....

    1) Γιατι αυτη η αυριανη συγκεντρωση και η αλλη στις 8 Ιουλιου να γινουν η μια στα Προπυλαια και η αλλη στη Βουλη?? Δεν θα ηταν καλυτερα να γινουν και οι δυο ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΠΑΡΝΗΘΑ?? Μεγαλυτερη αξια δεν θα ειχε?? Και πιο πολυ νοημα???

    2) Δεν θα εχει μεγαλυτερη αξια αν ολοι οσοι μαζευτουν στις συγκεντρωσεις αυτες παρουν μαζι τους κι απο κανα δυο δεντρακια για φυτεμα?? Ετσι ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΗΣ ΠΡΟΟΔΟΥ... Βαρεθηκα το κλαμα και την διαμαρτηρια με η χωρις ουσια...
    Αρχιζω να φοβαμαι οτι ολα αυτα εγιναν μια συνηθεια για τον απλο κοσμο...

    3) Ναι Δημητρη, χωρις ουσια ειναι για μενα ολα αυτα! Η ουσια ειναι πανω στο βουνο, περιμενει εκει τον καθενα μας, χωρις συρματοπλεγματα και καγκελα για να δωσουμε την απαντηση μας.... Το δασος δεν πεθανε, υπαρχει στο υπεδαφος της Παρνηθας!!

    4) Σε αυτην την καθαρη ιδιωτικη πρωτοβουλια του καθενος μας πιστευω ακραδαντα! Εχω χορτασει απο λογια των κυβερνουντων και απο διαδηλωσεις διαμαρτυριας...

    5) Ξες ποσο ευκολο πραμα ειναι να παει ο καθενας με δυο δεντρακια στα χερια και να τα βαλει στο χωμα???

    6) Οσο για τις αδικες ζωες που χαθηκαν οπως λες, θα σου πω οτι αυτες οι ζωες αφορουν ζωες που θυσιστηκαν στον βωμο μιας φωτιας....ΜΙΑΣ ΕΞΙΣΟΥ ΕΠΙΚΑΙΡΗΣ ΦΩΤΙΑΣ ΣΤΗΝ ΛΑΡΙΣΑ! Αυτοι οι δυο θανατοι ΔΕΝ ειναι Off Topic εδω μεσα!!!
    Αν αυτοι οι δυο συνανθρωποι μας χανονταν στην Παρνηθα, θα ηταν τωρα πρωτο θεμα στα καναλια οι κηδειες τους?? η οχι??? Φανταζεσαι τι θα γινοταν ολες αυτες τις μερες?

    7) Δημητρη δεν κατηγορω κανενα Κοινωνικο φορουμ, ουτε κανενα φορεα αντιστασης. Καθενας εχει τις ιδεες του και τον τροπο δρασης του. Ομως φιλε μου το ζητημα αυτο εχει απλη λυση! Η λυση αυτη ειναι στο ιδιο το δασος!

    8) Οι ριζες των δεντρων ειναι εκει κατω και καποια στιγμη θα βγουν παλι πανω! Μπορουμε να τις βοηθισουμε και εμεις...
    Γιατι εμεις σαν MusicHeaven δεν οργανωνουμε μια μικρη εκστρατεια αναδασωσης?? Δοξα το διαολο παντου εχει καμμενα, αλλα παντου εχουμε και εμεις μελη. Οσοι ειμαστε εδω ας παμε Παρνηθα, οσοι ειναι Κρητη ας πανε εκει στο Ρεθυμνο, οι Βοριοι ας πανε Λαρισα η Χαλκιδικη... Ε??? Τι λετε??

    Μια χαρα ιδεα δεν ειναι???


    Δεν μου αρεσει να διαμαρτυρομαι οταν εχω τις λυσεις στα ιδια μου τα χερια.....


    stal1a
    02.07.2007, 23:31
    Συμφωνώ μαζί σου.. Πιστεύω οτι όλοι μπορούμε να δώσουμε κάτι απο τον εαυτό μας για να αλλάξει προς το καλύτερο ο κόσμος μας..Κ ανάλογα με αυτό που είμαστε θα δώσουμε.. Αλλα φίλε μου δεν είμαστε μόνο εμείς εδώ.. δεν είναι μόνο η παρέα του Mysicheaven..Δεν έχουμε τα μέσα να κάνουμε κάτι το αξιόλογο που θα πιάσει τόπο γιατί πολύ απλά υπάρχουν άλλοι με περισσότερη εξουσία απο μας που θα κάνουν πάλι πράξη τα αποτρόπαια εγκλήματα τους..Κ απο όλα αυτά κάποιοι έχουν συμφέροντα.. Αυτή είναι μια άσχημη πλευρά της πραγματικότητας που δεν θέλουμε να αποδεχτούμε..Μακάρι να βγώ ψεύτρα αλλα ετσι έχουν τα πράγματα.. Ολα γίνονται για κάποιο σκοπό κ σίγουρα οσο ολα είναι διεφθαρμένα αυτός ο σκοπος δεν θα είναι για καλό..
    asxetos
    02.07.2007, 23:41
    Φιλε αγαπητε Γιωργο "GL" συμφωνω μαζι σου.
    Μην νομιζεις οτι εχω διαθεση αντιπαραθεσης, γιατι, για αυτη τη καταστροφη, και για τις ανθρωπινες ζωες, ας τις κανουν τις αντιπαραθεσεις οπως ξερουν πολλοι καλα, οι "βολεμενοι πολιτικοι" της κοινοβουλευτικης δικτατοριας που εχουμε.
    Εμεις ειμαστε απλοι θνητοι, και ανθρωποι, και το θεμα ειναι τοσο σοβαρο που δεν "χωραει" αντιπαραθεσεις.
    Απλα καποιοι κοινωνικοι αγωνες πρεπει να γινονται στο δρομο, για να μη νομιζουν "αυτοι", οτι δεν εχουμε συνειδηση, και να μην νομιζουν οτι ξεχναμε ευκολα.


    Οσο φιλε για την προταση σου, την βρισκω εξαιρετικη. Αν οργανωσουμε μια τετοια πρωτοβουλια, με οσα μελη θελουν και μπορουν να παμε να κανουμε "δημιουργια" ως καλλιτεχνες, και φιλοτεχνοι που ειμαστε εδω μεσα, εγω ψηφιζω "μεσα".
    Και επειδη πινω και τη βοτκουλα μου τετοια ωρα που ειναι, με μουσικη υποκρουση ...KOKO TAYLOR... πινω και μια γουλια στην υγεια σου.....

    ΥΓ. Προς τις φιλοζωικες εταιρειες και του κυνηγους. Κυριοι Κυνηγοι που βγηκατε το πρωι στα καναλια και καταγγειλατε οτι εχουν μεινει πολλα κοκκινα ελαφια αστεγα με την καταστροφη, και εχουν απομακρυνθει προς αναζητηση τροφης, μιας και ΚΑΝΕΝΑΣ, δεν σκεφτηκε το αυτονοητο, μην προσπαθειτε να μας το παιξετε προστατες του οικοσυστηματος.
    Οσο γαι τα καθηκια των φιλοζωικων εταιρειων, αλλοι προστατες των ζωων, που ξεσκιζονται στα σουβλακια, και στα αρνια, και στα κρεατα, και βγαινουν και αυτοι στα καναλια, και που δηλωνουν οτι μπορει να κανουν αν θελουν κατι οργανωμενο και πιο ευκολα απο τον καθεναν μας, μιας και τοσες μερες φαγωθηκαν, πως ξερουνε την περιοχη απ εξω και ανακατωτα, εχουν τις ιδιες ευθυνες με το κρατος. Και απο Παρνηθα...σκατα ξερουν.
    asxetos
    03.07.2007, 00:33
    Και μια ελπιδοφορα εικονα μετα την καταστροφη.









    επισυναπτόμενα: 31w.jpg 2w.jpg 3w.jpg 
    asimov_gr
    03.07.2007, 00:50
    Κυριακή 8 Ιουλίου και ώρα 7 το απόγευμα, όλοι έξω από την Βουλή

    Απαίτησε την αναδάσωση όλων των καμμένων εκτάσεων μακρυά από πολιτικές σκοπιμότητες.


    Απαίτησε δράση τώρα. Μην μείνεις άπραγος αυτή τη φορά.Προώθησε το μήνυμα σε όσο πιο πολλούς μπορείς και κατέβα στους δρόμουςστην πιο μαζική συγκέντρωση για το περιβάλλον.Για να μην ξανά δούμε αυτές τις εικόνες.








    επισυναπτόμενα: 800px-07.jpg fotia_parnitha1.jpg 
    YrIazz
    03.07.2007, 09:13
    Υπεροχα! Προσπαθησα να βρω μια οργανωμενη κινηση εθελοντισμου για την αναδασωση στην Παρνηθα και δεν βρηκα τιποτα... Τελικα μαλλον μονο να γκρινιαζουμε κ να επιρριπτουμε ευθυνες ξερουμε....

    Μεσα παιδια για την Παρνηθα και εγω...
    asxetos
    03.07.2007, 12:39
    Αυτοκριτικη.....τα λεει ολα σε 4 απαντησεις.


    Zefuros
    03.07.2007, 14:53
    Φιλε GL, πολύ καλά τα εγραψες και εγώ μαζί σου!

    Αυτές οι συγκεντρώσεις, πολύ φοβαμαι πως το μονο νόημα που θα αποκτήσουν ειναι πολιτικό... ευκαιρία για αντιπολιτευση...

    Και το ειπες πααααααααααααρα πολυ καλά.....

    Καλύτερα να μαζευόμασταν πανω στην παρνηθα! Και οταν ερθει η ωρα που θα βρούνε τον τρόπο αναδάσωσης (σε τετοιες περιπτώσεις εχει σημασία η επιλογή των φυτικών ειδών κτλ τκλ) τότε να δούμε εαν θα υπάρξουν εθελοντικές ομάδες χιλιάδων ατομων για να βοηθήσουν!

    Το κόστος των δεδρυλλίων δεν ειναι τεραστιο... μην νομίζεις... και οσο για τους δημοσιογραφους που κοβονται, ενας τηλεοπτικος ερανος 2 ωρών αρκεί!

    Το θεμα ειναι να εχουμε την βουληση και την ορεξη να κανουμε κατι για να βοηθησουμε!

    Σε μια αναδασωση, το τεραστιο κοστος ειναι η εργασία που απαιτειται. Εκει θα πρεπει να βρεθουμε ολοι μας!

    Δεν υπάρχει περιπτωση να κατεβαινα σε μια τετοια διαδηλωση που θα εχει ως σκοπο άλλα πραγματα απο την προστασία του περιβάλλοντος... θα προτιμούσα είτε να δηλώσω εθελοντική εργασία στο Δασαρχειο Παρνηθας (που θα ειναι υπευθυνο για την αναδάσωση) είτε να πάω να αραξω σε ενα παρατηρητηριο στον Υμηττό για να τον προσεξουμε και αυτόν λιγάκι ( τοσες φορές τον εχουν κάψει!).

    Φιλε Asxete

    Δυο ερωτησούλες εαν ξερεις να μου απαντησεις:

    1. Τι το κακό εχει ο δασικος νομος 3208?
    2, Για πιο λογο δεν εχουν αναρτηθεί οι δασικοί χάρτες?
    ominous
    03.07.2007, 15:15
    το "παιρνω φτυαρι και παω" ακουγεται ιδανικο αλλα δεν ειναι και οτι καλυτερο.
    απ οτι διαβασα στο net δεν ειναι και τοσο απλο.
    δεν ξερω.ριξτε και μια ματια εδω
    link
    GL
    04.07.2007, 03:56
    Παράθεση:

    Το μέλος ominous στις 03-07-2007 στις 15:15 έγραψε...

    το "παιρνω φτυαρι και παω" ακουγεται ιδανικο αλλα δεν ειναι και οτι καλυτερο.
    απ οτι διαβασα στο net δεν ειναι και τοσο απλο.
    δεν ξερω.ριξτε και μια ματια εδω
    link


    Φιλε ominous καλα τα λεει το λινκακι που παρεθεσες!

    Εμεις ομως στο χωριο μου το 1994:
    1) μαζευτηκαμε,
    2) ρωτησαμε ειδικους,
    3) μαθαμε,
    4) παραγγειλαμε τις ποικιλιες δεντρων που μας συνεστισαν
    5) πηραμε φτυαρια και βουρ στο βουνο!

    Τα βηματα 1 εως 4 εγιναν σε ενα πρωινο! Ολα ειχαν τελειωσει τσακ μπαμ!!

    Το βημα 5 ξεκινησε μολις το δασαρχειο μας εδωσε το Οκ την περιοδο που εκρινε οτι επρεπε να πεσει φτυαρι στο χωμα....

    Τοσο απλο εινα το θεμα...Τι το κουραζουμε????

    @ Ζεφυρε μου αφου συμφωνουμε, αλληλομπυρονομαστε.

    Απλα με τις ερωτησεις που θετεις στον Δημητρη το πας το στορυ πολυυυυυυυυυυυυ μακριαααααααααα!!! Και καλα κανεις....


    asxetos
    04.07.2007, 05:34
    Για τον αντιδασικό νόμο 3208/2003

    Ο νόμος αυτός αφήνει «παραθυράκια» για καταπατήσεις και περαιτέρω υποβάθμιση. Και αυτό γιατί επιτρέπει τον αποχαρακτηρισμό εκατομμυρίων στρεμμά-των δασικών εκτάσεων.

    Το 2001 με τη συνταγματική αναθεώρηση του άρθρου 24 που προώθησε το ΠΑΣΟΚ άλλαξε ο ορισμός του δάσους και των δασικών εκτάσεων. Δόθηκε το δικαίωμα να νομιμοποιηθούν όλοι οι οικισμοί και οι εκτός σχεδίου παράνομες οικοδομήσεις, παρέχεται το δικαίωμα στους οικοδομικούς συνεταιρισμούς να χτίσουν ή να νομιμοποιήσουν όσα έχουν χτίσει μέσα σε δάση ή δασικές εκτάσεις.

    Με το Νόμο 3208/2003 (που ψήφισε το ΠΑΣΟΚ και εφαρμόζει η ΝΔ) και ο οποίος συντάχτηκε κατ' επιταγήν της συνταγματικής αυτής αναθεώρησης του άρθρου 24, οδηγούνται, όπως υπολογίζουν οι δασολόγοι, σε αποχαρακτηρισμό εκατομμύρια στρέμματα δασών και δασικών εκτάσεων.

    Με τη νέα αναθεώρηση του άρθρου 24, σε συνδυασμό με το άρθρο 117, του Συντάγματος, που ψήφισε η κυβέρνηση της ΝΔ, γενικεύεται και διευκολύνεται ο αποχαρακτηρισμός δασών και δασικών εκτάσεων.

    Επίσης, δημιουργείται και η δέσμευση για το χαρακτήρα των κληροτεμαχίων, κοινόχρηστων-διαθέσιμων και εξαιρεθεισών εκτάσεων. Για τις εκτάσεις αυτές ισχύει ο χαρακτηρισμός που δόθηκε από τις επιτροπές απαλλοτριώσεων και τις επιτροπές οριστικών διανομών οι οποίες λειτουργούσαν στις τότε κοινωνικοοικονομικές συνθήκες οπότε τα δεδομένα ήσαν διαφορετικά. Εξαίρεση αποτελούν οι εκτάσεις που κατά την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου καλύπτονται από τα είδη της παρ.1 άρθρου 15 ν. 1734/87 και αυτά είναι τα είδη δρυς, πεύκη, οξιά, ελάτη, πλάτανος, σκλήθρο και καστανιά. Σε όλες αυτές τις περιπτώσεις δεν έχουν εφαρμογή οι διατάξεις της δασικής νομοθεσίας. Δηλαδή, τα αείφυλλα πλατύφυλλα, που κατέχουν τεράστιες εκτάσεις στην ελληνική επιφάνεια, είναι εκτός προστασίας.
    Είναι φανερό ότι με το νέο νόμο όπως και με τους προηγούμενους (Ν 998/79) το Δημόσιο θέλει να φύγει από τις υποχρεώσεις που προκύπτουν από το άρθρο 24 του Συντάγματος και το οποίο όπως χαρακτηριστικά αναφέρει "η προστασία του φυσικού και πολιτιστικού περιβάλλοντος αποτελεί υποχρέωση του κράτους και δικαίωμα του κάθε ενός" και προβλέπει ιδιαίτερα κατασταλτικά ή προληπτικά μέτρα στο πλαίσιο της αρχής της αειφορίας: απαγορεύει την αλλαγή χρήσης του εκτός αν επιβάλλει το "δημόσιο συμφέρον". Εδώ, βέβαια, άφησε τεράστιο παράθυρο στην εκάστοτε πολιτική ηγεσία για να παίξει τα διάφορα - πολιτικά ή οικονομικά - παιγνίδια της.
    Όλες οι παραπάνω ρυθμίσεις είναι στη λογική να εισέλθουν και αυτές οι περιοχές, οι οποίες σημειωτέων αποτελούν κατά κανόνα φιλέτα, σε άλλου είδους διαχείριση δηλαδή οικοπεδοποίηση. Στις εκτάσεις που προσδιορίζονται με το Ν. 3208/2003, και που αποδέχτηκε πλήρως η ΝΔ, περιλαμβάνονται σχεδόν όλες οι παραλίες και τεράστιος αριθμός εκτάσεων στο εσωτερικό της νότιας Ελλάδας, αλλά και γύρω από τις μεγάλες πόλεις και οικισμούς.
    Από την Ε. Ε. και το μεγάλο εγχώριο και ξένο κεφάλαιο, έχουν καθοριστεί για τον Ελλαδικό χώρο ποιοι οικονομικοί τομείς πρέπει να αναπτυχθούν. Ο τουρισμός φαίνεται ότι αποτελεί πρώτη προτεραιότητα. Η πλήρης τσιμεντοποίηση πληθώρα δασικών εκτάσεων έχει πλέον συντελεσθεί με διάφορους τρόπους όλα τα προηγούμενα χρόνια με το κλείσιμο του ματιού από μέρους του κράτους αλλά και με τη συμμετοχή συγκεκριμένων κοινωνικών στρωμάτων που νέμονταν και νέμονται πάντα αυτές τις περιοχές.
    Η ανάπτυξη την οποία, όμως, προωθούν - η μετατροπή του ελλαδικού χώρου σε ένα απέραντο οικόπεδο - βρίσκει συνεχώς μπροστά της ανυπέρβλητα εμπόδια. Δεν μπορούν να προχωρήσουν εύκολα τα έργα υποδομής που απαιτούνται όπως δρόμοι, χώροι υγειονομικής ταφής απορριμμάτων, πάρκα, σχολεία κ.λπ. Οι αντιδράσεις είναι συχνά μεγάλες ενώ οι αποζημιώσεις που χρειάζονται δεν υπάρχουν και αυτός είναι ένας επί πλέον λόγος που τα έργα δεν προχωρούν. Δεν είναι, βέβαια, τυχαία και η ανυπαρξία χωροταξικού σχεδίου.
    Να επισημάνουμε ότι πέραν των διεθνών υποχρεώσεων που αφορούν την μείωση των εκπομπών του διοξειδίου του άνθρακος, το ελληνικό κράτος δεν παίρνει κανένα μέτρο προς την κατεύθυνση της μερικής έστω δέσμευσης του. Με τους νόμους που ανά τακτά χρονικά διαστήματα συντάσσει αποδεσμεύει (οικοπεδοποιεί) τεράστιες δασικές εκτάσεις, όπως με το Ν 998/79 που αποδεσμεύτηκαν 10.000.000 στρέμματα οι περισσότερες των οποίων είναι στην Θεσσαλία. Κανείς δεν γνωρίζει σήμερα ποιος νέμεται αυτές τις εκτάσεις. Με το Ν 3208/2003 επιχειρείται τώρα να φύγουν από τον έλεγχο του Δημοσίου άλλα 35.000.000 προς εξυπηρετήσει συγκεκριμένων οικονομικών στρωμάτων. Αλλά το κράτος ούτε και τα προσχήματα δεν κρατάει. Τα στρέμματα που αναδασώνονται έχουν κατέβει στα 10.000 ετησίως, κάτι που δείχνει εκτός των άλλων ότι αδιαφορεί για το μέλλον του τόπου και την υγεία των κατοίκων.

    Δήλωση του κ.Σουφλιά αφού υπέγραψε και την αναθεώρηση του άρθρου 24 του συντάγματος που αναφέρουμε πιο πάνω. «Εξήγησα ότι η οριοθέτηση δασών και δασικών εκτάσεων, αυτό που κάνουμε, δεν είναι σύνταξη δασικών χαρτών. Είναι ένα υπόβαθρο, μια πρόδρομη εργασία, η οποία θα βοηθήσει στη σύνταξη των δασικών χαρτών». ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙΣ

    Και όλα αυτά γιατί;
    Στο έλεος του... χάους έχει παραδοθεί ο δασικός πλούτος της χώρας από τον Δεκέμβριο του 2003, οπότε τέθηκε εν ισχύι - παρά τις αντιδράσεις επιστημόνων, νομικών και περιβαλλοντικών οργανώσεων - ο νέος δασικός νόμος. H έγγραφη εντολή της πολιτικής ηγεσίας του υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης προς τις υπηρεσίες της είναι η εφαρμογή του νόμου, τον οποίο η Νέα Δημοκρατία απέρριπτε ως αντιπολίτευση. Τότε την απέρριπτε. Τώρα.......


    [/b]ΑΠΟ ΤΟ ΒΗΜΑ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ 26/9/2004
    Μόλις πριν από λίγες ημέρες, ο πρώην υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης κ. Σ. Τσιτουρίδης ξεκαθάρισε ότι δεν πρόκειται να γίνει αλλαγή του δασικού νόμου, ότι εφαρμόζεται και καταγράφονται τα όποια προβλήματα προκύπτουν. Νωρίτερα, στις 27 Μαΐου 2004, ο νυν υπουργός κ. Ευ. Μπασιάκος είχε στείλει ως αρμόδιος υφυπουργός έγγραφο προς τις περιφερειακές δασικές υπηρεσίες με εντολή «να διεκπεραιώνουν τα αιτήματα των πολιτών για την εφαρμογή της δασικής νομοθεσίας άμεσα, εντός των προθεσμιών που προβλέπονται και στα πλαίσια των υπαρχουσών διατάξεων». Μάλιστα, η εντολή εδόθη, όπως διευκρίνιζε στην ίδια εγκύκλιο, «επειδή καθημερινά πολλοί πολίτες παραπονούνται ότι ορισμένες περιφερειακές δασικές υπηρεσίες καθυστερούν αδικαιολόγητα».

    Ωστόσο με δεδομένη τη μεταστροφή στην αντιμετώπιση του νόμου - για το αντιπολιτευτικό θεαθήναι ήταν, ως φαίνεται, οι κορώνες αντίθεσης προς τον νόμο τότε που ψηφιζόταν - το υπουργείο καλλιέργησε την αδράνεια... H εγκύκλιος, που ως είθισται εκδίδεται με διευκρινίσεις και ερμηνευτικές διατυπώσεις, ουδέποτε έφθασε στις διευθύνσεις δασών και στα δασαρχεία, με αποτέλεσμα οι δασικοί να εφαρμόζουν τον νόμο κατά το δοκούν. «Είναι τραγελαφικό», όπως μας έλεγε υπάλληλος του υπουργείου, «στον ίδιο νομό, διαφορετικά δασαρχεία να κρίνουν πράξεις χαρακτηρισμού με διαφορετικά κριτήρια». Μάλιστα, δύο σχέδια εγκυκλίου τα οποία είναι έτοιμα έχουν μείνει εδώ και καιρό σε... νιρβάνα στο συρτάρι του γραφείου του υφυπουργού.

    Ετσι, τα ερωτήματα πέφτουν «βροχή» από τις δασικές υπηρεσίες στην κεντρική υπηρεσία του υπουργείου για διευκρινίσεις σε σημεία του νόμου 3208/2003, όπως:

    * η έννοια του δάσους και της δασικής έκτασης κατά το άρθρο 1 περί ορισμού τους, τα 3 στρέμματα για τον χαρακτηρισμό μιας έκτασης δασικής σε συνδυασμό με την αλληλεξάρτηση και αλληλεπίδραση του φυσικού τοπίου ως ενιαίου συνόλου,

    * το άρθρο 12 για τους δασωθέντες αγρούς - ποιο είναι το αρμόδιο όργανο για την πιστοποίηση ότι ανήκει στην περίπτωση του άρθρου 12 η συγκεκριμένη έκταση, ποιες είναι οι διαδικασίες, ποιοι θεωρούνται τίτλοι πριν από το 1946, και

    * το άρθρο 17 περί παραχωρητηρίων.

    Είναι χαρακτηριστικό ότι σε ορισμένα ερωτήματα οι υπηρεσίες του υπουργείου μη μπορώντας να δώσουν σαφείς απαντήσεις έσπευδαν να ζητήσουν τη συνδρομή του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους, αλλά τα έγγραφα - ερωτήματα δεν είχαν φθάσει εκεί, γιατί «κολλούσαν» στη διαδρομή της επόμενης τελικής υπογραφής... Προφανώς επειδή δεν είχε ληφθεί πολιτική απόφαση για την εφαρμογή, η κατάργησή του δεν προωθούνταν.

    Πάντως υπήρξε πρόταση σε υπηρεσιακό επίπεδο στο υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης για κατάργηση του άρθρου 1 με επαναφορά όσων ίσχυαν πριν. Την άποψη αυτή εξέφρασε, επίσης, πρόσφατα και η Πανελλήνια Ενωση Δασολόγων Δημοσίων Υπαλλήλων (ΠΕΔΔΥ). «Δεν θα μπορούσε να γίνει κάτι αντίστοιχο με την τακτική του κ. Γ. Σουφλιά, υπουργού ΠΕΧΩΔΕ, σχετικά με άρθρα του νόμου για τα αυθαίρετα, η εφαρμογή των οποίων ανεστάλη;» αναρωτιούνται πολλοί στο υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης.
    ΔΑΣΙΚΟΙ ΧΑΡΤΕΣ
    H κρισιμότητα της απόφασης του ΣτΕ

    Οι προσφυγές στο ΣτΕ με στόχο τον παροπλισμό και εν τέλει την ακύρωση των νέων κριτηρίων για τον ορισμό του δάσους και της δασικής έκτασης δεν είναι άνευ σημασίας. Είναι ενδεικτικό ότι πρόσφατα διαγράφηκε από το πινάκιο του E' Τμήματος του Συμβουλίου της Επικρατείας η αίτηση ακυρώσεως που είχε καταθέσει η ΠΕΔΔΥ κατά απόφασης του πρώην υφυπουργού κ. Φ. Χατζημιχάλη, η οποία ζητούσε την εφαρμογή διατάξεων του πρόσφατου δασικού νόμου. «Λόγω μείζονος σπουδαιότητος», όπως ανέφερε ο πρόεδρος του ΣτΕ κ. Χρ. Γεραρής σε έγγραφο απόφασής του (1614/2004) που επιδόθηκε στην ΠΕΔΔΥ στις 13.9.2004, η υπόθεση θα συζητηθεί - αντί στο E' Τμήμα - στην Ολομέλεια του ΣτΕ στις 4 Φεβρουαρίου του 2005.

    Τι όριζε όμως η διοικητική πράξη κατά της οποίας είχε προσφύγει στο ΣτΕ η ΠΕΔΔΥ με αίτηση αναστολής εκτέλεσης (ασφαλιστικά μέτρα) και ακύρωσης - αντίστοιχη προσφυγή είχε γίνει και από το Γεωτεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος (ΓΕΩΤΕΕ); Οτι οι αρμόδιες δασικές αρχές πρέπει να επανελέγξουν άμεσα τους ως τώρα καταρτισθέντες δασικούς χάρτες και να τους προσαρμόσουν αναδρομικά στις νέες διατάξεις του πρόσφατου δασικού νόμου.

    Το σκεπτικό με το οποίο ζητείται η ακύρωση αναφέρει ότι η υπουργική απόφαση στο πλαίσιο του νόμου 3208/2003 είναι αντίθετη προς τις διατάξεις του Συντάγματος, καθώς αφήνει εκτός δασοπροστασίας δάση και δασικές εκτάσεις επί βλάβη του δημοσίου συμφέροντος. Και αυτό γιατί με βάση τον δασικό νόμο, θα πρέπει να απαλειφθούν από τους δασικούς χάρτες οι εκτάσεις οι οποίες έχουν δασοκάλυψη κάτω του 25% (συγκόμωση) - ως τώρα ίσχυε 15% και κάτω -, εκείνες που καλύπτονται από δασικά είδη αλλά έχουν εμβαδόν μικρότερο των 3 στρεμμάτων κ.ά.

    H κρισιμότητα της απόφασης του ΣτΕ για την υπόθεση είναι προφανής, αφού αν το ΣτΕ κρίνει ότι δεν πρέπει να διορθωθούν οι δασικοί χάρτες, τότε θα σημαίνει ότι δεν αποδέχεται τη λογική του άρθρου 1 του δασικού νόμου περί ορισμού δασών και δασικών εκτάσεων. Και επομένως ο νόμος καθίσταται ανίσχυρος. Ο «δασο-νόμος», όπως εξαρχής είχαν επισημάνει νομικοί και ειδικοί της δασικής επιστήμης, είχε προδιαγεγραμμένη την πορεία αμφισβήτησης της συνταγματικότητάς του, λόγω της διεύρυνσης (λάστιχο, το είπαν αλλιώς) του ορισμού της έννοιας του δάσους με... εκπτώσεις σε βάρος του δασικού πλούτου (μείωση δασικού χώρου), με ό,τι συνεπάγεται αυτό.
    Ας αποφασίσει η κυβέρνηση
    ΝΙΚΟΣ ΧΛΥΚΑΣ Δασολόγος - Περιβαλλοντολόγος και πρόεδρος του Πανελλαδικού Συνδέσμου Μελετητών Γεωτεχνικών

    «Ο νέος νόμος που αφορά την προστασία των δασών και των δασικών εκτάσεων της χώρας μετράει ήδη 8 μήνες από την ψήφισή του (την άποψή μας την έχουμε εκφράσει πολλές φορές). Αυτό που διαπιστώνουμε σήμερα είναι η ελλιπής εφαρμογή του από τις δασικές υπηρεσίες. Είναι απαραίτητο να ληφθούν κάποιες πολιτικές αποφάσεις για να μπορέσει να λειτουργήσει η διοίκηση (Δασική Υπηρεσία). Αν η κυβέρνηση θεωρεί ότι ο νόμος είναι σωστός, πρέπει άμεσα να προβεί στην έκδοση της ερμηνευτικής εγκυκλίου και να απαντήσει στα ερωτήματα των υπηρεσιών ώστε να μπορέσει να λειτουργήσει η Δασική Υπηρεσία με τους ίδιους κανόνες πανελλαδικά. Αν η κυβέρνηση θεωρεί ότι ο νόμος είναι αντισυνταγματικός και δασοκτόνος, πρέπει να σταματήσει την εφαρμογή του και να λάβει τις αποφάσεις της.

    Σε καμία περίπτωση πάντως δεν μπορεί να συνεχίζεται αυτή η κατάσταση και να έχουμε αποσπασματικές αντιμετωπίσεις, σύμφωνα με την ερμηνεία του νόμου που δίδει ο εκάστοτε δασάρχης, διότι θα φθάσουμε σε ένα σημείο όπου θα έχουμε πράξεις της διοίκησης τριών ταχυτήτων. Π.χ.:

    * Πράξη χαρακτηρισμού πριν από την ψήφιση του νόμου.

    * Πράξη χαρακτηρισμού μετά την ψήφιση του νόμου, όπως ήθελε ερμηνεύσει ο κάθε δασάρχης.

    * Πράξη χαρακτηρισμού μετά την απόφαση του ΣτΕ.

    Αντιλαμβανόμαστε ότι έχουμε διαφορετικά δεδομένα για την ίδια διαδικασία με τα οποία θα πρέπει να αποφασίσουν οι Επιτροπές Επίλυσης Δασικών Αμφισβητήσεων, δηλαδή χάος. Απαιτείται λοιπόν άμεσα πολιτική βούληση, είτε προς τη μία είτε προς την άλλη κατεύθυνση, για να μπορέσει να λειτουργήσει ενιαία η διοίκηση (Δασική Υπηρεσία)».
    Να σταματήσει η παροχολογία
    ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΠΑΠΑΣΠΥΡΟΥ καθηγητής Δασικής Πολιτικής του Τμήματος Δασολογίας και Φυσικού Περιβάλλοντος στο ΑΠΘ

    «Οι ειδικοί σε ζητήματα της δασικής επιστήμης είχαμε προειδοποιήσει ότι πάσχει ο δασικός νόμος, ο οποίος δημιουργεί σύγχυση επί σκοπό, ενώ έχει αντισυνταγματικές διατάξεις ιδιαίτερα όσον αφορά τον ορισμό της έννοιας του δάσους και της δασικής έκτασης. Είναι πλέον νόμος του κράτους, αν και αντέδρασαν όλοι οι οικολογικοί φορείς, οι επιστήμονες και η αντιπολίτευση τότε που ψηφιζόταν. Κατηγοριοποίηση δασών και υποδιαιρέσεις δεν μπορεί να γίνουν, αφού ο δασικός χώρος είναι ενιαίος και αδιάσπαστος. Αποτέλεσμα; Αποδυνάμωση της δασικής προστασίας, ποσοστό δάσωσης 10% για να χαρακτηριστεί μια περιοχή δασική - όταν στην Ευρωπαϊκή Ενωση έχει τεθεί το 15% -, απεμπόληση του τεκμηρίου υπέρ του Δημοσίου, αντί να διατηρηθεί ως υποχρεωτική η απόδειξη του εμπράγματου δικαιώματος από τα νομικά ή φυσικά πρόσωπα που διεκδικούν εκτάσεις του Δημοσίου. Αναμένουμε τις αποφάσεις του ΣτΕ. Θεωρώ όμως ότι πρέπει να γίνουν νομοθετικές αλλαγές, να σταματήσει η παροχολογία εις βάρος των δασικών εκτάσεων και του δημοσίου συμφέροντος. Προτεραιότητα αποτελεί η σύνταξη δασολογίου και κτηματολογίου. Με τον πρόσφατο δασικό νόμο το έργο σύνταξης των δασικών χαρτών αλλά και τα χρήματα που δόθηκαν γι' αυτό πάνε χαμένα...».

    ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
    1 Ιουλίου 2007 ΠΑΡΝΗΘΑ: ΜΗ ΑΝΤΙΣΤΡΕΨΙΜΗ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΣΤΟΝ ΒΑΣΙΚΟ ΠΝΕΥΜΟΝΑ ΤΟΥ ΛΕΚΑΝΟΠΕΔΙΟΥ
    ΔΙΑΔΗΛΩΣΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ ΤΡΙΤΗ 3 ΙΟΥΛΙΟΥ 2007, ΩΡΑ 7 μμ, ΠΡΟΠΥΛΑΙΑ
    Η ανάλγητη κυβέρνηση της ΝΔ είναι ο ηθικός αυτουργός της καταστροφής, αν όχι και ο εμπρηστής του Εθνικού Δρυμού της Πάρνηθας. Στα 3,5 χρόνια της θητείας της προετοίμασε τις πυρκαγιές στο θεσμικό και ιδεολογικό έδαφος που έστρωσε το ΠΑΣΟΚ διατηρώντας τον νόμο 3208/2003 επιχειρώντας να αναθεωρήσει το άρθρο 24 του Συντάγματος επιχειρώντας να νομιμοποιήσει τα αυθαίρετα στα δάση με την πρόσφατη τροπολογία που έπειτα από κατακραυγή την απέσυρε παραπέμποντας τους δασικούς χάρτες στις καλένδες δίδοντας δικαίωμα δόμησης σε συνεταιρισμούς, καζίνο και Εκκλησία αγνοώντας τη μελέτη προστασίας της Πάρνηθας του Οργανισμού Αθήνας (2003) αποσυντονίζοντας, αποψιλώνοντας από ανθρώπινο δυναμικό και διαλύοντας τις αρμόδιες υπηρεσίες Το Λεκανοπέδιο Αττικής είναι σήμερα μια πόλη βαριά τραυματισμένη οικολογικά και ανοχύρωτη στη ρύπανση, τους καύσωνες και τις πλημμύρες. Ζητάμε τώρα: Θεσμική θωράκιση της προστασίας των δασών, αναδάσωση, πυροπροστασία Κανένα τετραγωνικό μέτρο μπετόν στους δασικούς, τους περιαστικούς και τους αστικούς δημόσιους ελεύθερους χώρους. Ας μην πιστεύουν ότι θα ξεχάσουμε! Όσοι σπέρνουν θάνατο θα θερίσουν θύελλες!

    Η σημερινή πορεία ήταν αρκετά δυναμική με πάρα πολύ ανένταχτο κόσμο. Ελπίζω η πορεία της Κυριακής 8 Ιουλίου να μην "καπελωθεί" απο κομματόσκυλα, και "γκρούπες" ......κ.λ.π.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : asxetos στις 04-07-2007 05:38 ]


    επισυναπτόμενα: image_large4.jpeg 
    ominous
    04.07.2007, 12:37
    Παράθεση:

    Το μέλος GL στις 04-07-2007 στις 03:56 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος ominous στις 03-07-2007 στις 15:15 έγραψε...

    το "παιρνω φτυαρι και παω" ακουγεται ιδανικο αλλα δεν ειναι και οτι καλυτερο.
    απ οτι διαβασα στο net δεν ειναι και τοσο απλο.
    δεν ξερω.ριξτε και μια ματια εδω
    link


    Φιλε ominous καλα τα λεει το λινκακι που παρεθεσες!

    Εμεις ομως στο χωριο μου το 1994:
    1) μαζευτηκαμε,
    2) ρωτησαμε ειδικους,
    3) μαθαμε,
    4) παραγγειλαμε τις ποικιλιες δεντρων που μας συνεστισαν
    5) πηραμε φτυαρια και βουρ στο βουνο!

    Τα βηματα 1 εως 4 εγιναν σε ενα πρωινο! Ολα ειχαν τελειωσει τσακ μπαμ!!

    Το βημα 5 ξεκινησε μολις το δασαρχειο μας εδωσε το Οκ την περιοδο που εκρινε οτι επρεπε να πεσει φτυαρι στο χωμα....

    Τοσο απλο εινα το θεμα...Τι το κουραζουμε????


    σημερα στις 8 το απογευμα στο πεδιο του αρεως στο θεατρακι "αλικη" θα γινει συναντηση ωστε να οργανωθουν αυτα τα 5 βηματα που γραφεις..
    αφου εχεις λοιπον καποια εμπειρια γιατι δεν περνας μια βολτιτσα απο κει μπας και γινει και τιποτα?(και οποιοσδηποτε αλλος εννοειται πως μπορει να ερθει)

    Eftihia
    04.07.2007, 15:14
    Συμφωνώ ότι η συγκέντρωση μπορεί να χρησιμοποιηθεί για λόγους αντιπολιτευτικούς, αλλά από την άλλη, τι άλλο μπορούμε να κάνουμε; Πείτε μου να το κάνω.
    Προσωπικά, δεν ξέρω τι να κάνω για να αντισταθώ. Ψάχνω τρόπους και στο μόνο που καταλήγω είναι να προσπαθώ με τον τρόπο ζωής μου να αντιστέκομαι, π.χ να μην αγοράσω ποτέ σε καμμένη γη και να αποτρέπω όσους το κάνουν.
    Σιχαίνομαι που ζω σε μια χώρα που για να γίνουν τα πράγματα πιο ανθρώπινα, περιμένουμε την ιδιωτική πρωτοβουλία. Το κράτος που πληρώνουμε, που βρίσκεται; Πάλι το φιλότιμο του κάθε πικραμένου θα βγάλει το φίδι από την τρύπα; Δεν πρέπει να θορυβηθούν λίγο αυτοί που κάθονται και ρεμβάζουν πάνω σε καμμένες δάφνες; Οι μισοί από αυτούς που μιλάνε για αναλγησία και τέτοιες μαλακίες, θα πάνε στις προεκλογικές συγκεντρώσεις με τα πράσινα, τα μπλε, τα κόκκινα σημαιάκια και αυτό ήταν.
    Η αντίσταση είναι στην ψήφο μας αλλά δεν το έχουμε πάρει χαμπάρι. Θέλουν να μας κάνουν να πιστεύουμε ότι τα πράγματα δεν αλλάζουν. Μωρέ αλλάζουν και παραλλάζουν!!! Μπορεί όχι αμέσως αλλά μπορούμε να κάνουμε την αλλαγή για τις επόμενες γενιές. Ο κόσμος δεν σταματά όταν πεθαίνουμε εμείς.null
    Όσο για αναδάσωση, πως θα γίνει συντονισμένη προσπάθεια; Όποιος ξέρει, ας ειδοποιήσει.nullnull
    Φίλε GL, σε ένα χωριό είναι εύκολο να μαζευτείς. Η Αθήνα όμως είναι πιο δυσκίνητη σε αυτά τα πράγματα. Κάποιος πρέπει να οργανώσει κάτι.
    Πάντως, αν η πλειοψηφία βγαλει πάλι τους ίδιους, θα είμαστε άξιοι της μοίρας μας, αυτό έχω να πω εγώ.

    ominous
    04.07.2007, 15:26
    ευτυχια καλησπερα..
    εχεις δικιο σε οσα γραφεις
    επειδη λες να οργανωσει καποιος κατι εγραψα στο παραπανω post για τη σημερινη συναντηση.
    αυτο ειναι το ενα.
    δεν ξερω αν εχεις ψαξει καθολου στο internet για ολο αυτο το θεμα αλλα αν πατησεις εδω παραθετω ορισμενα links..
    η αθηνα ισως ειναι δυσκινητη αλλα και ο κοσμος ειναι αρκετος που ενδιαφερεται