ελληνική μουσική
    399 online   ·  210.857 μέλη

    Εκλογές 2007. Τι να ψηφίσουμε?

    margo
    17.09.2007, 21:07
    Παράθεση:

    Το μέλος koini_maria στις 17-09-2007 στις 20:34 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 17-09-2007 στις 18:51 έγραψε...

    Ε, μάλλον δε της αρέσει και τόσο η δημοκρατία...




    Όχι , δεν μου αρέσει και τόσο η "νέα δημοκρατία" .
    Δεν μου αρέσει και τόσο η "κρυφή δεξιά".
    Δεν μου αρέσει και τόσο η οπισθοδρόμηση .
    Δεν μου αρέσει και τόσο η άκρως καπιταλιστική νοοτροπία .
    Δεν μου αρέσει και τόσο η κρατική αναλγησία .
    Δεν μου αρέσει και τόσο η έλλειψη πρόληψης καταστροφών και σχεδιασμού γενικότερα .
    Δεν μου αρέσει και τόσο η έλλειψη κοινωνικής πολιτικής .
    Δεν μου αρέσει και τόσο η κυβερνητική έπαρση.
    Δεν μου αρέσει και τόσο το ψέμα και ο εμπαιγμός .

    Θέλετε κι άλλα ;
    Υπάρχουν πολλά !






    Πες και για το χάλι της (παρα)παιδείας και της υγείας.
    Η δημοκρατία κάπως αλλιώς είναι μάλλον..
    Astron
    17.09.2007, 21:18
    Παράθεση:

    Το μέλος koini_maria στις 17-09-2007 στις 20:34 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 17-09-2007 στις 18:51 έγραψε...

    Ε, μάλλον δε της αρέσει και τόσο η δημοκρατία...




    Όχι , δεν μου αρέσει και τόσο η "νέα δημοκρατία" .
    Δεν μου αρέσει και τόσο η "κρυφή δεξιά".
    Δεν μου αρέσει και τόσο η οπισθοδρόμηση .
    Δεν μου αρέσει και τόσο η άκρως καπιταλιστική νοοτροπία .
    Δεν μου αρέσει και τόσο η κρατική αναλγησία .
    Δεν μου αρέσει και τόσο η έλλειψη πρόληψης καταστροφών και σχεδιασμού γενικότερα .
    Δεν μου αρέσει και τόσο η έλλειψη κοινωνικής πολιτικής .
    Δεν μου αρέσει και τόσο η κυβερνητική έπαρση.
    Δεν μου αρέσει και τόσο το ψέμα και ο εμπαιγμός .

    Θέλετε κι άλλα ;
    Υπάρχουν πολλά !



    Προφανώς οι συμπολίτες μας δεν τα βλέπουν τόσο μαύρα όσο εσύ.
    Όσο για την ακροδεξιά, νομίζω ειδικά με την τωρινή μορφή της βουλής μονο "κρυφή" δεν είναι. Εγώ προσωπικά την προτιμώ έτσι οριοθετημένη και φανερή παρά υπόγεια. Το ίδιο ισχύει για οποιαδήποτε ιδεολογία.
    koini_maria
    17.09.2007, 21:31
    Εννοείς το 41,84% των συμπολιτών μας που ψήφισαν νέα δημοκρατία , διότι ας μην ξεχνάμε οτι η αποχή φέτος έφτασε το 27% , ποσοστό ρεκόρ για την χώρα μας .
    Άρα λοιπόν - εξαιρουμένων των ψηφοφόρων του ΛΑ.Ο.Σ. - φαντάζομαι οτι παρόμοια άποψη με εμένα θα έχει και το 54,37% των συμπολιτών μας που δεν ψήφισαν αυτούς τους δύο καθώς και όσοι - αγανακτησμένοι , πια - δεν θέλησαν να ψηφίσουν .

    Οπότε , αν θες , μπορείς να ξανασκεφτείς τι λέει ο λαός - δήμος , και όχι τι αποφαίνεται το μικτό αναλογικό .
    Astron
    17.09.2007, 21:50
    Μα πάντα έτσι ήταν τα πράγματα... Δεν βγαίνει ποτέ κυβέρνηση με πάνω από 50%.
    Η μόνη περίπτωση μετά τη μεταπολίτευση όπου βγήκε κόμμα με ποσοστό πάνω από 50% ήταν η Νέα Δημοκρατία το 1974 με 54%.
    Να υπενθυμίσω ότι το 1996 με τον τότε εκλογικό νόμο το ΠΑΣΟΚ έβγαλε 162 έδρες με ποσοστό 41,49% ενώ τώρα η ΝΔ με ποσοστό 42% βγάζει μόλις 152 έδρες.
    Δηλαδή τα μικρά αριστερά κόμματα ενισχύθηκαν όσο ποτέ.

    Για εμένα από όποια πλευρά κι αν το δεις το αποτέλεσμα είναι πολύ θετικό. Ή μήπως περίμενες να έβγαινε ο συνασπισμός και το ΚΚΕ κυβέρνηση;
    Όσο για την αξιωματική αντιπολίτευση απ' ότι φαίνεται απογοήτευσε ακόμα περισσότερο απ' την κυβέρνηση...

    Υ.Γ. Προσέξτε για τί εύχεστε, κυβέρνηση με πάνω από 50% σημαίνει ακραίος δικομματισμός όπως είναι στην αμερική. Όταν υπάρχουν πολλά κόμματα είναι σχεδόν αδύνατον να φτάσει ένα μόνο κόμμα τέτοια ποσοστά...

    Υ.Γ.2. Το ποσοστό των ψηφοφόρων (27%) που δεν ψήφισε δεν είναι δα τίποτα σπουδαίο. Αυτό σημαίνει ότι περίπου 3 στους 4 συμπολίτες μας ψήφισαν. Στατιστικά να το πάρεις, ακόμα κι αν είχαν ψηφίσει και οι υπόλοιποι το ίδιο αποτέλεσμα θα έβγαινε. Επομένως, νομίζω το 73% νομίζω είναι αρκετά αντιπροσωπευτικό δείγμα. Σκεφτείτε ότι στην Ευρώπη και στην Αμερική τα ποσοστά είναι πολύ πολύ χαμηλότερα (για παράδειγμα στην Αμερική ψηφίζουν λιγότεροι απ' τους μισούς!)
    Exartate
    17.09.2007, 22:22
    Καλα κρασια και τα μυαλα στα καγγελα!
    Περαστικα ευχομαι αν και το βλεπω δυσκολο.
    Οσο οι Ελλοινες προσκυναμε μπαλκονια και φανατιζομαστε με τα κομματα, χωρις να ξεχωριζουμε ικανα ατομα στην πολιτικη,που σιγουρα υπαρχουν,απλα δεν τους δινετε η ευκαιρια να το αποδειξουν γιατι ολοι ακολουθουν το κατεστημενο για γενναιες ολοκληρες! Τιποτα δεν αλλαζει και αν αλλαξει λιγο, αμεσως μας πιανει πανικος και το ανατρεπουμε. Πισω παμε αντι εμπρος!
    Δεν ξανακοιτω ειδησεις , αν ξανακουσω γκρινιες θα ξερασω!
    Τι μπαχαλο εχει να γινει στην Βουλη.....εκεινο το λεμονι που κρατουσε ο ενας "ηγετης" να ειχα ευκολο......Ιησους Χριστος Νικα και ολα τα κακα σκορπα!

    GL
    17.09.2007, 23:10
    Βασικα να ξεκαθαρισω οτι το χαρηκα πολυ το ολο σκηνικο με τα αποτελεσματα.Εκθετω την δικια μου αποψη για λιγο αλλα θα σταθω και καπου! Και εξηγω:

    1) Οι Κυβερνωντες πηραν μια απαντηση για την πολιτικη τους! Πηραν ομως και την ευκαιρια τους για να συνεχισουν μπας και μαζεψουν τα ασυμμαζευτα που οι ιδιοι δημιουργησαν....Αυτοι ελαβαν 2,994,822 ψηφους και καλα εκαναν.

    2) Οι πρασινοι Ηλιοι απλως πατωσαν μιας και δεν ειχαν να αντιπαραθεσουν κατι διαφορετικο και φρεσκο οσον αφορα την διακυβερνηση της χωρας....Αυτοι ελαβαν 2,727,143 ψηφους και καλα εκαναν...

    3) Το ΚΚΕ μενοντας σταθερο στις αποψεις του για τα δικαιωματα του πολιτη καταφερε να δωσει μια νοτα αισιοδοξιας στον λαο στελνοντας το μηνυμα οτι θα ασκισει πραγματικη αντιπολιτευση στην κυβερνηση και επισης οτι θα σταθει διπλα στον απλο λαο...Αυτοι ελαβαν 583,618 ψηφους και καλα εκαναν!

    4) Το ΣΥΡΙΖΑ καταφερε να περασει το μηνυμα οτι η σοσιαλδημοκρατια στην Ελλαδα δεν περναει απαραιτητα απο τα μονοπατια του κομμουνισμου! Πολυ σωστη τακτικη που καταφερε να χτυπησει την καρδια του πρασινου Ηλιου...Επισης καταφερε να παρει μεγαλο ποσοστο της διαμαρτηριας για το πολιτικο μας συστημα δινοντας και αυτοι την υποσχεση τους οτι θα σταθουν διπλα στον πολιτη...Αυτοι ελαβαν 361,059 ψηφους και καλα εκαναν!!

    5) Παμε και στο ΛΑΟΣ. Ομολογω οτι μου αρεσε που μπηκε στην βουλη! Πολλες απο τις τοποθετησεις αυτου του κομματος με βρισκουν σφοδρα αντιθετο, ομως οταν υπαρχουν ολες οι αποψεις σε ενα κοινοβουλιο δεν μπορω να καταλαβω που υπαρχει το προβλημα. Ποιος φοβαται αραγες την πολυφωνια???

    Εισης δεν μπορω να δεχτω την παρακατω επιθεση προς τους 271,682 ψηφοφορους που εδωσαν την ψηφο τους στον Καρατζαφερη:

    Παράθεση:

    Το μέλος Spirous στις 17-09-2007 στις 20:41 έγραψε...

    Προς τα ζώα που έβαλαν το ΛΑ.Ο.Σ. στο ελληνικό κοινοβούλιο αφιερώνω αυτό το άρθρο της ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑΣ:

    Kλπ....Κλπ...Κλπ....

    Αγαπητε Spirous επειδη εσυ εχεις μια ιδεολογια αλφα, δεν σημαινει οτι ειμαστε υποχρεωμενοι ολοι να διαβαζουμε τους χαρακτηρισμους που προσδιδεις σε αρκετες χιλιαδες συμπολιτες σου! Εμενα που ΔΕΝ ψηφισα καν Λαος, ΟΥΤΕ κατι αλλο με προσβαλεις παραφορα!

    Τα "ζωα" αγαπητε Spirous δεν εχουν κριση! Οι ανθρωποι λοιπον που εχουν κριση και εκριναν οτι επρεπε να δωσουν στο Λαος την ψηφο τους το εκαναν για καποιους λογους. Αντι λοιπον εσυ να κατσεις να σκεφτεις το ΓΙΑΤΙ εδωσαν αυτες τις ψηφους στον Καρατζαφερη, καθεσαι και τους βριζεις. Ατοπο φιλαρακι! Δεξου οτι εισαι λαθος εδω!

    Δεν με νοιαζει τι πρεσβευει το καθε κομμα μεσα σε μια δημοκρατια. Με νοιαζει να εχουν οσο το δυνατον περισσοτεροι φωνη μεσα στο κοινοβουλιο! Κι αν μεσα σε αυτους βρισκεται ακομα και το Λαος, ποσως που με πειραζει!

    Αν πιστευεις οτι κινδυνευει το πολιτευμα, τοτε εισαι βαθια νυχτωμενος, η εχεις μεινει πισωωωωωωω σε αλλη εποχη!!

    Δεν ειδα ποτε ολοκληρη Γαλλια να κινδυνεψει απο εναν Λεπεν, γιατι να κινδινεψει η Ελλαδα απο τον υπερβαρο Γιωργο???

    Kαι επειδη διαβασα και το μπλογκ σου, ομολογω οτι τωρα "πιανω" ακριβως την συχνοτητα που εκπεμπεις.....

    Ακου κει??? 271,682 Ελληνες να ειναι ζωα!! Ελα Παναγια μου! Που ζουμε πια??? Για συμμαζεψτε λιγο το τοπικ αγαπητοι μου φιλοι moderators....

    Δεν μας αξιζει τετοια καταντια εδω στο site!! Πολιτισμο πρεσβευουμε και οχι λαϊκισμο!
    Spirous
    18.09.2007, 00:27
    Στη δημοκρατία φυσικά και μας ενδιαφέρει τι πρεσβεύει το κάθε κόμμα. Μας ενδιαφέρει αν έχει συγκροτημένο φανερό ή κρυφό προεκλογικό πρόγραμμα, μας ενδιαφέρει αν ανεβαίνει με επιχειρηματολογία ή με λαϊκισμό, μας ενδιαφέρει αν οι υποψήφιοι είναι χουντικοί ή δημοκράτες, μας ενδιαφέρει αν έχουν εμπειρία στη διαφήμιση ή στο συνδικαλισμό και τέλος μας ενδιαφέρει το παρελθόν και το ποιόν του αρχηγού του κάθε κόμματος.

    Γιατί ένας δημοκρατικός πολίτης είναι αυτός που ενδιαφέρεται για τα αντιπροσωπευτικά του όργανα και ούτε ανέχεται και ούτε απέχει από τις εκλογικές διαδικασίες. Ακόμα κι αν αυτές είναι προβληματικές με αυτόν τον τρόπο του δίνεται η δυνατότητα να τις βελτιώσει. Επιπλέον δεν πρέπει να μένει μόνο εκεί αλλά να έχει το θάρρος να προχωρήσει σε καταγγελία όλων αυτών που σκοπεύουν υπονομεύσουν το δημοκρατικό πολίτευμα. Γιατί το κοινοβούλιο δεν είναι ούτε το καφενείο του χωρίου ούτε το τηλεπαράθυρο για να υπάρξει ανοχή στους πάντες και τα πάντα. Το κοινοβούλιο είναι χώρος ιερός όπου πρέπει να συνδιαλέγονται άτομα δημοκρατικών αντιλήψεων. Και οι αντιλήψεις αυτές στην κλίμακα των πρωτεραιοτήτων ενδιαφέρουν τους πολίτες πρώτα αν είναι δημοκρατικές και μετά αν είναι δεξιές, αριστερές ή κεντρώες.

    Στην Ελλάδα το δημοκρατικό πολίτευμα αρκετά έχει υπονομευτεί από τα τέσσερα κόμματα για υπάρξει ανοχή και σε ένα πέμπτο και μάλιστα φασιστικό. Πλέον είναι χρέος του καθενός να στηλητεύει νύχτα μέρα κάθε ενέση κοινωνικού, πολιτικού και οικονομικού φασισμού που επιχειρεί να κάνει οποιαδήποτε μερίδα του εκλογικού σώματος στην ελληνική δημοκρατία.
    GL
    18.09.2007, 02:14
    Παράθεση:

    Το μέλος Spirous στις 18-09-2007 στις 00:27 έγραψε...

    Στη δημοκρατία φυσικά και μας ενδιαφέρει τι πρεσβεύει το κάθε κόμμα. Μας ενδιαφέρει αν έχει συγκροτημένο φανερό ή κρυφό προεκλογικό πρόγραμμα, μας ενδιαφέρει αν ανεβαίνει με επιχειρηματολογία ή με λαϊκισμό, μας ενδιαφέρει αν οι υποψήφιοι είναι χουντικοί ή δημοκράτες, μας ενδιαφέρει αν έχουν εμπειρία στη διαφήμιση ή στο συνδικαλισμό και τέλος μας ενδιαφέρει το παρελθόν και το ποιόν του αρχηγού του κάθε κόμματος.


    Kαι φυσικα στο φιναλε μας ενδιαφερει τι βγαζει η καλπη....Το αποδεχομαστε σαν καλα δημοκρατικα παιδια ασχετα με το τι πιστευουμε και με το τι θα θελαμε να βγαλει....Απλα στιβουμε το κεφαλακι μας και προσπαθουμε να αποκοδικοποιησουμε τα σινιαλα που μας στελνει η καλπη.....

    Παράθεση:

    Γιατί ένας δημοκρατικός πολίτης είναι αυτός που ενδιαφέρεται για τα αντιπροσωπευτικά του όργανα και ούτε ανέχεται και ούτε απέχει από τις εκλογικές διαδικασίες.


    Γνωμη δικια μου ειναι οτι ο δημοκρατικος πολιτης που ενδιαφερεται ειναι ο ιδιος που πρεπει να ανεχεται...Αλλωστε το μεγα οπλο της δημοκρατιας ειναι η ανοχη....


    Παράθεση:

    Επιπλέον δεν πρέπει να μένει μόνο εκεί αλλά να έχει το θάρρος να προχωρήσει σε καταγγελία όλων αυτών που σκοπεύουν υπονομεύσουν το δημοκρατικό πολίτευμα.


    Τι υποννοεις??? Πες το ξεκαθαρα για να ξερω σε τι ακριβως θα σου απαντησω....


    Παράθεση:

    Γιατί το κοινοβούλιο δεν είναι ούτε το καφενείο του χωρίου ούτε το τηλεπαράθυρο για να υπάρξει ανοχή στους πάντες και τα πάντα.


    Επαναλαμβανω, η Δημοκρατια στηριζεται στην ανοχη ολων των αποψεων και ολων των τασεων. Τα καφενεια και τα τηλεπαραθυρα αποτελουν μερος αυτης της Δημοκρατιας!


    Παράθεση:

    Το κοινοβούλιο είναι χώρος ιερός όπου πρέπει να συνδιαλέγονται άτομα δημοκρατικών αντιλήψεων. Και οι αντιλήψεις αυτές στην κλίμακα των πρωτεραιοτήτων ενδιαφέρουν τους πολίτες πρώτα αν είναι δημοκρατικές και μετά αν είναι δεξιές, αριστερές ή κεντρώες.


    1) Αυτος ο ιερος χωρος του κοινοβουλιου θα δεχτει στη νεα βουλη του 10 βουλευτες που ψηφιστηκαν απο 270.000 ΖΩΑ οπως αποκαλεσες καποιους συμπατριωτες σου!!

    2) Ποιος ειναι αυτος που θα κρινει ποια ατομα διακατεχονται απο δημοκρατικες αντιληψεις???


    Παράθεση:

    Στην Ελλάδα το δημοκρατικό πολίτευμα αρκετά έχει υπονομευτεί από τα τέσσερα κόμματα για υπάρξει ανοχή και σε ένα πέμπτο και μάλιστα φασιστικό.


    Ωπα! Για κατσε! Αντε παλι η λεξη "ανοχη"......
    Και ποιος εισαι εσυ που θα αποφασισεις ποσα και ποια κομματα ΠΡΕΠΕΙ να ΑΝΕΧΤΕΙ η Ελληνικη Βουλη???


    Παράθεση:

    Πλέον είναι χρέος του καθενός να στηλητεύει νύχτα μέρα κάθε ενέση κοινωνικού, πολιτικού και οικονομικού φασισμού που επιχειρεί να κάνει οποιαδήποτε μερίδα του εκλογικού σώματος στην ελληνική δημοκρατία.


    Αλλο σημαινει η λεξη ΣΤΗΛΗΤΕΥΩ......και αλλο η λεξη ΕΠΙΒΑΛΛΩ!!! Αμα στηλητευεις κανεις κριτικη και προσφερεις υπηρεσιες στην δημοκρατια. Αμα προσπαθεις να επιβαλεις χρησημοποιεις φασιστικες μεθοδους απο οποιον χωρο πολιτικο χωρο κι αν το επιχειρεις!!


    Astron
    18.09.2007, 03:41
    Παράθεση:

    Το μέλος Spirous στις 18-09-2007 στις 00:27 έγραψε...
    Επιπλέον δεν πρέπει να μένει μόνο εκεί αλλά να έχει το θάρρος να προχωρήσει σε καταγγελία όλων αυτών που σκοπεύουν υπονομεύσουν το δημοκρατικό πολίτευμα. (...)
    Στην Ελλάδα το δημοκρατικό πολίτευμα αρκετά έχει υπονομευτεί από τα τέσσερα κόμματα για υπάρξει ανοχή και σε ένα πέμπτο και μάλιστα φασιστικό.


    Αλήθεια, πόσο δημοκρατικό είναι να αρνούμαστε την έκφραση μιας μερίδας του λαού; Πόσο δημοκρατικό είναι να χαρακτηρίζουμε "ζώα" κάποιους για την επιλογή τους; Πόσο δημοκρατικό είναι να εξαντλείται έτσι εύκολα η "ανοχή" μας στην διαφορετική άποψη;

    Τα επιχειρήματά σου μου θυμίζουν το "Δεν είμαι εγώ ρατσιστής, ΑΥΤΟΣ είναι σκυλάραπας!".

    Εάν δε σεβόμαστε την ψήφο του λαού, είναι σαν να έχουμε ήδη στραφεί κατά της δημοκρατίας. Ποια δημοκρατία λοιπόν και ποιες αξίες υπερασπίζεσαι ακριβώς; Αυτή που θα περιέχει μόνο τις απόψεις που ταιριάζουν με τις δικές σου; Μα αυτό δεν λέγεται δημοκρατία...

    Υ.Γ. Κι ούτε ισχύουν αυτά που λες περί υπονόμευσης της δημοκρατίας. Όλα τα κόμματα είναι υποχρεωμένα να λειτουργούν μέσα στα πλαίσια της νομιμότητας και του συντάγματος. Τα υπόλοιπα είναι κυνήγια μαγισσών... (αλλιώς θα έπρεπε να φοβόμαστε μήπως η παρουσία του ΚΚΕ στη βουλή οδηγήσει στην ανατροπή του πολιτεύματός μας...)
    movflower
    18.09.2007, 03:54
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 18-09-2007 στις 03:41 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Spirous στις 18-09-2007 στις 00:27 έγραψε...
    Επιπλέον δεν πρέπει να μένει μόνο εκεί αλλά να έχει το θάρρος να προχωρήσει σε καταγγελία όλων αυτών που σκοπεύουν υπονομεύσουν το δημοκρατικό πολίτευμα. (...)
    Στην Ελλάδα το δημοκρατικό πολίτευμα αρκετά έχει υπονομευτεί από τα τέσσερα κόμματα για υπάρξει ανοχή και σε ένα πέμπτο και μάλιστα φασιστικό.


    Αλήθεια, πόσο δημοκρατικό είναι να αρνούμαστε την έκφραση μιας μερίδας του λαού; Πόσο δημοκρατικό είναι να χαρακτηρίζουμε "ζώα" κάποιους για την επιλογή τους; Πόσο δημοκρατικό είναι να εξαντλείται έτσι εύκολα η "ανοχή" μας στην διαφορετική άποψη;

    Τα επιχειρήματά σου μου θυμίζουν το "Δεν είμαι εγώ ρατσιστής, ΑΥΤΟΣ είναι σκυλάραπας!".

    Εάν δε σεβόμαστε την ψήφο του λαού, είναι σαν να έχουμε ήδη στραφεί κατά της δημοκρατίας. Ποια δημοκρατία λοιπόν και ποιες αξίες υπερασπίζεσαι ακριβώς; Αυτή που θα περιέχει μόνο τις απόψεις που ταιριάζουν με τις δικές σου; Μα αυτό δεν λέγεται δημοκρατία...

    Υ.Γ. Κι ούτε ισχύουν αυτά που λες περί υπονόμευσης της δημοκρατίας. Όλα τα κόμματα είναι υποχρεωμένα να λειτουργούν μέσα στα πλαίσια της νομιμότητας και του συντάγματος. Τα υπόλοιπα είναι κυνήγια μαγισσών... (αλλιώς θα έπρεπε να φοβόμαστε μήπως η παρουσία του ΚΚΕ στη βουλή οδηγήσει στην ανατροπή του πολιτεύματός μας...)



    Θα συμφωνήσω μαζί σου Παύλο!


    dimitrapan
    18.09.2007, 08:45
    Παράθεση:

    Το μέλος christos-reg στις 17-09-2007 στις 15:54 έγραψε...
    Βέβαια με ένα τελείως αναλογικό σύστημα, η κατανομή των εδρών στη βουλή θα ήταν:

    ΝΔ: 126
    ΠΑΣΟΚ: 114
    KKE: 25
    ΣΥΡΙΖΑ: 15
    ΛΑΟΣ: 11
    Οικολόγοι: 3
    Δημοκρ. Αναγέννηση: 2
    Εν. Κεντρώων: 1
    KKE (μ-λ): 1
    ΜΕΡΑ: 1
    ΕΝΑΝΤΙΑ: 1



    Πολύ θα μου άρεσε να δω μια φορά ένα τέτοιο αποτέλεσμα.

    Κατά τα άλλα, τα αποτελέσματα των εκλογών με άφησαν ελαφρώς παγωμένη και με αρκετές απορίες:
    - Επί του διαδικαστικού: Τι εκλογικός νόμος είναι αυτός που δίνει στον πρώτο κατά σειρά ψήφων 2 έδρες και στον δεύτερο 4??? Τι εκλογικός νόμος είναι αυτός που δίνει ίδιες έδρες στο προπορευόμενο κόμμα και σε αυτό που ακολουθεί όταν η διαφορά τους είναι 20%???

    - Επί του αποτελέσματος: Μου έκανε τρομερή εντύπωση το γεγονός ότι στην Χαλκιδική π.χ. που εν μέσω καλοκαιριού πνίγηκαν, όπως επίσης και στο μεγαλύτερο μέρος της Πελοπονήσσου πρώτη δύναμη αναδείχθηκε η Ν.Δ. Δηλαδή αμφότεροι είναι ικανοποιημένοι από τα έργα της Κυβέρνησης και τον χειρισμό των καταστάσεων σε περίοδο κρίσης???

    Το χάρηκα πολύ που στο Κοινοβούλιο μας πλέον εκπροσωπούνται 5 Κόμματα. Προσωπικά βέβαια δεν μου άρεσε καθόλου που το 5ο Κόμμα είναι το Λα.Ο.Σ. για τους λόγους που ανέφερε ο spirous. Φυσικά θα διαφωνήσω κι εγώ στον χαρακτηρισμό "ζώα", είναι απαράδεκτος. Νομίζω ότι το θέμα είναι να δούμε γιατί αυτοί οι άνθρωποι επέλεξαν να ψηφίσουν αυτό το κόμμα, αν και προσωπικά θέλω να πιστεύω ότι η ψήφος που έδωσαν στον Καρατζαφέρη δεν είναι τίποτα παραπάνω από ψήφο διαμαρτυρίας στην άλλοτε προσφιλή τους Ν.Δ.

    Επίσης, το χάρηκα πολύ που Κ.Κ.Ε. και ΣΥ.ΡΙΖ.Α. διπλασίασαν τους εκπροσώπους τους στην Βουλή.

    Θα διαφωνήσω με τον Παύλο (Astron) για αυτό που υποστήριξε ότι το 27% δεν είναι και τόσο μεγάλο ποσοστό αποχής. Είναι το 1/4 του ελληνικού πληθυσμού με δικαίωμα ψήφου. Πόσο δηλαδή πρέπει να είναι αυτό το ποσοστό για να πούμε ότι είναι πολύ και να δούμε γιατί τόσος κόσμος αδιαφορεί για το ποιος θα κυβερνήσει την χώρα μας?

    Το χάρηκα που η Κυβέρνηση που αναδείχθηκε καταλαμβάνει μόνο 152 έδρες. Θεωρώ ότι αυτό θα την κάνει να σκέφτεται διπλά και τριπλά πριν προσπαθήσει να περάσει κι άλλα νομοσχέδια που δεν είναι και τόσο ευνοϊκά για την μικρομεσαία τάξη, που είναι η συντριπτική πλειοψηφία του ελληνικού λαού. Θα το χαιρόμουν ακόμα περισσότερο αν η διαφορά που πήρε από το Πα.Σο.Κ. ήταν μικρότερη... (για να σφίξουν περισσότερο τα πράγματα).

    Μου αρέσει τέλος το γεγονός ότι το Πα.Σο.Κ. πήρε ένα μήνυμα ότι δεν κάνει σοβαρή αντιπολίτευση κι ότι πρέπει να ανασυστασταθεί (δεν μιλάω απαραίτητα για τον ποιον θα έχει αρχηγό, δεν με ενδιαφέρει αυτό), να επαναπροσδιοριστεί και να σκύψει πραγματικά πάνω από τα προβλήματα που ταλανίζουν τους πολίτες της χώρας, προκειμένου να τους εμπιστευτούν (αν και εφόσον) ξανά.

    Τέλος, ο λαός αποφάσισε και ελπίζω αυτή η Κυβέρνηση να είναι πολύ καλύτερη από την προηγούμενη για το καλό όλων μας.
    vero
    18.09.2007, 11:52
    νεα δημοκρατια ψηφιζω.....




    τωρα που ειμαι στο χωριο μου και καθομαι ανακαλυψα μεσα στις πολλες κασετες και σιντι του παππου μου μια κασετα της νεας δημοκρατια Η κασετα γραφει οτι την τραγουδαει ο Ρομπερτ Ουιλιαμς... Ποιος ειναι αυτος? δεν τον γνωριζω θα ηθελα να μαθω κατι γι αυτον.....

    και ενα τραγουδακι λεει ....... ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΔΑ ΖΗΤΩ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΖΗΤΩ Η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ



    Zefuros
    18.09.2007, 11:56
    Μικρές παρατηρησεις...

    1. Θέμα αποχή
    Η αποχη - σε αντιθεση με οσα γραφουν καποιοι εδω μεσα - κινηθηκε στα ιδια επίπεδα. 76% συμμετοχη το 1996, 75% συμμετοχη το 2000, 76% συμμετοχη το 2004 και 74% συμμετοχη το 2007. (www.ypes.gr)

    2. περί ντροπής, ζ'ωων κτλ κτλ

    Σε ενα δημοκρατικό πολίτευμα, σεβόμαστε την ψήφο του λαού. Ειναι απαράδεκτες τέτοιες εκφράσεις, οι οποίες συνάγουν μονάχα με φασιστικές και ολοκληρωτικές αντιλήψεις. Μπορεί να διαφωνεί κανείς με ενα κομμα, αλλά εφόσον κάποιοι το ψηφίζουν, παέι και τελείωσε. Οι ιδιοι που αποκάλεσαν ζώα και μιλησαν για ντροπή, θα μπορούσαν ισως να μας υποδείξουν τι να ψηφισει κανείς, ωστε να μην ειναι ζώο ή να μην νιωθει ντροπή?

    Για να σοβαρευτούμε λίγο...
    christos-reg
    18.09.2007, 12:50
    Παράθεση:
    Το μέλος dimitrapan στις 18-09-2007 στις 08:45 έγραψε...

    - Επί του διαδικαστικού: Τι εκλογικός νόμος είναι αυτός που δίνει στον πρώτο κατά σειρά ψήφων 2 έδρες και στον δεύτερο 4??? Τι εκλογικός νόμος είναι αυτός που δίνει ίδιες έδρες στο προπορευόμενο κόμμα και σε αυτό που ακολουθεί όταν η διαφορά τους είναι 20%???


    Έτσι γινόταν και με άλλους εκλογικούς νόμους. Το πόσες έδρες θα πάρει το κάθε κόμμα δεν βγαίνει από κάθε νομό χωριστά αλλά από τα συνολικά ποσοστά των κομμάτων στην επικράτεια. Στη συνέχεια έχοντας η ΝΔ 152 έδρες και το ΠΑΣΟΚ 102 (από τα συνολικά ποσοστά) τις μοιράζει σε κάθε νομό. Είναι φανερό επομένως ότι θα προκύψουν νομοί, που η ΝΔ θα παίρνει περισσότερες έδρες από το ΠΑΣΟΚ παρόλο που μπορεί να είναι 2ο κόμμα.
    Υπάρχει ο νόμος στο www.ypes.gr για να λύσετε όποιες απορίες έχετε.

    Παράθεση:
    - Επί του αποτελέσματος: Μου έκανε τρομερή εντύπωση το γεγονός ότι στην Χαλκιδική π.χ. που εν μέσω καλοκαιριού πνίγηκαν, όπως επίσης και στο μεγαλύτερο μέρος της Πελοπονήσσου πρώτη δύναμη αναδείχθηκε η Ν.Δ. Δηλαδή αμφότεροι είναι ικανοποιημένοι από τα έργα της Κυβέρνησης και τον χειρισμό των καταστάσεων σε περίοδο κρίσης???


    Υπάρχει πολύ μεγάλη μερίδα του πληθυσμού που ψηφίζει πάντα το ίδιο κόμμα. Ό,τι και να γίνει. Έτσι παραδοσιακά π.χ. η Χαλκιδική βγάζει ΝΔ, όπως και η Μεσσηνία, Λακωνία και αντίστοιχα η Ηλεία, Αχαΐα ή το Ηράκλειο βγάζουν ΠΑΣΟΚ.

    Christos' Blog

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : christos-reg στις 18-09-2007 12:54 ]


    dimitrapan
    18.09.2007, 13:06
    Ναι Χρήστο, ευχαριστώ και για την απάντηση. Τα γνωρίζω αυτά που λες, απλώς μου φαίνονται τελείως παράδοξα!!!
    Hastaroth
    18.09.2007, 13:47
    Στήν αντίστοιχη "ανεμοϋδατική" κατηγορία τού www.airliners.gr καί σέ παρόμοιο topic,βρήκα μιά παρατήρηση από ένα μέλος,που αξίζει να συζητηθή.

    Διαβάστε εδώ www.airliners.gr/community/viewtopic.php?t=4875&postdays=0&postorder=asc&start=15 την παρατήρηση τού μέλους gonso

    Στάχτη και Burberry's

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 18-09-2007 13:48 ]


    esta
    18.09.2007, 16:18
    ρίξτε και μια ματιά και σε αυτό το blog.. μου φάνηκε ιδαίτερα ενδιαφέρον το δεύτερο θέμα.
    vero
    18.09.2007, 21:00
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 18-09-2007 στις 13:06 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος vero στις 18-09-2007 στις 11:52 έγραψε...

    Η κασετα γραφει οτι την τραγουδαει ο Ρομπερτ Ουιλιαμς... Ποιος ειναι αυτος? δεν τον γνωριζω θα ηθελα να μαθω κατι γι αυτον.....



    Poll

    Λογαρίδης Σταύρος-κιθάρα, φωνή
    Τουρνάς Κώστας-κιθάρα, φωνή
    Ουίλιαμς Ρόμπερτ-κιθάρα, φωνή

    www.studio52.gr

    ΣΤΗΝ ΠΗΓΗ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ (POLL)





    euxaristwwwwwwwwwwwwwwww
    koini_maria
    18.09.2007, 23:04
    Παράθεση:

    Το μέλος Zefuros στις 18-09-2007 στις 11:56 έγραψε...

    Μικρές παρατηρησεις...

    2. περί ντροπής, ζ'ωων κτλ κτλ

    Σε ενα δημοκρατικό πολίτευμα, σεβόμαστε την ψήφο του λαού. Ειναι απαράδεκτες τέτοιες εκφράσεις, οι οποίες συνάγουν μονάχα με φασιστικές και ολοκληρωτικές αντιλήψεις. Μπορεί να διαφωνεί κανείς με ενα κομμα, αλλά εφόσον κάποιοι το ψηφίζουν, παέι και τελείωσε. Οι ιδιοι που αποκάλεσαν ζώα και μιλησαν για ντροπή, θα μπορούσαν ισως να μας υποδείξουν τι να ψηφισει κανείς, ωστε να μην ειναι ζώο ή να μην νιωθει ντροπή?

    Για να σοβαρευτούμε λίγο...




    Αυτό που λέω νομίζω πως είναι αρκετά απλό :
    - ντρέπομαι που τη σήμερον ημέρα ένα μεγάλο ποσοστό του "κόσμου" εδώ , στην Ελλάδα , δεν ψηφίζει βάσει ιδεολογίας , αλλά βάσει προσωπικών συμφερόντων ,
    - ντρέπομαι που εξαγοράζονται ψήφοι ,
    - ντρέπομαι που βλέπω ανθρώπους να κουβαλάνε άμοιρα γερόντια - η ψήφος γενικά είναι δικαίωμα / υποχρέωση κάθε πολίτη της χώρας μας , αλλά άτομα άνω των 72 ετών νομίζω οτι αναφέρεται οτι δεν είναι υποχρεωμένα να ψηφίζουν - έχοντας βάλει στις τσέπες τους σταυρωμένα από πριν ψηφοδέλτια το περιεχόμενο των οποίων δεν γνωρίζουν καν οι ψηφίσαντες (γνωρίζω και είδα πολλές τέτοιες περιπτώσεις την Κυριακή που μας πέρασε , όντας μέλος της εφορευτικής) ,

    Αν τα παραπάνω δεν θεωρούνται κολάσιμα αλλά από όλα αυτά εξάγεται το συμπέρασμα οτι δεν είμαι σοβαρή ή δημοκρατική , λυπάμαι μα δεν έχουμε κοινές αντιλήψεις περί δημοκρατίας , μεμπτών ενεργειών και σοβαρότητας ....


    heartbreak-kid
    18.09.2007, 23:34
    μέχρι στιγμής πάντως και αν εξαιρέση κανείς τα εμπαθή και συνήθως αστηρικτα άρθρα του " ιου " της ελευθεροτυπίας, δεν έχει αποδειχθή ότι το ΛΑΟΣ είναι φασιστικό ή ακροδεξιό κόμμα. μπορεί κάποιοι να χαρακτηρίζουν τις απόψεις τους διαφορετικές ή και ακραίες αλλά αυτό έχει να κάνη με τα στανταρ που βάζει ο καθένας. αυτό όμως δεν είναι πολιτική. είναι προσωπική άποψι. μέχρι να αποδειχτή λοιπόν, με βάσι το τί είναι ακροδεξιά ή φασισμός διεθνώς, όλα τα υπόλοιπα είναι έπεα πτερόεντα. και ας ηρεμήσουμε. ο τόπος πάει αρκετά κατά διαόλου από μόνος του(= από τα κόμματα που είναι τοσα χρόνια στην βουλή) για να ανησυχήσουμε ξαφνικά από ένα κόμμα που οι περισσότεροι το θεωρούν...αστείο.