ελληνική μουσική
    385 online   ·  210.860 μέλη

    Εκλογές 2007. Τι να ψηφίσουμε?

    navaine
    13.09.2007, 20:56
    Όταν κάποιος διαφωνεί μαζί σου πάντα τέτοια επιθετική στάση υιοθετείς?
    Πιστευεις πως ότι και να πεις θα με πείσεις? Μπορείς να έχεις οποιαδήποτε γνώμη θες, την οποία και σέβομαι, αλλά δεν μπορείς να μου υποδείξεις τι θα κάνω..
    Αυτό μας διαχωριζει ως ανθρώπους, το δικαίωμα επιλογής.. Δε νομίζω όμως πως το σέβεσαι και πολύ..

    Παράθεση:

    Το μέλος Tren στις 13-09-2007 στις 18:51 έγραψε...
    Δεν μας εχεις πει ομως που ακριβως θελεις να την βαλεις ακομα.


    Μήπως αυτό είναι προσωπικό δεδομένο? Εκτός εαν θέλεις να εισβάλεις & στα σπίτια μας.. Εννοείται πως δεν θα πω τι θα ψηφίσω, ούτε και θα υποδείξω στους άλλους τι να κάνουν.. Απλά υποστηρίζω το συνταγματικό μου δικαίωμα να ψηφίζω, να συμμετέχω, να μπορώ να αλλάξω κάτι, να κατεβαίνω σε πορείες και διαμαρτυρίες κι όχι να κάθομαι στον δερμάτινο καναπέ μου και να "απέχω"...

    Ας πράξει ο καθένας όπως θέλει. Είναι δικαίωμα του..
    Tren
    13.09.2007, 21:16
    Παράθεση:

    Το μέλος navaine στις 13-09-2007 στις 20:56 έγραψε...

    Όταν κάποιος διαφωνεί μαζί σου πάντα τέτοια επιθετική στάση υιοθετείς?
    Πιστευεις πως ότι και να πεις θα με πείσεις? Μπορείς να έχεις οποιαδήποτε γνώμη θες, την οποία και σέβομαι, αλλά δεν μπορείς να μου υποδείξεις τι θα κάνω..
    Αυτό μας διαχωριζει ως ανθρώπους, το δικαίωμα επιλογής.. Δε νομίζω όμως πως το σέβεσαι και πολύ..

    Παράθεση:

    Το μέλος Tren στις 13-09-2007 στις 18:51 έγραψε...
    Δεν μας εχεις πει ομως που ακριβως θελεις να την βαλεις ακομα.


    Μήπως αυτό είναι προσωπικό δεδομένο? Εκτός εαν θέλεις να εισβάλεις & στα σπίτια μας.. Εννοείται πως δεν θα πω τι θα ψηφίσω, ούτε και θα υποδείξω στους άλλους τι να κάνουν.. Απλά υποστηρίζω το συνταγματικό μου δικαίωμα να ψηφίζω, να συμμετέχω, να μπορώ να αλλάξω κάτι, να κατεβαίνω σε πορείες και διαμαρτυρίες κι όχι να κάθομαι στον δερμάτινο καναπέ μου και να "απέχω"...

    Ας πράξει ο καθένας όπως θέλει. Είναι δικαίωμα του..




    Ηρθες? Ειχα το νου μου γιατι μ'αρεσει η online αντιπαραθεση..


    Λοιπον...Οχι παντα.

    Δεν ειμαι παντα "τοσο" επιθετικη.Μονο οταν μου λενε "Κάτσε εσύ στην αποχή σου... " σε απευθειας προστακτικη.

    Εσυ μου υπεδειξες πρωτη τι να κανω.

    Τα υπολοιπα που αναφερεις ειναι γνωριμου ειδους κατινιες και δεν θα μπορεσω να μπω στον κοπο...(του σπιτιου σου,του νυκοκοιριου σου,του δεδομενου σου ,του καναπε σου κτλ κτλ κτλ...)
    Παρτο οπως θες
    asxetos
    13.09.2007, 22:18
    Για αλλη μια φορα θα γινω κουραστικος λεγοντας οτι συμφωνω με την tren.
    Δεν λεει κανενας μας να καταλαβει οτι δεν προκειται να αλλαξει τιποτα σε αυτο τον τοπο γιατι ποτε κανενας δεν παιρνει ευθυνες, ποτε κανενας δεν παραιτειται, ποτε δεν υπαρχει ευθυξια σε αυτο το τοπο. Κοντεψε να καει ολη η ελλαδα...και εμεις μιλαμε για εκλογες, και τι θα ψηφισουμε, λες και δεν ξερουμε ποιοι θα κυβερνησουν παλι.
    Κοροιδευουμε τους εαυτους μας πιστευωντας την τελευταια καραμελα που ειναι της μοδας να ψηφισουμε μικρα κομματα αφου δεν εχει καμια σημασια αν δεν φτασουν τα 2 μεγαλα κομματα στα ποσοστα των μικρων. Και αυτο για να μην μπορουν να παιρνουν νομους και διαταγματα νυχτα. Αυτο ομως δεν προκειται να γινει. Ποιο πολυ μας καιει το δημοσιο και μια καλη θεσουλα, παρα το σπιτι του διπλανου.
    Ο νιόνιος δεν αλλαζει.
    Ειμαστε αξιοι της τυχης μας.
    ΑΠΟΧΗ...
    esta
    15.09.2007, 16:22
    Παράθεση:

    Το μέλος asxetos στις 13-09-2007 στις 22:18 έγραψε...
    Δεν λεει κανενας μας να καταλαβει οτι δεν προκειται να αλλαξει τιποτα σε αυτο τον τοπο

    Μα και βέβαια πολλά θα αλλάξουν........προς το χειρότερο..........

    ...κόλαση υπάρχει μόνο για τους ζωντανούς....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : esta στις 15-09-2007 16:22 ]


    asxetos
    15.09.2007, 23:17
    προεκλογικό, εκλογικό και μετεκλογικό τραγουδάκι.
    Get this widget | Share | Track details

    XeniaRodo
    16.09.2007, 12:49
    ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ

    δείτε τους υποψήφιους ΕΔΩ
    edelweiss
    16.09.2007, 14:46
    Εγώ θα έλεγα: Τι να μην ψιφήσουμε???
    margo
    16.09.2007, 22:35
    Παράθεση:

    Το μέλος asxetos στις 17-08-2007 στις 14:50 έγραψε...

    Ο μικροαστός Ελληνας δεν αλλάζει....σιγά που δεν θα ψηφίσουν


    10.ΛΕΕΙ ΟΜ/Α

    «οι πολιτικοί ειναι όλοι πουλημένοι και κλέφτες»
    ΚΑΝΕΙ ΟΜ/Α

    Ψηφίζει κάθε φορά ένα απ τα δυο μεγάλα κόμματα.









    ...Μάγος είσαι..???



    ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ
    margo
    16.09.2007, 22:40
    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 17-08-2007 στις 15:03 έγραψε...

    ......

    Αλλά ότι και να γράψουμε, ότι και να πούμε, όσες διαδηλώσεις και να κάνουμε για να κερδίσουμε πρόσβαση στον επιούσιο, ο Έλληνας ψηφίζει με έτοιμο κομματικό ψηφοδέλτιο, σταυρωμένο εκ των προτέρων, βαλμένο έντεχνα στα ενδότερα της δεξιάς του κάλτσας. Τόσο βρομερή είναι η υπόθεση "εκλογές 1974-2008".






    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 17-08-2007 15:28 ]







    Μα .. γιατί το λες αυτό?






    margo
    16.09.2007, 23:36
    H αποχή λέει,φτάνει μέχρι τώρα το 29,12%

    Πόσο πρέπει να φτάσει για να έχει σημασία και να παίζει ρόλο?

    Κατά τα άλλα..θαυμάστε τα αποτελέσματα
    esta
    17.09.2007, 00:36
    Με τέτοια αποχή αλλά κατα τα άλλα 8 στους 10 έλληνες θέλει κάποιον από τους δύο και τα λοιπά...όπως σχολιάζουν τα τηλεπτικά πάνελ....
    Απογοήτευση και πάλι...μία από τα ίδια...
    asxetos
    17.09.2007, 01:01
    Η καθεστηκυια ταξη ξεπερναει το 30%. Α)Ειναι η ταξη ολων των δημοσιων υπαλληλων 33%, (λιγοι αυτοι που δεν ψηφισαν), Β)ειναι η νεοελληνικη νοοτροπια της μηπως θεσουλας του κανακαρη η της κανακαρισας που εχουμε τον γνωστο του γνωστου της γνωστης του γνωστου του γραμματεα του ταδε υπουργειου, αλλο ενα 18% τουλαχιστον, και το υπολοιπο ποσοστο ειναι τα μικρα κομματα.
    Δυστυχως πρεπει να καταλαβουμε οτι αυτο το βολεμενο 30 και %, εχει κατασκευαστει εδω και χρονια απο τα 2 μεγαλα κομματα, με σκοπο την αυτοδυναμια παντα, ενος απο τα δυο. Ειναι μικροαστικη εως μεγαλοαστικη ταξη, που για αυτην εργαζομαστε και δουλευουμε ολοι εμεις οι υπολοιποι.
    Μετα η ελληνικη νοοτροπια. Στην Ελλαδα δεν εχουμε καταλαβει οι περισσοτεροι οτι ανηκουμε στην εργατικη ταξη. Κοινως ειμαστε εργατες. Και φυσικα η αριστερα στην Ελλαδα εχει τεραστιες "ιστορικες" ευθυνες για αυτο.
    Ομως επειδη η συζητηση θα παει στη θεωρητικη διαλεκτικη συζητηση, θα πω με πολυ απλα λογια οτι ειμαστε της βιτρινας και οχι της ουσιας. Δεν εχουμε την συνηδειση σε ποια ταξη ανηκουμε και αυτο ειναι λογικο λογω της μη βιομηχανικης επαναστασης. Επειτα τα σωματεια και συνδικατα ειναι ολα κομματικα. Αυτο ειναι ελληνικο φαινομενο. Πρωτοπορουμε σε αυτο.
    Και επειτα ειναι αυτο που ελεγε ο Μαρξ περι "κοινωνικης στρωματωσης" και μιλαμε θεωρητικα πλεον δηλαδη την αξιολογηση των κοινωνικων θεσεων και την ενταξη τους σε ενα ιεραρχημενο συστημα κοινωνικης οργανωσης. Συστατικο στοιχειο της ειναι η κοινωνικη θεση μετα την αξιολογηση της.
    Δηλαδη, ενω οι κοινωνικες σχεσεις αποτελουν στοιχειο κοινωνικης διαφοροποιησης, δεν αποτελουν αυτοματα και στοιχειο κοινωνικης στρωματωσης. Για να συμβει αυτο θα πρεπει πρωτα να αξιολογηθουν σε ανωτερες η κατωτερες, σε θεσεις με περισσοτερο η λιγωτερο κοινωνικο γοητρο. Κοινωνικες θεσεις με το ιδιο γοητρο, δηλαδη ισαξιες, συγκροτουν συγκεκριμενα κοινωνικα συνολα (αυτο που λεμε στρωματα η ταξεις), τα οποια εχουν μια εσωτερικη δομη και απαρτιζουν ενα συνολο με τη μορφη συστηματος.

    Στο μικρο μας Ελλαδισταν ομως δεν υπηρξε βιομηχανικη επανασταση. Το ζητημα της ταξικης διαστρωματωσης μοιαζει αρκετα χαοτικο. Και όπως έχω ξαναγράψει παλι εδω η μη πραγματοποιηση βιομηχανικης επαναστασης , το εκπληκτικο δικτυο πελατειακων και οικογενειακων σχεσεων, η απουσια μεγαλης αγροτικης ιδιοκτησιας, σε συνδιασμο με μια κουλτουρα(επισημη και μη) μιγμα αρχαιολατρειας, χριστιανισμου και εθνικοαπελευθερωτικου αγωνα(μπορεις αν θελεις να βαλεις αμπελοφιλοσοφιας, κοινοκτημωσυνης και πλατσικου), εχει οδηγησει οχι μονο σε μια νεφελωδη ταξικη συνθεση, αλλα και σε μια εκπληκτικη ψυχογεωγραφια του νεοελληνα.
    Η αριστερα εχει μεγαλες ευθυνες για αυτο το πραγμα. Αλλα αν την συνεχισουμε και αλλο τη συζητηση θα ξεφυγουμε τελειως.

    Spirous
    17.09.2007, 10:25
    Από σήμερα οι: Καρατζαφέρης, Πλεύρης, Γεωργιάδης, Βορίδης είναι βουλευτές της ελληνικού κοινοβουλίου... Τα σχόλια δικά σας...
    Astron
    17.09.2007, 14:22
    Τα αποτελέσματα:

    Νέα Δημοκρατία 41.84 %
    ΠΑ.ΣΟ.Κ 38.10 %
    Κ.Κ.Ε. 8.15 %
    ΣΥ.ΡΙΖ.Α 5.04 %
    ΛΑ.Ο.Σ 3.79 %
    ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ 1.05 %
    ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ 0.80 %

    Οι οικολόγοι πράσινοι κατάφεραν να πάρουν μεγαλύτερο ποσοστό απ' το κόμμα του Παπαθεμελή πράγμα εντυπωσιακό δεδομένου ότι είχαν μηδενική παρουσία στα μέσα μαζικής ενημέρωσης.

    Το άλλο σημαντικό είναι ότι τελικά δεν υπήρχε τόσο μεγάλη αποχή όση νομίζουμε. Ψήφισε το 74.14 % των εγγεγραμμένων το οποίο είναι ένα τεράστιο ποσοστό συγκριτικά με Ευρώπη και Αμερική. Επομένως ο λαός εκπροσωπήθηκε άμεσα:
    Ήθελε το Λ.Α.Ο.Σ στη βουλή, τη ΝΔ κυβέρνηση, τα αριστερά κόμματα πολύ δυνατότερα, και την δυναμική εμφάνιση του κόμματος των οικολόγων (για πρώτη φορά σε τέτοια ποσοστά). Ήθελε επίσης την αλλαγή του ΠΑΣΟΚ.

    Οι έδρες πάνε ως εξής:
    ΝΔ 152
    ΠΑΣΟΚ 102
    ΚΚΕ 22
    ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟΣ 14
    ΛΑΟΣ 10

    Εγώ προσωπικά δεν περίμενα με τίποτα τέτοια άνετη επικράτηση της ΝΔ και τέτοια ήττα του ΠΑΣΟΚ. Η άνοδος των αριστερών κομμάτων ήταν αναμενόμενη αλλά εντυπωσιακή. Όσο για το κόμμα του Καρατζαφέρη φαινόταν ότι είχε τη δυναμική να μπει στη βουλή. Προφανώς για να υπάρχει κάτι θα εξυπηρετεί. Όσο κι αν διαφωνώ με αρκετές απόψεις τους, η πολυφωνία ποτέ δεν έβλαψε τη δημοκρατία. Δεν βλέπω κανένα λόγο ανησυχίας...
    christos-reg
    17.09.2007, 15:54
    Είναι επίσης αρκετά θετικό το γεγονός ότι ο νέος εκλογικός νόμος είναι πιο αναλογικός όσο αφορά την εκπροσώπηση των μικρότερων κομμάτων στη βουλή, με αποτέλεσμα να παίρνουν πλέον αρκετές έδρες.

    π.χ. το 2004 το ΚΚΕ με 5,9% πήρε 12 έδρες και ο ΣΥΝ με 3,26% 6 έδρες.
    Τώρα αντίστοιχα παίρνουν με 8,15% 22 έδρες το ΚΚΕ, με 5,04% 14 έδρες ο ΣΥΡΙΖΑ και με 3,79% 10 έδρες το ΛΑΟΣ. Σύνολο 46 έδρες!

    Βέβαια με ένα τελείως αναλογικό σύστημα, η κατανομή των εδρών στη βουλή θα ήταν:

    ΝΔ: 126
    ΠΑΣΟΚ: 114
    KKE: 25
    ΣΥΡΙΖΑ: 15
    ΛΑΟΣ: 11
    Οικολόγοι: 3
    Δημοκρ. Αναγέννηση: 2
    Εν. Κεντρώων: 1
    KKE (μ-λ): 1
    ΜΕΡΑ: 1
    ΕΝΑΝΤΙΑ: 1



    Christos' Blog

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : christos-reg στις 17-09-2007 15:55 ]


    koini_maria
    17.09.2007, 16:09
    Μονάχα τούτο θα πω : ΝΤΡΟΠΗ ΜΑΣ !

    Και ένα δίστιχο του Μάνου Ελευθερίου : "Αυτός που σπέρνει δάκρυα και πόνο θερίζει την αυγή ωκεανό"

    Δεν μας αξίζει κάτι καλύτερο , μάλλον .
    Zefuros
    17.09.2007, 16:47
    Παράθεση:

    Το μέλος koini_maria στις 17-09-2007 στις 16:09 έγραψε...

    Μονάχα τούτο θα πω : ΝΤΡΟΠΗ ΜΑΣ !

    Και ένα δίστιχο του Μάνου Ελευθερίου : "Αυτός που σπέρνει δάκρυα και πόνο θερίζει την αυγή ωκεανό"

    Δεν μας αξίζει κάτι καλύτερο , μάλλον .



    Ντροπη μας? τι εννοεις?
    Astron
    17.09.2007, 18:51
    Ε, μάλλον δε της αρέσει και τόσο η δημοκρατία...
    koini_maria
    17.09.2007, 20:34
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 17-09-2007 στις 18:51 έγραψε...

    Ε, μάλλον δε της αρέσει και τόσο η δημοκρατία...




    Όχι , δεν μου αρέσει και τόσο η "νέα δημοκρατία" .
    Δεν μου αρέσει και τόσο η "κρυφή δεξιά".
    Δεν μου αρέσει και τόσο η οπισθοδρόμηση .
    Δεν μου αρέσει και τόσο η άκρως καπιταλιστική νοοτροπία .
    Δεν μου αρέσει και τόσο η κρατική αναλγησία .
    Δεν μου αρέσει και τόσο η έλλειψη πρόληψης καταστροφών και σχεδιασμού γενικότερα .
    Δεν μου αρέσει και τόσο η έλλειψη κοινωνικής πολιτικής .
    Δεν μου αρέσει και τόσο η κυβερνητική έπαρση.
    Δεν μου αρέσει και τόσο το ψέμα και ο εμπαιγμός .

    Θέλετε κι άλλα ;
    Υπάρχουν πολλά !


    Spirous
    17.09.2007, 20:41
    Προς τα ζώα που έβαλαν το ΛΑ.Ο.Σ. στο ελληνικό κοινοβούλιο αφιερώνω αυτό το άρθρο της ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑΣ:

    Η κρυφή ατζέντα του Καρατζαφέρη

    Στο κεντρικό εκλογικό περίπτερο του ΛΑΟΣ, της οδού Πανεπιστημίου, υπάρχουν φυλλάδια υποψηφίων, ένα έντυπο με πολιτικά συνθήματα, αλλά... πουθενά το πρόγραμμα του κόμματος! Οταν το ζητήσαμε, οι άνθρωποι του ΛΑΟΣ έδειξαν απόλυτη άγνοια: «δεν υπάρχει».

    Και όμως. Το «πλαίσιο θέσεων» 96 σελίδων που υπογράφει ο Γ. Καρατζαφέρης αναρτήθηκε τελευταία στην ιστοσελίδα του κόμματος, συνδυάζοντας τις γνωστές ακροδεξιές του θέσεις, με σκληρές νεοφιλελεύθερες:

    Το «πλαίσιο» Καρατζαφέρη προβλέπει: Επαναφορά θανατικής ποινής (σ. 36). Κατάργηση παραγραφής στα σοβαρά αδικήματα (σ. 36). Εισαγωγή ενός «θεσμού συνεργασίας των τάξεων» που θα υποκαταστήσει το συνδικαλισμό (σ. 15). Σκανδαλώδη επιδότηση κατά 50% των εφοπλιστών για πλοία που ναυπηγούνται σε ελληνικά ναυπηγεία (σ. 75). Ξεπούλημα των εταιρειών του δημόσιου τομέα «επειδή δημιουργήθηκαν από την τάση για κρατισμό του ΠΑΣΟΚ» (σ. 34). Προσαρμογή των αμοιβών του δημόσιου τομέα με αυτές του ιδιωτικού και «εξατομίκευσή» τους. Δηλαδή, εξάρτησή τους από «την αποτελεσματικότητα, την παραγωγικότητα και την ακεραιότητα κάθε υπαλλήλου» (σ. 33).

    Ισως το πιο χαρακτηριστικό σημείο είναι η θέση του ΛΑΟΣ για την... κατάργηση των δασών:

    «Θεωρούμε ότι ως δασικές περιοχές πρέπει να χαρακτηρίζονται μόνον οι εκτάσεις των δρυμών» (...) «Οι εκτάσεις που χαρακτηρίζονται σήμερα ως δασικές χωρίς να είναι δρυμοί θα πρέπει να αποχαρακτηρισθούν και να παραδοθούν για γεωργική, αστική ή περιαστική χρήση» (σ. 79).

    Μ' άλλα λόγια, ο κ. Καρατζαφέρης προτείνει να παραμείνουν δάση μόνο οι δέκα αναγνωρισμένοι δρυμοί, οι οποίοι αποτελούν το 2% των ελληνικών δασών! Πώς να το πει, όμως, αυτό ύστερα από τις τραγωδίες της Πελοποννήσου και της Εύβοιας; Ετσι, το πρόγραμμα δεν βγήκε στο προσκήνιο...

    Γεγονός είναι ότι ο αρχηγός του ΛΑΟΣ έχει συνηθίσει να καλύπτει ή να μεταβάλλει εύκολα τις απόψεις του, ειδικά για να αποκρούσει το χαρακτηρισμό του ρατσιστή.

    Ετσι, υποχρέωσε πρόσφατα τα στελέχη του να αποδεχτούν τη «διακήρυξη της 11ης Αυγούστου», όπου καταγγέλλονται τα φαινόμενα «ρατσισμού, μισαλλοδοξίας και αντισημιτισμού», προκαλώντας ρωγμές στο χώρο των ακροδεξιών υποστηρικτών του.

    «Αποστάσεις» απ' τον ρατσισμό

    Οσο για τον ίδιο, δεν καταγγέλλει πλέον τους πολιτικούς αρχηγούς ως εβραίους (Σημίτη, Παπανδρέου, Εβερτ) ή μασόνους και μάλιστα χαμηλόβαθμους (Καραμανλή), αποκηρύσσει τον Λεπέν που θαύμαζε μέχρι το 2004 και απομακρύνει κάποιους επιφανείς ναζιστές από το ψηφοδέλτιό του (Πλεύρη). Πίσω, όμως, από τα χαμόγελα και τα αστειάκια του αρχηγού, το ΛΑΟΣ εξακολουθεί να συγκροτείται ως ένα κλασικό ευρωπαϊκό ακροδεξιό κόμμα νέου τύπου. Υποψήφιοί του είναι παλιοί χουντικοί, μέλη της ΕΠΕΝ και τα στελέχη του λεπενικού Ελληνικού Μετώπου. Κι αν το κόμμα καταφέρει να μπει στη Βουλή, τότε βουλευτές του θα είναι ακριβώς αυτοί.

    Βέβαια, τα ΜΜΕ επικεντρώνουν το ενδιαφέρον τους σε υποψηφιότητες όπως της κυρίας Ιφιγένειας Ταρινίδου (κατά κόσμον Εφης Σαρρή) και το ρίχνουν στο χαβαλέ. Το ίδιο και με τον ιδιόρρυθμο καθηγητή και μεταμεσονύκτιο «πανελίστα» Χρίστο Γούδη, που μέχρι προ τινος ειρωνευόταν το ΛΑΟΣ ως «δεξιά της Ινδοκίνας».

    Ο Γ. Καρατζαφέρης, ωστόσο, είχε εγκαίρως εξηγήσει στα στελέχη του την ανάγκη να «στρογγυλοποιήσουν» τον πολιτικό τους λόγο, να «αποφύγουν τις αγκυλώσεις», να πουν με «άλλα λόγια, αυτά τα οποία πάντα εμφορούν την ψυχή μας» (sic) προκειμένου να «ρίχνουν γέφυρα για να περάσει ο δυσαρεστημένος ψηφοφόρος σε εμάς» (Συνεδρίαση Κ.Ε. ΛΑΟΣ, 22/10/05).

    Και στους ακροδεξιούς οπαδούς του που ανησυχούσαν για τη μεταστροφή, εξηγούσε ότι θα αλώσει την εξουσία από τα μέσα, «όπως έκαναν οι Ελληνες στην Τροία» (17/6/04).

    Αυτή η τακτική του δούρειου ίππου φάνηκε να αποδίδει. Για κακή όμως τύχη του κ. Καρατζαφέρη, αυτές τις μέρες δικάζεται ο Κώστας Πλεύρης και οι υπεύθυνοι της εφημερίδας του «χώρου» «Ελεύθερος Κόσμος» για την προβολή ρατσιστικής και μισαλλόδοξης προπαγάνδας στο βιβλίο «Οι Εβραίοι». Είχαμε αποκαλύψει το καλοκαίρι του 2006 ότι το Νο2 του ΛΑΟΣ Αδωνις Γεωργιάδης πρόβαλλε συνεχώς το βιβλίο αυτό του Πλεύρη, αποκρύπτοντας ότι πρόκειται για φιλοναζιστική προπαγάνδα.

    Φλερτ με τον Χίτλερ

    Ο εκπρόσωπος του ΛΑΟΣ είχε τότε διαμαρτυρηθεί, υποστηρίζοντας ότι απλώς πουλάει βιβλία όπως όλοι. Τώρα διαπιστώνουμε ότι έχει ο ίδιος καταθέσει υπέρ του κ. Πλεύρη σε μήνυση εναντίον του Κεντρικού Ισραηλιτικού Συμβουλίου και του ΕΠΣΕ, όπου υπερασπίζεται το περιεχόμενο του βιβλίου, λέγοντας ότι οι εκπρόσωποι της ελληνικής εβραϊκής κοινότητας που διαμαρτύρονται τον συκοφαντούν.

    Βέβαια, το κατηγορητήριο που συνέταξε ο εισαγγελέας κατά Πλεύρη περιλαμβάνει δεκάδες αποσπάσματα με γενικούς αφορισμούς κατά των «υπανθρώπων» εβραίων, και με δείγματα θαυμασμού για τον Χίτλερ...

    Η δίκη Πλεύρη αναβλήθηκε για την προσεχή Τρίτη. Αναμένεται με ιδιαίτερο ενδιαφέρον η στάση των στελεχών του ΛΑΟΣ και κυρίως του ίδιου του κ. Καρατζαφέρη.


    (Ελευθεροτυπία, 9/9/2007) Η κρυφή ατζέντα του Καρατζαφέρη