ελληνική μουσική
    904 online   ·  210.869 μέλη

    Εκλογές 2007. Τι να ψηφίσουμε?

    GeorgeSadoor
    27.08.2007, 22:32
    Παράθεση:

    Το μέλος alex3 στις 27-08-2007 στις 20:52 έγραψε...

    Η ψήφος στο ΚΚΕ, δηλώνει τη ριζική και ολοκληρωτική και κάθετή σου αντίρρηση με αυτά που συμβαίνουν σήμερα - αν φυσικά έχεις. Είναι επίσης το μόνο κόμμα που θα μπορούσε να εκβιάσει από το σύστημα - που νέμονται τα δυο κόμματα "εξουσίας" και αυτοί που είναι πίσω τους - λαικά αιτήματα σε σχέση όχι μόνο με την εργασία, αλλά μ'αυτό που μερικοί θυμόμαστε ως ποιότητα ζωής. Λυπάμαι που δεν μπορώ να είμαι αναλυτικότερος, αλλά για να καταλάβεις πραγματικά τι εννοώ, χρειάζεται χρόνος μελέτης της πολιτικής και της ιστορίας, που, ξέρω, δεν είναι εύκολο...Να σου πω μόνο πως ούτε ήμουν ούτε είμαι μέλος του ΚΚΕ, ούτε πιστεύω πως γίνεται να εφαρμοστεί στην Ελλάδα "υπαρκτός" σοσιαλισμός, και παλιότερα έχω ψηφίσει και ΠΑΣΟΚ - εξαπατώμενος, και Συνασπισμό - απαγοητευόμενος... Ένα ισχυρό όμως Κομμουνιστικό Κόμμα, με τις αντίστοιχες έδρες, πιστεύω πως μπορεί να ανακόψει την ανήθικη λαίλαπα της άνευ ανθρώπινων όρων κερδοφορίας, η οποία επαναλανσάρεται ως "επανίδρυση του κράτους" και "ελεύθερης" οικονομίας...Αν σ'ενδιαφέρει, μπορώ να σου συστήσω βιβλιογραφία...

    Σε καμμιά απολύτως περίπτωση αποχή, άκυρο ή λευκό. Ο μη λαμβάνων θέση στα πολιτικά πράγματα, κατά τους προγόνους μας - που τόσοι πολλοί εδώ αγαπούν - μόνο άτομο πνευματικής υστέρησης δικαιολογούνταν να είναι...Ιδιώτης...Idiot...


    Χμ...
    Τι το διαφορετικό δηλ πιστεύεις πως θα κάνει?Δεν κατάλαβα.
    Το κκε στο παρελθόν έχει κάνει τρομερά λάθη τα οποία μου τα χουν πεί οι προγόνοι μου (Κοκκινιώτες όλοι).
    Η βιβλιογραφια βέβαια δεν είναι κακή ιδέα αρκεί να υπάρχει χρόνος και τώρα υπάρχει!
    nektarios_pi
    28.08.2007, 09:32
    OXI πασοκ νδ λαος κκε .... ??? αυτα τα 4 κομματα μας καταστρεφουν
    Tsouxtra-is-back
    28.08.2007, 10:07
    Χωριά εκκενώνονται ακόμη.
    Οι άνθρωποι που κάηκαν ΖΩΝΤΑΝΟΙ δεν έχουν ταφεί μέχρι και σήμερα που μιλάμε , δεν έχουν αναγνωριστεί καν απο τους συγγενείς τους κι εδώ ζοριζόμαστε για το τι θα ψηφήσουμε ???? Έλεος παιδιά !!!! Αφήστε το καναπεδάκι σας....ξοδέψτε λίγα ευρωπουλάκια σ'ενα σουπερ μάρκετ για πέντε απαραίτητα πράγματα .......και πάρτε δρόμο για την Πελοπόννησο. Οι διακοπές τελείωσαν.....κράτος είμαστε κι εμείς.....Κλείστε τον υπόνομο της ΤV και ξεκολλήστε απ το καναπεδάκι σας.

    Τελικά ο έλληνας έχει μνήμη ψαριού ???? ......
    yiannisyiannis
    28.08.2007, 11:55
    Εγώ προσωπικά, καλώς ή κακώς δεν πιστεύω στις συμπτώσεις. Έχω την αίσθηση ότι οι φωτιές 20 μέρες πριν τις εκλογές, είχαν ένα και μόνο αντικειμενικό στόχο. Να ανατρέψουν τις δημοσκοπήσεις και να αλλοιώσουν το διαφαινόμενο εκλογικό αποτέλεσμα. Όποιος ρίξει "πύρινη" ψήφο, το μόνο που θα καταφέρει κατά τη γνώμη μου, είναι να παίξει το παιχνίδι των εμπρηστών. Ο θυμός δεν πρέπει να βγαίνει στις κάλπες, εκεί χρειάζεται νηφαλιότητα και πολύ σκέψη για να εκτιμήσει κανείς ορθά τα δεδομένα και να αποφασίσει ποιόν θα ψηφίσει. Εκείνον που άναψε τις φωτιές, εκείνον που απέτυχε να τις σβήσει, κάποιον άλλο, άκυρο, λευκό, τι; Διλήμματα που απαιτούν νηφάλια σκέψη κι όχι οργισμένη αντίδραση.
    okanenas
    28.08.2007, 13:37
    Η δική μου πρόταση για το τι να ψηφίσετε είναι:
    η Κ.Κ.Ε. η ΛΑ.Ο.Σ.

    γιατί πιστεύω η ψήφος σε αυτά τα δυο κόμματα είναι η
    μεγαλύτερη τιμωρία για ΝΔ και ΠΑΣΟΚ


    teressa
    28.08.2007, 15:51
    Παράθεση:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 28-08-2007 στις 11:55 έγραψε...

    Εγώ προσωπικά, καλώς ή κακώς δεν πιστεύω στις συμπτώσεις. Έχω την αίσθηση ότι οι φωτιές 20 μέρες πριν τις εκλογές, είχαν ένα και μόνο αντικειμενικό στόχο. Να ανατρέψουν τις δημοσκοπήσεις και να αλλοιώσουν το διαφαινόμενο εκλογικό αποτέλεσμα. Όποιος ρίξει "πύρινη" ψήφο, το μόνο που θα καταφέρει κατά τη γνώμη μου, είναι να παίξει το παιχνίδι των εμπρηστών. Ο θυμός δεν πρέπει να βγαίνει στις κάλπες, εκεί χρειάζεται νηφαλιότητα και πολύ σκέψη για να εκτιμήσει κανείς ορθά τα δεδομένα και να αποφασίσει ποιόν θα ψηφίσει. Εκείνον που άναψε τις φωτιές, εκείνον που απέτυχε να τις σβήσει, κάποιον άλλο, άκυρο, λευκό, τι; Διλήμματα που απαιτούν νηφάλια σκέψη κι όχι οργισμένη αντίδραση.

    Παράθεση:
    Τελικα εχω επιλογη καλε.Και νομιζα οτι δεν εχω.Αυτους που μας καψανε και αυτους που μας αφησαν να καουμε.Τωρα ειμαι ηρεμη.Μα εμενα ιδιο μου φαινεται...το ιδιο αποτελεσμα...το ιδιο κομμα?Μα τι ειναι αυτα που λες?Γι'αυτο φτασαμε εδω.Λογω ανικανοτητας ,τοσο αυτων που κυβερνουν, οσο και αυτων που ψηφιζουν.Εμας.Και για να μην κατηγορηθω,δεν υποστηριζω κκε,ουτε κανεναν γενικοτερα.Ειμαι καποιος που ψαχνει τι να ψηφισει και παντα καταληγει στο ιδιο συμπερασμα...καμια επιλογη.Ειμαστε ελευθεροι να ψηφισουμε οποιον κλεφτη θελουμε.Ψηφιστε οποιον θελετε ελευθερα και ενας απο τους δυο θα βγει.Γαμω!Αυτοι που θα καρπωθουν απο τη δυστυχια ολων ειναι και απο τα δυο κομματα και κυριως απο τους τωρινους.Γιατι αυτοι κανουν συμφωνιες με εταιριες για τα καμμενα τωρα.Και γενικα ειμαστε αξιοι της μοιρας μας,αφου οποιοι και αν βγουν εμεις θα τους ξανα αφησουμε να μας δουλευουν,γιατι ειμαστε τοσο απασχολημενοι με τη μικροζωουλα μας και το πως θα βολευτει ο κωλαρακος μας και να πανε ολοι να γ.....!Λες και δεν ειναι και δικο μας το οξυγονο που μας κλεβουν και δικα μας τα σπιτια που καιγονται και τα δαση και ολη η γαμω Ελλαδα!Ενα ματσο ηλιθιοι που κανουμε τσιμεντο την κληρονομια μας,με μεγαλη ευκολια,αφου γεμιζει η τσεπουλα μας.Αντε ψηφισε εσυ τους μπουληδες νεοελληνες και αυτοματα γινεσαι και εσυ ενας απο αυτους.Να δω τι θα λες στα παιδια σου αργοτερα.Αυτοι που τοσα χρονια μας κυβερνουν ειναι οι επιχειρηματιες χωρις καμια πολιτικη ή εθνικη συνηδειση,ηθος και ανθρωπια.Μονο λεφτααααααα.Και εμεις προβατα που γλειψε γλειψε ανεβαινουν ολο και πιο ψηλα στο μαντρι.Αιντε και εις ανωτερα.Και με τη νικη
    yiannisyiannis
    28.08.2007, 16:16
    @Teressa
    Δεν καταλαβαίνω που έγκειται η διαφωνία σου;
    teressa
    28.08.2007, 16:29
    Παράθεση:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 28-08-2007 στις 16:16 έγραψε...

    @Teressa
    Δεν καταλαβαίνω που έγκειται η διαφωνία σου;

    Code:
      

    Kαλα οχι με εσενα προσωπικα,αλλα για αυτους που σκεφτονται ετσι.Δηλαδη αυτους που μας εκαψαν,αν εννοεις πασοκ και οι αλλοι που δεν μας εσωσαν,ΝΔ.Και εγω ειπα οτι ειναι το ιδιο προσωπο.Συγνωμη αν φανηκε ετσι.Απλα πιαστηκα απο εσενα και το ειπα.Δεν εννοουσα εσενα.SORRY.
    alex3
    28.08.2007, 18:32
    Παράθεση:

    Το μέλος GeorgeSadoor στις 27-08-2007 στις 22:32 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος alex3 στις 27-08-2007 στις 20:52 έγραψε...

    Η ψήφος στο ΚΚΕ, δηλώνει τη ριζική και ολοκληρωτική και κάθετή σου αντίρρηση με αυτά που συμβαίνουν σήμερα - αν φυσικά έχεις. Είναι επίσης το μόνο κόμμα που θα μπορούσε να εκβιάσει από το σύστημα - που νέμονται τα δυο κόμματα "εξουσίας" και αυτοί που είναι πίσω τους - λαικά αιτήματα σε σχέση όχι μόνο με την εργασία, αλλά μ'αυτό που μερικοί θυμόμαστε ως ποιότητα ζωής. Λυπάμαι που δεν μπορώ να είμαι αναλυτικότερος, αλλά για να καταλάβεις πραγματικά τι εννοώ, χρειάζεται χρόνος μελέτης της πολιτικής και της ιστορίας, που, ξέρω, δεν είναι εύκολο...Να σου πω μόνο πως ούτε ήμουν ούτε είμαι μέλος του ΚΚΕ, ούτε πιστεύω πως γίνεται να εφαρμοστεί στην Ελλάδα "υπαρκτός" σοσιαλισμός, και παλιότερα έχω ψηφίσει και ΠΑΣΟΚ - εξαπατώμενος, και Συνασπισμό - απαγοητευόμενος... Ένα ισχυρό όμως Κομμουνιστικό Κόμμα, με τις αντίστοιχες έδρες, πιστεύω πως μπορεί να ανακόψει την ανήθικη λαίλαπα της άνευ ανθρώπινων όρων κερδοφορίας, η οποία επαναλανσάρεται ως "επανίδρυση του κράτους" και "ελεύθερης" οικονομίας...Αν σ'ενδιαφέρει, μπορώ να σου συστήσω βιβλιογραφία...

    Σε καμμιά απολύτως περίπτωση αποχή, άκυρο ή λευκό. Ο μη λαμβάνων θέση στα πολιτικά πράγματα, κατά τους προγόνους μας - που τόσοι πολλοί εδώ αγαπούν - μόνο άτομο πνευματικής υστέρησης δικαιολογούνταν να είναι...Ιδιώτης...Idiot...


    Χμ...
    Τι το διαφορετικό δηλ πιστεύεις πως θα κάνει?Δεν κατάλαβα.
    Το κκε στο παρελθόν έχει κάνει τρομερά λάθη τα οποία μου τα χουν πεί οι προγόνοι μου (Κοκκινιώτες όλοι).
    Η βιβλιογραφια βέβαια δεν είναι κακή ιδέα αρκεί να υπάρχει χρόνος και τώρα υπάρχει!


    [quote] Πιστεύω πως αν, παρ' ελπίδα, μπορούσε να συγκυβερνήσει, τότε όλα θα ήταν διαφορετικά για μια σειρά από θέματα που αφορούν τη φορολογία, την υγεια, την παιδεία, την αναδιανομή του πλούτου και πάρα πολλά άλλα. Πρόσεξε...Δεν εννοώ πως η Ελλάδα θα γινόταν Λαική Δημοκρατία...Λέω μόνο πως κάθε νομοθετική πρόταση θα περνούσε από γνήσια φιλολαικό κοινοβουλευτικό έλεγχο και, με την απειλή της άρσης της στήριξης στην κυβέρνηση, μπορεί να πετύχαινε φιλολαικότερους συμβιβασμούς.

    Το ΚΚΕ ασφαλώς κι έχει κάνει τεράστια λάθη. Μεγάλη ιστορία, αλλά άσχετη με το θέμα.

    Σε κάθε, όμως περίπτωση, ένα ισχυροποιημένο ΚΚΕ - μ'ένα ας πούμε 20% - θα ήταν μιά ηχηρότατη κραυγή διαφωνίας με τον τρόπο που μέχρι τώρα οι διαχειριστές της εξουσίας έχουν αντιμετωπίσει τα μικρά και μεγάλα μας ζητήματα, τις πιο πολλές φορές παρά την αντίθετη εντολή που έχουν λάβει στις εκλογές...

    Εντελώς στοιχειώδες είναι το "Κεφάλαιο", για μια βασική εισαγωγή στη μαρξιστική σκέψη και ανάλυση. Όταν το τελειώσεις, τα ξαναλέμε...
    [/quote]
    KIT_KAT
    28.08.2007, 18:33
    Εγώ δεν πιστεύω Γιάννη ότι πρέπει να ψηφίσουμε και πολύ νηφάλια. Είναι σιχαμεροί όλοι, όχι μόνο που κάψανε την Ελλάδα αλλά κυρίως που πάνω από τα αποκαϊδια αντί να "βγάλουν το σκασμό" συνεχίζουν την προεκλογική τους εκστρατεία με περισσό θράσσος και με περισσά -έτσι νομίζουν- επιχειρήματα. Παρά αύτα αν κάτσεις να σκεφτείς λογικά μάλλον στο άκυρο και στο σαλάμι θα καταλήξεις, μόνο που κι εγώ είμαι κατά αυτής της λογικής. Μάλλον μικρό κόμμα όπως είπαν και οι παραπάνω.
    alex3
    28.08.2007, 18:47
    Παράθεση:

    Το μέλος KIT_KAT στις 28-08-2007 στις 18:33 έγραψε...

    Εγώ δεν πιστεύω Γιάννη ότι πρέπει να ψηφίσουμε και πολύ νηφάλια. Είναι σιχαμεροί όλοι, όχι μόνο που κάψανε την Ελλάδα αλλά κυρίως που πάνω από τα αποκαϊδια αντί να "βγάλουν το σκασμό" συνεχίζουν την προεκλογική τους εκστρατεία με περισσό θράσσος και με περισσά -έτσι νομίζουν- επιχειρήματα. Παρά αύτα αν κάτσεις να σκεφτείς λογικά μάλλον στο άκυρο και στο σαλάμι θα καταλήξεις, μόνο που κι εγώ είμαι κατά αυτής της λογικής. Μάλλον μικρό κόμμα όπως είπαν και οι παραπάνω.



    [quote]Το άκυρο και το σαλάμι - που ακυρώνει πολλά ψηφοδέλτια στην κάλπη μέσα υποτείθεται - είναι ψήφοι υπερ του πρώτου κόμματος, με βάση των ισχύοντα εκλογικό νόμο. Είναι ο τρόπος να σου κλέψουν μια ψήφο ανοχής, αφήνοντάς σε να νομίζεις πως τους αρνήθηκες...πραγματικά βρωμερό...[/quote]
    Astron
    28.08.2007, 18:49
    Παράθεση:

    Το μέλος alex3 στις 28-08-2007 στις 18:47 έγραψε...
    Το άκυρο και το σαλάμι - που ακυρώνει πολλά ψηφοδέλτια στην κάλπη μέσα υποτείθεται - είναι ψήφοι υπερ του πρώτου κόμματος, με βάση των ισχύοντα εκλογικό νόμο. Είναι ο τρόπος να σου κλέψουν μια ψήφο ανοχής, αφήνοντάς σε να νομίζεις πως τους αρνήθηκες...πραγματικά βρωμερό...br>


    Είσαι σίγουρος για αυτό που λες; Νόμιζα ότι στο πρώτο κόμμα προσμετρούνται μόνο τα λευκά...
    alex3
    28.08.2007, 19:02
    Τυπικά, είναι έτσι όπως το λές...Αυτό που εννοώ όμως, είναι πως με την απουσία μας τη φυσική (αποχή) ή με την απουσία μας την "εκλογική"(άκυρο / λευκό ) - sorry για το νεολογισμό - ο απόλυτος αριθμός των ψήφων ενός κόμματος σε δεδομένο σύνολο εγγεγραμμένων, αντιστοιχεί σε μεγαλύτερο ποσοστό επί των ψηφισάντων, των άκυρων και των λευκών...και μ'αυτή τη συλλογιστική, οφελείται το πρώτο κόμμα...
    XeniaRodo
    28.08.2007, 19:20

    renabill
    28.08.2007, 19:20
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 28-08-2007 στις 18:49 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος alex3 στις 28-08-2007 στις 18:47 έγραψε...
    Το άκυρο και το σαλάμι - που ακυρώνει πολλά ψηφοδέλτια στην κάλπη μέσα υποτείθεται - είναι ψήφοι υπερ του πρώτου κόμματος, με βάση των ισχύοντα εκλογικό νόμο. Είναι ο τρόπος να σου κλέψουν μια ψήφο ανοχής, αφήνοντάς σε να νομίζεις πως τους αρνήθηκες...πραγματικά βρωμερό...br>


    Είσαι σίγουρος για αυτό που λες; Νόμιζα ότι στο πρώτο κόμμα προσμετρούνται μόνο τα λευκά...



    Μονο τα λευκά πάνε στο πρώτο κόμμα.αλλα καλύτερα να μην ψηφίσεις αν είναι να ρίξεις άκυρο.Καλύτερα να απέχεις.
    Astron
    28.08.2007, 19:33
    Παράθεση:

    Το μέλος XeniaRodo στις 28-08-2007 στις 19:20 έγραψε...





    Πείτε μου ότι είναι φάρσα....
    XeniaRodo
    28.08.2007, 19:43
    Δυστυχώς νομίζω ότι δεν είναι...
    pastella
    28.08.2007, 20:22
    Δίκιο έχεις Ξενια ,δυστυχως...

    Ιδου και η συνεντευξη που ελαβα σημερα με εμαιλ το πρωι...

    Στη Βουλή με τη Σαρρή

    Η Β ' Αθηνών δεν θα είναι ποτέ ξανά η ίδια.


    Η Έφη Σαρρή είναι η πρώτη λαϊκή τραγουδίστρια που κατε­βαίνει υποψήφια σε εθνικές εκλογές, γι' αυτό και -μου λέει πως- έχει μεγάλη αγωνία αν θα καταφέρει να συγκεντρώσει τις 15.000 ψήφους που θα χρειαστεί για να μπει τελικά στο ελληνικό Κοινοβούλιο. Αυτή είναι η πρώτη της συνέντευξη ως υποψήφια βουλευτής. Ίσως η πολιτική συνέντευξη του αιώνα.

    Γιατί στράφηκες στην πολιτική;

    Γιατί είναι πιο πλατιά τα θέματα της Βουλής. Εγώ θέλω να επικεντρωθώ σε αυτά που με αφορούν, στους νέ­ους, στους ηλικιωμένους, στις κακοποιημένες γυναί­κες, στους ανθρώπους που εργάζονται τη νύχτα και είναι ανασφάλιστοι, στους αλλοδαπούς, στους ομοφυ­λόφιλους. Θέλω μαζί μου όλα τα νεαρά sexy κορίτσια και αγόρια. Θέλω επίσης κοντά μου όλους αυτούς που είναι και αι­σθάνονται sexy, ασχέτως ηλικίας. Επίσης θέλω όλοι οι ηλικιωμένοι να είναι ευτυχισμένοι -θα προσπαθήσω πολύ γι' αυτό-, αυτοί είναι οι γονείς μας και τους χρωστάμε πολλά. Όσο για τους φίλους μου τους gay, θα προσπαθήσω να έχουν διασφάλιση των περιουσιών τους όταν φύγει ο ένας από τους δύο, είτε αυτό επιτευχθεί με πολι­τικό γάμο είτε με κάποιο συμβόλαιο.

    Γιατί δεν ξεκίνησες τη σχέση σου με την πολιτική από κάτι πιο απλό, από ένα δημοτικό συμβούλιο για παράδειγμα.

    Γιατί μου αρέσουν πολύ τα βαθιά νερά. Θέλω να πέσω μέσα! Η Βου­λή είναι ένα ηφαίστειο και όταν μπω μέσα θα εκραγεί.

    Γιατί επέλεξες το ΛΑ.Ο.Σ.;

    Γιατί αυτό με εκφράζει. Ο αρχηγός του κόμματος, ο κύριος Καρατζα­φέρης, είναι ένας άνθρωπος πανέξυπνος και αυτοδημιούργητος. Το ίδιο όπως και εγώ. Μία sexy λαϊκή τραγουδίστρια, όπως εγώ, δεν ση­μαίνει ότι είναι ανεγκέφαλη. Και εγώ μόνη μου έφτιαξα τη ζωή μου, δεν κατάγομαι ούτε από μεγάλες οικογένειες ούτε από μεγάλα τζά­κια. Είμαι υπέρ των αδυνάτων. Γνωρίζω τι σημαίνει να είσαι ένας άν­θρωπος ταλαιπωρημένος, ένας άνθρωπος που έχει υποφέρει στη ζωή του. Μόνη μου έπεσα στα θηρία και πάλεψα.

    Ποιο είναι το πολιτικό σου παρελθόν;

    Πάντα είχα πολιτικές ανησυχίες, αν και δεν ήμουν κομματικο­ποιημένη. Έχω φάει πολύ δακρυγόνο στο παρελθόν κρατώντας πανό και διαδηλώνοντας, όποτε θεωρούσα ότι συνέβαινε μία αδι­κία που δεν μπορούσα να ανεχτώ ως άνθρωπος και ως πολίτης.

    Αν εκλεγείς, υποθέτω ότι σταματάς και το τραγούδι λόγω ασυμβίβαστου.

    Εγώ έχω μεγάλη αγάπη στο τραγούδι. Ακόμη και τώρα, στις 7 Σεπτεμβρίου, θα ξεκινήσω να εμφανίζομαι στις Γοργόνες στον Πειραιά παρά τα τρεχάματα που θα έχω με την πολιτική. Με το τραγούδι μου μέχρι σήμερα έχω προσφέρει τα μέγιστα στα καλ­λιτεχνικά δρώμενα της Ελλάδας. Έχω προσφέρει ψυχική ευεξία στον κόσμο. Εμένα δεν με νοιάζει το ασυμβίβαστο. Θα συνεχίσω να τραγουδώ χωρίς να πληρώνομαι, δεν θα στερήσω από τον κό­σμο όσα του πρόσφερα όλα αυτά τα χρόνια. Θα πηγαίνω σε ορφα­νοτροφεία και σε γηροκομεία και θα ερμηνεύω τα σουξέ μου, να ξεσηκώνονται όλοι και να χαίρονται. Όποιον σταθεί εμπόδιο στην προσπάθειά μου να βοηθήσω τους αδυνάτους θα τον τσακίσω.

    Αν τελικά εκλεγείς, τι θα φορέσεις στην πρώτη συνεδρίαση της Βουλής;

    Ο βουλευτής δεν πρέπει να είναι σοβαροφανής, οφείλει να είναι σοβαρός μόνο στις απόψεις και στις σκέψεις του. Ακόμη και τα τα­γέρ μου όμως θα είναι sexy. Ίσως έτσι σταματήσουν κάποιοι να κοι­μούνται στα έδρανα της Bουλής.

    Είναι η πρώτη φορά που δέχεσαι πρόταση να κατέβεις υπο­ψήφια βουλευτής;

    Όχι, είναι η δεύτερη. Δεν χρειάζεται, όμως, να αναφέρουμε την πο­λιτική παράταξη από την οποία μου έγινε η πρόταση πριν από κά­ποια χρόνια. Επίσης πρέπει να σου πω ότι αμέσως μετά την πρότα­ση του κυρίου Καρατζαφέρη επικοινώνησε μαζί μου ο πολιτικός του ΠΑ.ΣΟ.Κ. με τον οποίο είχα σχέση στο παρελθόν και με ρώτησε εάν θα ήθελα να με προτείνει στο κόμμα του, προκειμένου να κα­τέβω υποψήφια με την παράταξή του. Ήταν πολύ ευγενικό αυτό εκ μέρους του και το εκτίμησα πολύ, άσχετα αν χωρίσαμε άσχη­μα. Ωστόσο εγώ δεν υπήρχε περίπτωση να προδώσω την εμπιστο­σύνη του κυρίου Καρατζαφέρη στο πρόσωπό μου, ούτε το ΛΑ.Ο.Σ. Εγώ είμαι αντράκι!

    Πώς θα αντιμετωπίσεις τους πολιτικούς από τα υπόλοιπα κόμ­ματα στις προεκλογικές συζητήσεις αφού δεν έχεις στοιχειώ­δη πολιτική γνώση;

    Έχω συγκεκριμένα πολιτικά επιχειρήματα και θα τα προβάλλω πάρα πολύ ευγε­νικά, δεν χρειάζεται να τσιρίζω στα κανάλια σαν χαζογκόμενα. Είμαι άτομο με παιδεία και ανατροφή, αυτό θα πει «στοιχειώ­δης πολιτική γνώση».

    Μα δεν έχεις καν πολιτική εμπειρία.

    Έχω ένστικτο, αγάπη μου. Δεν στερούμαι λόγου. Εγώ μιλάω απλά, λιτά, κατανοητά, για να με καταλαβαίνουν όλοι. Εξάλλου κάνω τέ­χνη και η τέχνη είναι η ωραιότερη γλώσσα.

    Τα τραγούδια που λες είναι τέχνη;

    Μόνο. Και στο Μέγαρο Μουσικής και στα λαϊκά μαγαζιά ο κόσμος ψυχαγωγείται. Απλά εγώ προτιμώ τα λαϊκά μαγαζιά γιατί στο Μέ­γαρο δεν μπορούν οι άνθρωποι να σηκωθούν και να χορέψουν. Απλώς ακούνε. Εγώ θέλω να έχω άμεση επαφή με το κοινό.

    «Έφη Σαρρή» θα γράφει το ψηφοδέλτιο;

    Όχι. Θα γράφει το κανονικό μου όνομα, Ταρινίδου Ιφιγένεια, και εντός παρένθεσης Έφη Σαρρή. Κατεβαίνω στη Β' Αθηνών.

    Γιατί άλλαξες το Ταρινίδου;

    Ήθελα να το κάνω δισύλλαβο. Όπως είναι το ΛΑ.Ο.Σ.

    -----------------------------------------------------------------------

    Τι να πρωτοσχολιασω, πειτε μου τι...
    Αυτη δεν ελεγε το "τι ειχαμε, τι χασαμε?"
    heartbreak-kid
    28.08.2007, 21:47
    όταν η κριτική υπερβαίνει τα εσκαμμένα και γίνεται αμφισβήτησι του ίδιου του δικαιώματος του εκλέγειν και εκλέγεσθαι...
    πρέπει να είχα χρόνια να διαβάσω την λέξι "δυστυχώς" για Έλληνα πολίτη που διεκδικεί την ψήφο του ελληνικού λαού. και την είχα διαβάσει σε εφημερίδα του ακροδεξιού χώρου. μερικές φορές οι συμπτώσεις είναι τραγικές
    Astron
    28.08.2007, 21:56
    Παράθεση:

    Το μέλος heartbreak-kid στις 28-08-2007 στις 21:47 έγραψε...

    όταν η κριτική υπερβαίνει τα εσκαμμένα και γίνεται αμφισβήτησι του ίδιου του δικαιώματος του εκλέγειν και εκλέγεσθαι...
    πρέπει να είχα χρόνια να διαβάσω την λέξι "δυστυχώς" για Έλληνα πολίτη που διεκδικεί την ψήφο του ελληνικού λαού. και την είχα διαβάσει σε εφημερίδα του ακροδεξιού χώρου. μερικές φορές οι συμπτώσεις είναι τραγικές



    Η κριτική έχει να κάνει με τον τρόπο με τον οποίο η Σαρρή ζητάει την ψήφο μας. Δε νομίζω ότι αμφισβητεί κανείς το δικαίωμα του οποιουδήποτε να βάζει υποψηφιότητα...