ελληνική μουσική
    868 online   ·  210.851 μέλη

    Εκλογές 2007. Τι να ψηφίσουμε?

    heartbreak-kid
    28.08.2007, 22:00
    α οκ. οπότε φαντάζομαι το "δυστυχώς" είχε να κάνη με το ότι την ίδια μέρα έχει τελικό ευρωμπάσκετ και δεν θα δουν πολλοί τον πολιτικό καταποντισμό της τραγουδίστριας που όλοι κρυφίως ή φανερώς ευχόμεθα

    P.S: πάντως να ομολογήσω ότι όταν ήμουν σε τρυφερή ηλικία, μου άρεσε η σαρρή ως γυναίκα.
    margo
    28.08.2007, 22:15
    Πάντως το θράσος των δηλώσεών της δεν διαφέρει από πολλών βολευτών
    asxetos
    28.08.2007, 22:30
    Νομιζω παντως οτι προηγειται με διαφορα στηθους μπροστα απο τους υπολοιπους βολευτες.
    margo
    28.08.2007, 22:38
    Σωστά ο Τσιτουρίδης δεν πήγε ακόμα για προσθετική
    asxetos
    28.08.2007, 22:43
    Μαργαριτα ο Τσιτουριδης δεν εχει αναγκη προσθεσης αλλα μαλλον αφαιρεσης...θα ελεγα.

    Astron
    28.08.2007, 22:46
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 28-08-2007 στις 22:15 έγραψε...

    Πάντως το θράσος των δηλώσεών της δεν διαφέρει από πολλών βολευτών



    Η βασική διαφορά της είναι η συχνή επανάληψη της λέξης "sexy" πράγμα που δεν βλέπουμε σε συνεντεύξεις άλλων πολιτικών
    asxetos
    28.08.2007, 22:50
    Παυλε ειναι ντυμενη σεξυ και ζηταει να τη σταυρωσουμε.....με τσαχπινια...
    margo
    28.08.2007, 22:55
    Τσακάλι η Εφούλα....

    όπου οι άλλοι λένε "ΘΑ.."αυτή λέει "sexy"

    και στις δύο περιπτώσεις ο λαός τρέφει φρούδες ελπίδες

    Astron
    28.08.2007, 22:57
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 28-08-2007 στις 22:55 έγραψε...

    Τσακάλι η Εφούλα....

    όπου οι άλλοι λένε "ΘΑ.."αυτή λέει "sexy"

    και στις δύο περιπτώσεις ο λαός τρέφει φρούδες ελπίδες




    Εγώ νομίζω πως ήδη έχει προσφέρει έργο... Οι παππούδες του ΛΑ.Ο.Σ έχουν ξανανιώσει!
    asxetos
    28.08.2007, 23:05
    Γενικως παντως προσφερει θεαμα Θα ελεγα οτι ενα "σταυρωμα" το χρειαζεται
    margo
    28.08.2007, 23:20
    "Με το τραγούδι μου μέχρι σήμερα έχω προσφέρει τα μέγιστα στα καλ­λιτεχνικά δρώμενα της Ελλάδας.
    Μία sexy λαϊκή τραγουδίστρια, όπως εγώ, δεν ση­μαίνει ότι είναι ανεγκέφαλη.
    Η Βου­λή είναι ένα ηφαίστειο και όταν μπω μέσα θα εκραγεί. "


    Τάδε έφη..Έφη και να δεις που θα βολευτεί κι αυτή..

    Άντε, και η Θώδη πρωθυπουργός εύχομαι
    Eliza21
    28.08.2007, 23:42
    SAS TO'PA?????? DEN THA PAO NA PSIFISO.......DEN EXEI NOHMA ALLOSTE.............
    thank
    29.08.2007, 00:31
    - Η Εφη Σαρή, είναι, κατά τη γνώμη μου, εξαιρετική επιλογή, με βάση το κοινό στο οποίο απευθύνεται το ΛΑΟΣ - χωρις να σημαίνει πως όποιος ειναι φαν της Σαρή είναι και ακροδεξιός. Οι δηλώσεις της, επίσης εξαιρετικές, προς την κατεύθυνση της εξυπηρέτησης του στόχου της.

    - Καλλιτέχνες και άλλες διασημότητες επιστρατεύονται εδώ και αρκετό καιρό απ' όλα τα κόμματα. Κριτήριο - κατά κανόνα - δεν είναι η ικανότητά τους να ασκήσουν "πολιτική" - έστω με τα δεδομένα του ισχύοντος συστήματος και των πρακτικών του - αλλά να επηρεάσουν το εκλογικό σώμα με ερεθίσματα μη πολιτικά. Επομένως, δεν το θεωρώ ως κάτι το φοβερό. Υπήρξαν και άλλες περιπτώσεις που κάνουν μπαμ.

    - Συσχετιζόμενη πρακτική με αυτά, όλες οι σύγχρονες μέθοδοι επικοινωνιακής προβολής, image making κλπ προσώπων και κομμάτων, όπου - έστω και με τα υπάρχοντα πλαίσια - ο πολιτικός λόγος, απαξιώνεται και αντικαθίσταται από την μη πολιτική είκόνα. Μη πολιτική μεν, και προσιτή δε. Θα σβήνω καλύτερα τις φωτιές γιατι έχω ωραίο χαμόγελο, έχω πολλά χαμογελαστά παιδία, τραγουδάω ωραία κλπ ...

    - Αναιρώντας - μερκώς ή ολικώς - τα παραπάνω, μήπως τελικά, η Εφη Σαρή με τα σύξυ της και τα ωραία της, και όλο το περιβάλλον, τόσο το δικό της, όσο και των πιο σοβαρών, ποιοτικών κλπ τραγουδιστών, ποδοσφαιριστών κλπ .. θα πάψει σε λίγο καιρό να αποτελεί την εξαίρεση, αλλά .. μέρος των κανόνων της πολιτικής δράσης ? Αυτό είναι το ζόρικο.

    PS.1. (εννοείται πως σε καμμία περίπτωση δεν πρέπει να αποκλείονται οι καλλιτέχνες κλπ από την πολιτική. Μπορεί να είναι και πολύ καλύτεροι από τους γιατρούς και τους δικηγόρους. Αναφέρθηκα στο μη πολιτικό κριτήριο επιλογής τους).

    PS.2. Ο τίτλος του τόπικ τι "σκ...." να ψηφίσουμε ... που, πάλι κατά την μεση ερμηνεία του μέσου ανθρώπου, ερμηνεία "σκ ...." = σκατά, με απώθησε αρχικά στο να συμμετέχω, καθόσον προσβάλει προσωπικές επιλογές, μη υποχρεωτικά δημοσιοποιήσιμες, σύμφωνα με το σύνταγμα, περί συμμετοχής στις εκλογές, είτε υπό την ιδιότητα του εκλέγοντος, είτε του εκλεγόμενου. Ενδεχομένως για κάποιους από τους συμμετέχοντες στο φόρουμ, η εκλογική διαδικασία και η ψήφος δεν ειναι σκ ... (σχετικής ερμηνείας του "σκ...." δοθήσας προηγουμένως)

    Αλλά, ταυτοχρόνως, υπήρξε το μοναδικό τόπικ που αναφέρεται στην εν λόγω εκλογική διαδικασία. Ως εκ τούτου η δημιουργία άλλου τόπικ, είτε θα διεύρυνε τα μη μουσικά τόπικς, είτε θα αποτελούσε "πλεονασμό".

    ευχαριστώ.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : thank στις 29-08-2007 00:33 ]


    Crocodile
    29.08.2007, 00:45
    Παράθεση:

    Το μέλος Christine στις 28-08-2007 στις 20:22 έγραψε...

    Δίκιο έχεις Ξενια ,δυστυχως...

    Ιδου και η συνεντευξη που ελαβα σημερα με εμαιλ το πρωι...

    Στη Βουλή με τη Σαρρή

    Η Β ' Αθηνών δεν θα είναι ποτέ ξανά η ίδια.


    Η Έφη Σαρρή είναι η πρώτη λαϊκή τραγουδίστρια που κατε­βαίνει υποψήφια σε εθνικές εκλογές, γι' αυτό και -μου λέει πως- έχει μεγάλη αγωνία αν θα καταφέρει να συγκεντρώσει τις 15.000 ψήφους που θα χρειαστεί για να μπει τελικά στο ελληνικό Κοινοβούλιο. Αυτή είναι η πρώτη της συνέντευξη ως υποψήφια βουλευτής. Ίσως η πολιτική συνέντευξη του αιώνα.

    Γιατί στράφηκες στην πολιτική;

    Γιατί είναι πιο πλατιά τα θέματα της Βουλής. Εγώ θέλω να επικεντρωθώ σε αυτά που με αφορούν, στους νέ­ους, στους ηλικιωμένους, στις κακοποιημένες γυναί­κες, στους ανθρώπους που εργάζονται τη νύχτα και είναι ανασφάλιστοι, στους αλλοδαπούς, στους ομοφυ­λόφιλους. Θέλω μαζί μου όλα τα νεαρά sexy κορίτσια και αγόρια. Θέλω επίσης κοντά μου όλους αυτούς που είναι και αι­σθάνονται sexy, ασχέτως ηλικίας. Επίσης θέλω όλοι οι ηλικιωμένοι να είναι ευτυχισμένοι -θα προσπαθήσω πολύ γι' αυτό-, αυτοί είναι οι γονείς μας και τους χρωστάμε πολλά. Όσο για τους φίλους μου τους gay, θα προσπαθήσω να έχουν διασφάλιση των περιουσιών τους όταν φύγει ο ένας από τους δύο, είτε αυτό επιτευχθεί με πολι­τικό γάμο είτε με κάποιο συμβόλαιο.

    Γιατί δεν ξεκίνησες τη σχέση σου με την πολιτική από κάτι πιο απλό, από ένα δημοτικό συμβούλιο για παράδειγμα.

    Γιατί μου αρέσουν πολύ τα βαθιά νερά. Θέλω να πέσω μέσα! Η Βου­λή είναι ένα ηφαίστειο και όταν μπω μέσα θα εκραγεί.

    Γιατί επέλεξες το ΛΑ.Ο.Σ.;

    Γιατί αυτό με εκφράζει. Ο αρχηγός του κόμματος, ο κύριος Καρατζα­φέρης, είναι ένας άνθρωπος πανέξυπνος και αυτοδημιούργητος. Το ίδιο όπως και εγώ. Μία sexy λαϊκή τραγουδίστρια, όπως εγώ, δεν ση­μαίνει ότι είναι ανεγκέφαλη. Και εγώ μόνη μου έφτιαξα τη ζωή μου, δεν κατάγομαι ούτε από μεγάλες οικογένειες ούτε από μεγάλα τζά­κια. Είμαι υπέρ των αδυνάτων. Γνωρίζω τι σημαίνει να είσαι ένας άν­θρωπος ταλαιπωρημένος, ένας άνθρωπος που έχει υποφέρει στη ζωή του. Μόνη μου έπεσα στα θηρία και πάλεψα.

    Ποιο είναι το πολιτικό σου παρελθόν;

    Πάντα είχα πολιτικές ανησυχίες, αν και δεν ήμουν κομματικο­ποιημένη. Έχω φάει πολύ δακρυγόνο στο παρελθόν κρατώντας πανό και διαδηλώνοντας, όποτε θεωρούσα ότι συνέβαινε μία αδι­κία που δεν μπορούσα να ανεχτώ ως άνθρωπος και ως πολίτης.

    Αν εκλεγείς, υποθέτω ότι σταματάς και το τραγούδι λόγω ασυμβίβαστου.

    Εγώ έχω μεγάλη αγάπη στο τραγούδι. Ακόμη και τώρα, στις 7 Σεπτεμβρίου, θα ξεκινήσω να εμφανίζομαι στις Γοργόνες στον Πειραιά παρά τα τρεχάματα που θα έχω με την πολιτική. Με το τραγούδι μου μέχρι σήμερα έχω προσφέρει τα μέγιστα στα καλ­λιτεχνικά δρώμενα της Ελλάδας. Έχω προσφέρει ψυχική ευεξία στον κόσμο. Εμένα δεν με νοιάζει το ασυμβίβαστο. Θα συνεχίσω να τραγουδώ χωρίς να πληρώνομαι, δεν θα στερήσω από τον κό­σμο όσα του πρόσφερα όλα αυτά τα χρόνια. Θα πηγαίνω σε ορφα­νοτροφεία και σε γηροκομεία και θα ερμηνεύω τα σουξέ μου, να ξεσηκώνονται όλοι και να χαίρονται. Όποιον σταθεί εμπόδιο στην προσπάθειά μου να βοηθήσω τους αδυνάτους θα τον τσακίσω.

    Αν τελικά εκλεγείς, τι θα φορέσεις στην πρώτη συνεδρίαση της Βουλής;

    Ο βουλευτής δεν πρέπει να είναι σοβαροφανής, οφείλει να είναι σοβαρός μόνο στις απόψεις και στις σκέψεις του. Ακόμη και τα τα­γέρ μου όμως θα είναι sexy. Ίσως έτσι σταματήσουν κάποιοι να κοι­μούνται στα έδρανα της Bουλής.

    Είναι η πρώτη φορά που δέχεσαι πρόταση να κατέβεις υπο­ψήφια βουλευτής;

    Όχι, είναι η δεύτερη. Δεν χρειάζεται, όμως, να αναφέρουμε την πο­λιτική παράταξη από την οποία μου έγινε η πρόταση πριν από κά­ποια χρόνια. Επίσης πρέπει να σου πω ότι αμέσως μετά την πρότα­ση του κυρίου Καρατζαφέρη επικοινώνησε μαζί μου ο πολιτικός του ΠΑ.ΣΟ.Κ. με τον οποίο είχα σχέση στο παρελθόν και με ρώτησε εάν θα ήθελα να με προτείνει στο κόμμα του, προκειμένου να κα­τέβω υποψήφια με την παράταξή του. Ήταν πολύ ευγενικό αυτό εκ μέρους του και το εκτίμησα πολύ, άσχετα αν χωρίσαμε άσχη­μα. Ωστόσο εγώ δεν υπήρχε περίπτωση να προδώσω την εμπιστο­σύνη του κυρίου Καρατζαφέρη στο πρόσωπό μου, ούτε το ΛΑ.Ο.Σ. Εγώ είμαι αντράκι!

    Πώς θα αντιμετωπίσεις τους πολιτικούς από τα υπόλοιπα κόμ­ματα στις προεκλογικές συζητήσεις αφού δεν έχεις στοιχειώ­δη πολιτική γνώση;

    Έχω συγκεκριμένα πολιτικά επιχειρήματα και θα τα προβάλλω πάρα πολύ ευγε­νικά, δεν χρειάζεται να τσιρίζω στα κανάλια σαν χαζογκόμενα. Είμαι άτομο με παιδεία και ανατροφή, αυτό θα πει «στοιχειώ­δης πολιτική γνώση».

    Μα δεν έχεις καν πολιτική εμπειρία.

    Έχω ένστικτο, αγάπη μου. Δεν στερούμαι λόγου. Εγώ μιλάω απλά, λιτά, κατανοητά, για να με καταλαβαίνουν όλοι. Εξάλλου κάνω τέ­χνη και η τέχνη είναι η ωραιότερη γλώσσα.

    Τα τραγούδια που λες είναι τέχνη;

    Μόνο. Και στο Μέγαρο Μουσικής και στα λαϊκά μαγαζιά ο κόσμος ψυχαγωγείται. Απλά εγώ προτιμώ τα λαϊκά μαγαζιά γιατί στο Μέ­γαρο δεν μπορούν οι άνθρωποι να σηκωθούν και να χορέψουν. Απλώς ακούνε. Εγώ θέλω να έχω άμεση επαφή με το κοινό.

    «Έφη Σαρρή» θα γράφει το ψηφοδέλτιο;

    Όχι. Θα γράφει το κανονικό μου όνομα, Ταρινίδου Ιφιγένεια, και εντός παρένθεσης Έφη Σαρρή. Κατεβαίνω στη Β' Αθηνών.

    Γιατί άλλαξες το Ταρινίδου;

    Ήθελα να το κάνω δισύλλαβο. Όπως είναι το ΛΑ.Ο.Σ.

    -----------------------------------------------------------------------

    Τι να πρωτοσχολιασω, πειτε μου τι...
    Αυτη δεν ελεγε το "τι ειχαμε, τι χασαμε?"

    Το θεμα ειναι και τι ακολουθουσε παρακατω στο συγκεκριμενο ασμα. Οι στιχοι υποτιθεται οτι στη συνεχεια ελεγαν "...στο λεω σε ξεχασαμε...", οπως εξαλλου υπεστηριζε και η ιδια η αοιδος. Ελα ντε ομως που στην ερμηνεια της στον δισκο ακουγοταν πεντακαθαρα <πσ> στη θεση του <στ>. Ο νοων νοειτο.
    heartbreak-kid
    29.08.2007, 00:54
    έτσι είναι. και όταν η γκερέκου φωτογραφιζόταν γυμνή σε περιοδικά ποικίλης ύλης έκανε τέχνη. ή όταν ο αστυνόμος-ταξίαρχος Θεοχάρης έλιωνε τους κακοποιούς με ροχάλες και φακέλους, επικρατούσε η εβδόμη τέχνη. φυσικά και η εν λόγω επιλογή δεν στερείται γραφικότητος. κάθε άλλο. μόνο που, βρε μπαγάσηδες, σας θαυμάζω γιατί χτυπάτε πάντα κάτω του 4%...μην χωθούμε εκ των υστέρων και πουθενά και κατηγορηθούμε ότι πέσαμε σε αντιφάσεις. καλή κάλπη

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : heartbreak-kid στις 29-08-2007 00:54 ]


    Desmar
    29.08.2007, 00:55
    Έφη ζούμε για να σ'ακούμε!!!

    "Μάλλον θα με βρείς με κάποιον άλλον μ'άλλον σε καινούργιο περιβάλλον"!!!

    Είσαι ...ΣΠΟΥΔΑΙΑ!


    Crocodile
    29.08.2007, 01:07
    Βεβαια η συμμετοχη της Εφης Σαρρη στο ψηφοδελτιο του ΛΑ.Ο.Σ δεν ειναι η μοναδικη περιπτωση. Το κομμα κατα τα αλλα διαθετει και αρκετα σοβαρα στελεχη. Ας μην ξεχναμε πως και τα υπολοιπα κομματα εχουν τα "μαργαριταρια" τους οπως πολυ ορθως προαναφερθηκε.
    Hastaroth
    29.08.2007, 01:07
    Πόσο προφητικό ακούγεται τώρα το παλιό εκείνο σύνθημα:

    "Ο ΓΚΟΥΣΓΚΟΥΝΗΣ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ ΝΑ Γ.... ΚΑΙ ΟΙ ΦΤΩΧΟΙ"

    Δυστυχώς όμως ο ανωτέρω απεβίωσε πρίν προλάβη να κατέλθη στον στίβο τής πολιτικής....
    GL
    29.08.2007, 04:06
    Λοιπον! Θα σοβαρευτω τωρα λιγο και θα γραψω τα εξης:

    1) Τελικα μερα με την ημερα, χρονο με τον χρονο διαπιστωνω οτι η επιλογη μου να μην αποκτησω δικαιωμα ψηφου στην Ελλαδα με δικαιωνει ολο και περισσοτερο! Δεν ψηφιζω κανεναν, δεν θα με ψηφισει ποτε κανενας αρα δεν κρεμομαι απο κανενος τα "ευαισθητα σημεια"! Αρα επισης δεν θα μαυρισω κανεναν. Αρα επισης ολοι ειναι φχαριστημενοι μαζι μου μιας και σε καθε εκλογικη αναμετρηση ειναι σαν να μην υπαρχω.....

    2) Δεν εχω ψηφο δεν σημαινει οτι δεν εχω αποψη ομως! Η αποψη μου λοιπον χωρις κανενα περιτυλιγμα ειναι η ακολουθη:

    α) Πριν απο την καυτη πυρινη λαιλαπα του καλοκαιριου αν ψηφιζα το μονο σιγουρο ειναι οτι ΔΕΝ θα ψηφιζα ουτε ΝΔ ουτε ΠΑΣΟΚ! Προς Συνασπισμο πλευρα με εβλεπα! Οι λογοι πολλοι που δεν χριζουν αναλυσης στο παρον τοπικ!

    β) Τωρα μετα απο ολα αυτα που βλεπω τριγυρω μου στα καναλια και στις δηλωσεις, το μονο σιγουρο ειναι οτι αν ψηφιζα, ΘΑ ψηφιζα ΝΔ! Το λεω αυτο ακριβως οπως το νιωθω υστερα απο οριμη σκεψη εξω απο οργη και φανατισμους.

    γ) Θα προτιμουσα να δωσω νεα ευκαιρια σε αυτους που εκαναν τα λαθη, τα πολλα και μεγαλα λαθη παρα σε αυτους που καθονται πανω στα λαθη των αλλων και χτυπουν χωρις να χουν κατι δικο τους να μου πουν! Αλλωστε στην Ελλαδα κυβερνουν αυτοι που εργαζονται καλυτερα στα λογια....Τα λογια συνηθως αργουν να γινουν εργα! Τωρα ομως οι πληγησες περιοχες δεν αντεχουν πειραματισμους ουτε αργοπορειες!

    δ) Θα προτιμουσα να εχω τους ιδιους καμμενους να τα χωνω σχετικα με την ανοικοδομιση των καμμενων χωριων παρα να βλεπω τους φρεσκους να πειραματιζονται πανω σε καινουργια διακυβερνηση! Με τους παλιους εχεις μια ευκαιρια να διωρθωσεις κατι η εστω να απαιτησης ΜΗ ΑΝΟΧΗ σε καθε προβλημα! Οι καινουργιοι απλα θα σου ζητησουν μια περιοδο χαριτος 4 ετων ωστε να φτιαξουν το δικο τους παιχνιδι.....Η Πελοπονησσος και η Ευβοια δεν αντεχουν τις εναλλαγες τωρα, ουτε το "περιμενε να μαθω"!

    ε) Και στην τελικη να σας πω??? Ολοι οι παραπανω λογοι εχουν να κανουν με την λαιλαπα που βρηκε την χωρα! Σας ξαναλεω! Καθαρα πολιτικα ΔΕΝ θα ψηφιζα ΝΔ. Τωρα ομως θα το κανα.....Και φταιει η ΦΩΤΙΑ για αυτο!

    Δεν ειναι πολιτικοι η ιδεολογικοι λογοι, απλα η κοινη μου λογικη μιλαει.....

    Υ.Γ 1: Ηρεμια! Δεν ψηφιζω, αρα δεν μαυριζω τους αλλους, αρα λεω λογια του αερα, η του καφενειου. Μαλιστα τωρα ειναι που λεω λογια του καναπε!!

    Υ.Γ 2: Θα προτιμουσα παντως να δημιουργηθει μια νεα οικουμενικη κυβερνηση και ενα προσκαιρο νεο κομμα ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ, απο Παπαρηγα μεχρι Καρατζφερη που θα κυβερνουσε για τα επομενα 4 χρονια. Ποιο θα θελα να ηταν το ονομα του κομματος???

    Μα φυσικα......ΝΕΔΑ
    vasilis23
    29.08.2007, 07:40