ελληνική μουσική
    851 online   ·  210.853 μέλη

    Πόσο συχνά κάνετε την προσευχή σας?

    oulion
    21.12.2007, 23:13
    Όσο πιο συχνά μπορώ...
    margo
    28.12.2007, 00:12
    Η προσευχή είναι πνευματική ανάγκη.
    Μια δυναμική ενέργεια για επικοινωνία με το Θεό και με τον εαυτό μας.
    Είναι πεδίο αυτοσυγκέντρωσης, αυτογνωσίας,εξομολόγησης και ενδοσκόπησης.
    Πεδίο συγχώρεσης και πηγή εσωτερικής γαλήνης.
    Μέσο αυτοπραγμάτωσης και εξαγνισμού της ψυχής.
    Μυστική εμπειρία και μονοπάτι ένωσης .Οδός ευγνωμοσύνης και ευχαριστίας..
    Προσευχή δεν είναι η μηχανική επανάληψη καθορισμένων λέξεων σε καθορισμένα διαστήματα.
    Μπορεί να είναι ένας πίνακας,μια μουσική σύνθεση,ένα ποίημα,μια σκέψη,μια λέξη,μια σιωπή..μια στιγμή που παύεις να κάνεις κριτική και καλλιεργείς την αγάπη.

    «Αγαπώ με όλη μου τη ψυχή κάποιον θα πει προσεύχομαι γι’ αυτόν. Όποιος έχει την εμπειρία αυτή είναι στο Παράδεισο»



    Efklidis
    28.12.2007, 01:19
    Αρκετα συχνα... τώρα τελευταια το χω κοψει και δεν μ αρεσει:D αλλα οκ με τους καιρους μου
    kithara2
    30.12.2007, 00:55


    -----------------
    θα 'μαι στο πλαι σου και ας ματώσω.....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kithara2 στις 21-06-2010 18:01 ]


    kithara2
    30.12.2007, 01:01


    -----------------
    θα 'μαι στο πλαι σου και ας ματώσω.....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kithara2 στις 21-06-2010 18:03 ]


    Bgre
    30.12.2007, 11:17
    ποτέ
    ANna29
    30.12.2007, 17:16
    Πρέπει να είναι το πνεύμα των Χριστουγέννων αλλά συμφωνώ με την μάργκο...

    Προσευχή είναι πολλά...όχι μόνο απαραίτητα η Χριστιανική...αλλά...

    Πιστεύω όπως και να έχει πρέπει να απευθήνεται σε ένα ανώτερο πνεύμα...όποιο κι αν είναι αυτό...

    Αν την κάνω συχνά...προσπαθώ να την κάνω πριν από κάθε γεύμα...προσπαθώ να την κάνω τουλάχιστον μια φορά την ημέρα...συνήθως πριν το τέλος της ημέρας...σαν απολογισμός ένα πράγμα...τί έκανα σωστό...τί έκανα λάθος...τί θα ήθελα να διορθώσω...για τον εαυτό μου και για το σύνολο του κόσμου μας...

    Η αλήθεια είναι πως δεν τα καταφέρνω να την κάνω όσο συχνά όσο αναφέρω παραπάνω, πού είναι και η επιθυμία μου δηλαδή....

    Οπότε καταλλήγω τελευταία να την κάνω μόνο όταν συναντώ δύσκολες καταστάσεις...όχι τόσο για εμένα που είμαι δυνατή...και πολύ τυχερή...αλλά πραγματικά δύσκολες καταστάσεις που περνάνε συνάνθρωποι μας...που ζούνε σε άθλιες συνθήκες...και συναντάμε σχεδόν καθημερινά...ίσως για μια συγχώρεση, κατανόηση πως δεν κάνω τίποτα για εκείνους ενώ σίγουρα κάτι θα μπορούσα, μπορώ να κάνω...

    Αυτό.
    seriousstam
    30.12.2007, 19:16
    oxi dn proseuxomai pote... giati ??
    eida kai autous pou proseuxontai ...
    kai o bush thn kanei thn proseuxh tou kai aftoi pou ton kathoodhgoun kai aloi poloi
    kai oi stratigoi thn kanoun, prhn steiloun athoous nearous na alhloskotothoun gia oikonomika symferonta... kai sthn xiroshma kai sto nagkasaki proseuxontousan (kai mhn petaxtei kaneis kai mou pei oti aftoi pisteuoun se allo theo kai teteia) alla eida apo poion eisakoustike h proseuxh tous kai na mhn xexasw kai ta 5xrona pou diamelistikan sto irak kai oxi mono ekei apo tois bombes ... kapoious xexnaw...
    xmmm... a nai kai tous dikous mas tous ploiokthtes pou antalazan opla me petraileo sthn afrikh gia na skotonoun oi dyktatores paidia neous+gerous kai namhn xexasw baibaia ton fobero tupo ton xitler kai aftos proseyxotane sigoura kai oi xiliades pou esfaxe-ektelese-dilitiriase-ekane peiramatozoa (hlikies apo 5-80) eimai sigouros oti kai aftoi proseuxontousan kai tha mporousa na grafw ollh mera opote mhn akouw gia proseuxes kai M******* giati enw o kosmos xanetai barkoules armenizoun (gia na mhn pw thn allh ekdoxh ) auta 2 the real world
    noizreduction
    30.12.2007, 22:58
    Seriousstam, καθε σπιτι εχει μια τηλεοραση.
    Καθε τηλεοραση εχει απο ενα τηλεκοντρολ. Εαν καποιος θελει να δει την Πανια, θα επιλεξει το αντιστοιχο καναλι, εαν καποιος θελει να δει ενα ντοκυμαντερ, θα επιλεξει επισης το αντιστοιχο καναλι.

    Σε καθε περιπτωση δεν πρεπει να κατηγορουμε το μεσο, αλλα τον ιδιοκτητη του ;) Δεν φταιει το τηλεκοντρολ για την επιλογη του καθενος..οπως και το τηλεκοντρολ για τα γουστα του καθε τηλεθεατη.
    loussi
    30.12.2007, 23:19
    noizreduction δεν ειναι θεμα επιλογης ουτε γουστου...η μαλλον ειναι θεμα επιλογης..εφοσον επιλεγεις να μην βλεπεις γεγονοτα οπως αυτα τα λιγα που ανεφερε ο seriousstam, τα οποια μαλιστα ειναι οντος πραγματικα!!
    noizreduction
    30.12.2007, 23:39
    Λυπαμαι εαν εδωσα αυτη την εικονα, αλλα το παραδειγμα μου αφορουσε για το κατα ποσο πρεπει να κριθει η χρηση της προσευχης, αναλογα με το ατομο και την περισταση.

    Και επαναλαμβανω.

    Εαν καποιος χρησιμοποιει το τηλεκοντρολ για να βλεπει χαμηλου επιπεδου εκπομπες, σημαινει πως πρεπει να πεταξουμε ολοι τα τηλεκοντρολ μας;

    Δεν νομιζω πως μπορουμε να καταδικασουμε την εννοια και την αναγκη της προσευχης, λογω κακης χρησης της ( και επιτηδευμενης πολλες φορες ).

    Εξαλλου, ο κοσμος ειμαστε εμεις και εμεις ειμαστε ο κοσμος. Εαν μεσα στη προσευχη μας βαλουμε και την υγεια, την ακεραιοτητα και την ειρηνη του κοσμου, νομιζω πως χρησιμοποιουμε πιο εξυπνα το "τηλεκοντρολ" μας...
    sylviaki
    31.12.2007, 00:11
    παλιοτερα συνηθιζα να κανω την προσευχη μου συχνα...μετα απο ενα γεγονος που με ταραξε αρκετα σταματησα και τις εκκλησιες και τις προσευχες..θεωρω οτι για να προσευχηθεις πρεπει εκεινη τη στιγμη που θα το κανεις να πιστευεις οσα λες..
    η μονη "προσευχη" που λεω σχεδον καθημερινα ειναι να εχουμε πρωτα την υγεια μας και υστερα θα γινουν ολα..
    γιατι καμια φορα θεωρουμε καποια πραγματα δεδομενα χωρις να υπολογιζουμε καποιους "αλλους"..
    marylin
    31.12.2007, 10:02
    Σίγουρα το πρωί όταν ξυπνάω και το βράδυ πριν κοιμηθώ αλλά και πολλές φορές την ημέρα αυθόρμητα.
    seriousstam
    31.12.2007, 10:18
    file kai melontike synadelfe noiz h apopsh sou einai sebasth (wpos kai kathe allou)
    apla egw blepw ta pragmata kapws allios pio xyma. ligo dyskolo to paradeigma me to thlekontrol alla epetrepse mou na tou dwsw kai mia allh ekdoxh, thn ekdoxh pou dn yparxei thlewrash... pou yparxei mono thlekontrol to opoio so einai axristo xoris thn tv esy patas koumpia to thlekontrol ekpempei shma alla dn yparxei dekths... giauto loipwn kai egw ebgala tois battaries kai to ebala sto syrtari ekei pou dn tha mporei na epireazei thn eleutherh skepsh mou...


    ase pou h thlewrash kanei kako sta matia
    noizreduction
    31.12.2007, 10:31
    Seriousstam, εδω μιλας πλεον για μια αλλη εκδοχη..Αυτη της "αθεϊας" ( δεν μου αρεσει η λεξη, ομως περιγραφει καπως αυτο που θελω να πω ).
    Δεν εχει σημασια τοτε, τι θα προσχευχηθουν οι εν λογω κυριοι και κυριες, ετσι δεν ειναι; Εσυ, στο πρωτο σου post, δινεις την εντυπωση πως οι "προσευχες" τους, βρισκουν "αποδεκτη" εκει ψηλα.

    Εαν δεν πιστευεις πως η προσευχη δεν εχει αποδεκτη, τοτε δεν υπαρχει και κανενας λογος να κρινεις αυτους που την κανουν λαθος, ή τη χρησιμοποιουν για αλλους σκοπους ( στο πληθος ). Απλο παιχνιδι λογικης ειναι.

    Απο το πρωτο σου post θα επρεπε να ξεκαθαρισεις πως δεν πιστευεις στην προσευχη, οχι να τονισεις τη λανθασμενη δημοσια χρηση της απο ορισμενα ατομα και καταστασεις.
    seriousstam
    31.12.2007, 10:36
    xreiazotane na to anaferw oti eimai atheos?? kai dn anefera lanthasmenh xrhsh proseuxhs... anefera oti stou koufou thn porta oso theleis bronta... kai efera kai paradeigmata sto proto post
    noizreduction
    31.12.2007, 10:42
    Τα παραδειγματα που ανεφερες, αφορουσαν περιπτωσεις ανθρωπων που υποβιβασαν την εννοια της ανθρωπινης ζωης. Παρολαυτα, προσευχονταν "αξιοποιωντας" το συναισθημα του λαου, για τους σκοπους τους.

    Η προσευχη ομως, δεν εχει αυτο το χαρακτηρα. Ειναι πιο χρησιμη οταν γινεται ατομικα, παρα οταν γινεται αναμεσα απο 2 μικροφωνα και μπροστα απο 40 καμερες, ετσι για το θεαθηναι.

    Περα απο αυτο, πιο λογικο θα ηταν "φιλολογικα" να πεις πως "Η προσευχη για μενα δεν λεει τιποτα, γιατι πολυ απλα πιστευω πως δεν υπαρχει κανεις εκει πανω", παρα το να δωσεις παραδειγματα που δεν επιχειρηματολογουν την αποψη σου.

    Ειναι καθαρα θεμα επιχειρηματολογιας, οχι αποψης. Απο τη στιγμη που δεν πιστευεις σε ενα ανωτερο ον ( ή οντα ή οτιδηποτε αλλο ), δεν υπαρχει λογος να αντιμαχουμε για ενα ευαισθητο θεμα, οπως ειναι η προσευχη.

    Καλη Πρωτοχρονια.
    seriousstam
    31.12.2007, 11:01
    "filologika" exeis dikio, afta wmos hthela na pw gia na yposthrixw epixeirimatologika thn apopsh mou
    kai dn nomizw oti yparxei thema diamaxhs apla shzhtame omorfa kai politismena



    kalh protoxronia kai oti epithimeis ston kainourio xrono
    kai kalh hxhtikh xronia

    (ante kai sta dika mou)
    fearlessangel
    31.12.2007, 11:53
    Νομιζω πως θα στενοχωρήσω κάποιους, ίσως δυσαρεστήσω κάποιους άλλους και μπορεί να βρω κάποιους που να συμφωνούν μαζί μου, αλλά σταμάτησα να κάνω την προσευχή μου από τότε που κατάλαβα ότι ήμουν βέβαιος για το πιο αβέβαιο πράγμα του κόσμου! (εννοώ την θρησκευτική βεβαιότητα!) Προτιμώ να στηρίζω τις ελπίδες μου πάνω στην ανθρώπινη δύναμη και αδυναμία, που την βιώνω κάθε μέρα, παρά να περιμένω ένα θαύμα που δεν ξέρω αν θα έρθει ποτέ! Άλλωστε σε ποιον Θεό να πρωτοπροσευχηθω..; Υπάρχουν υπερβολικά πολλοί!! Μήπως αν είχαμε γεννηθεί π.χ. στο Πακιστάν και όχι στην Ελλάδα θα πιστεύαμε οτι ο Θεός μας είναι ο αληθινός; Μήπως την έννοια της σωστής και λάθος θρησκείας δεν μπορούμε να την αντιληφθούμε μόνοι μας γιατί κάθε μέρα περιτριγυριζόμαστε από Ορθόδοξους ιερείς και ορθόδοξες εκκλησίες; Τα ίδια ισχύουν βέβαια και για έναν μουσουλμάνο ή Εβραίο ή.. ή.. ή... Τελικά μήπως είχε δίκιο ο Λουντέμης όταν έλεγε ότι τον Θεό τον φτιάξαμε εμείς οι ίδιοι γιατί δεν αντέχαμε τα αίσχη μας;! Γι' αυτό λοιπόν έπαψα να προσεύχομαι και άρχισα να πιστεύω περισσότερο στον άνθρωπο... Αυτά!
    Kassandra87
    31.12.2007, 13:57
    Νομίζω ότι όλοι λίγο πολύ κάνουμε την προσευχή μας ΜΟΝΟ όταν πραγματικά νιώθουμε ανάγκη να γίνει πραγματικότητα κάποια επιθυμία μας ή όταν βρισκόμαστε σε κάποιο κρισημο σημείο της ζωής μας!! Γνώμη μου είναι να πιστεύουμε περισσότερο στις ανθρώπινες δυνάμεις μας και να μην περιμένουμε από <<κάτι >>ανώτερο μας να γίνει κάτι για μας!!!! Μη ξεχνάμε και <<Συν Αθηνά και χείρα κείνει>>!!