ελληνική μουσική
    851 online   ·  210.853 μέλη

    Ας μιλήσουμε για βιβλία. Τι λέτε...;

    MariannaP
    18.02.2005, 16:44
    Quote:

    Το μέλος alicia0 στις 16-02-2005 στις 17:39 έγραψε:

    μια καθηγητρια μας μας διαβασε ενα αποσπασμα απο το βιβλιο ''ο κοσμος της σοφιας'' απο Jostein Gaarder, μιλαει για ,αν οχι ολους, τους περισσοτερους φιλοσοφους με μοφη μυθιστρηματος. αυτα που ακουσα μου αρεσαν και γι' αυτο σκεφτομαι να το παρω. οταν το διαβασω θα σας πω περισσοτερα.




    Αυτό διαβάζω τώρα...
    Αν και έχει πολλή θεωρία, είναι εξαιρετικό βιβλίο!!!
    frufru
    18.02.2005, 22:51
    Quote:

    Το μέλος 4Dcube στις 18-02-2005 στις 03:00 έγραψε:

    Θα ήθελα να καταγγείλω ένα βιβλίο, έτσι γι αλλαγή:Άκουγα από όλους για το "Κώδικας Da Vinci" ότι είναι καταπληκτικό,κτλ.Μετά από ώριμη σκέψη, αφού το διάβασα θα ήθελα να πω ότι δεν έχω ξαναδιαβάσει περισσότερο εμπορικό βιβλίο,παρόλο που εμπεριέχει μεγάλη έρευνα της ιστορίας και ίσως κάποιων θεωριών που παραπέμπουν σε αποκρυφισμό:Ο κ. Dan Brown έχει συνδυάσει ιστορία-θρησκειολογία-μαθηματικά-περιπέτεια-έρωτα που στο τέλος αν τα συλλογιστεί κανείς φέρνουν πονοκέφαλο και όχι από άποψη πολυπλοκότητας.





    Nαι εχεις δικιο....Δεν ειναι κανενα λογοτεχνικα πληρες βιβλιο,χμ...ουτε και αισθητικα θα ελεγα.
    Παντως ειναι βιβλιο καλο για οσους ενδιαφερονται να κυλαει ευχαριστα η ωρα, με περιπετεια ,πλοκη και σασπενς.(Αν και με καλυτερες περιγραφες το κλιμα θα ηταν λιγο πιο μυστηριο κατι που δεν καταφερε πληρως ο Brown)

    Σε αντιπαραθεση τετοιου ειδους βιβλιο ειναι το ''Μην πας ποτε μονος στο ταχυδρομειο'' -Κουλογλου που λογοτεχνικα ειναι πιο πληρες και εχει καταφερει να δωσει το κλιμα που χρειαζεται...

    MariannaP
    21.02.2005, 18:06
    Απ' ότι βλέπω ο Kώδικας Da Vinchi εξελίσσεται σε βιβλίο με φανατικούς οπαδούς και φανατικούς αντιπάλους.

    Αυτό σημαίνει ότι δεν ταιριάζει σε όλους...
    Αλλά δεν είναι λόγος αυτός να το κατακρίνουμε!

    Εξάλλου, αν δεν ταλαιπωρηθείς διαβάζοντας έστω και μια φορά ένα "κακό" βιβλίο δε θα είσαι σε θέση να εκτιμήσεις αργότερα κάποιο καλό!
    marlene
    21.02.2005, 23:25
    Quote:

    Το μέλος MariannaP στις 07-07-2004 στις 10:00 έγραψε:

    Ξέρει κανείς να μου πει για το Εκκρεμές του Φουκώ;
    Λέω να είναι το επόμενο βιβλίο που θα διαβάσω.



    Λοιπόν το εκκρεμές του Φουκώ είναι το επόμενο βιβλίο που έγραψε ο Ουμπερτο Εκο μετά το όνομα του Ρόδου. Δεν είναι το αριστούργημα του αιώνα και είναι μάλλον μεγάλο. Αλλά έχει κάποιες πολύ καλές στιγμές. Το θέμα του είναι η παρερμηνεία των γεγονότων . Αλλά επειδή παντα τα βιβλία του Εκο είναι πολύεπιπεδα θα βρείς και άλλα πραγματα εκεί. Πάντως διαβασε το ... Οτι και να σου πω λίγο θα είναι οπότε καλα θα είναι να έχεις δική σου άποψη.
    Jimy
    21.02.2005, 23:50
    Στο τέλος του μήνα το πρόγραμμα έχει "ο ενικός αριθμος" της Λένας Διβάνη
    εχω ακούσει οτι είναι καλό μου άρεσε το "Οδός Θησέως" και το "Bar Φλομπέρ"
    του Αλέξη Σταματή.Προσπαθώ να διαβάσω το "Οι μάγισσες της Σμύρνης" της
    Μειμαρίδη αλλά όποτε το ξεκινάω το αφήνω μετά απο λίγο λές να υπάρχει κάτι το μαγικο?
    marlene
    22.02.2005, 00:17
    Καλά φίλε jimy και εγώ την πατησα έτσι με τις Mαγισσες της Σμύρνης.

    Οσες φορές το ξεκίνησα το παράτησα. Μου φάνηκε απελπιστικά ανευ περιεχομένου. Και γενικότερα αν δεν καταφέρει να με κρατήσει ένα βιβλίο απο τα πρώτα καφάλαια δεν έχει καμμία ελπίδα!!!!!!!
    composer
    22.02.2005, 00:44
    Quote:

    Το μέλος marlene στις 22-02-2005 στις 00:17 έγραψε:

    Καλά φίλε jimy και εγώ την πατησα έτσι με τις Mαγισσες της Σμύρνης.

    Οσες φορές το ξεκίνησα το παράτησα. Μου φάνηκε απελπιστικά ανευ περιεχομένου. Και γενικότερα αν δεν καταφέρει να με κρατήσει ένα βιβλίο απο τα πρώτα καφάλαια δεν έχει καμμία ελπίδα!!!!!!!






    xaxaxa Βλέπω πολλοί την πατήσανε με τη μαγισα της Σμύρνης ε??Και εγώ μια απο τα ίδια......Πιστέυω ότι θα μου πάρει περισσότερο χρόνο να το ολοκληρώσω από τον πραγματικό χρόνο που πήρε στην Μειμαρίδη να το γράψει!
    MariannaP
    22.02.2005, 10:10
    Quote:

    Το μέλος composer στις 22-02-2005 στις 00:44 έγραψε:

    xaxaxa Βλέπω πολλοί την πατήσανε με τη μαγισα της Σμύρνης ε??Και εγώ μια απο τα ίδια......Πιστέυω ότι θα μου πάρει περισσότερο χρόνο να το ολοκληρώσω από τον πραγματικό χρόνο που πήρε στην Μειμαρίδη να το γράψει!





    Είναι αλήθεια ότι για να διαβάσεις αυτό το βιβλίο χρειάζεσαι το λεξικό που βρίσκεται στο τέλος και αυτό κουράζει αρκετά...
    Soiram
    22.02.2005, 10:12
    Θα ήθελα και εγώ με τη σειρά μου να συνεισφέρω στο διάλογο που γίνεται πάνω στα βιβλία. Κατ'αρχάς να πω ότι το τελευταίο βιβλίο που διάβασα ήταν ο κώδικας Da Vinci και πρέπει να ομολογήσω ότι μου άρεσε πολύ. Κατανοώ ότι είναι μάλλον προβλέψιμος ο τρόπος εξέλιξης του. Αυτό όμως που με εντύπωσίασε προσωπικά είναι τα πολλά στοιχεία επιστημονικά και θρησκειολογικά που περιέχει και δίνουν μια εντελώς διαφορετική βάση στην ιστορία που προσπαθεί να διηγηθεί.

    Όσον αφορά τις Μάγισσες της Σμύρνης αυτό που πραγματικά μου άρεσε σε αυτό το βιβλίο ήταν η γλώσσα που χρησιμοποιήσε η κα. Μειμαρίδου. Δεν γνωρίζω αν όντως έτσι μίλαγαν στη Σμύρνη αλλά η γλώσσα ήταν πραγματική πολύ ενδιαφέρουσα και μπορεί κάποιος γνώστης ξένων γλωσσών να δεί την επιρροή των ξένων γλωσσών όπως τα γαλλικά και τα αγγλικά στη καθομιλουμένη γλώσσα της Σμύρνης. Πέραν αυτού συμφωνώ ότι δεν έχει να πεί κάτι φοβερό το βιβλίο αυτό. Παρ'όλα αυτά εγώ το διάβασα ευχάριστα.

    Όσο για βιβλία που θα πρότεινα είναι τα εξής:
    1) Για όσους αγαπάνε το φανταστικό και γνωρίζουν καλά αγγλικά θα πρότεινα να διαβάσουν το άρχοντα των δαχτυλιδιών στην αρχική του, αγγλική έκδοση, και να ανακαλύψουν την μαγεία της γλώσσας του Tolkien. Στη συνέχεια μπορούν να συνεχίσουν με το Σιλμαριλλιον, το οποίο έρχεται να γεμίσει τα διάφορα κενά του αρχικού έργου και να δείξει στον αναγνώστη το μέγεθος της σύλληψης του Tolkien...
    2) Διάβασα και μου άρεσε "Το ημερολόγιο ενος μάγου" του Coelho καθώς επίσης και το "Η Βερόνικα διαλέγει να πεθάνει" του ίδιου. Όσο για το τελευταίο του (τα 11 λεπτά) μου άρεσε αλλά όχι σε σημείο που να το πρότεινα αμαν ζαμαν να το διαβάσει κάποιος
    3) Σε λίγο πιο μικρή ηλικία είχα διαβάσει "Το Αυτό" του Stephen King και με είχε απορροφήσει εντελώς (προσοχή , για γερά στομάχια!)
    4) Επιστημονικής Φαντασίας θα πρότεινα ανεπιφύλακτα την τετραλογία του Arthur Clark "Ραντεβού με τον Ράμα", πολύ ενδιαφέρον και πολύ εκτενές βιβλίο (βασικά 4 βιβλία)
    5) Επίσης διάβασα και απόλαυσα μέχρι δακρύων το βιβλίο του Μάτεση "Όλα Καλά"...πολύ γέλιο. Το έχω διαβάσει ξανά και ξανά και πάλι γελάω
    6) Τέλος (πολλά έγραψα) θα αναφερθώ σε ένα είδος που βέβαια δεν είναι ακριβώς λογοτεχνικό αν και πολύ υποστηρίζουν αντίθετα. Εν πάσι περιπτώση θα πρότεινα στους λάτρεις των κόμιξ και δη των manga να βρούν και να διαβάσουν το έργο "Akira" εγω το διάβασα στα γερμανικά και ήταν πολλά τεύχη, Νομίζω ότι δεν υπάρχει μεταφρασμένο αλλά δεν είμαι και σίγουρος για αυτό.

    Υ.Γ.: Να αναφέρω για τον κώδικα Da Vinci για όποιον ενδιαφέρεται να ασχοληθεί λίγο παραπάνω, κυκλοφορεί στα video clubs ένα dvd με ένα ντοκυμαντέρ πάνω στα θέματα που πραγματεύεται ο Dan Brown. Επίσης για αυτούς που τους αρέσουν τα παιχνίδια γρίφων (adventures) στον υπολογιστή, μπορώ να προτείνω το παιχνίδι Gabriel Knight: Blood of the Sacred, Blood of the Damned, το οποίο πραγματεύεται το ίδιο θέμα και εξελίσσσεται στη Γαλλία, στο μέρος που λέγεται ότι είχαν θάψει τον θησαυρός τους οι Ναίτες Ιππότες.
    DeLaSane
    22.02.2005, 17:20
    Prosfata kykloforhse sthn Agglia to "The Guardian of Dawn" tou Richard Zilmer. Den kserw an kykloforhse hdh sthn Ellada alla einai ena apo ta kalytera vivlia pou exw diavasei. Einai ena istoriko mythistorhma pou diadramatizetai sthn Goa ton 16o aiwna kai perigrafei ta vasanhstiria ths xristianikhs ekklhsias (pali auth h Ekklhsia) stous allothriskous.
    frufru
    21.07.2005, 15:24
    Διαβαστε οπωσδηποτε τον Τρυποκαρυδο του Tom Robins......

    Ονειροπολο, ταξιδιαρικο,ρομαντικο,επικαιρο,βαθεια φιλοσοφημενο...παρανομο
    Ακρως ακαταλληλο για συντηρητικους!!!!

    tsuku_elf
    21.07.2005, 15:38
    Quote:

    Το μέλος frufru στις 21-07-2005 στις 15:24 έγραψε:

    Διαβαστε οπωσδηποτε τον Τρυποκαρυδο του Tom Robins......

    Ονειροπολο, ταξιδιαρικο,ρομαντικο,επικαιρο,βαθεια φιλοσοφημενο...παρανομο
    Ακρως ακαταλληλο για συντηρητικους!!!!






    Αφού σου άρεσε αυτό, διάβασε και το Άρωμα του Ονείρου μικρή.

    frufru
    21.07.2005, 15:59
    οκ!!!
    paramithi
    23.07.2005, 21:01
    Το μυθιστόρημα των τεσσάρων..
    Μυριβήλης-Καραγάτσης-Βενέζης-Τερζάκης..
    ενα πραγματικά πολύ ενδιαφέρον,και κατα τη γνωμη μου επιτυχημενο,πειραμα..
    Ilianashiamishi
    25.07.2005, 23:43
    Ένα βιβλίο που μπορώ να πω με καθήλωσε είναι το "Μαύρο ρόδο" της Ελένης Καπλάνη. Τώρα διαβάζω "το θεώρημα του παπαγάλου" του Ντένι Γκετζ. Αν σε κάποιον αρέσει η ιστορία των μαθηματικών (πέρα από τους τύπους και τις πράξεις) μπορεί να το διαβάσει.
    2MEL
    26.07.2005, 13:44
    ένα άλλο βιβλίο που έχει σχέση με τα Μαθηματικά, αλλά δεν απευθύνεται αποκλειστικά σε μαθηματικούς, είναι το "ο θείος Πέτρος και η Εικασία του Γκολντμπαχ" του Απόστολου Δοξιάδη.
    βασίζεται σε αληθινή ιστορία και έχει πολύ ενδιαφέρον...συστήνεται ανεπιφύλακτα και σε όσους δεν πολυσυμπαθούν τα μαθηματικά. μετά από αυτό μπορεί και να αλλάξουν γνωμη..

    Ilianashiamishi
    26.07.2005, 14:27
    Quote:
    ένα άλλο βιβλίο που έχει σχέση με τα Μαθηματικά, αλλά δεν απευθύνεται αποκλειστικά σε μαθηματικούς, είναι το "ο θείος Πέτρος και η Εικασία του Γκολντμπαχ" του Απόστολου Δοξιάδη.



    Άκουσα και για αυτό το βιβλίο ότι είναι πολύ καλό αλλά είπα να αρχίσω από το "Θεώρημα του παπαγάλου" γιατί μου φάνηκε πιο ενδιαφέρον ο τίτλος.
    tsuku_elf
    26.07.2005, 15:45
    Κι εγώ αποφάσισα να ξεκινήσω από το Θεώρημα του Παπαγάλου και να συνεχίσω με το Θείο Πέτρο....αλλά τελικά πήρα λάθος απόφαση.

    Κατά την άποψή μου πρόκειται για ένα πολύ κακό βιβλίο. Ο όποιος μύθος χρησιμεύει απλά για να περιδιαβεί ο αναγνώστης στην ιστορία της Επιστήμης των Μαθηματικών. Με κούρασε από την πρώτη μέχρι την τελευταία σελίδα, στην οποία μετά πολλών κόπων και βασάνων έφτασα...

    Ως μόνο φωτεινό σημείο ξεχωρίζω την ενδιαφέρουσα και παραστατική ξενάγηση στην πόλη και το "κλίμα" του Παρισιού.
    Ilianashiamishi
    26.07.2005, 15:54
    Ε μα αυτό είπα και εγώ, ότι πρόκειται για την ιστορία των Μαθηματικών. Καλύτερα να το διαβάσει όποιος δεν βρίσκει τα μαθηματικά εντελώς ανιαρά. Εγώ μπορώ να πω ότι μέχρι τώρα το βρήκα αρκετά καλό.
    MariannaP
    26.07.2005, 18:26
    Η ιστορία των Μαθηματικών;;;
    Τι οξύμωρο σχήμα!!!

    Ευχαρίστως θα ξεφύλλιζα ένα τέτοιο βιβλίο, μόνο και μόνο από περιέργεια

    Προς το παρόν διαβάζω το Ζαχίρ του Paulo Coelho.
    Μέχρι στιγμής αυτό που αντιμετωπίζω μοιάζει με απολογία του Coelho για τα προηγούμενα βιβλία του... το τέλος θα δείξει!