ελληνική μουσική
    577 online   ·  210.874 μέλη

    Έφυγε ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος

    STING
    01.02.2008, 14:30
    Παράθεση:

    Το μέλος gazakas στις 01-02-2008 στις 14:18 έγραψε...

    STING, αν το σχόλιό σου περί ορίου ηλικίας έχει να κάνει όσα έγραψα για "μετά τα σαράντα του", μάλλον παρερμήνευσες τα λόγια μου. Αναφερόμουν στις σαράντα μέρες μετά το θάνατο, όχι στην ηλικία των σαράντα.



    Το κατάλαβα απόλυτος …και το χρησιμοποίησα αποκόβοντας το όπως θα είδες γιατί την βρήκα εξαιρετική σαν πρόταση…
    Και την χρησιμοποίησα για …ίδιον όφελος!

    GL
    01.02.2008, 14:49
    Της χαμογέλασα με τα πορσελάνινα δόντια μου, με τις ανάγλυφες παραστάσεις όπως τα φλυτζανάκια του καφέ της μαμάς ! Και θαμπώθηκε από την ολόλευκη ακτινοβολία που απλώθηκε σε όλη την περιοχή βορειοδυτικά της Oklachoma.

    Πως είναι δυνατό "σκέφτηκα" να μαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική χωρίς εκείνη να΄ναι 20 χρόνια μπροστά από μας? Η επανάσταση αρχίζει από πάνω προς τα κάτω, οι μπουρζουάδες κάνουν την επανάσταση!

    Ζορζ Πιλαλί


    Της χαμογέλασα πιστεύοντας πως δεν θα καταλάβει τις κουφάλες που κουβαλώ πίσω από τα φρεσκοπλημένα δοντάκια μου! Η ακτινοβολία όμως αρνήθηκε να'ρθει να με δει βέβαια μιας και πάντα κάνει παρέα στους γνωστικούς και στους διανοητές της σκέψης και της έμπνευσης....

    Μα δεν βλέπεις την συννεφιά που σκεπάζει την παιδικη χαρά ανατολικά της Εry Lake στο Κλίβελαντ???

    Aλήθεια....σε ποιά χαμογέλασα τότες???

    Πως είναι δυνατόν,σκέφτηκα, να κάνω τσουλίθρα πάνω σε σκουριασμένη λαμαρίνα ???

    Μόνο ο πισινός μου ξέρει...........

    GL
    gazakas
    01.02.2008, 14:52
    Ένα καταπληκτικό κείμενο
    του φίλου μου του ίνδικτου που δείχνει τι εννοώ όταν μιλάω για πρόκληση και πώς μπορεί κανείς να διαφωνήσει όμορφα και ωραία..
    .
    http://blogs.musicheaven.gr/gazakas
    http://gazakas.wordpress.com

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gazakas στις 01-02-2008 14:56 ]


    STING
    01.02.2008, 14:53
    Λάθος post …
    Το topic με τα ερωτικά post είναι παραδίπλα…

    GL
    01.02.2008, 17:26
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 01-02-2008 στις 02:59 έγραψε...


    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 01-02-2008 στις 02:37 έγραψε...

    Αυτό δεν περίμενα ποοοοτττεεεεεε ότι θα το έγραφα ..............

    GL, ΣΥΝΤΡΟΦΙΚΟΥΣ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΥΣ !!!

    Εχει πλάκα η ζωή τελικά.




    Τι είναι αυτό που δεν καταλαβαίνεις ;;;;
    Εχω φίλους σε όλες τις πλευρές.
    Εχθρούς επίσης.

    Αν και μερικές φορές, δεν είναι πολύ σαφές, ποιοι είναι τι ....
    Αλλες φορές πάλι, είναι σαφέστατο.




    Γειά σου "οχτρέ" μου!

    Υ.Γ 1: Πάντα προτιμώ τους οχτρούς που χτυπάνε στο πρόσωπο και όχι αυτούς που έχουν μάθει στη ζωή τους να βαράνε κάτω από τη μέση! Όχι ότι έχω πρόβλημα με αυτούς τους δεύτερους....απλά αυτοί δείχνουν την φαιδρότητα τους και αντιμετωπίζονται με τα ίδια τους τα όπλα!

    Υ.Γ 2: Φίλοι εδώ μέσα??? Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα! Καλόοοοοοοο! Θα το γράψω που έλεγε κι ο Τζανετάκος στη γνωστή ταινία......
    mariosnadege
    02.02.2008, 08:04
    Είναι θλιβερή η εικόνα των προσωπικών επιθέσεων και ειρωνικών σχολίων στο θέμα αυτό. Βέβαια πρώτος μετανιώνω εγώ ο ίδιος και μέμφομαι τον εαυτό μου, γιατί έμπλεξα σε αντιπαραθέσεις θρησκευτικής φύσης στο φόρουμ αυτό, πριν αρκετές μέρες (πριν το θάνατο του Αρχιεπισκόπου).
    Νομίζω πως αντί να κατακρίνουμε τα ελαττώματα της « αντίθετης » ιδεολογικής πλευράς, μπορεί ο καθένας μας να κάνει κάποιες κινήσεις στην καθημερινή του ζωή (μπορεί αυτές οι κινήσεις να φαίνονται ασήμαντες, αλλά έχουν μεγάλη αξία) για να βελτιώσει και τη ζωή των υπόλοιπων. Όχι μόνο τα υλικά αγαθά, αλλά και η γνώση ή η περίθαλψη ή άλλα πράγματα γίνονται όλο και πιο ακριβά.
    Συγγνώμη αν ξεφεύγω απ' το θέμα, αλλά πάντα με στεναχωρούσε το πόσο ακριβά πρέπει να πληρώσει κανείς για να μάθει μουσική για παράδειγμα (για να μιλήσω για ένα χώρο που γνωρίζω καλά). Μπορούμε όλοι να δώσουμε κάτι απ'όσα έχουμε (χρήματα, γνώσεις, ή οτιδήποτε άλλο) κάνοντας ευκολότερη την καθημερινότητα όσων τα στερούνται
    Έτσι κι αλλιώς πότε δε θα συμφωνήσουμε σε θησκευτικά θέματα. Μπορούμε όμως να καλλιεργήσουμε ό,τι μας ενώνει κι όχι αυτά που μας διαιρούν. Τα λέω όλα αυτά χωρίς διάθεση να σας κάνω κήρυγμα και τα απευθύνω ως παραινέσεις πρώτα στον ίδιο μου τον εαυτό.
    Zefuros
    02.02.2008, 12:47
    Παράθεση:

    Το μέλος asxetos στις 01-02-2008 στις 00:23 έγραψε...

    Γαι το ΚΚΕ και τη Παπαρηγα και τον Χριστοδουλο. Απο την εφημεριδα Ανασυνταξη.

    Αποκαλυπτικότατη για τις πολύ θερμές και στενότατες σχέσεις των ηγεσιών «Κ»ΚΕ-Εκκλησίας είναι και η συγχαρητήρια «Μετ’ ευχών διαπύρων» επιστολή του χουντο-Χριστόδουλου προς την Α. Παπαρήγα

    Στις 26 Σεπτέμβρη τελέσθηκε, ως συνήθως, ο αγιασμός και στη συνέχεια πραγματοποιήθηκε η ορκωμοσία των βουλευτών της νέας Βουλής για την επόμενη κυβερνητική 4ετία.

    Οι βουλευτές του μοναρχοφασιστικού κόμματος της ΝΔ, του ναζι-φασιστικού ΛΑΟΣ και του μεγαλοαστικού ΠΑΣΟΚ συμμετείχαν στο αντιδραστικό σκοταδιστικό τελετουργικό (αγιασμό-θρησκευτικό όρκο), υπό τις ευλογίες του εκκλησιαστικού φεουδοαστικού Ιερατείου, και μαζί τους το αγαπημένο «κορίτσι»-εκπρόσωπος του χουντο-Χριστόδουλο στο σοσιαλδημοκρατικό «Κ»ΚΕ, εθνικίστρια θεούσα Λ.Κανέλλη.

    Η σοσιαλδημοκρατική φυλλάδα «Ριζοσπάστης»(27/9/2007, σελ. 3) αποσιώπησε το γεγονός και δεν εγράψε τίποτε για τη στάση της θρησκόληπτης Λ.Κανέλλη, αυτού του «τρομερού κοριτσιού» της χουντικής τηλεόρασης, μετέπειτα μέλος της φασιστικής νεοδημοκρατικής ΟΝΕΔ, της «φανταχτερής δημοσιογραφίνας που πολλά χρόνια υπηρέτησε με φλογερό πάθος τη Δεξιά και την αντίδραση» (Βάσος Γεωργίου) και τωρινής βουλευτίνας του χρουστσαφικού «Κ»ΚΕ. Αλλά όποιος είδε την ορκωμοσία των βουλευτών στην τηλεόραση γνωρίζει τη στάση της: «κατά την ορκωμοσία οι βουλευτές της ΝΔ, του ΠΑΣΟΚ, του ΛΑΟΣ και η Λ. Κανέλλη ορκίστηκαν σηκώνοντας το χέρι τους «στο όνομα της Αγίας και Ομοούσιας και Αδιαίρετης Τριάδας να είναι πιστοί στην πατρίδα και το δημοκρατικό πολίτευμα, να υπακούουν στο Σύνταγμα και τους νόμους και να εκπληρώνουν ευσυνείδητα τα καθήκοντά τους»» («Αυγή» 27/9/2007, σελ. 3).

    Από το ΠΑΣΟΚ «αρνήθηκαν να ορκιστούν θρησκευτικά οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ Μ. Δαμανάκη και Ν. Σηφουνάκης» («Ρ» 27/9/2007, σελ.3). Θρησκευτικό όρκο «στο όνομα του παντοδύναμου Θεού και του μόνου αυτού προφήτη που είναι ο Μωάμεθ» έδωσαν και οι δυο μουσουλμάνοι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ Τ.Μαντατζή (Ξάνθη) και Α.Χατζηοσμάν (Ροδόπη).

    Απ τα δυο χρουστσοφικά σοσιαλδημοκρατικά κόμματα «Κ»ΚΕ-ΣΥΝ, οι μεν βουλευτές του ΣΥΝ «επέλεξαν να μείνουν εκτός αιθούσης κατά τη δοξολογία (στάση που το ΚΚΕ δεν μπορούσε να ακολουθήσει, καθώς προφανώς θα ήθελε να… αγιαστεί τουλάχιστον η Λ.Κανέλλη)» («Αυγή» 27/9/2007, σελ. 3) και: «οι βουλευτές του Συνασπισμού, αντιδρώντας στο θρησκευτικό όρκο, επέλεξαν να μην παρίστανται στην αίθουσα της Ολομέλειας όσο διαρκούσε η δοξολογία και εισήλθαν όταν ήρθε η στιγμή της ανάγνωσης του όρκου από τον εκτελούντα χρέη προέδρου της Βουλής Γ.Σούρλα. Κατά την ορκωμοσία της προηγούμενης Βουλής οι βουλευτές του ΣΥΝ είχαν επιλέξει την αποχώρηση» («Ρ» 27/9/2007, σελ. 3), οι δε βουλευτές του «Κ»ΚΕ «δεν ακολούθησαν το τελετουργικό του θρησκευτικού όρκου» («Ρ» 27/9/2007, σελ. 3), και: «με τα μάτια στραμμένα στους 14 βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ (και τις αντιδράσεις τους) τελέσθηκε χτες ο αγιασμός και πραγματοποιήθηκε η ορκωμοσία της νέας Βουλής. Οι βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ κράτησαν ίδια στάση και στις δύο διαδικασίες που γίνονταν «υπό την επίβλεψη» της Εκκλησίας, ενώ οι βουλευτές του «Κ»ΚΕ συμμετείχαν στον αγιασμό, αφού σηκώθηκαν όρθιοι (η δε Λιάνα Κανέλλη έδωσε και θρησκευτικό όρκο)» («Αυγή» 27/9/2007, σελ. 3).

    Όμως ο «Ριζοσπάστης» φρονίμως ποιών αποσιώπησε ότι οι βουλευτές του «Κ»ΚΕ συμμετείχαν στον αγιασμό και δεν τόλμησαν (γιατί «τους τραβάει το αυτί» ο χουντο-Χριστόδουλος) να μείνουν έξω από την αίθουσα της Βουλής ή να αποχωρίσουν απ’ αυτή, κατά τη διάρκεια του αγιασμού, πράγμα που θα εξέφραζε στην πράξη και όχι στα λόγια (= δημαγωγία) την αντίθεσή τους στην έναρξη των εργασιών της Βουλής με αγιασμό και θρησκευτικό όρκο αλλά θα αποτελούσε και το πρώτο πρακτικό βήμα για την κατάργηση στην πράξη αυτών των σκοταδιστικών πρακτικών του φεουδο-αστικού Ιερατείου (αγιασμού Βουλής και θρησκευτικού όρκου) και επιπλέον πρακτικό βήμα για το χωρισμό Εκκλησίας – Κράτους. Αντ’ αυτού η Α. Παπαρήγα εκ μέρους της ηγεσίας του Κ»ΚΕ κατέφυγε σε μια γελοία χρουστσοφική κουτοπονηριά, για να δικαιολογήσει την αντιδραστική της στάση, στέλνοντας επιστολή στο Προεδρείο της Βουλής «ζητώντας κατάργηση του θρησκευτικού τύπου όρκο» και σημειώνοντας ότι «το ΚΚΕ έχει ταχθεί υπέρ του διαχωρισμού Κράτους και Εκκλησίας» («Ρ» 27/9/2007, σελ. 3) δηλ. ένας «διαχωρισμός» που θα «πραγματοποιηθεί» στην προσδιορισμένη από το φεουδο-αστικό Ιερατείο με επικεφαλής το χουντο-Χριστόδουλο «δευτέρα παρουσία».

    Οι τέτοιου είδους κουτοπονηριές της Παπαρήγα μπορεί βέβαια να εξαπατούν τους αφελείς αλλά δεν μπορούν να αποκρύψουν την υπαρκτή αντιδραστική στενή συνεργασία «Κ»ΚΕ – Εκκλησίας, αφού:

    πρώτο, το «τρομερό κορίτσι» του Χριστόδουλου (=Λ.Κανέλλη) εκπροσωπεί ευθέως το αντιδραστικό φασιστικό φεουδο-αστικό Ιερατείο στις γραμμές του «Κ»ΚΕ,

    δεύτερο, η ηγεσία του «Κ»ΚΕ στην περίπτωση των «ταυτοτήτων», πέρα απ’ τη θρησκόληπτη θεούσα Λ.Κανέλλη που αλώνιζε τα κανάλια, ήταν κατά της απάλειψης του θρησκεύματος (= αστικό αίτημα) απ’ τις ταυτότητες, γι’ αυτό και ο «Ριζοσπάστης», ακόμα και τελευταία, μόλις τον περασμένο χρόνο, έγραφε ότι «η χώρα δεν αντέχει ανάλογο «διχασμό» με εκείνο που προκάλεσε η απόφαση της κυβέρνησης Σημίτη για τις ταυτότητες» («Ρ» 7/9/2006, σελ. 31). Στη συγκεκριμένη περίπτωση ο μεγαλοαστός πολιτικός Κ. Σημίτης βγαίνει απ’ τα αριστερά στη σοσιαλδημοκρατική ηγεσία του «Κ»ΚΕ, αφού αυτός επέβαλε – και σωστά έπραξε αν και πολύ αργά – την κατάργηση του θρησκεύματος απ’ τις ταυτότητες, ενώ οι χρουστσοφικοί ηγέτες τάχθηκαν κατά της απάλειψης, υποστηρίζοντας τη θέση του αντιδραστικού φεουδο-αστικού Ιερατείου, απεμπολώντας έτσι ακόμα και ένα αστικό αίτημα-πρόβλημα που έπρεπε τουλάχιστον πριν πολλές δεκαετίες να είχε λυθεί. Έτσι οι σοσιαλδημοκράτες ηγέτες του «Κ»ΚΕ μετατρέπονται σε φερέφωνα της εκκλησιαστικής αντίδρασης όταν ψευδόμενοι ισχυρίζονται ότι ο Σημίτης προκάλεσε «διχασμό» αντί να γράψουν ότι το διχασμό του λαού προκάλεσε το αντιδραστικό Ιερατείο με επικεφαλής το χουντο-Χριστόδουλο. Τώρα το μόνο που τους απομένει είναι να προτείνουν ως εκδότη ταυτοτήτων, στις οποίες θα αναγράφεται το θρήσκευμα, τη Μητρόπολη ή τα μοναστήρια του Αγίου Όρους,

    τρίτο, εξαιτίας ακριβώς αυτής της υπαρκτής αντιδραστικής συνεργασίας «Κ»ΚΕ – Εκκλησίας, ο «άγιος» Χριστόδουλος σε δήλωσή του (28 Μάη 2007) δικαιολογημένα συμπεριέλαβε τα μέλη-οπαδούς του «Κ»ΚΕ, ακριβέστερα τη σοσιαλδημοκρατική του ηγεσία, στο πιστό ποίμνιό του δηλ. στο 97%-98% των οπαδών του, αφήνοντας απ’ έξω μόνο εκείνους (2%-3%)του άλλου σοσιαλδημοκρατικού κόμματος, του ΣΥΝ, επειδή η ηγεσία του τάχθηκε ανοιχτά υπέρ της απάλειψης του θρησκεύματος από τις ταυτότητες και συχνά τάσσεται κατά των επιδιώξεων του αντιδραστικού φεουδο-αστικού Ιερατείου και του ασκεί κριτική: «όλοι εκείνοι που θέλουν ουσιαστικά να συνθλίψουν την αξιοπρέπεια και το πρόσωπο αυτού του λαού βάλλουν εναντίον της εκκλησίας, γιατί ξέρουν ότι είναι προμαχώνας που αμύνεται σθεναρά για τα γερά και τα όσια… ποιος Έλληνας παραδέχεται σήμερα ότι δεν είμαστε έθνος, ότι δεν πρέπει να μιλάμε ελληνικά, ότι μπορούμε να ζούμε χωρίς Θεό και χωρίς πίστη; Το λένε όμως μερικοί που εσείς τους ψηφίζεται και τους βάζεται στη Βουλή…» και απευθυνόμενος σ’ αυτούς συνεχίζει: «είσθε μια ελάχιστη μειοψηφία του 2% και 3 %. Δεν μπορείτε εσείς με το 2% και 3% να επιβάλλεστε στο 97% και 98%»,

    τέταρτο, η ηγεσία του «Κ»ΚΕ και στην περίπτωση του βιβλίου Ιστορίας της Στ΄ Δημοτικού, μετά από τις πρώτες, είναι αλήθεια, ταλαντεύσεις αλλά και με κάποια καθυστέρηση, τελικά δεν κατάφερε να αποφύγει τον «πειρασμό» του εθνικισμού, ευθυγραμμίστηκε πλήρως με τους φασίστες εθνικιστές και του φεουδο-αστικό Ιερατείου ζητώντας να αποσυρθεί (με πηχυαίο τίτλο ο «Ρ» (28/3/2007, σελ. 8): «να αποσυρθεί») το αντιμαρξιστικό και αντιδραστικό βιβλίο Ιστορίας της Στ΄ Δημοτικού – θέση με την οποία η Α. Παπαρήγα σημείωσε τη μεγαλύτερη και πιο αξιοζήλευτη επιτυχία στη ρεφορμιστική της πολιτική καριέρα: πέτυχε να γίνει πρωτοσέλιδο «αγκαλιά» με το χουντο-Χριστόδουλο (σε φωτομοντάζ βέβαια) στη βδομαδιάτική φασιστοφυλλάδα του γνωστού χουντοβασιλικού Γρηγόρη Μιχαλόπουλου, «Νεοι Ανθρωποι» (30/3/2007, σελ. 1) και με τον πολύ χαρακτηριστικό-αποκαλυπτικό τίτλο: «Χριστόδουλος Παπαρήγα με την ίδια σκέψη στον ίδιο δρόμο», εννοώντας προφανώς στον ίδιο σκοταδιστικό νεοορθόδοξο και εθνικιστικό φασιστικό δρόμο. Περιχαρής και ο «ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΤΥΠΟΣ» (28/3/2007) προβάλλει την κοινή θέση «απόσυρσης» των «Κ»ΚΕ-Χριστόδουλου πρωτοσέλιδα: «διμέτωπος για την ιστορία, Ιερά Σύνοδος και ΚΚΕ ζητούν να αποσυρθεί το βιβλίο». Τώρα η ηγεσία του «Κ»ΚΕ, εν χορώ με τους φασίστες εθνικιστές και την εκκλησιαστική σκοταδιστική αντίδραση χαιρετίζει την απόσυρση του βιβλίου από την κυβέρνηση Καραμανλή και αισθάνεται δικαιωμένη που ικανοποιήθηκε το αίτημα της («Ρ» 26/9/2007, σελ.3). Στην περίπτωση του χρουστσοφικού «Κ»ΚΕ(΄56) για το σημαντικό και πολύ σπουδαίο ζήτημα της Ιστορίας, είναι αναγκαίο να σημειωθεί ακόμα πως ο εθνικισμός εκδηλώνεται αμέσως απ’ την αρχή (1956), όταν η ηγεσία του υιοθέτησε ανοιχτά την «αντεπιστημονική αστοτσιφλικάδικη θέση για ενότητα του Ελληνικού Έθνους απ’ την Αρχαία Ελλάδα, μέσα απ’ την Ελληνιστική Εποχή και τη Βυζαντινή αυτοκρατορία ως τις μέρες μας με το νεοελληνικό έθνος» (Ν.Ζαχαριάδης: Συλλογή έργων, σελ. 268, Βουκουρέστι 1953) δηλ. υιοθέτησε τη γνωστή εθνικιστική θέση της αντιδραστικής αστικής ιστοριογραφίας για «συνοχή στην τρισχιλιετή ιστορία του Ελληνισμού» ή «τρισχιλιετούς Ελληνισμού», διατυπωμένη απ’ τους Ζαμπέλιο-Παπαρηγόπουλο. Κι’ αυτό για να «υπερνικηθούν» τάχα οι «αντεπαναστατικοί δογματισμοί» (Π.Ρούσος) του επαναστατικού ΚΚΕ 1918-55, με πρόσχημα βέβαια «την ανάγκη να συμμορφωθεί η θεωρία μας με την ιστορική αλήθεια» (Π.Ρούσου: «βοήθημα νέας ιστορίας της Ελλάδας», σελ.10-11, Αθήνα 1982) δηλ. για να συμμορφωθεί-ανταποκριθεί «η θεωρία μας» στις ανάγκες και στα ταξικά συμφέροντα της κυρίαρχης αντιδραστικής αστικής τάξης.

    πέμπτο, αποκαλυπτικότατη για τις πολύ θερμές και στενότατες σχέσεις των ηγεσιών «Κ»ΚΕ-Εκκλησίας είναι και η συγχαρητήρια «Μετ’ ευχών διαπύρων» επιστολή του χουντο-Χριστόδουλου προς την Α. Παπαρήγα: «Εντιμοτάτη κα Παπαρήγα, Σας συγχαίρω θερμώς για την επιτυχία του κόμματός σας και την επανεκλογή σας ως βουλευτού του Ελληνικού Κοινοβουλίου. Η ψήφος των συμπολιτών μας αποδεικνύει την εμπιστοσύνη με την οποία σας περιβάλλουν και τις ελπίδες τους για μια αποστολή δημιουργική και καρποφόρα στη σημαντική θέση στην οποία σας ανέδειξε (…). Υπό την ιδιότητα μου ως προκαθημένου της Ελλαδικής Εκκλησίας, μακράν κατά το σώμα, αλλά εγγύς κατά το πνεύμα, σας διαβεβαιώ για την ολόψυχη συμπαράστασή μου αλλά και κινούμενος εκ λόγων προσωπικής εκτιμήσεως και αγάπης, εύχομαι ο Δωρεοδότης Άγιος Θεός να σας ευλογεί, να σας ενισχύει στα ευθυνοφόρα καθήκοντα σας για το καλό της ευλογημένης πατρίδος μας και να σας χαρίζει υγεία πνευματική και σωματική.

    Μετ’ ευχών διαπύρων

    ο Αθηνών Χριστόδουλος» («Ριζοσπάστης» 22/9/2007 σελ. 9)

    Ίσος ακόμα πιο αποκαλυπτικό για τις σχέσεις «Κ»ΚΕ-Χριστόδουλο υποψιαζόμαστε πως θα είναι το τμήμα εκείνο της επιστολής Χριστόδουλου που σκοπίμως έχει παραλειφθεί και αντικατασταθεί με : (…). Ο «Ριζοσπάστης» το παρέλειψε γιατί προφανώς εκθέτει την ηγεσία του «Κ»ΚΕ στα μέλη και τους οπαδούς αυτού του ρεφορμιστικού κόμματος που κράτιουνται μονίμως σε άγνοια.

    έκτο, τέλος είναι τέτοιου μεγέθους και τόσο σφιχτό το δέσιμο της ηγεσίας του «Κ»ΚΕ στο άρμα του αντιδραστικού φεουδο-αστικού Ιερατείου που οι σοσιαλδημοκράτες ηγέτες, ποτέ δεν δημοσίευσαν στο «Ριζοσπάστη» ή σ’ άλλα έντυπά τους φωτογραφίες ιεραρχών (Χριστόδουλου-Άνθιμου κλπ.) με τους χουντικούς φασίστες εγκληματίες.


    εφημερίδα ανασύνταξη, αρ.φυλ. 259



    Θα μπορουσε καποιος να με ενημερωσει τι χρησιμοτητα παρουσιάζει το συγκεκριμενο κατεβατο απο αυτη τη φυλλάδα σε σχέση με την εδώ συζητηση μας?
    STING
    02.02.2008, 13:48
    Άντε και σου εξηγούμε τη χρησιμότητα του “κατεβατού”…αλλά όταν διάβασες ολόκληρο “κατεβατό” και δεν κατάλαβες τίποτα ποιος μας λέει (υπευθύνως) ότι θα καταλάβεις την όποια επεξήγηση…
    Μήπως να κάνεις ένα υπόμνημα στον «άσχετο» που είναι κι ο συντάκτης του κειμένου;…αν έχει όρεξη να σου εξηγήσει βέβαια γιατί είναι και λίγο περίεργο τραίνο αυτός…
    Τώρα που είπα τραίνο μου ήρθε στο μυαλό το τραίνο της αλλαγής …τι παράξενους συνειρμούς κάνει το μυαλό του ανθρώπου ώρες ώρες …
    Αλήθεια πως το λένε αυτό να δεις …τρικυμία εν κρανίο…κάτι τέτοιο τέλος πάντων…

    asxetos
    02.02.2008, 14:07
    Παράθεση:

    Το μέλος Zefuros στις 02-02-2008 στις 12:47 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος asxetos στις 01-02-2008 στις 00:23 έγραψε...

    Γαι το ΚΚΕ και τη Παπαρηγα και τον Χριστοδουλο. Απο την εφημεριδα Ανασυνταξη.




    εφημερίδα ανασύνταξη, αρ.φυλ. 259



    Θα μπορουσε καποιος να με ενημερωσει τι χρησιμοτητα παρουσιάζει το συγκεκριμενο κατεβατο απο αυτη τη φυλλάδα σε σχέση με την εδώ συζητηση μας?



    Ακου φιλτατε Zefuros. Μονο το υφος του γραπτου σου λογου με παρεμβαση να μην την ονομασω καλυτερα μου αρκει για να μην κανω κανενα διαλογο μαζι σου. Αν για εσενα η εφημεριδα που διαβαζω εγω ειναι φυλλαδα, τοτε να σου πω για τις καθεστωτικες εφημεριδες που διαβαζεις εσυ η αν διαβαζεις οτι ειναι κωλοχαρτα.
    Ξερεις ειναι ενας τροπος αντιπαραθεσης αυτος. Μονο που δεν λεγεται διαλογος.

    Εν πασει περιπτωσει οπως εγραψα και παραπανω κριτικη και προσωπικη επιθεση δεν εκανα σε κανεναν. Αντιθετως καποιο μελος που τελικα διακρινεται για τον εγωισμο του και για τον φονταμενταλισμο του, επειδη τολμησαμε 2 μελη να εχουμε διαφωνια μαζι του στο διαλογο μας κατηγορησε εμμεσως πλην σαφως οτι ειμαστε και υποψηφιοι εκβιαστες η δολοφονοι. Και δεν ειχε το ιχνος ευθυξιας να ζητησει συγνωμη.

    Για να τελειωνουμε με αυτη την ιστορια, που εχουμε κανει απειρες συζητησεις στο φορουμ, το οποια σταματησα να γραφω απο τον Ιουλιο, ειδικα για αυτα τα θεματα.
    Και εμενα η ταυτοτητα γραφει χριστιανος ορθοδοξος, ετσι με βαφτισαν, απο εκει και επειτα ουτε ιεχωβας ειμαι, ουτε μουσουλμανος ειμαι, και εν πασει περιπτωσει ουτε εκβιαστης. Την ελληνικη παιδεια οπως ολοι ελαβαν ετσι ελαβα και εγω. Και να σου πω και κατι
    αλλο. Μπορω να σου πω οτι ισως μπορει να εχω παει περισσοτερες φορες απο εσενα στην εκκλησια, οπως εχω παει και στο αγιο ορος, οπως εχω μελετησει και την αγια γραφη και το κορανι.
    Θα μου πεις γιατι στα αναφερω αυτα. Λοιπον, αν το υφος των περισσοτερων "χριστιανων" ειναι αυτο που διαφαινεται μεσα σα αυτο το τοπικ, τοτε να χαιρεστε την χριστιανικη σας ηθικη, και συμβουλη απλα, ανοιξτε λιγο τα μυαλα σας και πηγαινετε λιγο παρακατω.
    Ολα αυτα που εγραψα δεν αφορουν εσενα προσωπικα Zefyre αλλα τον οποιιοδηποτε που κανει η που εχει μαθει να κανει διαλογο με αυτον τον τροπο και αυτου του ειδους τις παρεμβασεις.
    okanenas
    02.02.2008, 14:43
    Παράθεση:

    Το μέλος asxetos στις 02-02-2008 στις 14:07 έγραψε...

    ανοιξτε λιγο τα μυαλα σας και πηγαινετε λιγο παρακατω.


    Μακάρι ότι προτρέπουμε τους άλλους να το εφαρμόζουμε στον εαυτό μας πρώτα
    asxetos
    02.02.2008, 14:45
    Παράθεση:

    Το μέλος okanenas στις 02-02-2008 στις 14:43 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος asxetos στις 02-02-2008 στις 14:07 έγραψε...

    ανοιξτε λιγο τα μυαλα σας και πηγαινετε λιγο παρακατω.


    Μακάρι ότι προτρέπουμε τους άλλους να το εφαρμόζουμε στον εαυτό μας πρώτα



    Λες okanenas; Μαθημα θρησκευτικων. Ως τι αναφερεται ο Χριστος στο κορανι;
    Zefuros
    02.02.2008, 14:57
    Παράθεση:

    Το μέλος asxetos στις 02-02-2008 στις 14:07 έγραψε...

    Ακου φιλτατε Zefuros. Μονο το υφος του γραπτου σου λογου με παρεμβαση να μην την ονομασω καλυτερα μου αρκει για να μην κανω κανενα διαλογο μαζι σου. Αν για εσενα η εφημεριδα που διαβαζω εγω ειναι φυλλαδα, τοτε να σου πω για τις καθεστωτικες εφημεριδες που διαβαζεις εσυ η αν διαβαζεις οτι ειναι κωλοχαρτα.
    Ξερεις ειναι ενας τροπος αντιπαραθεσης αυτος. Μονο που δεν λεγεται διαλογος.

    Εν πασει περιπτωσει οπως εγραψα και παραπανω κριτικη και προσωπικη επιθεση δεν εκανα σε κανεναν. Αντιθετως καποιο μελος που τελικα διακρινεται για τον εγωισμο του και για τον φονταμενταλισμο του, επειδη τολμησαμε 2 μελη να εχουμε διαφωνια μαζι του στο διαλογο μας κατηγορησε εμμεσως πλην σαφως οτι ειμαστε και υποψηφιοι εκβιαστες η δολοφονοι. Και δεν ειχε το ιχνος ευθυξιας να ζητησει συγνωμη.

    Για να τελειωνουμε με αυτη την ιστορια, που εχουμε κανει απειρες συζητησεις στο φορουμ, το οποια σταματησα να γραφω απο τον Ιουλιο, ειδικα για αυτα τα θεματα.
    Και εμενα η ταυτοτητα γραφει χριστιανος ορθοδοξος, ετσι με βαφτισαν, απο εκει και επειτα ουτε ιεχωβας ειμαι, ουτε μουσουλμανος ειμαι, και εν πασει περιπτωσει ουτε εκβιαστης. Την ελληνικη παιδεια οπως ολοι ελαβαν ετσι ελαβα και εγω. Και να σου πω και κατι
    αλλο. Μπορω να σου πω οτι ισως μπορει να εχω παει περισσοτερες φορες απο εσενα στην εκκλησια, οπως εχω παει και στο αγιο ορος, οπως εχω μελετησει και την αγια γραφη και το κορανι.
    Θα μου πεις γιατι στα αναφερω αυτα. Λοιπον, αν το υφος των περισσοτερων "χριστιανων" ειναι αυτο που διαφαινεται μεσα σα αυτο το τοπικ, τοτε να χαιρεστε την χριστιανικη σας ηθικη, και συμβουλη απλα, ανοιξτε λιγο τα μυαλα σας και πηγαινετε λιγο παρακατω.
    Ολα αυτα που εγραψα δεν αφορουν εσενα προσωπικα Zefyre αλλα τον οποιιοδηποτε που κανει η που εχει μαθει να κανει διαλογο με αυτον τον τροπο και αυτου του ειδους τις παρεμβασεις.



    φίλε μου,

    Καταρχην δεν σου εκανα καμια προσωπικη επίθεση. Το βασικο ερωτημα της παρεμβασης - μετά απο τοσα και τοσα που διαβασα σε αυτο το θεμα - ειναι τι σχέσ ηενα κειμενο που αποσκοπεί στο να χτυπησει το ΚΚΕ (οπως ειναι η κινηση που εκδιδει το εντυπο) με το θεμα : "εφυγε ο αρχιεπίσκοπος Χριστοδουλος"

    Οσο για τον χαρακτηρισμο "φυλλάδα" ειναι μια απολύτως προσωπική αποψη ,η οποία μου δημιουργήθηκε αυθόρμητα διαβαζοντας το συγκεκριμενο πομπώδες κείμενο οπου ολοι λίγο πολύ ειμαστε φασίστες απο οτι κατάλαβα κτλ κτλ. Εξάλλου, και το συγκεκριμενο εντυπο χρησιμοποιει τον χαρακτηρισμό "φυλλάδα¨" για άλλα εντυπα (απο το πολύ λιγο που μπήκα και διαβασα). Γιατι λοιπόν τα παιρνεις στο κρανιο?

    BTW, εαν θεωρείς εσυ κάποιες εξημερίδες "κωλόχαρτα", δικαίωμα σου, και δεν πρόκειται να προσβληθώ απο αυτό.

    Για τα υπολοιπα που γραφεις, προφανως και δεν εχουν καμια σχεση με εμενα, αφο ακομα δεν ειχα εμπλακεί στην συζητηση. Απο εκει και περα, κανε οι θες, ακομα και να χαρακτηρισεις την παρεμβαση μου σαν παρεμβαση του κ##ου (δεν το ειπες, εγω το συμπληρωνω). Ισως να ειναι και δειγμα του τροπου με τον οποίο αντιμεωπιζεις συνομιλιτές με διαφορετικες αποψεις.


    asxetos
    02.02.2008, 15:07
    Παράθεση:

    Το μέλος Zefuros στις 02-02-2008 στις 14:57 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος asxetos στις 02-02-2008 στις 14:07 έγραψε...





    φίλε μου,

    Καταρχην δεν σου εκανα καμια προσωπικη επίθεση. Το βασικο ερωτημα της παρεμβασης - μετά απο τοσα και τοσα που διαβασα σε αυτο το θεμα - ειναι τι σχέσ ηενα κειμενο που αποσκοπεί στο να χτυπησει το ΚΚΕ (οπως ειναι η κινηση που εκδιδει το εντυπο) με το θεμα : "εφυγε ο αρχιεπίσκοπος Χριστοδουλος"

    Οσο για τον χαρακτηρισμο "φυλλάδα" ειναι μια απολύτως προσωπική αποψη ,η οποία μου δημιουργήθηκε αυθόρμητα διαβαζοντας το συγκεκριμενο πομπώδες κείμενο οπου ολοι λίγο πολύ ειμαστε φασίστες απο οτι κατάλαβα κτλ κτλ. Εξάλλου, και το συγκεκριμενο εντυπο χρησιμοποιει τον χαρακτηρισμό "φυλλάδα¨" για άλλα εντυπα (απο το πολύ λιγο που μπήκα και διαβασα). Γιατι λοιπόν τα παιρνεις στο κρανιο?

    BTW, εαν θεωρείς εσυ κάποιες εξημερίδες "κωλόχαρτα", δικαίωμα σου, και δεν πρόκειται να προσβληθώ απο αυτό.

    Για τα υπολοιπα που γραφεις, προφανως και δεν εχουν καμια σχεση με εμενα, αφο ακομα δεν ειχα εμπλακεί στην συζητηση. Απο εκει και περα, κανε οι θες, ακομα και να χαρακτηρισεις την παρεμβαση μου σαν παρεμβαση του κ##ου (δεν το ειπες, εγω το συμπληρωνω). Ισως να ειναι και δειγμα του τροπου με τον οποίο αντιμεωπιζεις συνομιλιτές με διαφορετικες αποψεις.




    Αναφερθηκε πιο πανω η σχεση του Χριστοδουλου με το ΚΚΕ. Το τοπικ αναφερεται στον Χριστοδουλο και οχι στον ασχετο δηλ. σε εμενα. Ασχετα αν πηρε τελικα αυτη τη τροπη. Για τα υπολοιπα δεν εγραψα για το ειδος της παρεμβασης σου. Αλλα το εγραψες εσυ. Την παρεμβαση σε σχεση με τον τροπο που εξελιχθηκε μπορεις να την βαφτισεις οπως θελεις.
    Zefuros
    02.02.2008, 15:23
    Παράθεση:

    Το μέλος STING στις 02-02-2008 στις 13:48 έγραψε...

    Άντε και σου εξηγούμε τη χρησιμότητα του “κατεβατού”…αλλά όταν διάβασες ολόκληρο “κατεβατό” και δεν κατάλαβες τίποτα ποιος μας λέει (υπευθύνως) ότι θα καταλάβεις την όποια επεξήγηση…
    Μήπως να κάνεις ένα υπόμνημα στον «άσχετο» που είναι κι ο συντάκτης του κειμένου;…αν έχει όρεξη να σου εξηγήσει βέβαια γιατί είναι και λίγο περίεργο τραίνο αυτός…
    Τώρα που είπα τραίνο μου ήρθε στο μυαλό το τραίνο της αλλαγής …τι παράξενους συνειρμούς κάνει το μυαλό του ανθρώπου ώρες ώρες …
    Αλήθεια πως το λένε αυτό να δεις …τρικυμία εν κρανίο…κάτι τέτοιο τέλος πάντων…




    εσυ φιλε μου τωρα γιατι πεταγεσαι σαν.... αντε να μην το πω. (Αsxetos (c) ). απλά και μονο για να πεταξεις την.... αντε μην την πω?. Νομιζεις πως ειναι εξυπνάδα να εισαι σε ενα φορουμ και να ειρωνευεσαι?

    asxetos
    02.02.2008, 15:34
    Παράθεση:

    Το μέλος Zefuros στις 02-02-2008 στις 15:23 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος STING στις 02-02-2008 στις 13:48 έγραψε...






    εσυ φιλε μου τωρα γιατι πεταγεσαι σαν.... αντε να μην το πω. (Αsxetos (c) ). απλά και μονο για να πεταξεις την.... αντε μην την πω?. Νομιζεις πως ειναι εξυπνάδα να εισαι σε ενα φορουμ και να ειρωνευεσαι?




    Μην τα βαζεις με το STING. Υπαρχουν πιο πισω χειροτερες αν ειναι να τις ονομασουμε ετσι παρεμβασεις, και δεν ξερω αν εχεις αποψη για αυτες και θελεις να τις πεις. Π.χ. ας πουμε ενος μελους που η παραθεση του ηταν καταλυτικη σε αυτο το τοπικ. Αλλα δεν θελω να σε αναγκασω να πεις την αποψη σου, αλλωστε ελαβε τις απαντησεις του. Οποτε εγω δεν εχω κανενα λογο να συνεχισω σε αυτο το τοπικ διαλογους για εμενα.


    versus
    02.02.2008, 15:56
    ΜΟΥ ΚΑΝΤΕ ΠΛΑΚΑ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ 6 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΑΓΙΟΣ, ΠΟΣΟ ΚΑΛΟΣ Ή ΠΟΣΟ ΚΑΚΟΣ ΗΤΑΝ Ο ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΑΣ! ΕΛΕΟΣ ΔΗΛΑΔΗ. ΕΝΤΑΞΕΙ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΕΘΑΝΕ, ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΡΟΦΑΝΕΣΤΑΤΑ ΟΥΤΕ Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ! ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΟΣ ΟΔΥΡΜΟΣ, ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!

    ΨΕΜΜΑΤΑ. ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΜΟΝΟ ΑΝ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΚΛΑΙΤΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΕΔΩΣΕ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΟΟΟΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΦΑΓΕ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 10 ΧΡΟΝΙΑ, ΑΥΤΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΟΙΚΕΙΟΙ ΤΟΥ... ΤΟΤΕ ΝΑΙ! ΜΑΖΙ ΣΑΣ.

    ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ'ΧΕΙ, ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΥΠΟΦΕΡΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΧΑΜΟ ΤΟΥ....

    Σ' ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ...ΚΑΛΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ!
    asxetos
    02.02.2008, 17:13
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 02-02-2008 στις 17:00 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος asxetos στις 02-02-2008 στις 14:07 έγραψε...

    Αντιθετως καποιο μελος που τελικα διακρινεται για τον εγωισμο του και για τον φονταμενταλισμο του, επειδη τολμησαμε 2 μελη να εχουμε διαφωνια μαζι του στο διαλογο μας κατηγορησε εμμεσως πλην σαφως οτι ειμαστε και υποψηφιοι εκβιαστες η δολοφονοι. Και δεν ειχε το ιχνος ευθυξιας να ζητησει συγνωμη.



    ΠΑΡΟΥΣΑ !!!!!


    Παράθεση:
    Εν πασει περιπτωσει οπως εγραψα και παραπανω κριτικη και προσωπικη επιθεση δεν εκανα σε κανεναν.



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mnk στις 02-02-2008 17:02 ]





    Τωρα κανονικα θα επρεπε να σου ριξω μια μουτζα για ειμαστε πατσι. Αλλα θα με κατηγορησεις οτι πισω απο αυτη τη μουτζα κρυβεται ενα συνθηματικο που κρυβεται πισω απο μια οργανωση η οποια μαλλον σε εχει στοχο για ενδεχομενη τρομοκρατικη επιθεση εναντιον σου.
    Λοιπον για θεωρηθω ατομο που διακρινεται για ιδεοληψια κανω αυτη τη παραχωρηση και σε μουτζωνω.
    Zefuros
    02.02.2008, 17:20
    Παράθεση:

    Το μέλος asxetos στις 02-02-2008 στις 15:34 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Zefuros στις 02-02-2008 στις 15:23 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος STING στις 02-02-2008 στις 13:48 έγραψε...






    εσυ φιλε μου τωρα γιατι πεταγεσαι σαν.... αντε να μην το πω. (Αsxetos (c) ). απλά και μονο για να πεταξεις την.... αντε μην την πω?. Νομιζεις πως ειναι εξυπνάδα να εισαι σε ενα φορουμ και να ειρωνευεσαι?




    Μην τα βαζεις με το STING. Υπαρχουν πιο πισω χειροτερες αν ειναι να τις ονομασουμε ετσι παρεμβασεις, και δεν ξερω αν εχεις αποψη για αυτες και θελεις να τις πεις. Π.χ. ας πουμε ενος μελους που η παραθεση του ηταν καταλυτικη σε αυτο το τοπικ. Αλλα δεν θελω να σε αναγκασω να πεις την αποψη σου, αλλωστε ελαβε τις απαντησεις του. Οποτε εγω δεν εχω κανενα λογο να συνεχισω σε αυτο το τοπικ διαλογους για εμενα.





    Ασχοληθηκα για 1 λεπτο απο την ζωή μου με τον στιγκ, γιατι η ειρωνία ηταν προς εμενα. Δεν προκειται να σπαταλήσω αλλο. Και δε κανω διαλογο για σενα, νισαφι!
    sitzoune81
    02.02.2008, 17:33
    ΕΜΠΡΟΣ ΛΟΙΠΟΝ....
    ...ΑΓΙΟΠΟΙΗΣΤΕ ΤΟΥΣ
    Ν Τ ΡΟ Π Η ...........




    επισυναπτόμενα: l_5865f384fbb8946c2d7c43d454a40eaa.jpg 
    STING
    02.02.2008, 18:59
    Παράθεση:

    Το μέλος Zefuros στις 02-02-2008 στις 15:23 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος STING στις 02-02-2008 στις 13:48 έγραψε...

    Άντε και σου εξηγούμε τη χρησιμότητα του “κατεβατού”…αλλά όταν διάβασες ολόκληρο “κατεβατό” και δεν κατάλαβες τίποτα ποιος μας λέει (υπευθύνως) ότι θα καταλάβεις την όποια επεξήγηση…
    Μήπως να κάνεις ένα υπόμνημα στον «άσχετο» που είναι κι ο συντάκτης του κειμένου;…αν έχει όρεξη να σου εξηγήσει βέβαια γιατί είναι και λίγο περίεργο τραίνο αυτός…
    Τώρα που είπα τραίνο μου ήρθε στο μυαλό το τραίνο της αλλαγής …τι παράξενους συνειρμούς κάνει το μυαλό του ανθρώπου ώρες ώρες …
    Αλήθεια πως το λένε αυτό να δεις …τρικυμία εν κρανίο…κάτι τέτοιο τέλος πάντων…




    εσυ φιλε μου τωρα γιατι πεταγεσαι σαν.... αντε να μην το πω. (Αsxetos (c) ). απλά και μονο για να πεταξεις την.... αντε μην την πω?. Νομιζεις πως ειναι εξυπνάδα να εισαι σε ενα φορουμ και να ειρωνευεσαι?




    Ψιτ.. θα έλεγα να πάρεις τις βαρκούλες σου και να πας σε καμιά άλλη παραλία να παίξεις …μην τα βάζεις μαζί μου γιατί θα σε κάνω να μην ξέρεις που να κρυφτείς !

    ΕΣΥ ζήτησες κάποιος να σου εξήγηση και εγώ το έκανα …η μήπως δεν ξέρεις να διαβάζεις αυτά που γράφεις ;

    Και επειδή πετάχτηκα “σαν……” όπως λες ,αυτό το “σαν…….” πάρτο και κάντο γλειφιτζούρι που ταιριάζει με τα κοντά σου παντελονάκια!!!