ελληνική μουσική
    867 online   ·  210.852 μέλη

    Έφυγε ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος

    asxetos
    01.02.2008, 02:33
    Παράθεση:

    Το μέλος vouliakis στις 01-02-2008 στις 02:27 έγραψε...

    Παιδάκια, ας ηρεμήσουμε λίγο. Ας κάνουμε συζήτηση και όχι προσωπική αντιπαράθεση. Αρκετά έχει απογειωθεί αυτό το topic...



    Δυστυχως ομως Πανο υπαρχουν ανθρωποι εγωιστες και εγωκεντρικοι. Που μολις θιχτει ο εγωισμος που ειναι πανω απο ολα για εκεινους, ο μονος τροπος αντιπαραθεσης ειναι αυτος. Παραδειγμα οτι εγινα και υποψηφιος δολοφονος ξαφνικα εγω.
    vouliakis
    01.02.2008, 02:38
    @asxetos: Τι ακριβώς θα δολοφονήσεις? Κανένα σουβλάκι με πίτα ή καμιά παστούλα σοκολατίνα?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 01-02-2008 02:42 ]


    Mesogeios
    01.02.2008, 02:40
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 01-02-2008 στις 02:37 έγραψε...

    Αυτό δεν περίμενα ποοοοτττεεεεεε ότι θα το έγραφα ..............

    GL, ΣΥΝΤΡΟΦΙΚΟΥΣ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΥΣ !!!

    Εχει πλάκα η ζωή τελικά.


    ;;;;;
    STING
    01.02.2008, 02:41
    ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΣΤΟΥΛΑ ΠΑΙΖΩ ΚΑΙ ΓΩ!!!
    asxetos
    01.02.2008, 02:43
    Παράθεση:

    Το μέλος vouliakis στις 01-02-2008 στις 02:38 έγραψε...

    Τι ακριβώς θα δολοφονήσεις? Κανένα σουβλάκι με πίτα ή καμιά παστούλα σοκολατίνα?



    Προς το παρον εχω μια κονσερβα τονου, εχω παρει απειλιτικα το ανοιχτηρι και ετοιμαζομαι για το εγκλημα του αιωνα.
    STING
    01.02.2008, 02:45
    Παράθεση:

    Το μέλος asxetos στις 01-02-2008 στις 02:43 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος vouliakis στις 01-02-2008 στις 02:38 έγραψε...

    Τι ακριβώς θα δολοφονήσεις? Κανένα σουβλάκι με πίτα ή καμιά παστούλα σοκολατίνα?



    Προς το παρον εχω μια κονσερβα τονου, εχω παρει απειλιτικα το ανοιχτηρι και ετοιμαζομαι για το εγκλημα του αιωνα.

    ΡΕ asxetos ΠΑΙΖΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΙΝΑ ΜΑΣ ....
    asxetos
    01.02.2008, 02:56
    Απο αποκλειστικες πληροφοριες παντως ο νεος αρχιεπισκοπος θα ειναι αυτος.
    Free Image Hosting
    Ετοιμαζω τις αποκαλυψεις μου απο τωρα. Λοιπον λεω να αρχισουμε να ψηφιζουμε εμεις ποιον θελουμε.
    Mesogeios
    01.02.2008, 03:15
    Η απορία δεν αναφέρεται στους φίλους σου ή στους εχθρούς σου! Αλίμονο!
    Ο πανηγυρισμός με ξένισε…
    Σύμφωνοι όμως…

    asxetos
    01.02.2008, 03:27
    Και μετα την 4ημερη θανατολατρεια για τον μεγαλο Εθναρχη και τις συντονισμενες δολοφονικες αποπειρες και επιθεσεις παμε για υπνο.
    Καληνυχτα σας.
    Liza32
    01.02.2008, 09:19
    Ο Χριστόδουλος μας, όπως χαρακτηριστικά είχε πει, ήταν ένας άνθρωπος που ήξερε πως να προσελκύσει κόσμο στην εκκλησία. Είχε την απίστευτη ικανότητα, να <αγορεύει> και όλοι να κρέμονται από τα χείλη του. Έλεγε πολλές αλήθειες, και δεν χαριζόταν σε κανένα. Και όμως, όλοι τον αγαπούσαν, γιατί είχε καταφέρει να γίνει ένα με το λαό. Το θάρρος του, και η δύναμη του, τον καθιστούν αθάνατο στις καρδιές όλων μας, διότι ήταν παράδειγμα προς μίμηση. Μακάρι μόνο να <έφευγε> πιό γρήγορα, επειδή τόσους μήνες ταλαιπωρήθηκε άδικα... Καλό ταξίδι Χριστόδουλε μας...
    GL
    01.02.2008, 11:45
    Καλημέρα σας!

    Σαν γνήσιος ΜΠΟΥΛΗΣ που είμαι και φυσικά σας ένας περήφανος ΨΩΡΟΕΓΩΙΣΤΑΡΑΣ που περνάει τις ώρες του στις παιδικές χαρές του κόσμου θέλω να ζητήσω μια μεγάλη ΣΥΓΝΩΜΗ επειδή υπερασπίστηκα έναν νεκρό.........

    Ωωωω...Ναι! Έκανα αυτό το λάθος και ξέφυγα από το κοπάδι.....

    Δεν ήξερα ότι κάποιοι από σας χρησιμοποιήτε τα ΔΡΕΠΑΝΙΑ σας για να πάρετε τον ρόλο του τιμωρού....Μαγκιά σας....

    Δεν θα σας αφήσω όμως βρε έτσι.....Άλλωστε ένας εγωιστής πάντα έχει την ΤΑΒΛΑ να γίνετε επίκεντρο του κόσμου.....Σωστά???

    Άρα θα με ξαναφάτε στην μάπα......

    Υ.Γ 1: Προτιμώ να είμαι ένας ΙΜΟ στην προσωπική μου παιδική χαρά παρά ένας ΜΙΜΟΣ......

    Υ.Γ 2: Πάω να φαρμακωθώ και θα επανέλθω....

    Υ.Γ 3: Δεν έχει 3
    Jimy
    01.02.2008, 12:01
    Το μόνο σίγουρο είναι οτι όλοι θα Τον ακολουθήσουμε!


    picaso - casagemas
    sigur
    01.02.2008, 13:09
    για αυτό ας αρχίσουμε το θάψιμο σε όσους βρίσκονται ακόμα εν ζωή, για να μην μας λένε οτι δεν μπορούμε να τους κρίνουμε αφού φύγει από τον μάταιο τούτο κόσμο.Λες και προσβάλουμε την μήμη του εάν μιλάμε για αυτόν ύστερα...
    Στην τελική όπως θα κρίνει τον καθένα μας ο κάθε αγιος Πέτρος (δεν ξέρω ποιος άγιος εκπροσωπεί τις άλλες θρησκείες ή τους άθεους/άθρησκους) έτσι και αυτοί που μένουν πίσω έχουν ΔΙΚΑΙΩΜΑ να μιλάνε.Όχι δηλαδή στα 20 οργιάζουμε και στα 50 αγιάζουμε και μετά το μοιραίο δεν σηκώνουμε κουβέντα...Όλα εδώ πληρώνονται...
    neerie
    01.02.2008, 13:33
    Παράθεση:

    Το μέλος sigur στις 01-02-2008 στις 13:09 έγραψε...

    για αυτό ας αρχίσουμε το θάψιμο σε όσους βρίσκονται ακόμα εν ζωή, για να μην μας λένε οτι δεν μπορούμε να τους κρίνουμε αφού φύγει από τον μάταιο τούτο κόσμο.Λες και προσβάλουμε την μήμη του εάν μιλάμε για αυτόν ύστερα...
    Στην τελική όπως θα κρίνει τον καθένα μας ο κάθε αγιος Πέτρος (δεν ξέρω ποιος άγιος εκπροσωπεί τις άλλες θρησκείες ή τους άθεους/άθρησκους) έτσι και αυτοί που μένουν πίσω έχουν ΔΙΚΑΙΩΜΑ να μιλάνε.Όχι δηλαδή στα 20 οργιάζουμε και στα 50 αγιάζουμε και μετά το μοιραίο δεν σηκώνουμε κουβέντα...Όλα εδώ πληρώνονται...



    Αντρέα μου χρησιμοποίησες τη λέξη "θάψιμο"... Η κριτική είναι ευπρόσδεκτη - κυρίως εφόσον είναι καλοπροαίρετη. Άμα έχει ως στόχο να θάψει τότε ας πάρουμε τα άρματα διότι μάλλον θέλουμε να ανοίξουμε πόλεμο. Και μάλιστα με κάποιον που δε μπορεί τώρα να υπερασπιστεί τον εαυτό του. Άνανδρο.

    Και καλά, στα πλαίσια της ελευθερίας της γνώμης, θέλουμε να ανοίξουμε πόλεμο, ας μην το κάνουμε μπροστά σε κάποιον που θρηνεί για το χαμό του ή όσο ακόμα το πτώμα είναι ζεστό...

    Στοιχειώδης σεβασμός. Αυτό μόνο.
    (Αν κάποιος δε σεβάστηκε, σύμφωνα με την άποψη μας ορισμένα πράγματα κι αν εκμεταλλεύτηκε καταστάσεις, εμείς ας τον σεβαστούμε - έτσι μόνο μπορούμε να θεωρήσουμε τον εαυτό μας καλύτερο από αυτόν).

    Υ.Γ. Ως αφορμή πήρα το ποστ σου, δεν απευθύνομαι ειδικά σε εσένα. Την καλημέρα μου :)
    gazakas
    01.02.2008, 13:53
    Παρακολουθώ από τη μέρα που άνοιξε το συγκεκριμένο τόπικ και θυμήθηκα κάποιους από τους λόγους που με έκαναν να απέχω κατά διαστήματα από το ΜΗ: μπόλικη διάθεση για παρεξήγηση, ιδεολογικές αγκυλώσεις, υπερβάλλων ζήλος εκατέρωθεν κτλ.

    Αν το θέμα εδώ είχε ανοίξει μετά από ένα εύλογο χρονικό διάστημα (μετά τα σαράντα του για παράδειγμα) θα προσυπέγραφα μέχρι τελείας την εμπνευσμένη πρώτη τοποθέτηση του Mesogeios. Επειδή όμως θεωρώ πως μπροστά στο θάνατο πρέπει να στέκουμε έστω και για λίγο σιωπηλοί -και οι μεν και οι δε- ιδίως όταν δεν πρόκειται για το θάνατο ενός Χίτλερ ή κάποιου άλλου χασάπη, με βρίσκει σύμφωνο η παρέμβαση του StavmanR, που χωρίς να παίρνει δασκαλίστικο τόνο βάζει τα πράγματα στη θέση τους.

    Πάντως, αυτά που κάποιοι θεώρησαν επιθέσεις εναντίον του Χριστόδουλου εδώ(παρεμπιπτόντως, για όσους δεν το ξέρουν, όταν πεθαίνει κάποιος παύουμε να τον αποκαλούμε "κύριο") νομίζω ότι οφείλονται στο γενικότερο κλίμα αγιοποίησης που κυριαρχεί στα ΜΜΕ από τη μέρα του θανάτου του εκλιπόντος. Μπορεί να ήταν άκομψα κάποια σχόλια, αλλά μάλλον προεκλήθησαν.

    Κατά τα άλλα, η συζήτηση για ένα δημόσιο/ιστορικό πρόσωπο δεν πρέπει να τελειώνει με το θάνατό του. Ίσα-ίσα τότε πρέπει να αρχίζει με έναν πιο ολοκληρωμένο τρόπο, γι' αυτό θα έπρεπε να δεσμευτούν οι συνομιλητές εδώ να την κάνουν σε λίγο καιρό, νηφάλια και πιο συνολικά.
    STING
    01.02.2008, 13:59
    Να μαθεις ρε sigur…
    Σε αποστόμωσε τώρα !!!
    Αλήθεια πες μου που ακριβώς είναι το όριο ηλικίας που περνάς από την αμαρτία στην αγιοσύνη να δω τι περιθώρια έχω…
    Κοίτα να δεις τι πάθαμε ρε μεσημεριάτικα …
    Help sigur…help…

    sigur
    01.02.2008, 14:04
    Παράθεση:

    Το μέλος neerie στις 01-02-2008 στις 13:33 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος sigur στις 01-02-2008 στις 13:09 έγραψε...

    για αυτό ας αρχίσουμε το θάψιμο σε όσους βρίσκονται ακόμα εν ζωή, για να μην μας λένε οτι δεν μπορούμε να τους κρίνουμε αφού φύγει από τον μάταιο τούτο κόσμο.Λες και προσβάλουμε την μήμη του εάν μιλάμε για αυτόν ύστερα...
    Στην τελική όπως θα κρίνει τον καθένα μας ο κάθε αγιος Πέτρος (δεν ξέρω ποιος άγιος εκπροσωπεί τις άλλες θρησκείες ή τους άθεους/άθρησκους) έτσι και αυτοί που μένουν πίσω έχουν ΔΙΚΑΙΩΜΑ να μιλάνε.Όχι δηλαδή στα 20 οργιάζουμε και στα 50 αγιάζουμε και μετά το μοιραίο δεν σηκώνουμε κουβέντα...Όλα εδώ πληρώνονται...



    Αντρέα μου χρησιμοποίησες τη λέξη "θάψιμο"... Η κριτική είναι ευπρόσδεκτη - κυρίως εφόσον είναι καλοπροαίρετη. Άμα έχει ως στόχο να θάψει τότε ας πάρουμε τα άρματα διότι μάλλον θέλουμε να ανοίξουμε πόλεμο. Και μάλιστα με κάποιον που δε μπορεί τώρα να υπερασπιστεί τον εαυτό του. Άνανδρο.

    Και καλά, στα πλαίσια της ελευθερίας της γνώμης, θέλουμε να ανοίξουμε πόλεμο, ας μην το κάνουμε μπροστά σε κάποιον που θρηνεί για το χαμό του ή όσο ακόμα το πτώμα είναι ζεστό...

    Στοιχειώδης σεβασμός. Αυτό μόνο.
    (Αν κάποιος δε σεβάστηκε, σύμφωνα με την άποψη μας ορισμένα πράγματα κι αν εκμεταλλεύτηκε καταστάσεις, εμείς ας τον σεβαστούμε - έτσι μόνο μπορούμε να θεωρήσουμε τον εαυτό μας καλύτερο από αυτόν).

    Υ.Γ. Ως αφορμή πήρα το ποστ σου, δεν απευθύνομαι ειδικά σε εσένα. Την καλημέρα μου :)



    ΟΚ θα περιμένω κανά 2μηνό και μετά θα εκφράσω τις όποιες διαφωνίες μου περί του θέματος. Φίλτατη Νικολέττα, σε πρόσωπα που δεν αποφασίζω εγώ για την θέση τους, που μου κάθονται στο σβέρκο μόνοι τους χωρίς να τους εκλέξω (για να έχω και εγώ την ευθύνη μου) ΦΥΣΙΚΑ και έχω δικαίωμα να μιλήσω και αν υπάρχει ανάγκη να ''θάψω'' με τον λόγο μου (αρκεί να μην σπιλώσω, να μην προσβάλω, και να μην μην μιλήσω αυθαίρετα με προκατάληψη για το πρόσωπο του...) θα το κάνω είναι δεν είναι στην ζωη.Με τέτοιες διαδικασίες προάγαμε την δημοκρατία αγαπητή μου.
    Πάντως και σε μένα συμπαθής μου ήταν ο άνθρωπος, με το σύστημα της εκκλησίας τα έχω, που δυστυχώς φοβερές αλλάγες δεν επέφερε με την ηγεσία του.Θα μπορούσε να παρέχει πολύ πολύ περισσότερη βοήθεια σε ανθώπους που την έχουν ανάγκη, στο να εισπράτει καλή ήταν...


    STING
    01.02.2008, 14:09
    gazakas...

    Κατά τα άλλα, η συζήτηση για ένα δημόσιο/ιστορικό πρόσωπο δεν πρέπει να τελειώνει με το θάνατό του. Ίσα-ίσα τότε πρέπει να αρχίζει...

    The Tough Guys Dont Dance

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : STING στις 01-02-2008 14:10 ]


    gazakas
    01.02.2008, 14:18
    STING, αν το σχόλιό σου περί ορίου ηλικίας έχει να κάνει με όσα έγραψα για "μετά τα σαράντα του", μάλλον παρερμήνευσες τα λόγια μου. Αναφερόμουν στις σαράντα μέρες μετά το θάνατο, όχι στην ηλικία των σαράντα.

    http://gazakas.wordpress.com
    http://blogs.musicheaven.gr/gazakas

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gazakas στις 01-02-2008 14:23 ]


    chorrer
    01.02.2008, 14:18
    Μ. Αναγνωστάκης: Επιτύμβιον

    --------------------------------------------------------------------------------


    Πέθανες κι έγινες κι εσύ: ο καλός.

    Ο λαμπρός άνθρωπος, ο οικογενειάρχης, ο πατριώτης.

    Τριάντα έξη στέφανα σε συνοδέψανε, τρεις λόγοι αντιπροέδρων,
    εφτά ψηφίσματα για τις υπέροχες υπηρεσίες που πρόσφερες.

    Α, ρε Λαυρέντη, εγώ που μόνο το 'ξερα τι κάθαρμα ήσουν,
    τι κάλπικος παράς, μια ολόκληρη ζωή μέσα στο ψέμα.

    Κοιμού εν ειρήνη δε θα 'ρθω την ησυχία σου να ταράξω.

    (Εγώ, μια ολόκληρη ζωή μες στη σιωπή θα την εξαγοράσω
    πολύ ακριβά κι όχι με τίμημα το θλιβερό σου το σαρκίο).

    Κοιμού εν ειρήνη. Ως ήσουν πάντα στη ζωή: ο καλός,
    ο λαμπρός άνθρωπος, ο οικογενειάρχης, ο πατριώτης.

    Δε θα 'σαι ο πρώτος ούτε δα κι ο τελευταίος.