ελληνική μουσική
    1008 online   ·  210.856 μέλη

    Η κυβερνητική ανικανότητα στο θέμα των Σκοπίων

    okanenas
    07.03.2008, 19:34
    Πνεύμα πλάνης
    Peace18
    07.03.2008, 19:40
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 07-03-2008 στις 17:11 έγραψε...

    Επειδή, σαν θείτσα που είμαι, μου αρέσουν οι ιστοριούλες, θα θυμίσω την ιστορία με τον Χότζα, κι επειδή κάποιοι "νεολαίοι" μπορεί να μην την ξέρουν, θα την πω ολόκληρη.

    "Καθόταν κάποιος σ΄ ένα κλαρί και το πριόνιζε απ' τη μέσα μεριά, ανάμεσα στον εαυτό του και τον κορμό.
    Ο Χότζας που πέρναγε από κάτω, τον είδε και του είπε :
    - Θα πέσεις.
    - Αντε φύγε από δω παλιόγερε, γρουσούζη !!
    - Θα πέσεις, πρόσεχε...

    Κι όταν έπεσε, ως ήταν επόμενο :
    - Εσύ με γρουσούζεψες, βρωμόγερε, τρισκατάρατε!!"



    Εμένα, περισσότερο κι απ΄την άγνοια, περισσότερο κι απ΄την αφέλεια, με εντυπωσιάζει το μέγεθος της αναίδειας και η παντελής έλλειψη σεβασμού προς κάθε κατεύθυνση.
    Αλλά τι να γίνει ; Οπως έχει μάθει ο καθένας.....


    Και σαν επίλογο και σχολιασμό, μία φράση του Μίκη Θεοδωράκη :

    "Εάν υπάρχουν ακόμα πολίτες που έχουν συνειδητοποιήσει τον κίνδυνο αλλά και την ντροπή από την ολοκληρωτική μετατροπή των Ελλήνων σε ζώα ελεύθερης βοσκής, ας αντιδράσουν όσο είναι καιρός..."




    Γλυκιά μου παραμάνα.... (Έτσι δεν αρχίζει ο μονόλογος της Ιουλιέτας? Αλλά τι ρωτάω... Που να ξέρετε...) (Προσοχή στον πληθυντικό παρακαλώ! Να μην λέμε μετά ότι δεν σέβομαι!!!)
    ... Να ξεκινήσω αντίστροφα... Ο Θεοδωράκης εννοούσε και άλλους αγώνες... (Τους οποίους ουτε καν ενημερώνεστε ότι γίνονται!)...
    Φτάνει η ευγένεια! Ας παίξω τον ρόλο του αναιδούς, χαζού και ανώριμου παιδιού τώρα! (Αυτός φημολογήται ότι μου πάει... Έτσι?)
    Αυτό το "όπως έχει μάθει κανένας" είναι αβάσημο! Ας κοιτάξει ο καθένας την ΤΕΡΑΣΤΙΑ καμπούρα του και μετά να βλέπει των άλλων! Αν η συμπεριφορά μου και οι αρχές μου δεν είναι αποδεκτές μην τις περάσετε στα παιδιά σας (που είναι μεγαλύτερα από μένα)!!! Τους δικούς μου τους γονείς ΑΠΑΙΤΩ να μην τους ξανα αναφέρετε! Είναι υποδείγματα γονέων! Το ήθος και η καλλιέργεια που μου μεταφέρανε δεν συγκρίνεται!
    Αλλά ο μπαμπάς μου (από τους λίγους Ανθρώπους), μου έχει πει ότι ο πληθυντικός δεν δηλώνει σεβασμό! Ο Σεμασμός πηγάζει από μέσα μας και καθρεπτίζεται στον άλλον! Αν θέλετε πληθυντικό πάρτε τον! Είναι ψεύτικος! Πάρτε την κύβδιλη ευγένειά σας και βαλτε την όπου θέλετε! Εγώ δεν την θέλω!
    Τέλος το θέμα για μένα! Απαξιώ πλήρως για άτομα που υποβαθμίζουν τον συνομιλητή τους! Έχω πολύ σημαντικά πράγματα να κάνω από το να έρχομαι σε "συγκρουση" με άτομα μέσω διαδυκτίου! (Πόσο μάλλον αν αυτα ήταν τουλάχιστον 30 χρόνια μικρότερα! Και φυσικά δεν θα απαξίωνα τις αντιδράσεις και το ήθος τους!)

    Υ.Γ. "Και οι Θεοί σας πήθονται εάν υπάρχει ανάγκα! Για πόλεμο δεν έκανα ποτέ εγώ τον μάγκα! Και ούτε νεροπίστολο δεν έχω στην παράγκα! Θα τραβήξω τον δρόμο μου όσο πάει.... θα κολλήσω και όποιον με περιγελάει, χιλιάδες 2 αλήθειες ο πόνος μου γεννάει!... Και ούτε στο νυχάκι μου δεν φτάνει η αφεντιά σου!... Είσαι θήμα του νόμου και της τάξης! δεν ξέρεις καν τον λόγο για να με υποτάξεις!"

    Υ.Γ.2 "Εσύ γέρο που μιλάς, χωρίς να σκεφτεσαι εμάς, σκέψου λίγο τι έχεις κάνει εσύ! όταν ήσουνα παιδί είχες κάποιον να σου πει οτί αυτό είναι σωστό ή λάθος! Κι εσύ θύμωνες γι' αυτό.... Κι αν τα ρούχα παρδαλά και τα μακριά μαλλιά είναι τώρα η εποχή μας γέρο, έχει αγάπη στην καρδιά κι όχι πολέμου φωτιά!... Σ'αγαπώ, μήπως έτσι καταλάβεις γέρο! Κι αν ρωτήσεις θα σου πω το μεγάλο μυστηκό, της ζωής τον οδηγό τον ξέρω!"
    okanenas
    07.03.2008, 19:58
    χμ!






    http://nektarios-gr.blogspot.com & http://taagapimenamoutragoudia.blogspot.com

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : okanenas στις 07-03-2008 19:59 ]


    επισυναπτόμενα: jerry_camel_walking_md_wht.gif 
    absurdus_delirium
    07.03.2008, 20:31
    Παράθεση:

    Το μέλος Peace18 στις 07-03-2008 στις 19:40 έγραψε...

    Γλυκιά μου παραμάνα.... (Έτσι δεν αρχίζει ο μονόλογος της Ιουλιέτας? Αλλά τι ρωτάω... Που να ξέρετε...)

    Υ.Γ. "Και οι Θεοί σας πήθονται εάν υπάρχει ανάγκα! Για πόλεμο δεν έκανα ποτέ εγώ τον μάγκα! Και ούτε νεροπίστολο δεν έχω στην παράγκα! Θα τραβήξω τον δρόμο μου όσο πάει.... θα κολλήσω και όποιον με περιγελάει, χιλιάδες 2 αλήθειες ο πόνος μου γεννάει!... Και ούτε στο νυχάκι μου δεν φτάνει η αφεντιά σου!... Είσαι θήμα του νόμου και της τάξης! δεν ξέρεις καν τον λόγο για να με υποτάξεις!"



    Χαλάρωσε λίγο γιατί θα πάθεις τίποτα και θα λείψεις στη συζήτηση. Νομίζεις πως είσαι η μόνη που ασχολείται με το θέατρο; Πετώντας έναν Δικαιόπολι και λίγους Λογαρίδη/Williams τους αποστόμωσες όλους!
    Δεν ξέρω ποιος και γιατί μίλησε προσβλητικά για εσένα, ωστόσο εγώ δεν το έκανα. Απαντάς στο επιχείρημα πόλεμος του '40 και αγνοείς το άρθρο που παρέθεσα. Αν θες, ρίξε μια ματιά να δεις πως αυτά που λέει δεν τα λέει ούτε από ηθικό άμβωνα ούτε επικριτικά. Είνα πολύ κοντινά και αληθινά.
    alexia-vicky
    07.03.2008, 21:22
    Το όνομα ενός κράτους δε σημαίνει μόνο γεωγραφία. Σημαίνει και ιστορία. Σε αυτά τα πλαίσια, η έφεση ορισμένων Σκοπιανών εθνικιστών να καλλιεργούν το μύθο ότι οι αρχαίοι Μακεδόνες ήταν Σλάβοι και όχι Έλληνες ασφαλώς ενοχλεί (και επειδή είδα κάτι εντελώς ανιστόρητο παραπάνω, να πω πως ΟΥΔΕΠΟΤΕ η περιοχή των Σκοπίων ήταν μέρος της Μακεδονίας του Φιλίππου, και ακόμα περισσότερο τα "σλαβομακεδονικά" που μιλάει η πλειοψηφία των Σκοπιανών είναι απόρροια ΒΟΥΛΓΑΡΙΚΗΣ και όχι σλαβικής διαλέκτου). Παρόμοιες εξωφρενικές απόψεις δεν προσβάλλουν την Ελλάδα, ούτε απειλούν την ελληνική πολιτιστική κληρονομιά. Ούσες εσφαλμένες, προσβάλλουν αποκλειστικά εκείνους που τις διατυπώνουν. Άλλωστε, ο πολιτιστικός πλούτος αποτελεί αντικείμενο μελέτης των ιστορικών και των αρχαιολόγων. Η θέση της Ελλάδας είναι σαφής: Η Ιστορία των Σκοπιανών (έστω και αν βασίζεται σε ψευδείς ισχυρισμούς και προπαγάνδα) δεν αφορά την ελληνική πολιτιστική κληρονομιά, καθώς η τελευταία είναι ζήτημα της ιστορικής αλήθειας, παραμένοντας αλώβητη παρουσία αναξιόπιστων ισχυρισμών.Ο σεβασμός της αλήθειας είναι σπάνια ζήτημα εξωτερικής πολιτικής, αλλά είναι κυρίως θέμα παιδείας. Ο προβληματισμός της ελληνικής πλευράς μάλλον αφορά τη δημιουργία ενός αποστήματος αλυτρωτισμού στα βόρεια σύνορα της χώρας. Ένα κρατίδιο που ουδέποτε διατήρησε ανθρώπινα δικαιώματα για τις μειοψηφίες και ουδέποτε προσπάθησε να διορθώσει τα εσωτερικά του προβλήματα, παρά μόνο δημιουργεί φανφάρες με την Ελλάδα. Πέραν των εθνολογικών στοιχείων, έχουμε σκεφτεί τις οικονομικές παραμέτρους και τα προβλήματα μιας ονομασίας πάλι 'Μακεδονίας'.??


    Υ.Γ. Μάλλον θα πρέπει να απολογηθώ που δεν βγήκα στους δρόμους για το Ιράκ, και που με νοιάζουν περισσότερο τα της χώρας μου. Αλλά πριν ασχοληθούμε με τον Σαίξπηρ καλό είναι να ανοίγουμε πρώτα και κανένα βιβλίο ελληνικής ιστορίας. Πραγματικά είναι απίστευτα αυτά που διάβασα από άτομο που ζει στη Θεσσαλονίκη!! Και μετά αναρωτιόμαστε αν η Ελλάδα θα συνεχίσει να έχει βόρεια σύνορα τόσο ψηλά και ποιος φταίει για αυτό. Δεν είναι ότι θα θα απωλέσουμε, είναι ότι οι ίδιοι τα απεμπολούμε.
    mellia
    07.03.2008, 22:31
    Αγαπητή peace 18,

    Αν η peace (ελληνιστί ειρήνη) του nick σου βασίζεται στην συνειδητή αφέλεια την οποία επικαλείσαι, δεν χρειάζεται φαντάζομαι να σου εξηγήσει κανείς τίποτα παραπάνω. Μόνο να σου διευκρυνίσω πως μια τέτοιου είδους έννοια της ειρήνης δεν είναι ακριβώς ειρήνη αλλά ΑΦΑΣΙΑ.
    Λοιπόν, επειδή κι εμείς υπήρξαμε κάποτε «ειρηνιστές 18άρηδες» και επειδή κι εμείς φάγαμε στην μάπα τον κυνισμό της real politique, δεν μείναμε όμως να
    «βοσκάμε κουτόχορτο» μέχρι τα -άντα μας επειδή η ανθρωπότητα δεν είναι αγγελικά πλασμένη… όταν θες να ασκείς κριτική σε τέτοιου είδους θέματα (εκτός της «διαδρομής» δηλαδή μεταξύ σχολής και θεάτρου) να έχεις φροντίσει πρώτα να μάθεις τι σημαίνει «ειρήνη», «θέατρο», «πανεπιστήμιο», «πολιτική», «ιστορία», «πολιτισμός», «ταυτότητα» κτλ κτλ κτλ.
    Για να καταλάβεις πώς πρέπει να σκέφτεσαι αν θες πραγματικά να μπορείς να πηγαίνεις και στην σχολή σου και στο θέατρό σου ανενόχλητη κυρίως από όποιους θα θέλουν να ελέγχουν και να προωθούν αυτά που εκείνοι θα κρίνουν ότι πρέπει να μαθαίνεις και να παρακολουθείς…

    Και να ξέρεις πως η «ειρήνη» έχει πάντα μα πάντα κόστος…με λίγα λόγια την πληρώνεις πολύ ακριβά για να την έχεις πραγματικά και μόνο όταν αξίζει να την έχεις (εννοώ πάντα αυτήν την «αφασική» έννοια της ειρήνης, έτσι?)

    Πριν από κάποια χρόνια, σε μία νεότερη ηλικία, στα χρόνια που διαλυόταν η Γιουγκοσλαβία, άκουσα τον τότε πρέσβη της Αμερικής στην Ελλάδα, να αναφέρει σε ακροατήριο ελλήνων πολιτών που φοιτούσαν σε αμερικανικό κολέγιο να λέει «θέλουμε να σας προωθήσουμε (δεν θυμάμαι ακριβώς την έκφραση, αλλά ήταν κάπως έτσι για να μην πω ποιο χοντροκομμένη) the American dream, τον αμερικανικό τρόπο ζωής…μίλαγε στα «βλαχάκια» δηλαδή που περίμεναν τον φωστήρα για να τα σώσει από την βαρβαρότητα…αναρωτιέμαι αν αυτό δεν είχε ήδη αρχίσει να γίνεται…ευτυχώς τότε υπήρχαν ακόμα νέοι στο ακροατήριο ικανοί να του θέσουν ερωτήματα που να τον «εκνευρίσουν» αφάνταστα!!!
    Με λίγα λόγια αγαπητή μου-χωρίς να περιορίζομαι στο θέμα των συλλαλητηρίων και στην χρησιμότητά τους- απαντώντας γενικά στα γραφόμενά σου σου λέω πως κάποιοι δεν γουστάρουν καμία ειρήνη τύπου American dream…άσε έχουμε κάτι καλύτερα όνειρα…του Καραγκιόζη αν έχεις ακουστά…

    Δεν ήθελα να μιλήσω σε αυτόν τον τόνο, όμως τα όσα γράφεις και με τον τρόπο που τα γράφεις είναι προκλητικά κυρίως γιατί είναι τουλάχιστον ανιστόρητα και ανεδαφικά.
    Με πολλή αγάπη στα λέω αυτά

    mellia
    07.03.2008, 22:49
    βρε, βρε τον "ανθύπατο"...
    seras
    07.03.2008, 23:09
    Παράθεση:

    Το μέλος alexia-vicky στις 07-03-2008 στις 21:22 έγραψε...

    Το όνομα ενός κράτους δε σημαίνει μόνο γεωγραφία. Σημαίνει και ιστορία. Σε αυτά τα πλαίσια, η έφεση ορισμένων Σκοπιανών εθνικιστών να καλλιεργούν το μύθο ότι οι αρχαίοι Μακεδόνες ήταν Σλάβοι και όχι Έλληνες ασφαλώς ενοχλεί (και επειδή είδα κάτι εντελώς ανιστόρητο παραπάνω, να πω πως ΟΥΔΕΠΟΤΕ η περιοχή των Σκοπίων ήταν μέρος της Μακεδονίας του Φιλίππου, και ακόμα περισσότερο τα "σλαβομακεδονικά" που μιλάει η πλειοψηφία των Σκοπιανών είναι απόρροια ΒΟΥΛΓΑΡΙΚΗΣ και όχι σλαβικής διαλέκτου). Παρόμοιες εξωφρενικές απόψεις δεν προσβάλλουν την Ελλάδα, ούτε απειλούν την ελληνική πολιτιστική κληρονομιά. Ούσες εσφαλμένες, προσβάλλουν αποκλειστικά εκείνους που τις διατυπώνουν. Άλλωστε, ο πολιτιστικός πλούτος αποτελεί αντικείμενο μελέτης των ιστορικών και των αρχαιολόγων. Η θέση της Ελλάδας είναι σαφής: Η Ιστορία των Σκοπιανών (έστω και αν βασίζεται σε ψευδείς ισχυρισμούς και προπαγάνδα) δεν αφορά την ελληνική πολιτιστική κληρονομιά, καθώς η τελευταία είναι ζήτημα της ιστορικής αλήθειας, παραμένοντας αλώβητη παρουσία αναξιόπιστων ισχυρισμών.Ο σεβασμός της αλήθειας είναι σπάνια ζήτημα εξωτερικής πολιτικής, αλλά είναι κυρίως θέμα παιδείας. Ο προβληματισμός της ελληνικής πλευράς μάλλον αφορά τη δημιουργία ενός αποστήματος αλυτρωτισμού στα βόρεια σύνορα της χώρας. Ένα κρατίδιο που ουδέποτε διατήρησε ανθρώπινα δικαιώματα για τις μειοψηφίες και ουδέποτε προσπάθησε να διορθώσει τα εσωτερικά του προβλήματα, παρά μόνο δημιουργεί φανφάρες με την Ελλάδα. Πέραν των εθνολογικών στοιχείων, έχουμε σκεφτεί τις οικονομικές παραμέτρους και τα προβλήματα μιας ονομασίας πάλι 'Μακεδονίας'.??


    Υ.Γ. Μάλλον θα πρέπει να απολογηθώ που δεν βγήκα στους δρόμους για το Ιράκ, και που με νοιάζουν περισσότερο τα της χώρας μου. Αλλά πριν ασχοληθούμε με τον Σαίξπηρ καλό είναι να ανοίγουμε πρώτα και κανένα βιβλίο ελληνικής ιστορίας. Πραγματικά είναι απίστευτα αυτά που διάβασα από άτομο που ζει στη Θεσσαλονίκη!! Και μετά αναρωτιόμαστε αν η Ελλάδα θα συνεχίσει να έχει βόρεια σύνορα τόσο ψηλά και ποιος φταίει για αυτό. Δεν είναι ότι θα θα απωλέσουμε, είναι ότι οι ίδιοι τα απεμπολούμε.


    simfono sxedon se ola apo auta pou les alexia..(kai mou ti spaei na simfono mazi sou re gmt..xixi)
    RoCkLiViN2
    08.03.2008, 00:07
    tha apantisw me mia frasi pou eida se ena allo topic tou forum..." Opoios exei ti muga mugiazetai..." Eipe tin apopsi tis i Katerina(Peace18) kai pesate na ti fate...Sas apantise kai ksanapesate panw tis san ta korakia... Kai anti na apantisete san anthrwpoi megaloi kai gnwstikoteroi(upotithetai) apantante san 15xrona... Kai ti, as poume, kia an parethese apospasmata apo ton Dikaiopoli, i ton logaridi ktl..??? Ok tous gnwrizete ki eseis, to katalabame... Auta ws apantisi se autous pou nomizoun oti epeidi einai megaluteroi, kseroun kai kati perissotero...

    Twra gia na apantisw sto thema(giati polu asxolithika me ta gegrammena kai den kanei), pisteuw pws oxi einai apla anikanoi se autin tin kubernisi na xeiristoun to thema auto, alla oute pou tous pan ta tessera den kseroun...

    kai epeidi eida to arthro pou parethese o Stavmar, tou bouleuti tis ND. Den gnwriza oti eixe sumbei auto me Agglia kai Austria. Efoson uparxei dedikasmeno se paromoio thema, giati den to xrisimopoioun uper imwn ??? Pistew tha itan arketa xrisimo..
    mellia
    08.03.2008, 00:53
    1) Δεν ξέρουμε αν δεν το χρησιμοποιούν
    2) Δεν ξέρουμε αν "επιτρέπεται" να το χρησιμοποιήσουν (τι πιέσεις δέχεται η ελληνική πλευρά δηλαδή)
    3) (και σε συνάρτηση με το 2) Δεν ξέρουμε αν θέλουν να το χρησιμοποιήσουν
    4) Για τον ίδιο λόγο που κάποιοι βομβαρδισμοί θεωρούνται "τρομοκρατικοί" και κάποιοι άλλοι "ανθρωπιστικοί"...

    Όσον αφορά το θέμα με την peace 18 πρέπει να σου πω πως δεν κατέθεσε απλώς άποψη και αυτή ατεκμηρίωτη και αβάσιμη αλλά εξαπέλυσε αφορισμούς γενικότερα ...(δεν αναφέρομαι αναγκαστικά στο θέμα των συλλαλητηρίων) και βέβαια όποιος εκφράζει άποψη δέχεται και την κριτική.
    Τώρα αν το ύφος των υπολοίπων ημών ήταν κάποιες φορές υπερβολικό ή αλλαζονικό αυτό να το δεχτώ, όμως η ίδια στις απαντήσεις-επεξηγήσεις-τεκμηριώσεις που θέλησαν κάποιοι να της δώσουν (absurdus_delirium, stavmanR), ήταν απόλυτα απαξιωτική ανταπαντώντας με αοριστίες και γενικόλογα...
    mellia
    08.03.2008, 01:13
    παραθέτω μια εκτίμηση της κατάστασης στα Βαλκάνια από την εφημερίδα
    "TO ΠΑΡΟΝ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ" (24/02/2008) του ΜΕΝΕΛΑΟΥ ΓΚΙΒΑΛΟΥ:

    Η Βαλκανική των προτεκτοράτων

    Οι κρίσιμες εξελίξεις στα Βαλκάνια -οι επώδυνες επιπτώσεις των
    οποίων προκαλούν μείζονα προβλήματα στη χώρα μας επί δύο σχεδόν
    δεκαετίες- αποτυπώνουν σήμερα τα αποτελέσματα της κυριαρχίας των ΗΠΑ
    στην περιοχή.

    Μιας κυριαρχίας που φιλοδοξεί όχι μόνο να «ξαναχαράξει» τα σύνορα
    αλλά να διαμορφώσει νέα εθνικά και κοινωνικο-πολιτικά μορφώματα,
    νέες «ταυτότητες», νέους «πολιτισμούς», που θα μπορούν να
    χειραγωγηθούν και να ενταχθούν χωρίς αντιστάσεις στη στρατηγική των
    ΗΠΑ σε μακροπρόθεσμη περίοδο.

    Διάλυση και ανασύνθεση κρατών: Αυτή είναι πρακτικά η πολιτική των
    ΗΠΑ αλλά και αρκετών κρατών μελών της ΕΕ. Σε ποια βάση όμως;

    Πρώτος στόχος η διάλυση των ισχυρών κρατών-εθνών. Ήδη η μεγάλη
    Γιουγκοσλαβία έχει σήμερα διασπασθεί σε έξι ανεξάρτητα κράτη
    (Σερβία, Κροατία, Σλοβενία, Μαυροβούνιο, Βοσνία, ΠΓΔΜ) και τώρα
    προστίθεται το Κόσοβο. Όπως επισημαίνει εύστοχα ο Γ. Δελαστίκ «όσο
    περισσότερα κρατίδια-προτεκτοράτα προκύπτουν, τόσο ευκολότερα
    προσκολλώνται οικειοθελώς στις ΗΠΑ και τόσο ευχερέστερος και
    ανέξοδος είναι ο έλεγχός τους από την Ουάσινγκτον» (Γ. Δελαστίκ, «Το
    τέλος των Βαλκανίων», σελ. 239).

    Η δεύτερη «κίνηση» είναι εκείνη της τεχνητής συγκόλλησης, δηλαδή η
    διαμόρφωση μιας σχηματικής «εθνικής-κρατικής» ενότητας, που
    περιλαμβάνει εχθρικές μεταξύ τους εθνότητες, με έντονες συχνά
    θρησκευτικές διαιρέσεις. Το Κόσοβο και τα Σκόπια αποτελούν τα πλέον
    πρόσφατα παραδείγματα διαμόρφωσης κρατών-μορφωμάτων, με εγγενές το
    στοιχείο της εσωτερικής σύγκρουσης...

    Αυτό το στοιχείο της εσωτερικής έντασης καθιστά τις ΗΠΑ επιδιαιτητή
    και προστάτη των εθνοτικών μειονοτικών πληθυσμών. Γι' αυτό και οι
    Αλβανοί του Κοσόβου κυματίζουν, πανηγυρίζοντας την «ανεξαρτησία»
    τους, τη σημαία των ΗΠΑ. Οι εγγενείς εσωτερικές εντάσεις, μάλιστα,
    χρησιμοποιούνται από τις ΗΠΑ και ως μοχλός πίεσης και πρόκλησης κρίσεων
    στις γειτονικές χώρες. Η χώρα μας εκβιάζεται να δεχθεί τη «συνταγματική»
    ονομασία των Σκοπίων για να μην δημιουργηθούν αποσταθεροποιητικές
    τάσεις στο κρατίδιο και οδηγηθούν οι Αλβανοί των Σκοπίων στην
    «αυτονόμηση». Με παρόμοια επιχειρήματα εκβιάζονται η Βουλγαρία, η
    Ρουμανία, η Σερβία.

    Πώς μπορεί να «ομογενοποιηθεί» αυτό το, δυνάμει, αποσταθεροποιητικό
    σύστημα των κρατιδίων-προτεκτοράτων;

    Ο πολιτικο-στρατιωτικός τους έλεγχος από το Πεντάγωνο διασφαλίζεται
    μέσω της ένταξής τους στο ΝΑΤΟ, οπότε μελλοντικά, ανάλογα με τους
    συσχετισμούς που μπορούν να διαμορφωθούν με τη Ρωσία -η οποία από
    την πλευρά της επιδιώκει έναν νέο ισχυρό διεθνή ρόλο- μπορούν τα
    κράτη αυτά να χρησιμοποιηθούν για την εγκατάσταση βάσεων ή οπλικών
    συστημάτων.

    Η θεσμική-οικονομική τους στήριξη είναι αρμοδιότητα της Ευρωπαϊκής
    Ένωσης, που καλείται να ενισχύσει τα κράτη αυτά, τα οποία στη
    συνέχεια -όπως αποδείχθηκε από την τελευταία «σοδειά» των κρατών του
    πρώην Ανατολικού Συνασπισμού- θα στηρίξουν τις πολιτικο-στρατιωτικές
    επιλογές των ΗΠΑ, ακόμα και σε αντίθεση με τα κράτη της Ευρωπαϊκής
    Ένωσης...

    Όμως για να είναι βιώσιμο ένα κράτος στον σύγχρονο κόσμο, χρειάζεται
    ισχυρή θεσμική συγκρότηση, αυτόνομο πολιτικό σύστημα, παραγωγική
    δομή ικανή να αντεπεξέλθει στον ανταγωνισμό. Πώς θα επιβιώσουν τα
    κρατικά αυτά μορφώματα όταν δεν διαθέτουν καμία σχεδόν από τις
    βασικές αυτές προϋποθέσεις;

    Στα κρατίδια αυτά οι έννοιες κράτος και έθνος δεν έχουν αυτονόητη
    συμβατότητα. Η έννοια του έθνους αφορά στην αναγνώριση ατομικών και
    συλλογικών ταυτοτήτων, ώστε να μπορέσει μια «σύνθετη»
    πολυπολιτισμική κοινωνία να διαμορφώνει μια δική της ενότητα, μέσα
    από τη συνύπαρξη των θρησκευτικών, φυλετικών, τοπικιστικών
    ιδιαιτεροτήτων της.

    Η έννοια του κράτους, που αναφέρεται στην ολοκληρωμένη θεσμική
    οργάνωση της εθνικής αυτής συλλογικότητας, προϋποθέτει αναγνώριση
    της εθνικής ταυτότητας και συνείδησης.

    Στα κρατικά αυτά μορφώματα διαμορφώνεται στην πραγματικότητα μια
    εντασιακή σχέση μεταξύ της έννοιας του Έθνους και της έννοιας του
    κράτους. Οι εθνικιστικού και θρησκευτικού τύπου διαχωρισμοί, που
    έχουν σε πολλές περιπτώσεις ιστορικο-παραδοσιακό χαρακτήρα,
    ενεργοποιήθηκαν στο έπακρο και αποτελούν σήμερα πολιτικά προτάγματα
    που δίνουν νόημα και ενεργοποιούν τους εθνικούς-τοπικούς πληθυσμούς.

    Πώς θα ενοποιηθούν πολιτικο-ιδεολογικά οι βαθιές αυτές αντιθέσεις;
    Σε ποια παραγωγική-οικονομική βάση θα οδηγηθούν και θα διευθετηθούν,
    όταν μάλιστα η φιλελευθεροποίηση και οι μηχανισμοί του ανταγωνισμού
    της αγοράς προϋποθέτουν σύγχρονες παραγωγικές δομές, δίκτυα
    ανταλλαγών και σύγχρονες οικονομικές «συμπεριφορές»;

    Τα κόμματα και το πολιτικό σύστημα φαίνονται αδύναμα να
    ανταποκριθούν. Στην πραγματικότητα η πολιτική ζωή τελεί σε διαρκή
    κρίση, τα κόμματα εναλλάσσονται στην εξουσία χωρίς να έχουν σαφή
    στρατηγική, γνήσια κοινωνική αντιπροσώπευση, αρχές και ιδεολογικές
    «σταθερές». Πρόκειται για σχήματα μιας (αποτυχημένης) τρέχουσας
    διαχείρισης.

    Γι' αυτό και τα κόμματα αυτά βρίσκονται, στις περισσότερες
    περιπτώσεις, στην εξουσία κάποιων ελίτ που είτε προέρχονται από τη
    (μετασχηματισμένη) παραδοσιακή-γραφειοκρατική εξουσία είτε
    συγκροτούνται από παράγοντες που προέκυψαν από «τη νέα οικονομική
    τάξη» της διαρπαγής του δημόσιου πλούτου, των καταχρήσεων, ακόμα και
    εγκληματικών δραστηριοτήτων (ηγεσία Κοσόβου)...

    Αν θέλουμε να αξιολογήσουμε το είδος της δημοκρατίας στις χώρες της
    Βαλκανικής, θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε για τα συστήματα αυτά
    τον όρο των «μερικών καθεστώτων», που τον επικαλείται ο P.C.
    Schmitter, σε αντιδιαστολή με τον τύπο του «γενικού καθεστώτος» όπου
    οι δημοκρατικοί κανόνες, η εκπροσώπηση συμφερόντων, ο πολιτικός
    ανταγωνισμός και η αυτονομία του πολιτικού συστήματος και των
    κομμάτων συνιστούν θεμελιώδεις προϋποθέσεις της δημοκρατικής
    πολιτείας.

    Δεκαεπτά χρόνια, σχεδόν, μετά την ανοιχτή παρέμβαση της Γερμανίας,
    στα Βαλκάνια τον Δεκέμβριο του 1991, ζούμε σήμερα τη διάλυση των
    Βαλκανίων υπό την ηγεμονία των ΗΠΑ... Και όπως φαίνεται, ο κύκλος
    της κρίσης και της αστάθειας όχι μόνο δεν κλείνει αλλά
    διευρύνεται...




    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mellia στις 08-03-2008 01:17 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mellia στις 08-03-2008 01:18 ]


    venceremos
    09.03.2008, 16:58
    Παιδια, δεν ειναι αναγκη να εχουμε αυτη την εριστικη διαθεση οταν συζηταμε
    μεταξυ μας. Ολοι την αληθεια ψαχνουμε γι αυτο και μπηκαμε στον κοπο να
    κανουμε αυτη τη συζητηση ο καθενας παραθετοντας τις αποψεις του και τα
    επιχειρηματα του. Πολλα απο αυτα που ακουστηκαν ειναι σωστα και λογικα και τα
    ξεραμε πανω-κατω.. Επομενως εγω επιμενω οτι το προβλημα δεν ειναι το ονομα
    καθεαυτο αλλα ο,τι κρυβεται απο κατω.
    Εμαθα και το αλλο...Οτι μεσα στο Συνταγμα τους προβλεπεται οτι ο λαος μπορει να
    αποφασισει αν καποια περιοχη τη θεωρει δικη του να τη διεκδικησει.. Θα ηταν πολυ
    ενδιαφερον αν καποιος εχει το αντιστοιχο κειμενακι να το ανεβασει γιατι
    μενδιαφερει πολυ το ζητημα.. Αυτο απο μονο του δεν ειναι παρανομο και δεν
    αντιβαινει στις διεθνεις συμβασεις..;; Και μονο σ αυτο μπορει να ασκησει βετο
    η Ελλαδα για μη αναγνωριση του κρατιδιου.
    Επισης τι σχεση εχουν οι εναμιση εκατομμυριο Αλβανοι που κατοικουν στην Ελλαδα
    και πως την απειλουν δεν το καταλαβαινω .
    Και οσο αφορα την καημενη την peace που πεσατε να την φατε... Σιγουρα η
    ειρηνη και η ελευθερια δεν θα κινδυνεψουν ποτε απο αυτην και ανθρωπους σαν
    αυτη γιατι απλα δεν προκειται ποτε να δεχθει να εμπλακει σε κανεναν πολεμο και
    δεν ειναι ικανη να σκοτωσει ουτε μυγα, και "δεν εκανε ποτε για πολεμο τον
    μαγκα "...Αν τα λεω λαθος peace μπορεις να με διορθωσεις.. Δε θελω να βαζω
    λογια στο στομα σου. Βεβαια αυτο σαυτο τον κοσμο εχει το τιμημα του...Δεν ξερω
    πως και ποσο θ αντεξει μεσα σε μια σαρκοβορα κοινωνια η οποια μας καλει να
    παρουμε θεση να βαψουμε κι εμεις τα χερια μας με αιμα ωστε να γινουμε κι εμεις
    "συνενοχοι στο φονο" με το να μπουμε σε στρατοπεδα.. Απλα η peace ανηκει
    σεναν κοσμο που εσεις δεν τον καταλαβαινετε αλλα ανθρωποι σαν κι αυτη ποτε
    δεν ξεκινησαν και ποτε δεν συμμετειχαν σε κανεναν πολεμο..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : venceremos στις 09-03-2008 17:00 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : venceremos στις 09-03-2008 17:01 ]


    cranky
    09.03.2008, 23:58
    Χωρίς λόγια !!



    επισυναπτόμενα: FYROM.jpg 
    Peace18
    11.03.2008, 05:29
    Είχα πει ότι δεν θα ξαναμιλήσω! Μιας και μαζεύτικαν πολλοί λόγιοι και κουλτουριάριδες, και εμείς οι αγράματοι και ανώριμοι δεν χωράμε! Να πω απλώς ένα ευχαριστώ στους Rocklinin2 + Venceramos ίσως οι μόνοι που κατάλαβαν τι θέλω να πω! Επίσης να δηλώσω ότι δεν ασχολούμαι και δεν ξέρω από θέατρο (για να μην παρεξηγούμαστε)!
    Α! Και κάτι ακόμα... Είμαι υπέρ των συλλαλητηρίων ΦΥΣΙΚΑ, αρκεί να έχουν κάποιον σκοπό και όχι τον αφορισμό αδερφών μας από άλλες χώρες και το ξεκατίνιασμα (κακιά λέξη!!! Τςτςτς! Πιπέρι) για ένα όνομα! Ακου πρόβλημα που έχει ο κόσμος! χαχαχα! Ένα όνομα! Ολόκληρο θέμα για ένα όνομα... Τόση φασαρία για ένα όνομα!
    Αυτά από μένα! Και ΤΕΛΟΣ!
    Υ.Γ. Πείτε ότι θέλετε... Νομίζετε πως είμαι κακιά? Μόνο κακιά? Τρισκάκιστη είμαι! Όσο για τις εκφράσεις... Τι να κάνουμε? Δεν έχουμε πάει όλοι πανεπιστήμιο!
    Υ.Γ.2. Ορίστε! Αποσύρθηκε το μούλικο! Τώρα εκφράστε ανενόχλητοι τις ακρέες αρτιριοσκληρωτικές απόψεις σας! Ξέρετε εσείς : "Δεν θα γίνεις έλληνας ποτέ, Αλβανέ Αλβανέ..." κλπ. κλπ.! Τα γνωστά συνθήματα!
    Venceremos Comadante... Venceremos! Adios...
    sintorin
    11.03.2008, 10:46
    Mpa min anusuxeis Peace 18....den vlepeis poso fainetai, oti autoi pou opos tous eipes koultouriarides, 'den exoun kamia sxesi me koultoura', den einai tipota alo para einai tmima tis varvarikotitas kai ipokrisias pou xaraktirizei tin anorimotita ton valkanikon laon, pou trogontai epi aiones kai tha sunexisoun na trogontai, eite einai skopianos, ellinas, alvanos, servos klp. Exoun ta idia gonidia ilithiotitas mesa tous, oloi oi aloi tous ftaine gia tin katantia kai to miso tous kai sto telos panta vgainoun xamenoi, kai autoi pou kerdizoun einai autoi pou tous poulane ta opla apo ekso gia na trogontai metaksi tous.

    Kai auto pou xaraktirizei tin anorimotita tous, einai oti katigoroun olo autous , pou einai akrivos san tous idious. Einai san na vlepoun ton eauto tous ston kathrefti, kai ton misoun.

    Oso gia ta epixeirimata tous, einai to klassiko tou Bush....ean den eisai mazi mas, eise exthros mas.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sintorin στις 11-03-2008 10:48 ]


    absurdus_delirium
    11.03.2008, 12:31
    Sintorin, μίίλα καλύτερα! Τα γονίδια ηλιθιότητας δεν φεύγουν όταν αλλάζεις χώρα απ' ότι βλέπω. Είσαι σαν τον τυπικό ταρίφα μέσα στην κίνηση που γκρινιάζει γιατί "στη Γερμανία τώρα θα είχαμε βγει στο αούτομπαν και..." Τον εαυτο σου από που κι ως που τον βγάζεις απ'έξω, ρε βαλκάνιε; Πέρα από την γκρίνια του ταρίφα, έχεις κάτι ουσιαστικό να πεις;

    Peace18, αν είσαι ειρηνίστρια και δεν θέλεις ανάμιξη σε όλο αυτό από άποψη, το δέχομαι. Η ένστασή μου ήταν στο εάν απλα σε χάλασε το ότι δεν πήγες στο θέατρό σου εξαιτίας του συλλαλητηρίου (σημειωτέον, δεν είμαι υπέρ των συλλαλητηρίων). Σε κάθε περίπτωση ο λόγος που πόσταρα σε αυτό το θέμα είναι το να σημειώσω πως δεν είναι απλά ζήτημα ονόματος. Από το όνομα πιάνονται και καταλήγουν να πουλάν όπλα σε όλους εμάς τους βαλκάνιους (εκτός από τον sintorin, αυτός ψωνίζει από αλλού). Εννοείς τι εννοώ;
    sintorin
    11.03.2008, 12:55
    Prin peis oti exeis na peis, na diavazeis kala se ti anaferesai....milisa gia ena tmima, den eipa gia olous...isos na egrafa komati.....isos kalutera ena pososto gia autous san kai esena.....pou olo misodiavazei, pou anti na piasei tin ousia vgeike gia na eironeutei....

    ala sto telos vlepo arxizeis na paineis to noima....ara auto pou eipes peri germanias kai den exo tipota to ousiastiko na po, vlepo oti to ksanaskeftesai sto telos tou post sou, me ton eironiko sou 'valkaniko' tropo....

    xmmm....poso mou aresei na vlepo autes tis toso filosofikes antifaseis edo mesa.....

    pssst kai pou eisai...den exo sxesi me germania...gia tin epomeni fora...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sintorin στις 11-03-2008 13:37 ]


    absurdus_delirium
    11.03.2008, 14:05
    Πάρε χαμπάρι! Το σύμβολο του Ταρίφα μετράει. Ο ταρίφας γύρισε από την Γερμανία όπου όλα λειτουργούσαν σωστά. Εσύ είσαι στη Σωστολανδία όπου όλοι καταλαβαίνουν αυτά που θέλεις να πεις (ακόμα κι αν τα συντάσσεις με τον τρόπο που το κάνεις), απλά πρέπει να έχει πολλή μοναξιά αφού είσαι μόνο εσύ...

    Και εννοείται, ω υπερτσάκαλε, ότι εσένα και τύπους σαν εσένα περίμενα για να πιάσω το νόημα. Για να δεις ποιος μισοδιαβάζει (και ποιος σκάει μύτη στα τόπικ για να τα χώσει και να απαξιώσει τους Βαλκάνιους συλλήβδην, αντί να πιάσει το νόημα) τράβα να δεις το αρχικό μου ποστ στην προηγούμενη σελίδα. Και η ερώτηση που προσπέρασες με χίλια, λες και ήοσυν στο αούτομπαν, παραμένει: Τον εαυτο σου από που κι ως που τον βγάζεις απ'έξω, ρε βαλκάνιε;

    Ψιτ, ψιτ... και είναι άποψη π.Σ. (προ Σιντορίν)

    Σε κάθε περίπτωση, ακόμα και αν δε με έλουζε ο χείμαρρος απ' το αρχικό σου ποστ, να μιλάς καλύτεραα!


    sintorin
    11.03.2008, 14:15
    mpravo gia to arxiko sou post....ego den apeuthinthika se esena katholou....

    zo stin logikolondia, kai oxi sostolondia.....den ksero peri tarifes, arage lege oti theleis epano se auto....

    vgazo to eauto mou apo ekso, giati ego den agorazo opla gia na skotoso, ego ta poulao sta koroida....

    ean pianeis to noima mou....

    fainesai na thugesai esu polu perissotero apo emena, gia tis valkanikes sou rizes...polu parakseno auto. Den exo provlima na kritikaro kati to opio den mou aresei stin katagogi mou, mono etsi mporei na kaluterepsei kati....esu giati omos exeis provlima?....

    tespa.....ta leme mia ali fora.....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sintorin στις 11-03-2008 14:27 ]


    absurdus_delirium
    11.03.2008, 14:46
    Α, ευχαριστώ πολύ για τα συχαρίκια! "Συγγνώμη" να ακούσω για το αυθαίρετο βάφτισμα σε "μισοδιαβασμένο ψευτοκουλτουριάρη" και τι στον κόσμο!

    Άμα μιλάω με τον Αναρχικό Τραπεζίτη αυτοπροσώπως τιμή μου! (δεν ξέρω, βέβαια, κατά πόσο δική του.. αν με πιάνεις..)

    Εγώ φαίνεται να θίγομαι παραπάνω από αναφορές στις βαλκανικές μου ρίζες, εσύ βγάζεις μια αγωνία να διαχωρίσεις τη θέση σου από τα "κορόιδα/υποκριτές/ανώριμους"... διόλου παράξενο, αλλά δε βαριέσαι; Κάθε ένας με τα δικά του..

    Μια άλλη φορά, λοιπόν, υπό καλύτερες συνθήκες ελπίζω.