ελληνική μουσική
    772 online   ·  210.851 μέλη

    Η κυβερνητική ανικανότητα στο θέμα των Σκοπίων

    sintorin
    11.03.2008, 15:03

    .... upo kaluteres sunthikes.....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sintorin στις 11-03-2008 16:06 ]


    venceremos
    11.03.2008, 17:03
    Ενταξει, ενα σχολιο μονο, οτι το να θεωρεις οτι κινδυνευουμε απο τους εναμιση
    εκατομμυριο Αλβανους που ζουν στην Ελλαδα επειδη υπαρχει αυτη η οργανωση
    που λες ειναι το ιδιο ισοπεδωτικο με το να λες οτι κινδυνευουμε απο ολους τους
    Μακεδονες επειδη μια μικρη μειονοτητα υποστηριζει την "εθνικοαπελευθερωτικη"
    οργανωση Ουρανιο Τοξο... Αλλιως, ειναι γεγονος οτι μια σπιθα αρκει για να μπουμε
    στον πολεμο και οτι οι αμερικανοι κουναν τα νηματα... δεν εχω καμία αντιρρηση.
    Τροποι υπαρχουν πολλοι. Πανευκολο θαναι.. Εκεινο το κειμενακι δεν βρεθηκε
    ακομα,ε..?Κριμα..
    mellia
    11.03.2008, 17:16
    @ peace 18, sintorin
    θα έλεγα καλύτερα να είστε ποιο προσεκτικοί σε χαρακτηρισμούς και να τους κρατάτε για τους εαυτούς σας. Εδώ δεν είμαστε παρεούλα σε καφενείο να έχουμε άμεση επικοινωνία τετ α τετ και να αμολάμε ό,τι μας έρχεται στον εγκέφαλο… Ελπίζω να έγινα αντιληπτή… Από τον τρόπο που αντιδράτε και από αυτά που λέτε φαίνεται πολύ καλύτερα ποιος είναι ο αρτηριοσκληρωτικός, ποιος ξεκατινιάζεται και ποιος λέει «δεν θα γίνεις άνθρωπος ποτέ, βαλκάνιε, βαλκάνιε».

    Sintorin εκτός λοιπόν από τις γενικόλογες και αόριστες κατηγορίες σου για «συμπλεγματικούς βαλκάνιους» κτλ έχεις να στηρίξεις καμιά γνώμη ποιο συγκεκριμένη? Έχεις καμιά άποψη επί της ουσίας και με λογική?

    Και επιτέλους peace 18 στήριξε την άποψή σου για το «τιποτένιο» θέμα του ονόματος! Σου παραθέσαμε εδώ μέσα τόσα στοιχεία για το πόσο «σημαντικό» μπορεί να προκύψει το θέμα της ονομασίας και τι παίζεται από πίσω. Τα προσπέρασες τελείως? Ή δεν μπήκες καν στον κόπο να τα διαβάσεις?

    Για παραθέστε μας λοιπόν τα στοιχεία και τις θέσεις τις δικές σας με επιχειρήματα μπας και διαφωτιστώ κι εγώ. Και δεν σας ειρωνεύομαι, έτσι? Δεν δήλωσα ούτε δηλώνω ειδικός αναλυτής ούτε τίποτα τέτοιο…προβληματισμούς έχουμε και τους εκφράζουμε προσπαθώντας να κατανοήσουμε καλύτερα την κατάσταση. Διαφορετικά η αντίδραση για την αντίδραση θα πρέπει να ξέρετε ότι φράζει ΠΟΛΛΕΣ αρτηρίες!!!

    venceremos
    11.03.2008, 17:57
    Χαλαρωστε παιδια..
    sintorin
    11.03.2008, 20:30
    Παράθεση:

    Το μέλος mellia στις 11-03-2008 στις 17:16 έγραψε...

    @ peace 18, sintorin
    θα έλεγα καλύτερα να είστε ποιο προσεκτικοί σε χαρακτηρισμούς και να τους κρατάτε για τους εαυτούς σας. Εδώ δεν είμαστε παρεούλα σε καφενείο να έχουμε άμεση επικοινωνία τετ α τετ και να αμολάμε ό,τι μας έρχεται στον εγκέφαλο… Ελπίζω να έγινα αντιληπτή… Από τον τρόπο που αντιδράτε και από αυτά που λέτε φαίνεται πολύ καλύτερα ποιος είναι ο αρτηριοσκληρωτικός, ποιος ξεκατινιάζεται και ποιος λέει «δεν θα γίνεις άνθρωπος ποτέ, βαλκάνιε, βαλκάνιε».

    Sintorin εκτός λοιπόν από τις γενικόλογες και αόριστες κατηγορίες σου για «συμπλεγματικούς βαλκάνιους» κτλ έχεις να στηρίξεις καμιά γνώμη ποιο συγκεκριμένη? Έχεις καμιά άποψη επί της ουσίας και με λογική?

    Και επιτέλους peace 18 στήριξε την άποψή σου για το «τιποτένιο» θέμα του ονόματος! Σου παραθέσαμε εδώ μέσα τόσα στοιχεία για το πόσο «σημαντικό» μπορεί να προκύψει το θέμα της ονομασίας και τι παίζεται από πίσω. Τα προσπέρασες τελείως? Ή δεν μπήκες καν στον κόπο να τα διαβάσεις?

    Για παραθέστε μας λοιπόν τα στοιχεία και τις θέσεις τις δικές σας με επιχειρήματα μπας και διαφωτιστώ κι εγώ. Και δεν σας ειρωνεύομαι, έτσι? Δεν δήλωσα ούτε δηλώνω ειδικός αναλυτής ούτε τίποτα τέτοιο…προβληματισμούς έχουμε και τους εκφράζουμε προσπαθώντας να κατανοήσουμε καλύτερα την κατάσταση. Διαφορετικά η αντίδραση για την αντίδραση θα πρέπει να ξέρετε ότι φράζει ΠΟΛΛΕΣ αρτηρίες!!!




    mellia diavasa apo tin arxi, ola, kai to thema ksekinise me auto ton tono.....
    paratheto tis protes idees tou (pos ton lene)...

    "Σωστα και καλα ολα αυτα που λες αλλα δεν πρεπει εμεις σαν λαος να αντιδράσουμε?Εστω και αργα.Ας ασκησουμε Βετο ας στειλει 2 αρματα στα συνορα ας κανουν κατι τελος παντων.Γιατι η Ελλαδα μια ζωη να ειναι υποχειριο των Αμερικανων?Δεν ειπαμε να παμε για πολεμο αλλα οχι να ανεχομαστε να λενε οι βρωμιαριδες οτι θα φτασουν μεχρι την Θεσσαλονικη.Μενω κοντα στα συνορα και σου λεω οτι υπαρχουν μερικοι που εχουν ηδη ετοιμαστει για εμπολεμη κατασταση.
    Υπαρχουν μερικοι που θελουν να πανε με οπλα και να εγκαταστα8ουν στα συνορα.Τα πραγματα δεν ειναι τοσο ευκολα οσο τα δειχνουν.Εμεις που τα ζουμε καθημερινα ξερουμε οτι απο αυτα που λενε τα μισα και λιγοτερα ειναι αληθειες."

    ok....thema kafeniou, milas gia edo den einai kafenio, apo oti fainetai den exeis diavasei kai tis proigoumenes selides, tora sigoura sumfoneis me auta pou leei o filos mas (pos ton lene)...einai tis dikis sou apopsis.

    Mpainei i kopela peace18, diavazontas auto, milaei gia irini, pate oloi oi ethikistes edo mesa na tin fate...

    Ti dialogo theleis esu na ginei edo mesa? Miliste metaksi sas, tis idias apopsis.

    Oso gia tin gnomi mou, aplos den exei kamia ennia na tin po, giati vasizetai sto melon gia ta paidia mou kai ti kosmo thelo ego na tous afiso. Mexri tora, apo oti vlepo oi proigoumenes genees koitazane perrisotero poso tha fagothoun, para gia to melon. Apo oti fainetai edo mesa, den exei alaksei tipota. Varieme tromera na kathiso na eksigo tin thesi mou, exo kalutera pragmata na kano...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sintorin στις 11-03-2008 20:43 ]


    alexia-vicky
    11.03.2008, 22:01
    Παράθεση:

    Το μέλος venceremos στις 09-03-2008 στις 16:58 έγραψε...

    Παιδια, δεν ειναι αναγκη να εχουμε αυτη την εριστικη διαθεση οταν συζηταμε
    μεταξυ μας. Ολοι την αληθεια ψαχνουμε γι αυτο και μπηκαμε στον κοπο να
    κανουμε αυτη τη συζητηση ο καθενας παραθετοντας τις αποψεις του και τα
    επιχειρηματα του. Πολλα απο αυτα που ακουστηκαν ειναι σωστα και λογικα και τα
    ξεραμε πανω-κατω.. Επομενως εγω επιμενω οτι το προβλημα δεν ειναι το ονομα
    καθεαυτο αλλα ο,τι κρυβεται απο κατω.
    Εμαθα και το αλλο...Οτι μεσα στο Συνταγμα τους προβλεπεται οτι ο λαος μπορει να
    αποφασισει αν καποια περιοχη τη θεωρει δικη του να τη διεκδικησει.. Θα ηταν πολυ
    ενδιαφερον αν καποιος εχει το αντιστοιχο κειμενακι να το ανεβασει γιατι
    μενδιαφερει πολυ το ζητημα.. Αυτο απο μονο του δεν ειναι παρανομο και δεν
    αντιβαινει στις διεθνεις συμβασεις..;; Και μονο σ αυτο μπορει να ασκησει βετο
    η Ελλαδα για μη αναγνωριση του κρατιδιου.
    Επισης τι σχεση εχουν οι εναμιση εκατομμυριο Αλβανοι που κατοικουν στην Ελλαδα
    και πως την απειλουν δεν το καταλαβαινω .
    Και οσο αφορα την καημενη την peace που πεσατε να την φατε... Σιγουρα η
    ειρηνη και η ελευθερια δεν θα κινδυνεψουν ποτε απο αυτην και ανθρωπους σαν
    αυτη γιατι απλα δεν προκειται ποτε να δεχθει να εμπλακει σε κανεναν πολεμο και
    δεν ειναι ικανη να σκοτωσει ουτε μυγα, και "δεν εκανε ποτε για πολεμο τον
    μαγκα "...Αν τα λεω λαθος peace μπορεις να με διορθωσεις.. Δε θελω να βαζω
    λογια στο στομα σου. Βεβαια αυτο σαυτο τον κοσμο εχει το τιμημα του...Δεν ξερω
    πως και ποσο θ αντεξει μεσα σε μια σαρκοβορα κοινωνια η οποια μας καλει να
    παρουμε θεση να βαψουμε κι εμεις τα χερια μας με αιμα ωστε να γινουμε κι εμεις
    "συνενοχοι στο φονο" με το να μπουμε σε στρατοπεδα.. Απλα η peace ανηκει
    σεναν κοσμο που εσεις δεν τον καταλαβαινετε αλλα ανθρωποι σαν κι αυτη ποτε
    δεν ξεκινησαν και ποτε δεν συμμετειχαν σε κανεναν πολεμο..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : venceremos στις 09-03-2008 17:00 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : venceremos στις 09-03-2008 17:01 ]





    Για το θέμα του Συντάγματος. Το Σύνταγμα της ΠΓΔΜ στο προοίμιο, στο άρθρο 3 και στο άρθρο 49 υποστήριζε πως οποιοδήποτε έδαφος με όμοιο όνομα ή στο οποίο ζουν "αδερφοί Μακεδόνες" υπό άλλο καθεστώς πρέπει με τον καιρό να ενωθεί με την Μητέρα Πατρίδα- Σκόπια- αυτά σε ελεύθερη μετάφραση Μετά το 1991 η Ελλάδα ζήτησε έντονα την αλλαγή αυτών των σημείων, και η άποψή της υποστηρίχτηκε από την διεθνή κοινότητα. Τότε ήταν που οι Σκοπιανοί δήλωσαν πως ουδέποτε θα φέρονταν εχθρικά προς γειτονικό κράτος αλλά ούτε και σκόπευαν σε αλλαγή της καθεστηκυιάς τάξης των συνόρων. Παρόλα αυτά, στα σχολικά τους βιβλία παρουσιάζονται οι 3 Μακεδονίες (συμπεριλαμβανομένης της ελληνικής φυσικά) και μετά το 1991 θέλησαν να αναμείξουν και τον Μ.Αλέξανδρο και το αστέρι της Βεργίνας. όλα αυτά προς ένδειξη καλής γειτονίας
    Peace18
    12.03.2008, 00:19
    Γκουχ γκουχ! Να θυμήσω που μένω? Ή όχι?
    Peace18
    12.03.2008, 00:41
    Μπορείτε να απαντήσετε και μόνη σας νομίζω...
    deathminor88
    12.03.2008, 02:53


    Έχω μείνει άναυδος από αυτήν την αδιαφορία μερικών μελών!


    ...In sorte diaboli...

    www.myspace.com/butterflyeffectmelodies

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : deathminor88 στις 12-03-2008 02:54 ]


    Peace18
    12.03.2008, 10:10
    Και αυτά τα μερικά μέλη έχουν μείνει άναυδα από την υπερβολή κάποιων άλλων μελών!
    (Κι όταν λέω υπερβολή το πολλαπλασιάζω με το 100!!!)

    sylviaki
    12.03.2008, 10:26
    Προσωπικά θεωρώ οτι τέτοια θέματα είναι αρκετά περίπλοκα. Παλιότερα δεν μπορούσα να καταλάβω το μέγεθος της σοβαρότητας τέτοιων ζητημάτων.

    Ευτύχως, και το τονίζω, σπουδάζω πολιτικές επιστήμες και έχοντας παρακολουθήσει μαθήματα σχετικά με την εξωτερική πολιτική και τη διπλωματία είμαι πλέον σε θέση να κατανοήσω ότι το θέμα του ονόματος των Σκοπίων μπορεί να δημιουργήσει πρακτικά προβλήματα και στις δύο χώρες.

    Οφείλουμε να είμαστε διαλλακτικοί και όχι εθνικιστές, βρίσκοντας μια μέση οδό, η οποία όμως δυστυχώς είναι διαφορετική για τον καθένα.
    Termite
    12.03.2008, 12:46
    Για να βλέπεις πίσω απο τα φαινόμενα και τις πράξεις του άλλου, πρέπει να έχεις ανοιχτά μάτια και μυαλά.
    Για να έχεις ανοιχτά μάτια και μυαλά, οφείλεις να βρίσκεσαι σε επαγρύπνηση και να διαβάζεις, και να ακούς...
    Για να βρίσκεσαι σε επαγρύπνηση, και να διαβάζεις και να ακούς πρέπει να έχεις παιδεία.
    Και για να έχεις παιδεία πρέπει να είσαι δεκτικός άνθρωπος.

    Εν προκειμένω: Για να καταλάβουμε όλοι εμείς τι κρύβεται πίσω απο τις διπλωματικές μας κινήσεις, και αυτές των Σκοπίων πρέπει να γνωρίζουμε σε τί θα μπορούσαν να αποσκοπούν με αυτές τις κινήσεις αδιαλλαξίας τους καθώς και πού το πάει η ηγεσία της κυβέρνησης και του ΥΠΕΞ με τις δικές τους κινήσεις.

    Το θέμα είναι μείζον. Θλίβομαι που αρκετοί αδιαφορούν και βλέπουν το δέντρο αλλα χάνουν το δάσος.
    Θλίβομαι ακόμα περισσότερο που εγω θέλω την Έδεσσα, το Κιλκίς και τη Θεσσαλονίκη σε Ελληνικό έδαφος και κάποιοι βόρειοι συμπατριώτες μου, αδιαφορούν.
    venceremos
    12.03.2008, 14:32
    Κανενας δεν αδιαφορει.. Απλα αν ειναι δυνατον να αποφευχθει ενας πολεμος αυτο
    ειναι το καλυτερο για ολους...
    '.....I hope the russians love their children too...'

    mellia
    12.03.2008, 15:17
    Παράθεση:

    Το μέλος sintorin στις 11-03-2008 στις 20:30 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος mellia στις 11-03-2008 στις 17:16 έγραψε...

    @ peace 18, sintorin
    θα έλεγα καλύτερα να είστε ποιο προσεκτικοί σε χαρακτηρισμούς και να τους κρατάτε για τους εαυτούς σας. Εδώ δεν είμαστε παρεούλα σε καφενείο να έχουμε άμεση επικοινωνία τετ α τετ και να αμολάμε ό,τι μας έρχεται στον εγκέφαλο… Ελπίζω να έγινα αντιληπτή… Από τον τρόπο που αντιδράτε και από αυτά που λέτε φαίνεται πολύ καλύτερα ποιος είναι ο αρτηριοσκληρωτικός, ποιος ξεκατινιάζεται και ποιος λέει «δεν θα γίνεις άνθρωπος ποτέ, βαλκάνιε, βαλκάνιε».

    Sintorin εκτός λοιπόν από τις γενικόλογες και αόριστες κατηγορίες σου για «συμπλεγματικούς βαλκάνιους» κτλ έχεις να στηρίξεις καμιά γνώμη ποιο συγκεκριμένη? Έχεις καμιά άποψη επί της ουσίας και με λογική?

    Και επιτέλους peace 18 στήριξε την άποψή σου για το «τιποτένιο» θέμα του ονόματος! Σου παραθέσαμε εδώ μέσα τόσα στοιχεία για το πόσο «σημαντικό» μπορεί να προκύψει το θέμα της ονομασίας και τι παίζεται από πίσω. Τα προσπέρασες τελείως? Ή δεν μπήκες καν στον κόπο να τα διαβάσεις?

    Για παραθέστε μας λοιπόν τα στοιχεία και τις θέσεις τις δικές σας με επιχειρήματα μπας και διαφωτιστώ κι εγώ. Και δεν σας ειρωνεύομαι, έτσι? Δεν δήλωσα ούτε δηλώνω ειδικός αναλυτής ούτε τίποτα τέτοιο…προβληματισμούς έχουμε και τους εκφράζουμε προσπαθώντας να κατανοήσουμε καλύτερα την κατάσταση. Διαφορετικά η αντίδραση για την αντίδραση θα πρέπει να ξέρετε ότι φράζει ΠΟΛΛΕΣ αρτηρίες!!!




    mellia diavasa apo tin arxi, ola, kai to thema ksekinise me auto ton tono.....
    paratheto tis protes idees tou (pos ton lene)...

    "Σωστα και καλα ολα αυτα που λες αλλα δεν πρεπει εμεις σαν λαος να αντιδράσουμε?Εστω και αργα.Ας ασκησουμε Βετο ας στειλει 2 αρματα στα συνορα ας κανουν κατι τελος παντων.Γιατι η Ελλαδα μια ζωη να ειναι υποχειριο των Αμερικανων?Δεν ειπαμε να παμε για πολεμο αλλα οχι να ανεχομαστε να λενε οι βρωμιαριδες οτι θα φτασουν μεχρι την Θεσσαλονικη.Μενω κοντα στα συνορα και σου λεω οτι υπαρχουν μερικοι που εχουν ηδη ετοιμαστει για εμπολεμη κατασταση.
    Υπαρχουν μερικοι που θελουν να πανε με οπλα και να εγκαταστα8ουν στα συνορα.Τα πραγματα δεν ειναι τοσο ευκολα οσο τα δειχνουν.Εμεις που τα ζουμε καθημερινα ξερουμε οτι απο αυτα που λενε τα μισα και λιγοτερα ειναι αληθειες."

    ok....thema kafeniou, milas gia edo den einai kafenio, apo oti fainetai den exeis diavasei kai tis proigoumenes selides, tora sigoura sumfoneis me auta pou leei o filos mas (pos ton lene)...einai tis dikis sou apopsis.

    Mpainei i kopela peace18, diavazontas auto, milaei gia irini, pate oloi oi ethikistes edo mesa na tin fate...

    Ti dialogo theleis esu na ginei edo mesa? Miliste metaksi sas, tis idias apopsis.

    Oso gia tin gnomi mou, aplos den exei kamia ennia na tin po, giati vasizetai sto melon gia ta paidia mou kai ti kosmo thelo ego na tous afiso. Mexri tora, apo oti vlepo oi proigoumenes genees koitazane perrisotero poso tha fagothoun, para gia to melon. Apo oti fainetai edo mesa, den exei alaksei tipota. Varieme tromera na kathiso na eksigo tin thesi mou, exo kalutera pragmata na kano...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sintorin στις 11-03-2008 20:43 ]



    Ρε συ sintorin κοροιδευόμαστε μεταξύ μας τώρα?
    Πώς βαριέσαι δηλαδή να εξηγήσεις την θέση σου? Λες ότι έχεις καλύτερα πράγματα να κάνεις! Οκ! Σεβαστό. Αλλά τότε τι επεμβαίνεις και μιλάς όπως μιλάς όταν αρνείσαι να απαντήσεις επί της ουσίας? Έτσι μας αφήνεις από μόνος σου να τα «λέμε» μεταξύ μας!
    Και κοίτα σε παρακαλώ, στο ξαναείπα να κρατάς τους χαρακτηρισμούς σου. Δεν δέχομαι προσωπικά καμία ταμπέλα όπως αυτή της εθνικίστριας κτλ. Το ότι εγώ δηλαδή υπάρχει περίπτωση να νοιάζομαι για τα παιδιά όχι τα δικά μου που δεν έχω, αλλά για τα δικά σου αμφιβάλλεις? Και ότι με νοιάζει σε τι κόσμο θα ζήσουν μεθαύριο και για αυτό φωνάζω για το που πάμε πάλι αμφιβάλλεις? Και ότι έτυχε κι εγώ να υπάρξω κάποτε 18αρα που ήθελε ένα μέλλον χωρίς πολέμους μπας και αμφιβάλλεις? Και ποιος σου είπε ότι εγώ είμαι καμίας συγκεκριμένης «παράταξης» που θέλω ντε και καλά πόλεμο? Ε? Από πού κι ως που μου χρεώνεις αβάσιμες κατηγορίες? Αυτό που προσπαθώ να εξηγήσω και δεν φαίνεται να γίνεται κατανοητό είναι ότι άλλο να θες ειρήνη, να μην θες την βία και άλλο για χάρη μιας επιφανειακής «ασφάλειας» να ξεπουλάς το είναι σου ή να παραμυθιάζεσαι πως όλα είναι οκ άμα κλείσεις τα μάτια στην πραγματικότητα. Αυτήν την πραγματικότητα αναλύουμε εδώ πέρα. Μιλάμε για τα παιχνίδια που παίζονται εις βάρος των λαών αγαπητέ! Και για τους «εθνικισμούς» που κάποιοι προωθούν στα βαλκάνια για να τα έχουν του χεριού τους! Μέσα σε όλα αυτά εσύ έχεις πρόβλημα να βρεθεί λύση που να θέτει όρια σε επεκτατικές βλέψεις γειτόνων και που πολύ θα συνέφεραν τους «μεγάλους» ίσως σε κάποιες περιπτώσεις? Διαφωνείς δηλαδή ότι αφού δεν μπορούμε ποια να αποφύγουμε την σύνθετη ονομασία (γιατί η αδράνεια υπήρξε προ πολλών ετών) θα πρέπει να φροντίσουμε αυτή να μην αφήνει περιθώρια για επεκτατικές βλέψεις του γειτονικού κρατιδίου? Και ότι τα Σκόπια αποτελούνται από Βούλγαρους, Αλβανούς κτλ που και αυτοί έχουν τις «μεγάλες χώρες» (=επεκτατικές) τους στα χαρτιά τους? Και πως αν δεν βρεθεί λύση και γίνει κανά μπαμ μέσα στα ίδια τα Σκόπια θα έχουμε απέναντι μια «μεγαλύτερη» Βουλγαρία, Αλβανία κτλ. Πώς τα βλέπεις όλα αυτά sintorin, που αμέσως να μιλήσεις για «εθνικιστές» βιάστηκες???Έχεις καμία άποψη?
    Δεν με νοιάζει αγαπητέ να υποτιμήσω ούτε να εξολοθρεύσω κανέναν αλβανό κτλ. Έχω σχέσεις με αυτούς στην καθημερινότητά μου πολύ καλύτερες από όσο φαντάζεσαι. Όταν όμως γίνονται παιχνιδάκια στα χέρια κάποιων που τους μπριζώνουν για αυτονομίες και λοιπές βλακείες και διεκδικούν το σπίτι μου και διαστρεβλώνουν την ιστορική αλήθεια κτλ δεν θα κάτσω για χάρη της ειρήνης να πω «περάστε». Ούτε θα κάνω το χατίρι των «πολυεθνικών» να κάνω μύλο τα κεκτημένα μου και τον πολιτισμό μου για να διαχειρίζονται καλύτερα τους αγωγούς φυσικού αερίου. Θα τα σκεφτώ πολύ όλα αυτά πριν αποφασίσω τι είδους ειρήνη θέλω να έχω. Αυτά γενικότερα για το θέμα.
    Αυτές είναι οι θέσεις μου. Αν μετά από αυτά εσύ εξακολουθείς να με κατατάσσεις σε συγκεκριμένες κατηγορίες, η κρίση είναι δική σου βέβαια αλλά μάλλον λανθασμένη. Όταν έρθει κάποιος και σου πάρει το σπίτι θα πρέπει αγαπητέ να είσαι πολύ μα πάρα πολύ άγιος άνθρωπος ώστε για χάρη της «ειρήνης» να του παραχωρήσεις και τ’αμπέλι. Και φυσικά αυτό δεν ισχύει στον πραγματισμό της πολιτικής για την οποία μιλάμε εδώ.

    Εσύ δηλαδή πώς θα εξασφαλίσεις το μέλλον των παιδιών σου? Και ποιο μέλλον?
    Φιλικά πάντα

    mellia
    12.03.2008, 21:00
    Κοίτα δεν θέλω να φανεί ότι εγώ ή μερικοί μόνο από εμάς είμαστε οι πατριώτες και οι «καλοί». Σέβομαι το σκεπτικό της «μικρής» που μιλάει για ειρήνη, σέβομαι και τον φίλο sinterin που αγωνιά για το μέλλον των παιδιών του. Αυτό που λέω είναι πως άλλο τι θα ήθελε ο καθένας μας να συμβαίνει και άλλο τι γίνεται στην πραγματικότητα. Και οκ, το ξέρω αυτό πονάει πολύ…έχει πονέσει κι εμένα στο παρελθόν και εννοείται πως όλους μας πονάει…είτε είσαι 18 και έχεις την αισιοδοξία της ηλικίας (που είναι πάρα πολύ όμορφο) είτε είσαι γονιός και δεν θες να δεις το παιδί σου αιματοκυλισμένο σε κανέναν πόλεμο. Η πραγματικότητα όμως είναι αυτή που είναι και εδώ μιλάμε ακριβώς για αυτή και όχι για τον ιδεατό κόσμο των ονείρων μας. Και οι θέσεις μου αφορούν γενικότερα στο τι κάνεις όταν διακυβεύονται ουσιαστικά πράγματα στην ζωή σου. Αν οι φίλοι μας βλέπουν ότι δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο ας μας το πουν και ας μας εξηγήσουν το σκεπτικό τους. Αν μιλάμε υπερβολικά ας μας βοηθήσουν να καταλάβουμε το λάθος μας.
    Αυτά και δεν θα ήθελα να συνεχιστεί αυτή η κουβέντα με «τσακωμούς». Μόνο να ακούμε ο ένας τον άλλο και να επεμβαίνουμε με ύφος λιγότερο προκλητικό και χωρίς χαρακτηρισμούς. Και οι δύο «πλευρές». Που θέλω να πιστεύω πως δεν είναι δύο αλλά μία. Σωστά?

    gikostas
    12.03.2008, 21:26
    Η κυβερνητική ανικανότητα της χώρας είναι γενικό φαινόμενο χρόνια τώρα.Όσον αφορά το Σκοπιανό δυστηχώς τα πράγματα δεν πάνε και πολύ καλά.Βλέπετε η δυναμική της χώρας μας δεν είναι τέτοια έτσι ώστε να μπορεί να απαιτεί πράγματα και να ασκεί βέτο τόσο εύκολα.Το φαινόμενο αυτό δεν είναι τωρινό.Λάθος χειρισμοί υπήρξαν από παλιά και φτάσαμε σήμερα ως εδώ.Αναμένουμε τις εξελίξεις με ανυπομονησία.
    Peace18
    13.03.2008, 00:04
    Παράθεση:

    Το μέλος Termite στις 12-03-2008 στις 12:46 έγραψε...

    Για να βλέπεις πίσω απο τα φαινόμενα και τις πράξεις του άλλου, πρέπει να έχεις ανοιχτά μάτια και μυαλά.
    Για να έχεις ανοιχτά μάτια και μυαλά, οφείλεις να βρίσκεσαι σε επαγρύπνηση και να διαβάζεις, και να ακούς...
    Για να βρίσκεσαι σε επαγρύπνηση, και να διαβάζεις και να ακούς πρέπει να έχεις παιδεία.
    Και για να έχεις παιδεία πρέπει να είσαι δεκτικός άνθρωπος.

    Εν προκειμένω: Για να καταλάβουμε όλοι εμείς τι κρύβεται πίσω απο τις διπλωματικές μας κινήσεις, και αυτές των Σκοπίων πρέπει να γνωρίζουμε σε τί θα μπορούσαν να αποσκοπούν με αυτές τις κινήσεις αδιαλλαξίας τους καθώς και πού το πάει η ηγεσία της κυβέρνησης και του ΥΠΕΞ με τις δικές τους κινήσεις.

    Το θέμα είναι μείζον. Θλίβομαι που αρκετοί αδιαφορούν και βλέπουν το δέντρο αλλα χάνουν το δάσος.
    Θλίβομαι ακόμα περισσότερο που εγω θέλω την Έδεσσα, το Κιλκίς και τη Θεσσαλονίκη σε Ελληνικό έδαφος και κάποιοι βόρειοι συμπατριώτες μου, αδιαφορούν.



    Αφού βρε αγόρι μου βλέπεις ότι σε αγνοώ επιδεικτικά γιατί επιμένεις να παίρνεις βήμα από τα λεγόμενά μου και να κράζεις? Όσο για τους συμπατριώτες σου από το Βόρειο κλιμάκιο (εμένα δλδ) που αδιαφορούν, θλίβονται κι αυτοί από τις αρτιριοσκληρωτικές απόψεις μερικών! όσο για τις λέξεις "αδιαφορία" και "σεβασμός", επειδή ακούστικαν πολύ τελευταία (τρομερά χιτ) θα πρότεινα να ανοίξουμε ένα λεξικό πριν τις χρησιμοποιήσουμε...
    Υ.Γ. Θα το λείξετε ποτέ το θέμα? Ή θα καταλήξη σαν το Κυπριακό? Μέχρι να γεράσουμε θα το συζητάμε?
    heartbreak-kid
    13.03.2008, 00:31
    περαστικός είμαι. συνεχίστε να λύνετε το σκοπιανό



    επισυναπτόμενα: scopia.jpg 
    okanenas
    13.03.2008, 00:47
    Ναι βρε παιδία ξεπουλήστε τα όλα να τελειώνουμε γιατι έχουμε να ασχοληθούμε
    και με αλλά πράγματα ποιο σοβαρά π.χ.: Γιουροβίζιον, ποδόσφαιρο (ποιος θα πάρει το πρωτάθλημα,
    Πασχάλης (το παιδί είναι δικό του?),Θεμιστοκλής ( 5.000.000€), ο Γιώργος ο μοντέρ, για περισσότερα
    στο δελτίο «ειδήσεων» του star.

    Κανείς δεν είναι άσφαλτος, ολε


    Termite
    13.03.2008, 09:40
    Παράθεση:

    Το μέλος okanenas στις 13-03-2008 στις 00:47 έγραψε...

    Ναι βρε παιδία ξεπουλήστε τα όλα να τελειώνουμε γιατι έχουμε να ασχοληθούμε
    και με αλλά πράγματα ποιο σοβαρά π.χ.: Γιουροβίζιον, ποδόσφαιρο (ποιος θα πάρει το πρωτάθλημα,
    Πασχάλης (το παιδί είναι δικό του?),Θεμιστοκλής ( 5.000.000€), ο Γιώργος ο μοντέρ, για περισσότερα
    στο δελτίο «ειδήσεων» του star.

    Κανείς δεν είναι άσφαλτος, ολε





    Ασχολούμαστε επίσης και με το Σαίξπηρ...

    Ξαναλέω: Το πρόβλημα δεν είναι η διαφωνία.Το πρόβλημα θα υπάρξει όταν γίνουν τα χειρότερα, και η αδιαφορία θα γίνει σημαία αυτών και οι υπόλοιποι που καίγονται τα μπατζάκια τους θα προσπαθούν να βγάλουν τα κάστανα απο τη φωτιά.

    Κάτι μου λέει οτι και οι κυβερνήσεις στο παρελθόν αλλα και στο παρόν, ασχολούνται με το Σαίξπηρ!!!