ελληνική μουσική
    999 online   ·  210.851 μέλη

    Πως μας «Βλέπει ο Θεός»

    jethroomi
    02.07.2008, 02:35

    Ποια θρησκεια δεν μεταδοθηκε με μαχαιρι;

    Υπογραφη: Λαχανοφιλοσοφος!!!
    -----------------
    Τα κουρελια τραγουδανε ακομα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jethroomi στις 02-07-2008 02:37 ]


    StavmanR
    02.07.2008, 02:53

    Freddie, από τα "παντελόνια" του πατέρα σου όυτως ή άλλως δε φεύγεις, μιας και έχεις κληρονομήσει σε μεγάλο βαθμό όλο του το είναι. Αυτό είναι που κάνει τον καθένα μας να συνειδητοποιήσει ότι όσο μεγαλώνει τόσο πιο πολύ μοιάζει του πατέρα του... Ο παραλληλισμός έιναι περισσότερο από εύστοχος εννοιολογικά, μιας και η ρήση "αμαρτίες γονέων παιδεύουσι τέκνα" έχει απόλυτη απήχηση στην πραγματικότητα.

     

    Είπα, "ΟΔΕΥΟΥΜΕ στη θέωση" πράγμα που σημαίνει απεναντίας ότι δεν είμαστε θεοί. Αν ήμασταν θεοί θα ΖΟΥΣΑΜΕ/ΒΙΩΝΑΜΕ τη θέωση... Επίσης δεν ΕΙΜΑΣΤΕ κατεστραμμένοι, αλλά μπορούμε εύκολα να καταστραφούμε. Είναι στο χέρι μας ποιον δρόμο θα ακολουθήσουμε ώστε είτε να πλησιάσουμε τη θέωση(να γνωρίσουμε το δημιουργό) είτε να απομακρυνθούμε από αυτήν επιστρέφοντας την εξελιξη της ζωής στη βάση της πανίδας (καταστροφή του ανθρώπου).

     

    Όσα αφορούν το 2... είναι όντως "αφηρημένη" η συζήτηση για το πώς μας "βλέπει" ο θεός, μιας και δεν έχουμε την απόλυτη εμπειρία των "αισθήσεών" του. Είναι σαν να συζητούμε τυφλοί για το πώς μας βλέπει ο μοναδικός που έχει μάτια στον κόσμο. Εν τούτοις, πιστεύω ότι το θέμα τέθηκε από μία διαφφορετική σκοπιά συζήτησης που αφορά στο πώς πρέπει να λειτουργούμε ως άνθρωποι με βάση το πώς μας έδειξε ως τώρα ότι "θέλει να μας βλέπει" ο θεός, σύμφωνα με τις διδασκαλίες... Δεν είναι κυριολεκτική φράση, πώς θα μπορούσε άλλωστε...

     

    Στο 3, εσύ έρχεσαι στα λόγια της διδασκαλίας 2000+ χρόνων και όχι αυτή στα δικά σου των 27 ετών. Ο Ιησούς είπε: "εσύ θα σώσεις τον εαυτό σου" φυσικότατα εννοώντας πως η ελευθερία βούλησης είναι κληροδοτημένη εξίσου με το λόγο του Θεού. Είτε την αξιοποιείς εσύ με βάση το Λογο είτε σε "αξιοποιεί" εκείνη με βάση τους νόμους της φύσης (λάθος επιλογές).

     

    Στο 5, δεν έχει νόημα να παρουσιάζεις τον θεό σαν Παπούλη που ρίχνει κεραυνούς, όταν ο άνθρωπος πλέον αναπτύξει τη νόησή του ώστε να καταλάβει την απέραντη αυθυποστασία του Θεού. Το στοιχείο που κάνει το παραμύθι τέχνη δεν είναι ο λύκος που μιλά, αλλά το τί θέλει να πει το παραμύθι καθεαυτό. Η αλληγορία της τέχνης είναι προϊόν νόησης, όπως ακριβώς λειτουργούν οι παραβολές, σε νοητικό επίπεδο και όχι αισθητικό. Αν στεκόμαστε στις οπτικές φιγούρες η τέχνη έχει απομακρυνθεί από το νόημά της, δηλαδή τη νόηση. Τοσε ποιο σημείο εστιάζουμε εμείς στην αλληγορία, φανερώνει το δικό μας επίπεδο αντίληψης. Κοινώς, αν ακούμε το παραμύθι της κοκκινοσκουφίτσας και ακόμα στεκόμαστε στην γενετική απόδειξη ότι δεν υπάρχει λύκος που μιλά, είμαστε σε βρεφικό/εμβρυακό στάδιο νόησης... Το ίδιο είχα υποστηρίξει για το μήλο της αμαρτίας σε άλλο ποστ. Αλοίμονο αν ψάξουμε να ανακαλύψουμε αν υπάρχει χημικο συστατικό στο μήλο που να απαντά στην ιδιότητα αμαρτία...

     

    Κατά τα άλλα δεν είμαι ούτε θεολόγος ούτε και ζηλωτής. Προσπαθώ να συμμετέχω στη συζήτηση ώστε να έχουμε κέρδος και οι δύο από αυτήν. Ο καθένας από την οπτική του...

    Freddie {#emotions_dlg.rockon}


    jethroomi
    02.07.2008, 03:10

    Παράθεση:

    Το μέλος jethroomi στις 02-07-2008 στις 02:35 έγραψε...

    Ποια θρησκεια δεν μεταδοθηκε με μαχαιρι;

    Υπογραφη: Λαχανοφιλοσοφος!!!
    -----------------
    Τα κουρελια τραγουδανε ακομα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jethroomi στις 02-07-2008 02:37 ]

    Περιμενω απαντηση επι του θεματος.


    Disasterpiece
    02.07.2008, 03:18

    Παράθεση:

    Το μέλος jethroomi στις 02-07-2008 στις 03:10 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος jethroomi στις 02-07-2008 στις 02:35 έγραψε...

    Ποια θρησκεια δεν μεταδοθηκε με μαχαιρι;

    Υπογραφη: Λαχανοφιλοσοφος!!!
    -----------------
    Τα κουρελια τραγουδανε ακομα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jethroomi στις 02-07-2008 02:37 ]

    Περιμενω απαντηση επι του θεματος.

     



    ΠΟΛΛΑ ΡΩΤΑΣ!ΑΝΤΕ ΜΗ ΦΩΝΑΞΩ ΚΑΙ ΤΟ ΧΟΜΕΗΝΙ!ΠΙΣΤΕΥΕ ΚΑΙ ΜΗ ΕΡΕΥΝΑ!

    http://www.bandoli.no/images/comingtogetyou_.jpg


    -----------------
    ''Εστ'ημάρ ότε Φοίβος πάλιν ελεύσεται και ες αεί έσεται''

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Disasterpiece στις 02-07-2008 03:19 ]


    jethroomi
    02.07.2008, 03:23

    {#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.biggrin}

    ΟΧΙ ΗΜΑΡΤΟΝ


    Disasterpiece
    02.07.2008, 03:28

    Παράθεση:

    Το μέλος jethroomi στις 02-07-2008 στις 03:23 έγραψε...

    {#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.biggrin}

    ΟΧΙ ΗΜΑΡΤΟΝ



     

    ΗΜΑΡΤΟΝ???NO MERCY FOR YOU BUDDY!!!

    http://www.bandoli.no/images/1bombereligion.jpg

     

    {#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.laugh}


    -----------------
    ''Εστ'ημάρ ότε Φοίβος πάλιν ελεύσεται και ες αεί έσεται''

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Disasterpiece στις 02-07-2008 03:30 ]


    jethroomi
    02.07.2008, 03:54

    Τι να 'πω. Κλινω την κεφαλην μου υπο της μαχαιρος.

    "Μαχαιραν εδωσες μαχαιραν θα λαβεις".

    Τα παραπανω λογια τα ειπε ο Ιησους.

    Ω,τι ωραια ποιησις!!!


    margo
    02.07.2008, 04:25

    Ο καθένας από την οπτική του...{#emotions_dlg.happycrazy}

    Συγχαρητήρια σε σας που καταστέψατε άλλες δυο-τρεις συζητήσεις φιλοσοφικού περιεχομένου

    {#emotions_dlg.thumbdown}ωραίο  επίπεδο,σοβαρά επιχειρήματα,καλή διάθεση για γόνιμο διάλογο

     

     

    Y.Γ.

    Ένα Ανέκδοτο για να ευθυμήσουμε..

     

    "κανονισμός φόρουμ 1 :

    Απαγορεύεται η προσβολή των Θείων"

    ({#emotions_dlg.laugh}LooooL ...{#emotions_dlg.laugh})

     

     

    Καλή συνέχεια {#emotions_dlg.rockon}...διαβάστε και το 7,(γενικά...ρίξτε μια ματια ενδιάμεσα)


    freddieKrueger
    02.07.2008, 04:43

    Σταυρο man:Απο τα παντελονια του πατερα σου φευγεις κι ετσι ειναι το σωστο να γινεται:Τωρα το αν του μοιαζεις καθ'εικονα η καθολου,πολυ η λιγο,αυτο ειναι μια αλλη ιστορια....Εγω ας πουμε δε μοιαζω σε τιποτα με τον πατερα μου...Και δε νομιζω να ου μοισω και στο μελλον...Αλλα εχω κι ενα σωρο ζωντανα παραειγματα:Ο μπαμπας του Alice Cooper για παραδειγμα ηταν παπας!!!

    Αλλα και ακομη αν τηρησουμε τις αναλογιες της παρομοιωσης(την παρομοιωση που αρχικα χρησμοποιησε ο Φωτης και παω να καταρριψω)το να μοιαζω στον μπαμπα μου τωρα η σε βαθος χρονου,δε σημαινει οτι δεν ειμαι ανεξαρτητος απο αυτον...δε σημαινει οτι βασιζομαι στα παντελονια του,για το Θεο....

    Οσο για το αλλο σκελος αναδιατυπωνω τη φραση μου:Ηκοινωνια θα ηταν γεματη ειτε απο καταπληκτικους ανθρωπους-εξαιρετικες προσωπικοτητες που ,τεινουν εστω, προς τη θεωση ,ειτε απο αχρηστα τομαρια που οδεουν προς την καταστροφη...Οχι?Τελος,για να κανουμε και λιγο χιουμορ...ας δωσουμε και λιγο κυριολεξια σε αυτα που γραφεις εδω:Αν θεωση ειναι να γνωρισω το δημιουργο μου και καταστροφη να ειμαι η βαση της πανιδας-ζωικου βασιλειου,τοτε οι μισοι ειναι με το ενα ποδι στον ταφο...και ο αλλοι μισοι...αμοιβαδες...χαχαχαχαχαχα{#emotions_dlg.tt2} 

    Δεν μιλαω για κυριολεκτικη φραση...μιλαω για την εμμονη του ανθρωπου να ερμηνευει τα παντα με τεραστιες αυθαιρεσιες...Ο θεος μας εδειξε πως να λετουργουμε,οι διδασκαλιΕς λενε,κτλ...ο θεμα ξαναεω ειναι:Ας μην αναλωνομαστε πως μας βλεπει εμας ο θεοςη πως ον βλεπουμε εμεις....Το σωστο θεμα θα ηταν:Πως στον κορακα βλεπουμε εμεις τους εαυτους μας και τους συνανθρωπους μας?Ετσι μπορει και να αρχιζαμε να 'ξετυφλωνομαστε'...

    Για το σχολιο σου πανω στο '3' μου,γιατι απαραιτητα το να αξιοποιησεις το λογο το Κυριου θα σε οδηγησει στο σωστο μονοπατι,ενω οι νομοι της φυσης σε λαθος επιλογες?                                                                             

    Οσο για το σκελος με την παλαιοτητα του Χριστιανικου δογματος δεν αμφεβαλα...Μα.... εγω σε σχεση με τα λογια του ποστ σου τοποθετηθηκα ,οχι σε σχεση με την Αγια Γραφη ουτε με το Ευαγγελιο...Ειπα ΕΣΥ ερχεσαι στα λογια μου...Κι ΕΣΥμπορει να λες για κατι που νοηματικα ταυτιζεται(?)με τις Γραφες(ειναι τοσο ψειρες δε αυτοι οι θεολογοι που μπορει μια αποψη φαινομενικα ταυτοσημη με το ορθ χριστ δογμα να την εβγαζαν αιρετικη πχ ο παραλληλισμος του Θεου με μητερα που κανεις,θα μπορουσε να θεωρηθει αιρετικος μια και τη θεση της μητερας στο Χριτιανισμο  την κατεχει η Παναγια)ΑΡΑ:Μην προσπαθεις ν κουβαλησεις με τα 33 χρονια ζωης σου(αν κι εχεις μυαλο για πολυ παραπανω)το 'νοηματικο βαρος' της διδασκαλιας 2000+ χρονων...μονο και μονο για να μου της πεις με το γαντι εστω...

    Για την τελευταια παραγραφο:Μην κανεις τα απλα δυσκολα...Γιατι δε βλεπεις το νοημα του ανεκδοτου-παραβολης?που ειναι απλουστατο?Κανεις αναλυσεις επι αναλυσεων για το νοημα της τεχνης του παραμυθιου και της αλληγοριας του λογου....και δεν εστιαζεις στην ουσια....Νομιζω και συμπαθα με Σταυρο μου αν κανω λαθος,οτι εσυ εισαι εκεινος που ψαχνεις να βρεις τη χημικη συσταση του μηλου.....

     


    -----------------
    LIFE IS A MISERY ONLY FOR MISERABLE

     

     

     

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 02-07-2008 05:10 ]


    StavmanR
    02.07.2008, 10:15

    Freddie man,

    δεν είναι δυνατόν καταρχήν να "συγκρίνουμε" ανθρώπους από το επάγγελμα που ακολουθούν. Τόσο ο ιερέας (ειδικά της Ρωμαιοκαθολικής αν κατάλαβα καλά) όσο και ο επαγγελματίας ροκ τραγουδιστής είναι επαγγέλματα. Ούτε το γεγονός πως κάποιος έγινε ιερέας σημαίνει ότι ακολουθεί ντε και καλά το δρόμο του θεού... Εδώ μιλάμε για χαρακτηριστικά της φυσιογνωμίας και ψυχολογίας που μεταδίδονται άμεσα, σχεδόν με "κληρονομικό τρόπο". Ό,τι "ασθένεια" ή αδυναμία έχει ο πατέρας, περνά στο παιδί σε μικρό ή μεγάλο βαθμό.Δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι το παιδί βγαίνει φωτοτυπία. Εξού και το "παιδεύουν" στην ρήση που σου ανέφερα (παιδεύω, παιδεία, γίνομαι αναπόσπαστο πνευματικό κομμάτι σου κατά την ανάπτυξη) αντί του "κυριεύουν" (αποκτώ τον έλεγχό σου).

    Η κοινωνία είναι γεμάτη από ανθρώπους που είτε βαδίζουν σε μονοπάτια Ανθρωπιάς είτε σε μονοπάτια Απανθρωπιάς. Όσον αφορά στο θέμα της πανίδας σου θυμίζω ότι οι περισσότεροι στις συζητήσεις αποκαλούν την κοινωνία "πρόβατα"(*), έρμαια ενός συστήματος που τους συμπερφιέρεται σαν την πανίδα: στάνη, κούρεμα , άρμεγμα (και ενίοτε σφάξιμο). Άρα ούτε η "πανίδα" αποτελεί αποκλειστικά δικό μου επιχείρημα. Οι αναλογίες της μεταφοράς είναι προς διερεύνηση και εξέταση, εφ' όσων κάποιος το επιθυμεί. Η διδασκαλία προσπαθεί να δώσει στον άνθρωπο να κατανοήσει ότι έχει διαφοροποιηθεί από την υπόλοιπη πανίδα (που όμως αποτελεί εξίσου μέρος της κτίσης), σε αντίθεση με κάποιους κύκλους που προσπαθούν να τον εξισώσουν (βλέπε το ποστ μου στο θέμα Περί δικαίου και δικαιωμάτων).

    Το βασικό θέμα είναι ότι αυτό... αποτελεί ένα θέμα για όσους πιστεύουν στο θεό. Είναι δύσκολο να βρουν σημείο τομής σε αυτό το θέμα άνθρωποι με διαφορετικές δογματικές προσεγγίσεις. Εξειδικευμένα, για ανθρωπιστικές προσεγγίσεις και κοινωνικές αναλύσεις προσφέρονται πάμπολλα τόπικς, στα οποία ευχαρίστως μπορούμε να αναλύσουμε όλες τις παραμέτρους, στις οποίες μάλλον θα συμφωνήσουμε. Έτερον εκάτερον. Δεν έχει νόημα ούτε να παρεκτρέπουμε το θέμα, αλλά ούτε και να προσπαθούμε να πείσουμε για την αντίθετη άποψη, εφόσον ο συνομιλητής δεν το επιθυμεί. Όπως βλέπεις προσπαθώ να επιχειρηματολογήσω σε τόσα ποστ, απέναντι σε ανθρώπους που συμμετέχουν σε ένα θέμα το οποίο δεν αποδέχονται καν σαν θέμα συζήτησης. Με άλλα λόγια είναι παντελώς εκτός θέματος... Κάτι σαν να επιχειρηματολογώ εγώ πάνω στον Δράκο του Ναράντα, όπως έχω πει σε άλλο ποστ. Δεν θέλω να πείσω κανέναν ούτε και να με πείσει. Αν θέλει κάποιος να συζητήσει 'πάνω' στο θέμα είμαι διαθέσιμος, όπως και σε κάθε θέμα που μπορώ να αναπτύξω άποψη.

    Στο 3: έγραψα ότι είτε αξιοποιείς τη νόησή σου και στην ουσία γνωρίζεις τη φύση σου (πλάση) είτε εκείνει επεμβαίνει επάνω σου με βάση τους κανόνες της. Είναι η τομή που κάνω σε σχέση με τη σχέση Θρησκείας-Επιστήμης. Η έρευνα είναι αναπόσπαστο κομμάτι της Χριστιανικής διδασκαλίας 'Ερευνάτε τας γραφάς' που παραπέμπει σε γνώση και κατανόηση και όχι τυφλή υπακοή. Τέλος, πολλοί Χριστιανοί ασχολήθηκαν επίμονα με την επιστήμη και σχολούνται ακόμα. Την Επιστήμη και όχι τον επιστημονισμό, κατά τον οποίο η Επιστήμη αποτελεί την μοναδική αλήθεια... Την επιστήμη ως εργαλείο στα χέρια του ανθρώπου, και όχι την επιστήμη που χρησιμοποιεί τον άνθρωπο...

    Ας ξεπεράσουμε τα "εγωιστικά": ήρθα στο μέρος σου - ήρθες στο μέρος μου. Θα ανακαλύψουμε προφανώς ότι η συνολική μας προσέγγιση αποτελεί ήδη γνώση αιώνων. Η αυτογνωσία είναι "κληροδοτημένη" από την Αρχαία Ελλάδα, και αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι της Χριστιανικής διδασκαλίας.

    Τί σε κάνει να πιστεύεις ότι εγώ ψάχνω τη χημική σύσταση της "ιδιότητας αμαρτία"; Από την άλλη, ακριβώς στο νόημα των παραβολών εστιάζω κι εγώ και δεν καταλαβαίνω που έγκειται ακριβώς η διαφωνία μας. Ο Θεός δεν είναι ο ανθρωπόμορφος γεράκος με μούσια και μαλλιά! Αυτά ανήκουν στην εκκλησιαστική τέχνη, είτε διδασκαλίας είτε προσέγγισης/απόδοσης του θείου. Κάθε εικαστική ή ακουστική ανάλυση τεχνοτροπιών και ανθρωποκεντρικών αναλύσεων, φεύγει από το πραγματικό νόημα. Είναι σα να σου λέω για το τραγούδι "ζηλεύει η νύχτα" ότι ο τραγουδοποιός είναι παρανοϊκός επειδή προσδίδει ανθρώπινη ιδιότητα (ζήλια) σε αφηρημένη άυλη "μη ζώσα" έννοια της καθημερινής ζωής (νύχτα). Οπότε, μπορώ να κάτσω και να κάνω αντίστοιχα ψυχαναλύσεις σε αστροφεγγιές, όπως ακριβώς κάποιος προσπαθεί να κάνει στο Θείο.

     

     

    (*) Σύμφωνα με τις αποστειρωμένες ερμηνείες, "η φάρμα των ζώων" του Όργουελ είναι μία παρανοϊκή στρεβλή απόδοση του ζωϊκού βασιλείου, από ένα φυσιοδίφη φαντασμένο και ψυχοπαθή μελετητή της...

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 02-07-2008 10:41 ]


    vero
    02.07.2008, 12:19

    ωραία η συζήτηση! συνεχιστε συνεχιστε ετσι!{#emotions_dlg.thumbup}

    οσο αφορα η αποψη μου σε αυτο το θέμα... δεν ξέρεις, εαν υπαρχει ή δεν υπάρχει!


    fotis70
    02.07.2008, 13:01

    Φίλοι, Disasterpiece, jethroomi, Astron, freddieKrueger, panosbousalis, deathminor88 αγαπάπε κάποιο πρόσωπο και είστε έτοιμοι να κάνετε κάποια μεγάλη θυσία για αυτό;


    Disasterpiece
    02.07.2008, 13:54

    Παράθεση:

    Το μέλος fotis70 στις 02-07-2008 στις 13:01 έγραψε...

    Φίλοι, Disasterpiece, jethroomi, Astron, freddieKrueger, panosbousalis, deathminor88 αγαπάπε κάποιο πρόσωπο και είστε έτοιμοι να κάνετε κάποια μεγάλη θυσία για αυτό;



     

    Απαντω,για μενα,λοιπον μεσω ενος ποιηματος του ΚΩΣΤΗ ΠΑΛΑΜΑ:

     

    Η ΑΣΑΛΕΥΤΗ ΖΩΗ

    Και τ' άγαλμα αγωνίστηκα για το ναό να πλάσω
    στην πέτρα τη δική μου απάνω,
    και να το στήσω ολόγυμνο, και να περάσω,
    και να περάσω, δίχως να πεθάνω.

    και το 'πλασα. Κ' οι άνθρωποι, στενοί προσκυνητάδες
    στα ξόανα τ' άπλαστα μπροστά και τα κακοντυμένα,
    θυμού γρικήσαν τίναγμα και φόβου ανατριχάδες,
    κ' είδανε σαν αντίμαχους και τ' άγαλμα κ' εμένα.

    Και τ' άγαλμα στα κύμβαλα, κ' εμέ στην εξορία.
    Και προς τα ξένα τράβηξα το γοργοπέρασμά μου
    και πριν τραβήξω, πρόσφερα παράξενη θυσία
    έσκαψα λάκκο, κ' έθαψα στο λάκκο τ' άγαλμά μου.

    Και του ψιθύρισα: "Άφαντο βυθίσου αυτού και ζήσε
    με τα βαθιά ριζώματα και με τ' αρχαία συντρίμμια,
    όσο που νάρθ' η ώρα σου, αθάνατ' άνθος είσαι,
    ναός να ντύσει καρτερεί τη θεία δική σου γύμνια!"

    Και μ' ένα στόμα διάπλατο, και με φωνή προφήτη,
    μίλησ' ο λάκκος: "Ναός κανείς, βάθρο ούτε, φως, του κάκου.
    Για δω, για κει, για πουθενά το άνθος σου, ω τεχνίτη!
    Κάλλιο για πάντα να χαθεί μέσ' στ' άψαχτα ενός λάκκου.

    Ποτέ μην έρθ' η ώρα του! Κι αν έρθει κι αν προβάλει,
    μεστός θα λάμπει και ο ναός από λαό αγαλμάτων,
    τ' αγάλματα αψεγάδιαστα, κ' οι πλάστες τρισμεγάλοι
    γύρνα ξανά, βρικόλακα, στη νύχτα των μνημάτων!

    Το σήμερα ήτανε νωρίς, τ' αύριο αργά θα είναι,
    δε θα σου στρέξη τ' όνειρο, δε θάρθ' η αυγή που θέλεις,
    με τον καημό τ' αθανάτου που δεν το φτάνεις, μείνε,
    κυνηγητής του σύγνεφου, του ίσκιου Πραξιτέλης.

    Τα τωρινά και τ' αυριανά, βρόχοι και πέλαγα, όλα
    σύνεργα του πνιγμού για σε και οράματα της πλάνης
    μακρότερη απ' τη δόξα σου και μια του κήπου βιόλα
    και θα περάσεις, μάθε το, και θα πεθάνεις!"

    Κ' εγώ αποκρίθηκα: "Ας περάσω κι ας πεθάνω!
    Πλάστης κ' εγώ μ' όλο το νου και μ' όλη την καρδιά μου
    λάκκος κι ας φάει το πλάσμα μου, από τ' αθάνατα όλα
    μπορεί ν' αξίζει πιο πολύ το γοργοπέρασμά μου"

     

     

     

    Υ.Γ:Ο ΚΩΣΤΗ ΠΑΛΑΜΑΣ,επισης,σε ενημερωνει για την πλανη του ΧριστιανοΙουδαισμου,στην οποια,εχεις υποπεσει :

    ΜΟΛΩΧ

    Των Ελλήνων την πατρίδα
    βάρβαροι την ατιμάζουν!
    Όπου ανθοπετούσαν οι Έρωτες
    παραδέρνει η νυχτερίδα.
    Στη νυχτιά μας μια πυγολαμπίδα,
    των αρχαίων η μνήμη, ψευτοφέγγει
    κ' είναι μια νυχτιά που δεν τη διώχνεις,
    του παντοτινού μας ήλιου αχτίδα!
    Και πατρίδα και ψυχή ρουφάν
    βάρβαροι από βάθη και από ύψη.
    Κι όταν, μ' ένα τρίσβαθο ωχ!
    των Ελλήνων θεέ, ρωτούμε σε:
    "Είσ' εσύ ο ξανθός Απόλλωνας;"
    Αποκρίνεσαι:-"Είμ' εγώ ο Μολώχ!"


    fotis70
    02.07.2008, 14:04

    Ρώτησα κάτι σαφές εσένα και μου απάντησε «ξύλα, πέτρες» ο Παλαμάς!

    Τέτοιες παραθέσεις άλλων ποιητών ξέρεις πόσες μπορώ να ανταπαντήσω;

    Εσύ μπορείς να απαντήσεις;

    Και για μα μην βιαστείς να σχολιάσεις το ¨ξύλα, πέτρες¨ εννοεί ότι είναι άσχετο με ότι ρωτάω!


    Astron
    02.07.2008, 14:42

    Παράθεση:

    Το μέλος fotis70 στις 02-07-2008 στις 13:01 έγραψε...
    Φίλοι, Disasterpiece, jethroomi, Astron, freddieKrueger, panosbousalis, deathminor88 αγαπάτε κάποιο πρόσωπο και είστε έτοιμοι να κάνετε κάποια μεγάλη θυσία για αυτό;

    Αν και δεν μπορώ να φανταστώ τί σχέση έχει με το τόπικ, η απάντηση για μένα προσωπικά είναι Ναι. Πού θες να καταλήξεις;


    fotis70
    02.07.2008, 20:02

    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 02-07-2008 στις 14:42 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος fotis70 στις 02-07-2008 στις 13:01 έγραψε...
    Φίλοι, Disasterpiece, jethroomi, Astron, freddieKrueger, panosbousalis, deathminor88 αγαπάτε κάποιο πρόσωπο και είστε έτοιμοι να κάνετε κάποια μεγάλη θυσία για αυτό;

    Αν και δεν μπορώ να φανταστώ τί σχέση έχει με το τόπικ, η απάντηση για μένα προσωπικά είναι Ναι. Πού θες να καταλήξεις;



    ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΔΕΊΞΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ;

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fotis70 στις 02-07-2008 20:07 ]


    fotis70
    02.07.2008, 20:05

    Παράθεση:

    Το μέλος jethroomi στις 02-07-2008 στις 03:10 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος jethroomi στις 02-07-2008 στις 02:35 έγραψε...

    Ποια θρησκεια δεν μεταδοθηκε με μαχαιρι;

    Υπογραφη: Λαχανοφιλοσοφος!!!
    -----------------
    Τα κουρελια τραγουδανε ακομα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jethroomi στις 02-07-2008 02:37 ]

    Περιμενω απαντηση επι του θεματος.



    Η ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ!

    Ο ΑΛΛΟΣ "ΛΑΧΑΝΟΦΙΛΟΣΟΦΟΣ"

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fotis70 στις 02-07-2008 20:08 ]


    Astron
    02.07.2008, 20:28

    Παράθεση:

    Το μέλος fotis70 στις 02-07-2008 στις 20:02 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 02-07-2008 στις 14:42 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος fotis70 στις 02-07-2008 στις 13:01 έγραψε...
    Φίλοι, Disasterpiece, jethroomi, Astron, freddieKrueger, panosbousalis, deathminor88 αγαπάτε κάποιο πρόσωπο και είστε έτοιμοι να κάνετε κάποια μεγάλη θυσία για αυτό;

    Αν και δεν μπορώ να φανταστώ τί σχέση έχει με το τόπικ, η απάντηση για μένα προσωπικά είναι Ναι. Πού θες να καταλήξεις;


    ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΔΕΊΞΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ;


    Δεν κατάλαβα, περνάω από κάποιο είδος εξέτασης; Πρέπει να αποδείξω σε εσένα προσωπικά μέχρι πού θα έφτανα για τους ανθρώπους που αγαπάω; Από πού και ως πού;
    Σου απάντησα ναι, πάμε παρακάτω.

    Υ.Γ. Μην γράφεις με κεφαλαία


    fotis70
    02.07.2008, 20:47

    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 02-07-2008 στις 20:28 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος fotis70 στις 02-07-2008 στις 20:02 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 02-07-2008 στις 14:42 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος fotis70 στις 02-07-2008 στις 13:01 έγραψε...
    Φίλοι, Disasterpiece, jethroomi, Astron, freddieKrueger, panosbousalis, deathminor88 αγαπάτε κάποιο πρόσωπο και είστε έτοιμοι να κάνετε κάποια μεγάλη θυσία για αυτό;

    Αν και δεν μπορώ να φανταστώ τί σχέση έχει με το τόπικ, η απάντηση για μένα προσωπικά είναι Ναι. Πού θες να καταλήξεις;


    ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΔΕΊΞΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ;


    Δεν κατάλαβα, περνάω από κάποιο είδος εξέτασης; Πρέπει να αποδείξω σε εσένα προσωπικά μέχρι πού θα έφτανα για τους ανθρώπους που αγαπάω; Από πού και ως πού;
    Σου απάντησα ναι, πάμε παρακάτω.

    Υ.Γ. Μην γράφεις με κεφαλαία



    Δεν περνάς καμία εξέταση! Δεν χρειάζεται να αποδείξεις σε ‘μένα τίποτα παρά μόνο στους δικούς σου και αυτό αν χρειαστεί αλλά έχεις εκτρέψει το ερώτημα! Δεν συζητάμε τα προσωπικά μας και ούτε με ενδιαφέρουν ούτε με απασχολούν τα προσωπικά σου! Ίσως δεν κατάλαβες την ερώτηση ίσως και να  φταίω εγώ για αυτό.

    Το ερώτημα είναι «λαχανοφολοσοφικό» από την πλευρά μου και ψάχνω τον ορθολογισμό στην έννοια της ΑΓΑΠΗΣ και της θυσίας και σε ποιους φυσικούς νόμους υπακούει!

     

    ΥΓ) Δεν κατάλαβα γιατί να μην γράφω με κεφαλαία;!   

     


    Astron
    02.07.2008, 22:00

    Εάν νομίζεις ότι μόνο όσοι πιστεύουν στην μεταφυσική μπορούν να αγαπήσουν, τότε έχεις μία αρκετά διεστραμμένη ιδέα για την έννοια της αγάπης.

    Αξίζει να πεθαίνει κανείς για μία ιδέα, και όσο παράλογο κι αν σου ακούγεται, μπορεί κανείς να θυσιαστεί κι ας μην πιστεύει σε ανταμοιβή μετά θάνατο, ούτε σε θεούς και δαίμονες. Ειδικά εάν δεν πιστεύεις στην μεταφυσική, συνειδητοποιείς ότι η ζωή σου είναι η μοναδική σου ευκαιρία για να αφήσεις κάτι πίσω και να προσφέρεις στην ανθρωπότητα.  
    Η ειρωνεία είναι ότι η θρησκεία που μιλάει υποτίθεται για ταπεινότητα, υπόσχεται στους ανθρώπους το μέγιστο αλλαζονικό ψέμα: την αθανασία. Αν υπήρχε Θεός και αν υπήρχε ύβρις νομίζω αυτή θα ήταν η μεγαλύτερη.

    Υ.Γ. Τα κεφαλαία γράμματα στην γλώσσα του internet σημαίνουν "ΦΩΝΑΖΩ". Άλλωστε όποτε γράφεις κάποιο ποστ λίγα εκατοστά πιο πάνω αναφέρεται ξεκάθαρα στους κανόνες.