ελληνική μουσική
    935 online   ·  210.856 μέλη

    Ξανά ο Σάκης στην Eurovision ????

    freakhood
    20.08.2008, 13:25

    Εγώ απλά έγραψα: "υπάρχουν πολλά ζωα στον πλανήτη Ελλάδα που ασχολούνται με άλλα ζωα" και ο νοών νοείτω...(ή μάλλον όποιος έχει την μύγα μυγιάζεται...)

    Δεν προσέβαλα κανένα μέλος προσωπικά.

    Από ότι βλέπω όμως εσύ μάλλον έχεις προσωπικό πρόβλημα μαζί μου. Αν ισχύει κάτι τέτοιο, στείλε μου προσωπικό μήνυμα και μην γίνεσαι αυτόκλητος.

    Εξάλλου υπάρχουν σοβαρές αναζητήσεις όπως βλέπεις (με Sakis και γιουροβίζιον)!

    Αν είσαι fun του Ρουβά πάντως, sorry αν έθιξα το επιπεδο σου...


    deathminor88
    20.08.2008, 16:55

    Eίμαι φαν όποιου αρέσει στο αυτί μου...

    Δεν ακούω τη μουσική για λόγους άσχετους από την ίδια τη μουσική.

    Δεν έχω να σου πω κάτι σε πμ.

    Στο λέω και στο έχω ξαναπεί, πιστεύω ότι σε ότι έχει σχέση με τη μουσική έχεις χάσει για τα καλά την μπάλα.


    emmanuella
    20.08.2008, 17:03

    Αγαπητό μέλος freakhood ,

    Άκουσε με καλα ...

    η φράση που έγραψες ο καθένας μπορεί να την ερμηνεύσει με τον δικό τους τρόπο.

    Οπότε να σου πω ότι, εγώ θα συμφωνήσω με τον αγαπητό μου deathminor. Εγω κάθε άλλο παρα ενοχλημένη δεν είμαι με τη φράση σου ... Είναι σαν να μας αποκαλείς ζώα ... Μπορεί εγώ προσωπικά να μη ακούω Ρουβά αλλά το άνοιξα το θέμα που σημαίνει ότι ασχολούμαι μαζί του. Επομένως είμαι ένα ζώο που ασχολούμαι με κάποιο άλλο ζώο ...

    Και μην μου λες ότι όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται... κάτι είχες στο μυαλό σου και το έγραψες ... εκτός και αν δεν ήξερες τι να γράψεις και πέταξες εκεί κάτι απλα ...

    Θα σε παρακαλούσα λοιπόν, να μην μιλας προσβλητικά στα ποστς σου ... !!! Γιατί δεν θίγεις το επίπεδο του deathminor ή του κάθε deathminor αλλά θίγεις το δικό σου επίπεδο. Εσύ είσαι αυτός που μιλάς με κάποιο έντονο ύφος ...

    Ααα ... και να σου πω ότι είτε το θέλεις είτε όχι ο Ρουβάς αλλά και ο θεσμός της Eurovision έχουν μια θεση σε αυτό που λέμε "μουσική".

    Μην κοιτάς μόνο ίσια έχοντας υπόψη σου μόνο τη ροκ και μέταλ ως μουσική αλλά μάθε ότι μουσική είναι κι άλλα είδη...όπως και ο Ρουβάς.

    Απλά εσένα μπορεί ναμην σου αρέσει ...

    Εντελώς φιλικά.


    -----------------
    " Ζήσε απλά ! Έτσι ίσως κάποιος άλλος απλά ζήσει ! --> RadioMH _ Τετάρτη 18.00 - 20.00 Συντονιστείτε !!! <--

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : emmanuella στις 20-08-2008 17:05 ]


    xrysa231
    21.08.2008, 14:52

    Παράθεση:

    Ααα ... και να σου πω ότι είτε το θέλεις είτε όχι ο Ρουβάς αλλά και ο θεσμός της Eurovision έχουν μια θεση σε αυτό που λέμε "μουσική".

    Μην κοιτάς μόνο ίσια έχοντας υπόψη σου μόνο τη ροκ και μέταλ ως μουσική αλλά μάθε ότι μουσική είναι κι άλλα είδη...όπως και ο Ρουβάς.

    αυτο ειναι το λαθος μας.....οτι αποκαλουμε ''μουσικη'' κατι το οποιο ουσιαστικα ειναι εικονα,εμφανιση,κοιλιακοι.....και τι ειναι η eurovision ρε παιδια...?μουσικος θεσμος...?οχι βεβαια....ενα τσιρκο ειναι στο οποιο υπαρχουν πολλα ''νουμερα''...(τουλαχιστον αυτα τα 'νουμερα' μας κανουν να γελαμε {#emotions_dlg.happycrazy}).....

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : xrysa231 στις 21-08-2008 14:54 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : pastella στις 22-08-2008 13:02 ]


    fireroc
    21.08.2008, 17:03

    ox re φρεακχουντ! προκαλσες θερμο επισοδιο!  τολμησες να προσβαλεις.......... τον ρουβα αποκαλοντας τον ζωο! αμφισβητοντας τα ιερα και τα οσια της ευρωπης βλεπε γιουροβιζιον!θα σε σκοτωσουν οι θαυμαστριες!  μπραβο σου τα λες σταρατα! και δεν καταλαβαινω γιατι μερικοι θιγονται! απο τη μια λεμε ολες οι αποψεις δεκτες και απο την αλλη οποιος διαφωνει με την αποψη του αλλο θιγεται! θα συμφωνησω ! στην ελλαδα υπαρχουν οντως πολλα ζωα δεν θελω να θιξω κανεναν  γιατι δεν γνωριζω προσοπικα κανεναν απο δω!  το σταρσυστεμ προκαλεσε κατα την γνωμη μου μεγαλο κακκο σε εφηβα ατομα που του προβαλε ειδολα σαν τον ρουβα  και εθεσε δηθεν θεσμους σαν την γιουροβιζιον( που απο τι λεγετε καποτε ηταν αξιολογη και αυτο το πιστευω) και ξευτιλιζε ιδολα που εχουν προκαλεσει παλιοτερα το κατεσημενο και τορα εχουν καταντησει μερος του συστηματος που παλιοτερα ηταν κατα( βλεπε mick jager ozzi ozbourn  scorpion kai aloi poloi  ) ετσι λεμε αχ μορε γιατι να κοριδεψω τον ρουβα ο ι αλοι ηταν καλυτεροι? δεν λεω και εγω καποτε ακουγα ρουβα οτν ειμουν πιο μικρος! και γιαυτο συμφωνο! γιατι βλεπω καπιους στην ηλικια μου( εφηβους δηλαδη15 16) που ειναι κολημενοι ακομα με τον ρουβα και σκεφτομαι ενταξει οταν εισαι πολυ μικρος δεν καταλαβαινεις απο μουσικη οτι ακους ειναι αυτο που δειχνει  η τηλεοραση αλλα οσο μεγαλωνεις και ψαχνεσαι και σου φαινοντε ακομα  ορεοι οι γελιοι στιχοι του ρουβα αυτο κατι σημαινει!


    -----------------
    Tomorrow will take it away The fear of today It will be gone Due to our magic songs

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 21-08-2008 17:04 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 21-08-2008 17:06 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 21-08-2008 21:19 ]


    sitzoune81
    22.08.2008, 12:54

    Σε κάποιους αρέσει να ακούνε μουσική με τα μάτια κι όχι με τ' αφτιά

    Αυτό δεν τους προάγει σε ζώα, αλλά σε κωφούς σίγουρα!

    Το κακό έχει παραγίνει και τίνει να θεωρηθεί ως κάτι το απολύτως φυσιολογικό

    Ο Σάκης Ρουβάς είναι το απόλυτα αντιπροσωπευτικό παράδειγμα επιτυχημένου marketing plan στο χώρο της μουσικής στην ελληνική επικράτεια

    Πέρα απ την συμπαθητική φωνή που διαθέτει, δεν έχει τίποτα άλλο να δώσει στην μουσική

    Σώμα, υφάκι, νεοελληνικό mοtherfackin' attitude (!!!), κ.τ.λ.

    Δεν είναι καλλιτέχνης, δεν έχει μουσικές ανησυχίες


    emmanuella
    22.08.2008, 14:15

    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 22-08-2008 στις 12:54 έγραψε...

    Σε κάποιους αρέσει να ακούνε μουσική με τα μάτια κι όχι με τ' αφτιά

    Αυτό δεν τους προάγει σε ζώα, αλλά σε κωφούς σίγουρα!

    Το κακό έχει παραγίνει και τίνει να θεωρηθεί ως κάτι το απολύτως φυσιολογικό

    Ο Σάκης Ρουβάς είναι το απόλυτα αντιπροσωπευτικό παράδειγμα επιτυχημένου marketing plan στο χώρο της μουσικής στην ελληνική επικράτεια

    Πέρα απ την συμπαθητική φωνή που διαθέτει, δεν έχει τίποτα άλλο να δώσει στην μουσική

    Σώμα, υφάκι, νεοελληνικό mοtherfackin' attitude (!!!), κ.τ.λ.

    Δεν είναι καλλιτέχνης, δεν έχει μουσικές ανησυχίες



    Είπες την πραγματικότητα άκρως φοβερά !!

    Έτσι ακριβώς είναι !!!

    Οι υπόλοιπο :

    Να διευκρινήσω ... δεν ακούω Ρουβά, για όνομα του Θεου δηλαδή ... γυρίστε λίγο οι υπόλοιποι να διαβάσετε το πρώτοτ μου ποστ ... εγώ άνοιξα το θέμα ΕΝΑΝΤΙΟΝ του Ρουβά !!!


    deathminor88
    22.08.2008, 14:47

    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 22-08-2008 στις 12:54 έγραψε...

     

    Δεν είναι καλλιτέχνης, δεν έχει μουσικές ανησυχίες



     

    Ο Beethoven, o Schoenberg, o Davis και ο Metheny τι ανησυχίες είχαν?

    Δεν είναι καλλιτέχνες?

     

     

     


    sitzoune81
    22.08.2008, 15:12

    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 22-08-2008 στις 14:47 έγραψε...

    Ο Beethoven, o Schoenberg, o Davis και ο Metheny τι ανησυχίες είχαν?

    Δεν είναι καλλιτέχνες?




    Η "ανησυχία" του Beethoven ήταν να καταφέρει κάποτε να ακούσει την μουσική που έγραφε


    και του Miles Davis ήταν να καταφέρει να ξεπεράσει το προσωπικό ρεκόρ που είχε σολάροντας συνεχόμενα επι δύο ώρες και 43 λεπτά

    με τέτοιες άσχετες ηλίθιες ερωτήσεις μόνο τέτοιες απαντήσεις μπορούν να δοθούν


    deathminor88
    22.08.2008, 15:24

    Άσχετες και ηλίθιες είναι οι απαντήσεις σου. Γιατί η έννοια του καλλιτέχνη είναι πολυδιάστατη.

    Και όσον αφορά για τους 2 που απαντάς φυσικά είναι άσχετα αυτά που λές. Απλά μιλάμε εκεί που νομίζουμε ότι ξέρουμε και το παίζουμε και απόλυτοι, ε?


    sitzoune81
    22.08.2008, 15:39

    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 22-08-2008 στις 15:24 έγραψε...

    Άσχετες και ηλίθιες είναι οι απαντήσεις σου. Γιατί η έννοια του καλλιτέχνη είναι πολυδιάστατη.

    Και όσον αφορά για τους 2 που απαντάς φυσικά είναι άσχετα αυτά που λές. Απλά μιλάμε εκεί που νομίζουμε ότι ξέρουμε και το παίζουμε και απόλυτοι, ε?



    Δεν έχεις καθόλου χιούμορ ρε φιλε, τι να συζητησω.....


    emmanuella
    22.08.2008, 15:43

    Συγνώμη ... αλλά συγκρίνετε τον Ρουβά και όλους της γενιάς του με Beethoven, Davis, Schoenberg ... ???????  {#emotions_dlg.happycrazy}

     

     


    sitzoune81
    22.08.2008, 15:45

    Παράθεση:

    Το μέλος emmanuella στις 22-08-2008 στις 15:43 έγραψε...

    Συγνώμη ... αλλά συγκρίνετε τον Ρουβά και όλους της γενιάς του με Beethoven, Davis, Schoenberg ... ??????? {#emotions_dlg.happycrazy}

     

    Απο αυτό μπορείς να καταλάβεις το επίπεδο σκέψης αυτού που τους ανέφερε.....


    babacha82
    22.08.2008, 15:46

    Δεν είμαι φαν του Sakis αλλά στη δουλειά του είναι καλός. Δεν μπορώ να παραδεχτώ ότι δεν είναι καλός showman οπότε από τους καλλιτέχνες που αρμόζουνε στην <<γιορτή>> νομίζω ότι είναι ο καλύτερος.


    babacha82
    22.08.2008, 15:46

    Δεν είμαι φαν του Sakis αλλά στη δουλειά του είναι καλός. Δεν μπορώ να παραδεχτώ ότι δεν είναι καλός showman οπότε από τους καλλιτέχνες που αρμόζουνε στην <<γιορτή>> νομίζω ότι είναι ο καλύτερος.


    deathminor88
    22.08.2008, 16:34

    Παράθεση:

    Το μέλος emmanuella στις 22-08-2008 στις 15:43 έγραψε...

    Συγνώμη ... αλλά συγκρίνετε τον Ρουβά και όλους της γενιάς του με Beethoven, Davis, Schoenberg ... ??????? {#emotions_dlg.happycrazy}

     

     



     

    Είδες καμιά σύγκριση εσύ?

     


    emmanuella
    22.08.2008, 17:26

    Deathminor, Να σου πω ότι από όλα σου τα ποστς έχω συμφωνήσει απόλυτα μαζί σου περί της μουσικής άποψης που στηρίζεις. Μπράβο σου γι'αυτό και χαίρομαι που πετυχαίνω κάποιων στο site να σκέφτεται περίπου τα ίδια που σκέφτομαι ...

    Όμως ... να σου πω ότι μου τα χάλασες κάπως ... τώρα ...

    Ναι ... βλέπω σύγκριση και μπορώ και να σου πω πού την βρήκα ...

    Λέει ο sitzoune ότι ο Κύριος Ρουβάς  "Δεν είναι καλλιτέχνης, δεν έχει μουσικές ανησυχίες" ...

    Έρχεσαι εσύ και απαντάς :

     "Ο Beethoven, o Schoenberg, o Davis και ο Metheny τι ανησυχίες είχαν?

    Δεν είναι καλλιτέχνες? "

    Μπορεί να μην ήθελες να φανεί έτσι αλλά είναι σαν να βάζεις απέναντι από τον Ρουβά τους κυρίους που αναφέραμε παραπάνω ...

    Ααα ... και μια και το παρατήρησα τώρα ... ο λατρευτός sitzoune ξέρεις πολλά περί μουσικής ... δεν πιστεύω να απάντησε σε κάτι που " νομίζει ότι ήξερε " και φυσικά δεν " το παιξε απόλυτος "

    Απλά απάντησε σε αυτό που είχες πει με κάποιο χιουμοράκι ... είναι απαραίτητο καμιά φορά...


    deathminor88
    22.08.2008, 21:06

    Προφανώς δεν κάνω σύγκριση. Αλλά αυτός για τις ανησυχίες είναι λάθος. Και επειδή έχω και στο μυαλό μου άλλο ένα θέμα (που λένε για τους γελοία θέματα που ασχολούνται οι Bon Jovi) υποστηρίζω πως η μουσική είναι για πολλά πράγματα, άλλες φορές πιο ανάλαφρα άλλες όχι.

     

    Προφανώς δεν βάζω απέναντι στον Ρουβά τον Beethoven. Αλλά η ερώτηση παραμένει...

    Τι ανησυχίες είχε?

    Ο τύπος λέει χαρακτηριστικά

    "Δεν είναι καλιτέχνης, δεν έχει ανησυχίες"

     

    Αυτό είναι άσχετο. Ο Tiesto τι ανησυχίες έχει? Ο Trentenmoeller και ο Εric Hood που ξέρω ότι ακούει (και εγώ ακούω) τι ανησυχίες έχουν?

    Δεν είναικαλιτέχνες?

     

     


    sitzoune81
    22.08.2008, 21:26

    1ον) "Η "ανησυχία" του Beethoven ήταν να καταφέρει κάποτε να ακούσει την μουσική που έγραφε
    και του Miles Davis ήταν να καταφέρει να ξεπεράσει το προσωπικό ρεκόρ που είχε σολάροντας συνεχόμενα επι δύο ώρες και 43 λεπτά"

    Πες μου αν είναι ψέματα αυτά τα δυο

     

    2ον) Ο Ρουβάς δεν γράφει την μουσική και τους στίχους του (κι αν το χει κάνει σε κανα δυο κομματια δεν λεει τιποτα). Αρα για ποιες μουσικές ανησυχίες μιλάμε?

     

    3ον) (Άκυρα και άσχετα παραδείγματα μέρος 2ο) Ο Tiesto, o Trentenmoller κι ο Hood είναι  Dj / Producers. Οπότε αυτόματα είναι καλλιτέχνες. Καινοτόμησαν την στιγμή που κόντευε να βαλτώσει η διεθνής ηλεκτρονική σκηνή.


    deathminor88
    22.08.2008, 21:46

    1oν) Ναι δεν είναι κανένα απ τα 2 ανησυχίες. Ο LVB δεν ήταν κουφός σε όλη του τη ζωή και παρά μόνο τα τελευταία χρόνια της ζωής του ήταν εντελώς κουφός. Επίσης άκουγε τη μουσική που έγραφε για 2 λόγους. 1 γιατί ήταν ταλεντάρα, 2 γιατί οποισδήποτε με κλασσική εκπαίδευση μπορεί να ακούσει αυτό που σκέφτεται.

    Όσο για τον davis αυτό προφανώς δεν είναι ανησυχία. Έπαιζε μουσική για έναν πολύ απλό λόγο. Επειδή του άρεσε.. Εσύ και ο sitzune δεν ξέρω για ποιο λόγο δεν μπορείτε να το καταλάβετε αυτό. Οτι μπορείς να παίζεις, να φτιάχνεις και να αναπαράγεις επειδή απλά σου αρέσει.

     

    2ον) Ο Ρουβάς συγκεκριμένα έχει γράψει σε αρκετά κομμάτια τους στίχους, και δεν είμαι σίγουρος για την μουσική. (Δίσκος 21 ακατάλληλος)

    Επίσης λέω ότι δεν έχει ανησυχίες, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλλιτέχνης. Μπορείς να πεις ότι είναι κακής ποιότητας καλιτέχνης, ότι δεν είναι δημιουργός κλπ κλπ. Αλλά δανίζει την φωνή του για άλλους, και διασκεδάζει κόσμο (χαζό είτε έξυπνο) με αυτή.

     

    3ον) Δεν απαντάς για τις μουσικές τους ανησυχίες...

    Απλά τους αρέσει και σε αυτούς η μουσική. Αυτός είναι ο πιο απλός λόγος του να είναι κανείς μουσικός, dj, παραγωγός, δημιουργός...

     

    ΥΓ Στον LVB κυρίαρχο ρόλο στη ζωή του έπαιζε ο Έρωτας. Σε μια επόχη μετά τον διαφωτισμό, στην έξαρση της βιομηχανικής επανάστασης, και με την Γαλική Επανάσταση, και με πολέμους και στην Αμερική, έγραφε κυρίως για τον έρωτα.. Γιατί αυτό είναι που παίζει πιο σημαντικό ρόλο στη ζωή του ανθρώπου.