ελληνική μουσική
    595 online   ·  210.868 μέλη
    Astron
    24.04.2007, 13:54
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 23-04-2007 στις 21:49 έγραψε...

    Σήμερα μαζί με τους άλλους Γιώργους γιορτάζει και ο Γιώργος Νταλάρας.

    Θα ήθελα λοιπόν να μοιραστώ μαζί σας ένα πολύ συγκινητικό video που βρήκα στο Youtube. Είναι από κάποια σχετικά πρόσφατη συναυλία, αν και δεν ξέρω λεπτομέρειες για το πού και πότε έγινε.
    Ο Γιώργος Νταλάρας προσπαθεί να τραγουδήσει "Κερύνεια μου".
    Κάτι που εκτιμούσα πάντα στον άνθρωπο αυτόν ήταν ότι ξέρει ακριβώς τί στίχο τραγουδάει. Αυτό μαζί με άλλα στοιχεία τον έκαναν να είναι ο αγαπημένος μου ερμηνευτής και με βοηθήσε από πολύ μικρή ηλικία να καταλάβω τον ορισμό του αληθινού καλλιτέχνη.
    Για την ώρα δε θέλω να πω περισσότερα. Καλή ακρόαση.



    Υ.Γ. Αφήστε λίγη ώρα το video να φορτώσει γιατί ο ήχος είναι σε αρκετά καλή ποιότητα και έτσι το μέγεθος του αρχείου είναι μεγάλο.



    Ίσως ήμουν υπεραισιόδοξος που μετά απ' το παραπάνω post περίμενα κάτι διαφορετικό από "ρητορικές" ερωτήσεις (!) για τον αριθμό των επανεκτελέσεων που 'χει κάνει ο Νταλάρας.
    Άσε που οι ρητορικές ερωτήσεις πάντα εκφράζουν μία θέση. Ποια ήταν αυτή; Ότι ο Νταλάρας έχει κάνει πολλές επανεκτελέσεις; Όπως είπε και ο Άγγελος σιγά το νέο. Αλλά και η Dalarofili λίγα posts πιο πριν έγραψε μια ολόκληρη παράγραφο για τις επανεκτελέσεις. Προς τί λοιπόν το πυροτέχνημα και ειδικά όταν το θέμα έχει ήδη συζητηθεί, ξεπεραστεί κι έχει τεθεί ένα νέο;

    Ας επανέλθω λοιπόν στο τραγούδι "Κερύνεια μου" και την συγκεκριμένη ερμηνεία που νομίζω ότι είναι κάτι πολύ πιο ουσιαστικό. Άγγελε σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σχετικά με τη συναυλία... Μήπως ξέρεις και στιχουργό και συνθέτη του συγκεκριμένου τραγουδιού;

    megali_mpougatsa
    24.04.2007, 14:16
    To τραγούδι αυτό περιλαμβάνεται στον δεύτερο δίσκο της Εστουδιαντίνας "Δάκρυ στο γυαλί". Το ερμηνεύουν ο Γιώργος Νταλάρας και ο Παντελής Θαλασσινός. (Μουσική: Παντελής Θαλασσινός / Στίχοι: Πόλυς Κυριάκου).


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : megali_mpougatsa στις 24-04-2007 14:19 ]


    ageras
    24.04.2007, 14:30
    Είχα καιρό να ακούσω τον Νταλάρα να ερμηνεύει με όλη τη σημασία της λέξης!!
    Το βιντεο που ανέβασες Παύλο είναι όντως συγκινητικό!!
    Να πω την αλήθεια μου τα τελευταία χρόνια γενικά μου είχαν λείψει οι ερμηνείες του Νταλάρα...Ο ίδιος είχε μπει σε ξένα χωράφια και κάτι τον τραβούσε πίσω σε αυτό το θέμα!!
    Να είσαι καλά που το έψαξες!!
    Astron
    24.04.2007, 23:46
    Παράθεση:

    Το μέλος megali_mpougatsa στις 24-04-2007 στις 14:16 έγραψε...

    To τραγούδι αυτό περιλαμβάνεται στον δεύτερο δίσκο της Εστουδιαντίνας "Δάκρυ στο γυαλί". Το ερμηνεύουν ο Γιώργος Νταλάρας και ο Παντελής Θαλασσινός. (Μουσική: Παντελής Θαλασσινός / Στίχοι: Πόλυς Κυριάκου).


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : megali_mpougatsa στις 24-04-2007 14:19 ]





    Πράγματι Άγγελε, και κάτι μου θύμιζε. Αν και τον έχω τον δίσκο τον έχω ακούσει ελάχιστα. Ίσως είναι ευκαιρία να τον ακούσω λίγο πιο προσεκτικά γιατί απ' ότι φαίνεται περιέχει διαμάντια.

    Παράθεση:

    Το μέλος ageras στις 24-04-2007 στις 14:30 έγραψε...
    Είχα καιρό να ακούσω τον Νταλάρα να ερμηνεύει με όλη τη σημασία της λέξης!!
    Το βιντεο που ανέβασες Παύλο είναι όντως συγκινητικό!!
    Να πω την αλήθεια μου τα τελευταία χρόνια γενικά μου είχαν λείψει οι ερμηνείες του Νταλάρα...Ο ίδιος είχε μπει σε ξένα χωράφια και κάτι τον τραβούσε πίσω σε αυτό το θέμα!!
    Να είσαι καλά που το έψαξες!!


    Μάνο, έτσι ακριβώς. Εξαιρετική ερμηνεία παρ' όλο που τεχνικά δυσκολεύεται πολύ εξαιτίας της συγκίνησης... Επιβεβαιώνεται ότι αυτό που πραγματικά έχει σημασία στην τέχνη και στο τραγούδι είναι πάνω απ' όλα η ψυχή. Όλα τ' άλλα έρχονται δεύτερα.
    qanun
    25.04.2007, 01:41
    Πρωτη φορα τον βλεπω να συγκινειται τοσο. Ειναι ο μεγαλυτερος εν ζωη Ελληνας τραγουδιστης, ενας απο τους μεγαλυτερους που εχει βγαλει αυτος ο τοπος, ενα εθνικο κεφαλαιο. Μερικοι νομιζουν οτι ειναι πολυ ''in'' να βριζουν το Νταλαρα επισταμενως. Ας ειναι, θα αναγνωριστει κι αυτος οταν θα ειναι αργα...
    Astron
    25.04.2007, 01:44
    Παράθεση:

    Το μέλος qanun στις 25-04-2007 στις 01:41 έγραψε...
    Πρωτη φορα τον βλεπω να συγκινειται τοσο. Ειναι ο μεγαλυτερος εν ζωη Ελληνας τραγουδιστης, ενας απο τους μεγαλυτερους που εχει βγαλει αυτος ο τοπος, ενα εθνικο κεφαλαιο. Μερικοι νομιζουν οτι ειναι πολυ ''in'' να βριζουν το Νταλαρα επισταμενως. Ας ειναι, θα αναγνωριστει κι αυτος οταν θα ειναι αργα...



    Qanun συμφωνώ απόλυτά μαζί σου.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 25-04-2007 01:50 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 28-04-2007 04:32 ]


    aggeliki
    26.04.2007, 00:13
    Παράθεση:

    Το μέλος qanun στις 25-04-2007 στις 01:41 έγραψε...

    Πρωτη φορα τον βλεπω να συγκινειται τοσο. Ειναι ο μεγαλυτερος εν ζωη Ελληνας τραγουδιστης, ενας απο τους μεγαλυτερους που εχει βγαλει αυτος ο τοπος, ενα εθνικο κεφαλαιο. Μερικοι νομιζουν οτι ειναι πολυ ''in'' να βριζουν το Νταλαρα επισταμενως. Ας ειναι, θα αναγνωριστει κι αυτος οταν θα ειναι αργα...



    E καλά όχι ότι δεν έιναι και αναγνωρισμένος....

    Απλά έχει αρκέτούς αντιπάλους...
    Astron
    07.05.2007, 19:52
    Το βίντεο αυτό είναι ένα συγκλονιστικό τραγούδι, και μια συγκλονιστική ερμηνεία απ' τον Γιώργο Νταλάρα που δεν καταφέρνει να το ολοκληρώσει μέχρι τέλους γιατί λυγίζει... Όποτε το βλέπω συγκινούμαι πάρα πολύ.
    Είναι από μία συναυλία για την Κύπρο κάπου στις αρχές της δεκαετίας του '90 με τον Μάριο Τόκα.Το τραγούδι λέγεται "Δεν Κλαίω" και είναι σε στίχους του Γιάννη Ρίτσου. Ο Τόκας είχε πει ότι είναι "ένα ερωτικό τραγούδι...Ο έρωτας του Ρίτσου για την Ελλάδα"

    Δείτε το βίντεο...μέχρι τέλους.



    Οι πανέμορφοι στίχοι του Γιάννη Ρίτσου:

    Δεν Κλαίω
    ------------
    Σε βρήκα για μια νύχτα μόνη
    και πότε θα σε ξαναβρώ
    η θύμησή σου με σταυρώνει
    σ' έναν κατάφωτο σταυρό

    Δεν κλαίω για αυτά που μου 'χεις πάρει
    για αυτά που μου 'χεις αρνηθεί
    μου 'χεις χαρίσει ένα φεγγάρι
    γαλάζιο ανείπωτο βαθύ

    Στην τρυφερή σου την παλάμη
    κουρνιάζουν τα χρυσά πουλιά
    ποιαν αμαρτία να 'χω κάνει
    και μου 'χουν λείψει τα φιλιά

    Δεν κλαίω...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 07-05-2007 19:53 ]


    Mesoxoritis
    07.05.2007, 21:44
    Πραγματικά απίστευτη ερμηνεία και καταπληκτικό τραγούδι.. Η καλύτερη απάντηση για όσους λένε ότι ο Νταλάρας είναι ''μηχανή'' και δεν βγάζει συναίσθημα όταν τραγουδάει...
    Tropaiatissa
    10.05.2007, 13:11
    Ο Γιώργος Νταλάρας αυτές τις μέρες βρίσκεται σε Ευρωπαϊκή περιοδεία. Κάποιες συναυλίες έχουν πραγματοποιηθεί, και στο διαδίκτυο έχουν ήδη αρχίσει να κυκλοφορούν άρθρα, φωτογραφίες και βίντεο. Ακολουθεί το Δελτίο Τύπου για τις περιοδείες. Και παρακάτω θα κάνω μια προσπάθεια να συγκεντρώσω άρθρα, φωτογραφικό υλικό και βίντεο...




    Δελτίο Τύπου Ευρωπαικής Περιοδείας 2007

    ΓΙΩΡΓΟΣ ΝΤΑΛΑΡΑΣ-ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΕΙΑ 2007-“INSPIRED BY REMBETIKO”-ΔΙΕΘΝΗΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΤΟΥ ΔΙΣΚΟΥ «ΕΡΗΜΑ ΧΩΡΙΑ»

    Μια μεγάλη Ευρωπαϊκή περιοδεία ξεκινάει από την Ουγγαρία ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΝΤΑΛΑΡΑΣ , ο οποίος θα επισκεφθεί έντεκα μεγάλες ευρωπαϊκές πόλεις.

    Την παραγωγή των συναυλιών έχει αναλάβει η LIVE NATION, η μεγαλύτερη εταιρεία συναυλιών στον κόσμο, με τους κατά τόπους αντιπροσώπους της (MOJO-ΟΛΛΑΝΔΙΑ,PS PRODUCTION- Μ.ΒΡΕΤΤΑΝΙΑ,PAUL AMBACH-ΒΕΛΓΙΟ)

    Μαζί με τον ΓΙΩΡΓΟ ΝΤΑΛΑΡΑ η ΜΕΛΙΝΑ ΑΣΛΑΝΙΔΟΥ και τραγουδοποιός ΜΙΧΑΛΗΣ ΤΖΟΥΓΑΝΑΚΗΣ που «ντύνει» ένα τραγούδι με τον δικό του ξεχωριστό τρόπο.

    Μεγάλο βάρος στην σειρά αυτή των συναυλιών δίνεται στον ακουστικό ήχο με την συμμετοχή 10 σολίστ.

    Το πρόγραμμα χωρίζεται σε τρία μέρη:

    Α. Αναφορά στα «ΕΡΗΜΑ ΧΩΡΙΑ»

    Β. Σταθμοί-Μεγάλες επιτυχίες του ΓΙΩΡΓΟΥ ΝΤΑΛΑΡΑ

    Γ. Αναφορά στο Ρεμπέτικο

    Τα Μ.Μ.Ε των χωρών της περιοδείας δείχνουν μεγάλο ενδιαφέρον και καλύπτουν τις συναυλίες με συνεντεύξεις και αναφορές σε Ραδιόφωνο και Τηλεόραση και Τύπο.

    Ανάλογο ενδιαφέρον δείχνει και το κοινό αφού οι περισσότερες συναυλίες είναι sold out σε χώρους με χωρητικότητα 4.000 θεατών!

    Oι μουσικοί που ενισχύουν με το εξαιρετικό τους ταλέντο τις συναυλίες είναι:

    Γιώργος Μάτσικας (μπουζούκι)
    Ανδρέας Καραντίνης (μπουζούκι)
    Γιώργος Παπαχριστούδης (πιάνο)
    Θανάσης Σοφράς (μπάσο)
    Βασίλης Κετεντζόγλου (κιθάρα)
    Αποστόλης Βαγγελάκης (πνευστά)
    Γιώργος Κατσίκας (τύμπανα)
    Ανδρέας Παπάς (κρουστά)
    Dasho Kurti (ακορντεόν)
    Γιώργος Βρανάκης (λύρα)

    Παράλληλα με την περιοδεία κυκλοφορεί διεθνώς ο τελευταίος δίσκος του ΓΙΩΡΓΟΥ ΝΤΑΛΑΡΑ με τον συνθέτη DASHO KURTI, «ΕΡΗΜΑ ΧΩΡΙΑ» από την EMARCY (UNIVERSAL/ CLASSICS&JAZZ)


    Η πολύ σημαντική αυτή ετικέτα δημιουργήθηκε το 1954, σαν το JAZZ τμήμα της MERCURY RECORDS. Οι πρώτες κυκλοφορίες της EMARCY ήταν ηχογραφήσεις των MAX ROACH QUINTET-ERROLL GARNER-DINAH WASHINGTON.

    Από το 1962 η EMARCY έμεινε ανενεργή, για να δραστηριοποιηθεί ξανά στα τέλη της δεκαετίας του 1980 με τις ηχογραφήσεις των HELEN MERILL,RANDY WESTON και STAN GETZ.


    Σήμερα η EMARCY είναι μια παγκόσμια δύναμη σε πολλά είδη μουσικής (ELECTRONICA-SWING-POP-WORLD και MODERN JAZZ), έχοντας στο δυναμικό της μερικούς από τους σημαντικότερους καλλιτέχνες της εποχής (MADELEINE PEYROUX-DEE DEE BRIDGEWATER-SONNY ROLLINS-JOHN SCOFIELD) και μία από τις ποιοτικότερες εταιρείες της μουσικής.


    Πρόγραμμα περιοδείας:
    Βουδαπέστη, 29/04/2007 (Budapest, Palace of Arts)
    Βιέννη, 01/05/2007 (Vienna, Konzerthaus)
    Μόναχο, 02/05/2007 (Muenchen, Cirkus Krone)
    Στουτγκάρδη, 03/05/2007 (Stuttgart, Liederhalle Beethovensaal)
    Φρανκφούρτη, 05/05/2007 (Frankfurt, Jahrhunderthalle)
    Ντύσελντορφ, 06/05/2007 (Duesseldorf, Philipshalle)
    Άμστερνταμ, 08/05/2007 (Amsterdam, Heineken Music Hall)
    Βρυξέλλες, 09/05/2007 (Brussels, Vorst-Nationaal)
    Παρίσι, 12/05/2007 (Paris, Grand Rex)
    Λονδίνο, 13/05/2007 (London, Palladium Theatre)
    Ζυρίχη, 17/05/2007 (Zurich, Kongresshaus)



    ------------
    18/4/2007 - Συνέντευξη του Γ. Νταλάρα σε Γερμανικό ραδιοφωνικό σταθμό, σχετικά με την περιοδεία.
    (τα αρχεία αποθηκεύονται με δεξί κλικ > save target as...)
    Απόσπασμα 1
    Απόσπασμα 2

    Διαφημιστικό σποτάκι για την Περιοδεία:

    Link
    " TARGET="_blank"> BBCode End -->

    ------

    Βουδαπέστη 29/4/2007
    Άρθρα:
    http://www.elliniko-fenomeno.gr/?p=1717
    http://www.johnmetaxas.com/g/public_html/article.php?story=20070426215521276


    Βιέννη 1/5/2007
    Άρθρα
    http://news.pathfinder.gr/culture/news/397281.html
    http://news.pathfinder.gr/culture/news/397046.html
    http://news.pathfinder.gr/culture/news/398148.html


    Άμστερνταμ 8/5/2007:
    Άρθρο:
    http://www.heineken-music-hall.nl/evenement.php?id=362


    Μόναχο 2/5/2007
    Βίντεο:

    Link
    " TARGET="_blank"> BBCode End -->


    Στουτγκάρδη 3/5/2007
    Φωτογραφίες:
    http://www.greekstuttgart.de/gallery/1322
    http://i50.photobucket.com/albums/f325/AnnaSch/Tour2007B044.jpg

    Βίντεο:
    http://www.greekstuttgart.de/video/110
    http://www.greekstuttgart.de/video/111
    http://www.greekstuttgart.de/video/112
    http://www.greekstuttgart.de/video/113
    http://www.greekstuttgart.de/video/114


    Ντύσσελντορφ 6/5/2007
    Αφίσες:
    http://i50.photobucket.com/albums/f325/AnnaSch/Tour2007005.jpg


    Άμστερνταμ 8/5/2007
    Το πρόγραμμα:
    http://i24.photobucket.com/albums/c45/AAzaria/programme.jpg

    Φωτογραφίες:
    Φωτογραφία 1
    Φωτογραφία 2
    Φωτογραφία 3
    Φωτογραφία 4
    Φωτογραφία 5
    Φωτογραφία 6
    Φωτογραφία 7
    Φωτογραφία 8
    Φωτογραφία 9
    Φωτογραφία 10
    Φωτογραφία 11
    Φωτογραφία 12
    Φωτογραφία 13
    Φωτογραφία 14
    Φωτογραφία 15
    Φωτογραφία 16
    Φωτογραφία 17
    Φωτογραφία 18
    Φωτογραφία 19

    Βίντεο:

    Link
    " TARGET="_blank"> BBCode End -->

    Αυτά μέχρι στιγμής...



    (Γιώργος Νταλάρας - 2/6/2006)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 10-05-2007 14:02 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Dalarofili στις 10-05-2007 15:24 ]


    marina-09
    10.05.2007, 18:58
    Eίδα τα βίντεο που έχετε βάλει και μου άρεσαν πολυ..!

    Η αλήθεια πως δεν ακούω καθε μέρα τραγούδια του Νταλάρα , αλλά όταν τον ακούω τον νιώθω πολύ οικείο..
    Είναι από τους σημαντικότερους Έλληνες καλλιτέχνες ,καθώς επίσης και ένας πολύ καλός και ευάλωτος άνθρωπος..!
    Tropaiatissa
    22.06.2007, 12:54
    Η επίσημη ιστοσελίδα του Γιώργου Νταλάρα
    www.dalaras.gr
    απ' ότι φαίνεται θα αναβαθμιστεί!
    Κι αυτή τη φορά, απ' ότι γράφει, το copyright δεν ανήκει σε καμιά Minos, σε καμιά Universal, αλλά στον ίδιο!!!
    manouvr
    10.08.2007, 11:18
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 07-05-2007 στις 19:52 έγραψε...

    Το βίντεο αυτό είναι ένα συγκλονιστικό τραγούδι, και μια συγκλονιστική ερμηνεία απ' τον Γιώργο Νταλάρα που δεν καταφέρνει να το ολοκληρώσει μέχρι τέλους γιατί λυγίζει... Όποτε το βλέπω συγκινούμαι πάρα πολύ.
    Είναι από μία συναυλία για την Κύπρο κάπου στις αρχές της δεκαετίας του '90 με τον Μάριο Τόκα.Το τραγούδι λέγεται "Δεν Κλαίω" και είναι σε στίχους του Γιάννη Ρίτσου. Ο Τόκας είχε πει ότι είναι "ένα ερωτικό τραγούδι...Ο έρωτας του Ρίτσου για την Ελλάδα"

    Δείτε το βίντεο...μέχρι τέλους.



    Οι πανέμορφοι στίχοι του Γιάννη Ρίτσου:

    Δεν Κλαίω
    ------------
    Σε βρήκα για μια νύχτα μόνη
    και πότε θα σε ξαναβρώ
    η θύμησή σου με σταυρώνει
    σ' έναν κατάφωτο σταυρό

    Δεν κλαίω για αυτά που μου 'χεις πάρει
    για αυτά που μου 'χεις αρνηθεί
    μου 'χεις χαρίσει ένα φεγγάρι
    γαλάζιο ανείπωτο βαθύ

    Στην τρυφερή σου την παλάμη
    κουρνιάζουν τα χρυσά πουλιά
    ποιαν αμαρτία να 'χω κάνει
    και μου 'χουν λείψει τα φιλιά

    Δεν κλαίω...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 07-05-2007 19:53 ]




    Ακρως συγκινητικη στιγμη αυτη η ερμηνεια! Ανατριχιαστικη!
    Σιγουρα ειναι απο τις κορυφαιες προσωπικοτητες του σημερινου μας πολιτισμου!

    Μηπως το τραγουδι το εχει κανεις,εστω με την φωνη του Αντ.Καλογιαννη (αν δεν κανω λαθος το εχει πρωτοπει..)?
    kyriakos-karvali
    20.08.2007, 10:18
    Καταθέτω και εγώ την άποψή μου για τον Νταλάρα:

    Τραγουδιστής από τους πέντε καλύτερους που έχει βγάλει αυτή η χώρα, αυτό κατόπιν έρευνας ποθ διάβασα σε κάποιο περιοδικό( οι άλλοι 4: Καζαντζίδης, Μπιθικώτσης, Διονυσίου,Παπακωνσταντίνου έτσι έλεγε τουλάχιστον!!)
    Νέος όπου ξεκίνησε με όνειρα και μπήκε με κάθε ΄μέσο στο κύκλωμα του τραγουδιού. Προς τιμήν του ασχολήθηκε με την καλή πλευρά του τότε τραγουδιού και αλληλοστήρηξαν ο ένας τον άλλο...
    Αφού κατάφερε και έγινε κάπως γνωστός αποσύρθηκε απο την νυχτερινή διασκέδαση και την πίστα, πράγμα σεβαστό και με μεγάλη δόση ρίσκο μιας και οι συναυλίες τότε στα γήπεδα και στα θέατρα ήταν σε εμβρυακό επίπεδο...
    Ρίσκαρε και του βγήκε και έκτοτε καθιερώθηκαν από όλους και γίνανε σήμερα οι γνωστές αρπαχτές...
    Καθώς περνούσαν τα όμως ο Νταλάρας θέλοντας και μη γινόταν κατεστημένο, όπως ήταν και είναι λογικό υπήρχαν και λόγια ζήλιας από τρίτους που είτε είχαν είτε όχι υπόσταση...
    Ο Νταλάρας μέχρι τα μέσα του ΄90 έδειχνε πως κυνηγούσε τα καλά τραγούδια, από εκεί και μετά έδειξε πως κουράστηκε, ασχολήθηκε είτε με τα νεότερα παιδιά είτε με live αφιερώματα σε μεγάλες μορφές του χώρου...
    Δεν μπορούμε να παραλείψουμε πως συνεργάστηκε με καλλιτέχνες προκειμένου ναι μεν να τους αναδείξει αλλά και να απευθυνθεί σε νεότερα ακροατήρια χωρίς να καπελώνει τους πρώτους, παραδείγματα: Συνήθεις ύποπτοι, Άγαμοι Θύται, Μάριος Φραγκούλης, Ελένη Τσαλιγοπούλου, Δημήτρης Μπάσης, Πυξ λαξ κ.α.
    Παιδιά κακά τα ψέματα όσο μεγαλώνουν οι καλλιτέχνες και νοιώθουν την πατροκτονία από μεριάς ακροατηρίου να πλησιάζει ζορίζονται, σφίγγονται...Όχι μόνο εδώ αλλά και στο εξωτερικό (μιλώ αποκλειστικά για τραγουδιστές).
    Ο Νταλάρας και όλη εκείνη η γενιά των τραγουδιστών έβαλαν όμως τους δικούς τους κανόνες τόσο όσο προς την διασκέδαση αλλά και την ψυχαγωγία του κοινού...
    Δεν υπήρχε πλέον το ξημέρωμα στα πρώτα τραπέζια, όχι ότι ο τρόπος αυτός τερμάτισε εκεί...

    Από την άλλη σκέφτομαι το ελληνικό τραγούδι χωρίς τον Νταλάρα, δεν θα ήταν πιο φτωχό; Η ερμηνεία του ανθρώπου θα ομολογήσω πως στα πρώτα 20 χρόνια του δεν με συγκινούσε ιδιαίτερα μετά όμως η φωνή μαλάκωσε, μου μετέφερε πιο εσωτερικά πράγματα, προσέξτε το αν θέλετε.
    Τέλος να μιλήσω και για την Κύπρο. Ο Νταλάρας αγαπήθηκε πολύ από τους Κύπριους, δεν διαμαρτύρονται αυτοί για εκμετάλευση και διαμαρτύρονται οι Έλληνες... Οι ίδιοι τον ζητούσαν σε συναυλίες τους και πήγαινε, δεν ξέρω αν έβγαλε τόσα φράγκα όσα λένε από αυτού του είδους τις συναυλίες, όμως προς τιμήν του, πιστεύω, δεν τις έκανε ντιριντάχτα και τραλαλό, αλλά συναυλίες μνήμης και κανείς δεν μπορεί να το αλλάξει αυτό...

    Περνόντας τα χρόνια όπως είπα άρχισε και γινόταν κατεστημένο, θέλησε να χωθεί πιο βαθειά στα πράγματα, έτσι έδειχνε τουλάχιστον, παρέα με πολιτικάντηδες, παρέα με επιχειρηματίες κάπου εκεί το έχασε το παιχνίδι συναυλίες με εισητήρια 30 ευρώ χαμηλότερη τιμή και πάει λέγοντας... Έφυγε απο τον κόσμο...

    Το περίεργο είναι πως ο κόσμος τον αγαπάει όμως όχι για το σήμερα το τώρα, αλλά για το χθες και τις παλιές συνεργασίες... Ο ίδιος έχει καταλάβει πως έχει εγκλωβιστεί σε ένα αθάνατο ρεπερτόριο που δεν τοθ επιτρέπει να κάνει βήμα, αυτός το κάνει - ρισκάρει- και πέφτει στο κενό...

    Σαν προσωπικό τελικό συμπέρασμα: Ο Νταλάρας αν και δεν είναι ο καλύτερος άνθρωπος κατάφερε να κάνει τα πιστεύω του θέση στον χάρτη του ελληνικού τραγουδιού και να μην χάσει την αγάπη του κόσμου... Τώρα αν όλα αυτά έγιναν για την κονόμα, τί να πω; Μας έπιασε όλους κορόιδα; Δεν ξέρω...

    Εμάς τους συναισθηματικούς όμως μας αρκεί μια φορά τον χρόνο να λέμε μισή-μισή την Φαντασία...

    Ένας ουδέτερος ακροατής...
    oulion
    11.10.2007, 15:55
    Καλλιτέχνης επιπέδου...Φωνάρα!Τον παραδέχομαι αλλά δεν μπορώ να τον ακούσω...Τα τραγούδια του με κουράζουν!
    sentoni
    11.10.2007, 23:29
    . . . ρε oulion . . . πως παραδέ-χεσε τον Νταλάρα και δεν μπορείς να τον ακούσεις . . . ;
    Tropaiatissa
    15.11.2007, 15:18
    Στο περιοδικό Ορφέας δημοσιεύεται συνέντευξη του Γιώργου Νταλάρα!
    Η συζήτηση στρέφεται κυρίως γύρω από τον καινούριο του δίσκο "Με το 'να πόδι στ' άστρα" και τις εμφανίσεις του στο Παλλάς, που αρχίζουν από αύριο!

    Η συνέντευξη: (click)





    (Γιώργος Νταλάρας - 1/10/2007 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Dalarofili στις 18-11-2007 18:09 ]


    Socrates-Pantelis
    25.11.2007, 20:52
    Αθάνατα και αγαπημένα τραγούδια(ήταν τυχερουλης ο άτιμος)..."φτιαχτή" φωνη μεχρι αηδίας...στυγνός επιχειρηματίας...
    Tropaiatissa
    26.11.2007, 08:19
    Παράθεση:

    Το μέλος Socrates-Pantelis στις 25-11-2007 στις 20:52 έγραψε...

    "φτιαχτή" φωνη μεχρι αηδίας...στυγνός επιχειρηματίας...



    Ναι όντως έχεις δίκιο. Ένας στυγνός επιχειρηματίας είναι, και τίποτα άλλο. Το απέδειξε άλλωστε περίτρανα και στα παρακάτω βίντεο:





    Μήπως είναι και στυγνός ...δολοφόνος?
    Socrates-Pantelis
    26.11.2007, 09:38
    Χωρις αυτη την πιασαρικη διαφημιση δεν θα υπηρχε...
    Εχω να σου δειειεειεξω εγω τετοιους αγωνιστες...ουουου....
    Και ναι ειναι στυγνος δολοφονος αφου με τις συμμετοχες του καπακωνει νεα ταλεντα και εισπραττει απο αυτα οτι του ειναι μπορετον..
    Για τα τραγουδια του που τα λατρευω ομως δεν ειπες τιποτα ... ολο στο κακο το μυαλο σου....


    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία