ελληνική μουσική
    757 online   ·  210.861 μέλη
    megaloserwtikos
    12.01.2007, 00:38
    ....και λύθηκε επιτέλους το θέμα....

    Επιτέλους μετά από 20 χρόνια λύθηκε το θέμα κάνοντας έναν άνθρωπο τόσο εκτός εμπορικών τόνων, σχεδόν ρεζίλι, ένα παιδάκι που δεν είχε γεννηθεί καν τότε...

    ....χωρίς άλλα σχόλια....

    απλά ησυχία στην μνήμη ενός ανθρώπου σαν τον Χατζιδάκι, όπως άλλωστε θα 'θελε και εκείνος.
    gazakas
    12.01.2007, 01:17
    Πέτρο, η πρώτη μου παρόρμηση ήταν να γράψω κάτι παρόμοιο με αυτό που έγραψες εσύ τελικά, γιατί κι εγώ εξοργίστηκα με ένα τόσο εύκολο συμπέρασμα, αλλά μετάνιωσα. Νομίζω ότι είναι τόσο επιδερμική η ερμηνεία των ενεργειών του Χατζιδάκι στο ποστ, που κανείς δεν μπορεί να την πάρει στα σοβαρά...Όμως χαίρομαι που αντέδρασες όπως αντέδρασες. Θυμάσαι τη διαμάχη μας για το πόσο πειράζουν κάποιους οι επιθέσεις ή το ρεζίλεμα των αγαπημένων μας καλλιτεχνών;

    Δεν συμφωνώ βέβαια με την αναφορά στην ηλικία της Μελισσάνθης, αλλά καταλαβαίνω πώς τα έγραψες αυτά πολύ θυμωμένος...

    Σχετικά τώρα με τη μνήμη ενός ανθρώπου που έχει φύγει από τη ζωή, καλό είναι να τη σεβόμαστε, ιδίως όταν είναι νωπός ο χαμός του, αλλά όταν πρόκειται για κάποιο ιστορικό πρόσωπο, η κριτική -ακόμα και η άδικη- είναι ίσως το τίμημα της αθανασίας του. Φαντάζομαι όμως ότι όταν λες "ησυχία στη μνήμη" του, εννοείς απλά να δείχνει κανείς έναν καλώς εννοούμενο σεβασμό χωρίς να πετά λάσπη...


    Τέλος, χωρίς να έχει ιδιαίτερη σημασία, να διορθώσω -με βάση τις πληροφορίες της Μελισσάνθης- το σχόλιο που είχα κάνει ότι ο Χατζιδάκις είχε απαγορεύσει στον Νταλάρα να τραγουδάει δικά του τραγούδια αφού πρώτα έκανε δίσκο μαζί του. Προφανώς, τα πράγματα έγιναν αντίστροφα, αλλά αυτό δεν αλλάζει το πνεύμα των σχετικών σχολίων μου...
    Melissanthi
    12.01.2007, 02:25
    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 12-01-2007 στις 00:38 έγραψε...
    Επιτέλους μετά από 20 χρόνια λύθηκε το θέμα κάνοντας έναν άνθρωπο τόσο εκτός εμπορικών τόνων, σχεδόν ρεζίλι, ένα παιδάκι που δεν είχε γεννηθεί καν τότε...
    ....χωρίς άλλα σχόλια....
    απλά ησυχία στην μνήμη ενός ανθρώπου σαν τον Χατζιδάκι, όπως άλλωστε θα 'θελε και εκείνος.


    Λοιπόν, αν όλα αυτά τα έλεγε ένας 50άρης θα είχε άλλη βαρύτητα το σχόλιό του? Το "παιδάκι" που λες κι εσύ, μάθε ότι νομικά είναι ακριβώς ΙΣΟ απέναντί σου (που είσαι 37 αν δεν κάνω λάθος) και έχει ακριβώς -μα ακριβώς- τα ίδια δικαιώματα...Βασικό διακαίωμα (επειδή όπως έχω δει σε κάποια από τα ποστς σου παριστάνεις και τον δημοκρατικό) κάθε ελεύθερου ανθρώπου είναι να έχει την προσωπική του άποψη, capito?
    Είναι σαφές, συνταγματικά κατοχυρωμένο και βασικό διάταγμα των ανθρωπίνων δικαιωμάτων: Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΓΝΩΜΗΣ ΚΑΙ ΛΟΓΟΥ -επισης..
    Και ναι, είναι διακαίωμά μου να θέλω να πιστεύω ότι ο Χατζιδάκις έκανε τους ΔΥΟ συγκεκριμένους δίσκους για οικονομικούς λόγους και όχι καλλιτεχνικούς.
    Και στην τελική, δεν με ξέρεις ούτε σε ξέρω γι αυτό και δεν είναι σε θέση να γνωρίζεις κάτω από ποιες συνθήκες διαμόρφωσα αυτήν την γνώμη και ούτε τι τεκμήρια έχω..
    Επί προσθέτως, θεωρώ ότι κανένας καλλιτέχνης δεν πρέπει να είναι στο απυρόβλητο είτε ζει είτε είναι πεθαμένος..Όλοι πρέπει να περνούν αυτήν την δοκιμασία καλώς ή κακώς..Δεν απαξίωσα εξ'άλλου το έργο του συνθέτη παρά μια συγκεκριμένη δισκογραφική του κίνηση.. Κι ειλικρινά με αυτό το θέμα του Χατζιδάκι, νισάφι πια..Τον ήξερε κανένας από κοντά, ήταν φίλος του, είχαν πιει καφέ μαζί και είναι όλοι τόσο σίγουροι για τις προθέσεις του, τον χαρακτήρα του, τα κίνητρα του? Φαντάσου δηλαδή να έγραφε κάποιος ότι το "Χάρτινο το φεγγαράκι" είναι μια μπούρδα. Θα τον λιθοβολούσατε το δίχως άλλο...
    Γι αυτό πριν καταδικάσουμε κάποιον καλό θα ήταν να ήμαστε λίγο πιο προσεχτικοί.

    Υ.Γ Τα σχόλια πάνε και στον άλλο κύριο (βλ. gazakas)

    gazakas
    12.01.2007, 02:32
    Καλή μου, ο "άλλος κύριος" (εγώ) μάλλον σε υποστήριξε, οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί τα σχόλιά σου πάνε και σε μένα. Νομίζω όμως ότι κι εγώ είχα το δικαίωμα να εκφράσω την άποψή μου για το σχόλιό σου...Πειράζει που "εξοργίστηκα με ένα τόσο εύκολο συμπέρασμα" ή ότι "είναι τόσο επιδερμική η ερμηνεία των ενεργειών του Χατζιδάκι στο ποστ, που κανείς δεν μπορεί να την πάρει στα σοβαρά (την ερμηνεία εννοείται, όχι εσένα)" ; Ούτε καν είπα ότι το συμπέρασμά σου είναι λανθασμένο ή συκοφαντικό...

    Γι αυτό πριν καταδικάσουμε κάποιον καλό θα ήταν να ήμαστε λίγο πιο προσεχτικοί. Είτε πρόκειται για σένα είτε για τον Χατζιδάκι είτε για μένα...
    Melissanthi
    12.01.2007, 02:50
    Ωραία, αν νοιώθεις ότι σε αδίκησα, ζητώ συγγνώμη.
    Αυτό το "δεν πρέπει κανείς να την παρει στα σοβαρά" θεωρώ ότι είναι προσβλητικό...
    Και δεν με πειράζει η φράση αυτή καθ'εαυτή όσο το γεγονος της θεοποίησης ορισμένων προσώπων.Αν ας πούμε έγραφα ότι ο Χίτλερ ήταν ένας άγιος, τότε ναι προφανώς και "δεν πρέπει να με πάρει κανείς στα σοβαρά".Όταν όμως εκφέρω γνώμη για έναν καλλιτέχνη, ή μάλλον για μια καλλιτεχνική κίνηση που για να είμεθα και δίκαιοι ουδείς ήταν παρών για να μπορεί να το πιστοποιήσει κιόλας, θεωρώ ότι δεν κολλάει..
    Και περισσότερο τσατίζομαι λόγω του Χατζιδάκι..Από μικρούς μας έχουν εμφυσήσει αυτην την νοοτροπία ότι ο Χατζιδάκις είναι μια "ιερή φιγούρα", όπου κανένας δεν έχει το δικαίωμα να κρινει, να αξιολογήσει κτλ. κτλ. Και σου κότσαραν και το τρομερό επιχείρημα "είναι και πεθαμένος και σεβόμαστε την μνήμη του"..Δηλαδή, πάει, όποιος πεθαίνει "θεοποιείται" αυτομάτως..Για τον Θεοδωράκη αντίθετα νομιμοποιείται ο καθένας να του προσάπτει ό,τι κατηγορία γουστάρει και κανένας δεν λέει τίποτα..Άλλος λέει ότι τα είχε κάνει πλακάκια με την Χούντα, άλλος ότι τα "επαιρνε" από την τάδε κυβέρνηση κτλ. Εκεί όμως η κουβέντα αυτή γίνεται ελεύθερα..Για τον Χατζιδάκι μην πεις λέξη, μαύρο φίδι που σε έφαγε..
    Γι αυτό κι εκνευρίστηκα με τον Μεγάλο Ερωτικό..Γιατί αυτή η λογική "δυο μέτρα δυο σταθμά" μου φαίνεται πολύ άδικη..

    Astron
    12.01.2007, 03:22
    Παράθεση:

    Το μέλος Melissanthi στις 12-01-2007 στις 02:50 έγραψε...
    Και περισσότερο τσατίζομαι λόγω του Χατζιδάκι..Από μικρούς μας έχουν εμφυσήσει αυτην την νοοτροπία ότι ο Χατζιδάκις είναι μια "ιερή φιγούρα", όπου κανένας δεν έχει το δικαίωμα να κρινει, να αξιολογήσει κτλ. κτλ. Και σου κότσαραν και το τρομερό επιχείρημα "είναι και πεθαμένος και σεβόμαστε την μνήμη του"..Δηλαδή, πάει, όποιος πεθαίνει "θεοποιείται" αυτομάτως..Για τον Θεοδωράκη αντίθετα νομιμοποιείται ο καθένας να του προσάπτει ό,τι κατηγορία γουστάρει και κανένας δεν λέει τίποτα..Άλλος λέει ότι τα είχε κάνει πλακάκια με την Χούντα, άλλος ότι τα "επαιρνε" από την τάδε κυβέρνηση κτλ. Εκεί όμως η κουβέντα αυτή γίνεται ελεύθερα..Για τον Χατζιδάκι μην πεις λέξη, μαύρο φίδι που σε έφαγε..
    Γι αυτό κι εκνευρίστηκα με τον Μεγάλο Ερωτικό..Γιατί αυτή η λογική "δυο μέτρα δυο σταθμά" μου φαίνεται πολύ άδικη..




    Για αυτό όταν ακούω κριτικές για τέτοιες μεγάλες προσωπικότητες συνήθως δεν δίνω βάση. Εννοώ κριτικές που αφορούν πράγματα που δεν μπορούμε να γνωρίζουμε, όπως τα βαθύτερα κίνητρα τους. Αν θες να πιστεύεις ότι ο Χατζιδάκις είχε οικονομικό κίνητρο πίσω απ' τη συνεργασία του με Νταλάρα και Αλεξίου είναι δικαίωμά σου. Εγώ θα προτιμήσω να απολαύσω αυτά τα έργα και να αισθανθώ θαυμασμό για τον Χατζιδάκι ως συνθέτη και δεν θα μπώ στο τρυπάκι να ψάχνω για ψεγάδια σε κάτι τόσο όμορφο.
    Η όλη ιστορία περί απαγόρευσης σε ορισμένους τραγουδιστές να ερμηνεύσουν αυτά τα τραγούδια είναι εντελώς ανεξάρτητη και αν δεν κάνω λάθος έχει να κάνει με μια διαμάχη που είχε ξεσπάσει τότε ανάμεσα στους συνθέτες και τους τραγουδιστές σχετικά με τα δικαιώματα.
    Τέλος επειδή εγώ προσωπικά είχα την τύχη να γνωρίσω άτομα που συνεργάστηκαν με τον Χατζιδάκι μπορώ να σου πω ότι έχω ακούσει τα καλύτερα για τον χαρακτήρα του.

    Υ.Γ. Δεν ξέρω όμως γιατί ο κόσμος αρέσκεται έτσι εύκολα να κατηγορεί μεγάλα ονόματα και προσωπικότητες που έχουν προσφέρει τόσα πολλά στον πολιτισμό. Μόνο φθόνος μπορεί να είναι κάτι τέτοιο. Στο κάτω κάτω, ειδικά στην εποχή μας, νομίζω ότι αυτά τα πρόσωπα δεν προβάλλονται όσο θα έπρεπε, κι αντι να γνωρίζουμε αυτά τα σπουδαία έργα τους ακούμε την κάθε βλακεία των ατάλαντων νεο-λαϊκο-pop τραγουδιστών και συνθετών.

    Astron
    12.01.2007, 19:59
    Παράθεση:

    Το μέλος maraki24 στις 12-01-2007 στις 19:07 έγραψε...

    Επειδή είμαι ψιλοάσχετη, ποιόν δίσκο έκανε ο Χατζιδάκις με το Νταλάρα? Εννοώ με νέα τραγούδια, όχι με δεύτερες εκτελέσεις...εκτός απ' το Σείριο...Έγινε ολοκληρωμένος δίσκος και πότε? Έγραψε ποτέ ο Χατζιδάκις τραγούδια ειδικά για τη φωνή του Νταλάρα? που να μην τα είχε πει κανείς πριν?


    Απ' όσο ξέρω όχι. Εκτός αν εννοείς το τραγούδι "στο Σείριο υπάρχουνε παιδιά" που νομίζω εκδόθηκε για πρώτη φορά με την φωνή του Νταλάρα.
    jorge
    12.01.2007, 20:08
    Παιδάκια ωραία ξεκίνησε η συζήτηση για το Χατζιδάκι, όμως θα πρέπει να συνεχιστεί ΕΔΩ.

    Μπορείτε βέβαια να συνεχίσετε να μιλάτε για τη συνεργασία του με τον Γ.Νταλάρα, στο παρόν topic.
    Tropaiatissa
    30.01.2007, 11:17
    Επειδή κάναμε λόγο για επανεκτελέσεις και σε άλλη συζήτηση, θέλω να εκφράσω μια άποψη περί των επανεκτελέσεων εδώ...

    Προσωπικά δε θεωρώ ότι υπάρχει κάτι κακό σε κάποια επανεκτέλεση ενός έργου. Ίσα-ίσα που τη θεψρώ κάτι χρήσιμο, γιατί έτσι περνάνε τα τραγούδια και στις νεώτερες γενιές. Άλλωστε καμιά επανεκτέλεση δε γίνεται ερήμην των δημιουργών. Αν αυτοί την έχουν εγκρίνει, αυτοί ξέρουν καλύτερα από κάθε άλλον. Γιατί κάθε τραγούδι είναι πρώτα των δημιουργών του, και μετά των ερμηνευτών του. Μετά από μια επανεκτέλεση νομίζω ότι είναι στο χέρι του καθενός, αν ενδιαφέρεται, να ψάξει να βρει και τις αυθεντικές εκτελέσεις. Και ο Νταλάρας συγκεκριμένα νομίζω ότι είναι αυτός που κάθε φορά τονίζει πάρα πολύ τους δημιουργούς και τους πρώτους ερμηνευτές των τραγουδιών. Άρα κάποιοι (όποιοι είναι αυτοί) που μιλούν πολύ ειρωνικά για τις επανεκτελέσεις τραγουδιών από τον συγκεκριμένο ερμηνευτή, δε νομίζω ότι έχουν κανένα λόγο! Εμένα πάντως ο ίδιος ο Νταλάρας με έκανε να ενδιαφερθώ για τους δημιουργούς των τραγουδιών και για τις πρώτες εκτελέσεις τους...
    Αυτά τα ολίγα, με καμία διάθεση αντιπαράθεσης. Και πάλι καλημέρα!

    Astron
    23.03.2007, 11:54
    Τελικά αυτό το youtube έχει αποδειχτεί μεγάλος θησαυρός.

    Εδώ θα ακούσετε ένα απ' τα γνωστότερα τραγούδια που έχει πει ο Νταλάρας για την Κύπρο: "Καρτερούμεν"




    Astron
    23.04.2007, 21:49
    Σήμερα μαζί με τους άλλους Γιώργους γιορτάζει και ο Γιώργος Νταλάρας.

    Θα ήθελα λοιπόν να μοιραστώ μαζί σας ένα πολύ συγκινητικό video που βρήκα στο Youtube. Είναι από κάποια σχετικά πρόσφατη συναυλία, αν και δεν ξέρω λεπτομέρειες για το πού και πότε έγινε.
    Ο Γιώργος Νταλάρας προσπαθεί να τραγουδήσει "Κερύνεια μου".
    Κάτι που εκτιμούσα πάντα στον άνθρωπο αυτόν ήταν ότι ξέρει ακριβώς τί στίχο τραγουδάει. Αυτό μαζί με άλλα στοιχεία τον έκαναν να είναι ο αγαπημένος μου ερμηνευτής και με βοηθήσε από πολύ μικρή ηλικία να καταλάβω τον ορισμό του αληθινού καλλιτέχνη.
    Για την ώρα δε θέλω να πω περισσότερα. Καλή ακρόαση.



    Υ.Γ. Αφήστε λίγη ώρα το video να φορτώσει γιατί ο ήχος είναι σε αρκετά καλή ποιότητα και έτσι το μέγεθος του αρχείου είναι μεγάλο.
    tsibitos
    23.04.2007, 23:09
    Παράθεση:

    Το μέλος maraki24 στις 12-01-2007 στις 19:07 έγραψε...
    Έγραψε ποτέ ο Χατζιδάκις τραγούδια ειδικά για τη φωνή του Νταλάρα? που να μην τα είχε πει κανείς πριν?




    Εχει κατσει ποτε κανεις να σκεφτει απο το συνολο της δισκογραφιας του Γ. Νταλαρα ποσα τραγουδια ειναι ΕΠΑΝΕΚΤΕΛΕΣΕΙΣ;;;
    jorge
    23.04.2007, 23:15
    Ευχαριστούμε για το βίντεο και τα σχόλια Astron. Πρώτη φορά ακούω τον Νταλάρα να χάνει νότες...
    megali_mpougatsa
    23.04.2007, 23:54
    Παράθεση:

    Το μέλος tsibitos στις 23-04-2007 στις 23:09 έγραψε...
    Εχει κατσει ποτε κανεις να σκεφτει απο το συνολο της δισκογραφιας του Γ. Νταλαρα ποσα τραγουδια ειναι ΕΠΑΝΕΚΤΕΛΕΣΕΙΣ;;;



    Ναι, έχει κάτσει! Γιατί υποτιμάς τόσο τους συνομιλητές σου;


    Επανερχόμενος στο θέμα, είναι όντως πολυ συγκινητική στιγμή αυτή στο βίντεο. Η συναυλία έγινε πέρυσι το καλοκαίρι στην Κύπρο, και μεταδόθηκε ζωντανά μέσω του ΡΙΚ και στην Ελλάδα μέσω της ψηφιακής τηλεόρασης. Την είχα δει τότε στην τηλεόραση μαζι με έναν καλό φίλο και είχαμε μείνει άναυδοι.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : megali_mpougatsa στις 24-04-2007 00:01 ]


    tsibitos
    24.04.2007, 00:00
    Παράθεση:

    Το μέλος megali_mpougatsa στις 23-04-2007 στις 23:54 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος tsibitos στις 23-04-2007 στις 23:09 έγραψε...
    Εχει κατσει ποτε κανεις να σκεφτει απο το συνολο της δισκογραφιας του Γ. Νταλαρα ποσα τραγουδια ειναι ΕΠΑΝΕΚΤΕΛΕΣΕΙΣ;;;



    Ναι, έχει κάτσει! Γιατί υποτιμάς τόσο τους συνομιλητές σου;



    Δεν καταλαβαινω το σχολιο σου. Ποιον υποτιμησα;;
    Aiolos_m
    24.04.2007, 00:11
    Παράθεση:

    Το μέλος megali_mpougatsa στις 23-04-2007 στις 23:54 έγραψε...
    Ναι, έχει κάτσει! Γιατί υποτιμάς τόσο τους συνομιλητές σου;




    Εντάξει βρε μουγάτσα γιατί το παρεξήγησες τώρα αυτό; Περισσότερο ρητορικός νομίζω πως ήθελε να είναι ο Τσιμπητός παρά υποτιμητικός...
    (πες ρε Τσίμπη)

    Βάλε πλάτη

    μ' αλλιώς η μοίρα το βουλήθη, πρέπει να στρίψεις σε μια κόχη...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Aiolos_m στις 24-04-2007 00:12 ]


    megali_mpougatsa
    24.04.2007, 00:13
    Συγγνώμη αν δεν κατάλαβα καλά, αλλά αυτό που έλαβα εγώ ως αναγνώστης από το ύφος του μηνύματος ("έχει κάτσει ποτε κανεις να...") είναι οτι είναι πολύ μεγάλη ή σημαντική αποκάλυψη το γεγονός οτι ο Γ.Νταλάρας έχει κάνει πολλές επανεκτελέσεις . Ε, δεν ειναι... Οι περισσότεροι εδω μέσα, θαυμαστές του και μη, γνωρίζουν πολλά για το θέμα.

    Δεν θελω να θεωρηθει οτι προσπαθω να εκπροσωπήσω άλλους, οπότε περιορίζομαι στο ότι εγώ προσωπικά νοιώθω πως με υποτιμάνε όταν έρχονται (πολύ συχνά πια δυστυχώς) και μου λένε "δεν ξέρεις ότι...!" για πράγματα που αγαπώ και γνωρίζω.

    Ισως απλά το πήρα πιο σοβαρά απ' όσο έπρεπε και ζητώ συγγνώμη που με την αντίδραση μου τράβηξα ίσως την προσοχή απ' το βίντεο που έβαλε ο Παύλος και πιστεύω πως χρειάζεται την προσοχή που του αξίζει

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : megali_mpougatsa στις 24-04-2007 00:20 ]


    tsibitos
    24.04.2007, 00:20
    Παράθεση:

    Το μέλος megali_mpougatsa στις 24-04-2007 στις 00:13 έγραψε...

    Συγγνώμη αν δεν κατάλαβα καλά, αλλά αυτό που έλαβα εγώ ως αναγνώστης του μηνύματος ("έχει κάτσει ποτε κανεις να...") είναι οτι πιστευεις πως ποτε κανεις δεν το σκέφτηκε και είναι πολύ μεγάλη αποκάλυψη το γεγονός οτι ο Γ.Νταλάρας έχει κάνει πολλές επανεκτελέσεις . Ε, δεν ειναι... Οι περισσότεροι εδω μέσα, θαυμαστές του και μη, γνωρίζουν πολλά για το θέμα.

    Δεν θελω να θεωρηθει οτι προσπαθω να εκπροσωπήσω άλλους, οπότε περιορίζομαι στο ότι εγώ προσωπικά νοιώθω πως με υποτιμάνε όσοι έρχονται (πολύ συχνά πια δυστυχώς) και μου λένε "δεν ξέρεις ότι...!" για πράγματα που αγαπώ και γνωρίζω.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : megali_mpougatsa στις 24-04-2007 00:14 ]





    Δεν μπορω να καταλαβω το σκεπτικο σου, Ειλικρινα! Δεν αμφισβητω κανενος τις γνωσεις.. Οπως ειπε και ο Αιολος περισσοτερο ρητορικη ηταν η ερωτηση μου... Τωρα που ειδες εσυ οτι δεν σεβαστηκα τους συνομιλητες μου ή οτι υποτιμησα τις γνωσεις ολων αυτων που μεχρι τωρα εχουν γραψει εδω δεν μπορω να καταλαβω!! Αφου λοιπον οπως λες "αγαπας και γνωριζεις..." θα προτιμουσα να ακουσω λοιπον τι γνωμη σου πανω σε αυτο που ειπα παρα να αρχισουμε αυτην την "ανοητη" αντιπαραθεση. Σωστα;;;
    megali_mpougatsa
    24.04.2007, 00:28
    Δικιο έχεις.

    Λοιπόν, επειδή "αγαπώ", η γνώμη μου είναι προφανώς υποκειμενική. Είναι γεγονός όμως πως οι απόψεις που ακούγονται συχνά και συνοψίζονται στο ότι η καριέρα του Γ. Νταλάρα βασίζεται σε επανεκτελέσεις, είναι λανθασμένες.

    Σύμφωνα με μια καταμέτρηση ενός καλού φίλου, τα τραγούδια που τραγούδησε ο Νταλάρας σε επανεκτελέσεις (συμπεριλαμβανομένων των κάθε είδους διασκευών από ελληνικά η ξένα κομμάτια που προυπήρχαν) είναι περίπου 300 από τα 900 που έχει δισκογραφήσει μέχρι τώρα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : megali_mpougatsa στις 24-04-2007 00:40 ]


    Aiolos_m
    24.04.2007, 00:28
    Παράθεση:

    Το μέλος tsibitos στις 24-04-2007 στις 00:20 έγραψε...
    Οπως ειπε και ο Αιολος περισσοτερο ρητορικη ηταν η ερωτηση μου...


    Ρε σεις άφού τον έχω γεννήσει...